2 E. H. Poppe zaliger op beêréart. ONS NIEUW MENGELWERK Ü8 laatste lotgevallen van Roteert en Bertram! Donderdag Sept. 1920 He Beheeriaad van de Spoorwegmaatschappij Onze Missionarissen Amerika ontwapent Ministerraad CONGO Bericht aan de dragers van Schatkistbons De Broodkwestie In hel Wonderocrd te Lourdes lie schulden aan Amerika Momteur van 1 Sept. Nationale Maaisch. van Belgisehe Spoorwegen Be contracten voor openbare werken Verkoop van domaniale goederen DE VOLKSSTEM Ivarkstraat, 9 en 21, Aalst, XXXII" JAARGANGNUMMER &<83 -Telefoon 114.' J3a.gr33Xa.cL 20 Gantiemen Wekelijks 1,00 UitgoTer J. Van Nuffa'.-Da Gendt H. Justus iZon op5,0'3, pnuef 6,31 1 Nieuwe AWan den 7 Publiciteit buiten liet Arr. AALST Agentschap Havas Adolf IViaxlaan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Breams Buildings, 6, Lon dros B# 6. 4, Ons mengelwerk De Wolf- Ijager van Dr August Snieders loopt ten einde. Vooraleer een groot mengelwerk voor de win teravonden in te lasschen, willen wij onze lezers vergasten met koddige en kluchtige vertelsels uit 'tZal leute zijn voor iedereen Boeiende en niet lastige lezing gedurende de nog zoo warme zomerdagen 1 We beginnen over morgen (vervolg.) Te Lourdes offerde Mr Poppe zich op voor de genezing der andere zieken. Zijn voorbeeld en zijn woord steunden iedereen en in 't bijzonder de kranken, zijne mede broeders in 't lijden. De Bedevaart van Luik was ook aangekomen en een zieke priester verbleef met onze eer weerde kran ke in 't hospitaal... cene spontane vriend schap ontstond tusschen beide en de blijdschap van E. H. Poppe kende geen paien toen'op zekeren dag de Luiksche geestelijke leeniging bekwam na de pro cessie van 't H. Sacrament. Zeer godvruchtig las onze vriend de II. Mis in de Kapel van 't hospitaal waar door hij eens te meer al de tegenwoordige bedevaarders stichtte. Toen hem niemand kwam verstrooien bad hij standvastig zijn rozenhoedje. Ik las de gebeden voor aan de badplaatsen terwijl men de zieken in het wonder water dompelde en ik kon met genoegen bemer ken dat onze eerw. vriend den glimlach op 't aangezicht had wanneer hij de bad plaats verliet. Toen- de zieken vóór de wondergrot in hun voituurtje gezeten waren voor of na liet badnemen, kwam men uit god vruchtige nieuwsgierigheid en tot slich ting den E. H. Poppe bewonderen. Hoe geduldig en gelaten, hoe ingetogen en als in verrukking zat hij in zijn geleend rijtuigje op te zien met strak ken blik naar het beeld der Witte Dame van de grot, de handen stram en stijf samengevouwen en tusschen zijn magere terhiglijdersvingers zijn rozenkrans. Men zoude gezegd heb ben een Sint Aioysius van Günzaga of een engel in priester kleeren Onze bedevaart ging eindigen en den 11 September schreef de brave geestelijke in ons notaboekje volgend relaas Onze bedevaart loopt stil aan ten einde. Zalige indrukken, troostende stonden bracht eiken clag ons mede. Al degenen die als pelgrims de bedevaart meemaakten voelen hun hart door innige dankbaarheid ontroerd. Maria de Middelares werkt hier diep en zacht in ieders ziele. Ons geloof voelen wij hier bij elke plechtigheid, bij elke pro- cessie, bij elk sermoen versterken ons betrouwen onze hoop op zegen en zalig- heid ankert vaster en vaster vastvroe- ger geloofden-wij dat Jezus machtig en dat Maria goed is nu echter worden wij het gewaar vroeger zegden wij met angst en kommer, waar gaat het Katholicismus naartoe hoe verzinkt v toch de wereld in zedeloosheid eii on- verschilligheid Hier echter ^ien wij met ons eigen oogen, duizenden men- schen knielen in open lucht midden de modder en het nat van de beregende pleinen wij zien^ duizende smeekende oogen den dag door