Jan Clercker KLEINE GAZET NIEUWSTIJDINGEN Do Laatste Binders in Vlaanderen 0. L. Vroim van Lotrdes Korte buitenlandsche berichten Wekelijksch Praatje Eereteekens. De ministerraad hééft teiiloien liet aantal uiUleelingen van de koraties tot twee per "jaar te verminde- ion, namelijk op 8 April en 27 Novem ber onderscheidenlijk datums van hel verjarings- en van hel naamfeest van den Koning. MBWAW EBSEHHEBaSHiifl vest Palriottensl., ri. 9. Heer adjunkt Vervloei, stelde lev plaatse een onderzoek in en verwittigde hef parket. DRAMATISCHE BRIA^D TE NAKIEN. Woensdag morgend brak brand uit in Voor onze badsteden, De^regeerir.g j nieuwe toesfand moest gewijzigd wor heelt op het bureel der Kamer een wets - 'den voor het hooger onderwijs, voorstel neergelegd dat voor elk jaar, van 1 Juni tot, 1 October de afschaffing beoogt van liet sluitingsuur der open bare inrichtingen in de steden Oosten de, Blankenberghe en Spa. De rechten op de stekjes in Enge land. Het Engelsch Lagerhuis heeft Donderdag een ontwerp gestemd, waar bij de rechten op de lucifers verhoogd worden. Voor betore manieren. De roode gezel Brunfaut, de socialisl-kommunisl die voor eene nietigheid kan opspringen gelijk een duivelken uit een kasken, moet binnen eenige dagen voor de boet straffelijke rechtbank verschijnen. De ropde man, volksvertegenwoordiger en gemeenteraadslid te Brussel, slaat on der betichting van beleediging aan de policie. Een openbaar mandataris, op wien dergelijke verdenking rust, mag wel eens betere manieren geleerd wor den. Herdruk yan het boekje der positarie- vcn. Een nieuwe uitgave van het boekje der postarieven zal, van 2 Mei a. s. af, te koop gesteld worden in alle postkantoren tegen 50 centiem hof exemplaar: mien zal het zich insgelijks kunnen aanschaffen bij de brievenbe stellers op ronde. Buiten de postlaksen, zal het boekje ook nog de tarieven voor de kleine pak ken en de postcollo alsook de telegraaf- en telefoon taksen bevatten. In den Belgischen bakkersbond. Dc inhuldiging der lokalen van lvet. In ter- nationaal Bakkerij-Instituut der Cle men tiuastraat te Brussel, zal Zaterdag plaats hebben onder voorzitterschap van ■M. Buyl. Teekenwedstrijd. Dc Bond der Groote Gezinnen richt een titel- en op- schriftenwedstrijd in voor zijn maand blad. Do prijzen bedragen 4 50 frank. Voor alle inlichtingen zich te wenden lol het sekretariaat, .Wetenschapstraat 14, Brussel. van Gent, die hem den toestand hebben uiteengezet, geschapen door de evolutie van het hooger onderwijs. Dc- 'delegatie heeft, niet enkel de vor- hooging gevraagd van het barema der bestaande wedden, maar levens dc her ziening van bel reglement vaa inwendi ge orde der Slaalshoogesehool, en na Tneiijk van het getal toga's. De minister was van gevoelen^ dat de Augusta Procés, met haar kind en hare J gevlogen. moeder. Vrouw Proces is bed-legerig; op zeker oogenblik het te warm hebbende door den kachel die hevig brandde, goot ha re moeder water op het vuur, waardoor Wijnen en brandewijnen. Het Staatsblad van Donderdag kondigt de wet af op de bescherming der benamin- de vlam uitsloeg en brand slich-tte. Hj>' eren var» nnrsnrnnp' van wi inon on hran. vm» „11 Maar naar do eigenlijke oorzaak blijft nog te zoeken. In denzélfden put was nog zulke ont ploffing in 1922. Toen werd een werk man gedood en de stoffelijke schade was niet zeer aanzienlijk. De stoomketel werd toen vervangen en het is de nieu- een huis der rue des Moulins, le Namen, jwe, die Maandag