BHEUMATIEK? Jan Clercker Sociëfé Beloo-Suisse KLEI ME GA2 ET De Laatste Einders In Vlaanderen NI EïJwMIjDmGEN Stïit de pijn op deze gemakkelijke wijze: 18, BELLIARDSTRAAT BRUSSEL K@r!e bisitenlandsslia bsdshteis Uij Z. H. den Paus. De Afghan- echc vorslen die thans te Rome verblij ven zullen door Z, H. den Paus ontvan gen worden, Een bijzondere protokol zal voor deze plechtigheid aangenomen worden. Hel muziek der Palalijnsche Wacht heeft het Afghansch volkslied aangeleerd, dat bij de ontvangst moet iI gevoerd worden. De Koninklijke Familie. De Ko ninklijko Familie zal Vrijdag in de hoofdstad tcrugkecren. van Belgie's onafhankelijkheid. Teruggave< De heer minister van financien ontving van een onbekenden persoon ten titel van restitutie aan de schatkist de som van 120 fr., die in dé Staatskas word gestort. Versierings- en nijverheidskunsten De provinciale tentoonstelling voor versierings- en nijverhe-idskunsteji in de koninklijke musea van het Jubelpark, Nerviersiaan, zal kosteloos open olijven voor hot publiek, alle dagen van 10 tót 17 ure, tot Zondag 15 dezer inbegrepen. Herinneren wij cr aan dat dc ten toonstelling een belangrijke internatio nale sectie van het kunstglaswerk be vat, wat in bijzonderste ontwerpen uit Frankrijk, Holland, Italië, Teheeo-Slo- vakije, Zweden en Belgie vertegenwoor digd zijn, In de Spaarkas. De spaarstortin- gc.ii bedroegen in December laatstle den 118 miljoen frank en. overtroffen de terugbetalingen met 40 miljoen. In .1027 zijn de spaarinlagen met 575 mil joen frank toegenomen, Voegt men daarbij den interest ten oedragc van 120 miljoen frank, welken de Spaarkas, op 31 December laatstleden, op de re keningen dor spaarders bijgeschreven hooft, dan stelt men vast elat het saldo der inlagen, in 1927. .uq> .700 i.joen frank aangegroeid is. Het Schoolschïp. Ein toegekomen radiobericht meldt dat het Belgisch sehoolschip «T/Avenir» Zondag morgen 8 dezer, te Key-West (Florida), is aan gekomen; iedereen welvarend. Een dui kelaar onderzoekt de licht opgcloopen avnrij aan dc kiel van lvet schip tenge volge van de stranding op de Kleine Bank van Bahama. BELAftt&RIJK BERICHT. Eerstdaags zullen de bureelen "der Gensche Bank voor Handel en N'jver- heid.van de St Jorisstraat overgebracht worden naar de Keizerlijke Plaats, n. 14 (Kastaanjevesten). nabij de Nieuw- straai. Brandkasten Lips van alle afmetin gen, zullen ter beschikking zijn van het publick aan een zeer yoordeeligen huur prijs. 2207; DIAMANTHANDELAAR AANGEHOUDEN TE ANTWERPEN Door heer onderzoeksrechter Antho- nis werd bevel gegeven lot de opleiding van den 45-jarigen joodschen diamant handelaar A. De man had ten nadeele van heer Lek ccn.e som van 900.000 fr. afgezet. De man werd reeds gisteren door den rechter-commissaris in deze zaak, den diamanthandelaar Van Antwerpen, on dervraagd. Uit deze vaststelling zou blij ken dat de man een actief had van 250 duizend frank en zijn passief 900.000 fr. zou bedragen. De handelaar schijnt verschillende partijen met groot verlies, verkocht te hebben. De man werd door den heer onderzoeksrechter Anthonis in verhoor genomen en vervolgens wegens bedrieglijke bankbreuk onder aanhou dingsmandaat gesteld. Een deskundige zal de boeken van den man onderzoeken. Naar Kongo. De afreizen van de passagierschepen van de C.B.M.C. zijn voor dén eersten trimester 1928, als volgt samengesteld de «Elisabethvi!- lo op 17 Januari, ten 9 ure 's mor gens, de «Thysville»' op 31 Januari ten 1) ure 's morgends, de «AlbeirCvillc»' op I V Februari, ten 8 ure morgends; do «Stanleyville» op 1 Maart, ten 9 u. 