Jan Clercker SPIEGELSUJPERIJ K t E KIEUWSTIJDINGEN Bajïqie d'Alost Y„ S. F. «De Electrische Energie» oz. Da Laatste Einders ln Vlaanderen Kcrta buüeitlamise&a feesMfsn Geeraarfisbsroschsa staenweo. 218 Rechtbank van AudBoaerde h 1, E 7 I 0n2e ministers met verlof. Minis- Hear Parijs. M. d-J Koning err01' Jaspar vertrekt Vrijdag naar Parijs Koningin zijn ie Parijs aaisgjkomen Ien za' bc8in Januari terugkeeren naar alwaar zij (i'enigi; dagen zul! ;a vr-rh.ij- i"b'UHel'l. Minister P. Hymans gaat zijn vakan tiedagen .doorbrengen te Cannes. ven. De Belgen in den vreemde. De F. II. Hellen geboortig van Openers, dok tor "in godgeleerdheid en learaar in het Klein Seminarie te Mcehelen, komt be jioemd te worden tol leeraar aan de Ka tholieke Iloogeschooi van Nijmégem, Nederland. Hij zal er aar. de Fakulleit van godgeleerdheid onderricht geven in de geschiedenis der godsdiensten, en aan de Fakulleit der letteren in de ge schiedenis van de Grieksche on Ro- mcinsche wijsbegeerte. Prinselijke verloving. Men meldt de verloving van den hertog van Pistoia met prinses Lydia d'Arenberg, dochter van den hertog d'Arenberg en van de hertogin, geboren prinses de Ligne. De hertog van Pistoia, ruiterijkapitein, is de tweede zoon, van den hertog van van Genua en van de prinses Isabella van Beieren. Hij is 32 jaar oud. De prinses is geboren te Brussel den 1 April 1905. T Pi J r EVS AGAZJJN E. SCHOLLAERT-DE RljCK Nii'mest raai, 5, AALST. SCHOONE KEUS Groo!ste verscheidenheid van Karpetten Be-ivoorleggers, (Foyers) - Traploopers - Matten, enz. Moquette Mourzouk. Nuttige geschenken. Matige prijzen. Bezichtigt de uitstalling. 2682 De Nijverheidscrisis. Eenige be drijven die te lijden hebben van de hui dige krisis. hebben aan den minister van Nijverheid en Arbeid vermindering van taksen gevraagd. Dit is het geval voor de maalderijen, steenbakkerijen, sigaren fabrieken, enz. Minister Heyman zal de vragen voor onderzoek voorleggen aan raadplegende kommissies. De gosverneur-generaal van Kongo- Het ontslag van den h. FUitten, goe- verneur-generaal van Kongo, verschijnt nog deze week in het Staatsblad. De stekjesnijverheid. Deze heeft, ook in Zwitserland, met moeilijkheden te kampen. De groote bedrijven werken met deelneming der Zweedsche trusts en de kleine die bij die trusts niet zijn aangesloten, hebben hun deu ren moeten sluiten. Alzoo zijn vier on dernemingen verdwenen. De twee grootste aangesloten bij de trusts, be staan nog. Eene nieuwe Congoboot. De nieu we Congosteamer Gouverneur-Géné- ral Arnold», welke over eenige dagen hare proefvaarten op de Schelde had af gelegd, is Maandag namiddag, ten 4 u. 45 uit de haven van Antwerpen naar de kolonie afgevaren. Verscheid perso naliteiten waren bij de afvai zig, onder andere M. Ciaevssf genwoordiger van M. Jaspar, van kolonies. BLOEDIG DRAMA TE BR3JSSEL Een drama, waarvan dc gehcele toe gedaan en men sprak van moord, van een verborgen leven met eene Duitsche aanwe verte minister De post op Nieuwaar. Zooals ieder jaar zal de postdienst versterkt worden door militairen bij gelegenheid van Nieuwjaar. In het hoofdkantoor te Brus sel zal het bestuur beschikken op 31 December over 191 soldaten, op 1 Ja nuari over 114, op 2 Januari over 109. Op 30 December, 14 uur, moeten die soldaten zich in het postgebouw, Munt plein bevinden, waar