Nieuwjaarsgiften voor den Paos A SC H, WO EMS DA G Ministerraad Landbouwbelangen Het H. Sacrament- congres van Sydney Dinsdag 21 Feör- Woensdag 22 Feb. 1928 Neerhof tentoonstelling De Gentsche Floralien Pensioenen Leening der Verwoeste Gewesten Beter nieuws uit de kolonie De krisis in het kolenbedrijf XXXIVe JAARGANG NUMMER 44 Kunstraat. 9enSÏ, Aalst. —Talefosn 114. IDaglolaci 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13 te Brussel Dit is weer een dier geweldige zinnebeelden, waarmede de Kerk aan de deur onzer zielen hamert asch die wij op het voorhoofd mee dragen in den boetetijd van het kerkelijk jaar. Het is slechts een kleine ceremonie die de priester verricht en velen ontvangen het aschkrujisje jbijna aonder naden ken. En toch, wanneer wij deze ce remonie in zijn geheele ontzetten de beteekenis begrijpen dan zou het ons inwendig geheel kunnen veranderen. Er ligt een waarheid in uitgedrukt, wier diepe beteeke nis reeds meer dan een mensch tot boeteling en 'heilige heeft gemaakt. Klinkt het niet als een onherroe pelijk onveranderlijk verplette rend oordeel, dit woord, waarmee de kerk ons den Vastentijd inleidt: Gedenk, o mensch, dat ge van stof en asch zijt, en dat ge tot stof en asch zult wederkeeren.» Stof en aschDat is het stempel het teeken der vergankelijkheid, dat op al het aardsehe gedrukt is. Op de heerlijke bloemen en op de geweldige, boomreuzen. Op de een dagsvlinders en de dieren in het jvoud die lOCj jaar worden. Op de rieten hut en het marmeren paleis, Oir den,"zwakken grijsaard en op den jongeling in de kracht en ge zondheid zijner bloeiende jeugd. Op den koning en den bedelaar.Op de schoonheid de macht en den rijkdom. Op allen en alles, Het mpge dan snel gaan als een Verterend vuur, het moge een lang zaam vergaan zijn, alles wordt Stof en asch, die door den wirïd verstrooid wordt. Ook gij Ook gij wordt aseh. Uw huis dat uw woonplaats is, uw geld waarvoor gij U, dag in dag uit, inspantuw klee'd waarmee gij pronkt; uw lichaam dat gij koes tert, Aseh, aseh! Memento homo: Mensch, denk daaraan! Ja, als een Vechter staat 'de Kerk voor ons, wanneer zij het woord van stof werden tot ons spreekt. De Kerk die zorgvolle medelijdende Moe der, wier hoop op 'de eeuwigheid gericht is, en op datgene wat on vergankelijk is. V ut één ding is er dat niet tot stof vergaat, écn dat nog blijft voortbestaan als al het overige tot stof vergaan is onze ziel. Zeg mij nu, neen vraag u af. in de stilte van uw hart, wan neer gij met God alleen zijt, wat weegt liet zwaarst in uw leven' Dat, wat tot asch vergaat, of dat gene wat eeuwig leeft? En denk er dan over na, dat met den Vastentijd, den boetetijd, ook de tijd van genade begint. der haven begeeft zich de processie door de straten naar de St. Mark's Ka thedraal. DE BETOOGING DER MANNEN De groote oppervlakte san (le «Agri cultural Society» wordt voor deze reu*1 zennieetiug gebruikt. De eerste van de ze betoogingen is de naohtdemonstra- tie voor mannen, waarop men een to taal van 100.000 mannen verwacht. Pontificale H. Missen zullen eiken morgen op dezen grond worden opge dragen. Plannen en ontwerpen van een groot altaar en de benoodigde zitplaatsen zijn reeds in voorbereiding. Op Vrijdag 0 September wordt cr eene Pontificale H. Mis voor kinderen opgedragen waar aan vermoedelijk 15.000 kinderen zul- ann aan deelnemen. Voor elke 50 kin deren zal een onderwijzer worden aan gesteld. De muziek van bet congres staat on der leiding van Romeinsohen priester Pater Pettorelli, welke reeds naar Syd ney is vertrokken voor de voorberei ding. LOGIES VOOR DE BEZOEKERS Iedere priester der parochiën van Sydney maakt deel uit van het Huis- vestingscomiteit, welke zich belast met de