HET KRUISBEELD Zaterdag Juli 1928 Hel drama in de Noordpoolstreek Het Verbond der Katholieke Kringen Premies voor kweek van Het vierde eeuwfeest der EE. PP. Minderbroeders Capucijnen paarden -wv De nieuwe Landru van Marseille KAMER XXXIVe JAARGANG NUMMER 856 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement AAL8T Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13 te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6 Londres, E. C 4. H. Willibatdus Zonop3,57Zon af7,54 Laatste kwar. den IJ Gij, die, vóór twintig eeuwen, door do mensclien, aan 't kruis werd ge slagen, wij aanbidden U Gij, die, sedert twee duizend jaar, uit liefde, ten steun en ten troost van de menscben, aan bot schandhout bleeft hangen, wij loven U Lang verwachte Zaligmaker, goddelijke Lijder, Zoon Gods, Jezus-Ghristus, wij aanbidden U en wij loven U, omdat Gij door uw beilig kruis de wereld varlost bebt Hoog bovon bet altaar, met de armen wijd uitgestrekt prijkt het kruisbeeld in de gevangenis. Indien uwe aanwezigheid, driemaal heilig Slachtoffer, op oen plaats der aarde waarlijk past, dan is bet bier wel, op dezen Calvarieberg, die gevangenis Iieetwaar zooveel zware kruisen ge dragen worden; waar zooveel veroor deelden naar U kunnen opzien waar zooveel uit te boeten valtwaar zoo- velen naar bet woord wachten het roerendsto misschien dat Gij ooit gesproken bebt Heden zult gij met Mij in het paradijs zijn 1 Sedert bet be9taan van de govange nis, hebben duizenden veroordeelden naar U, onschuldig-veroordeelde van Pilatus hunne droeve blikken gericht. Zij hebben U, bovon de enge taber- nakelcel uwer liefde, op het kru aanschouwd met den geloofskreet in den mond van den Romeinschen honderdman' Deze was waarlijk de Zoon Gods met den rouwmoed in 't harte der zondares van Magdala, mot de vraag' op do lippen van den goeden moordenaar - lieer, gedenk U mijner, wanneer Gij zult gekomen zijn in uw rijk Gekruisigde Zaligmaker, veel ge vangenen, als zij U aan liet kruis zien hangen, gedenken bun kinderjaren vóór hunne oogen rijst bat Christus beeld, zooals liet thuis op de schouw slond, met het palmtakje versierd, vóór hetwelk zij, als biddend kind, 's morgens en 's avonds do handjes vouwden; dat, in al zijn beminnelijk heid en plechtigheid, op liet wit dekte tafeltje stond naast vaders en moeders sterfbed, Het kruisbeeld, dat zij later vergeten, miskend, gehoond hebben misschien, vinden ze hier weer, na de stormen op de levenszee, in de gevangenis. En met de boeten den die U, o Jezus op den Golgotha bleek zagen uitbloeden, zullen ze hun berouw uitsnikken en getuigen, Deze is onschuldig, wij weten waarom wij lijden. Gekruisigde God, zullen ze zeggen, wij lieten U. in onze dwaasheid, va ren, om jacht te maken op geld en genot; en wanneet' we nn, ontgoo cheld, den bitteren nasmaak proeven van de verboden vrucht, keoren wij ons aangezicht naar U en ondervinden wat mer. ons vroeger leerde, dat Gij alleen 's monscheu hart verzadigen kunt, dat, Gij alleen de woorden bezit van liet eeuwig leven. Gij, wien men verweet met de zon daars om te gaan, die uwe vijanden gedurig ergerdet door uw ai te groote toegevendheid voor de publieke over treders der wet, die den parabel van den Verloren Zoon bobt voorgesteld, dio verklaardet niet voor do gezon den gekomen te zijn, maar voor bon die genezing noodig hebben, op wiens stervende lippen een gebed om ver giffenis zweefdo voor ban die de godsmoord bedreven, Lam Gods, dat de zoodon der wereld wegneemt, spreek ons