Onze Spoorwegen Vrijda Mei 1928 Diocesane Bedevaart Wijzigingen aan de kieswet Voor onze Meubelmakers Vergadering van de Hechter ij de KAMER Kerkstraat, 9 en SI, Aalst. Talefóen 114. XXXIVe JflAFSQAPJG NUHtr.lER 105 3!>a.§j£33X£i.c3L 23 Geniiemen - Uitgever J. Van Nuffel-De Gondt H.Monika |Zonop 4,27Zonaf 7,08 Volle Maan den 4 Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf fVlaxiaan, 13 te Brussel Riue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6, Londres, E. C 4. Wanneer er in 1926 (ernstig «ver de industrialisatie onzerj Spoorwegen gesproken werd, trok-j ken de meeste Belgen vol twijfel' de schouders op. Eene nieuwig heid, die weinig aarde aan den dijk gaat brengen, oordeelde men, Eene nieuwigheid? Weet men dat de voorgestelde hervorming reeds ynn over vijftig jaar op liet tapijt gebracht Werd? In 3926 kwam de maatschappij fcot stand. Het feit maakte op de Beigen weinig indruk ;ze lieten on gestoord het water vloeien, de treins loopen en de molens 'draaien, We gingen toch met hetzelfde ding iiggen, nlaar met een nieuw uit hangbord, om des te gemakkelij ker het floornachtig problema der gekonsolideerde schatkistbons te kunnen oplossen. En sedert dien heeft het publiek gear ander concert bijgewoond dan het verhoogen der tarieven. Het zal niet ongepast zijn over deze zaak eens voluit de waarheid te zeggen en te doen zien dat wij eigenlijk niet staan voor denzelf den winkel met dezelfde waren, aanbevolen door een nieuw uit hangbord. Men weet dat de spoorwegen voor het afgeloópen dienstjaar 687 miljoen winst verwezenlijkt hebben? Zeker, daar bestaat niet de minste, twijfel. De kas der maatschappij bezit de fondsen met de sommen afge nomen voor de vernieuwing van het materiaal. Op het huidige oogenblik moet het inkas der spoorwegen omtrent een milliard bereiken. Hiermede zijn we zeker beter dan met den vroegeren toestand, die niets anders kende dan steeds nieuwe kredieten te vragen. Nu is de kas goed voorzien, dan was ze meest altijd ledig. Hieruit ziet men hoe ongerijmd liet was te be weren dat de Nationale Maat schappij geen geld genoeg' ging vinden óm de dividenden te beta len. Er zijn altijd talrijke profe ten geweest die het tegenoverge stelde der toekomende dingen voorspelden Een klaar en duidelijk bewijs dat er nu beter dan voorheen be stuurd wordt, vindt men in het kapittel der uitbreidingswerken. Wanneer dé spoorwegen met het vet van den Staat gesmeerd wer den.en; maar uit de schatkist t(e putten hadden, beweerden ze im mer grootte sonftnen noodig te hebben. Ondanks het toesnoeren der sehatbeurs en ondanks de fi nancieels krisis, slorpten ze In 1925 zoo maar 400 miljoen op. Zoover ging het dat de spoorwegen omtrent dit tijdstip een beetje de schuld waren der ongelukkige ge beurtenissen vanj dit tijdstip. Se dert dien verloor de frank van zijn waaide. De 400: miljoen van 1925 komen overeen met zoo wat 650 miljoen van lieden; het verschil is maar 250 miljoen. Welnu voor de zestien maanden vaijj het afgeloo- pen dienstjaar, gingen de uitga ven de 200 miljoen niet te hoven 1 Voor 1928 voorziet men 250 miljoen, som, die ïhen 'dan nog voor aanzienlijk beschouwt. De Nationale Maatschappij, wetende dat ze zelve liare welken moet be talen, onderneemt slechts deze,die opbrengend zijn. Ze vangt cr gccnc meer aan op twintig plaatsen tegelijk van het land, wat den duur der uitvoering van ieder werk verlengt en met zware interestenlasten overlaadt. Uit het voorgaande blijkt dat het stichten der Nationale Maat schappij heeft. voordeel bijgebracht De maatschappij