namiddag na 5 jaar Op eene mansardekamer, woont vrouw gebruikt te zijn geweest, in de lucht is jen. - Het werkverlet zal waarschijnlijk geen twee maanden duren, zooals eerst gemeld werd. Men denkt dat het moge lijk zal zijn binnen een paar weken reecis den mijnarbeid te kunnen hernemen. gen van oorsprong van wijnen en bran dewijnen, alsook een koninklijk besluit betreffende den invoer van Porto en Madeira wijnen. GEHEIME STOKERIJ TE STEENHUFFEL. .Woensdag heeft de lieer Toeziener der Accijnzen te Stecnhul'fel met de accijnsbedienden van Merchtem, le Steenbufl'el, Bontestraat, bij De Pauw Joannes, eene geheime stokerij ontdekt, die in volle werking was. Er werd eene hoeveelheid van 60 li- Ier alcohol aan hoogen graad gevonden, benevens twee kuipen met gegiste stof fen, gereed om af te stoken. Alles werd aangeslagen en de over treder ter beschikking van den heer Procureur des Koriings gesteld. De geheimstoker was sinds ettelijke weken het voorwerp cener bijzondere bewaking vanwege bovenvermelde bc dienden. vuur nam eene snelle uitbreiding en deelde zich mede aan de daken der na burige woningen. Gelukkiglijk kon men dc zieke vrouw en liet kind redden en ze naar het moe derhuis overbrengen. De pompiers gelukten er in na groo- te pogingen liet vuur te blusschen. De HEVIGE BRAND TE TURNHOUT Een winkel leeg gebrand Kort na middernacht werd plots de Turnhoutsche bevolking wakker ge klept door het. luiden der noodklok. Een hevige brand was uitgebroken bij den h. F. Noten, fotograaf en sigarenhande laar, Groote Markt, alhier. De brand woedde met zulke hevigheid dat de be woners nauwelijks den tijd hadden om te ontkomen. De gaVisclie benedenver dieping stond in lichtelaaie. Spoedig was de brandweer ter plaat se en mot vereenigdé krachten werd liet vernielend element bestreden. Na één uur wérk ens was alle gevaar geweken en konden dc aanpalende hui zen gevrijwaard blijven. Tijdens de red dingswerken werd een- pompier aan de hand gekwetst. Dc vuur en waterscha de is aanzienlijk. Er is maar gedeelte lijke verzekering. DE VERMISTE JONGELING TE WEVELGEM. Zijn lijk opgevischt. Dinsdag avond rond 6 y2 ure zagen voorbijgangers in de water s der Leve te Wevolgem, het lijk van een mansper soon drijven. Het werd aan kant getrok ken en herkend voor dit. van den ver misten jongeling Maurice Favoreel, vlaswerker, 19 jaar, wonende Brugge- straat te Wevclgem. De brave jongeling bad op Paaschdag 's namiddags om 5 ure zijne woning verlaten om per rijwiel naar Lauwe te'*lp* hospitaal gebracht, waar de geneos- rijdeii, waar hij wat geld moest ontvan- jhceren zUn toestand zeer ellendig oor gen van eenen duivenprijskamp. Op het. lijk werd eene som van 105 frank PIJNLIJK WERKONGEVAL TE VORST Donderdag morgen stond dc schil- dersgasl Jozef Degr'ecf, wonende Pier- sen.si.raat, 17, én 49'jaar oud, op eene ladder in een huisdér Beukstraat te Vorst. Opeens verloor hij evenwicht en plofte ten gronde. Hij werd met ernstige •wonden aan het hoofd en de boenen naar hét 1 j beer deelden. Vertrek naar Congo. Den 7 Juni zullen ÏVIM. Félicien Cattier, voorzitter der spoorwegmaatschappij van Congo; Marchal, ondervoorzitter enBemeimans bankhestuurder naar de kolonie, ver trekken om «-one inspectiereis aan de spoorweg werken te doen. Gezantschap der Ver.