Vergailerisiy der Kalis. Kringen en Veresmpipn 4 Het Jubelfeest van den Paus. Gaarders. De toestand in Afganisian Geen prijsvermindering De Duitsche batterij te Br eed ene. Voor de bierhandelaars. Vrijdag Jan. 1929 De Frcdesmannen. CONGO Voiksfilosofie. -*• De ziekte van Koning George Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXVe JAARGANG NUMMER 3 Daglalaci 20 Ceatisman Uitgever J.-Van Nuffel-De Gendt gubilclteit buiten hol ferrcndlscansnt AAL3T Agentschap Havas, Adolf BJaxlaan, 13 te Brussel Rue de Richelieu, Parijs M. Senator filOYERSOEB over da Kwestie der Belastingen. De Federatie der Katholieke Krin gen en Vereenigingen hield gisteren, Woensdag, in de Zaal Patria eenedruk bezochte vergadering- onder Voorzit terschap van Staatsminister Segers. Waren o. a. aanwezig M.M. Dewinde, Vanden Corput, Carton de Wiart, Brifaut, de Burlet, de Steenhuyse, Berryer, Brunse!, de Montpellier, Ruzette, Herincks, Poncelet, Pierlot, Impériali, enz. Hat woord v/;rd gegeven aan den heer Senator Moyersoen, burgemerster van Aalst die op zich heeft genomen een verslag voor te leggen over de vermindering der belastingen en de supertaks. M. MOLERSOEN behandelde breedvoerig dit vraagstuk, Vooreerst legde hij de techniek van ons be lastingregiem uit en stelde dan de vraag, kunnen onze belastingen ver minderd worden 1 Ja, omdat onze begrooting in evenwicht, en zelfs in boni is, en omdat onze financies door baron Houtart tot een zeer gunstigen toestand zijn gebracht. Tevens komen wij aan bal einde der vier jaren bijgevoegde belastingen, tot samenstelling van het Dslgings fonds. Dit fonds gaat merkelijk ver minderd worden. Welnu, de belastin gen moeten in evenredigheid vermin derd worden. Hot zou ongepast zijn bet Delgingsfonds heelemaal af te schaffen. Immers, wij Lebben nog 100 miljoen schuld op korttermijn; eene groote schuld jegens de Nationale Bank; 53 miljard schuld op lang ter mijn, waarvan 28 miljard huitenland- scha schuld. Het is noodig dat het Delgingsfonds blijve bestaan om de delgingsbelastingen te verzekeren. In dit opricht moeten wij wensciisn dat da delgingen kunnen geschieden met sommen zoo groot mogelijk, ten einde de schuld, zoo haast mogelijk op to lossen. Zulks mag echter niet beletten dat de regeering al het mogelijke doet om de to zware belastingen in d maat van bet mogelijke te verminde ren, en eerst en vooral do grondlasten die ten onzent zoo hoog zijn, dat zij beletsols zijn voor de uitbreiding van don woningbouw. De regeering be grijpt dit, en heeft dan ook reeds een eersten maatregel genomen, met de stemming der wet tot kwijtschelding gedurende tien jaar der grondlasten voor kleine huizon. Doch, het is noo dig dat de grondlasten op heel de lijn verminderd worden. De grondlasten vertegenwoordigen 29 p. c. van ons fiskaal kapitaal. Do Staat bekomt daarvan slechts 6 p. c,; de provincie, 3 p. c. en de gemeento20p. c. Dit laatste porcent is veel te hoog en het dient gewenscht dat hier eene belangrijke vermindering worde inge voerd. Spreker trad dan in breodvoerige technische bijzonderheden over de mobilaire taksen en hunne nadeelige gevolgen in de financieole verrichtin gen. De beroepstaks bedraagt in het budjet 610 miljoen. Deze taks is zeer moeilijk toe te passon op de winsten van handel en nijverheid. Zij geelt bovendien aanleiding tot wraakroe pende inquisitiémiddelen der fiskus- agenten. De beroepstaks wordt thans geheven par schijven van 5000 fr. De regeering heeft eon voorstel ingediend, bepalend# dat de schijven verhoogd worden op 10000 fr. Dit voorstel bevat ook middelen tegen de inquisitie, Doch, da socialisten zijn tegen deze belastingvermindering gekant, en hebben bet voorstel in de Kamerkom