Gekoeld zonder blazen V rijd a Sepl 1926 De bedrijvigheid van het Delgingslouds Leersing der Verwoeste Gewesten Pater Halten en het communisme Koninklijk zomerverblijf Onze economische toestand Ouderdomspeusieeeen /v- Godsdienslvervolging in Mexico Verbond der Katholieke Kringen De mijn werk er sstak ing in Engeland Lo ons verhooging in de ijzernij verheid Havenbeweging van Antwerpen -wv KOLEN De oorlogsinvalieden te Genval Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. XXXIIs- JAARGANGNUMMER 204 -Telefoon 114, JLJ>£3L1CU 20 Centiemen -1- Wekelijks 8fÖO Uitgever J. Van Nuffel-D» Gendt publiciteit button het Arr. AALST Agentschap Havas Adolf (Vtaxlaan, 1.3, te Brussel. Rue de Richelieu, Piarljs. Broams Buildings, 6, Londres Ea O. 4= H. Remttclus Zonop5,i0,onder6,29 Nieuwe Maan den 7 Men zou zeggen dat er iels veranderd is! 't Is droevig zuchtte onlangs een rood kopstuk do'en we niels, onse troepen klagen doen we wat, men zal ons beschuldigen 't land ten onder te brengen....» De socialisten moeten wel overtuigd zijn, dat hunne politiek gevaarlijk is en niet kon blijven duren. Toch vragen ze nog, oriiioozê! weg, oni voor hen op de gemeentekiezingen te stemmen Ze zijn gekoeld zonder blazen. 'I Krediet werd afgesneden. En dan zagen de rooden wat ze maar kunnen en met wat ze 't kunnen. Maar 't heeft tijd gekost aan de goed zakkige menschen om te zien, dat het met hunne centen was, dat de roodjes groot lawaai maakten. Niet waar, lezer, dat ge de roode gezel len niet kendet? Ge hebt daar nochtans altijd uwe aan dacht niet aan geschonken. Dat hebt ge duur betaald. De groote werkersmassa die 't socialis me aanhangt, doet dit uit reden van.,., 'lotsverbetering. Maar zietAI met eens ging' die lots verbetering deels gegrond op de bitterste ellende uitloopen. De frank van den rijke, die de rijke ging verliezen zoo zegden de rooden uit klassenstrijd ontpopte zich ai met eens als de frank van den armen drommel, die .straks op 't punt stond honger te lijden jgelijk zijn gezel in DuitschléSd en Oosten rijk, waar de socios ook zoo veel lawaai maakten. Ziet ge nu waarop socialisme ging uitloopen Dat het zoo zoude aftoopen, dat moest de roode massa eerst eens ondervinden. In 't socialisme hadden ze een BLIND GELOOF. De socialisten moesten zwichten. Nood dwong. De boei dreigde te springen, iets dat de botchevtetén wei zouden verwel komen. Toch staan de rooden daarStem voor ons, schenk ons uw vertrouwen Waarom, voor de lotsverbetering Maar nevens wat stoffelijke lotsverbe tering, ziet eens wat schrikkelijke, ont zenuwende warboel liberalisme en socia lisme gesticht hebben Waar is de gewetensvrijheid van den kleinen en grooten rooden man All de syndikale macht is ook een niesken dat lang twee kanten snijdt. Er is gebruik en misbruik, Hoe staat het met geluk in 't huisgezin, met de opvoeding der kinders, voor zoo veel men daar DE SOCIALISTISCHE PRINCIEPEN IN DURFT TOEPASSEN? Al wat daar op dit gebied nog deugt, is te danken aan den spijt alles nog overblijvenden Katholieken invloed. Ziet in de maaischappij het woekeren, het zwendelen, het verbrassen, het slim tegen slim spelen, waartegen 't socialisme machteloos staat. Die beroering doet altijd het gevaar van revolutie opduiken. Wat gevaar loopt daarbij de lotsverbete ring niet Neen, vriend, nu sociale hervormingen bekomen zijn.S en de maatschappij dient heropgebouwd, komt de onmacht der so cialisten schoon uit. De zedelijke basis .der maaischappij die om zoo te zeggtn als het karakter van een persoon is is ondermijnd geworden door de ongods dienstigheid, en 't socialisme helpt aan die ontbasteri'ng fel mêe. Vandaar de