verzorging van huisvesting. Allo priesters welke het congres bezoeken zijn do gast. van hel diocees van Sydney. De stadshal van Sydney is afgehuurd voor 0 nachten, eoor officieel chngres- nieclingon en Sociale werken, welke na d eEucliaristiscbe week worden gehou den. Toebereidselen op elk gebied zijn ge maakt om dit Congres schitterend te doen slagen, ffvds ontvingen wij, zegt zegt Mac Malton, de verblijdende aan kondiging van meer dan 25.000 katho lieke bezoekers uit alle plaatsen lei- wereld. De Pauselijke legaat en zijn gevolg verlaten den 27 Juli. Napels on arivoeren 30 Augustus in Sydney.Hon- derden bezoekers komen uil. de V«r- eenigde Staten, Italic, Belgie, Frank rijk, Spanje, Humeri ie, China, Poien, Slowakije, Duitsciiland, i.V.tand, Ier land, Zwitserland en Malta, BELANGRIJK Eerstdaags zullen BERIGHT. de bureelen 'der Gensche Bank voer Handel en H'jver- heid.van de St Jorisslraat overgebracht worden naar de Keizerlijke Plaats, n. 14 (Kaslaanjévesten), nabij dé Kieuw- straat,. Brandkasten Lips van alle afmetin gen, zullen ter beschikking zijn van heti publick aan een zeer voordeeligen huur prijs è20?j HET VLAS. TOEBEREIDSELEN. Uit een toegestaan interview met- frater F. H. Mac Mahon ontleenen wij bet volgende 20.000 leden der Austra lische «United Friendly Sociëteit» heb ben zich ter beschikking gesteld van ben Aartsbisschop van Sydney om te helpen bij de organisatie van het Inter nationaal Eucharistisch Congres, welk in September a.s. te Sydney wordt ge houden. Frater Mac Mahon M. A. van het Diocees, van Perth. Australië,, is in specteur der scholen in Perth en was .juist, te Londen aangekomen vergezeld van Mgr Clune, Aartsbisschop van Perth. Hij' vertelde dat het oengres zal wor den gehouden van Donderdag 6 Sep- tember tot Zondag 9 September. De eerste groole ceremonie is een proces sie van liet H. Sacrament door de be roemde haven van Hanly daar Han-O- War-stops. Ons Hoer zal worden ge wagen door den Pauselijken legaat, kardinaal Cerrctli. Vanaf de U-^jde'eWoo^'e" Het vlas is eene bij uitstek Vlaam- sche teelt. Dc Leië, de «Gouden Iti- vier ig. de wereld door bekend. Tegenwoordig wordt veel wittebloem- zelfivlas verbouwd. De opbrengst ife groo- ler dan deze van blauwbloemvlas, doch de hoedanigheid is minder. Ook komt witblocmvlas beter op de zandachtige gronden dan het blaiiwbloemvlas. Weinig gewassen zijn zoo gevoelig voor eene oordeelkundige bemesting als het vlas.. Men verbouwe dit gewas op die gronden, voor den' winter met ontbonden stalmest bemest, of in zulke, die door het voorgaande gewas in eenen voordeeligen toestand achterge laten werden. Eene diepe omspitting is ook van belang. Vooralthans, dat cr niet kan aan ge dacht worden te wieden zooals 20-30 jaren geleden, moet. do verbouw ge schieden in zuiveren grond, bijgevolg, bij voorkeur, na eene kalkvrucht. Hoe vroegtijdiger gezaaid, boe beter. Eene zachte, aanhoudende stikstof- bemesting is noodzakelijk voor het be komen van eenen regel matigen groei, en het voorkomen van den brand. F0s- forzuur is zeker noodzakelijk, toch in mindere mate.De potasch is van hoofd belang, vooral de }c li 1 o or p.'dta s chm|e st-> stoffen; op de eerste plaats hangen de fijnheid van den baat en de kleur daar van af. Men gebruike ongeveer 200 kgr. zwa velzuren ammoniak, 400 kgr. superfos faat, en 300 kgr. chloorpotasch per hectare. Al die meststoffen worden op pervlakkig ondergeschoeperd, of duch tig ingeëgd. Wordt. Svlviniet in plaats' van chloorpotasch gebruikt, 800 tot 1000 kgr. per hectare, de uitslrooiing dezer l&asle soort meststof geschiedt Gen veertiental dagen vroeger dan van FRANKRUJK EN BELGIE Maandag avond wérd in het ministe rie van kolonies een ministerraad