en Yogis 27 Vrijdag April 1928 De Centrale Landbouw- maatschappij van Belgie De Gentsche Floraliën Dood van generaal Wrange1 EEN FILM Verjaring der Bisschops wijding van Z. E. Mgr Fan Boey Foor de gemeente- bedienden KAMER De dagbladschrijvers bij den Paus Kerkstraat, 9 en 81, Aalst. XXXIVe JAARGANG NUMMER feS -Telefoon 114, X>a,®i3la,c3L 20 Centiemoa Uitgerer J. Van Nuffel-D» Gendt Puhücitelt buiten tof, A.-rondisseraant AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13 te Brussel Rue de Richelieu, Parijs - Breams Buildings, 6, Londres, E. 0 4. H.Anastasus |Zonop 4,39Zonal6,58 Volle Maan den 4 Indische Boetelingen Deze raadselachtige Yoga-leer zal E. P. Dumoulin in zijn hoogst merk waardige lezing, Zondagavond in dn zaal van St Jozef College uitoenzellon, en ons tevens door een reeks pracb tige lichtbeelden latei) zien, de fan tastische uitingen, waartoe die leer aanleiding heeft gegeven. Laten wo hier volstaan met eoi ige uiltreksels uit de Xaveriana-broohuro Fakirs en Yogis, Indische Boete lingen door den Voordrachtgever zelfgeschreven. Onder de ver oiteenloopendo wijs- georigo stelsels, die ten allen tijde op den vruchtbaron Lodem van het ge heimzinnig Indiü welig getierd heb ben, verdient do Yoga-leer de bijzon dere aandacht van wio wil doordringen tot bet innerlijkste van de Indisch® volksziel. Sinds eeuwen beeft die leer aan duizenden van hare beoefenaars de yogis den ongelooflijken moed gegeven om met starre hard nekkigheid do ijzingwekkendste pijni gingen te doorstaan tot hot bereiken van het sublieme doel dat zij hun voorspiegelde en van millioenen beeft zij oen eerbied en waardeering afgedwongen, waarop misschien geen enkel ander godsdienstig dwaalstelsol mag hogen. De Fakirs en hun buitensporigheden Een Indische hoeteling is bij 't eerste gezicht herkenbaar óf aan bet safraangelo kleed waarin hij ganscli gebuid is, ól aan de vaalgrauw® aschkteur van zijn naakte lichaam. Zijn uiterlijk is allerslordigst boe vuiler boe heiliger, is de volksopvat ting. Zijn ongekamde, door vuil en vet aaneenklevende lange haren han gen in woeste wanorde langs hot mot fijne asch besmeerde lichaam, of zijn in kleverige vlechten boven op het hoofd ineengeknot. Op 't voorhoofd draagt hij de TILAK, de drie recht staande lijnen die de Vishnoo-voreer- der kenmerken, of de horizontale tee- kens van don Siva-aanbidder. Een smerige versleten lap, juist groot ge noeg om aan de politie-weltsa te vol doen, omgordt zijn lendenen. De on- geknipto nagels zijn gegroeid in de grilligste vormen en krommen zich als klauwen van ten roofvogel om zijn magere vingers. Daar zit hij, de boe nen over elkaar gekruist, onbeweeg lijk als een boedha-beeld, op den ka Ion grond of op een tijgervel, of op een plank dicht bezet met scherpe ijzi're punten, tussclien vijf vuren vier smeulende vuurtjes van gedroog de koem^stturf om hem heen en de zon als vijfdo vuur brandend boven zijn hoofd. Zonder uitzondering staan do voorbijgangers even bij hem stil werpen een handjevol rijst of oenige centen in den koperen bedelpot of do halve kokosnootschelp en maken een diep saiaam, zooals ze doen wanneer ze i en openstaand tempoltje of een afgodsbeeld voorbijgaan. Want de massa vereert de yogis als heiligen, als goddelijke wezens. Die almoezen worden niet gegeven uit naastenlief de, uit medelijden voorden armen be delaar. maar als offer aan de god heid. Uren en uren achtereen blijven zo zitten onbeweeglijk in dezelfde houding, zooals den yogi dien ik in Serampore langs den oever van de Hoogkly zag liggen, zijn naakte li chaam blakerend in de felle zonne stralen, een arm dor en vermagerd uitgestrekt boven zijn hoofd, en met wijd opengespalkte oogea turend in bet scherpe blauwe licht van den Indisehen Hemel. Schrikwekkend