is begonnen met het personeel in te krimpen. Plet is een ondankbaar werk,zoo wel in dees bestuur als in al de an dere besturen. Hoever heeft meii het 'lieden ge bracht. Op 1 September 192,6 bestond liet personeel uit ,113.200 eenhe den; een jaar later, dag op'. dag v/as men op 106.000 gedaald. Se dert dien heeft men nieuwen voor uitgang gemaakt, maar liet afdan ken der spoorarbeiders, die enkel des Zomers arbeiden, laat niet toe dc ruwe cijfers te vergelijken. In 1927 bereikte het geheel ef fectief geen 100.000 eenheden meer, maar in de Lente zal het stijgen door het wederaannemen der spoorarbeiders, dan zal het ongetwijfeld tot .104.000 stijgen. De inkrimping sedert den aan vang van liet nieuw regiem zal on geveer 9000 zijn, dat is 8 per hon derd. Zijn er verbeteringen inge voerd? Ongetwijfeld en daaron der hebt ge het medicaal toezicht, wiens doel is deafwezigheid we gens ziekte na te gaan en te zien of er geen misbruiken bestaan, in andere woorden, een einde te stel len aan de karottentrekker-ij. Men vreesde voor het bestaan dezer misbruiken, maar de uitslagen hebben alle hoop overtroffen, ILct medicaal toezicht heeft de afwe zigheden merkelijk verminderd, zelfs voor de maand December, over wier temperatuur men niet te pochen had. In den loop van liet derde kwar taal 1927 krompen in zekere toe- ziebtsstreken 'de afwezigheden op voet van 66 t.h. op die van 't vorig jaar, Eene rationeele uitbating eischt natuurlijk dat de treins zoo goed mogelijk benuttigd worden: een trein, die ledig bolt, kost omtrent zooveel als een die volledig benut tigd wordt. 'Treins die niet genoeg opbrach ten en stopplaatsen zonder vol doende handelsbeweging werden afgeschaft. Om 1000 ton een kilonieter ver te trekken, waren er in October 1926 67 kilo kolen noodig; nu, is dat cijfer op 62 gezakt. Al de cijfers, die we tot nu toe aanhaalden, bewijzen overvloedig dat men meer gedaan heeft dan van uithangborden te veranderen. Het is een goed begin van de ware hervorming, maar daarom heeft men toch nog niet al het voorge stelde bereikt want na een eeuw bestuur door den Staat, is er veel te hervormen: It is a long way, eene lange weg, zegt het liedje. Laat ons hopen dat men stelsel matig zal voortgaan op den inge slagen weg. van het BISDOM GENT naar 0. L. VR. VAN LOURDES (Frankrijk)] De voorposttrein zal vertrekken op Maandag den Augustus, om 8 V2 ure 's morgends uit Gent, doorrijden pver Parijs (bezoek aan de Basiliek van het H. Hart op Montmartre) en in Lourdes aankomen den Dinsdag 7 Augustus, om 5 u. Hij keert terug over Lisieux. De tweede trein, die ook de zieken medeneemt, rijdt reclistreeks naar Lom des en vertrekt uit Gent Dinsdag 7 Au gustus, om 9 ure, om in Lourdes aan te komen den- Woensdag 8 Augustus om don middag. Deze trein keert ook recht streeks terug. De bedevaarders verblijven te Lour des tot Maandag 13 Augustus, en zul len terug zijn den Dinsdag 14 Augus tus in den namiddag. Zijne Hoogw. Mgr. de Bisschop zal de bedevaarders begeleiden en reist mei den tweeden trein& M. Carnov, minister van binnen- landsdhe zaken, zal, binnen kort, in den Senaat, een wetsontwerp neerleg gen waarbij aan de kapittels J\ en 111 der kieswet wijzigingen gebracht wor den. Men weet dat, volgens de kieswet,dc herziening van Ide kiezerslijsten allo jaren moet gedaan worden. In feite, hebben er, sinds den wapenstilstand, slechts twee herzieningen plaats gehad, docJh men is tot eene wijziging aan (i'ö 'Grondwet overgegaan, en het Parle ment 'heeft eene reeks wetjes gestemd, om het kieswelboek in overeenstem