missie doen verwerpen. Het is noch tans noodig dat ook voor de belap tingsschij.ven de perequatie worde ingevoerd. Wat do zegeltaksen botreit, deze sijs de nachtmerrie van handelaars en nijvoraars. Deze taksen zijn zoo me nigvuldig en zoo ingewikkeld, dat men er niet moer uit wijs geraakt, Dei koninklijke besluiten dienaangaande tellen 210 artikels en toepassingsre glementen 241 artikels. Wie kan er nog uit? En de wet eisclit dat eiken belastingplichtige die honderden arti kels kent Onmogelijk Deze taksen moeten vereenvoudigd en verminderd worden. Heeds is M. Houtart dien weg opgetreden, doch de regeering moet in dien zin veel verder gaan. Eene wraakroepende belasting is ook deze op de erfenissen, in het budjet vertegenwoordigd door 270 miljoen. Deze taks is oprecht eene onteigening. Zij wordt geïnd per schijven. Voor erfenissen van 1 tot 5000 fr. wordt betaald: 2 1/2 p, c door do kinderen op de erfenis der ouders 9 p. c. onder broeders en zusters en 18 p. c, onder kozijns en nichten; voor 5000 fr. tot 50000 fr. hetaLau: 4 p. c. door do kindaren, 15 p. c. onder broeders en zustors on 30 p. c, onder kozijns en nichten voor hoogere erfenissan zijn da percenten 8 1/2, 39 en 78 p. c. En de sociali sten willen die schar.dige onteigening nog verscherpen. Wij eischon er de afschaffing van omdat deze belasting strijdig is met het natuurlijk recht. En wat gezegd van de supertaks Deze is eene dubbele belasting, gehe ven aan 1 p c per eerste schijf voor 10000 fr. verhoogd met 1/2 per cont voor de hoogere schijven. De super taks is zoo onrechtvaardig als de erfe nistaks, omdat zij een tweeden keer de inkomsten beiast, op dewelke wij roeds bolastingen hebben betaald. De socialisten houden aan die taks als toezic.btmiddel over do fortuinen, als inquisitiemiddel. Ons volk houdt van die moeiallorij niet, en nog minder van die ontvreemding want die belasting is eene onteigening. Zij moet a/geschaft worden, niet alleen in 't belang der bevolking, maar ook in 't belang van don financieolen wel stand des lands, want bei is do super taks, welke de kapitalen uit het land drijft. Laat ons da wenschen uitdrukkeu dat M, Houtart weldra een algemeen ontwerp zou opmaken tot vereenvou diging van ons fiskaal stelsel en toi algemeeno vermindering van de be lastingen op alle gebied. De socialisten willen niet alleen de belastingen bandhaven, maar merke lijk verlioogen tot uitpersing der lastenbetalers en tot vernietiging dei- spaarzaamheid. De katholieken, inte gendeel, getrouw aan hun verleden, willen liet volk ontlasten en verlich ten van de te zware taksen. Wij zul len ieveren en blijven aandringen voor eene algomeeuo hervorming van ons fiskaal stelsel. Op 20 December had het Bestuur van ons blad een telegram gezonden aan Zij ne Heiligheid Paus Pins XI, ter gele genheid van Zijn 50jarig Priesterschap Heden Donderdag morgend om 1 mu is ons uit Rome 'het volgend antwoord toegekomen Al. J. I7«?i Nuffel, AALST, België. Home, 2 Jan, 20.45 u. De Heilige Vader dankt voor de hulde hem gebracht en schenkt ge- vraagden Apéstolischen Zegen. Card. Gasparri. VQORDEELEX AAfCT DE BEDE- De Italiaansche Staatsspoorwegen zul len van 15 Februari af tot 31 Deeemlber 1929 toe bijzondere verlagingen op de spoorwegtarieven voor pelgrims toestaan welke verlagingen, van 30 tot 50 p. c. sullen bedragen, naar gelang van het aantal samenreizenÜe pelgrims. Bijzondere overeenkomsten met liet bestuur -der Romeinsche tramlijnen ge troffen om de pelgrims met goedkoop: biljetten naar 'hun hotels en naar do hoofdbarilieken te vervoeren. Ook voer het bezoek van de afgelegen katakom- ben zullen de pelgrims bijzonder goed. koope vervoergelegen'heden ter beschik king