de woorden toe tot de overspelige vrouw gericht Ga en zondig niet meer Goddelijke Boeteling, Man der smarten, Gij in wien alle menschelijk lijden verzameld ligt en vergoddelijkt, neem ons boeten aan om boze schul den te delgen, leer ons naar uw voorbeeld met verduldigheid lijden, opdat wij, alzoo gereinigd, U volgen mogen, van den Golgotha naar den Tliaboruwer bemeisclie glorie Verlosser der wereld, Gij die gezegd bebt Ik heb medelijden met dat volk zie aan uwe voeten de scha pen, die in de kronkelwegen der dwa ling verdoold geraakt, eu in de som pen van het zinnelijk genot verzonken lagen; zie, ze blikken naar U gelijk do Israëlieten naar bet koperen ser pent in de woestijn; zij lijden onder den venijnigen beet aller driften wees bun trooster, bun redder, wees hun geen rechter, maar Zaligmaker Heer, Gij oordeelt niet zooals de de wereld- Gij, die hart en nieren doorgrondt, spoort de geheime wer king.na van den motor onzer hande lingen; Schopper der menscben, die zoowel dotaal bevroedt van hunnen harteklop; Gij die alleen eene juiste lijn kunt trekken tusschen goed en kwaad, en slechts met eene weeg schaal deugd en ondeugd, straf en verdienste weet at te wegen si uwe barmhartige oogen op de ver worpelingen der samenleving, die Gij ook door uw kostbaar bloed bebt vrijgekocht Heer,d9 wereld die Gij veroordeeld hebt, kent geen medelijden met de slachtoffers van 's mensch9n wet; de wereld, bedrogen door uiterlijken schemerschijn, wijst vorachtelijk met den vinger naar den publikaan, en staat, ais de opgeblazen Pharizeër, voor uw aanschijn te pralen met zijne eigene deugden en vordiensten. Heer, staan ze booger in uwe ach ting, de witgekalkte gravendie 's menscben gerechtigheid niet trof Heer,zijn zij slechter in uwe oogen, da gebrandmerkten der maatschappij? Hoer, moeten wij allen niet bidden «Vergeef ons onze schulden gelijk wij vergeven onze schuldenaren n -Zijt Gij het niet die zeidet, dat «Na 'l hebben van den tijd Gij 's menscben oordeelen zult oordeelen Zijt Gij het niet die de valsche tro nie van de aanklagers der overspel lige vrouw rood striemde met deze woorden «Dat bij die niet gezondigd b9elt, baar den eersten steen toewer- pe God, zie neer van op uw kruis op de schaar dor boetelingen die aan uwovoeton staan,en schenk bun goed gunstig vergiffenis; houdt rekening met hunne opvoeding, hunne onwe tendheid, hunne vooroordeelen; geef acht op de droeve omstandigheden dio bun bestaan dooraderden, op de slechte voorbeelden die hun zedelijk wezen vergiftigden, op bet onkruid der dwalingen dat bet zelve omwoe- kerdo. Ze waren zich niet altijd bewust van betgeen ze begingen; ze handel den niof uit boosheid tegen U; eu al werden ze zonder meedoogen verban nen en vernietigd door de menscben, Gij van op uw Moedigen kruisboom, kent niets dan ontfermen, Gij zijt Za ligmaker, Gij zijt Verlosser. Goede Pelikaan, Heer Jezus,zui ver ben, en ons allen, onreinen, door uw bloed, een enkele druppel ervan kan de gansche wereld van alle schelmstuk vrijkaopen A. DE IJSBREKERS VORDEREN De Russische ijsb roker «Krassine zich een weg banende door de ijsban- ken, vordert met teene snelheid van 3 knooper. in het uur. Het heeft de richting genomen van het Noorden en vaart rond de Zeven Ei landen, die zich bij de Noordkaap be vinden. De «Mabygoane» bevindt zich op het Zuidelijk punt van 't eiland «De Hoop»* waar een zware mist heerscht. DE LUCHTVAARDER BASOUCHKINE Woensdag morgen is de luchtvaarder Babouehkine terug aan boord gekomen van de «Malyguine». Zijn watervlieg toestel had gedurende vijf dagen erg tc kampen tegen den wind en de ijs- banken. Hij heeft moeten landen op den Oceaan, op 100 kilometers ten Noorden van het eiland De Hoop. Het toestel en het personeel zijn gaaf en gezond» Donderdagvoormiddag hebben de af gevaardigden van het Verbond der' Ka tholieke Kringen 'en Vereenigingen de leger kwestie besproken. M. Segers', voorzitter, klocg de ob structie van de socialisten in de Kamei aan die er slechts op uit zijn de kwes tie te verschuiven om intusschen te kunnen stoken. M. Waucquèz, schcpene van Brussel, breekt hierop ^de legerontwerp.en heele- maal af. 4 M. Segers doet hem' opmerken, dat er rekening moet gehouden worden met Üe wcrkclijkhefd- Dè-Vlaamsche rechter zijde vraagt" toegevingen. Zij vraagt uit breiding van de .gewestelijke indeeling tot- de provincie. -Welnu, voor 't oogen- blik hebben 60 t.li. Vlamingen en 70 t. h. Walen de keuze van het garnizoen. Praetiseh gaat het thans om 6 k 7 t.h. van de getalsterkte van het leger. Besluitende? zegt M. Segers, dat de Vlamingen het recht hebben van de of ficieren en dc onderofficieren Ic ei schor., dat zij hun manschappen ver slaan en met hen kunnen omgaan. Eenparig min een onthouding, wordt dan de volgende dagorde aangenomen. Het Verbond der Katholieke Kringen en Vereenigingen, op 5 Juli vergaderd, brandmerkt de pogingen van de socia listische partij in de Kamer van volks vertegenwoordigers, om de besprekin gen te belemmeren en te saboteeren dringt er op aan dat do wetgevende arbeid niet belemmerd worde en dat de militaire wet besproken en aangenomen worde voor het einde van den parle- menlairen zittijd. Drukt zijn vertrouwen uit in den Eersten Minister, in den Minister van Landsverdediging en in zijn vertegen woordigers? in het Parlement wat de verdediging en de aanneming betreft van een militaire wet, waardoor geen afbreuk gedaan wordt aan de eenheid van het land en voor alles zijn verdedi ging er. zijn veiligheid Verzekerd wordt. -vV Schrijven van Z. H. den Paus(aan den Hoogsteenv. P. .Generaal. Uitslag van den jaarlijkschen prijs kamp te Gent, ingericht door de regee ring tot verbetering van zwaar paarden ras. Aan ieder der vijf volgende hengsten werd de nationale premie van 1500 fr. toegekend «Successcur de Neder aan M. Van den Eeckhoudt Richard, van Erembo- degem. «'Monarque de Yelsiqué»" 5 jaar aan de hoeren \an den Broucke gebroeders van Eeghem, Wielsbeke en Stalhille. «Cesar de Sevoneeken» 4 jaar, aan M. Adolf Voet, van Deinze. «Invicible de Mullieimi», 6 jaar aan M. Alois-Oscar Decraenc, van Mullem. «Gastonaan M. Leenaerts, van Kieldreeht. Door hare aansluiting bij de Ma?ht|« ge groep Leuven biedt de GENTSCHE BANK VOOR HANDEL EN NIJVERHEID 14 Keizerlijke Plaats te Aalst, volkomen zekerheid aan cie haar toevertrouwde gelden. Alle inlichtingen worden er met de meeste bereidwilligheid kosteloos ver-* strekt. Spaarkas 5,50 bruto,ten allen tijde beschikbaar, zonder voorbericht noch bespreking van bedrag. Kasbons op 6 maand 5 netto, naamloos, ten allen tijde terugbetaal baar op aanvraag. 