Wekelijksche Brief Zondag 13 Mei Maandag 14 Mei 1928 Da Socialisten @n 't School vraagstuk* COIVG0 Costes cn Lebrix te Brussel Onze Senators in de lucht Uit het Vatikaan De reis om de wereld in 55 dagen Een autogarage in de kerk Bij den spooriveg Een mooi geschenk voor de Oceaanvliegers In de spaarkas Taksen DE VOLKSSTEM XXXIVe JAARGANG NUMMER 613 Kerkstraat, 9«nSl. Aalst. —Telefoon 114. 33g5L^33l^,c3. 2Q Centiemen UitgaTer J. Van Naffel-üe Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf flflaxlaan, 13 to Brussel Blue da Rlcheliau, Parijs Breams Buildings, 6, Londres, E. O 4. H.Servaiius |Zonop4,14,Zonaf6,2l* H. Kruisdagen |Zon op4,12Zona[6,22 INieuwe Maan den 19 De bespreking in don algelneenen raad der socialistische partij verdient dat men er zich nader mee onledig boude. Hubin stelde voor dat de A. R. uitspraak zou doon over de vraag oi de partij nog toelagen moet stemmen aan de vrije scholen. Huysmans was het daarmee eens en zegde dat de kwestie oen dubbelen kant hadStatfstoelagon en gemeente- toelagen. Volgens bom. moet de A.R de socialistische gemeenteraadsleden vrijlaten over bet verleonen van ge. meentelijke toelagen aan bot vrij onderwijs. Hubin wedorvoor dat een socialist goen tweeërlei politiek voeren kon in de kwestie en dat d.c schoolpolitiek, zelfs op gemeentelijk terrein moest passen in hel algemeen kader der partijpolitiek. Het was volgens hem niet mogelijk voor de partij eene definitieve politiek voeren in zake schoolkwestie. Tegen over de Kerk zal men nooit bet laat ste woord hebben zij zal steeds nieuwo toegevingen eischen, want zij streeft naar het monopolie van he onderwijs 1! Dus mag de socialistische partij hare oude traditie niet opgeven. Troclet, verslaggever vatte de reso lutie samen. Volgens liorn zou de re solutie aan de federaties zekere vrij beid mo ten laten, maar deze beslis sing ondergeschikt maken aan de goedkeuring van den algemeenen raad. Voor de partij in 't algemeen moet het dool blijven de ontwikke ling van het officieel onderwijs. Do resolutie komt dus neer op bet volgende: goon toelagen op nieuwe basis toekennen, dus geen uitbreiding van do toeiagen, geen geld voor de lokalen der vrije scholen, waar bet mogelijk is de toelagen voor die scho len verminderen. Vandorvelde was van oordeel dat men verplicht kan zijn, naarmate mon in Vlaanderen of Wallonië verblijft, een verschillende houding aan te ne men. Het zou niet aannemelijk zijn te verbieden met de plaatselijke toestan den rekening to houden en niet in te zien, dat do Vlaanische arbeiders oen andere opvatting hebben over bot scboolvraagstuk dan de Waalsche. De resolutie mag in geen enkel geval den schijn van een terugkeer naar schooloorlog nemen. Gelders deelde do zienswijze van Iluysmans niet, want moest men hem volgen dan zou men van alle kwesties vrijo kwesties maken. Het is natuurlijk mogelijk iets te bekomen van de katholieken, door zo met gaven te overladen, maar wij meenea dat zulks niet wenschelijk is! De Brouckère was van oordeel dat do zienswijze van Huysmans de ver snippering in do band werkte. De resolutie werd daarna paragraaf na paragraaf gestemd. Daarin komt onder meer d.o volgen- do beschouwing voor Overwegende dat de ondervinding uitgemaakt hoeft, dat bet stelsel der toelagen aan de" vrije scholen de ver wachting niet beantwoordde van dege nen