staan. Aan alle naar Rome komen de pelgrims wordt gratis een pelgrim- kaart verstrekt, welke ook «recht geeft op ■een bezoek tegen laag tarief van de Va- likaansclie musea eh van de katakom- 'ben. De pelgrimskaart dient als eenzel- vigheidsbewijs bij de pauselijke jgehoo- ren. De redevoering van den heer Moyer- soen behaalde een ongewoner bijval en werd langdurig toegejuichtDe heer Voorzitter der vergadering stelt voor geheel het verslag van M. Moyersoen le doen drukken en te verspreiden, toat met algemeene toejuichingen werd aan genomen V Do Britsche legatie van Caboel werd gedurende negen dagen door bet vuur der opstandelingen bestookt. Het perso neel der legatie bracht de nachten door, uitgestrekt op .do plankieren. De koning en dè leden der konink lijke familie bevinden zich thans te Ca boel. Versterkingen zijn. seint men later uit IvadisbïU', te Caboel aangekomen. Onderhandelingen zijn iussdhen de Dje. lalaba's en den gouverneur aangeknoopt De wogen tusschen Djclalabad cn Ca boel zijn neg altijd geblokkeerd. De huisgezinnen met vier kinderen cn meer onder 21 jaar en voorzien van de voorgeschreven kaarten genieten 50 p. c. vermindering op spoorwegen en buurtspoorwegen. De autobusdiensten hangen in veel pbhse.n af van de Na tionale Maatschappij der Buui-spoorwe gen. Geniet men ook op die autobussen van de toegestane, prijsvermindering Op deze parlementaire vraag heeft de 'bevoegde Minister 1 vet volgende geant woord Aan de leden der groote gezinnen wordt igeenerlei vermindering verleend op de door de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen geëxploiteerde au_ tofeu «diensten. Voormelde Maatschappij doet gelden dat de financieele toestand van de be doelde diensten niet toelaat daarop de verminderingen te verleen cn. welke be langhebbenden op de eigenlijke buurt- lijnen bekomen lidbben. Over een paar dagen werd de fameuze batterij Deutsdhlund te Breedene door middel van dynamiet tot. springen gebracht. Ziehier eenige bijzonderheden daarover Twee van de vier stukken geschut.' die de Duitsehe batterij «Deutseïdand i to Breedene vormden, werden verkocht aan een bandelaar in oude metalen, met opdracht ze te vernietigen. Sinds eeni- gen tijd begon men zooveel mogelijk de aanwezige voorwierpen uiteen to nemeD liet grootste stuk van alle editer, een kanon, moest men dosn springen. Eindelijk is men daartoe overgegaan. Eene lading van 35 kilo dynamiet was noodig om tot een goed einde te gera. ken. liet werd eene zoo lievige ontplof fing, dat. van de gebouwen in de om°-e- Sraama Buildings, 6 L ondrss, C 4. Op een parlementaire vraag heeft de Minister van Financiën het volgende geantwoord De Omstandigheden dat handelaars in bieren op flessdben die zich voor zien bij een brouwerij, de overdrachts- taxe beialen bij gelegenheid van hun aankoopen, sluit voor lien de verplich ting niet uit diezelfde taxe te betalen op de facturen betreffende de veikoopen aan de herbergiers. Het behoort immers tot het wezen van de overdrachtsbelas ting, elke overdracht te treffen, welke in 'het land plaats 'heeft (Wetboek der taxen gelijkgesteld met liet zegel, art. 1) a) Op de aflevering van een behoor lijk gezegelde factuur, doch den bier koopman aan de heibergiers, is ver plicht voor elke leveling boven 30 fr. b) Het cijfer van 30 frank werd be paald door de wet cn de regecring meent dat het niet noodig is het te wijzigen. c) Het leggen op bieren van een en. hele en vaste overdrachtstaxe, ohdhbaar bij gelegenheid van den verkoop door don brouwer, komt niet gepast voer. Die maatregel schijnt de goedkeuring van kleine en middelbare brouwers niet weg te dragen H. Gregorius IZonop7,46Zon af4,05 gNieuwe Maan den 10 m. een auto-tracteur van 4 ton voor do Forminière, 300 ton rails Docauvil.lo voor de 'Socoma, 10 ton brugmatcriaal voor de öogetra, 5 autos voor do Gilles pie, 6 vergaarbakken van 3 ton voor de Texaf. 