zij de noodige on derrichtingen zullen ontvangen. Zij krijgen een extra-vergoeding van 5 fr. per dag. Uitbetaling van pensioenen. De achterstallen .van den Gersten trimester 1928 der hierna genoemde Staatspen sioenen zijn betaaibaar op de volgende datums, der toekomende maand Januari: Tc beginnen van den 3n, voor de. pen sioenen der gemeenleleeraars en on derwijzers cn voor de lijfrenten door het. Germano-Belgisch gemengd scheidsgerecht verleend Te beginnen van den 7n, voor al de militaire pen sioenen en tegemoetkomingen welke uit den oorlog niet spruiten, cnvoor de ren ten verbonden aan Nationale Orden, die niet werden toegestaan voor oorlogsda den. DRAMA VAN HET ONGEREGELD LEVEN TE GENT In de Zakkebands.lraat, 13, te Gent, een straatje welke uitgeeft op de Koe- poortkaai en het stuksken wonen R. Vande Voorde, 37 jaar oud, tijdelijk ge scheiden van Caroline De Kuvscher, met Baillieu Marie, 45 jaar, ook tijdelijk ge scheiden van Petrus Desmet. Alle dagen is daar geregeld twist. Nu Maandagavond, tusschen 6-7 uur, was opnieuw een hevige ruzie ontstaan. Het ging er op leven of dood. Vande Voorde droeg, zooals altijd, een sjerp rond den hals. Tijdens het ge vecht bekwam de vrouw veel slagen en stampen, doch verweerde zich. Op oen gegeven oogenblik liet ze zich aan den sjerp hangen en deze stropte natuurlijk toe. De man gaf den strijd op en de vrouw ging bij den lieer politiekommis- saris Vcnneman klacht gaan neerleg gen. Dinsdagmorgen, om 8 uur, is vrouw Baiflieu met haren zoon eens gaan. zien naar het huis van Vande Voorde. Daar gekomen konden ze de deur niet open krijgen daar iets voor do deur lag. De polieie word dan verwittigd en brak dan cIg deur open. Tot fcrarflTe* verwondering' vonden ze Vande Voorde op den grond liggen als een lijk. Naar men zegt zou Vande Voorde door het loestroppen van den sjerp ge deeltelijk verwurgd zijn geweest, daar na in bezwijming- gevallen en dien ten gevolge gestorven. Onnoodig te zeggen, dat dit drama een opschudding heeft verwekt. dracht wellicht voor altijd geheim zSl vrouw; die hij als krijgsgevangene had blijven, had Maandag te Brussel plaats. Daar wonen of woonden op de Bar- thelemylaan, de echgenooten T., een echtpaar dat slecht overeenkomt,, naar het schijnt ter terzake van het slecht gedrag van den man. De dochter T., rond half 10 thuis ko mende vond in het benedenvertrek ha ren vader, gansch bebloed en beweeg- loos in eenen zetel. Zij snelde naar bo ven en zag daar hare moeder* te bed lig gen. eveneens met bloed bespat. Beiden werden naar het gasthuis ge bracht, waar de vrouw een uur later, en den man Dinsdag morgen don geest gaf. TJit het onderzoek door de polieie in gesteld schijnt le blijken dat T. eerst eenige schoten op zijne vrouw hoeft ge lost en toen zich in de benedenkamer zou hebben gezelfmoord. De polieie nam twee revolvers in be slag een bevattende vijf hulzen en een kogel, en een met twee hulzen en drie kogels. S. A. N. V. ORIJRES DE BOURSE A partir de i er Janvier 19-5 les onlres au marchê du comptant expieronfc après le dernier vendredi du mois. BEURSORDERS Van af 1 Januari 1928 vervallen de beursorders ter komplavtmctrkt na don laatste» Vrijdag der maand. 