Wekelijksche Brief Waarheid van het lirakei te Loordes Zoadan 24 Juni Haandag 25 Jnnl 1928 Reusachtig vliegtuig voor den (heaantocht Weddenre geling De staking in de haven van Antwerpen Het drama in de Noordpoolstreck Uit het Vatikaan Verschrikkelijke ramp Ie Brugge Een Brueghel ontdekt De reis onzer Vorsten naar Congo Schatkist comiteit Dc verbruiksiaks Ongehoord geval te Deurne VOLKSSTEM XXXIVe JAARGANG NUMMER 146 Kerkstraat, 9 an SI, Aalst. Telefoon 114 ü>£l,g§;33JLStC3. 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nuffel-De Gendt Publiciteit bulten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf IHaxlaan, 13 te Brussel t Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6 Londres, E. C 4. H. Joannes Zonop3,49,Zonaf7,56 H. Jacobus Zon op3,50Zonal7,56 Eerste kwart, den 24 Naar aanleiding' van de Bijzondere Voordracht, over Lourdes en do Mira kelen, (mat lichtbeelden), die Maan dag a. s., om 7 1/2 uur gehouden wordt in de JFeestzaal van 't Groen Kruis, geven wij heden het volgend artikel. Is het noodig nog te steunen op de historische echtheid der genezingen te Lourdes, door Maria hekomen? Die waarheid word bevestigd door zoovelo geloofswaardige getuigen, te meer daar velen van het tegenovergesteld kamp deel uitmaken. Hedendaags zijn het slechts onwetende geesten, die het bestaan der genezingen in twijfel durven trek ken. De Joodscho leoraar, Bernheim het vermaard hoofd der school van Nar.cy, in zijn standaardwerk, vor klaarde de genezingen waar, alhoe wel hij hun bovennatuurlijk karakter ontkent. Zola zelf, moest ze bekennen. Om een mirakel te wezen, moet de genozing door geen enkele natuurlijke oorzaak kunnen uitgelegd worden. Als le factor hebben wij het water van Lourdes, Verslagen hebben klaar vastgesteld dat liet geen enkel bestand- doel bevat dat liet geneeskundige eigenschappen geeft. Nooit heeft men in hydrotherapische gestichten gezien wat te Lourdes gebeurtkreupelen die gaan, blinden die zien, gezwellen, kankers, lupusson, enz., die oogen- blihkdijk genezen. Wat zij kunnen is den staat van zekere ongoneesbaro ziekten, langzaam verbeteren. Te Lourdes geschiedt het echter zoo niet. Daarbij, hoovele zieken genezen niet, te Lourdes, door één enkele was- sching, zonder bad, of moer npg. zon der ooit het water gebruikt te bob ben Verscheidene gevallen kunnen tot staving aangehaald worden, zooals de genezing van Vion-Dury, sedert 7 jaren blind, en ziend geworden door eenvoudige aanraking met bet Lour des water. Maar, zegt men, is liet niet de suggestie, ot inbeelding, die geneest te Lourdes Men voegt erbij de ge nezingen van Lourdes zijn die van Zenuwziekten die gemakkelijk door suggestie kunnen overwonnen wor den. Dringen wij niet verder aan, daar het Bureel van Lourdes, alle genezin gen van zenuwziekten systematisch verwijdert. Wij komen dus tot do Organische zieliten. Volgens Bernheim kan do suggestie zekei'8 werkingen borstel- Ion, maar nooit de weefsels. Men kan, bij middel der suggestie, geen, ontsteking oplossen, noch den loop van een gezwel tegenwerken. De suggestie doodt de microben niet, zij cicatriseert de ronde zweer der maag niet, noch doet de tuborculen ver dwijnen. Bij de tering kan zij wel den hoest doen ophouden, zij kan wel do werking van liet kwaad vertragen, maar het wegnemen, nooit. De mer iting han gewijzigd worden, de uitslag nooit. Welk verschil is er nu tnsschen de genezingen door suggestie en de ge nezingen van Lourdes De suggestie werkt langzaam. Te Lourdes, echter zijn de genezingen oogenblikhelijk en zij werken ook op