Aan het Kristen Volk van Aalst 18 Iets over de Broeders der Christelijke Scholen l^rotestmeetj^g Zaterdag Feb. 1928 Prins Leopold en Prinses Astrid te Gent De Fr an sch-Belgische onderhandelingen De Leger commissie Zondag aanstsande 19 Februari, te 6 uur. Een groote voordracht van M. Theunis In Mexico KAMER XXXIVe JAARGANG NUMMER 42 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. H> Et SSt331 gjL 20 Centiemen Uitgerer J. Van Nufiel-De Gen it Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf lïlaxlaan, 13 te Brussef -j- Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6, Londres, E. O 4, H.Aiexis Zonop6,57Zonaf 5,13 Nieuwe Maan dèn25 (Vervolg.) Het Apostolaat wórdt in het In- stituut op groote schaal beoefend, Zulke opleiding, welke wij in ons •eerste artikel beschreven, al duurt die nog zoo lang en al vergt die nog zoo' veel onkosten, is volstrekt noo- dig om met 'edelmoedigheid, be kwaamheid en succes .de 200 ver' scheiden apostolische werken van de Vlaamsche Provincie te steunen, eri doorliet onderwijs en de opvoe ding de glorie van God en de zalig heid der zielen te verwezenlijken. De 79 seholen in de provincie Noord- Bclgic, Holland en Congo door de zonen van] den H. Jolian- volle eenzaamheid met God en hun ziel enkele dagen te vertoeven, In Groot-Bijgaerden ook vinden de zieke de afgewerkte en de oude Broeders een ideaal rustoord. Wan neer 'dan ziekten en andere lichame lijke beproevingen hen voor een tijd of voor heel het leven tot rust dwin gen, wanneer hun krachten zich be geven, Iwanneer zij door overwork zijn uitgeput, wanneer zij door ou derdom genoodzaakt zijn hun apos tolische taak aan jongere mede broeders over te laten, dan vinden zij daar een ideaal ziekenhuis, Waar alles er voor ingericht is om hun lijden te verzadhljeti en hen weer op te knappen: daar vinden zij tevens een ideaal verblijf met ruime zalen, veranda's en een uitgestrekt park, waar zij een welverdiende rust ge nieten en hun ouden dag in gebed lies' Baptists meesterlijk bestuurd en aangename bezigheid- kunnen 1 - doorbrengen, in afwachting dati de dood voor hen ook 'het zalig en troostend woord van den H. Stich- en waarvan de drie vierde kosteloos zijn, bevatten lagere istholeu. met vierden graad, voorbereidende af- deelingen tot de humaniora, de mid delbare scholen, een landbouw school, zeven gestichten imet mo derne humaniora, drie pensionaten, vier hoogere kunst- tof St. Lucas- scholen, een nij veriieadssehool, twee Vlaamsche normaalscholen, een Fransc-he normaalschool met Vlaamsche en Fran sell e letterkun digeen wiskundige en Germaansche afdeelingen, twee Vlaamsche en Eransche Hoogere Paedagogisehe Instituten. 'Uit de Vlaamsche Provincie groeit stilaan eene afzonderlijke Hollandsche provincie, die 100 le den telt en reeds een Kléin-Novi ciaat en een normaalschool te Baar- lc-Nassail, bij Tilburg, een Novi ciaat te Shiyseen kostelooze school te-Hccnistedc, bij Haarlem, en een bloeiend weeshuis te 's Graverihage bezit. Eindelijk vertrekken elk jaar enkele Broeders provincie naar de bloeiende Congoleesclic missiehui zen van Boma, Leopoldstiad en Tmnua, waar deze moedige missio narissen bij de 1000 negers in hun lagere professioneeie scholen oplei den tot degelijke staatsag-enten, en vooral Congoleesche onderwijzers vonnen in hun normaalschool van Tumba. -In 1925 hebben 20 (negers voor de eerste maal 'het diploma van onder wijzer behaald: de jury was door een afgevaardigde van de Belgische jcegeering voorgezeten. Geen heerlijker-bekroning van al .deze apostolische werken dan het j rrtraitenhnis van Groot-Bijgaar den. Daar vergaderen heel 'het jaar door de beste jongelingen uit al de middens, waar 'de broeders werk zaam zijn, om er, gedurende die volle dagen, de oefeningen eener .gesloten retraite te volgen. Alles'is ervoor ingericht en leidt er toe om 'de-christelijke overtuiging bij die jongelingen te sterken en 'hen te winnen voor de heldhaftige beoefe ning der Christelijke deugden in de wereld. '"Daar komen ook elk jaai-, gedu rende de vacantie, de religieuse pp- voeders van de Congregatie samen enur er zich door gebed, overweging, liefde en vertrouwen te vernieuwen in de-gehechtheid aan de heerlijke doch.lastige taak, welke zij', uit! lief de-tot Gcjd en de, zielen op zich he'o -hen genomen, en er zich tevens on der, het schitterend licht van het Evangelie en van de H. Regels in dé beoefening der kloostergeloften en andere religieuse deugden te ver sterken. -Gedurende ideze laatste jaren hebben reeds enkele groepen van Broeders en jongelingen persoon lijk mogen ondervinden, hoe zoet en boe opbeurend het is daar in de ter komt verwezenlijken Het va derland van een Broeder der chris telijke 'scholen is niet de aarde, maar de hemel. Wat zal de blijdschap van een Broeder 'heerlijk zijn in den hemel, wannéér 'hij daar door een groot aantal zijner leerlingen zal verwel komd worden, |die hem hun eeuwi ge zaligheid verschuldigd zijn. Tn koor zullen zij dan hun eeuwig- danklied aanheffen Hese man is de dienaar Van den grooten Goddie ons door zijn woord en zijn voorbeeld 'den weg der zaligheid heeft aangewezen. W» !ke zegen, welk geluk voor een kind, voor een jongeling, die door Gods zoete stem inwendig tot het kloosterleven wordt uitgenoo- digd, er moedig op ingaat on zijn leven gaarne slachtoffert oni kin derzielen) voor de H. Kerk te win nen. X, vw BELANGRIJK BERICHT. Eersldaafts zullen de bureelen der Gensctle Bank voor Handel en N'jver- heid.van de St 'Jorisstraat overgebracht worden- naar de Keizerlijke Plaats, n. 14 (Kastaanjevesten). nabij de Niéuw- straat.. Brandkasten Lips van alle afmetin gen, zullen ter beschikking zijn van hef ouhliclc aan een zeer voordealigen huur- OO AT prijs 2207; De Hertog en dc Hertogin van Bra- band zullen hunne, blijde i'nla-ede doen tc Gent op Sinksendag aanstaande, 's Morgens zullen zij bet imiuseum van O. L. Vrouw van Bijloke inhuldigen en 's namiddags zullen zij op de vaart \an Terneuzen een waterfeest bijwonen. ZIJT GE REEDS LID VAN HET ROOD-KRUIS VAN BELGIE YolgCus gemeld wordt zou liet Fransche.-Belgisehe handelsverdrag als gesloleu beschouwd kunnen wor den en loopen de onderhandelingen naar het einde. Men zal deze week zonder twijfel lvet, overeengekomen verdrag paraphecren, de langs heide zijden aanvaarde voor waarden, zullen waarschijnlijk aan den ministerraad van Parijs vanaf Zaterdag onderworpen worden. Men heeft zich morgen vroeg noj bezig te houden met de Fransche zij de, maar ook hier is een overeenkomst gevonden en is er nog enkel kwestie van modaliteit-en. Er zijn nog andere kleinigheden te regelen als deze der wapens namelijk, maar voor alles is er gecnc verrassing meer mogelijk. Het algemeen akkoord werd bereikt. Dé Belgische gezant zal morgen M. Bokanowslci en de twee Belgische en Fransche delegaties ten ontbijt ont