ming met laatstgenoemde wijziging te brengen. Alzoo is titel II der kieswet, dat de fiskale bijdragen betreft, geroe pen om te verdwijnen, en dat de wet Pussemier, waarbij de verplichting van jaarlijks dte kiezerslijsten te 'herzien af- (geschaft werd, met deze verplichting al leen tot de nieuw ingeschreven kiezers te beperken, niet meer toepasselijk is. I11 het 'wetsontwerp zal geen nieuw gröndbegin voorkomen; alleen zal er moer samenhang in het kieswetboek ge bracht worden, dat in zijn geheel zal toegepast 'blijven, voorwat dc ïijsten- afkon'diging betreft, zoowel voor de al- gemeene als voer de igeme-entekiezers. Waarschijnlijk zal de regeering, bin nen eenigen tijd. aan de kamer een 'wetsontwerp betreffende de lijsten'kop- poling voorstellen. Men weet evenwel nog niet of de bestaande kieswet zal verbeterd, of dat er een nieuw stelsel zal voorgesteld iworden. Zeker is het dat» sommige onhebbelijke bepalingen uit de huidige kieswet moeten .verdwijnen: Men zal zich herinneren idiat, in 1925, ie Mechel en, de katholieken maar tweo zetels «bekwamen, alhoewel hun getal stemmen ver boven het kieseijfer der socialisten stond, die nochtans drie ze tels bekwamen. Het zelfde gebeurde to Vendors. Daar bekwamen de katholie ken verscheidene duizenden stemmen meer dan de socialisten, en deze laatsten bekwamen vier zetels en de katholieke^ maar twee. Dat moet veranderd worden zoo iets mag in de toekomst niet meer gebeuren. Door hare aansluiting bij de Rflashii- ge groep Leuven biedt,de GENTSCHE VOOR HAR3DEL EN NIJVERHEID 14 Keizerlijke Plaats te Aalst, volkomen rokerheid aan de haar toevertrouwde gelden. Alle inlichtingen worden er met de meeste bereidwilligheid kosteloos ver strekt. Spaarkas 6 bruto, ten allen tijde beschikbaar, zonder voorbericht noch bespreking van bedrag. Kasbons op 6 maand 5 of0 netto, naamloos, ten allen tijde terugbetaal baar op aanvraag. 754 Deze rubriek meubels behelst al de andere meubels dan biljarden, kachels, zetels, brandkasten, dan de spiegels wel ke bij cHe bron belast zijn tegen 6 t.h. en dan enkele voorwerpen belast als versieringsartikelen. Ze worden gelaxeerd tegen 6 t.h- dat ze in hout wezen, in steen, in rotting» ijzer, koper of alle andere stof. Worden alleen vrijgesteld a) 'de banken, lessenaars, borden Jeep- stoelen en andere meubels dienende als schoolmateriaal en aangekocht door openbare of private «ond er wij sgestich- ten, deze meubels wezen in hout of, in Welke andere stof; b) ide ruwe, geverniste of 'geschilder de meubels in masief populierhout, zelfs als hunne panneelen i.n triplex van gemeen hout zijn, (beuk, berk, els en populier)voor zooveel deze meube len noch gepolyst, noch verlakt, noch gebeeldhouwd, noch versierd in relief of uitgehold zijn. Dienen namelijk beschouwd te wlor- d'en als gebeeldhouwd of versierd in relief of uitgehold, de meubels met me daillons, rozetten, eivormige sieraden» bladeren of andere met de hand of 'werktuiglijk gemaakte versieringen,dalt deze versieringen in het volle hout be werkt ofwel aangebracht en gelijmd wezen, zelfs bijaldien IbCcfoelde onder- Werpen in leemdeeg zijn of in welk an dere samenstelling ook. Dienen insgelijks als versiering «be schouwd te worden, oplegsels in ge- meen metaal, die een optooiende garni tuur uitmaken en bij het gebruik niet onontbeerlijk zijn. c) 'de ijzeren bedden waarvan de prijs de 400 frank niet overtreft, res sort inbegrepen. d) alle andere effen meubels m ijzer of in staal, met of zonder vleugeldeur, bestemd tot handels- of nijverliorclsgo- bruik of tot- clinieken, 