van den IJzer Dinsdag Sept. 1928 Het Eucharistisch Congres le Sydney Een opzienbare beheering in Japan Huldebetoon aan Mgr Luytgaerens Een Van Dyck ontdekt De electrificatie der buurtspoorwegen inOost- Vlaanderen Na de reis der Vorsten in Congo De Engelsche invalieden te Gent CONGO Priesterlijks benoemingen Guilbaud en Amundsen Over Hoenderteelt XXXIVe JAARGANG NUMMER 201 Kerkstraat, 9 en 21. Aalst. -Telefoon 114. - - 2Q Centiemen Uitgever J.-Van Nuffel-De Gendt Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13 te Brussel i Rae de Richelieu, Parijs Breams Buildings. 6 Londres, E. C 4. H.Emilfaniis jZonop5,22Zon af6,11 Nieuwe Maan den 14 Binnen enkele dagen zal eene groot' sehe plechtigheid plaats grijpen aan de boorden van den IJzer: de inhuldiging en de wijding van den Kalvarieberg van den IJzer te Caeskërke-Dixmude. 't Is niet de eerste maal dat wij over dit monument, over dezen Kalvarieberg spreken overigens, 't is voor niemand geen geheim meer dat sinds verschil- lige jaren een komiteit aan 't werken is, om het kwestige gedenkteeken op te richten. En juist omdat in de naaste omgeving een ander gedenkteeken in wording is, wordt wel eens eene verkeerde opvatting geopperd over den Kalvarieberg aan den IJzer Wat is dan eigenlijk deze Kalvarie berg? Met welk doel werd hij opgericht.? De Kalvarieberg van den IJzer heeft alleen ten doel, al de soldaten, tot wel ke nationaliteit, tot welken godsdienst, zij ook behooren, te gedenken in onze gebeden, zonder reeds bestaande in richtingen in het minste te willen schaden. Vier lange jaren streden alle solda ten, niet alleen de Belgische, maar ook de Fransche,Engelsche,Amerikaansche en ook veel andere soldaten verwoed op deze plaats; zij streden daar, trotsch op die akelige brokke gronds, door den dood bestendig bedreigd, op dien grond, verhakkeld door de obussen, in de be nevelingen van den rook der bestendige ontploffingen. Hoeveel duizenden en nog duizenden zijn daar niet gevallen 't is een over groot kerkhof de bodem dekt er dui- zende helden. En op dit enorme kerk hof op dien gruwelijken doodenakker behoort de Kalvarie Chtisti. Heden, tien jaren na de gruwelijkhe den van den oorlog, geraakt zooveel vergeten; destreek is opnieuw groe nend en vruchtbaar, de egge doorploegt onbekende grafsteden. H ier en daar een enkel afzonderlijk gedenkteeken: veel bezoeken aan de overgebleven puinen worden gedaan; de daar gevallen helden worden soms wel, ter dier gelegenheid, herdacht, doch: wordt er gebeden Wordt wel eens gedaoht aan de zielen dier gesneuvelden Dat te verkriigen is het groote doel der stichting van den Calvarieberg van den IJzer. In 1922, dus zes jaren geleden reeds, werd het komiteit gesticht, dat zich beijverde om het beoogde doel te varwezentlijken. Zes jaren zeggen we, dus vóór er sprake was van het nabij gelegen huidemonumentzulks alleen getuigt reeds dat er geen verband, geen naijver kon bestaan tusschen beide alle werkingen om onze gesneuvelden öls Christenen te gedenken, wordt geëerbiedigd. Ook heeft het komiteit zich wel gewacht vóór de laatste plech tigheden van Diksmude, iets te willen doen voor hare plechtigheid, ten einde geen nadeel te berokkenen aan het eerstgenoemde. Het Komiteit van den «Kalvarieberg van den IJzer» staat onder de hooge bescherming van Z. D. H. Mgr Waffe- laert en had alswerkdoal zich ingebeeld langs den IJzer tusschen de Minoterie, den Bloemmolen en den Loopgracht der Dooden een gedenkmaal op te richten dat een blijk zou wezen van erkentelijkheid voor de gesneuvelde soldaten en tevens een oproep tot gebed voor hun zielsrust, 't Zou een Kalva rieberg zijn levend en welsprekend zinnebeeld: de groote Martelaar, het Christikruis zou zijne gebenedijde ar men uitstrekken over de duizende martelaars een Kalvarieberg zou zich te midden van dit uitgestrekte Kalvarie verheffen. Over deze roemrijke plek zou de Kal varieberg van den IJzer uitstralen in een gebaar van