vangen. De overeenkomst zal geldig zijn voor een jaar on hernieuwbaar van drie op drie ma an dein Donderdag namiddag vergaderde de Gemengde Legerkommissic, ouder het voorzitterschap van M. Pfrmez. Op verzoek van !V1. Suyl, zal de Kom missie bet hoofd van den geneeskun digen dienst van het leger vragen, to willen nagaan in welke mate de duur of het doordrijven der dagelitjksohe op leiding, met het oog op dienstverkor- ting kan gedaan worden. Generaal J&oques verklaart dat Hi de opmerkingen bijtreedt, in de laatste zitting door generaal Borreimans ge daan. De achttien divisies waarover hij sprak, boezemden hein geen vertrou wen in, en onvermijdelijk zouden zij, wegens liun gebrek aan samenhoorig'- heid, de neerlaag te gemoei gaan. Dr Rómbouts, weerhouden, zal tij dens. eene volgende zitting gehoord worden. Generaal De LonguevUle weidt- uit over den rol der ruiterij, haar belang, voor de dekkiingsoperaties, voor het in winnen van inlichtingen op het slag-' veld zelf. De. vliegtuigen kunnien bij helder weder, verkenningstochten ver richten, maar voor verkenningen mei gevechten kunnen zij n!?et gebezigd worden. De ruiterij is, daarentegen,dag en nacht marschvaardig om 't even of men zich op vlak terrein, ofwel in een bebos.ch'te streek bevindt; zij kan krijgsgevangenen maken en de vijande lijke troepen verkennen. Feitelijk is het ook bewezen dat een (ruiter nic door een wielrijder kan vervangen wor-, den. Wat de vrachtaiftos, yoor het verr voer van troepen betreft, die hebben nf tc rekenen met al de wisselvalligheden der baan. -Hij betoogt yerde'r dat de verhouding aan ruiterij in de meeste landen groo- ter is dan 'in Belgie. Het verdragvan Versailles veroorloofd Duitsehland er 6 regimenten Jcavalerie op 11a te hou den voor 7 regimenten infanterie ;tei' wijl België er slechts 1 voor 3 heeft.Dó ruiterij is een kostbaar wapen en kan niet gemist worden. !VI. de Voorzitter'dankt defP generaal voor zijne uiteenzetting. IVT. 13 rad'er, gepenaioimecrd majoor, wordt vervolgens gehoord. Hij verklaart dat hij niet voor de kommissie ver schijnt als oud-officier, maar vvbl als «Rouveroy», dagbladschrijver. Hij staat liet volgend militair stel sel voor 1. Algemeene toepassing van dienst plicht voor allen. De volgende oorlog zai geen manoeuver van gekomb in eerde wapens tegen een beroepsleger zijn, maar wel, oen verdelgimgs.krijg waar- aan alle. mannen, willen of niet, moe- ten deelnemen. 2. Geen vrijstellingen meer. Voor het oogenblik hebben meer dan 100.000 weerbare jongelingen, dank zij vrijstel lingen en ontheffingen der diénst-tijd weten te ontduiken. flfllV!. du Bus de Warneffe en 1de Bur- let protesteeren, krachtdadig tegen de ze bewering. M. Bradier. 3. Geen hulpdiensten meer in vredestijd. Het jaarlijks ingelijfd kontingent bedraagt 42.500 man, doch in werkelijkheid, worden wegens de hulpsoldaten, slechts 35.500 mi'licianen opgeleid. En toch bestaat iedere jaarlijksche lichting (uit 70 tot 75.000 weerbare mannen. 4. Geen ruiterij meer. Het paard is een verouderd iets. in het leger. Het. dient- vervangen door auto, moto en velo. 5. Geen kazernen meer. Het is verkeerd te denken dat het verblijf in de kazerne een gunstigen invloed moei oefenen op den geest der milïcianeli.Het is integendeel oefening, marschen, vrijwillige en blijmoedige tuchtopvat- ting en ondergeschiktheid die men hebben moet. 6. Opleiding van al de weerbare bur gers, ter plaats zelf .van hun gewoon verblijf, en diensvolgens, inrichting van de gewestelijke indeeling. Steunend op de oorlogservaring,zeg gen wij dat de opleiding 4 maand moei duren, onder beding niets onnoodigs aan de oefeningen toe te voegen. 