460 leeren kennen, enz. Men dacht reeds dat deze zaak b< paald geklasseerd was, toen een viertal maanden geleden een rechterlijk offi cier uit Aarlen, de heer Sclïiltz, het schuiloord van March al ontdekte. De ke rel bewoonde een kleine villa in de om geving van Gaen (Normandie) in gezel schap van eene Duitsche vrouw. In samenwerking met de Fraosche polieie, werd de dief ontmaskerd en op geleid. Hij werd wegens valsc.he naamdracht veroordeeld en heeft thans zijn straf in de gevangenis te Rijsel uitgeboet. Gis teren werd hij aan het Belgisch gerecht uitgeleverd en zal eerlang voor het as sisenhof verschijnen. Hij had een medeplichtige, maar deze werd vrijgelaten, de feiten verjaard zijnde. Marchal verliet destijds vrouw en kind, die de algemeene achting genie ten. DUBBELE VERSTIKKING TE MOESKROEfVI Mme Ronss.e, wonende Marnestraat, te Mooskroen, heeft Dinsdag morgen, een h-arer zonen, door de gas verstikt, dood te bed gevonden.. Haar andere zoon, eveneens erg ge troffen, was des namiddags nog niet tot hét bewustzijn teruggekeerd. Een dar slachtoffers zal Maandag avond verge ten hebben de gaskraan.te. sluiten. NOODLOTTIGE AFLOOP TE MALDEGHEM Zooals wij meldden had de werkman G. Van Landschoot, zich bij het veilen van boomen aan de hand gekwetst, en moest den arm afgezet worden, door het koudvuur in de wonde geslagen was De ongelukkige komt nu té overlijden, na de vreeselijste pijnen geleden te heb ben. Het slachtoffer was slechts 31 jaar oud. EN KOMT ZIEN EN HOOREN I fifies voos* Radio Nieuwste toeslellen van allereerste hoedanigheid. !6?» Groolste Keus - Zaakkundige bediening F-- PLOWÜPEP5-FIM, 4 fi-ist DOOR gilvain VAN DER GUCHT, EN Lodewijk VAN LAEKEN, 265ste Vervolg. Clara zuchtte en vetriegde zich met pijnlijk gebaar. Wat is hot leven toch droef! kreunde zij. Eindelijk werd er een gestommel op de trap vernomen. Dat was de voetstap der oude. Langzaam, zeer langzaam zette zo haar wankelende slappen op iedere trede. liet duurde ruim een kwartier, voor aleer ze aan de kamer kwam. De vrouw kon niet meer cn moest herhaaldelijk rusten. Moeder, zeide Clara ze noem de haar zoo, sedert Vermeulen gestor ven was moeder, gc ziet er zoo zon derling* uit.Is er u iets cvorkomen? Uw blik is zoo angstig. Kind, kind, er zijn deze dagen Vreesolijke dingen gebeurd. Clara verschrikte. Spreek, moeder, spreek dan toehi Allo... het moet... Ik was le Aalst- in de straat, waar de gevangenis slaat en zag een groote menigte staan... Ik BOTSING TUSSCHEN EEN AUTO DEN POSTWAGEN TE GENT Maandagavond, omstreeks 6 u. 50 had op het Hippoliet-Lippensplein een bot sing plaas tusschen de auto,, bestuurd door Bodewijk De Mey, wonende Rijsel- str., te St.-Michiels-bij-Brugge en den postwagen, gevoerd door Alfons Neve- jans, wonende Groendreef. Vier personen, die in de auto zaten, werden gekwetst door glasscherven, maar werden na de eeTs.te verzorging huiswaarts gebracht. De stoffelijke schade aan beide voertuigen is zeer groot. naderde nieuwsgierig en za: darmen... vele gen- Gendarmen? vroeg Clara onrus tig. Ja, velen, le voet en te paard .en tusschen hen stond de kar, waarmede men misdadigers vervoert... Ik bleef staan en zag hoe men er nog juist een vrouw Induwde... Een vrouw?... Ja... De nieuwsgierigheid spoor de me aan inlichtingen te nemen... Ik ben nooit gerust, wanneer ik gendar men zie, nooit... Ik richtte me tot pen vrouwke, dat niet ver van mij stond en vroeg haar: Zeg eens, braaf meisje, wat is er