dio derwijze de verwezenlijking van den school vrede nastreeiden, spreekt het zich uitdrukkelijk uil tegen het standpunt der evenredige verdee ling van de toelagen onder de open bare en private- zoogenaamde vrije scholen, die, in werkelijkheid, strijd scholen zijn, opgericht om als werk tuig te dienen in do politieke en maat schappelijke geschillen. Verders dat de gemeenteraadsleden van de Werkliedenpartij in geen en kele omstandigheid zuilen mogen lusschenkomen om de voordeelen uit te breiden welke thans toegekojld worden aan het vrije onderwijs, zon der de voorafgaande machttiging van de arrondissementsfederatie waartoe rij belmoren. Zoo bet toelagen geldt, verleend door de provinciale raden, dan zal bet provinciaal congres uitspraak doen.In beido gevallen zal liet genomen be sluit door den algemeenen raad moe ten bekrachtigd worden, die beslist in laatste instantie. De bijzondere gevallen, betreffende de staatstoelagen, zullen aan do alge- meene vergadoring van den algemee nen raad voorgelegd worden. X Aankomst van de «Anversville» Na een uitstekende reis, is de Belgi sche stoomboot «Anversville», kapitein Bicbuyck, van Congo Vrijdag morgen in de haven van Antwerpen toegeko men. Aai boord bevonden zich 2G0 pas sagiers, waarvan 156 van le klas, .100 van 2e klas en 4 van 3e klas. Tusschen de terugkeerenden bevon den zich-de misslonnarissen de eerw. pater Ia. GiLliard, van de Missies van Scheut, terugkeere.nd van den missie post der Groove Meren, en die reeds 19 jaar verblijf in de Belgische kolonie telt;, de eerw. paters P. Zoetmulder en C. Van Dammer... van die missie der Witte Paters; de eerw zuster C. Bas- tyns, van de Paters Dorninicaneorde de eerw. broeders De Vriendt ten Kachel aan het ministerie van koloniën ge hecht. Als lading had de Anversville 2568 ton, te weten 982 ton palmnotcn, 1100 ton copal, 134 ton katoen, 74 ton caoutchouc, 129 Ion sesamzaad, 73 ton. olie, 137 ton lvout, 2 ton vellen 3 ton koffie, 12 ton ivoor, 10 ton tubes en 5 ton stukgoed. Bij de aankomst werd een der treug- keerienden -J.» in de handen van de po litie overgeleverd, en naar de gevan genis geveerd, om eene straf uit te doen, die hij in Congo had opgeloopen. Vrijdag middag te 11. 40 zijn ©ingekomen óe koene' vlieger.waar van rmen kan zeggen gelijk in het oud-j bedje Cost un .ois.eau qlii vient de I Tarfce» Het weder was plrachtig. doch wa: koud. Er was nochtans veel volk te Evere.. waa: we tusschen de. officieel e autoriteiten .en vertegenwoordigers van het ministerie van landsverdediging be merkten, ie Jen van de Aeroe'uh, de Fransc-he militaire attaché, generaal Blavicr, enz. Te half elf gingen drie vliegtuigen de Fransclie vliegers tegemoet. Te hall twaalf bespeurde men een zwart puntje n den verre gezichteinder bovun 8'. Gilles; weinig minuten later waren de Fransehc vliegers, reeds boven lief viiegplein van Fvene en te 11 ure 41 stegen zij uit, hun toestel. Luide toejui chingen stegen allerweg.e op. Bloemen werden aan de kranige vliegers aange boden, welke er zeer frisch en opgewekt t zagen. Na de plechtigheid gingen die twee vliegers per auto naar het graf van den Onbekenden Soldaat, en te 12 ure 15 naar het monument der gesneuvelde vliegers Louisapoort. waar zij ruikers neerlegden. IN DE AERO-GLUB Te twee ure werden de Franschic vliegers in de Aero-Club ontvangen