754' DE AANKOMST TE MARSEILLE Pierre. Rev,'de nieuwe Landru, werd bij zijn ontscheping te Marseille, door die bevolking onthaald op den kreet Ter dood De gendarmen moesten hem tegen de volkswoede beschermen. Aan den onderzoeksrehter heeft hij verklaringen afgelegd betreffende zijne eenzelvigheid en zijne vroegere veroor- doelingen Ilij weigerde echter te spre ken over dc mooiden, waarvan men hem beschuldigt, zoo lang hij gèen advokaat. heeft gekozen. DE CHAUFFEUR VAN ORAN TERUGGEVONDEN Uit Tunis wordt gemeld dat de taxi voerder uit Oran, dien men dacht door Pierre Rey te zijn vermoord cn ver brand, te Tunis levend is teruggevon den. Aan onzen beminden zoon MELCHIOR A BENISA, Minister-Generaal dor Mindcrbrdcders- Capucijnen. Heil en apostolischen zegen. De orde der Capucijr.en, van welke Gij de verdienstelijke leidsman zijt, verheugt zich nu terecht bij de herden king van het vierde eeuwfeest harer stichting. Toen immers deze orde van religieuzen in het begin van dc 16e eeuw gesticht werd door de volgelingen' van S. Franciscus, die de voetstappen van hun Vader en Wetgever meer van nabij wilden volgen, toen begonnen de Capu cijr.en, door een vurigen ijver bezield, zulk een gestreng cn apostolisch leven te leiden, dat zij zeker groote verdiens ten vergaderden ten opzichte van Kerk cn Staat. Allen is het bekend, hoe door het ijve rig apostolaat van heilige mannen uit de groote familie der Minderbroeders, evenals uit een boom, een nieuwe spruit ontstond, die langzamerhand uitgroei end tot een volwassen boorn, zijn tak ken wijd en zijd heeft uitgespreid. Zoo doende groeide het aantal Broeders binnen korten tijd onder Gods zegen aan in Italië, Frankrijk, Duitschland en de andere landen van Europa; en dit niet alleen met het doel om zichzelven tot het toppunt der volmaaktheid op te voeren, maar ook om door de liefde ge dreven, dengenen, die in doodstrijd ver keerden, geestelijke hulp te brengen, en allen op bevattelijke wijze de katholie ke leer te verkondigen. De geschiedenis verhaalt ons van den grooten ijver der Broeders in de ziekenhuizen, de gevangenissen, bij ramper. van allerlei soort. Onder anderen brengen Wij in her innering de hevige pestziekten, die Mi laan tweemaal geteisterd hebben, na melijk in het jaar 1576 ten tijde van Carolus Borromacus, en in het jaar 1630, en eveneens te Marseille in het jaar 1720. Bij deze gelegenheid hebben de Min- derbroeders-Capucijnen de stervende zieken bijgestaan en niet weinigen heb ben den dood gevonden als slachtoffer der naastenliefde. Bovendien maakten zij zich ook ver dienstelijk in oorlogen, te land en ter zee, zooals in den zeeslag bij dc Egini- sche eilanden en in den slag bij Sluhl-» weissenburg en Weenen, waarbij in deri eerste de deugd van den H. Laurentiua van Brindisi en in de andere die van Marcus van Ariano uitgeschitterd heeft Maar veel grooter nog zijn hun vér diensten wat betreft de prediking van het goddelijk woord cn de bekeering dei; ketters, overeenkomstig de wenschen, uitgesproken op het Concilie van Tren- te; bovendien stelden zij op verschillen de plaatsen het Veertigurengebed in en broederschappen ter eerc van het H.Lij- den. Hier cn daar predikten zij volksmis sies, in welken arbeid vooral de H. Jo seph van Lconissa en de Z. Didacus van Cadix zich bijzonder onderscheidden én al de predikers van deze Orde heb ben volgens den regel van den H. Fran- ciscus; door hun machtig woord verkon digd ondeugden en deugden, straf eri glorie tot nu en stichting des volks Wat de buitenlandsche missies aan gaat, hebben de Minderbroedcrs-Capu- cijnen reeds vari de 16e eeuw de verre streken van Afrika bezocht om er het licht van het Evangelie te brengen en gevangenen te bevrijden,, zoodat Paus Sixtus V sommigen hunner terecht heeft geprezen. Eveneens begaven zij zich naar ver schillende andere streken in Azië, Eu ropa en Amerika om de kathplioke mis sies behulpzaam