onbeholpenheid van 't so cialisme. Doch zijn ze gekoeld, ze zijn niet ver slagen. Verre vandaar, en iedere misslag dient zorgvuldig vermeden. We verwachten dat de Kristene werk lieden hunne oogen zullen openen, 't Ware zoover niet gekomen, hadden ze meer de Kristene demokraten aangehan gen. Zonder slag of stoot waren ze van hunne kwelgeesten af geweest. In hun toert weten ze nochtans, wel in wien ze ivertrouwen mogen stellen. In tijd van nood, van grooten diepen zedelijken nood, zullen ze naar de socialisten niet Joopen. Op weinige uitzonderingen na, zijn ze in den grond katholiek. Wat gezegd van de roode kopstukken Dachten sommigen dat ze het zouden be leefd hebben, hunne ster te zien verbiec- ken Zij ook wilden de waarheid niet gc- looven, dat alleen de Katholieke Kerk ze gevierend door de eeuwen heen trekt, en alle dwaling 't socialisme na 't libera lisme, zich zelf verslindt en ten ondergang gedoemd is. DE DRAQER-S VAN GESTEMPELDE SüH&TKISTBONS ZULLEN UITBE TAALD WORDEN. De beheerraad van het Delgingsfonds werkt thans aan een. plan met tweele dig deel uilkcering der Sohatkistbons op kert termijn, ingeschreven door ban ken en waarvan deze rekenplichtig zijn tegenover hu raio deposanten; ander zijds, "uitbetaling der,gestempelde Schat kistbons.. Drager'?; dezer laatste worden voort durend beslo.oki door démarcheur* die trachten zich van die bons aan eenen spotprijs meester Ic maken en niet voor de grofste leugens achteruitgaan om hun doel te bereiken. t Wij vernemen uit. goede bron dat de groote bezorgdheid van het Delgings fonds wordt gewijd aan de zoo spoedig mogelijke betaling der gestempelde Schatkistbons. Men verzekert zelfs dal binnen kort eene eerste trekking zal plaats hebben en over 10 mitlioen, zoo mogelijk over 20 millioen zal loopen. Men kan nog geen datums voor de Dekkingen aanduiden, maar wat men wel kan vaststellen is dat het Delgings fonds al liet noodige doet om de uitbe taling der gestempelde Sehatkistbons zoo, spoedig mogelijk te doen plaats hebben. 4 T. H. 1921. "n Woensdag morgend, ten JO ure, had, (e Brussel, de zes-eri-veertigsle trek king plaats der leening 4 t.lv. 1921 van de Federatie der Gooperatieve-n voor Oologsschade. De trekking werd bijge woond door MM. Moneeu, algemeen be stuurder bij hel. Beheer der Schatkist: Buvl eri-Ugeux, beheerders, en Willaert, sekretaris van de .Federatie der Coöpe ratieven. De nummers van de uit te betalen ti tels werden getrokken door de oorlogs- blinden Dieudonnc Ancieux, van Wan- fcrcée-Baulet, en Alphonse Delhasse van Gourt-Saint-Eüenne. Ret ïofc van 259.009 fr. is gewonnen door de obligatie Reeks 177.888 n. 8- 't Lot van 109.000 fr. door de obliga tie Reeks 42.577 n. 13. De; obligaties Reeks 42.577 n. 3 en 18 en Reeks 62-427 n. 7 winnen ieder 50.000 frank. Do andere nummers van hooger ver melde Reeksen, alsook al de nummers der Reeksen 77.605 en 143.626 zijn u'it- keerbaar met 250 fr. Gedurende de X.IIIe Sociale week die zich lhans-de Leuven houdt, gaf E. P. Ruf ten de volgende kenteekenen van het Communisme 1) de algemeene verwoesting van het bestaande ;2) een soort gevaarlijke ■mystiek die bij ons volk den Hemel van hierboven willen veranderen in een aardséhen hemel; 3), een algehéele, on voorwaardelijke en slaafsche onderwer ping aan de uitvoering van liet midden bestuur van Moskow; 4') de communis ten zijn door en door materialistisch en het zijn de ware opvolgers en vertolkers der leering, van Marx. De communisten zijn tegen Godsdienst, huwelijk en fa milieleven, Vaderlandsgevoel en zeden leer. Er bestaan hier in de stad partijen wier programma zeer-nauw in" verband staat met het geen we hier