's morgends, de «Elisabethvïlle» op 13 Maart, ten 3 ure namiddag; de «Thys ville», op 27 Maart, ten 3 ure namid dag. Een beiaard op St. Gudulakerk". Er is spraak van het plaatsen van een bei aard, op een der torens der Ste Gudula kerk te Brussel. Dc collegiaal heeft vroeger ook nog een klokkenspel beze ten. De beiaard zou de eerste maal spe7 len ter gelegenheid van het eeuwfeest Ö3 DOOR Silvafn VAN DER GUCHT EN Lodewijk VAN LAEKEN, 277ste Vervolg. Den 2 Thermidor, omtrent den avond, naderde de eerste Consul de hoofdstad der oude Oostenrijksclie Nederlanden. De geestdrift was ten top gestegen. Eene bevolking van tachtigduizend zie len bedekte de vlakte van aan de Laken- poort tot op een groot uur afstand. Aan het uiteinde van de «Allée verte», had men een triomfboog opgericht, ver vaardigd naar het model van den zegen- boog van Titus, te Rome. Bonaparte, in de eenvoudige uniform van kolonel, naderde afzonderlijk aan den sleep eens legers van twaafduizend man. De straten, die deze talrijke stoet doortrok, waren versierd met een dub bele rij boomen en al do huizen wamt verlicht. Voor de kerk van St. G.udula wachtte do geestelijkheid, in pontificale klee deren en op den. voorgevel der kerk las men dit uittreksel van Félehiers wer ken Hij herstelde met zijn zegepra lende handen het bouwvallige der Hei lige Plaats. De feesten duurden acht dagen en Bonaparte, tevreden over dit weerga- loos onthaal, toonde zijn erkentelijk- d aar. het Belgisch yolk, niet 3 oor Ja.pansch b'ssohop tc Doornijk. Doornijk zal op 24 Januari het bezoek ontvangen van Z. D. H'. Mgr Haysaka, do eerste Japansehe bisschop, die door Z H. Pius NI onlangs te Rome weed gezalfd. Z. D. H. Mgr Rasneur zal ter eere van den eerbiedwaardigen kerkvoogd eene openbare ontvangst houden in de feest zaal der EE. PP. Jesuieten, Prins de Ligne In Kongo. Prins de Ligne houdt zich bezig met de uit werking Van zijn plan om in Kongo een kolonie'van blanken Te stichten, name lijk in het Kivoe-distrikt. Met het oog daarop heef hij een aanlal leden van adellijke Belgische families doen over komen naar Kongo om met de koffi.ekul- tuur te beginnen. DIEFSTAL IN EEN TREIN TE BRUSSEL Een Engelsche dame, met name Mu riel Crompton, geboren in Indiè in 1874, wonende te Londen, werd in den trein Ooslende-Brussel, tijdens een kortston dige afwezigheid, beroofd van een reis zak, inhoudende sleutels, zakenpapier, een checkboekjc. een vulpen en vele andere voorwerpen, De dame diende in liet Noordstation con klacht bij de po litic in. POÜH ÜSA6E«PAHIILE Koopt een flesch Sloan's Liniment en strijk er een weinig van op de gevoelige plek oogenblikkelijk zult gij eene verandering gewaar worden en na enkele stonden zult gij onder vinden dat de gemartelde ledematen verzacht en verkwikt worden en dat uw lijden verdwijnt. Niet mas- seeren Sloan's cftingt in van zelf. Gebruikt Sloan's terstond indien gij lijdt aan Rheumatiek, Heup- jicht, Lendenpijn, Zenuwpijnen, Verstuikingen, Borstpijn, Stijf heid en" Bij alle Apothekers fr. 12,50 GELD VERLOREN TE HAMME Charles Yan Kerkhove bevond zich in een herberg aan de.kade. T#en hij het gelag wilde betalen, bemerkte hij met ontsteltenis dat zijn geldbeugel, met on geveer 1400 fr., verdwenen was. Dade lijk diende het-slachtoffer :een klacht in aan de politie,, Twee dagen nadien werd een omslag in de brievenbus van den h. politiekomm'issaris gestopt. Het eid van Van Kerckhove stak in den om slag, alsmede een naamloos schrijven, waarbij gezegd wordt geen onrechtvaar dig geld te willen behouden. IJcn onder zoek is ingesteld. BRflFaa TE LAKEN In een achterhuis van de Molenbeek- sche straat te Laken, brak gistermiddag brand uit. Het vuur was namelijk ont staan in het depot van oud ijzer, toebe- hoorende aan den h. Yan Geem. De be lendende gebouwen verkeerden weldra» in gevaar, maar de brandweer slaagde er in de vlammen le dooven. Het ach terhuis en de inboedel werden vernield. De schade is belangrijk.; Mobilière et Immobilière NAAMLOOZS VENNOOTSCHAP Alle Bank- sn Beursverhantieling 2414 Toezicht van Beurseffecten MOORD EN ZELFMOORD TE ANDERLUES Dinsdagmorgen rond 7 u. 30 had te Anderlues, bij Charleroi' een verschrik kelijk drama plaats. De Pool Jozef Legunctki', geboren in 1898, heeft in de Charleroistraat zekerè Lucie Laubré, 43 jaar oud, en moeder van vijf kinderen, doodgeschoten. De vrouw leefde gescheiden van haar echl genoot.