te zijn; en daar boden zij zoo moedig het hoofd aan gevaren en mooilijkheden van allerlei soort, dat zij zich zelfs bereid toonden er hun le ven voor te geven, zooals een H. Fide- lis van Sigmaringen, een zalige Aga- thangelus van Vendomc, een Z. Cassia- nus van Nantes en zooveel anderen, dio hun bloed voor Christus' naam vergo ten hebben. Wij willen hier niet den naam ver zwijgen van Kardinaal Guilelmus Nas- saja, dien sterken man, die nog kort geleden zulke groote liefdewerken en missiearbeid tot stand gebracht heeft, dat de herinnering aan hem bij allen in zegening is. Uit hetgeen wij in het kort hebben opgesomd, blijkt duidelijk, welke groo te verdiensten deze orde heeft; bet is dus geenszins le verwonderen, dat On ze Voorgangers, wanneer déze de gele genheid. zich daartoe voordeed, blijk gaven van hun welwillendheid en aan de Orde terecht lof deden toekomen. Ook Wij koesteren jegens U, evenals zij. een vaderlijk genegenheid, met u God dank brengende voor dc Ontvanger» weldaden. Terwijl wij U met een zoo heuglijke gebeurtenis geluk wenschcn, spreken wij bijzonder den wenscht uit, dat gij bij dit eeuwfeest wederom opgewekt zult worden om ook in de toekomst het kenmerk .uwer Orde ongerept" te bewa ren, dat kenmerk, hetwelk bestaat in een meer strengere navolging van Va der Franciscus. Daartoe smeeken Wij Gods goed heid voor U om hulp en bijstand af en verlcenen tevens U beminde Zoon, en aan ieder uwer Orderbroeders als on derpand dezer gunsten en als blijk van Onze bijzondere welgezindheid van hee- Ier harte den Apostolischen Zegen. Gegeven te Rome bij Sint Pieter, den 23en Juni 1928 in. het zevende van Ons Pausschap. PIUS XI P. P. DE OBSTRUCTION ISME DUURT VOORT. GEWELDIGE HERRIE De zitting wordt geopend te 10 uur, onder voorzitterschap van M. Brunet. De Kamer zet de bespreking voort van dc begroof.ing van landsverdediging De VOORZITTER geeft het woord aan M. de BROQUEVILLE, dip de rede naars gaat beantwoorden. M. de BROQUEVILLE staat recht om te spreken, docli de socialisten begin nen te huilen en te brullen'. Reebis wordt de minister toegejuicht. Dat duurt zoo een kwartier zonder dat de minister de gelegenheid yindt om voort te gaan. M. BOUCHERY (soc.) die als secre taris dienst doet, loopt en trippelt en gaat ten slotte bij zijn collega's zitten om hen aan te zetten niet toe te geven. M. FISHER (soc.) wil ook een rol spelen. Hij gaat naar de tribune en zal op zijn manier het reglement uitleggen. De socialisten gaan daarna weeral voort met hun gebrul. De herrie is ge weldig. 51. de BR()QUF,VILLE gaat yoort fin leest zijn rede af, natuurlijk zonde!? dat men or een woord van verstaat. Wanneer hij gedaan heeft gaat hij weer zitten. De socialisten gaan voort met huilen. Wanneer dit spelletje zoo een heelal lijd geduurd heeft, verklaart de voorzif ter dat 51. do Broqueville eerst 't woord had gevraagd en dat men; hem due* mioest laten spreken. Daarna wordt het kalmer. 51. ERNEST (soo.) stelt voor het dé bat te verdagen tot den namiddag cti vraagt de naamafroeping. Dit voorstel' wordt verworpen met 85 stemmen te-* gen 13. Namiddagzitting De zitting wordt hernomen te 2 nul? ondier voorzitterschap van M. Brunei* BEGROOTING VAN LANDSVERDEDIGING, Dc bespreking der artikelen dezcfl begrootïng wordt voortgezet. STEMMINGEN Er wordt vervolgens overgegaan tot dc stemming der verschillende recd3. besprolten wetsvoorstellen. Al deze ontwerpen worden gestemd en de, sitting geheven, öci 5. Ik

De Volksstem | 1928 | | pagina 1