is de boete van hen die beide armen met gesloten vuist boven liet hoofd houden uitgestrekt, totdat de bloemsomloop stilstaat, de armen uitgedroogd in die houding verstijven en de nagels van de vingers dwars door de banden groeien. Hun leerlingen of voorbijgangers moeten hun dan hot eten in den mond stop- pen, Onmonscholijker nog is de levens wijze van de Aghoris, oen bijzondere secte van asceten, die de pantheïs tische Vodanta-filosofie tot op 'tuiter ste logisch doordrijven. Immers, zoo redeneeren zij, indien wij van alle be staande wezens slechts uitingen zijn van do Alziol, dan is niets onrein. Die hoetelingen voeden zie!) dan ook met allerlei afval, liefts met halfver gaan menschenvleesch dat ze uit de graven opdelven. Ziedaar de menschonwaardige uit ingen van eone loer, die niet de ne derigheid en het vertrouwen in oen Algoede God tot grondslag heoft. Voor velen dier fakirs; misschien wel voor de meesten, spruiten dio kastij dingen voort uit irols en ijdelheid, of uit laag instinct van geldzucht. Want alhoewel er tusschen do lalrijke yogis zeker ook rechtzinnige zioloa zijn, dio werkelijk trachten naar de voreenh ging mot de Godheid, toch valt het niet to ontkennen dat er vale, vele schurken tusschen loopen voor wio het yoga-kleed slechts een dok mantel is voor een zondig, ontuchtig loven. Geon wonder dus dat do ont wikkelde Indiërswei een grooten eer bied hebben voor do yoga-leer, maar op yogis neerzien met diep misprij zen. Hot volk evenwel maakt dat on derscheid niet, en wee dongenen die met een g-ogi zou spotten of lachen. Do diepe vreesachtige eerbied, dion hel lichtgeloovige volk den fakirs be wijst, vi ;dt grootondeels zijn uitleg in do alom verspreide overtuiging dat da yoga lesr in haar beoefenaars bui- tengewono krachten verwekt. De yogi kent bet verleden en do toekomst zoo luidt de openbare meening in het bijgeloovige Indië. Hij raadt de ge dachten van andoren, beeft do kracht ▼an oon olifanten is vlug als do wind; bij zweeft in do lucht, drijlt op het water en duikt onder den grond naar willekeur. In de binnenlanden wordt de yogi soms gevreesd omdat hij zich in een tijger kan veranderen en zijn vijanden verslinden De fakirs zijn zich hun echte of gemeende krachten bewust en laten dan ook niet na ze bij het lichtgeloovig en vrijgevig publiek uit te buiten. Wat we van die goocheltoeren te denken hebben, zal ons in de voor dracht verklaard worden, waarin P. Dumoulen ons verder zal vertollen over de wondere gebeds- en ademha lingsoefeningen dier geheimzinnige vogis. Deze maatschappij vierde gisteren, Woensdag haar 75-jarig bestaan. Een plechtige feestzitting had plaat# in 'liet Paleis der Academieen. De Koning ■woonde, de plechtigheid bij. Tusschen dr. aanwezigen hoeren mi nisters Baels en Lippens, Kamerleden baron Tibbant, graaf de Liedekerke en Piscliersenator baron de Steenhault. Frankrijk, "Nederland, bet Groother togdom Luxemburg, Engeland en Duitsehland waren door oliicieele af vaardigingen vertegenwoordigd, Frank rijk o. m. door mai'kies do Yogué, Ne derland door baron Collot d'Escurv, voorzitter van liet h ia ionaal zuivelcomi- teifc. De openingsredevoering werd uitge sproken door M. Maerihant, volksverte- Vvoordiger en voorzitter idler jubel vieren de maatschappij. M. Henrv gaf verslag" over de werk zaamheid der maatschappij gddiurendo haar 75-jarig bestaan. Daarna feestrede van den heer Baels, minister van landbouw en réde van mar kies do Vogué, die de jubel vieren do maatschappij geluk wensobto in naam der buiten landsche afvaardigingen. 