opperste zegening. En voor allen die daar rusten zonder kruis, zou zich een reusachtig kruis verheffen; in zijn vreedzame grootheid en schoon heid, zou het de eerbiedwaardigste der doodenstedenbeheerschen: het zou den laatsten wil verwezenlijken van deze groote dooden, die, vooraleer zich te slachtofferen op het altaar van het Vaderland, begeerden te rusten, zooals hun vaderen, onder de schaduw van het Kruis. Daarom is deze Kal varie-bede vaart van grootsche en diepe beteekenis ep eene uitsluitelijk godsdienstige bede vaart. Het worde da uiting van de Belgische volksziel, de uiting van me degevoelen in al den rouw, in al de smarten onzer gesneuvelden, de uiting van dankbaarheid om het gebrachte offer, de uiting eindelijk van de smeek bede aan de Moeder van Smarten, om bij haren Goddelijkon Zoon ten beste te spreken voor de duizende zielen, die, mogelijks, om erbarmen roepen. Thans is dit doel bereikt geworden. Over da brug aan den IJzer rechts, een 200 tal meters ver, op hoogstens 10 meters van den IJzer zelf, staat de Kalvarieberg gereed.Hij heeft 13 meter hoogte; benéden eene soort kapel of bidplaats; boven deze kapel een over groot kruis, van 8 meters, waarop een bronzen Christus van 2,60 meter hoog te. Het geheel is gemaakt naar de plan nen van den bouwkundige Beyaert, van Iseghem; het werd uitgevoord door de heeren Lepeire en zonen, van Roesse- laere; de groote bronzen Christus is het werk van AL De Beule, kunstenaar te St Amandsberg, Het Cristibeeld; het initiatief en de uitvoering zijn het merkwaardig en het eere-v/erk van den grooten kunstenaar die er zijn gansche ziel in uitstortte, wij zeggen van M. Al. De feeule.Dit pracht werk zet de kroon op de gansche ver zameling kunstwerken door M. De Beule tijdens zijne lange loopbaan ge maakt. Hoe schitterend in de naaktheid van het Cristilichaam, in de naaktheid van de omgeving, der overgroote IJzervlak- te, hoe schitterend, zeggen wij, straalt de Cristi over die vlakte. Als in een edel gebaar van hoogste liefde en hoogste smartnoodigtde lijdende Chris tus uit tot nederknielen, tot diepe overweging en gebed, t Geheel is buitengewoon indrukwek kend en beheerscht de gansche vlakte. Vergeten wij niet dat in de kapel onder het kruis, de Moeder van Smarten de geliefkoosde plaats moet worden., waar de troostbehoevende moeders zullen komen om troostte zoeken in den nood. Op de plechtigheid der inhuldiging en Wijding van den Kalvarieberg van den IJzer dienen aide moeders, wedu wen, weezenen familieleden onzer duur bare gesneuvelden aanwezig te zijn Alle christenen zullen er komen om een gebed te storten, voor dezen, voor wie niemand bidt* De inhuldiging en wijding van den Kalvarieberg, doorZ. D. H. Mgr Waf- felaert,Bisschop van Brugge, zal plaats hebben op Zondag 23 September. De plechtigheid zal vereerd worden door de tegenwoordigheid van H.H. K.K. H.H. de Hertogen Hertogin van Brabant en H.H. D.D. H.H. de Bis schoppen van Belgie. PROGRAMMA: Om 10 1/4 vergadering in de parochie kerk. Om 101/2 ure, vertrek van den stoet, Om 10.45 ure :Wijding van het Gods dienstig gedenkteeken. Om 11 ure H. Mis voor de gesneu velde soldaten, opgedragen aan den voet van het Kruis door Z.E.H. Kanun nik Dugardyn, hoofdaalmoezenier van het Belgisch Leger. Na de Mis, Kanselrede door Z.E. Pat5r Albert, Overste van de Abdij te Orval, (Geniekapitein Karei Van der Cruyssen). De Profundis en Libera. In den namiddag te 3 ure, vergade ring in «Onze Kring» Wilgendijk, voor al de familieleden der soldaten, Ver minkten en Oud-Strijders. Aanspra ken door minister Baels. E. Pater H. De Groote, Aalmoezenier van le Jagers te voet, en E.P. Albert (Geniekapitein K. Vander Cruyssen). Maandag 24 September te 9 ure, zal de eerste H. Mis inde kapel van den Calvarieberg door E. Pater H. De Groote opgedragen worden voor onze gesneuvelden. N.B. In geval van slecht weder zal de H. Mis en Kanselrede in de kerk gedaan worden. De plechtigheden