kwetsuren. Ziedaar dus 2 punten gemakkelijk vraar te nemen, en die alle suggestieve werking uitsluiten. Te Lourdes ver dwijnen gezwellen, sluiten wonden zich oogeublikkelijk, hervormen zich woefsels.wat niet het gevolg van sug gestie zijn kan. Dus blijft er ons niets over dan bet mirakel. Daarenboven, wij hebben gene- zingsgevallen van menschen op de welke suggestie geen vat hoeft: kinderen van 18, 19 of 20 maand oud, te Lourdes genezen. Onder de her stelden zijn ook ongeloovigon, die, ondanks zich, toch genezing ontvin gen. Dat onze tegenstrevers iets lijks als te Lourdes, inrichten fon teinen, ommegangen, feesten, waar, zonder gebed, zonder God, zonder het bovennatuurlijke, in naam der weten schap, zieken genezen! Zij zullen er niet toe komen, omdat de eenige oor zaak is de Almacht van God, tot hoogste Goedheid geworden, door het gebed der Onbevlokte Maagd. Een groot aantal zieken nemen, dit jaar (6 tot 14 Oogst a, s.) nogmaals deel aan de Oost-Vlaanderens Bede vaart (Bisdom Gent) naar O. L Vr van Lourdes. Hondorden andere pel grims zullen begeleiden om hulp voor bun lijdendon even menschen, daar, af te smeeken en een S"' trein zal denke lijk moeten bijgevoegd worden. Onze Diocesane Bedevaart naar Lourdes is aldus een der bijzonderste en best ingerichte van 't land, Ook dit onderhoud laat een goede indruk voor een spoediger afloop van het ge schil. Tien motors en 5.000 paardenkracht Te Berlijn werd Donderdag een groot feestmaal gegeven ter eere der vlie ger Koehl, von Huenefeld en Eifzrnau- rice. De minister van verkeerswegen hield er eene redevoering, waarin hij zegde dat Dujtscbland geroepen is om in de toekomst eene overwegenden roï te spelen in het Transatlantisch- lucht verkeer. Met dit doel wordt er dan ook in Duitschland koortsachtig gewerkt om op luchtvaartgebied reusachtige vorderingen te maken. En bet schijnt dat deze vorderingen reeds verder voor uit zijn dan men wel denkt. Aldus wordt thans de laatste hand gelegd aan een reusachtig watervlieg. machicn, dat voorzien is van tien mo tors, samen van 5.000 paardenkracht. Dit luchtschip is bestemd voor de OceaanviucMen en zal een re£elmati- gen overtocht verzekeren, onder het be stuur eener luchtvaartmaatschappij en van de regeering. Kapitein Koehl, de loods var. de «Bremen», zal dien lucht reus besturen. -v\^- De afhouding, gedaan op de. wedden na de perekwtaie, had in de Kamer aan leiding gegeven tot ie en debat, gevolgd door stemming in eerste orP tweede le_ zing. Die afhouding bedroeg 3 t. h. voor de wedden tot aan 20.000 fr, en 7 t.h. voor de hoogere wedden. Thans zou M. Houtart, minister van financies besloten hebben de afhouding van 3 t.lv. vanaf 1 Juli te laten schieten, liet is voorts mogelijk dat de minister kortelings ook die van 7 t.h. zal afschaffen. De afhou- dingon van 3 en 7 t.h. lieten toe onge veer 60 miljoen uit te sparen op de wedden, na hun perekwauc; die van 3 t. h., gedaan op de kleine- wedden, ver tegenwoordigt nagenoeg 48 miljoen en dc andere rond de 12 frank. NAAR HET EINDE Gisteren is M. De Vogel, kabinetsover ste aan lvet ministerie van arbeid te Antwerpen aangekomen cn heeft zich in verbinding gesteld met de leiders der werklieden cn heeft ze aangezet de dok kers terug aan hot werk te stellen, om zoo spoedig mogelijk onderhandelingén met de patroons aan te knoopen over de nieuwe werkvoorwaarden. Vervolgens heeft de kabinetsoverste eveneens een onderhoud gehad met de Fédération Maritime, die als grondslag om een einde te stellen aan de uil ge broken crisis, heeft vooruitgezet u «Eerst de dokkers