-Staten. De nieuwe gezant der Vereenigde Staten en Mevrouw Hugh Gibson, zullen Zondag morgend le Brussel aankomen, komen de van Geneve. M Dunn, zaakgelastigde en het per soneel van het gezantschap zullen M. en Mevr. Gibs.on opwachten aan de Li*- xemburgspoorhal. Lesgevers uit de hoogeschool bij M. Jaspar. M. Jaspar, eerste-minister, heeft. Donderdag eene afvaardiging ont vangen van lesgevers, der Hoogeschool OF DOOK Si 1 vain VAN DER QUCHTj EN Lodewijk VAN LAEKEfJ, 58ste Vervolg. Deze overste was geboortig yan Duin- kerke en sprak bijgevolg heel goed .Vlaamsch. Champetter, zegde, bij, kent gij de parochie van Meire Zeer goed, kapitein. En de parochie Lede Jawel, maar niet zoo goed als mijn vriend Coorman, want die heeft er een zoon wonen, die nog maar onlangs getrouwd is. - Is. het waar vroeg de kapitein, zich tot vader Coorman wendend. Ja, mijnheer de generaal, ant woordde deze, denkende dat het mis*- schien de eerste consul was, die tot hem sprak. Al de aanwezige gendarmen begon nen te lachen. Welnu, hervatte de kapitejn, gij: champetter, zult twee brigaden mijner mannen naar Meire geleiden, en gij, vader Coorman, twee brigaden naar Le lde. Ach, mijnheer dc generaal, zucht te vader Coorman, ik zal moeilijk zoo ver kunnen gaan. vónden. De geneesheer heeft, den dood vastgesteld £r\ geen spoor van geweld op het lijk gevonden. Men denkt, hier voor een ongeluk te staan. De droefheid der familie is onbeschrijfelijk. STELLING INGESTORT TE BERCHEM Twee zwaar gekwetsten. Woensdag, even na den middag, is door eene tot heden ongekende oorzaak, dc stelling ingestort," die opgetrokken was voor het huis van den.heer Cla.es- sens, Dri.j Koningenstraat, 63, te Ber- c-hem (Antwerpen). Twee plajoneerders, die ter hoogte der 2de verdieping aan Ivet werk waren, stortten ten gronde. Beide ongelukkigen werden in deerniswekkenden toestand opgenomen en bij hoogdringendheid naar liet Sinte-Mariagasthuis vervoerd, waar hun de beste zorgen werden toe gediend, door do heeren dokters De Bruny- en Peelers, die hun toestand, heel bedenkelijk oordeelden. De verongelukten zijn Rombouts Fl., oud 44 jaar, wonende Wasstraat, 20 en Van de Putte, oud 38 jaar. gehuis- EEN KIND LEVEND VERBRAND TE KESSEL-LOO. Te Kessel-Loo, «op-de wijk Dyledreef. had een verschrikkelijk ongeluk plaats. De kleine Gaston' Francois, vier jaar oud, zat in een kinderstoel geplaatst dicht de kachel. Op zeker oogenblik kan telde dc stoel en sloeg om. Het kind klampte zich in den val vast aan een ke tel kokend water, dié op het vuur stond en trok hem over zich. Het werd zoo erg verbrand dat het weldra bezweek. MACARONI LA LUWE Gosd gerecht, vocrdeelig In prijs. Kunt gij te paard rijden Jawel, generaal, als men hot beest niet Le hard doet lioopen. En gij, champetter O ja, kapitein, ik heb gediend bij de keizerlijke dragonders van Latour. De overste deed twee paarden halen van de manschappen die hij aangesteld had om het kasteel te bewaken. De champetter besteeg het eene. hoogmoe dig, zonder opmerkingen te maken, wel denkende dat dit ook weinig zou heb ben geholpen; doch boer Coorman had spijt dat hij gezegd had te kunnen rij den; het ging hem niet, hij, een der rijkste boeren der parochie, met een troep soldaten de Binders te Lede te gaan achtervolgen. Hij wilde zijn mis slag verbeteren en zegde Mijnheeren, ik mag heden het dorp niet verlaten; mijne koe staat op 't. kal veren en gij weet dat mijne tegenwoor digheid daarbij noodig is. Zoo, tot we- derziens, citoyens. En met groote beleefdheid zijn hoed afnemend, meende hij te vertrekken. Halte-Ik riep de. kapitein, geen slechte uitvluchten, stijgt onmiddellijk te paard, of het