10 Over Trappistenleven Dinsdag Jan. 1928 L'Aveniraangekomen Storm en oversirooming IN ITALIË Vlaamsclie sermoenen ie Rome De Gentsche Floraliën Bij Z. Ex. den Pauselijken Nuntius CONGO Belgisch trekpaard in Amerika Onze Laboratoria KsrUstraat, 9 an SI, Aalst. Talefoon 114. !H>£3,g XXXIVe JAARGANG GIUMiYlER S - 20 Contiemoa Uitgayer J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Kavas, Adolf IKaxlaan, 13 te Brussel Rlue tie Richelieu, Parijs Breams Buildings, G, Londres, E. C 4. H. Wiilemus Zonop7,44Zonaf4,12 Laatste kwart.den 14 Beschouwende Orden moeten bestaan; het zijn immers de af- >veerleiders der gramschap Gods en de inroeners zijner bennlhertig- faeid. Ook de groote abdijen van de vorige eeuwen, en waar Paters en Broeders, en vrouwenkloosters waar zusters verblijven al ware liet maar om, zich onledig te bon den met studie, handenarbeid en gebed waren en, zijn thans nog al lernuttigst. Hier in ons land ken nen wij zoo ook de Trappisten te Forges bij Ohinav, te Westinalle en te Westvletteren. In de provin cie Limburg en in het Naamsche te ïtocliefort en nog elders, en dan de pas herstelde abdij van Orval in het zuiden van Luxemburg, waar 'n gewezen officier oud-strijder als abt werd aangesteld, doen ons roe men op 'de belangrijkheid van die orde. In de vreemde missiën 'heeft men ook Trappisten noodig en men be seft genoeg welk goed ze bij voor beeld in Congo stichten. In China zelfs op 150 kilometers .van Pekin, in de hooge bergketen welke de Gele Natie van Mongolië en van de Gobiwoestijn scheidt, niet verre van den grooten muur, in de diep te van eene vallei met 30 hectaren bebouwde akkers hebben de Fran- sehe trappisten eene abdij tot stand gebracht welke op dit oogen- hlik door een rond getal Cliineesche paters is bevolkt. Het leven dat de Trappisten leiden is eigenaardig en hunne dagorde is opmerkenswaardig. Het spreekt van zelf dat zij geen tijd verliezen, gelijk het in geen een klooster de mede is, en daarbij uren te kort zijn om alle soorten van werken te verrichten en gebe den te storten. De trappist staat op om twee uur des smorgens en op de voor avonden der Zondagen en feestda gen om, één uur of om een en half- Hij slaapt geheel geklsud en dus verliest hij geen tijd met zich aan te lcleeden. Ook terstond begeeft hij zich' dan naar de abdijkerk om den wakendein Meester te groeten tie, doch dim nog geen kaas. Als draak dient men op wat men ge woonlijk drinkt in de streek; Bier, cider oi' Wijn, De regel stelt de hoeveelheid vast, het zij 40 centi liters. Bij de collatie of het avond maal, mag iedere monnik eene ge kookte of gezooide portie nemen of te wel salade met groensel en dan kaas of fruits Vocigt er wat brood bij of wat aardappelen, Nooit geen vleescb, geen visch.geen eieren. Dat is de gewone- kost en tafel. Slechts de zieken en de ver flauwden krijgen vleescb. Dan moeten ze eten op de ziekenkamer en niet in de eetzaal. In den zomer tussehen 1 en 2 ure mag men wat rusten, Op ande re tijden van bet jaar herbegint bet werk op den akker, in de werk huizen of in de kloosterpanden of cellen om 11/2 u, Om 3 1/2 wordt er gebeld want dan houdt alle werk op. Naj wat vrijen tijd, wor den om 4 .1 -V u. de Vespers gezon gen, daarna eene overweging die een kwartier uurs duurt, en rond 5 ure het eetmaal, of heter de colla tie of het avondmaal met eene tus- schenruimte doof den regel voor zien. Na de lezing van 6 ure eai het opzeggen der Completen, zingen de paters ter «ere van de H.Ma-agd hunne Moeder, het Salve Regina Vroeger duurde die zang wel een twintig minuten. En