- Nadat de moordenaar zes schoten had gelost die zijn slachtoffer in de hart streek troffen, keerde hij terug naar. zijn logement, waar hij zelfmoord pleeg de, door zich vier kogels in lief hoofd te jagen. De twee lijken werden naar het doo denhuis te Anderlues overgebracht. De drijfveer der misdaad zou ja- loerschheid zijn. lvet algemeen welzijn. belangrijke maatregelen te gebieden. Gedurende dezen luisterrijken tocht hadden Jan Clercker en Victor Leef- roans, benevens hun aanleider John Stiermarok. zulken ingewikkelde!) dienst, dat zij het steeds druk genoeg hadden om in hunne noodwendigheden te voorzien. Nochtans liep alles zoo' vreedzaam af, als. men het- maar zou hebben kun nen wenschen, want de eerste consul werd te dien tijde zoo gevreesd en be wonderd, dat liet schier als overbodig' voorkwam de Engelsche uitspeurde-rs met hun gevolg voor zijn veiligheid te gebruiken. Zoo groot was de geestdrift, die eenieder alsdan gevoelde voor dezen held, die een einde kwam stollen aan al de buitensporigheden deir Frans.ch'e omwenteling, dat men veeleer lvet leven' zou hebben verpand voor zijn behoud, in plaats van moorddadige aanslagen oii zijn norsoon te plegen. Jan Clercker had una ar eens de gele- onheid gehad om den heer Du Bien te. schrijven en naar den staat yan Roosje te vernemen. Dit was gedurende het kortstondig verblijf van den eersten Consul te Brussel, 011 het was slechts eenige uren voor zijn vertrek uit deze stad, dat hij antwoord ontving. De dokter antwoordde zeer koel, al hoewel beleefd, dal zijn ziisfer gansch hersteld was en dat hij en Florida ins gelijks welvarend waren. Verder geen woord van aanmoedi- ging of geen bijzonderheden. Jan wist niet wat denken'. Zulken trant yan schrijven .was dc heer Du. GEHEIME STOKERIJ ONTDEKT TE ROTSELAER Maandagavond ontmoette de rijks wacht van Boisschot een vreemdeling die eruit zag als een melkboer en een kar met stoopen geladen voerde. Ze spraken hem aan en stelden vast, dat de stoopen met alcohol gevuld waren, On dervraagd verklaarde hij in de Heyde- slraat te Rotselacr, bij zijn schoonou ders tc verblijven. Onmiddellijk werd er daar een onderzoek ingesteld en kwam men tot de ontdekking eener geheime stokerij. De aangehoudene is eeiï genaamde Jackson van Engelsche afkomst. In zijn briefwisseling trof men het adres aan van een likeurhandelaar Antoon Van Dessel, wenende steenweg op Berlaer, die als de afnemer van den gesmokkel- den alcohol aanzien wordt. Deze werd door het parket van Mechelen aangehou-J den en Jackson werd beschikking van het parket van Leuven opgesloten. Bien niet gewoon tegenover zijne vrien den te gebruiken. Maar vermits men' nog denzelfden dag Bruss.el vérliet en zijn dienst waargenomen moest worden, litid hij geen tijd om zich daarmede verder ernstig bezig té houden# De drie vrienden waren inlussclien verplicht Bonaparte naar Parijs te ver gezellen, alwaar zij gedurende eenige maanden een helpende hand boden aan de geheime «polieie: Het zou overbodig zijn' en gansch buiten liet beslejk vallen, dat wij voor genomen hebben te volgen, indien wij al de bijzonderheden wilden aanstip pen der voorvallen, die het drietal in het buitenland ontmoette. Wij zullen ons tevreden stellen met te zeggen dat eindelijk de dag aanbrak, dat de eerste consul zich overtuigd ge voelde van den goeden wil zijner on derdanen, en denkende 'dat de lust,dien