zal u berouwen Het kan niet zijn, mijnheer dc ge neraal, ik moet naar huis. Indien gij niet onmiddellijk ge hoorzaamt, doe ik u op het paard bin den. De kapitein sprak deze woorden zoo gramstorig, dat vader Coorman begon te vreezen dat bij het waarlijk zou heb ben gedaan. Hij liet zich dan ook gezeg gen en van hart een steen makende, DE GESPRONGEN STOOMKETEL VAN mONTIGNY Het mijnkorps ddt Dinsdag morgen le Iviontigny in een koolput van Tricu- Kaisin afgestapt is,, heeft er onder meer ccn nauwkeurig onderzoek gedaan betreffende den gesprongen stoomketel. Er word vastgesteld dat het niet een gemis aan water was, hetwelk de ont ploffing lveeft veroorzaakt. Ook kan er geen spraak zijn van onachtzaamheid. Bost-Vlaanöefens Bederaart naar Bisdom Genl Drie treinen 1) Rose trein. Vertrek den 1 Augustus langs Rouaan en Lisieux. Terugkomst den 10 Augustus langs Parijs en Mont- martre. 2)Blauwe trein.Vertrek den 2 Augustus langs Parijs en Montmartre. Terugkomst den 10 Augustus langs Lisieux. 3) Witte trein. Vertrek den 2 Augustus Rechtstreeks naar Lourdes en terug. Sneltrein die de zieken vervoert. Pelgrims, tot slechts een beperkt getal, worden in dezen trein toegelaten. Wv steeg hij insgelijks- te paard, geholpen dioor een gendarm. De vier brigaden'vertrokken nu met hunne geleiders naar hunne bestem ming en Jan kon zich niet weerhouden van lachen, als hij dit zag gebeuren, niettegenstaande hij medelijden had met vader Coorman, die voorzeker maar een heel slecht ruiter was. Dc kapitein bleef-hen zoolang achter- nakijken, dat zij in de duisternis achter dc boomen uit zijne oogen waren ver dwenen. Dan keerde hij zich tot Jan en zegde Hartelijk dankbaar, jongeling, en vergeef mij dat ik u hier zoolang opge houden heb. Den dienst, dien ge ons be wezen hebt, zal ik nooit vergeten. Jan antwoordde, dat hét niét de moeite waard was om er over te spreken en dat hij niets gedaan had dat zijn plicht. Hij wilde dan opnieuw afscheid nemen, maar de-overste vond het niet geraadzaam, hem 'alleen te laten ver trekken. Ik zal u, zegde hij, naar huis ver gezellen. Men kan niel weten wat er on derweg zoude kunnéh gebeuren. Jan wilde zich- verscboonen, beweren de dat het reeds morgen was en er geen gevaar bestond van nog aangerand te worden. Niettemin volhardde de kapitein in zijn' voornemen, en men weet reeds hoe hij met vier zijner manschappen en een man die de brandende lantaarn droeg, den jongeling naar de ouderlijke wo ning vergezelde cn hoe gulhartig zij al daar ontvangen" werden. Dc sneltrein Berlijn-Keulen is in de statie Ahlen (Westfalen) op een groep arbeiders gereden. Vier hunner werden gedood en twee zwaar gekwetst. Zoowel de conducteur van den trein als de leider der arbeiders hadden seinen gegeven, die door de arbeiders vermoedelijk niet g boord werden, daar de sneltrein een oor- verdoovend lawaaid maakte. De drie groote vakvereenigingen van metaalbewerkers in liet Saargebitd heb ben de algemeene staking uitgeroepen om zich tegen een verlaging der loonen te verzetten. In den internationalen wedstrijd te Nice om de Groote Prijs van het Mini sterie van Buitenlandsche Zaken de «Schaal der Naties», behaalde Engeland de eerste plaats, door de tweede en derde reeks te winnen. België had de eerste reeks gewonnen. Naar uit Londen geseind wordt zul len kortelings in Engeland twee nieuwe superdreadnoughtsgebouwd worden. Deze schepen die elk 35,000 ton zullen nieten, zullen verschillende waiervlieg- tuigen aan