door graaf Hadelin d'Oultremont, om ringd door de leden van het eomiteif van de. vereeniging. Nadat de voorzitter hen verwelkomd had. nam Costes bei woord om te danken. De voorzitten overhandigde hen- vervolgens, eene me- dalie en een diploma. De twee vliegers onderhielden zich vervolgens met lui tenant Verluiegen en de andere aanwe zigen. BIJ DEW KONING. Om 3 uur werden de twee Franscho Vliegers door den Koning ontvangen. Z. M. heeft hen beiden vereerd met het kruis van officier in de Leopolds orde. IN HET PALEIS DEFï ACADEMIËN Te vier ure weirden de vliegers ge huldigd in het Paleis der Academiën, waar een uitgelezen publiek plaats had genomen. In de koninklijke loge be merkten wij den Koning; daar naast de eerste minister, verschillende generaals Kamerleden, enz. Als het weer gunstig is zullen de twee .Franselm vliegers Zatelrdag tus- Een vliegtuig van Sabena is.- Vrij dag morgen, rond 9 uuir, opgegaan op; het vliegplein van Bvere, om een vul- garisatiercis ter intentie onzer sena tors te ondernemen. Een tiental leden der hooge verga dering, namen aan den tooht deel, die ging van Brussel naar Oostende, dan langsheen de kust, do boorden der Schelde, Antwerpen, en zoo terug naar rie Brussclseho agglomeratie. Rond twaalf uur was.de reis ten ein de. Tusschen de reizigert bemerkte men de. senators Francois, Yolckaert, burg graaf Vilain XE 1:1, Lanfborelle, Van de Moortel e, Fraiture, Lourquin en Van Schoor. A. Toekomende week vliegtocht van de Kamerleden óver liiet Waalsche land. sohen 15 cn 16 uur van het vliegveld DE OOSTELIJKE RICHTING BLIJFT DE BESTE Jules Yerne heeft ergens gezegd da- men vlugger de wereld rond is door de Oostelijke richting in l<? slaan en de zon" logen te gaan. Zuil-rs wetrd thans bevestigd door den Japanners Taiciviro Araki, die uit Tokio naar San Francisco, New-York, Lender Parijs, Moskow en Siberie was vertrok ken. dan wanneer zijn mededinger, Matsui met Siberie begon cm met den Stillen Oceaan te eindigen. MAraki i-s Donderd a ie Tokio aan gekomen na eene reis van 33 daglen 16 uren en 26 minuten en M. Matsui be vindt zich nog op den Oceaan. Het is de eerst aangekomene die den prijs van 60.000 fr. krijgt welke door de inrichters van dien zonderlingen wedstrijd werd uitgeloofd. In- dc groote Am'errkesïische Indus triestad Pittsburg wordt een nieuwe kerk gebouwd, toegewijd aan het II. Hart van Jezus. Het moet de grootste kerk van de heeLe stad worden. Na'ver kregen kerkelijke goedkeuring, zal er aan dezen tempel, geheel volgens de eischen des tijds een aparte vleugel ge bouwd worden, waarin de kerkgangers hun aifto gedurende de kerkdiensten kunnen bergen; het autoverkeer iri de Ver. Staten heeft zulke groote afme tingen aangenomen dat1 het bouwen zoo'n garage noodzakelijk geworden is. In de garage staat een beeld van den H. Christoforus, de patroon der auto mobilisten. Men moet daarvoor echter naar Ame rika niet gaan. In de plans der nieuwe basiliek van liet II. Hart ie Koekelberg ook eene autobergplaats voorzien. Door hare aansluiting bij de Machti ge groep Leuven biedt de GENTSCHE BANK VOOR HANDEL EN NIJVERHEID 14 Keizerlijke Plaats te Aalst, volkomen zekerheid aan de haar toevertrouwde geiden. Alle inlichtingen worden er met de meeste bereidwilligheid kosteloos ver strekt. Spaarkas 6 bruto, ten billen tijde beschikbaar, zonder voorbericht