met vertrouwen op de Onbevlekte Ontvangenis gericht. Wij hooren duizende minnende harten, dui- zende minnende monden luidop onzen goddelijken Koning begroeten en be- zingen en huldigen in godvruchtige aanroepingen en gezangen. Hier te Lourdes kregen wij allen groote genaden, kregen wij geen tref- fende genezing wij kregen rust in 't ge- moed, liefde tot Gods Wil, een gelukkig zieleleven O Maria, wij de zieken, wij die meest beklaagd worden, wij keeren gelukkigst weder naar Vlaanderen, naar onze fami j» lie. O Middelares, wij dragen in ons hart v meer vreugde mede om de geestelijke gunsten en krachten die gij ons aan uw voeten schenkt dan vele gezonden en rijken van de wereld. Gaarne aanvaar- den wij ons Kruis, nu wij weten dat wij door ons lijden zalig worden, nu wij ge leerd hebben dat wij van op ons ziekbed apostelen zijn, gaarne blijven wij vrien den van den Gekriiisten nu Gij ons hebt doen verstaan dat wij zielen kunnen redden door onze onderwerping en door onze beproeving. Maria, lieve Middelares van alle ge- Rade, Onbevlekte Ontvangene, bewaar die vréugde en die dankbaarheid in ons aller hart. Eeuwig zuilen wij U beminnen. Overal zuilen wij U doen beminnen als wij weer zijn in onze dierbare Denderstreek. Ave Maria Lourdes, 11 Sept. 1920. MARC. (Slot volgt.) Dinsdag namiddag vergaderde in het ministerie van spoorwegen, de Beheer raad van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen. Het bijzonderste punt aan de dagorde was de benoeming van MM. Jadot, Galo- pin, Ithier en Lainbert tot leden van hét Bestendig Komiteit, welke door de Sta tuten voorzien is. Dc bevoegdheid van dit Komiteit werd vastgesteld. Een ander belangrijk punt was de sa menstelling eener ^iritaire kommissie, belast met den opstel Statuut van het personeel. Na verscheidene zaken van bestuur lijken aard geregeld te hebben, heeft de Beheerraad besloten aan den minister van spoorwegen het heffen voor te stellen van eene maxtommverhooging van 25 c/a op de algemeene vervoerta- rieven en alzoo de verhoogde tarieven op het vooroorlogsche peil te brengen. In den geest, van den Beheerraad is deze verhooging, door de tegenwoordi ge omstandigheden' noodzakelijk' ge maakt. slechts van voorloopigen aard, en dient toegepast te worden tot het o ogenblik dat het mogelijk zal zijn de algemeene herziening van de tegen woordige tarifikatie te beëindigen, en de uitslagen van -de herinrichting der, diensten te beoordeeleri. De Beheerraad heeft ook" nog cené kommissie aangeduid, welke tot deze algemeene tarievenherziening zal over gaan, rekening houdend van dc belan gen der Nationale Maatschappij, en van' de gewettigde belangen der personen welke van den spoorweg gebruik maken. OVERL1JDENS. Men heeft in het Noviciaat der Paters van Scheut het nieuws ontvangen van het afsterven in China van pater Karel- Pieters, gestorven in het vicariaat van Si-wan-tze, na *15 jaren .verblijf in China: Hij was geboren te Nieuweapelle (Wesl-Vlaanderen)24 April 1884 priester gewijd 18 'Juli 1909; vertrok ken. naar China in 1911. Ook is het bericht ontvangen dat pa ter Bogaerts te Si-wan-lse aan typhus overleden is. i Pater Georges Bogaerls werd gebo ren te Mechelen 31 December 1897. Priester gewijd 23 September 1923 was hij op 11 Augustus .1924 naar China vertrokken. Zoo haast pater Hustiri zag dat pater Pieters van typhus was aangetast, stuurde hij pater Bogaerts van Si- wan-tse weg. maar het was reeds te laat- hij had de kiemen der ziekte reeds opgedaan en is er aan bezweken". Zoo staat, nu pater Hustin alleen voor heel de christenheid van Kao-Kia-ingt- Het nieuw programma dér zeevloot van de Vereenigde Staten voorziet eene uitgave van 12 miljoen dollars, hetzij bij de vier honderd miljoen frank, be stemd voor deri aankoop van nieuwe vliegtoestellen. De bestaande luchtvloot.' zal versterkt worden met 2G2 toestellen, waaronder* 100 aanvalsvliegmachienen. 