van Zaterdag 30.000 hinderen namen deel aan de al- hinder communie Een doubter van 'den Japanschen mil- lionair Baron Kawada, is onlangs tot do katholieke kork overgaan. Na kotten tijd gaf zij den wensoh te kemnen om hare intrede Le doen bij de Trappist!n- nen in Hokkaido, die een klooster heb ben in de nabijheid van de villa van Baron Kawada. Deze adelijke patrieiers- dochter heeft haar bekeering te danken aan de Zusters van het H. Hart waar zij evenals zoovele andere heidensohc kin deren hare op-leiding genoot. Deze bekeering heeft in Japan fn de kringen der adelijke families de bijzon dere aandacht getrokken. Toen 'de dagbladen het geval in hun kolommen bespraken en een der kran- tcnmonscbcn de modder gin!g inter- vieuwen, antwoordde dezo ik ben al tijd heel tevreden geweest over mijne dochter, zij was steeds eenvoudig en oprecht. In het begin vond i!k het jam mer dat zij naar een klooster ging en jwas ik zeer bedroefd- Maar nu zie ik heel goed in dat het zoo het beste voor haar isik gaf haar dan ook mijne vol le toestemming want daar heeft zij haar geluk gevonden. gemeene Sydney, 8 Sept- Om 8 uur heden morgen was de St. Mary Cathéctral ge vuld met eon waar leger \an kinderen- een massa, zooals Sydney en Australië nog nooit bijeen hebben gezien. Het aantal kleinen overtrof verre dat van gisteren, toen op de Show-grounds door Zijne Eminentie Kardinaal Bonaven'- tura Cerretti de Pontificale Hoogmis in de openlucht werd! gecelebreerd. T,oen schatte men het aantal kinde ren op twintig duizend. Thans echter be droeg dit evenwel minstens «dertig dui end. En ook nn werkte het weder, in te genstelling met do eerste dagen van het Eucharistische Congres buitengewoon meidie. Een vriendelijk zonneLc scbeeii buiten, zijn blijde stralen werpend dooi de hooge ramen van de machtige ka thedraal. De aanblik van «5e dertig duizend kleinen was onvergetelijk. De goheele keih werd al in den vroegen morgen door kinderen bezet. Slechts tien dui zend konden er het gebouw binnentre den. Bij den aanvang van dc H. Mis be vonden zicli nog meer dan tien tdluizeiid jeugdige communicanten buiten, ge knield op steenen en stoepen en gedul dig wachtend en meezingend, toen do kinderen in de Kathedraal de misge zangen inzetten. Het was een plechtigheid, Idie tot de schoonste vaii het negen cn twintigste Eucharistisch congres gerekend worden kan. 150-000 vrouwen brengen hulde aan de II. Eucharistie. De vrouwendag was intussdlien een prachtig vervolg van dleze manifestatie van kinderlijke vroomheid. Te tien uur hedenmorgen kwamen op de Showgrounds in hot Moore-Park, waar een Pontificale Hoogmis werd op gedragen, de duizenden moeders en groote zusters bijeen van de kleine! jon gens en meisjes, die gisteren hun huldo aan de TI. Eucharistie waren komen brengen. Ook bij deze gelegenheid was Zijne Eminentie Kaïtiinaal Bonaventura Cer retti, de Pauselijke Legaat, de hoofd persoon. Lang voor het aanvangsuur was de stroom deelneemsters aan den vrouwen dag beginnon te vloeien. Duizenden en duizenden togen naar de Showgrounds. De massa groeide steeds aan en bereikte ten slotte den omvang van een ontzage- lijk leger, dat door 'bevoegde beoordee laars op ruim honderd vijftig duizend werd geschat. Ook thans bood het speciaal opgesla gen altaar een schitterenden aanblik. De leden van verschillende congrega ties en godsdienstige vereenigingen droegen een bijzondere (kleederdracht. Zoo waren de «Kinderen van Maria in het blauw gekleed, terwijl een ande re vereen iging als dracht geel-witte (dus in de Pauselijke kleuren uitgevoerde) mantels gekozen had. Hiertegen staken de eenvoudige zwarte gewaden van de talrijke kloosterzusters wel zeer af. Tus schen de ruim honderd duizend belang stellenden, die zich rond de Show grounds hadden opgesteld, bood de mengeling van de gewaden der deel neemsters een zeer eigenaardig en ka rakteristiek schouwspel. In totaal was er een half miljoen menschen