men kwam van verre om die melodie af te luisteren. O het doet goed aan het herte dien avondgroet aan de Moe der des Hemels... men zegt baai- alles... men vergeet zich zeiven! want men bentint Maria bovenma te bij de Trappisten! Thans is die zang zoo lang niet meer ...spijtig genoeg. Dus men gaat slechts naar bed om 7 ure en zelfs oni 8 ure in den zomer, van Pasehen tot 14 September... dat is zes of zeven uren nachtrust- Zulk leven is lastig doch men wordt aan alles gewoon en God blijft immer bij ons, vertelde mij een trappist, Hij woont In het zelfde huls onder één dak met ons, in de kerk, en ge kunt niet geloo- ven hoe dat zulks ons aanmoedigt. De-s snachts slaapt men in eenen trok zonder wakker schieten...Men Key West, 8 Jan. Het schoolschip «Avenir» is lieden morgend te Key West aangekomen. De boot had lek en zal aan .een onderzoek onderworpen worden, om de belangrijkheid der ava- rij vast te stellen. BELa^3Rlj]?"BERïCKT. Eerstdaags zullen de bureelen der Gensche Sank voor Handel en M'jver- heid.van de St Jorisstraat overgebracht worden naar de Keizerlijke Plaats, n. 14 (Kastaanjevesten) nabij de Kieuw straat. Brandkasten Lips van alle afmetin gen, zullen ter beschikking zijn van het publiek aan een zeer voordeeligen huur prijs. 2207, AAN DE KUST. Vrijdag en Zaterdag woedde een ge weldige storm langs de klist. Al de Visschersloepen waren bmnengeloo- pcri m de schuilhaven te Zeebrugge. Tal van pannen werden, van de daken afgerukt en m woeste vaart ten gron de stuk geslagen. De zee bood eeu schoon schouwspel aan, van bruisende grauwende baren die tegen elkander beukten. HOOGWATER TE HAÏVlfflE Ook hier spookte het op de Durmè. Door den orkaanwind opgezweept, rol de de irivier een groote massa wateren en was men niet zonder bekommernis omtrent den weerstand der dijken. In- -1v.j woners der gemeente herdachten niet malcen en dezen d!ie iets noodig j voor wie niet bidt, zij doen boete zonder ijzen de groote waterramp van 'in den en het Officie der H. Maagd op te Us zoo gelukkig. zeggen. Om 2 u. en half doet hij In enkele woorden samengevat: zijne overweging of meditatie. Om 8 ure begint de plechtige en ernsti ge zang van het H. Officie of van het Brevier. De bijzondere missen volgen daarop en rond 5 uur en half worden de Primen gezongen. Eene H. Mis, genaamd inatutina- zij werken gedurende zeven uren, zij hebben zeven uren officie of gebed, zeven uren rust en alles sa- mengerekend, omtrent drie uren vrijen tijd. Men laat in die ab'dijien dus geen tijd verloren gaan. De vrije uren worden meestendtiel be- EEN j GESCHENK AAN MUSSOLINI De hertog en de hertogin van Aosta hebben den minister-president een schoen bronzen reproductie gesphen ken van Verocchio, ruiterstandbeeld van Colleoni' te yenclic met de yolgeu- I do opdracht '«■Aan Benito Mussolini, 'die clb kracht van de oude condottieri (legeraanvoer ders) van ons volk heeft doen herleven. Leider, bezield met buitengewonen hel denmoed en van onuitputtelijke liefde voor het onvergankelijke streven naar het hoogste doel, in herinnering en dank. Helena van Frankrijk, hertogin van Aosta; Emanuele Filibcrtus, herto; van Aosta, November 1927. yi, Januari 1928 VI». Dit geschenk is een herinnering aan het huwelijk van den hertog van Apulie, den oudsten zoon van den hertog en de hertogin van Aosta, met prinses Anna van Frankrijk, dat in November gesto len is, in het Vie jaar van het fascis- tissche regime. EEN SCHOON GEBAAR VAN MUSSOLINI De 27-jarige Vitlorio Guidï was ver leden jaar verbannen naar do Lipa rische eilanden. In heleind