terug aan liet werk en dan onderhandelen Met deze onderrichtingen is, dc kabi. r.elsovcrste weer terug naar Brussel gekeerd. In het ministerie van arbeid en nij verheid heeft men, na de gesprekken die M. Heyman had met M. Grisar en met met afgevaardigden der socialisti sche en christen dokwerkers, groot© hoop cfat de staking in haven van Ant werpen misschien heden, aal geëindigd zijn. Vrijdag namiddag heeft M. T'iet So- mers. secretaris van den dokwerkers- bond, een ondebnoud gehad met M. He» marii Nog een Franseh vliegtuig vertrokken. Een watervliegtuig der marine, be. stuürd door kómmandant Ravazzoni en waarin ook een andere loods, twee werktuigkundigen en een radio-telegra fist hadden plaats genomen is dezen morgen ohi 5 u. 45 opgestegen in cle richting van Marseille Het toestel begeeft zich naar Spitz- berg, waar het- zal medewerken aan het opzoeken der leden van dc expeditie Mo bile. Voor dc gekwetsten Professor Dcgliolti, heelkundige te Turijn, heeft de Italiaansche regecring aangeboden zich in een valscherm bo ven cle groep van Nobile te laten neer^ dalen, ten einde den gekwetsten heel, kundigen bijstand te kunnen verleen en. De regeering heeft nog geen antwoord gegeven op dit aanbod. In zee neergekomen. Een telegram uit Koningsbaai "kon- digt aan, dat er redens zijn om (c ge- looven dat liet watervliegtuig vau Guil- baud neergekomen is in zee -\oor Frans- 'Jozefsland. Een lucht-expeditie, be staande uit Italianen, Zweden en Fin, ne.n, zal in die richting opsporingen ondernemen. AW GEWELD&GE BYNAMIETONTPLOFFING Reeds 7 dooden en 30 gekwetsten Vrijdagavond rond 8 ure werd de stcid Brugge m opschudding gebracht door icii verschrikkelijke ontploffing. Wij begaven ons aanstonds naar ere plaats der ramp,, juist buiten de Elzen- poert te Brugge en zagen honderden menschen die hunne woningen ont vlucht waren, waarvan de daken, A ens- ters en plafonds .stukgeslagen werden. Ziehier wal er gebeurd was. Terwijl nog iedereen aan 't werk was, ontstond een buitengewone ont-. ploffing, die bij het eerste gedacht, al gemeen aan het springten van een hou witser werd toegeschreven. Al de menschen die er werkzaam wa_ ren, werden met verschrikkelijk geweld tegen de muren geslagen en verschil lenden de» buik opengereten. De Opschudding was zoo groot dat op een tiental minuten gansch de be volking te been was om zich ter plaat se der ramp te begeven. Politieagenten, pompiers en soldaten waren ook snel toegekomen en begonnen zonder ver wijl met de reddingswerken. Om 9 uur waren reeds 7 dooden en 30 gekwetsten vanonder de rookende puinen gehaald. Het eerste slachtoffer dat wred bo vengehaald was de eigenaar M'. De Buyzer zelve, waarvan het hoofd letter lijk was afgereten. Ook een werkman werd onthoofd van onder de puinen ge. haald Verder zag men nog o'ngelukki- gciL te voorschijn halen waarvan dc in gewanden uit het lichaam puilden. In één woord. een afgrijselijk schouwspel waarbij zich nog de hart verscheurende toonbelen der familiele den der slachtoffers of vermisten kwa men voegen. De reddingswerken werden: krachtig voortgezet Wij vernamen dat de eigenaar van het voddenmagazijn ook ven depot van dynamiet bezat zoodat het hier niet een houwitser, doch cene dynamietontplof- fing betreft. HET WEFtiK BERUST TE BERLIJN Dr. Siegfried Aram van. de Galerie Ehrnardt heeft te Berlijn een. belang rijk werk van I'ielcr Brueghel den ou dereu ontdekt. Het schilderij zou 72 cm. hoog eri 212 cm. breed zijn. Het stelt een episo de voor uit liet leven van Maria Maeda- leruj, voor haar bekeering. Een boot