men eertijds had getoond om hem te dooden, volkomen was gekoeld, verlof gaf aan Jan en Victor om te vertrek ken, 11a aan eerstgenoemde tiet eere- kruis te hebben geschonken en hun beiden, tot belöorn'ng hunner goede diensten, begiftigd tc hebben met een rijkelijk pensioen. Wat den heer Stiérmarck betreft, deze was genoodzaakt te Paujs te ver- blijver», en bleef er gehecht aan de ste delijke politie. Het speel de Iwce scherpschutters hun aanleider tc motten verlaten,waar aan zij bijzonder waren verkleefd,ja, zoo.ver ging hunne vriendschap, dat hem aanboden, indien li ij zijn on t slag wilde vragen, met hen samen te wonen als een broeder* BRAND TE WETTEREN In "de Boschstraat zijn de stallingen van Alfons Van Heckc door brand in puin gelegd. Twee geiten vonden den dood in de vlammen; een zwijn liep er ge brandwonden rp De schade is slechts gedeeltelijk door verzekering, ge dekt. DROEVIG EINDE EENER ?IEKE TE UKKEL Sedert eenige tijd leed Mme Marie F., 38 jaar oud, aan neurasthenie en was ondergebracht in een ziekenhuis te Uk- kel-St. Job. Deze laatste dagen vooral was de arme vrouw erg terneergeslagen. Dinsdag morgen heeft de ziekenver pleegster haar dood gevonden in haar kamer; de ongelukkige had zich ver hangen aan eene deur der kas met eene kous. AUTO-ONGEVALLEN TE BRUSSEL Maandagavond hebben zich te Brus sel verscheidene auto-ongevallen voor gedaan. Op de Waterloolaan, rechtover de Ridderstraat, is de genaamde Paul Niels, 83 jaar oud, wonende Keyenveld- straat, 93, te Els.ene, omvergeworpen door den auto van M. Alfons Wellens, wonende Waterloosteenweg, te Ukkel. De man werd met wonden aan hoofd en beenen naar het St. Janshospitaal ge voerd. Op 'dé Zuidlaan, aarf het. Nieuw- land, botste de auto gevoerd door M. Jozef Dardenne, handelsreiziger, wo nende Van Schoorstraat, 138, te Schaar beek, op den wagen van voerman Jan Beeckman. wonende Opstalweg, 51, te Ukkel# Boeckman werd door den schok ten gronde geworpen en eveneens, ge wond aan het hoofd. Ook hij is naar het St. Jansgasthuis gevoerd. M. Emiel Villance, 27 jaar, bedien de, wonende Weirewegel, 18, te Jettc, is in de Koninklijkestraat verrast door den auto van Dr Schepens, wonende De- facqzstraat. De man weird met talrijke verwondingen naar het St. Janshospi taal gevoerd. Van Dendermonde SLAGEN. Tillfiman 'flioofiel, v»n Ver- rebroeck, bevond zich op 4 September 1.1. op het hof van Karei Joos, ook van deze ge meente. Daar hij op voorgezegd hof niets te doen bad, verzocht Joos l'ilieman het 33 ver laten. Tilleman nam dit euvel óp en sprong naar Joos on diende hém een vracht slagen toe, zoodat deze eene pnbokwaamlteid tot persoonlijkon arbeid opliep. Tilleman wordt verwezen tot 8 dagen govang en 500 frank boet. Maar de gewoonte was in liet hart van den Engelschman ingeworteld als een tweede natuur. Menschenjager moest h'ij zijn en blijven. De. wereld bestond voor hem niet meer, als hij genoodzaakt zou zijn van zijne gelief koosde bezigheid af ie zien. Zij namen dan afscheid, beloofden elkander" eeuwige vriendschap on ver lieten eindelijk het woelige Parijs, om naar het. geliefde vaderland weer te koeren. Doch, vooraleer vaarwel Ié zéggen aan de Fransche hoofdstad, schreef Jan Clercker een zeer beleefden brief aan dén heer dokte-r Du Bien, om hem zijne terugkomst le melden. HOOFDSTUK L.XIII WAARTOE EEN VERGETEN BOOD SCHAP AANLEIDING KAN GEVEN Men was in de eerste dagen der Len te, Boomen en heesters begonnen te botten en de witte maagdojief "de groo- weilanden te versieren, terwijl veelerlcivroegtijdige bloemen, ver warmd door de stralen der zon, reeds ontloken eii, door den adem van den zoeten zefier bewogen, op huil .sten gels dartelden als dansende nymfen. Te Oordegem, op het «Valkensteen» zat de schoone Florida in de kamer,van waar zij het 