'hospitalen en dergelijke inrichtingen. Voor de toepassing van de liULCügo rubriek, worden als meubels beschouwd de beweegbare voorwerpen dienende tot stoffeering en versiering van woon sten, kantoren, tuinen, enz. en die nieenlijk onmiddellijk op 'den vloer 01 op den grond staan, en onder meer de kasten, fbahutó, wiegen, boekenrekken, ledikanten, buffetten, schrijftafels, mu- ziekrekjes, laden kasten, klasseer ders, lade tafels, toonbanken, schenktafels, gueridons, lavabo's, meubels, kapstok ken op voet, vasstanders, ronde sofa's, lessenaars, schrijfkasten, tafels, nacht tafels, nachttafels, enz. Voor de toepassing der weeldetaxe dienen niet beschouwd te worden als meubels: de naaimachines, waschma- dhines, wringmaöliineskuipen ©n kui- petreeften, spinnewielen, borduui^óe- tellen, kartonnen, vouwladders, ko- Vallen evenmin onder toepassing dor taxe van G t.h. de voorwerpen, welke matenmakeïswerk en mandewerk uit maken, zooais meertoestellen om brood te snijden, kastjas waarvan de afme tingen de GO cm. op 40 cm. niet over schrijden, zout-, bloemdoozcD, brieven bussen, vogelkooien, koffie, pepermo lens, enz. stampers, wasoh-, strijkplan ken, enz-s borden, droogplanken, zeven enz. Er dient opgemerkt 1. dat de meubels welke verkocht! worden als oud'heids voorworpen vat baar zijn voor eene taxe van 10 t.h. in de plaats van 6 t.h. 2. dat piano's en muziekinstrumen ten gerangschikt worden in rubriek Muziek.» 3. dat de meubels welke door hunne afmetingen speeltuigen uitmaken ge taxeerd zijn 'tegen 1Ó t.h. bij de bron onder de rubriek ^Spelen en Sporttui- gen». 4. dat voetstukken, stoffeerselk'olom- men en regensehermhouders begrepen zijn in de huidige rubriek en dus vat baar zijn voor de taxe van 6 t.h. (bij den verkoop aan particulieren; noch tans, zijn bedoelde voorwerpen uitge sloten uit «deze rubriek en slaan ze on der rubriek «Versierselen» (taxe van 10 t.h. verschuldigd bij de bron) wan neer ze in eene stof zijn beoogd onder Hr I van gemeldle rubriek. 5. dat de windschermen en vuur schermen in alle stoffen, zelfs in hout, uitgenomen diegene in plaatijzer zon der versiering, getaxeerd wordlen tegen 10. t.h. bij de bron onder Nr 5 van ru briek «Versierselen.» WIE SCHOONE BEELDEKENS wil hebben voor zijne Plechtig II. 'Com munie, home terstond naar De Volks stem. Groote heus, ie beginnen van 12,50 fr* de 25 mei gouden druk. De rechterzijde hield Woensdag een vergadering onder voorzitterschap van den heer Vandevyvere. De bespreking liep over «dte perekwa- lie van de wedden der magistraten, priesters en onderwijzers. De regeering welke op die vergadering vertegenwoor digd was door de hoeren Jaspar, Hou- tart, Heyman en Baels, heeft hare zienswijze uiteengezet en namelijk aangetoond hoe ver zij op dien weg dei toegevingen gaan wil. De wedden van de magistraten zullen licht verhoogd worden en ide periodische verhoogingen zullen gebracht worden van 9.000 op 11.000 frank. Aan de 'gehuwde onderwijzers zal een verblijfsvergoeding van 600 fr. uitbe taald worden alsmede een vergoeding de carrière van 600 fr.; de vergoeding voor de schoolhoofden wordt gebracht op 2-400 fr. De vergoedingen voor de bijzondere diploma's worden behouden. Wat do priesterswedden betreft, de regeering stelt voor de wedden van de onderpas toors op 9.500 frank vast tp stellen ;die van de ctesservants op 10.500 fr. en die van -de pastoors op 11.000 frank. De rechterzijde heeft harp instem ming met die amendementen betuigd, doch vele leden blijven voorstanders van verhooging der wedden der magi straten. Zooals