'WV DE DAG VAN WOENSDAG Te oordeelen naar de beweging dei reizigers, die van voor 9 ure en zelfs nog vroeger aan de St. Pietersstatio wer den opgemerkt, zijn er meet vreemde lingen die Woensdag de bloementen toonstelling hebben bezocht dan Dins dag. Ook vele leerlingen der scholen zijn in massa Woensdag uit alle kanten van het land gekomen. Om 11 ure waren in St. Pietersstatio reeds 19.500 reizigers aangekomen. Lang voor de opening dc-r winketten w stonden automobielen en auto-cars ge-zijn land van het jufk der Bolsjewisten rangschikt op het speelplein en ook in te verlossen. Door hare aansluiting bij de Rrlaobli ge groep Leuven biedt de GENTSCHE BANK VOOft HANDE6, EN NIJVERHEID 14 Keizerlijke Plaats le Aalst, volkomen zekerheid aan de haar toevertrouwde gelden. Alle inlichtingen worden er met de meeste bereidwilligheid kosteloos ver strekt. Spaarkas 6 bruto, ten allen tijde beschikbaar, zonder voorbericht noch bespreking var. bedrag. Kasbons op 6 maand 5 netto, naamloos, ten allen tijde terugbetaal baar op aanvraag. 754 Generaal Wrangel, die al eenigen tijd lijdende was en wiens toestand de laat ste dagen snel verergerde, is "Woensdag te Brussel overleden. Eenigc jaren geleden kwam generaal Wrangel, tengevolge van dc verplette ring zijner legers in Rusland, zich op Belgische bodem vestigen en de laatste tijden bcw'oonde hij een villa bij Brus sel. nabij het Zoniënbosdh. Hij leefde er in gezelschap van zijn vrouw en kinderen, en het is daar in fda nabijheid van Waterloo, dat. hij zijn ge denkschriften heeft geschreven. Sedert enkele maanden was hij naai Ukkel gaan wonen, waar hij, in een kleine villa nabij het Ter Kamerenbosch rust was gaan zoeken. Voor ec-nige dagen werd hij verkou den, en sedertdien veroorzaakte zijn ge zondheidstoestand onrust bij zijn fami beleden. Eiken d'ag bracht dan af en toe iets gunstiger, en dan weer ongunstiger be richten Hij is van het ziekbed niet meer op gestaan. Het is een bewogen leven geweest, dit van dezen Russisdhen veldheer. Evenals Koltehak, als Youdenitcb. als Denikinc, wiens stafoverste hij een' tijd lang is geweest, had generaal Wran gel na den oorlog het gedacht opgevat FLORA Ter gelegenheid der Gentsche flora- lien wil ik de bloemen huldigen- Zij zijn het sieraad mijner bakermat, welke terecht de stad der bloemen wordt genoemd. Zij zijn de geurige lieflijkheid van dc schoo-ne natuur, de frissche lustwa rande der vlinders, de voedende toever laat der bijen, de gulle palaces van al lerlei insecten Zij zijn de vrienden van de kunste naars. De dichters hebben ze bezongen in ontelbare verzen en ruimen, en ze oecitollig opgesmukt met dauw-parelen en andere romantische fantasie. De schilders hebben getracht al hunne pracht met het penseel op doek, papier of linnen ie brengen. Dc beeldhouwer hebben gepoctgd hunne vormen le stip liseeren tot allerhande ornamenten. O bloemendichterlijke T.SF. der verliefden, ambassadeurs met fijne di plomatische. gaven tusschen de mekaar feliciteerende of betreurende menschen, gij zijl bij feesten en begrafenissen. Gij zijl de vrienden der eenzamen, de troosters der bedrukten, de medehelp sters der coQuelle vrouwen pardon. Jeanne en de melancoiische cievsets van oude mutsen 'k denk aan mijn grootmoeder, doch met alle respect O bloemen gij zijl niet alleen de geu rende, maar ook de vrucht scoor spellen de mooie zwangerschap der boomen bc- loft 'U van weelderig ooft. Gij zijl het zoete en kleurige wonder van het plantenrijk. Gij zijl miljoenen talrijk en millioenen gevarieerd. Er zijn er pretentieuse als de orchideeën of s'an- dclkruiden, grillige en fri'evse als de lotus, gevaarlijke als de edelwcis der afgrond-randenEr zijn er nederige al- de vergeet-mij-nieljes, boerachtige als de paardebloem, steedsche als de witte aronskelk. Gij zijl wondervolle en dclikate we zens. Gij ligt gedurig op de lippen van het volk. Men zegt geen rozen zonder doornen De Russen zeggen men moet de vrouw nooit slaan, zelfs niet met den steng