gaande, wie heeft men gevangen geno men Men heeft gisteren de aanleiders der Binders gevangen genomen. Die VoB&elaer was vooral een deugniet. Heeft men hem aangehouden? Men heeft hem dood gevonden in een geheime kamer, waar hij een ar men pastoor sedert lang had opgeslo ten... Hij is geschoten geweest door een lid der bende, dat zich op zijn beurt van de schalen van den notaris wilde meester maken. God, God! Is het toch mogelijk! De schurk, die hem geschoten hoeft, heette La Marche... Die zal het ook niet lang meer trekken. En de brave Sprietvleehter? De brave voornaamste IN EEN WATERPUT GEVALLEN EN VgRORCWKEW TE GGTTENIJS De 36-jarige land-werker Louis Dftey- gre, werkzaam op de hoeve Lauvarque, op het gehucht Goublon», was- des avonds bezig het vee - te voederen en moest uit een regenput water ophalen. Op zeker oogenblik, vermoedelijk bij een krisis van stuipen waaraan de man lijdende was; is hij in" den put gevallen. Toen men hem ophaalde had hij opge houden te" leven. VAN ZIJN VILLA RAAR 'T GEVANG VAN AARLEN. Tn 1922 had een zekere Marchal, be ambte bij het 'spoorwegbestuur te Aar len. het hazenpad gekozen met een be drag van een miljoen vijftig duizend franks bestemd yoor de üifbetaling der loonen aan het spoorwegpersoneel. De man borg de bankbiljetten in een reistesch en reisde peri auto haar Duitschland. De rechterlijke officie! WildscJvilz volgde zijn spoor tot in Keulen, maar hoorde 1 oen niets meer vap den dief. Allerlei veronderstellingen werden v-- DIEFSTAL VAH ORANJEAPPELEN TE AHTWWERPEW Een onderzoek werd door de politie der 12e wijk ing-esleld naar aanleiding yan een belangrijken diefstal van oran jeappelen aan boord van het ss. P.oa, gemeerd aan n. 7 der dokken. Het on derzoek wees uil dat het leden der be manning waren, die de oranjeappelen aan boord ontvreemdden en met mede hulp van landloopers aan den man brachten. Vier leden der bemanning' een negental landloopers werden arrest genomen en ter beschikking gesteld van het gerecht. Pares 27 Dec. De wisselwachter Andrieuxte Fumegon, op de lijn Donfronf- Fiers bevond zich op zijn post om de komst van een trein af te wachten, toen hij zijn 3-jarfrr zoontje naderen zag, die hem eten bracht. Eene kleine ging over de sporen en zag niet dat een lokomotief in volle snelheid naderde. De ongelukkige vader, die zijn post niet verlaten kon, had schoon te roepen, het kindje verstond hem nieten werd on der de oogen van zijn vader vermorzeld. Tusschen Amsterdam en Haarlem is een auto, geloodst door M. Vannierop. een gekend advokaat te Amsterdam, en waarin zich ook zijn vrouw en twee doch ters bevonden, in de vaart gevallen. Al leen de jonpsle dochter kon behouden uit het water gehaald worden. De drie ande re pesoncn zijn jammerlijk verdronken. De politie heeft, te Buenos-Ayres, zeventig personen aangehouden, die ver - dacht worden betrokken te zijn in de anarchistische aanslagen,Zaterdag,in een der grootste banken van de stad ge pleegd. De politie van Sofia heeft aldaar een uitgebreid internationaal komplot ontdekt van eene bende valschmunters, die er eene specialiteit op nahielden dol lars na te maken. Men deqkt dat het al gemeen hoofdkwartier gevestigd is te Warchau, De bende zou ook vertakkin gen hebben in al de Europeesche hoofd steden. Een Fransch vliegtuig der luchtlijn Parijs-Noord-Afrika is op zijne door- vlucht boven Spanje in brand geschoten, waarschijnlijk door de ontploffing van den motor. Nabij Almeria begon deze herhaaldelijk te haperen, toen hij al met eensin brand vloog. Het machien plofte in zee. Toeristen, die ervan ooggetuigen waren, vaarden per boot ter hulp en kon den den loods cn dc poststukken redd> —Te New-York werden dc Kerstfeesten met de gewone uitgelatenheid g.