brengt minnende paren naar een eiland aan den zoom van oen bosch, waarop een gezelschap bezig is te eten en te drinken, muziek te maken en te dansen, Brueghel heeft zichzelf op dit schilde, rij in miniatuur afgebeeld^ gezeten, aehtcx ken Eoemei .wijn, Instituut Voor godsdienstig© cultuur. Z. H. de Paus arriving in plechtige audiëntie het Instituut voor godsdiens tige cultuur op initiatief van het dio cesaan bestuur voor de Kath. Actie op gericht bij de Gregoriano. Een groot aantal leerlingen der leer gangen voor hoogere godsdienstige cultuur, meestal hoogeschoolstudenlen met de professoren, woonden de au. dicr.tie bij. Na allen tot de handkus toegelaten te hebben hield Z. H. de Paus een be schouwing over de Wetenschap van den Godsdienst en de leergangen die eigen lijk eeri Universiteit van theologische studiën zouden moeten genoemd wor den, waarvan de hoofdcursus de Ge- loofsverdediging' moet zijn. Na afloop schonk Z. 11. plechtig den Zegen. Het Franseh Seminarie bij den Paus. De IJ. Vader ontving in plechtige au diëntie het Franseh Seminarie na eerst in particuliere'audiëntie den Rector Pa ter Berth el ontvangen te hebben. Pa, ter Bethet bood den II. Vader twee adressen van hulde aan, in naam van geheel het Fransen Seminarie, een an-, der in naam van de leerlingen die hun ne studies geëindigd hebben en naar Frankrijk terug- te koeren. Deze laatste beloofden den H. Vader een onvoor waardelijke gehoorzaamheid aan do bevelen en maatregelen door den II, Stoel genomen. De II. Vader betuigde in een. hartelij ke toespraak Zijn volle tevredenheid over het Franseh Seminarie, over de professoren ch de leerlingen en wons.ch- te het Instituut nieuwen bloei en was dom toe. DE «THYSVILLE» TE BOMA AANGEKOMEN .Brussel. 22 Juni. Volgend radio bericht is alhier uil Boma toegeko men Op 21 Juni om 8 ure des morgens s de «Thysville» ter hoogte van Bana- ma de Congosiroom opgevaren, die daar een breedte heeft van 12 kilometers. Er blijven dus nog 75 kilometers af te loggen alvorens Boma zal bereikt wor den, waar cle vorsten aan wal zullcr; stappen. Do «Thysville» heeft het anker ge worpen, terwijl de kcir.e boot «Kolonel Thys» gansch bevlagd, langzaam nadert Generaal TH kens, algemeen gouver neur van Congo, vergezeld van ver schillende overheden cn vooraanstaan de. personen, waaronder verschillende dames, begeven zich aa,n boord van de «Thysville», om de Belgische vorsten te groeten. Door dc damen werden bloemen aan de' Koningin overhandigd. De «Thysville» zette daarna dc reis voort, terwijl langsheen den stroom meermalen het kanon buldert en een vliegtuig boven de boot kruist. Intusschén hoeft Boma teen feestelijk uitzicht gekregen: de meeste huizon en de booten op den stroom zijn bevlagd terwijl overal versieringen zijn aange bracht. Na 6 uren varen op den stroom legt de «Thysville». rond 15 ure te Boma aan. Het Comiteit der Schatkist vergader de Vrijdagmorgen in het ministerie van financiën 'onder ^voorzitterschap var den heer Jaspai, eerste minister. Het heeft do aanbesteding veroor loofd van een zeker aantal werken, waronder a) Het in goede slaat brengen van de 2e sluiskoik van liet kanaal yan Yper naar de.n Yztr b) De onderneming van lvet metaah gedeelte van dc wederoprichting van de. boogbruf (Pont des Arches) te Luik; c) De te verrichten grondboringen lot het besludeoren van de lijntrekkuig van het kanaal van Antwerpen naai, Luik in het vak Hasselt-Luik; d) De wederopbouw van de brug op het «Riviertje» te Moerbrugge. He,t heeft de deelneming van do Schatkist bij middel van toelagen goed