el èener bloem. Gij wordt cloor iedereen geprezen. De- maand der bloemen, uw maand, wordt als de schoonste van het jaar beschouwd Zij werd dan ook toegewijd aan O.L Vrouw, Maria de 71. Moeder des Heeren. Omdat gij mijne Uemdsche moeder helpt huldigen, zijt gij mij vooral lief, o bloemen. Hamlet de Tweede Ter gelegenheid der 2e verjaring der wijding tot bissdhop van Z. Era. Kardi naal Van Boey. werd Woensdag ten 10 lire, in'de Metropolitan® kerk van den II. Rumoldus te Mecihelen, door Z. Em. Vraag van den heer Maenhaut. •Niettegenstaande den omzendbrief van 11 Januari jongstleden einde ant woorden op de vragen die in luie Kamer en Sefiaat gesteld werden, .weigeren bestendige afvaardigingen beraadsla gingen tot teekening van hoogere ver goedingen dan de minema opgelegd door dc wet van 21 December 1927 goed te keuren ofzc laten de zaak onbe slis,L /r\ MiskennMddie bestendige afvaardi gingen dc inzichten niet die door den wetgever klaar uitgedrukt werden in die debatten die in Kamer en .Senaat, d« aanneming van de twee wetten op 2f December 1927 voorafgingenV Welke maatregelen heeft de achtbar» minister van binenlandsche zaken ge nomen om de hoofdbeginselen die ten grondslag van d^zc wet liggen, te doen eerbiedigen Antwoord Dc bar oma's voorzien door de wet van 21 December 1927;ten gunste van dc leden van lief gemeente- personeel zijn geene minima. De ge meenten kunnen hoogere vergoedin gen toekennen, rdkenrng houden du met de plaatselijke levenstoestanden' en hunnen geldelijken toestand, on'dter voorbehoud van goedkeuring Aan hun ne beslissingen Id'oor de bestendige af vaardigingen. Onderrichtingen die binnen kort zullen bekend gemaakt worden zullen de aandacht van deze colleges vestigen 0]i id-e beteekenis van de wet to dien opzichte. Ket boekdeel van «BEN-HUR1» waar van de film, te Brussel, een reuzensuc- ces had, is te koop, ten bureele van «De Volksstem» aan 10 fr. 'Zitting van Woensdag 25 April. De zitting wordt geopend ten 2 urev onder voorzitterschap van M. BR.UN ET De Kamer gaat over tot de bespreking van het ontwerp betreffende de pere- kwatie 'der wedden van de magistraten; de onderwijzers, de geestelijken en het hooger onderwijs. M. VAN HOECK (katlli bepleit do belangen der gehuwde onderwijzers en meent dat 'het noodig is de vergoeding voor de bijzondere diploma's te behou den. De salarissen der lagere onderwij zers zijn onvoldoende en lager dan dié der meeste andere ambtenaren. M. HOUT ART, minister van finan cien geeft een algemeen overzicht ovesf de door Regeering sedert den oorlog (ge nomen maatregelen ton behoeve dër ambtenaren. Men heeft als regel geno men de kleine wedden met hoog coeffi- ecne pontifikale H. Mis opgedragen. 'Z. Em. werd aan liet altaar bijgestaan door clent te vermenigvuldigen en de groot® de omgeving van het Park. Wij vragen ons af wat het Zondag zal zijn; reeds 57 speciale treinen zijn aan gekondigd. De bedienden van de shitië Gent-St.- Pieters verdienen voorzeker allen lof, om de wijze waarop de dienst wordt verricht met eene regelmatigheid, die men niet had verwacht. Prins Karei en prinses Marie-José. Prins Karei en prinses Marie-José hebben Woensdag avond hot bal bijge woond ingericht door den heer voorzit ter der Land- en Hofbouw maatschap pij en mevrouw de (gravin de Kerchovo de Denterghem. Hunne Koninklijke Hoogheden' in St. Pietersstatie aangekomen rond' 7 ure hebben zich rechtstreeks begeven bi j den graaf de Bousies, waar zij dineerden. Vervolgens hebben zij zich naar liet dansfeest begeven. Hij wierf, in den Krim, officieren aan, vormde een leger en rukte op naar het Noorden- Het 'bleek in den beginne een zoo grootscheepsch offensief en hij joeg de roede legers zoo geducht achter uit dat de Fransche regeering het «gou vernement Wrangel» erkende. 