ge houden,, De eerste kwestie op de dagorde was het Fransch-Belgisch ekonomisch ge schil. Dezen keer schijnt het wel dat wij toch voor goed mogen verzaken aan liet woord «geschil», daar het ak koord tusschen beide landen nagenoeg Volledig is. Maaudag zijn nog (Jnze afgevaardig den in telefonisch gesprek geweest met de leden van het ministerie komiteit, dat onmiddellijk zijne allerlaatste schikkingen naar Parijs heeft overge seind. De overeenkomst. wa& zoo goed als bereikt en men verwachtte voor. Maandag avond de sluiting der, onder handelingen. Heden Dinsdag morgen vergadert liet ministerieel komiteit om de eene de finitieve beslissing te nemen. WONINGPOLITIEK. M. Heyman, minister van nijverheid en arbeid, heeft daarna den raad eene breedvoerig# uiteenzetting gedaan van zijne ontworpen politiek in zake wo ningbouw. M. Heyman is van zin deze politiek krachtdadig uit te breiden, daar de wo ningnood nog verre van opgelost is. M. de minister wenscht deze politiek te bevorderen door de verhooging der bomvpremi.es, door het verreenen van al'slag of kwijtschelding van belastin gen en taksen voor de lieden van gerin gen stand, die de opoffering willen doen van een eigen huisje te bouwen. Lofwaardige politiek, welke wij altijd hebben voorgestaan, en welke de uiting is van eene gezonde volkslievende po litiek. M. Heyman zal in volgende raad zittingen zijne uiteenzetting verder ontwikkelen. ANDERE PUNTEN. De ministerraad keurde vervolgens een paar wetsontwerpen goed: 1. Wij ziging van art. 4 der wet van 30 Maart 1861 betreffende die cohtrale voorzorg- kas der gemeentesékrelarissen2.Wij- ziging van art. 23 van het strafwetboek, betreffende de curatoren der minderja rige krankzinnigen. De raad heeft voorloopig het wed- de maximum bepaald, boven .hetwelk de bonificatie der dienstjaren niet meer zal verleend worden aan de Staatsagen- ten-oorlogsinvalieden». Dit officieel ding beteekent liet volgende 't De oor- logsinvalieden mochten tot hiertoe in hunne dienstjaren de vier oorlogsjaren als dubbel meetellen. Zulks is nu afge schaft zoodra die invalieden den graad van bureeloverste hebben bereikt. H.Pepinus Zonop6,52,Zonaf5,18 Assche Woensdag Zonop6,50 Zonaf5,20 erste Kwart, den 28 Londres, E. C 4. Rlue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6, Groote vplkstoQloop, Zaterdag, in de XXXIe internationale tentoonstelling van het Neerhof, in het Jubelpark, te De toekomende groole Gentsche Flo ralien die op 21 APRIL aanstaande zullen geopend worden,beloven de voor- Brussel. Reeds vail in den miorgen afgaanden in alles to zullen overtrcf- kuierden .talrijke liefhebbers langs de jfen.Men heeft ons verzekerd, dat het kooien, doch 's namiddags was het dé inrichliiigscomileit 'zich- twee gras- groote rush der bezoekers. Zelden zag men in dergelijke expositie zooveel .volk» Ten' 2 ure namiddag heeft M. Baets, minister van landbouw, vergezeld van zijn kabinetsoverste M. Julien Vander Vaeren. de teiltoonstelling officieel in gehuldigd. De minister werd ontvangen door M. Gilson, voorzitter der «Avicul- teurs Beiges» en de leden van het be- stuq.r en inrichtingscomiteit. M. Gilson bedankte den minister om "zijne belangstelling, waarop deze ant woordde dat het met een waar genoegen was, dat hij dit bezoek bracht in deze tentoonstelling welke getuigenis af legt van den lofwaardigen naïever en noeste pogingen onzer klein-veekwee- kers, die de grootste verdienste hebben in den economischeu heropbloei van ons landbouwbedrijf. M. Baels. bezocht vervolgens dc tal rijke stands en spaarde zijne geluk- wenschen en aanmoedigingen niet aan de kweekers. Talrijke ras-echte exemplaren der tentoonstelling zijn té koop geboden en met verbazing leest men op