PIERLALA 51 Zaterdag Dec. 1927 Hel weiagljn ©sisoï» Esmrolking De Fransche Koloniale Wereldtentoonstelling verdaagd Landbouw in Congo De huishuurwel Tegen de koude Hoe de Duitschers hun vlooi deden zinken De wijnoogst in Frankrijk In het rood paradijs DE GURE WINTER XXXIlie JAARGANG NUMMER 301 Kerkstraat. 9 en SI, AaBt. Telefoon 114. X>£*S£blst,d 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-üe Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13 te Brussel Riue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6, Londres, E. C 4.. H. Silvester Zonop7,46Zonaf4,01 Eerste Kwart, den 31 LENIGE SCHOONE REKKEN Slechte gewoonten zijn möei'.ijk om laten. Wanneer we eene voor dracht hij wonen over de weldaden van de gezondheidsleer, jnidhen we toe, dodh eens terug in huis, pa sen we het geleerde niet toe. Wij i ee- nen wellicht dat wij ons niets te verwijten hebben, dat we de ge zondheidsbegrippen m iedere om standigheid toepassen en dal de voordrachtgever voor ons niet sprak Wij scffen ten volle het nut van volksgezondheidsleer, van de groo te werken, waardoor onze gemeen ten gezonder worden' en wij tegen besmettelijke ziekten worden be veiligd waterleidingen, openba- reinigheidsdiensten, afbraak der krotten, oprichten van gasthuizen en sanatoriums, maar minder zijn wij te vinden voor de g*edurige toe passing van de regels der gezond heidsleer in hiiis en op ons zelf. De tering kost jaarlijks 500 miljoen, de zorgen aan onvermo gende geesteskranken kosten 75 miljoen. Wat al besparingen aan geld en aan smart, zoo de voorschriften der gezondheidsleer stipt werden nageleefd. Het Nationaal Belgisch Ver bond tegen de tering strijdt tegen dezen geesel door alle mogelijke fmddelen- Het verleent iloor mid del zijner dispensaria kostelooze raadplegingen aan 1 de teringlij ders, zofgt'voor Kunne plaatsing in sanatoria, verzekert de voorbe hoeding te huis, en beschermt de kindsheid tegen de kwaal. Op het huidige oogenblik zijn er dispensaria tegen de tering ever gansch het land verspreid; aan deze inrichtingen zijn 250 ge- ncesheeren en 125 verpleegsters bezoeksters gehecht. Het werk der voorbehoediug en bescherming der jeugd tegen de tering, is eene onderafdeeling van het Verhond en .stelt zich tot doel de gezonde kinderen aan besmette middens' te onttrekken, hun gezon de levensvoorwaarden te verzeke ren en dc lichaamszwakken te, ver sterken door ze in een preventori um te plaatsen. Deze ondterafdee- ling van het verbond beschikt over 17 'instellingen en oefent toezicht uit over ruim 40.000 zieken. De Nationale Vereeniging tje- gen de tering, steunend op weten schappelijke gegevens, houdt zich uitsluitend bezig met den strijd te gen de tering. Zijn werk is deels gewijd aan het oprichten en uitbaten van Sa natoria voor volwassenen en kinde ren, evenals van een preventorium voor zwakken en voorbeschikten. Het verhond heeft in Belgie het toezicht over 'de Sanatoria van Ter H'.ilpe, Waterloo, Buvsinghe, Eupen, Breedene, het verzekert tie uitbating van het Sanatorium te Hynsdaele-bij-Bonse, en be stuurt het preventorium ie Clems- kerke aan Zee. In Zwitserland, bestuurt het de Sanatoria «Licht en Leven» en Jeanne d'Are». Het Nationaal Verhond voor Kankerbestrijding, volbrengt, naast de Anti-Ivanker centrums en het werk van den Calvarieberg eene taaie van maatschappelijke gezondmaking en van opvoeding,s- propaganda, die tot doel heeft de vaststelling, en de vroegtijdige be handeling Jttr-T>ekte te bevorderen, daar dit op het' huidige oogenblik de voornaamste kansen zijn in tien strijd tegen de vreeselijke ziekte, Deze kiesche propaganda richt te zich tot hiertoe vooral tot de verpleegsters, vroedvrouwen, enz. in de plaats van tot het groote pu bliek, daar het onvoorzichtig is eene algemeene vulgarisatiepro- paganda te beginnen, die, naar de meening van bevoegde personen uit de wetenschappelijke wereld, zekere gevaren kan opleveren. Het verbond heeft twee honderd voordrachten ingericht en brochu res uitgegeven die namelijk be stemd waren voor 'de verpleegsters en het geneeskundige korps. Het Vaderlandsch Verbond te gen Alkoholisme zal ganseh het land door zijne propaganda voort door middel van talrijke voor drachten, door verspreiding van zijn blad, vlugschriften, platen, en prentkaarten. Vele bonden tegen (het alkoho lisme zijn gesticht en zetten hun werk in alle middens voort. Het Nationaal Werk voor Kin derwelzijn verzekert het regelma tig geneeskundig toezicht over de kinderen van m'inder dan 3 jaar oud, dit door de 1124 raadple gingsplaatsen voor zuigelingen, door zijn zorg ingericht. 