boven lezen. Burgers, past, op Zoudt gij hier de roode Hel van Rusland willen zien in voeren Meh weet dal de koning er van afge zien heeft het Zomerhuis van Oostende te betrekken. De Staat heeft nu te Lom- barlzijde wee hectaren duinen gekocht, om er oen nieuw koninklijk zomerver blijf te bouwen. Het nieuw domein ter beschikking van de Koninklijke Familie gesteld, zal ommuurd zijn. Het gebouw zal alio mogelijk confort hebben, zon der in het minst prachtvol tq &ijns IN HET TABABSBEDRIJF. De huidige toestand is zeer nadeclig voor het tabaksbedrijf. Eerlang zal dan ook een afvaardiging van de sigaren handelaars door minister, .Waufers ont vangen worden. M. A. Wauters, kabinctshoofd van den minister van arbeid en nijverheid, deelde dc uitslagen mede van hel onder zoek ingesteld in verband met den nöod van het sigarenbedrijf. Het aantal werkloozen in dal vak is tot 42. t. h. gestegen; te Gheel alleen zijn er 70 t.h.! Voor den oorlog bedroog bet aantal sigarenmakers in bef land 18.000. Nu zijn er slechts nog 11.000. De overige zijn uitgeweken of hebben een ander vak gekozen. Voor den oorlog werden or in 't land per jaar 600 millioen sigaren gemaakt; thans is dat getal tot 200 mil lioen, d.i. tol. een derde geslonken. BIJ DE STEENGROEFEIGENAARS. Dinsdag heeft minister Wauters een afvaardiging van de steengroefeige- naars uit het Doorniksche ontvangen. Zij bekloegen zicU.over den neteliger! toestand waarin bun bedrijf zich be vindt tengevolge van de stopzetting van bepaalde openbare worken. De minister heeft een nader onderzoek toegezegd. IN DEN BOTERPtftftDEL. De boterhandclaars doen thans stap pen om vergunning van uitvoer te be komen. zij worden hierin gesteund door hun vakpers en/voerden aan dat. Otm' de stijging le beletten van den bo- terprijs tol de lvoogle der buitenland- s.chc prijzen, de ontwikkeling van het zuivelvak in den. weg staat. Dinsdag ontving minister, Wauters een afvaardiging van de boterhand^ laars uit Eupen waar reeds een uitzon derlijk stelsel van uitvoer naar Aken bestaat. Het doel van hun stappen was het uitvoercijfer ie verboogen. Dc mi nister beeft een onderzoek toegezegd. ZWITSERLAND VRAAGT VOOR 10 NIÜLLaOK&k AANDEELEN BIJ. Op de verleende Optie heeft Zwitser land nog voor 10 millioen preferente aandeden van dé Spoorwegmaatschap pij bijgevraagd, Een Brusselsch blad zegt vernomen te hebben dat de perekwatie der ouder domspensioenen op het punt slaat van opgelost te worden in den volgenden zin vermeerdering van het pensioen der ouderlingen die volstrekt behoeftig zijn. Men weet nog niet hoeveel de verhoo ging van pensioen zal bedragen, maar men gelooft wel dat er 200 fr. zal bijko men, dus 920 fr. in stee van 720. DE TOESTAND ONVERANDERD. Yolgens de ingekomen berichten is de toestand in Mexico onveranderd eii worden cr geen wijzigingen verwacht voor den 1 September, den dag. waarop liet parlement zal hebben te beraadsla gen over het memorandum van bet Episkopaat. Er heerscht een bewonde renswaardige overeenateirwning tus- s.chen de bisschoppen en hun geestelij ken omtrent den te voeren tegenstand. Alle mededeelingen uit regeerings- krïngen bevestigen, dat president Galles onwrikbaar blijft wat de tenuiivoerleg- ing der anti-kerkelijke wetten betreft. Een nieuwe bevestiging van de verblin de vijandschap van de regeering is le vinden' in een mededeeling van het blad El Universal volgens welk minister Tejda zich ronduit tegen de ophefffing of de verzachting van de anti-kerkelij ke paragrafen van dé grondwet ver klaard heeft. Zulke verzachtingen', al dus de minister, zouden Mexico terug voeren naar dén duisteren toestand van voor den bevrijdingsoorlog