47 voor waarneming, 61 voor de beschieting en verkenning en 74 voor het onderricht. Het nieuw programma is niet begre pen in het ontwerp, 'waarbij nieuwe vliegtoestellen worden gebouwd enbeeds door liet Kóngfes is aangenomen en' zielv uitstrekt oyet een tijdperk van vijf jaar* Brussel, 31 Aug. De ministers heb ben Dinsdag eene vergadering gehou den onder yoorzitterschap van den eer sten minister MM. Franqui en Hou tart hebben een overzicht gegeven over den toestand der financiën en van de schat kist. Daarna heeft de raad den tekst vast gesteld van een besluit betreffende <|en nieuwen taks op de lijnkoeken en een overdraehttaks vaststellend, betref fende den e'xport. van sommige artike len, ten einde dien export min of meer te verhinderen. Den raad heeft, vervolgens; de ver mindering der effectieven van het slaatspersöneel besproken, evenals dc kwestie der pensioeb.cn en dc regelen vastgesteld welke toegepast zullen wor den op de ontslagen ambtenaren van het afgeschafte ministerie van econo mische zaken. Voorts vernemen wc nog dat de over drachttaks op de. lijnkoeken verminderd zal worden, zoodat voldoening zal wor den gegeven aan een groot aantal be langhebbenden. AAA- VERTREK VAN DE EUSAI3ETHVSLLE Onder bevel vaas kapitein Mommens, vertrok Dinsdag morgen ten 9 ure uit de haven van Antwerpen in bestemming van Congo, de Belgische stoomboot Elisabethvilie Aan boórd bevonden zich 122 passa giers van ie en 167 van 2e klas. Onder de passagiers bevonden zich tal van beambten van het ministerie van kolo niën, benevens, de eerw. zusters J. Gier den!, S. Longiy en M. Warlomont van de Orde der Zusters Dominicanessende eerw. paters N. Moysan, G. Schaub en H. ïJeokly, Franse he missionarissen van dc Congregatie van den II. Geest, De lading bedraagt 3900 ton waaron der vier stukken van een spoorwegbrug, ieder vier Jftt half. fan wegend, drie vlïegmachienen voor de Sabena; op het dek geladen; een uit eengen ome ri kraan, waarvan een der stukken 8 ton weegt, en talrijke zware stukgoederen van 3 tot 5 ten. voor Bueka. De kraan is be stemd voor de Intcrfina te Kinshasa. Tegen aflevering van 'den op 1 De cember vervallende koepon der Schat kistbons 5 <fc, uitgegeven in 1921, zal vanaf 1 September aan de Staatskassen de helft der nominale waarde van ^die koepons betaald worden, om hel, even of het gestempelde of niet gestempelde bons betreft. Bij de uitwisseling van gestempelde bons tegen nieuwe bons 5. zal dé tweede helft van den koepon in kwestie betaald worden aan dragers dezer titels met afhouding der roerende taks, ver schuldigd voor de algeheelheid yan den koepon;. Het komiteit van den Atgemeenen Bakkersbond heeft Dinsdag namiddag te Brussel eene vergadering gehouden, waarop de toestand in de bakkerijen on derzocht werd. Na eene grondige be spreking over de gevolgen van het in voeren der wettelijke bloem, werd de volgende dagorde gestemd. Iedere bloemmoten bezit eeh eigen type yan bloem, waarvan zoowel de kleur als de samenstelling en dus ook de hoedanigheid verschilt. Het komiteit. stelt vast dat de aan gekondigde bezuiniging- door liet invoe ren van wettelijke bloem, inbeeldig is, Dinsdag werd ,de Amerikaansehe bloem, gelijk staande met, de witte 000, aangeboden aan denzelfden prijs als de ze van de wettelijke bloem. Het komiteit bestatigt dat bij 'den vrijhandel in de bakkerij de bevolking thans, wit brood zou hebben aan een prijs, welke ten minste zelfs lager zou st^ari als deze van liet wettelijk brood. V Het komiteit besluit eene kracht dadige propaganda door alle middelen te voeren, orn het publiek in te lichten en te bewijzen 'dat de terugkeer tot de vrijheid tiet eenige middel ie oni beter koop en degelijkbpopd aan dc. b£\mjking .te leveren. WONDERBARE GERJEZING VAM EEN BELG. Te Lourdes, in het Wonderoord yan O.