-vierd. Ondanks het verbod van alle sterke dran ken zijn er, te New-York alleen,op Kerst dag, veertien personen, waarlussck.cn eene vrouw, aan de gevolgen van de dronkenschap overleden. San Remo, 27 Dec. Fen telegram uit Parma meldt dat de paters Muncretli, Tonetti en Moragzoni, van de St-Fran- ciskuszending in China, door bandieten vermoord werden. De ongelukkigen wa ren als grijzelaars gevangen genomen en hadden tegenstand geboden. Kwikken, Herkwikken en Slijpen van Spiegels AALST w2607 schurk... meer nog... het schijnt dat hij de voornaamste leider was der moordenaars.. En wie was de vrouw, die men daar zooeven in het rijtuig duwde? Dat is ook een van de bende. Yele aanhoudingen zijn reeds gedaan, want men heeft een lijstje in de woning van den notaris gevonden, waarop de voor naamste medewerkers dér Binders stonden. Het schijnt dat men nog aan houdingen zal doen. Clara had h*et verhaal van de oude vrouw met diepe belangstelling aan hoord. Wanneer zij vernam dat de notaris en ook Sprielvlechler belet, waren hun schandelijke strooptochten le volvoe ren speelde er oc-n glimlach om haar mond en mompelde ze God is rechtvaardig. Hij straft het kwade op gepaste ure. Zij voelde geen schrik dat de gen darmen haar zouden komen halen... Het was immetrs toch gedaan met haar Zij wilde slechts de oude vrouw ge ruststellen en antwoordde op hare laatste woorden Moeder, ik deel uw gevoelen niet en ik ben er van overtuigd dat de gen darmen hier niet zullen komen. Waarom niet?... Als zij een lijst je van de bijzonderste Binders hebben gevonden, dan zullen zij voorzeker tot hier komen, om Vermeulen aan le hou- Sprietvlechter was de J den. medehelper van denj e— It ben V£n uw gedacht nict^moe- aer, want dooden kan men niet aanhou den. Het meisje had hare woorden niet gewikt want ze hadden een vreeselijk uitwerksel. De oude sloeg de handen voor do oogen en haar lichaam werd door he vige schokken geschud. Zij had een ze nuwaanval, die vreesclijk was. en lang duurde. Mijn zoon, mijn arme Jef! kreun de zij. Dood... Dood!... Dood!.., Warmeèr ze bedaard was, vroeg zs opnieuw Is het dan toch waar, dat mijn welbeminde zoon dood is?... Zijl ge er zeker van?... O, mijn arme Jef... mijn welbemind kind!... Ja, antwoordde het meisje, hij is dood. Noem me zijn moordenaar Zijn moordenaar is Sprietvleeh ter Sprielvlechter.zeg't ge Ja, hij, en niemand anders. O, gevloekt is hij, gevloekt 1 En nogmaals borst zij in hevige snikken los, roepend en schreeuwend om haar kind. Waarom hebt. go mij dat /erzwe- gen? kermde zij. Ik was den boozen moordenaar het mes in het liarte gaan stoken Yert-el me zijn dood, hernam ze, vertol maar, het zal mij een troost zijn. Clara begon te verhalen al.hetgeen de lezer reeds weet, Het afschaffen van een wegel De rechtbank van Audenaerde komt een belangrijk vonnis uit te spreken. Ziehier waarover het gaat. Te St-Goorikx Oudenhove, bij Sotfe- gem, ligt