noch bespreking van bedrag. Kasbons op 6 maand 5 netto, naamloos, ten allen tijde .terugbetaal baar op aanvraag. .754 (/V» Nieuwe schikkingen aangaande de ver hindering van 50 t.h. toegestaan aan de groote gezinnen. Met ingang van 15 -dezer zijn de schikkingen aangaande de aan groote gezinnen toegestane vermindering, ge wijzigd als. volgt 1. -Eene vermindering van 50 t.h. op de gewone prijzen der biljetten wordt, op overlegging van een bijzondere cr- kenningskaart, toegestaan aan de leden van gezinnen met ten minste vier kin deren bqnedén 21 jaar. ehuwde kinderen en kinderen van 21 jaar en meer worden niet begrepen de samenstelling van ©en groot ge zin en hebben dus geen récht op ver mindering. 3. De. verminelering bedraagt 715 .t.h. voor kinderen van 4 tot 10 jaar. Fit deze nieuwe schikkingen blijkt dat 1) de vermindering van 50 t.h. Voor Cf rap t e (gezinnen aan alleenreizende Heden 6 Afoi, wordt met een Armeensch Pontu'ikaal in de kerk van den H. Nicolaas van Toleotyn, nabij het Armeensch College, dc algemeene vergadering geopend van het Ar meensch Episcopaat. Deze vergadering werd bevolen door den H. Vader door dekreet van de Congregatie, voor Oóstersche Zaken gegeven op 25 Februari van dit jaar. liet lijden van de Armenen in de laatste jaren is genoeg bekend. Bijna alle bisdommen van dat trouwe katholieke volk werden verwoest; hetgeen door noesten ijver der Herders was opgebouwd, ligt ter aarde. Daarom vroegen alle Bisschoppen van Armeenschen ritus om to Home 1emogen vergaderen om te beraadslagen over de belangen van het Armeensch Patriar chaat en volgens mogelijkheid maatregelen te nemen voor het herstel van het godsdienstig leven. De H. Vader wist maar al te goed hetgeen de Armenen in den loop der tijden hadden en hoe velen daar voor nun geloof stierven, en teekende het dekreet waardoor de Bisschoppen van Armenië opgeroepen worden om op 0 Mei te Home te vergaderen. Heden begint deze vergadering in dezelfde zaal, waai' in 1911 Paus Pius X de Armeensche Bisschoppen ter Synode riep. Toen waren de Armeensche Bisschoppen zes tien in getal en G waren afwezig. Op 't oogenhlik zijn er slechts negen Bisschoppen van dien ritus. Immers van de zestien Armeensche bis dommen bloven er slechts drie over Alexan dria in Egypte, Aleppo ia Siriaen Constantino- pel in Turkije. Veertien Armeensche bisdommen in Turkije werden'letterlijk verwoest. De Armeensche geestelijkheid telde vroeger 250 priesters en nu ongeveer de helft, daar 126 priesters werden vermoord, en 47 Zusters van de 175 oen govve.lddadigen dood stierven Mgr. Celebian, Bisschop van Amida, werd levend begraven; Mgr. Topusian, Bisschop van Mouch.werd levend verbrand. Andere bisschop pen werden gedood of stierven in ballingschap. Van de 25 Aartsbisschoppen en Bisschoppen zijn er nog 12 in leven, waarbij zich voegt de nieuwe Aartsbisschop van Aleppo. De Bisschoppen, die deel nemen aan do ver gadering zijn Mgr. Paolo Pietro Terzian, Pa triarch v. Silisië, Mgr. Naslian, Vicaris-Genera lis en Visitator Apostolicus, Mgr. Arpiarian, Aartsbisschop-Bisschop van Maradi, Mgr. Ko- juaian, Aartsbisschop-titularis vau Catcedouië, Mgr. Vordighian, Aartsbisschop van Aleppo, Mgr. Gregorius Bahabanian, Bisschop van Cesarea, Mgr. Cuzian, Bisschop v. Aiexandriö van Egypte, Mgr. Teodorowicz, Aartsbisschop van Lemberg. Drio