-L.-Vrouw, is er blijde beroering ver wekt door de mirakukmze genezing van een Belgisch invalied, August Wuyts. Gedurende den oorlog was deze krijgs gevangenen in het Duitselv kamp yan Parschim, in Mecklemburg. Tijdens zijn gevangenschap werd hij op zekeren dag door de Duitsche beulen zoo vreeselijk met ccne matrak geslagen, dat hij eene schedelbreuk opliep. Hij werd in het gasthuis verzorgd. De schedelbreuk ver wekte etterende verzwering in dc doren, eii ten gevolge der slechte verzorging, liep de ongelukkige de lering op. Hij werd door de Zwitsersche kommissie gereformeerd en naar Zwitserland overgebracht. Bij de wapenstilstand keerde hij naar België terug. Daar vér- ergerde; zijn toestand. In September kreeg hij dc verlamming der been en' en werd in het krijgsgasthuis yan Brussel opgénornen. Van daar werd hij overgebracht naar het gasthuis van Doornik. Hij werd on geneesbaar verklaard én genoot, liet vol le pensioen. Een officieel geneeskundig getuigschrift stelt vast dat de man aan getast is. door tering, ettering, verlam ming en gevoelloosheid der beenen. August Wuyts werd ter bedevaart naar Lourdes overgebracht. Zaterdag, dag van zijn patroonfeest, had hij met bijzondere godsvrucht, do tusschen- komst van O.-L.-Vrouw en van zijn Pa troon ingeroepen. Tijdens de processie, wanneer het H. Sakrament voorbij hem werd gedragen, voelde hij hevige pijn in de knieën. Hij werd terug naar het gasthuis gedragen. Daar riep hij opeens uit Ik voel mijne schoenen. Hij neep zich in de'beenen stond recht en begon te loopen. EESI AfSTIKEL VAN M. NEWTON BAKKER- Men meldt uit Londen aan het Journal De gedachte van de vernietiging der oorlogss.chulden blijft in de Vereenig- de Blaten meer en meer. doorgang vin den. M. Newton Bakker, die onder de re geering van president Wilson, staatsse cretaris van oorlog was, heeft'op dit gebied in de Cleveland Union 'Trust Magazine een zeer opgemerkt artikel geschreven. De kiesbeloflen door de geallieer de staatslieden gedaan, zoo zegt hij, hebben deze laatsten ertoe gebracht den misslag te begaan van door het Verdrag van Versailles aan Duitschland een last op te leggen welke het niet dragen kan. Een zaak staat vast dat is dat de nieu we Duitsche generatie haar arbeid niet geheel en gansch zal laten lrypothekee- ren, evenmin als de volgende generatie, om de verplichtingen van het Dgwes- plan na te leven. Nu de VereeiMgde-Staten" zijn bezig dezelfde hersenschimmige methode te gebruiken in hunne vereffeningen met de geallieerden. M: Bakker vestigt de aandacht van het. Amerikaan&ehe volk op de ec-ono- .mi9eho verbonden, welke in den vreem de tegen de Vereenigde Staten gesloten worden. Hij 'denkt, dat dc belangen van Amerika vereisehen, dat het al de schulden van zijne voormalige geal lieerden vernietigt. Deze kwijtschelding zou moéten ge paard gaan met een vermindering der lasten vaii Duitschland. M. Bakker is dus niet van ge\toelen dat Duitschland geheel van den last der herstellingen moet bevrijd worden, x De officieuze middens te Washing ton, die het artikel van M. Bakker be spreken zijn', van meening. dat dien maatregel schadelijk zou zijn voor het krediet der scliuldplichtige landen die het vertrouwen zouden verliezen van de vreemde geldmark uit hoofde van de niet-uitvoering der verbintenissen. Zij voegen