56 Kinderkribhen staanj onder toezicht van het N. W. K en beko men toelagen, door de reglementen van het werk omschreven. Zij ont vangen de kinderen wier moeders door het werk van den familie- haard verwijderd zijn. De zwakke kinderen kunnen overvoeding genieten en zoo 1100- dig 3 maanden doorbrengen in eehe der 13 koloniën van het werk, hetzij aan zee, hetzij op het platte land. Ieder jaar worden omstreeks 7000 kinderen aldus aangenomen. De raaclplegingsplaatsen voor zwangere vrouwen zijn ten getalle van 391 en zijn gelast met het ge neeskundig onderzoek der aan staande moeder, ten einde eene goede bevalling te verzekeren. Over de kinderen die uitbesteed worden of aan een min worden toe vertrouwd, wordt bijzonder toe zicht gehouden. Een dienst van maatschappelij ke hulp, waarvan de kas gespijsd wordt met bijdragen van de leden van het N. W'. K, vex-leenti drin gende hulp aan huisgezinnen die in nood' verkeeren. Het Nationaal Belgisch Ver bond voor Geesteshvgiene, houdt zich bezig met de opsporing en be strijding der geestesziekten. Door vlugschriften en voordrachten tracht men het publiek voor te lich ten. De grondslag van de werking is het dispensarium. dat hijstand ver leent aari alle geesteskranken. De geestesziekten worden voorkomen, door het opzoeken bij de jeugd van eerste kenteekenen. Aan de families wordt in zulke gevallen raad gegeven voor het plaatsen van den zieke. Het Verbond ver leent zijne medewerking voor het heraanpassen van krankzinnigen, misdadigen, enz -, Het Boode Kruis van Belgie eindelijk, heeft een uitgebreid vre- desprogramma, dat in eerste plaats bevat 1. Bescherming der openbare gezondheid door volksopvoeding. 2. Tussclienkomst hij ongeval en ramp. Ten einde zijn gezondheidspro gramma te verwezenlijken, tracht het Boode Kruis door gansch het land machtige plaatselijke afdee- lingen te vormen, die door talrijke middelen al de klassen der bevol king bereiken. Leergangen 1 voor verplegers en assisten der openbare gezond heid. 2 voor huiselijke gezondheids leer. 3 voor kinderzorg, 4 voordrachten over verscheide ne onderwerpen worden' ingericht. Het Boode Kruis hulp de wer ken en vereenigingen die hetzelfde doel nastreven. Het Boode Kruis roept alle Belgen tot samenwerking in 'den gezamerdijken strijd voor open bare gezondheid! Ziedaar eene reeks werken die een geheel vormen dat tot heil en zegen van het land strekt. Zooals men weet had liet Uitvoerend Komitcit van de Fransche koloniale tentoonstelling te Parijs, de Fransche regeering op uitstel verzocht, daar de voorbereidende werken niet genoeg zaam waren gevorderd om op den eers ten vastgesteldeu datum te kunnen klaar komen. In aansluiting hierbij verscheen Woensdag in het Fransche Staatsblad de wet, waardoor de regeeririg gemach tigd wordt de tentoonstelling dan tot 1931 te verdagen. Naar verluidt zal deze datum 'defini tief worden gekozen en valt er bijge volg niet te weezpn, dat bedoelde ten toonstelling samenvalt met de kolo niale Worl'd Fair, die Belgis Tn 1930 ter gelegenheid van den honderdsten verjaardag yan zijn onafhankelijkheid inricht. Naar ons wordt gemeld, ïs een mer kelijke vooruitgang van den landbouw in Congo waar te nemen. Zoowel de particulieren als de kolo niale vennootschappen stellen meer en meer belang in landbouwondernemin gen, namelijk akkerbouw en veeteelt en belangrijke kapitalen worden daaraan besteed. De koffieplanterijen, de tleispalm- boom en caoutehoucbeplantingeu gor den in groote mate uitgebreid. De groote mijninrichtingen stellen veel belang in het bebouwen van al.'er- lci voedmgs- en uitvoerproducten, met