Bisschoppen zijn afwezig. Z. Era. Iiard.SSincer'o, secretaris der Congre gatie voor Oóstersche Zaken en Oóstersche Kerk, zal de vergadering voorzitten. Mgr. Pasetto, vroeger als Pator Lucas, Capu. cijn, Apostolisch Prediker zal een predikatii houden. Z. II. de Paus ontving in plechtige audiëntie oen Hongaarsche bedevaart, naar Rome geko men onder leiding van Z. Era. Kard. Seródi, Aartsbisschop van Strigonia en Primaat van Hongarije. De bedevaart bestond uit ongeveer 150 personen. Na alien tot den handkus te heb ben toegelaten, nam de II. Vader plaats op den Pauselijken Troon cn liicld een vaderlijke redevoering in 't Italiaansch, welke later door Kardiuaal Seródi in 't Hongaarsche werd over gezet. Tweemaal ia 't jaar in September cn op den Zaterdag, die den eersten Zondag van Mei voorafgaat, doet zich het wonder, het vloeibaar worden van het bloed van den H. Januarius, ta Napels voor. Dit geschiedt als in plechtige precessie do buste van den Heiligen Martelaar van de Kathedraal naar de Kerk van de H. Clara, waar het bloed wordt bewaard, overge bracht is eti deze reliek van den Heiligen in tegenwoordigheid van het blood wordt ge plaatst. Maar Zaterdag j.l. toen men de ampulla met het bloed uit do steeds verzegelde kas nam, bemerkte men dat liet bloed reeds vloeibaar geworden was. Reeds had men dit vloeibaar worden opgemerkt op 1G December, ter gele- genlieid van het feest van het Patroonschap van don II. Januarius, laat men gewoonlijk do am pulla met hat hard geworden bloed vereeren door de geloovigen. Maar toen was het bloed vloeibaar geworden en is waarschijnlijk in (lezen staat gebleven tot Zaterdag j.l. Het won der is dus voortdurend geweest vau December tot nu toe. Gelijk gewoonlijk heeft men de gewone gebeden gedaan en met de gewone plechtigheid had da Drocessie plaats door do straten van Napels, instegen woord igheid van militaire c-n burgerlijke overheden, den Kardinaal-Aarts bisschop en geestelijken der stad en de jui chende menigte. Geheel Napols is geestdriftig over het nienwe wonder. De kanonnon werden afgeschoten, do klokken luidden feestelijk en duizenden post duiven werden opgelaten, de schepen in do haven lieten hunne fluiten weerklinken. Indien het bloed van den II. Januarius nu voortdurend vloeiend blijft, is het wonder nog van grooter beteakenis, maar vervalt het oogenblik van groote emotie, die zich twee maal per jaar van de Napolitaanscho bevolking meester maakte bij de aankondiging van het vloeibaar worden van het bloed. Tevens dient te worden onderzocht of het vloeibaar blijven van het bloed dat sedert eeuwen .gewoonlijk in gestoltcn toestand ver keert en slechts tweemaal per jaar in vloeibaren staat verkeert, ook aan natuurlijke oorzaken toe te schrijven is. sto 2 personen moet geschieden. 2j de vermindering uitgebreid wordt tot de le. klasse 3) de hoogste ouderdom^van dc kin- deinen die in de samenstelling van een groot gezin begrepen zijn, van 18 op 21 jaar wordt gebracht. VW van Evere terug naar Parijs vertrek-i personen toegestaan wordt en dat do kcn* 1 reis niet meer per groep, yarv ten mim Uit New-York wordt gemeld De vliegers van de «Bremen» die Maandag de gasten zijn gsepweest van de Duitsch- Amerikaanscho Kamer van Koophan del te New-York, ontvingen daarbij van den voorzitter van deze Kamer elk een gouden horloge. Later begaven