gekeurd met het oog op het verbeteren van belangrijke gedeelten van de buurt- banenvan van groot verkeer. De kosten dezer werken op rekening gebracht van de gémeenten, de provin ciën en den Staat mogen, op minsten 8 miljoen franken beraamd worden. Talrijke uitgaven bestemd tot aan werving van benoodigdlieden voor de telefoondiensten werden insgelijks goedgekeurd. Het comiteit heeft het begins.el aan genomen van een voorstel strekkende tot de centraliseering in het departe ment van Openbare Werken. Het beeft het departement van Open bare Werken belast in overleg met de betrokken besturen dc studie aan te vangen van liet in voege brengen der nieuwe regeling en van het een tot bare vcrwezenlijling omstaiyiig ontwerp voop te leggeji. Eene afvaardiging der hertel houders aangeleid door den oud-minister, baron Ruzete,' heeft bezoeken afgelegd bij do ministers, Iieenen fJaspar en 'Houtart. om hen te vragen de verblijfs- en ver. bruikslaksen var. 10 tot 5 c/0 te veria- gicn. Alzo.o zou er middel zijn de taks in den prijs te vervatten ea zou men in het buitenland kunnen pocher, met do afschaffing der taks, zooals Italië en Duitschland het deden om de toeristen to lokken; in Engeland en Nederland werd ze overigens nooit ingevoerd. Door hare aansluiting bij de Maohtl- ge groep Leuven biedt de GENT3&HB BANK VOOR HANDEL EN NIJVERiHElD 14 Keizerlijke Plaats te Aalst, volkomen zekerheid aan tie haar toevertrouwd* gelden. Alle inlichtingen worden er met d» meeste bereidwilligheid kosteloos ver-* strekt'. Spaarkas 6 bruto, ten allen tijde heschifcbaar, zonder voorbericht noch bespreking van bedrag. Kasbons op 6 maand 5 netto, naamloos, ten allen tijde terugbetaal baar op aanvraag. 754i EEN DRONKEN AUTOVOERDER RIJDT MOEDWILLIG DRIE KINDEREN OMVER Donderdag avond, rond half tien, werd cle Herenthalschebaan, ter hoogte der. Muggenberglei, in opscnudding ge. bracht, door de ongehoorde wandaden van een dronken autovoerder. Deze ze keren Prosper V., 28 jaar oud, van Deurne, een lichte autovrachtwagen voerende, hac) nwic met de vrouw, van zijnen baas en ook met zijne eigens moeder. De kerel maakte zich zoodanig woe dend, dat hij de vrouwen drecg hen to overrijden en de daad bij het woord voegende, sprong hij op zijn auto en reed in dolle, vaart op de twee vrouwen aan. Hij hanteerde het stuur echter zoo onhebbelijk, dat hij op liet voetpad te recht kwam en daar drie kinderen over reed, om zich vervolgens uit dc voelen te maken. Een voorbijganger, de genaamde E. Van Cauwenberg, wonende te Deurne, die-de woesteling aan liet werk zag, be dacht zich geen o.ogenblik en sprong op de auto, om hem tot stoppen te dwin gen. Maar de chauffeur nam het ar. cle Cs op. Hij manoeuvreerde om Van Cau, wenberghe tegen den muur te verplet» teren, toen dit hem niet gelulde trok bij zijn revolver en dreigde Van Cau- wenbergh van zijn rijtuig tc schieten. Deze moest wel van het rijtuig springen en cle woeste chauffeur reed verder. De drie getroffen kinderen wérden door de geboren dadelijk bijgestaan. Het waren Elisa Bisten, 8 jaar oud, An na en Antonia Van Nest), allen in elf Baetonelei woonachtig. He; eerste meis je werd bijna geheel gescalpeerd en had dus erge verwondingen aan het hoofd; het tweede kneuzingen over gansch liet lichaam én het derde verwondingen aan den arm. De kerel werd later in de Van den Pccrenboomstraat doro zijnen patroon ontmoet; hij sprong van zijne kar en hecnioopen.de, zegde hij zich te gaan verdrinken. Sindsdien werd van' den dronken woestaacd niet mee£ verrrömcnt

De Volksstem | 1928 | | pagina 1