van Noyem ber werd een van zijn kinderen, die met hun moeder te Bologna achtergebleven waren, ernstig ziek. Guidi schreef foen een verzoek aan Mussolini om verlóf om het. Eind te bezoeken. Inderdaad kreeg hij een verlof van veertien dagen, doch bij zijn (huis komst was zijn dochterken al overle den. Toen de veertien dagen om waren, wilde Guidi zich weer naar L'i.pari be geven, doch hij werd toon verrast met de medeaeeling, dat Mussolini hem de finitief genade had geschonken. lis of morgémnis wordt ter binst steed aan lezing, aan studie of aan opgedragen. Om 0 ure houdt Va- j gebed, volgens het goeddunken en der Abt eene conferencie in de de goesting van eenieder. Dat is kapitelzaal en daarna trekt ieder-'een leventje toch tot !het nut van een naar boven om zijn bed te het menseh'dom, want zij bidden hebben te eten voor den middagi voor wie geen versterving wil be- Gelukkig dat de wind treden voor enkele oogenblikkan! oefenen, zij leven voor den hemel den refter binnen. De anderen eten! en trekken er veel nietske en nochtans iedereen gaat naar het werk. Om 7 3/4 ure luidt het voor de hoogmis of conventuee- le mis, welke voorafgegaan wordt door de Tertia en gevolgd door de Sexta of derde en zesde kleine urengebeden. Daarna herbegint den handenarbeid of studieleven eeuwig vaderland, \/VV moe naar het MARC. Men weel dat. ieder jaar, het Oktaaf van Drie-Koningen gecelebreerd wordt tot 10 l/2 uur, ja zelfs voordejin de kerk van St Andreas del Valle priesters of paters die handenwerkdoor eene reeks plechtigheden, waar- moet verrichten; 'liet is 11 ure, ze aan vertegenwoordigers van al de La- tijnsohe en Oostersche ritussen doel nemen, en tijdens welke er sermoenen in meest al de talen plaats, hebben. Dit jaar zal het sermoen in VJaam- sclie taal gehouden worden door E. P. Fredegandus Callaey, algemeen archi- bevel van varis van llcl Kapuciencn-orde, (en die een onbekende is voor de Aalstenaars) in de 11 ure-mis van Woensdag, 11 1 4.- iir 1 1 Januari a. s. Het was E: P. F. Callaey te lastig- W at ze eten: bij het die. over cenige jaren.de eerste Ylaam- noenmaal, twee porties gekookte sche predikant was bij deze gelegen- treden de kerk binnen Om de No nen te zingen, doen liun bijzonder onderzoek, en nemen dan bun bij zonderste eetmaal, liun noenmaal als ge wilt. Sedert 1892 heeft zulks plaats om 11 1 '2 u. op Paus Deo XIII, vroeger moesten f ze wachten tot 4 ure. Het was al groensels' of wel soep en eene por-jhei(k HUüS OMGEWAAID TE WONDELGEM Gedurende liet stormweder is in do Spoorwegstraat te Wondelgem een in- opbouwzijnde huis. waar enkel nog de pannen moesten worden opgei egt-, door een hevige rukwind omvergewaaid. De werklieden waren juist enkele seconden vroeger naar beneden geko- Geheel het huis ligt in gruis en dui gen en zal gansch moeten heropge bouwd worden. Men mag hier waarlijk van geluk spreken dat de werklieden beneden waren anders waren er voor zeker mensclvenlcvens te belireuren ge weest. IN LIMBURG De geweldige storm, welke over Lim burg verveer lijk heeft huis gehouden, heeft in vele dorpen en sleden groote schade, aangericht. Menigvuldige da lem werden beschadigd, schouwen af gerukt en boomen ontworteld. De trei nen uit Brussel h-adden twee uren ver traging tengevolge van de talrijke om- gerukte telegraafpalen, welke op de spoorbaan lagen* Die Koninklijke Maatschappij yoor Landbouw- en Kruidkunde, door om de vijf jaar die buitengewone Floraliën in te richten, stelt zich niet slechts ten doel de schitterende voortbrengselen der Belgische en vreemde hofbouwkun de te doen