eraan' toe, dat de betaling in verhouding met de be taalkracht, van de landen de eenige politiek kan zijn, wel ke gezond is. pp politiek en financieel gebied,; BEZOLDIGINGEN DER 8TAATSASENTEBC Bij koninklijk besluit van 30 Augus-f tus 1926, worden de aanvaagsbedragerf van het1 veranderlijk deel der. wedden van het Staatspersoneel, waarvan het' loon niet bij de wet .vastgesteld, voor-' loopig van %1 Augustus .1926 af, ver-< hoogd op basis van zeven franken 50 c. per maand en per schijf van 30 puil-* ten van het index boven liet getal 510. De verminderingen toepasselijk op! de aanvangsbedragen zullen het even eens in dezelfde male zijn op bovenvern melde verhooging. RECHTBANKEN VAN OORLOGSSCHADE. De Monileur kondigt ecu koninklijk? besluit, af, houdende afschaffing, den rechtbank voor oorlogsschade te Leu ven en overdracht der bevoegdheden van dit organisme aan dc rechtbank yoor, oorlogsschade te Brussel. BSJNa'dE HELFT DER TITELS ZIJR INGESCHOVEN. Onder voorbehoud van later nazichfi kunnen de resultaten der inschrijving in België geopend voor de preferente aandeden der Naamlooze Maatschappij der Belgische Spoorwegen als volgfj worden vastgesteld A. Titels ingeschreven tegen af-* gite van gedisconteerde Schatkistboiis en Schatkistbons 5 °f0 op 5 jaar verval lend 1 Dec. 1926: 8.749.200 titels B. Titels, ingeschreven tegen stor ting in specie 154.400 titels. Totaal 8.907,600 titels. Tot heden zijn ingeschreven in Hol land en in Zwitserland 820.000 titels. Dit geeft, op 31 Aug. een algemeen totaal van 9.727.600 titels, 't zij nage noeg de helft der preferente aandeelea die zullen gedicht worden. De mifiisters hebben opnieuw de kwestie onderzocht, opgeworpen door,- de aannemers, die aangenomen hadden openbare werken uit voeren, zonder dat in het laslkohier een speciale bepaling toelaat de prijzen, te herzien in geval van stijging van het indexgetal. De mi nisters zijn liet eens geweest om die; herziening der prijzen niet toe te laleif* Nochtans, zal de regeering in die spe-* ciale gevallen, waar een onmogelijk-* heid van uilvoering zich daardoor zou! voordoen, uitzonderlijk het geval mogert beschouwen en desgevallend een af wij-* king van den algemeenen regel toelaten', zonder dat, dit feit evenwel als ecu! voorgaande moge beschouwd worden. Een commissie samengesteld uit ambtenaren der domeinen, hield Maan-* dag een vergadering in het Ministerie van Financiën, onder voorzitterschap van M. Francqui, die bijgestaan was. door de heeren Bemelmans en De Duyt-* schaever. Het doel der vergadering was; de verkoop te bespoedigen van de do-» maniale goederèn. De minister drong aan op de won- schelijkhcid om een beroep te doen op initiatief, om een persoonlijk contact» teweeg te brengen tusschen het midden-i bestuur en de provinciale beambten. Onder de voorgenomen maatregelen! noemt met den verkoop van de hoeyen! van den Staat, te Buigenbach en te. Ruhrort, die in September zullen ver-» kocht worden, en van de Weldadigheids-* school van Namen. Deze commissie van ambtenaren zal elke week bijeenkomen. De graancommissie heeft de volgen-* de beslissingen genomen I. Er is geen reden om titans deri handel in inlandsche rogge te regelen! in wat betreft de prijzen en verkoop-* voorwaarden. "2. De waarde van inlandsche tarwe van achoone gemiddelde kwaliteit is! ongeveer 10 c/0 minder dan de prijs eener mengeling bestaande bijv. uit een derdfc Hard Winler 2 en een derde Ar-* gentijnsche of Donau. Bijgevolg zou de inlandsche tarwe' yan scboone gemiddelde kwaliteit in datum 30 Augustus ongeveer waard zijri' 187 tot 188 de 100 kil. netto, geleyerdt stadie-molen, dolbuk.oei'sa6..5.0*

De Volksstem | 1926 | | pagina 1