1 locomotief van 8 ton voor do Cult. Op het voordek waren geladen, een, deel Ann den ijzeren boot voor den .Staat, van 13 ton en 2 caisons voor liet ver voer van boomen. van 4 ton. Aan de vertrekplaats was- nog al veel volk aanwezig. In 1928 heeft de soviet-republick haar weermacht uitgebreid .met. twee territoriale divisies. De afdeeling tank§ en bedieningpmanschappen is ongeveer verdubbeld. Er zijn vier nieuwe smal deel en, bombardementsvliegtuigen ge vormd, acht kompanies, luchtafweerge schut en twee. torpedoboorsmaMcelen. Het aantal gevechtsvliegtuigen is aan merkelijk /litgobreicl. Men heeft cm af zonderlijk institnut in liet leven geroe pen om de.n cliemischen oorlog voor te bereiden; afzonderlijke stormtroepen worden geschoold voor de gasaanvallen Dc afdeeling geschut is verdubbeld en ei' zijn nieuwe mitraillcurs-afdeelingen gevormd. t In do grensdistrikte.n zijn niouwo s!rategfische spoorwegen en groote 'auto wegen aangelegd. De studenren en bcc- ï'cn organisaties worden militair ge schoold. De .jeugdorganisaties der Roodc. Bionieren hebben zelfs groote oefenin gen gehouden, waarbij de volkskommis- saris van bat krijgswezen, Worosdhilow, tegenwoordig was. Zelfs op de scholen wordt aan jonge boerendochters onder richt gegeven in de bediening van ma- chiengewemi. Volgens officicele opga ven telt- het Roode leger 562.000 man. maar in ^werkelijkheid bedraagt hun aantal 1.502.000 man, waarbij de tal rijke vrouwelijke regimenten en jeugd organisaties niet zijn medegerekand. Al wat rood is dweept met den vrede cm cle deugnieterij 'kracht te geven; want zoo er in Europa nog eenig oor. losgevaar dreigt, is het in Rood Rus land. op ving geen enkel ruitje beet ibleef Het. departement van Landsverdedi ging volgde de afbraakwerken met be langstelling en deed reeds zeer interes, santé ontdekkingen. De Duitsche inge nieur, die gedurende den oorlog de bat terij oprichtte, kwam ter plaatse en stel de heel veel belang in de .afbraak. Hij vroeg zelfs, na bet opgevc-n van zijne titels 1 om deel te nemen aan alle werkzaamheden. Men verzocht, bem ec'h. ter beleefd de. plaats te ruimen. De gendarmerie van Brecdene stelde overige opzoekingen in aangaande de menigvuldige metaaldiefstallen die in den omgeving van de afbraak gelbeur den. Er zijn personen die in den begin, ne eenvoudig met een vrachtauto ver schillende ton nik'kel en brons kwamen halen en zoo gerust heenreden alsof zij de eigenaars van dit metaal waren. Die gevallen zullen nodhtans nu nfct meer aan de waakzaamheid der gendar. meu ontsnappen. Vcrlrch der aAnvcrsvillea 1 De paketboot «Anversville» is Nieuwjaarsdag, te 3 uur namiddag, uit Antwerpen naar de kolonie vertrokken. De «AnvereviUe», kapitein Biebuyck ondernam hare 81ste reis. Daar vele vetrekkenden de Nieuw, jaarsfeesten nog Ibij hunne familie wil den doorbrengen was bet getal passagiers niet bijstel' groot CS van 1ste Idas, 79 van 2de en 1 van derde, alsoök 2 passa giers voor 'Deneriffe. Mgr Sylmin Van Hee Ondor de passagiers had men Mgr S. Van Hee. en de Pater A. Geeraerts, van de Missies der E. Paters Jesuiten, dé E. Pater D. Besien, van de Missies van Scheut de E. Zuster B. Dtiogne, van de Orde der Zusters van Maria; de E. Pater Ch. Mans, aan de plantagics Yor staarten gehecht. Twee ophefmakende paseagiers Onder de passagiers had ruen ook een paar buitengewone klanten. Wij bedoe. len hierbij eene zuster van don ex-kei zen Wilhelm, tihana Mev. Zoub&off. De vrouw vertrok naar Congo, met haar man, wiens avonturen zoo algemeen