een voetwegel of wegel, dewel ke volgens gedane verklaringen den eigendom van verscheidene landbouwers beschadigt en dat die wegel ook geen reden van bestaan heeft,* geen enkele inwoner der gemeente er gebruik van makende. Die landbouwers wendden zich tot den heer burgemeester der gemeente' en vroegen of ze den weg mochten af sluiten, in andere woorden afschaffen. De burgemeester antwoordde hun dat ze het konden beproeven, dat hij niets had legen het afschaffen van dien weg, indien er zich niemand tegen verzette. De landbouwers in kwestie sloten den weg af en beletten zoo het gebruik of doorgang. Andere landbouwers, die beweren dat de wegel daar reeds sedert 90 jaren ligt en nog alle dagen gebruikt wordt, aange zien een andere weg er op uitkomt, leekenden tegen het afsluiten protest aan bij de overheid. De heer D'Anvers, kondukteur der wegen, onderzocht de zaak en besloot tot de heropening van den weg. De heer burgemeester werd van deze beslissing verwittigd. Deze verzocht de landbou wers die den weg hadden afgesloten, hem opnieuw te openen, aangezien er verzet was, maar ze weigerden en de weg bleef onbruikbaar. Na tusschenkomst der provinciale over heid, werden vier of vijf landbouwers voor den vrederechter van Sottegem ge daasd, beticht een openl>aren weg te hebben belemmerd of afgeschaft. De lieer vrederechter verklaarde dat de zaak meer dan zes maanden had geduurd en dat deze als eene eenvoudige policieovcrtreding verjaa d was. Daarmede was de zaak in den grond niet onderzocht. De heer pro- kureur des konings van Audenaerde, op bede van den heer gouverneur, teekende beroep aan tegen het vonnis. Gezegde landbouwers verschenen dan voor de boetstraffelijke rechtbank. De prokureur beweerde dat er hier geen ver jaring bestond hij vroeg de opening van den weg, die op den atlas der buurtwegen aangeduid staat en eene straf tegen de landbouwers die den weg hadden ver sperd. De advokaat der betichten beweerde dat zijne klanten de toelating van den heer burgemeester hadden bekomen om den weg af te sluiten en bewees aan de rechtbank dat, ingevolge het provinciaal reglement van 1841 de burgemeester het recht heeft zulks toe te laten. De recht bank nam deze bewering aan en sprak de betichten vrij. De weg blijft dus afgeschaft. HOOFDSTUK L.IX DE SPEURHONDEN BIJ DE ZIEKE. De regen had opgehouden le vallen. Langzaam liep het water over den aardeweg en zijpelde door den weeken grond. De wind huilde voort en droogde de aarde onder zijn forschen adem. Buiten, recht voor de groep huizen, stonden drie mannen le klappen. Het is hier! fluisterde Jan. Zoo, zoo! En zijn al deze huizon bewoond? Dat zou ik niet met zekerheid kunnen zeggen. Toen wij hier toevallig kwamen, scheen er slechts één be woond. Hetwelk? Dit daar, links van de binnen plaats. Wacht, ik zal er mij dadelijk van gaan overtuigen. John Stiermarck trad onder de groo te poort en klopte op dd huizen, die Jan had aangeduid, als zijnde onbe woond. Hij wierp een blik op de huizen en bemerkte weldra dat alle blinden ge sloten waren, behalve dit. door Jan aangewezen. Sommige ruiten waren gebarsten, het mos groeide op de vens terbanken, de kloppers der deuren wa ren verroest, alles duidde aan dat sinds lang geen imenschclijk wezen den voet daar had gezet. (('t yervolgl.)}

De Volksstem | 1927 | | pagina 2