dc lijsten de meest fantastische prijzen 7000 fi\ voor een, koppel pauwen; 900 fr. voor eene legs terken Faverolle; G00 fr. voor eene Leghorn; 500 fr. voor eene Wyan dotte; too fr. voor eene Brackel; eene Gentsche kropperduif voor 500 fr.; 100 fr. vöor een Smierel; 100 fr. Voor een Pauws teert. Bij de konijnen zijn de prijzen nog verbazender 1000 fr. voor een Witte van Dendermonde; 1000 fr. voor een Chinchilla,* 800 fr. voor een koppel Pa relgrijze van Ha 11e; 250 fr. voor een blauw van Beveren; 1000 fr. voor een Witte Angora; 200 fr. voor een Witte van Vendée; 2000 fr. voor een Witte van Bouscat, enz. 't is haast niet om le elooven. pleinen van hel stadspark heeft laten voorbehouden, die in uitgestrekte tul pen- en veelkleurige hyacientenvelden zullen herschapen orden. Daarnevens zullen zich breede perken bevinden ver sierd met coniferen en eeuwiggroene struikgewassen,die het sieraad uitma ken onzer tuinen en parken. Op de gaanderijen zullen al dc voor werpen, die verband houden met plant en tuinbouwkunde uitgestald liggen in keurige stands, voor welks oprich ting de. tentoonstcllers wedijveren au verbeelding en vindingrijkheid. De koncerten en liet bestendig festi val zullen gegeven worden op de uit gestrekte vesten, de oude kazematten' overbruggend. Gedurende de uitvoeringen zullen er allerlei' verfrisschmgen rondgediend worden. ACHTTIENDE LIJST. AW Ziehier liet verslag van M. Fieullien over het wetsontwerp waarbij over gangsmaatregelen worden ingevoerd in de wetgeving op de pensioenen teit laste van de Staatskas en van de Voor- zorgenkassen. De perequatie van de jaarwedden van de agenten in activiteit is, vanaf 1 Ja nuari, toegepast geworden; Voor; de pensioenen moet dit ook geschieden.De regecring heeft liet verklaard en het Parlement heeft, Jiare stelling bekrach tigd door het goedkeuren van een voor loopig erediet van 10 miljoen voor de perequatie der pensioenen, voor het eerste kwnrtaal van 1928. De be8tudeering vgn het perequatie wetsontwerp der pensioenen Wordt met ijver doorgezet en zal, ongetwijfeld eerlang tot een goed eipdc zijn ge bracht. Doch in afwachting is het noo'dig aan de gepensioimèerden een yo.or-. schot te verleenen op de verhooging welke de perequatie hun moet aanbren gen. Dit is bet doel van liet welsont- werp, Ue voor .1 Januari '1928 loopende pensioenen worden gestabiliseerd op liet bedrag dat, uitgekeerd is voor liet eerste kwartaal 1928 (vast gedeelte en met ingang van dit kwartaal met veranderlijk gedeelte); vermeerderd een bedrag gelijk aan 25 t. h'. van het veranderlijke gedeelte. Daarin bestaat de hoofdzakelijke beschikking der wet; De overige bepalingen zijn bijzaak en hebben geen ander doel dan te vereen voudigen, onverminderd voor wio ook de Spoedige uitkcefing der alzoo verhoogde pensioentermijnen. Bij liet -wetsontwerp is het, volgende amendement der commissie neergelegd. Art, 4 (nieuw) De huidige wet blijft ZI JT GE REEDS LID VAN HET RCOD-KRU1S VAN BELGIE 5 1S23. 57e trekking van 20 Feb. 1928, 5 °/0 i'923 Serie 344530 n. 5 uitb. met. 100.000 Serie 67002 n. 2 uitb. met 100.000 §erie 79257 li. 5 uitb. met 50.000 Serie 51128 11. 1 uitb. met 50.000 Serie 80992 n. 1 uitb. met 50.000 Üitbetaalbaar met 10.000 fr. 177030 n. 3 322362 n, 3 272872 n. 5 20Ó477 n. 2 281561 n. 2 346339 n. 3 3532870 n. 3 192312 n. 4 170273 n. 5 385571 p. 1 89470 n. 1. 302497 n. 5. 