uit het Kamerverslag blijken zal, heeft de regeering liever clan een nederlaag in de Kamer te gemoet to gaan, het voorstel gedaan al dc amen dementen naai' de hoof da f deeling te verzenden. Öp die vergadering 13 de rede van den heer Vautiüer, Minister van We tenschappen en Kunsten, verleden Zondag te Brussel op het lib maal con gres te 'berde gekomen. De heer Ren4 kin zou namelijk den Kersten minister verzocht hebben de rechterzijde rneda te dleelen welke zijn meening is over dia ctaristische uitlatingen van zijn mi nister. De heer Jaspar zou hebben ge logd dat hij zijn minister van weten schappen en kunsten bij zich omboden heeft en hem om uitleggingen verzocht heeft. De heer Vaufchier zou hebben geantwoord dat hij zijn redevoering gesproken heeft alleen met hot doel van het liberaal congres te krijgen dai het da toelagen aan de vrije scholen zou oedkeuren. Vele leden van de rechterzijde heb ben den indruk gekregen dat den lieer Jaspar zijn minister van wetenschappen en kunsten als onaansprakelijk doet doorgaan. Terloops heeft ook een gedachten wis seling plaats gehad over clo verhoudin gen tusschen de katholieke kringen en de werkliedenbonden naar aanleiding van het incident dat zich te Oharlenu bij eene rede van die heer Benkin hfeft» voorgedaan. Zittingen van Woensdag 2 Mei 1928 Morgenzitting, De zitting vangt aan om 10 ure. on der voorzitterschap van M. baron Tib- baut, ondervoorzitter. Scheepvaart Dc Kamer onderzoekt met spoed eeno reeks kleine wetsontwerpen betreffende het zeevaartrecht. Do zitting wordt geheven om 11-45 nre. N a m i d dag zitting. Do zitting vangt aan om 2 ure, on der voorzitterschap van M. Brtinet. Dc Kamer zet de «bespreking voort van het wetsvoorstel belreffen'öle Rerekwaiie der jaarwedden voor magistraten, ondenrijzers, enz. M. Marcfk verslaggever, pleit tori gunste der griffiers, niettegenstaande M. Janson, zijne instemming heeft be tuigd met een amendement rer midden- af deeling betrek 'hebbende op de wed den der Kamervoorzitters. M, Poncelet, katholiek, spreekt öcjk ten gunste der griffiers. M- Jsnnisen, pleit voor de griffiers der militaire rechtbanken. M. Somenhausen, socialist spreekt van de griffie der handelsrechtbank van Venders. M. Desaeclicr, liberaal, vraalgt dal! do handelsrechtbank van Gent, tot de le> klas zou verheven worden. M. Jansonminister van rechtswe zen, vraagt of de Kamer besloten is de 300 miljoen vöorzieff voor de begroo ting van rechtswezen te overschrijden en den schatplichtige met nieuwe las-» ten to bezwaren? M. March, katholiek dringt niette-» min aan cp de voorgestelde amende menten. M. Jaspar, eerste minister neemt als dan het woord en vraagt, dat. gezien het .groot aantal ingebrachte amende menten, het onitiwerp opnieuw naar (dia middenafdeeling zou worden verzon-» den. M- Max Hallef, socialist, wil wol in-» stommen met het voorstel van den heer minister, op voorwaarde nochtans Idiof de middenaf deeling onverwijld zal vergaderen en bij haar nieuw onderzoek spoed zal bijzetten. Do heer voorzitter legt alsdan de ver zending van het ontwerp naar de miidj- densectie ter stemming, en dezelve w'ordt aangenomen. Begrooting van nijverheid Yn arbeid. Aan de dagorde komt thans de be spreking der ibegrooting Van nijverheid en arbeid. Er zijn 40 redenaars hiervoor inge schreven, doch daar men er zich niét. aan verwachtte 'dat liet debat heden zou aaïivangen, is niet een hun ner Voorbereid,om het woord te voeren. In die voorwaarde verklaart de heer Voorzitter, om 4 ure do zitting geheven.

De Volksstem | 1928 | | pagina 1