7. Verplichtend uitbetalen, door al de werkgevers., van lvet volle loon aa,;i den in vredestijd opgeroepen of terug geroepen miliciaan. Eerlijk toegepast, zou die maatregel de Belgische financies, die er dringend behoefte aan hebben, toelaten jaarlijks 400 miljoen frank t.e besparen, zonder, daardoor eenigszins de algemeene le- geropleiding te schaden en zonder de begrooting van werkgevers en, bazen De Paus hoeft gesproken Onze Bisschoppen hebhen zijn woord herhaald! Tegenwoordig is er in - 2SL 3C Cü een geweldige kerkvervolging aan don gang. -i Wilt ge daarover de waarheid weton, mannen en vrouwen van Aalst gaat allen naar de ingericht in da zaal van den Werkmanskring voor St MaTtens-; van Sint Jozetskring voor St Jozefs-; van 't Patronaat voor 0» ly. Vrouwparochie, op DAGORDE 1. Mexico's volk en zeden, land en steden met lichtbeelden. 2. Do kerkvervolging Protestrede. 3. De vervolging in heeld. Sensatielichtheelden. 4. Kristus-Koning. sal een omhaling gedaan worden ten voordeela der slachtoffers. nutteloos te bezwaren. (Want nauwe lijks 20 °/o der milicianen zouden het voordeel van dien hieuwen maatregel ge- niieten. Inderdaad, bij de eerste oproe pingen, begrijpt iedere pm 'teven welke ïmüticieklas 20. burgers-solda ten, 60 °/o hij hunne ouders werkende buitenjongens en maar 20 jonge loontrekkende werklieden of bedienden, 8. Opleidingsduur 4 maanden. Dó viermaandendtenst moet zich niet hij fle opleiding van de rekruten bepalen. Hij moet. er vooral op aanstuwen dat al de Belgen, zonder ondersch-ewl, steeds ertoe bereid zijn den oproep van liet bedreigde Vaderland spontaan te beant- oorden. Naar de demokral ische opvat ting van den militairen plicht, trouw weergegeven door onze formuul, is iedere burger een soldaat in verlof. Generaal Borremans. Moest M. Rouveroy, onder den oorlog, langen tijd genoeg bij het frontleger gebleven zijn om zich rekenschap te geven van de moeilijkheid mannen in benarde ^m- tandigheden aan tc voeren, dan zou liij nu geen gedachte verdedigen (die, worden zij aangehouden, ons leger tot ondergang en' eerlooze overgave zou leiden. E. P. Rutten wenschi nader ingelicht te worden óver het stelsel Bradier. IW. Brusseimans, noemt dat stelsel zoo fantastisch dal hij zelfs geen vra gen stellen Wil. IA. Buyl vraagt dat de staf de gepast heid, van zijn 'standpunt uit, zou wil len nagaan, van de wetgeving ter be- tuigeling van de bespieding. Daarop werd de zitting gelieven. Dinsdag aanstaande zal de Kommissie opnieuw vergaderen. Onder voorzitterschap van den eersten minister, M. Jaspar, ten in tegenwoor digheid van prins Leopold, heeft Don derdag avond M. Georges Theunis, iit het Paleis der Academieën zijne groote voordracht gegeven met het onderwerp: Waarom Belg-io belang moet stel len in de resullaten der Internationale Economische Conferentie van Genove». M. Theunis heeft dan in hé-eed» trek ken hel werk der Conferentie doen ken- het kabinet calles. L. Morones, Minister van de Indu strie, Bolsjewist en stichter der C.R.O, M., vroeger arbeider in een spoorweg- werkplaats, daar weggejaagd wegens zijn zedelooze handeltngen en slecht gedrag. Tegenwoordig is hij imulti'-niil- 1 ionair. Louis