ge kend zijn. Mevr. Zoubkioff, geheen ons een «ver vallen grootheid» toe,. Zij was maar heel eenvoudig gekleed, een üuweelen man tel met, pelsen kraag. Haar jonge man was ook niet heel bijzonders. Zij waren slechts in gezelschap van een ander heer en dame. Het paar vertrekt in dienst van de Soeiété 'Equatoriale Congolaise. De lading. Do lading van de «Anversville», be staat uil 4000 ton stukgoed. Men had 9, Wanneer is het goed arme man ie ijn Als men een gelukkige anno man is. Maar bier zit nu juist du knoop. Geluk is volmaaktheid, en vol maaktheid is zedelijke rijkdom. Een ge lukkig arme man is dus feitelijk rijk. Wat verheugends ligt c-r besloten in 'b gebed slecht gezelschap te vermijden Dat er middel bestaai; dit gezel- sdhap te ontwijken. Wel te verstaan, met Gods hulpmaar we. beschouwen hier alleenlijk 't feit op zich zelf. Mis schien. lezer, vat ge daar seffens heb overgroot belang niet van. Doch er zijn in 'nen menseh zijn leven oog'onblik ken, dat de vraag of men aan een zede lijk onheil kan ontsnappen, verplette rend angstig werkt. Slecht gezelschap is al van 't grootste onheil, dat ons kan overkomenMoest ge eens. als gevolg van dit gezelschap gezocht Gf niet ver meden te hebben, in gevangenschap ge- taken met een ongewenschten ga t. dan zoudt ge u wel de vraag stellen, of ol* middel was liet slecht gezelschap le ont wijken Wat hier licht op dc zaak werpt is de godsdienst, die volgens de socialisten van geenen tel is. Maar zorg er goed voor, dat go u niet laat pakken. Zijn d<* kommvnisten modern /t Wil 't gelooven. Amper is de partij gesticht, of ze 'breekt in tweeën, gelijk in sommige «moderne-: huh. nou dens. Trotskisten en Stalinisten, wie houden nu, sukkelaars van mode werk lieden .de kómmunistiseho «waarheid)) voor Ge zult verre komen met do zen te volgen, die zelyen niet weten wat ze willen. Of wilt gij misschien «burger» worden *k Denk niet verre mis to Z1>-. XX. Het bullctijn Dinsdag morgen ten 11 ure 15. weid het volgende bulletijn afgekondigd De koning heeft een goeden nacht doorgebracht. De algemeene en lokale toestand blijven zonder verandering. Dit bulk1.'ijn was ondertcekend dooi de geneeöheercn Dawson of Penn, sir Stanley Hewctt en Ki^by. De 'Koningin aan den lord-mayor De Koningin 'heeft aan den lord. mayor von Londen een (brief van bedan king gestuurd voor de boodsdhap, welke hij aan den Koning gericht had ter ge. tegenheid van Nieuwjaar. Dc Yorsim zegt onder meer De meedeeling van den lord- mavor heeft mij bereikt op oen oogon- blik van veel onrust, Dc ziekte des Ko- nings moet oen langen cn moeilijken weg volgen, maar met Gods wil mag ik hopen dat de wolken zullen opklaren en dat de hoop van gausdh cle natie geluk kig zal verwezenlijkt worden. Wanneer de Koning de gezondheid en de krach ten zal terug gewonnen hebben, zal het voor hem een oorzaak zijn van vreugde (e mogen vernemen hoe de Iburgers van Londen hem tijdens rijn lijden steeds gedachtig waren. Kalme dag Dinsdag namiddag ten 3 ure, wer.l vernomen, dat de koning een kalmen dag had doorgebracht en dat etr geen verandering was in zijn toestand. Lord Dawson of Penn is naar het pa. leis terug gekeerd en had er een onder houd van oen half uur met sir Stanley Hewett. De Koningin is 's namiddags uitgegaan. Verklaring van Minister Hioks Alvorens naar Menton to vertrekken, heeft sir William Joynston llioks, mi. nister van binnenlnndsche zaten, Woensdag morgen verklaard dat, hij do geneesheoren des Konings had geraad pleegd. Zijn indruk was dat. 'het, ergste der ziekte, van den Vorst voorbij is. Men heeft alle redens onr te hopen, dat een. langzame maar trapsgewijze beternis zich; zal voordoen,

De Volksstem | 1929 | | pagina 1