bijeen, wat een record is, zelfs voor dit zoo succesvolle congres. (Ontleend aan cle «Maasbode») </V Twee duizend vijf honderd afgevaar digden der boerinnengilden aangesloten bij den Belgischen Boerinnenbond af- deeling van den Belgischen Boerenbond zullen baden Dinsdag 11 September te Leuven Mgr Luytgaerens vieren, den stichter van dcii Boerinnenbond. Deze telt 'heden hij de 80.000 leden over net gansche land verspreid. Hieronder volgt een beknopt programma van dit hulde betoon Om 10.30 plechtige H. Slis in de Collegiale Kerk van St. Pieter, opgedra gen door Mgr Jansen, vicaris-generaal van het Aartsbisdom. Om 3 ure, groote vergadering in het Alhambratheater, Vital Decoeterstr., vaar het woord zullen voeren !E. TT. Van Olmen, bestuurder van den Boerinnenbond, Mej. Cardijn. hoofdop- zianster; afgevaardigden der hoerengil den en der jeugdafdeelingenMgr Jan sen en Mgr Luytgaerens. Daarna 'hulde zangen uitgevoerd door eene gilde van iedere provincie. Verkocht aan een uildrager voor een spotprijs Een uitdrager te Londen had cenigo maanden geleden voor 3 V-i pond (onge veer 625 fr.) een oud schilderij gekocht, waarvan het linnen op 4fcrsdhillende plaatsen doorboord was en bedekt met een laag vuil. Het schilderij stelt den graaf van Arunderi en zijn kleinzoon voor. Dit portret nu, is onderzocht door een deskundige, die van meening is. dat- het hier een Van Dijck betreft, van een waarde van verscheidene duizenden pond .sterling. Voor de eleetrifioalie der Buurtspioor- gen in Oost-Vlaandcren cn bijzonder ronld het Gcntsehe. werd in het gocver- nementshotel te Gent een vergadering gehouden, waar tal van burgemeesters en schepenen der belanghebbende ge meenten aan deelnamen. De heer gouverneur de Kcrcnove "le Dentergem zat de vergadering voor. Het doel dezer bijeenkomst was: .le gemeen ten aanrolden om ten spoedigste de noo- dige kapitaalsverhooging te steunen, om de werken aan te vangen. Kaar gezegd werd zullen dc werken ,oor 1930 moeten voltrokken zijn. AI de tegenwoordige gemeenteovei'heden be loofden de tussdhenkomst le bespoodi- gen. De gemeenten die zich aan de t.us- sdlienkomst onttrekken cn naar hei schijnt zijn er zouden uitgesloten blijven- Straffen verminderd Ter gelegenheid zijner reis in Con- fro lieeftT do Koning, bij koninklijk be sluit van 4 September, degenen die Boor de rechtbanken dor kolonie verwezen waren tot een dienstbaarheid van ma ximum 6 maanld en tot een boet van maximun 1.000 fr., oen maand vermin dering van straf en 100 fr. vermindering van boet toegestaan. Deze maatregel is toepasselijk op de veroordeelingen, uitgesproken door ate rechtbanken, van Ruanda-Urundi. Dezelfde vermindering woitdit verleend noenmaal aangeboden, in het Poet-Ho-j op straffen die vroeger op 0 maand o FT 11.000 fr. boet ten hoogste gebracht wet- Do namiddag werd overgebracht, op den door andere genademaatregelen. Zondag gansch den dag door werden de Engelsühe verminkten op de harte lijkste "wijze te Gent ontvangen. La-ge de straten en lanen werden ze toege juicht en begroet- Om 10 uur, vertrokken ze per rijtuig van het Post-Hotel naar de Abdij 'ier Bijkcke. alwaar ze het Museum (beach- tigen rondgeleid door den heer an Wervekc. Daarna wcifJen zii in de Stedelijke Schietbaan ontvangen. Rond 11.10 uur, kwamen een twaalf-tal rijtuigen aan, gelokl door het Komiteit der Gentsohe Invalieden, MM. De Kauw, voorzittoi Constales De Pauw, ondervoorzitter; Van Daele, schrijver; Desmidk, schatbe waarder. Daar werden ze opgewacht door het Komiteit der Politieke Gevangenen. Langzaam en ingetogen, trdkken ze naar de plaats waar zoovelen weiden neerge schoten. 