'vorige jaar, door Jail Clercker ondersteund, zoo menigeri Binder naar de andere wereld had ge zonden. Zij zat in een leuningstoel voor het geopend venster, wijl zij hare schoone ocgeh door de herlevende velden en bos- schen liet dwalen. Hel was juist een jaar geleden, dat zij zich zoo heldhaftig had verweerd, en Êene gebeurtenis zonder voorgaande heeft op lvet hospice van Tien St, Ber- nardusberg plaats gehad. Op het oogen- blik dat een sneeuwstorm op de. Alpeiï woedde, zag men op den top van den berg een auto-rups met vijf toeristen* verschijnen. De auto rups, die uit Cliamonix was vertrokken, had zonder moeite do ver schillende lastige plaatsen als Ghale- lard, Trient en Foclaz overschreden, die, zelfs door ski-rijders gevreesd zijn. Na een lang oponthoud i'n hei klooster,, is de auto-rups zonder incidenten naaid Cliamonix teruggekeerd. TJit Johannesburg wordt gemeld dat een menigte van ruim 4000 perso nen een ren naar de diamantvelden on dernomen hoeft. Een der loopers viel onderweg uitgeput neer en overleed en kele oogenblikken later. Alle claims wa ren binnen een kwartier tijds uitgezet. Voor den eersten keer was deelneming door vrouwen aan den wedloop verbo den. De bijeenkomst Briand-Mussolini zal nog zoö spoedig niet plaats hebben: als men eerst geneigd was te denken. Zijn er nieuwe moeilijkheden opgere zen Men zou bet moeten gcloovcn, gezien er nu sprake is dat M:M. Briand on Mussolini elkaar slechts in Juni a.s. zouden ontmoeten. Thans is er een Reutcrtelegram' uit Province-town in Massachusetts met het bericht dat nog tien lijken van de «S. 4 zijn geborgen. Eéïï later bericht stelt het aantal op in totaal zeventien. Een dertigtal onbekenden hebben dc auto van president Diaz le Managua; (Nicaragua) aangerand, niet ver van het landhuis, hetwelk zich op 15 km. van de hoofdstad bevindt. Dank zij de koel bloedigheid van den chauffeur werd een moord verhinderd. Drie aanranders werden overreden. Op 17 December werd door Mexi- kaansohe bandieten een Amerikaansch ingenieur aangehouden. Gisteravond vernam dc man, dat de kerels van zin wajren hem te dooden. daar zij den ver- eisohten losprijs niet ontvingen. De in genieur heeft toen met een stuk flesch de vier bandieten, die hem bewaakten, doodgeslagen en is toen naar veilige oorden gevlucht. zij zat. in diepe, mijmerende gedachten té denken aan alles, wat aederldiicril voorgevallen was. Nu bezag zij de plaats, waar Jan Clercker, door zich al tc onvoorzichtig aan het venster te vcrloonen, door een vGcrbijsnorrenden kogel aftn het hoofd werd gewond. Dc maagd sidderde nog, toen zij dacht aan het gevaar, dat de jongeling had getrotseerd. Dan wendde zij de 00gén naar den nt, waar zij de wonde had verhouden en hem' tevens verboden had haar nog dén naam van juffrouw le geven. Dit alles was nu reeds een jaar voor-i bij. en waar was ondertusschen de jon geling verbleven, aan wien zij en haar vader 't leven hadden te danken, en die zich maar aan te bicden had om als haar bruidegom aangenomen le worden? Miliar, was het wel zeker dat Jan haar liefhad gelijk zij hem beminde, en had deze den afstand niet gepeild, die hem, de zoon van den haas uit «De Hope van Vrede van haar scheidde, om het ge voel van liefde in zijn hart te ver smachten Deze gedachten pijnigde de maagd eiï zilte tranen, die,'ondanks haair ijzeren wil uft hare oogen vielen, bevochtigden hare wangen. Het was reeds verscheidene maanden' dat Florida, eertijds zoo vroolijk en op geruimd, treurig wegkwijnde, zonden dal haar vader, die maar al le wel de oörzaak van haar lijden raden kon, woorden vond om haar le troosten. Dc goede heer wist zelf niet wat denken van Jan, die hem in den loop van ruim vier maanden tijds maar eenmaal had geschreven. i't yervolgf.}

De Volksstem | 1928 | | pagina 2