boord nemen. Zij zullen «Nel son en Rodny genoemd worden. Napels, 28 April. De paketboot Colombo met talrijke passagiers uit New-York aan boord, is niet ver van Na pels op de rotsen_geloopen. De schok was vrij hevig en er ontstond een paniek onder de opvarenden, waar van echter niemand eenig letsel bekwam. De boot werd lek geslagen. Het grootste deel der lading, bestaande uit benzine, is verloren. Hongkong, 28 April. Het regee- ringsgebcuw te Kanton staat in brand. De kommunisten worden er van verdacht, den brand gesticht te hebben een der bekendstcn, Ailsjoekman, is aangehouden Naar verluidt, hebben te Kanton eiken nacht in het geheim terechtstellingen van kommunisten plaats. Lyon, 28 April. Een 20-jarig kor poraal van het vliegkamp van Bron deed proefnemingen met een klein toestel, toen plots het vliegtuig van een hoogte van 500 meter te gronde plofte. Het vree- selijk verminkte lijk van dón ongeluk- kiggen jongen vlieger werd door ooge- tuigen van onder het vliegtuig gehaald. Men seint uit Agram Het dagblad Obzor» geeft een breedvoerig relaas over HOOFDSTUK XIII. CASSMSRUS VERGAMMEN. In de woning van Casimirus Vergam- men te Meire, waar de twee brigaden gendarmen, geleid door Dreas. den champetter, naartoe trokken, hadden de Binders denzelfden naclït op een heel andere wijze huis gehouden. De pachter was weduwenaar, reeds, vijf cn zestig jaar oud en leefden te sa men met zijn jongste zuster Dina op het pachlhof dat zijn eigendom was. Het was een rijke boer, die bijna alles op eigen, land zaaide en maaide, en een boerderij had van twaalf koeien en een koppel paarden. Pachter Vorgammen was een eerlijk man; niets zou hij hebben begeerd dat hem niet toekwam!. Maar. li ij was tevens zoo gierig dat zijne gierigheid spreek woordelijk was geworden. Nooit reikte hij met milde hand een aalmoes uit om een noodlijdende te helpen, en gaf hij wel eens een boterham, dat was bet aan bedelende landloopers, enkel en alleen uifr vrees dat zij anders zijne hofstede zouden hebben in brand gestoken knechten en meiden gaf hij hunnen nooddrift, omdat hij wist dat zij hom anders spoedig zouden verlaten om bij een beteir meester te gaan dienen. Maar al was de oude Vergammen gie rig en. zonder medelijden voor den ar me, er was nochtans iemand voor wie :.ij niet harteloos of onmeedoogend kon zijn, dat was zijne oudste gustej* de Ilaliaa-nsche oorlogsfoebereidselen aan de grenzen. De Obzor veegt erbij dat ingeval Joegc-Slavië weigert het verdrag van Nettuno te onderteckenen, Italië zeker Noord-Dalmatië zal bezetten, waar door de oorlog onvermijdelijk zou zijn. De Parijzcr Matin verneemt uit Athene De Grieksche politie heeft een militaire samenzwering tegen het huidig regiem ontdekt. Talrijke huiszoekingen hadden zoowel te Athene ais te Saloniki plaats. Over enkele dagen werd, zooals men weet, een generaal en een kolonel, vrienden van den gewezen dictator Pan- galos aangehouden. Sedertdien heeft de regeering verscheidene officieren doen aanhouden die Pangalos getrouw waren gebleven. Deze aanhoudingen hebben groote opschudding verwekt te Athene. Het Zuid-Afrikaansch parlement heeft eene motie gestemd, warin protest wordt aangeteekend tegen de Duitsche propaganda voor den terugkeer tot liet Reich der oude kolonies van Duitschland. De Duilsche leden van het parlement zijn daarop rechtgesprongen en hebben de zaal verlaten. -A/W- Rosse Maan. Is iels schooner dan die nachten, wan neer de maan schittert, kalm en blank