het oog eenerzijds op de bevoorrading van hun inlandsclï personeel en an. derzijds op de groote toekomst yan dergelijke plante'rjjen. Onlangs heelt de «Union Minière du Haut-Kalanga» aanzienlijke elacis- palmboom beplantingen aangelegd leii einde zich de groote hoeveelheid olie te kunnen aanschaffen welko wordt ge vergd door de nieuwe wijze yan koper- ontginning. De veeteelten in Katanga nemen er too in getal en belangrijkheid. Op he den telt men er meer dan 25.000 stuks groot vee. De dieren worden ge kweekt en verzorgd volgens de methode van teelt en hygiene in toepassing in Zuid-Afrika. Deze beweging dient uit kracht gesteund, want ten einde aan de inlandsche mijnwerkers wekelijks de noodige rantsoenen van vleeseh te kun nen verschaffen, welke door den ge. neeskundigen dici.sl zijn. voovgisobre- von, moet de veestapel in Ki'.ailga \cr- tiendubbcld worden. De uitbreiding van landbouw en vee teelt en de verbeteringen door de par ticuliere ondernemingen aan hun ma nier van ontginning aangebracht ver wekken een samengaanden vooruitgang in de inrichting der landbouwdiensten. Het landbouwporsoneel werd ver sterkt. Het aantal agronomen welke in 1927 uit 80 eenheden bestond, zal in 1928 44 man bedragen* Het aanwerven van landbouwinge. nieurs welke in de hoogere scholen hun diploma bekwamen gaat met .meer ge mak gepaard, dank zij de studiën voor kolonialen landbouw, welke in het pro gramma werden voorzien door do Staats landbouwinstituten van Gembloers en Gent en aangenomen werden door het laudbouw.infctituiU dec hoogc^QhoQl yan Leuven,- TOEKOMENDE VRIJDAG zal samen met de Volksstem in alle huizen der stad besteld worden de eerste aflevering' van Den Weergekomen Pierlala». Deze aflevering bevat 16 bladzijden geschiedenis onzer moederstad, Gedurende eentge teeken zal dus de prijs der gazet gebracht worden op 1 fr. 70. GEEN VERHOOG ING OP 1 JANUARI De nieuwe verhoogingen yolgens de huishuurwet, voorzien voor 1928, be ginnen de loopen vanaf den eersten vervaldag die volgt op 1 Januari. De vraag wordt gesteld En als de eerste vervaldag op den 1 'Januari zelf komt? Het antwoord is dat er geen yerhoo- ging te betalen is voor den maande- lijkschen of driiemaandelijkschen ver valdag (naar dat men gewoonlijk de huur kwijt), die volgt op den datum van 1 Januari. M. de volksvertegenwoordiger Wau wermans, die in het opmaken der ver schillende wetten op de huishuur een belangrijk aandeel genomen heeft,ver klaarde verleden jaar uitdrukkelijk: «De eerste vervaldag vanaf den datum der in voege treding van de wet, is niet die van 1 Januari 1927, maar de eerste die volgt op dien datum.» In dien zin werd door de irechtban. ken dan ook uitspraak gedaan. De kleederen beletten dat de warme door ons lichaam uitgestraald verloren gaat. Zij zelf «warmen» niet J de warmte komt uit Ons eigen organisme. Maar het zijn niet eigenlijk de kleeren welke die warmte beletten verloren te gaan. Dit doet vooral de luchtlaag die iusachPTi ff» I-l^army-oa, oirae Ifald ligt. *\Öe'uitwendige kleeren helpen het verlies onzer warlmte tegen te gaan door de lucht welke zij in hun mazen gevangen houden. Maar meer belang heeft het ondergoed. Het kleed het dicMs bij de huid moet een vol doende luchtlaag vasthouden. Hel. mag niet. te wijd zijn, liet mag ook zeker niet spannen ermoet een zekelre ruimte zijn voor de noodige luchtlaag. Het bedoelde kleedingstuk zal des te beter deze luchtlaag beschermen,naar mate het op zijn beurt omgeven is met, andere kleedings.tukken, die op hun beurt luchtlagen vastleggen. In de praktijk is het dus verkieslij ker meer ondergoed te dragen, licht van weefsel, dan zware en dikke jassen of mantels. Men heeft opgemerkt dat twee vasten of twee hemden of twee norstrokken zeer warm houden. Ook is vastgesteld dat nieuwe flanel bijv. be ter dient dan gebruikte, omdat de eerste beter de luchtlaag vasthouden. Wat nu den aard der slof betreft vastgesteld dat deze weinig invloed heeft. Proefnemingen hebben uitge maakt dat linnen 9o30 van de warmte laat verloren gaan, katoen 9o55, fla nel 9o33; het verschil is dus zeer ge