kennen, maar ?ij streeft er tevens naar bij het publiek den smaak voor het schoone en de liefde der bloe men aan te kweeken. Te dien einde heeft het inriohtings- comiteit besloten in de maand April vrijen toegang te verleenen tot de bloemententoonstelling aan al de kin deren der Gentsche scholen en aan de soldaten van het garnizoen. Dit zelfde comiteit, met het doel de bezoeken in groep te bevorderen, heeft groote prijsverminderingen toegestaan aan de gestichten, maatschappijen en aan de svndikaten waarvan de zetel zich op eon afstand boven de 30 km. van Gent bevindt. Vele personen zullen ongetwijfeld van die voordeden willen genieten en kunnen nu reeds voorzien, dat van 21 tot 29 April, lange rijen bezoekers naar Gent zullen toestroomen uit alle hoekjes, van Belgie om er eene bloe menweelde, eenig in deze wereld le ko men bewonderen. ZIJT GE REEDS LID VAN HET ROODE-KRUIS VAN BELGIE I Z. Em. kardinaal Yan Roey, aartsbis schop van Meclielen, vergezeld van zijn privaat-secretaris kan. Dessain, legde verleden Donderdag het gebrui kelijk Nieuwjaarsbezoek af bij Z. Ex. den pauselijken nuntius, alsmede bij de verschillende te Brussel gevestigde diplomatieke vertegenwoordigers. Zaterdag namiddag, ten 4 ure, wer den het bureel en hel komiteit van den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers van Belgie door Z. Ex, Mgr Micara ont vangen in de pauselijke nunc ia tuur, te Brussel. Zooals ieder jaar ging de afvaardi ging, ter gelegenheid van Nieuwjaar, den vertegenwoordiger van den Heili gen Stoel in Belgie dei eerbiedige wen scheen aanbieden van de katholieke dagbladschrijvers. M. Delforge, voorzitter, was de tolk van al de leden om hunne gehechtheid aan den Heiligen Vader te betuigen,om de hoop ,uit te drukken dat de Katho lieke Kerk zal blijven bloeien, dat ze meer en meer uitbreiding zal nemen in Japan en elders en dat er- weldra een einde zal komen aan de gruwelijke kerkvervolging in Mexico. De heer voorzitter had dan ook nog innige wen- sclven over voor Z. Ex. Mgr Micara,die met zooveel takt als talent hier in Bel gie den Heiligen Stoel vertegenwoor digt, Z. Ex. de pauselijke nuntius, beaam de al de wensc-hen van M. Delforge en drukte zijn innigen dank uit aan de Katholieke Dagbladschrijvers, die zoo stevige steunen zijn van Paus en Kerk. De afvaardiging verliet de nunciatuur, opgetogen over de echt vaderlijke ont vangst welke zij or genoten had. HET SPAREN BIJ DE NEGERS Men is in het algemeen tot accoord om den neger te verwijten zijn gebrek aan vooruitzicht en zijne onwetend heid yan te sparen. Prachtige uitslagen wierden noch tans bereikt door de Witte Paters, ge vestigd op de boorden van hot Tanga- nyka Meer. In 1924 werd door hun toedoen eene spaarkas ingericht, en het eerste jaar bedroegen de spaar gelden reeds meer dan 10.000 fr. Men neme in aandhcht dat de spaarkas en kel voor inboorlingen was toegelaten. De spaargelden kwamen voort van ge ringe stortingen, het minimum was bepaald op 25 frank. In dezelfde streek zijn reeds twee mutualiteitskringen gesticht, de eene voor mannen, de andere voor vrouwen. De kassen worden gevoed door maan- delijksche stortingen en door giften van liefdadige personen. In het Ilurigebied, waar men vee stapels aantreft zijn reeds twee sa menwerkende maatschappijen van in boorlingen tot stand gekomen. Zij be schikken reeds over botermacliienen, diemaandelijks van 200 lot 500 kg. boter .voortbrengen. DE INTERNATIONALE WEDSTRIJD,' JE CHICAGO, De Amerikaansche yereenigiug vaif invoerders en fokkers van Belgische trekpaarden, die in .1887 is