Een soort van zekerheid zweeft daar de mensch nooit de duisternis minde en aiie lichistraal voor hem welkom heet. Maar zoo het glansrijk hemellichaam den hemel bestijgt, gedurende een schoonen helderen April-of Meiavond, is de land man ongerust en dreigt de nachtlamp, die hij vervloekt. Is zij schuldig of niet Zonder zich op te houden het prachtig nachtgezicht te bewonderen, dekt de ho venier zijn plantbedden, sluit zijn broei kassen dicht en bekleedt de nieuwe boompjes met strooomwindsels. Heeft hij ongelijk Vast niet, daar de vorst zeker lijk kan overvallen, zooveel te gewissen en te loozen, dat zij openlijk, onder lich tenden hemel te werk gaat. En den vol genden morgen, zoo het angstig voorge voel een zekerheid wordt, zal men kunnen de verwoestingen vaneen schoo nen lenteavondstond vaststellen:, gezeng de appelaars en verbruinde perelaars, zwartgeworden notelaars en verbrande wijnstokken, een volledig vergruizen der gemaakte hoop. De rosse Maan is voor gegaan zij weze gevioekt 1 Ofwel, is zij maar een eenvoudige ge- tuige in dien tweestrijd der omgevende luchtkringen Hebt gij nooit opgemerkt, hoe, tijdens deze zeer heldere avonden, de temperatuur lager was, en dat wij nog meer dan anders de verfrissching van den nacht gevoelden Waarom zouden dan de planten ook dien verkoelenden invloed niet ondergaan De ontihkhing van Wells. - - De be roemde Engelsche meteorologist Wells heeft zich ingsgelijks die vraag gesteld. Hij legde, des avonds, in volle lucht, en op de grondoppervlakte massa's, spons achtig zooals de planten, b. v., pluksel, eiderdons, katoen, en hij deed de volgende eigenaardige ontdekking, dat deze zelf standigheden, in dewelke hij, vooral, minima thermometers had gestoken, tijdens de heldere April- en Meinachten, een temperatuur konden hebben 3a 5 graden lager dan deze der omgevende lucht. Eigenaardig verschijnsel, bijna nog onopgelost, alhoewel men liet heeft toe geschreven aan de uitstraling van het maanlicht, van warmte ontdaan. Maar een feit is zeker zoo het weder somber is, zoo de Aprilmaan (of rosse maan) zich schuilt achter wolkendikte, blijft de tem peratuur in den dampkring en op den grond gelijk.Scrutator. Monika. De bewoonde eene kleine hofstede, slechts op twee boogscheuten 'zijner woning. Het was eene arme weduwe met twee kinderen, een jongen en een meis je. De man was wever geweest van be roep, doch reeds lange jaren dood. Meermaals had Vergammen dit huis houden rijkelijk geholpen. De kinderen, had hij bijzonder lief. Alle Zondagen, mochten zij bij hem om hun Zondags oordje komen en zij waren liet eenige maagschap dat bij hem mot hunne moe--- der jaarlijks op de varkenskermis werd verzocht. Op een Zondag, na de hoogmis, stond boer Vergammen gereed oim naar zijn land te gaan kijken, toen de kinderen binnenkwamen om oom te bezoeken, of nog beter, om hun Zondagsoordje to krijgen. Denk niet dat bet kleine, jonge sprui ten waren; in het geheel niet. Dc jon gen was reeds achttien en het meisje zestien jaar oud; zij beminden elkander hartstochtelijk, als broeder cn zuster, maar waren tevens zoo eenvoudig en onnoozel, dat zij bijna nooit uitgingen dan hand aan hand. Het was in deze houding dat zij voor boer Vergammen verschenen. Dag oom, zegden zij tegelijkertijdf hoe gaat hel met uwe gezondheid Goed, mijne kinderen, goed; en' hoe gaat het met moeder Ook goed oom, God zij geloofd, en zij doet u hare groeten brengen. l('4 Vervolgt.^

De Volksstem | 1927 | | pagina 2