ring. DE RAMP VAPJ SCAPA FLOW Die «Temps» verneemt, uit Duisburg dat de hoofdaalmoezenier der Duitsche vloot, Dr. Ronneberger, aldaar een le zing heeft gehouden, over het in den grond boren der Duitsche vloot te Sea- pa Flow, op 21 Juni 1919* De Britsche overheden hadden al lerhande maatregelen getroffen, om een samenzwering le verhinderen. De bemanning der vloot had geen onder ling verkeer. De bevelhebber over de geïnterneerde Duitsche oorlogsbo dems werden voortdurend bewaakt en alleen aan Dr Ronneberger was het toegelaten al de schepen te bezoeken. Hij beeft dan ook een belangrijke rol gespeeld bij het verwezenlijken van de afspraak om de 53 oorlogsbodems in cenige oogenblikken ti-jds te vernielen. Een honderdtal Duitsche matrozen schoten er het leven bij in. Zij werden door de strooming verzwolgen of vielen als slachtoffers van de beschieting door dc Engelsche schepen. -W- De officieele mededeeling over den wijnoogst in dit jaar zal over eenigo dagen in het «Journal Officiel» ver. schijnen. Reeds weet men echter do «Revue Vinicole» mede te deelcr., dat de wijnopbrengst van het afgeloopen seizoen lusschen de 47 en 48 miljoen hectoliter bedraagt voor liet .vasteland van Frankrijk. Ruim de helft daarvan is opgebrarht door de vier voornaamste wijnvoortbrengende departementen van de Midi Aude. Gard, Herault, Oos telijke Pyreneeën. De Gironde heeft bijna 5 miljoen hectoliter opgebracht. Het vorige jaar bedroeg de opbrengst van den wijnoogst in Frankrijk bijna 41 miljoen hectoliter. Algerie heeft dit jaar opgebracht ruim 8 miljoen hectoliter, wat iets minder is dan de opbrengst van het jaar te voren. Over hel geheel genomen schijnt het gewas van dit jaar slechts middelma tig te zijn. DE ELLENDE DER ARBEIDERSKLASSE De «NarodnT Listy» van Praag, pu bliceert een telegram van zijn corres. pondent uit Moskow, waarin woidt ge sproken over een onderhoud dat dezen laatste met TrGtsky heeft gehad. Trotsky heeft vcrk'nard dal het hui dig regiem geer. iliconuur van het pro letariaat is, maar ec-ne persoonlijke dictatuur. De revolutie heeft geleid tot de vervanging van hel oud kapifa- iistisch stelsel door het regiem van de N. E. P. (Nieuwe Eennomisrbe Poli tiek), die een nieuwe bourgoisie heef gevormd in steden en dorpen. Wat de ontvoogding der arbeiders betreft, kan men vaststellen dat het proletariaat het meest van al to lijden heeft onder de economische krisis. De arbeidsdag werd gebracht op negen en tien uren met een erbarme lijk loon. In de meeste werkhuizen bedraagt het loon niet gienoeg om te voorzien in de eerste noodwendigheden van het le ven. Trotsky heeft verklaard dat hij geen land kende, waar aan de arbei dersklas zulk een bestaan wordt opgc- Jdrongen als in Rutland* -*VN/V- BIJ ONS. Het weder is geenszins verzacht-Da thermometer daalde heden nacht nog eenige punten onder nul. Maar wat do onrust wat wegneemt, is dat het wa ter der Dender sedert gisteren ma-gen aan het zakken is.. En als de dooi nu niet te plots intreedt is alle gevaar voor overstrooming geweken. Des te beter! Het verkeer op de banen is nog altijd moeilijk maar het is toch verbe terd. De vervoerdienst tussclien Aalst en Brussel werd gisteren verzekerd.Het verkeeï tusschen Aals.t en Gent is moeilijker. De tremen kwamen ook gis teren regelmatiger binnen. IN HET LAND. Van overal komt beter nieuws toe.De rivieren in liet algemeen zijn aan bet zakken en het verkeer, dat in sommige streken, bijzonder in do Ardennen en aan de Kust gansch stop gezet was, wordt nagenoeg norn aal. De wolven die de Henegouwsclie bevolking ongerust maakten, werden neergeveld en daar di s ook slapen de mensclien weer gerust op de twea ooren. !N HET KANAAL. In het Engclsch Kanaal woedde de storm Woensdag avond nog .steads op schrikkelijke wijze. Tussch Dover en Kalcs wras nog geen enkele stoom- bootdienst kunnen heringericht wor den. De Soutliernspoorwegmaatschap. pij oordeelde het echter nood'g i\ve>6 's.loombooten te laten dienst doen van Folkestone naar Boulogne, om aldus ,toch een dienst te kunnen gedeeltelijk verzekeren.

De Volksstem | 1927 | | pagina 1