't Was een korte en aandoen lijke pledhtigheid. Vervolgens brachten de invalieden etn bezoek aan het Gravenkasteel en de hoofdkerk van Siut-Bavo, alwaar ze door Z.E. Kan. Vanden Gheyn worden ontvangen en rondgeleid. Met veel be langstelling werd de kerk bezichtigd en 'bijzonderlijk «Het Lam Gods,-), van do Gebr. Van Evck. Om 1.30 uur, werd hun dan Vliegtuig verbinding tusschen Bel gisch- en Portugeesch Congo Men meM't, uit Saint-Paul de Lonnda; De Belgische maatschappij «Sabena», die sedert, eenigen tijd het inrichten een er luchtlijn bestudeert tusschen Bel- giseh-Congo en de Portugceedhe kol», nie deed door een harer vliegtuigen een proefvlucht ondernemen. Het vliegtuig verliet Bom'a op 29 Au gustus en kwam na drie uren vliegen te Loanda, too. Do terugtocht had plaats op 4 September. Gedurenid'e het oponthoud te Loanda ondergingen 240 Portugeesdhe kolonis ten den luchtdoop, evenals al de gewes telijke overheden. De overheden en de liet kasteel van don Gouverneur te Boer v elde. 'sAvonds om 20.30 uur, werd een prachtig vuurwerk afgeschoten op 'het Gravenkasteel. Gent heeft aan de Engelsdlie ver minkten een gulhartig onthaal geboden. bisdom gent iZ.D.II. de Bisschop heeft benoemd Tot bestuurder van Be Zusters Fraii- ciacaneraen te Melle-Vogelhoek, den E. H. M. De Decker, professor in het Klein Seminarie te St. Kiklaae; Tot hulp-bestuurder der Brodders van O.L. Vrouw van Gourdes te Oostakker, den E.H..J. De Buck, onderpastoor te Beveren. tot onderpastoor te Basel den E, 11. M. Verbrugghe, professor in 'het college 1e Audenaarde. tot Professor in liet Klein Seminarie te St. Kiklaas den E. H. G. Bruyninekx student aan de Hoogescliool te Louver.: In het Aloysiusgesticht te Ninove den E.H. A. Trenians, priester in het Semi narie. De Fransehe kruiser «Strasbourg» en het Nooiseh schip Midhael Sars», die deel hebben genomen aan <fe opsporin gen naar de «Latham», het watenlieg- tuig van Guilbaud, Amundsen en gezel len is Zaterdag aangekomen te Trom- soe. 'Zondag is een dienst te Tromsoo ge celebreerd geworden voor de zielerust van de leden der bemanning van do «Latham». De Russische legatio to Oslo, heeft vanwege de «Krassine» een telegram ontvangen, waarin de Russische hulp expeditie aan de Nborsclio en. Fransclio regeeringen hare groote treurnis uit drukt over don dood van Amundsen en Guilbaud, wier gedachtenis in eere zal Portugeesehe bevolking hebben de Bel- |£Uj cn „elden als een groot voor- gfeche vliegers geestdnltig onthaald, y. - - - -• [beold aan de komendegeslachten. Eone der voornaamste oorzaken die hot neerhof weinig of geen winst doen opleveren is wel het houden van te oude hennen. De ondervinding heeft geleerd, en de boekhouding van ernstige kwee kers bevestigt het nog alle dagen, dat hennen het grootste getal eieren voort brengen tijdens 'het eerste iegjaar, dit vanaf den ouderdom van 0 tot 7 maan den tot 18 en 19 maanden. Het volgend jaar vermindert het ge tal eieren met 10 tot 20 c/o en dio ver mindering is dikwijls het gevoeligst bij de bc-ste legsters. Het derde Iegjaar treedt nog eens on geveer, dezelfde minderopbrengst in en die eieropbrengst. komt dan zelden lot 110 stuks. Ondertussclien zijn de hen nen ouder geworden en hebben alzoo minder waarde gekregen voor Sten ver koop of voor eigen gebruik. Voor sommige hennenhoudere is nou moeilijk elk jaar hun gansch neerhof to vernieuwen dodh voor iemand die zied* gemakkelijk kielcons of jonge hennen weet aan te schaffen is het zeer aan te raden geene hennen te ihouden die meer dan twee jaar aan den leg zijn. In de grootste hoenderhoesven vani ons land worden bijna uitsluitend één- jaarsdhe hennen gehouden juist omdat er aan tweejaarsclio minder en aan dries jan-rsche weinig of geen winst meer vast» is. Dc twee- en «driejaarsche hennen dio, in onze groote kweekerijen gehouden worden dienen hoofdzakelijk tot- het be komen van broedeicreuhet is immers geweten dat eieren van volwassen hen nen grooter on sterker van ktem zijn clan eieren van poeljen. Doch als het er om gaat de hoogst mogelijke winsten to trokken uit (1e eiorvoortbverigst van het neerhof dan komen enkel jonge hennen in aanmerking en dan hoeft men do dieren Qny^i'bilddelijk van kant tc ma ken,

De Volksstem | 1928 | | pagina 1