de vlie gers zich naar het Central Park, waar drie luxe-auto's voor zich gereed vonden staan, een geschenk van een ge ver, die onbekend wenschte te blijven. In April jongstleden bedroegen de spaarstortingen 124 miljoen frank eïi overtroffen de terugbetalingen met 37 miljoen. Sedert 1 Januari van dit jaar, hebben de spaarinlagen toegenomen met 132 miljoen frank. VOOR ONZE JUWELIERS EN HORLOGIES»! A KERS Horlogemaker swaren zi;jn onder worpen aan eene tatfe van 6 of 10 t.h. bij den verkoop aan particulieren. Zij worden gerangschikt in de, drie Vol gende categorien 1. Zakuurwerken en armbanduur werken. Zakuurwerken en armbanduunwer- ken zijn vrijgesteld van de taxe, aan geslagen tegen 6 t.h. of getaxeerd te gen 10 t. h. naar gelang hun prijs, daarin gebeurlijk den prijs van den armband begrepen, de 200 frank niet overschrijdt., 200 frank tc boven gaat zonder 1000 frank te overtreffen of 1000 frank overschrijdt. Geen onderscheid dient gemaakt naar gelang de kast in' goud is, in zil ver, platina of elk andere stof. Een zilveren uurwerk waarvan de prijs de 200 frank niet overschrijdt is dus vrij, terwijl een nikkelen uurwerk waarvan de prijs dit cijfer te boven gaat belast is. blaakt tusschen de zakuurwerken zon der systeem\erwikkeling in de inge wikkelde zakuurwerken (repetitie- zakuurwerken en precisieuurwerken en chronometers. 2. Pendules, Garnituur-Pendules, Wanduurwsrkjes on Horloges. Deze voorwerpen zijn belast tegen 10 t.h. bijaldien hun prijs 400 frank te boven gaat per voorwerp. Horloges voor gebouwen (met ge wichten, pneumatische, etectrlscho horloges, enz.) en seheopscliTonom©- ters hangs cheep suurwer kon) zijn nochtans vrijgesteld van taxe. Garnituur-pendules voor schouwen zijn vatbaar voor de taxe van 10 t.h. bijaldien de prijs van Ivet volledig gar nituur (pendule en beide aanvullend© stukken kandelabers, vazen, be kers, enz. )J de .400 frank over schrijdt. Garnituur- pendules voor schouwen, geleverd door de fabrikanten, nog niet voorzien met raderwerk, geen afge- ïwerkte iversieringsvodrwerpen, Uit makende, zijn niet vatbaar voor de taxe van 10 t.h. bij de bron voorzien onder rubriek XV. 1. Versiering van tafel B. doch zijn enkel belast met overdraclitstaxe. Nochtans, honden, paarden, leeuwen en andere versie- ringsvoorwerpen voorzien van een ring waaraan een raderwerk moet han gen, en welke als versiersel kunnen dienen zonder bedoeld raderwerk,zijn onderworpen aan de taxe van 10 t.h. hij den verkoop van den fabrikant of bij den invoer, wanneer ze bestaan uit eene der stoffen beoogd onder rubriek XV, 1, van tafel B. Ze zijn, in begin sel, onderworpen aan eene nieuwe weeldetaxe als. horlegemakerswerk,bij aldien ze verkocht worden aan parti culieren door den horloglemaker die er bet raderwerk aangebracht heeft, doch er dient op gewezen dat ze voor 't meerencteel aan deze taxe ontsnap pen, daar hun prijs in regel het vrij gestelde minimum niet overschrijdt. 3. Wekkers. Wekkers, reiswekkers, 'enz., zijn belast tegen 6 t.h. bijaldien hujr prijs 75 frank overschrijdt. 1 De in de onderhavige rubriek begre pen voorwerpen blijvén vreemd aan rubriek XI van tafel A (goud- en zil verwerk, juweel- en kleinoodiënwerk) jzeifs bijaldien zie in edel metaal zijn Geen onderscheid dient evenmin ge-jof gegarneerd met steenen en paarlen.

De Volksstem | 1928 | | pagina 1