tot stand gekomen, heeft op schitterende wijz'c de 40e verjaring; van haar stichting, gevierd. Bij deze gelegenheid begaf prins dcf Ligne Belgisch ambassadeur te Was hington, zich naar Chicago, om den be ker van den koning aan den winnaar van den internationalen wedstrijd van trekpaarden le overhandigen. Dit be zoek had/ een officieel karakter en had onder groote belangstelling plaats. Voor de auto van den ambassadeur re den twee agenten-motorrijders, die den weg moesten baden door de dicht opeengepakte menigte. De burgemeester van Chicago had het vriendelijk denkbeeld gehad dezo twee agenten te kiezen, omdat zij Bel gen zijn die in Amerika belandden met hun ouders toen zij zeven jaar oud wanen. Het zijn twee broeders, ge- horen in de omgeving van Gent en dio zich nog zeer gemakkelijk in liet VIaamsclv uitdrukken. De ambassadeur, heeft in het Vlaamsch met hen een ge sprek gevoerd. De staatssecretaris van den land bouw was naar Chicago gekomen om den wedstrijd bij te wonen. Na een ontbijt in de Universiteit' had een ontvangst plaats in het Kunstmu seum.. waar de ondervoorzitter van do republiek, de hear Dawes, den ambas sadeur is komen begroeten. 's Anderendaags heeft prins dn Lig ne de Belgische kolonie le Chicago ont vangen. Verscheidene honderden per sonen waren! vereenigd in een met. de Belgische en Amerikaansche kleuren versierde zaal. De Belgische konsul. M. Vermei ren, heeft den ambassadeur voorgesteld en sprak een rede uit waar in herinnerd werd aan de groote dien sten die door de Vereenigde Staten aan Belgie zijn bewezen. \s Avonds had een ontvangst plaats in de lokalen van «The Chicago Tribune». Den derden dag woonde prins de Ligno, 11a de uitreiking van den beker aan den winnaar van don internationa len wedstrijd, een groot banket bij waaraan ook aanzaten de boeren en fokkers welke dieren Iiadden tentoon gesteld. Heildronken werden uitge bracht op de twee landen. BELGEN, STEUNT HET ROOB-KRU1S VAN BELGIE 7 Voor eenige dagen richtte de Bel gische Vereeniging der Ingenieurs en Industrieelen aan Zijne Majesteit den Koning een brief, die onder eenieders aandacht moet worden gebracht. Het bevat inderdaad zeer belangwek kende wenken, die bewijzen niet welk heider inzicht deze groote nationale vereeniging de doelmatigste middelen voorstelt om-de crisis te verhelpen waaraan de wetenschappelijke navoir- sching thans lijdt. Ziehier de gevolgtrekkingen van dit belangrijk schrijven Wij durven hopen, Sire, wat het aanwenden betreft der geldmiddelen die volgens uw initiatief werden inge zameld, dat, vanwege de organismen die met hun verdceling belast zijn, lands milddadigheid met den besten uitslag te zien beantwoorden. Onder deze grondregelen veroorlo ven wij ons op de volgende bijzpnrier- lijk aan te dringen eerst en vooral het grootste profijt trekken van hetgeen beslaat door een uitbreiding der hui dige instellingen; thans geen nieuwe navorschingsmiddcns tot stand hren- en, tenzij de noodzakelijkheid er zich van opdringt; de zetelplaatsen van ons geestelijk fleven raadplegen, te weten onze hoogescholen en eventueel ook de voornaamste wetenschappelijke of technische vereenigingen; een geslacht vormen van jonge lieden die in staat zijn die schare van geleerde en geoe fende navorschers uit te maken,waar aan onze nijverheid en zoo dringende behoefte heeft.» Het zoo voorges leldV programma zal voorzeker d^-uTïrtXMr^gfci^g»vinden van al degenen, die?))ezorbfl zj&^oyêr het zoef belangrijk vjafriÉtstuk derwggj£ tense hap- pelijke NayoradJl&ig in cn^^pd.

De Volksstem | 1928 | | pagina 1