en' zouden een nieuwe burgeroorlog beteekenen. Intusischen wordt de teruggang in zake tengevolge van den boycol .van dag tot dag gevoeliger. ONTSLAGEN- Tc Guadalajara, zijn driehonderd on derwijzers ontslagen, omdat zij gewei gerd hebben' te antwoorden op een schrijven van de Mexicaanschë regee ring, waarin lum werd verzocht hun standpunt uiteen te zetten tegenover de regeeririgspolitiek lQ£?3ke 'dg .religieuze kwestie, Het Verbond der katholieke Yereeni- gingoii en Kringen zal zijn 536 zittijd houden op Zaterdag .46 en Zondag 17. October aanstaande. De zittijd zal samenvallen met de in- huldiging van het gedenktecken, opge richt aan de nagedachtenis van den ge wezen voorzitter van het y er-bond, wij len Karei Woeste. De zittijd zal twee sludi ©vergaderin gen tellen, welke zullen gehouden wor den in Patria, 23, Broeckstraat, te Brus sel. De eerste wordt gehouden Zaterdag 16 October, ten 3 ure, en zat besteed worden aan de bespreking der. vier vol gende verslagen: 1. Verslag van M. Georges Dallema- gne, voorzitter van het Verbond der christene nijveraars, over de stichting der patronale organisaties. 2. Verslag van M. de Geradon, volks vertegenwoordiger, over den Politieken invloed en de noodzakelijkheid voor de katholieken zich te vereenigen in de as- siociaties. 3. Verslag van M. Sogers, staatsmi nister en voorzitter van bet Verbond, over de te treffen maatregelen tot de uitbreiding der katholieke vereenigin- gen. 4. Verslag van M. Jean Herinckx, schepen van, Ukkel, en sekretaris van hel Verbond, over de te werk stellen middelen met het doel de katholieke kringen in het land te stichten, herin te richten of uit te breiden. De tweede vergadering is vastgesteld op Zondag 17 October, ten 10 ure 's ïViorgends. Zij zal besteed worden aan de bespreking van het verslag van Ridder Jacques Ruzette over deze zoo actueel© en brandende kwestie Hoe het parle mentair régiem verbeterd Dc groepen van 'deJeimessc Nou velle Pour 1'Autorite «Het Ver bond der katholieke hoogstudenten enz. zullen aan die bespreking deel ne men. Den' namiddag van '17 October, ten 3 ure. zal de inhuldiging van bet gedenk tecken Woeste, plaats hebben. Dit laat ste is opgericht aan de nagedachtenis van den grooten. leider der. parlementai re rechterzijde en partij. Het staat in 't' midden van de Sint-Bonifaciusplaat.s, te Elsene, rechtover ,3e kerk van St. Boni- facius.. M. Woeste was voorzitter van den kerkraad van St. Bonifacius. Op de plechtigheid tot dewelke de notabilitei- ten der politiek, der goede werken,, en der balie uitgenoodigd zijn, zullen twee redevoeringen uitgesproken worden, de eene door M. Segers, staatsminister, na mens bet Verbond der katholieke" ver- eenigingen en kringen, en de andere door den stafhouder M. Alfons Leclercq, namens de balie van het Verbrekings hof. Vadcrlandscho zangen en een op-r tocht zullen de plechtigheid sluiten. Het gedenkleeken, werk van den beeld houwer Franz Huygelen, stelt het er kentelijk België en de Schooljeugd voor, palmen en bloemen neerleggende aan bet voetstuk van den zuil, op denwelke bel borstbeeld van den Staatsman prijkt 't Is een prachtig werk van" verheven opvatting. Daar heel de namiddag van '17 Octo ber moet vrij blijven vóór deze beloo ging van" erkentelijkheid, waaraan de Katholieke Vereenigingen en Kringen van" heel het land zullen deelnemen, zal het jaarlijkscli' feestmaal geen plaats hebben. DE TOESTAND. Met'vooruitzicht op de conferentie dor mijnwerkers-afgevaardigden welke Donderdag moet gehouden worden, heeft het uitvoerend comité it der fede ratie eene nieuwe zitting gehouden. De leden van het comiteit dife een ver gelijk