't Ts dan dat de regeerders te Moskou do ZZ. EE. HH. Kanunniken Nuten, Van Genechton en Appel mans. Ganscli het Metropolitaan Kapittel bevond zicli in het gestoelte- De leerlingen van het Kicin-Semina- lie van St. Rombouts'kollege. enz., en eene overgroote menigte, wconden hol. II. Misoffer'hij. De «Scola Cantorum» voerde de Mis Mis in Gregoriaanschcn zang uit. Z.H. Paus Pi us XI heef t Maandag dc afvaardiging ontvangen van den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers, die als ieder jaar, gelast was den Heiligen Vader de opbrengst, te overhandigen van de Pauselijke Nieuwjaarsgiften door de Belgische katholieke /dagblactedhiüjjvb/rs ingezameld onder hunne lezers, en die meer aandacht aan de poging van dit jaar liet prachtig cijfer van 260.000 Wrangel begonnen te schenken en eene fr. bereiken. groote legermacht te been brachten. Door de afvalligheid der bevolking in bet Zuiden, die zijn leger verder weiger de te bevoorraden, was Wrangel ver plicht to wijken on men weet hoe ten slotte de gansche beweging mislukte. Doch Wrangel bracht tot zijn laatsten man in den Krim terug, scheepte ze in De afvaardiging werd door Z. H. in bijzonder gehoor ontvangen. Do heer Del forge, voorzitter van den Bond, gaf lezing van het adres aan den II. Vncier en gaf eens te meer verklaring van de verknochtheid der Belgische 'ka tholieken aan den H. Stoel. 'Z. II. de Paus, zichtbaar ontroerd, dankte de journalisten en vroeg hun de op schepen der Russische vloot en ver voerde ze tot in Algerie, van waar zij tolk te willen wezen bij hunne lezers, zich over de wereld verspreidden. |cm hun Zijn hooge erkentelijkheid uit Baron Wrangel was, is alle geval, de drukken, brij schonk Zijn zegen aan Na het bal zijn de prins cn Id'é pi in- leen begaafd en ondernemend veldheer, do afvaardiging en verklaarde dat Hij in ses gaan logeeren bij den heer gouver-oen trouw dienaar van liet oud regiem* dienzegen begreep heel bet katholieke neur der provincie de heer graaf de j een geducht vijand voor de communis-België. Do H. Va'der onderhield zich. Kerchovo de Denterghem, en zijn Don- ten, die het graf van Rusland met eigen vervolgens ecnige minuten met do bc- derdag naar Brussel teruggekeerd, handen graven, I zoekers. met een coëfficiënt. Thans is de Bclgi-. sche munt gestabiliseerd, en bet oogen- blik is gekomen om nu ook de salaris sen der staatsagenten te stabiliseeren. Sedert dc maand October van verleden jaar is het index-cijfer, zooveel als ge stabiliseerd. Bij de nieuwe salaris-rege ling zijn alle vergoedingen voor do kroostrijke gezinnen uitgezonderd, afge schaft. De perekwatie die thans verwe zenlijkt wordt, zal 294 miljoen frank kosten doch die som zal nog stijgen wanneer dc vergoedingen voor de in va liezen definitief zullen vastgesteld zijn. Men heeft amendementen ingediend doch indien ze worden aangenomen, zou het noodigc bedrag ?>3 miljoen hooger zijn en dit is te veel. De regeering dringt dierhalve aan opdat die amendementen zouden ingetrokken worden. Men kan onmogelijk de belastingen nog verhoo- gen en dit zou onvermijdelijk lbct geval moeten zijn indien die amendementen werden aangenomen. De financieele toe stand van het land is goed, doch men moet toch nog siodds de grootste voor zichtigheid in acht nemen. M. DE BACKER (front.)zegt dat do onderwijzers niet voldoende zijn betaald. M- MELOKMANS (soc.) meent Aj het ontwerp der regeering geen pere kwatie is doch wel de verclceling van een" zekere som. De onderwijzers worden echter onvoldoende bedeeld. Hun mini mum zou 14.000 fr. moeten betalen. M. DOMS (soc.) vindt bet ontwerp ook slecht. Nemen nog hot woord MM. P DE BRUYN (soc.) VANOPDEXBOSCH en HUYSMANS. De zitting wordt geheven tc 5 u. 25®.

De Volksstem | 1928 | | pagina 1