263770 n. 2 389206 n. 4 69493 n. 4 De andere nummers der boveng.taan- de series zijn uitbetaalbaar met 550 fr. INTENSIEVER. |in .voege lot, .September 1928, Het blijkt uit een telegram, in het Ministerie van Koloniën ontvangen,dat de karantijn gisteren, Zondag te Mhta-- di is opgeheven Die tijding bevestigt dus deze dat de gele koorts in Beneden Congo bepaald heeft opgehouden en de toestand w^er normaal is. "V EEN CONGRES TE BRUSSEL. Dqpr toedoen van het Intérnaüonaai Arbeidsbureel had een onderzoek naar de kolenkrisis plaats, die in heel de we reld bestaat. De uitkomsten werden (jan het Verbond der mijnwerkers me degedeeld. De internationale der mijnwerkers, zal dientengevolge de kwestie der kri sis bespreken op lvet congres dat 22 Februari te Brussel gehouden wordt. De volgende punten schijnen vast te staan. Hef. is niet mogelijk een verdere ophooping der kolenvoorraden toe te laten. Het is niet aannemelijk de slui ting van de schachten voor te slaan, zonder hef, noodige te doen om lio.t ko- lonverbruik tc vermeerderen. De te ne men maatregelen moeten de arbeiders njet benadeelcn. Anonyme, Nukerke, 1200.' Chevalier Daniel Schellekens, 1000. Anonym®, Gand, 500. Congregation Immaculce-' Conception, Bruxelles, 500. Anonymé, rue E. Bornaert, Oostende, 400. Presi dent en leeraars. Groot Seminarie, Brugge, 400. Grand Sémiinaire, Mali nes, 350w M. et Mme. Eug. Standaerl, Bruges, 300. M. A. E. Dc Clercq, Ixel- Ies, 200. Dr. Arm. del Fosse et d'Es- pierres, Tournai. 200; Eleves des Fre- res des Ecoles Chreienn.es, Tournai, 200. Pastoor en Parochianen, Rarns- eapolle, 125; Congregatie der jonge dochters, Thielt, 152.50; Naamloos, V' B., 200; Leerlingen groot Seminarie, Bruges, 175; M. ie chanoine Lescon-» hier, Bruges, 200. M. et Mile A. Demester, Bruges, 100; M. le chanomc Iserbyt, Bruges, 100; M. le chanoine A. Dcscrevel, Bruges; 100; M. lc chanoine Vandenberghë, Bruges, 4 00; Anonvme St Michel, Bru ges, 100; M. Paul Otto de Mentock?Bru- ges, 100; M. et Mme Denis Roger,Bru ges, 100; Mile Breydel, Bruges, lOOj D. M. G., Bruges, 100; M. Stan lias Ker- vyn, Bruges, 100; Gouverneur de la Fl. Occidentale, 100; Th. B. F. B.. Sto Renelde, 50; Naamloos., Nederockerzeelj 50; M. Charles Hubaille, Dinant, 50,; M. Rene del Fosse et d'Espierrest Tournai. 100:; Emema, 100; M. L. Nul- tinck, Bierghes, 100; Anonyme, Jumet, 100; Mme Vye A. Rousseau, Mons. 50; M. Camniiaert-Poppe, Bornhem. 100; Onbekend, Brugge, GO; Mile G. RoU sart de Hertaing. Gand, 100; P. S. Ccc- len, 100; M. et Mme A. Lierens, Gand, 100; Vve Klem-Brucher, Arlon, 50; M. le Dr G. Joncklieere,Bruges., 50; Famil ie B, D. Wez, 70: M. et Mme JoespU De Vuyst, Borsbeke, 100; M. et Mme Joseph-Henry, Louvain, 100; M. Théo- phile Debeerst, Adinkerke, 100. C. Z., 20; Léa Becq, 10; Familie Do Goninck, Ilasselt, 25; Anonyme, Flo- becq, 25; M. Rover, Avennes, 20. M. el Mme Ch. van den Abeele, Gand, 35; Mj J. Co.llard, St Vincent, 10M. Rufin Servaes-ülens, Thienen, 25; G. C. D^ B. Kortryk, 10; Anonyme, Namur, 5; A. V., Velaines, 10; I\i. A. Pirs.oul, Al semberg, 5; Anonyme, Farciennes. 10; M. Jean V iUe. Mouscron, 20; D H Schaerbeek, 5; Anonvem,' Tournai. 25* Docteur Dupagne, Sombreffe, 10; Ma rie-Louise et Albert Conrath,* 20: M: Em. Desreumaux, priester, Kortryk 25* HeL College, Yper, 25; M. Cornelis! Brugge, 20; Naamloos, Geeraardsber- gen, 10; Naamloos Koeckölberg, 5; v. H. D. Eugene B., Oudecapelle, 20* Naamloos, Ghistel, 10. D D St An dries, 10: I T. S., 5; Maurice, Alice, 10, M. Van Looi, Van Beire-ndonck Hérenthout, 10; Ml. A. Bouckout Van Beirendonck. Grobbendonck, 10; Hove, 10: M. K. Van Beirendonck Verheven' Hérenthout, 10; M. I. Van Beirendonck Snys, Vorsselaer, 10; D. D., Leuven.20; L'. V,, Leuven, 20; Mgr Sentroul, Bru ges, 20; L. et E. Bruges, 5; Naamloos, Dieghem, 20; C. A., 5; Eene. Iczere, 5. Tolaal fr.: 180.822.75 Men kan inseöirijvi'ngen zonden aan hel bureel van hel blad, of storten op de póslclieckrekening n. 382-79,van M, Loon Mali ié. sekre'.aris. vau den Bond.

De Volksstem | 1928 | | pagina 1