voorstaan voor wat betreft de kwestie van den arbeidsduur en van de loonen. vormen geen mecrderheid.Eeni- ge leiders, Cook onder meer, spannen zich in om bet comiteit cr toe te bewe gen nieuwe voorstéllen te doen. Coolc zou de verantwoordelijkheid echter wil len laten aan de afgevaardigden, der, conferentie. INCIDENTEN. Het niéuws verspreid zijnde 'dal. dé gemeenteraad van West-Calder hulp verleening weigerde aan de vrouwen der mijnwerkers, had eene belooging%plaatat voor dc bureclen van den raad. De politie moest de menigte met stok slagen uiteenjagen. De raad stemde er in toe bons af te leveren voor den aankoop van levens middelen. In de graafschappen Derby en Nottin gham zijn 14.565 werklieden terug aan het werk gegaan. AHIERIKAANSCHE HULP VOOR DE' MIJNWERKERS. Mej. Wilkinson, lid van het Lager-i liuis uit Amerika weergekeerd, waar zij financieele hulp ging vragen voor de Engelsche mijnwerkers, verklaarde bij hare aankomst te Southampton overal veel bijval gevonden te hebben'. De 'kommissie der ijzernijverheid heeft, op de gisteren te Brussel gehou den vergadering besloten, "de loonen met 5 t. h. (e,verhoogen me', ingang van 1 September. Gedurende de maand Augustus werd de haven van Antwêrpen bezocht dooi; 1092 "schepen, metende te samen! 2.099.005 ton. Daaronder zijn begrepen! 9 zeilschepen, melende 3692 ton en 1073 s to omb ooien, metende 2.095.31$ ton. In dezelfde maand van 'L vorig jaar, waren aangekomen: 858 schepen met; 1.704.679 Ion. Er is dus eene vermeer-, der ing van. 234 schepen en eene yer- meerdering van 394.326 ton. In dc 8 verloopen maanden zijn ih onze haven toegekomen 92 zeilschepen, metende 19.168 ton en 7184 stoomboo- ten met. 14.795.343 t.,legen 92 zeilschep pen melende 32.194 ton en 6502 stoom- booten nietende 13.153.105 ton, in de zelfde maanden van 't vorige jaar. Sedert 1 Jan. 1926 geeft dc scheep-* vaartbeweging 1926. 7276 schépen met. '44.814.511 ion 1925. 6594 schepen met. 13.185.299 tori Met 1 Juli laatst had het gouverne ment afgezien van de Duifsehe herslel- koleri. Er moeten er geen meer binnenko men. Onze kolenmijnen" hebben' 'do gele genheid te baat genomen om de kolen- prijzen in de boogie te drijven. Ze zien Je kleine Belgen zoo duivelseb gaarne. Sedert 1 September laat bet gouver nement-de Duitsehe kolen weer binnen komen. De Duitsehe kolenmijnen hebben reeds aanbiedingen gedaan aan alle ko lenhandelaars. •Laat, ons hopen dat de kqlen nu wat zullen afslaanA -f682 -1.629.212 tori Door het Werk der Automobielen werden de groole oorlogsinvalieden, Dinsdag namiddag, uit Brussel naar, Genval gevoerd. Door een prachtig we der begunstigd, was de uitstap heerlijk' De gemeente Genval was ter eene van de Invalieden feestelijk bevlagd, en langs heen de baan stonden de schoolkinde ren, vlagskens wuivend, op rij. M. Bra bant. sehepene, in vervanging van den! burgemeester die ontsteld is', omringd van de gemeenteraadsleden, wenschtd de roemrijke bezoekers hartelijk wel kom. De verminkte komanandant, Hubert! Demels, bedankte namens zijne mak kers, terwijl de Inval ie d Francois Bee- ken, bloemen legde aan 'den voet van het monument, opgericht ter nagedachtenis der zonen van Genval, op 't veld van! eer gesneuveld. Er werd den invalieden een banket! aangeboden. Verscheidene aanspraken! werden gehouden, onder andere door !\f. Batardy, namens'de Pers. Verscheidene kunstzangers veraangenaamden nog> meer het gezellig samenzijn, 's Avonds had een Venitiaansch feest plaats en- werd een schoon vuurwerk afgestoken^ Het was laat toen de Invalieden, ver-, rukt over hunnen uitstap, in dc hoef tb* stad terugkeerden^

De Volksstem | 1926 | | pagina 1