Leon, Minister van landbouw en bevorderng der cultuur. Een vroe gere stierenvechter, die zich nu inge nieur noemt zonder de geringste oplei ding in eenig vak gehad te hebben. A'ron Saenz. Minister van buitenland- sehe zaken, een dominéé. Adelbert Tejada, Minister yan Bin- nenlandsche zaken, een vrogeer trein conducteur; nu gouverneur van Vera Cruz. Puig, Minister van «eredienst, een mensch van zeer slecht gedrag. Merï kan uit 't privaat leven yan dezen minis ter dingen vertellen, die ieder fatsoen lijk mensch beschaamd zouden maken, om een van z'n duistere daden werd hij in de gevangenis gezet, wat blijk baar geen beletsel schijnt te zijn,dat hij op het oogenblik, minister yan openbaar onderwijs is. Generaal Amaro, Minister van .óor- lig. Hij heeft zich vooral doen kennen in de revolutie van Garonna door zijne wreedheid ten opzichte van katholieke priesters, kloosterlingen. Hij is een rasechte Indiaan en men ziet in zijn] linkeroor nog bet gal, waarin eens een ooriTig bengelde. Dit zijn dus de menschen die Mexico tyrannïseeren, dat zijn de vertegen woordigers van een beschaafde, ja meer dan een beschaafde, diepgeloovige na tie- non. Na hem voerde de eerste minister het woord. Beide aanspraken werden bij middel- van radio verspreid. Zitting van Donderdag 16 Febr. Zitting te 2u45. Voorzitter M. .BRU- NET. De Kamer zet dc - bespreking voort van de artikelen der begrooting van kunsten en wetenschappen. Bij art. 22 (Koninklijke Bibliotheek); verdedigt M. CARTON de WIART een amendement ten gunste der koninklij ke biblotheek. M. DESTREE (soc.)! steunt dil amendement. M. VAIjTHIER zou gaarne meetf geld besteden voor de bibliotheken en laboratoria van den Staat, doch er i.sf geen geld. M. BOUCHERY (soc.) komt terug op de kwestie van de «Ecole supérieure van Gent, welke door (den Gentsche franskiljons werd opgericht om ds Vlaamsche. afdeelingen te saboteeren. Zal men voortgaan met deze school ts subsidieeren. M. WAUTE S tsoc.) meent dat er geen reden is om die school niet té subsidi'eeren. M. PEPIN (soc.) vraagt Üat ook aan de handelsschool van Bergen een toe lage worde verstrekt. M. VATJTHIER. Ge zult dc toelage hebben. M. DEVEZE verdedigt het amende ment. Vooraanstaande mannen behoo- rende .tot het vrij onderwijs (Ivooge- sehool van Brussel en Leuven) hebben aangedrongen opdat een toelage zon verstrekt worden nan de twee vrije uni versiteiten. De tijden zijn moeilijk voon de hoogescholen. In theorie is spreken tegen de toelagen van het vrij onder wijs, doch thans zou men een sclvool- oorlog wekken indien men de toelagen heelemaal af&cbaflc; Daarom zou spre ker de afschaffing wiet voorstellen. IVJj. VAUTHIER zet de kaïmler aan om de toelage te stemmen. De samenwer king tusschen de vrije scholen van Leuven en Brussel is een verblijdend feit. M. HUY8MANS bepleit dc belangen der officiieele hoogescholen van Gent en Luik. Spreker stelt voor ook toelagen te verstrekken aan de Staatslvoogescholen: M. VAUTHIER zegt dat hij vooir de Staal s.hoogescholen voldoende heeft gezorgd. M. JASPAR zegt dat M. HuysmanS verwart. Hij vergelijkt een toelage aari het vrij onderwijs met de begrooting van kunsten cn wetenschappen, waarin het liooger officieel wordt geregeld. Zijn vergelijking trekt op niets. (M. Huyfemans zwijgt.) Men stemt over het amendement4, doch- de Kamer is niet in getal. Ëe zitting wordt geheven; te half zeg,

De Volksstem | 1928 | | pagina 1