18 Eerlijk met alles, ia alles Bank voor Oost-Vlaanderen Woensdag Sept. 1929 Eene moord op het Parijzer Gerechtshof De groote tombola der tentoonstelling Russische schat gevonden te Belgrado Vit Duitschland terug Tentoonstelling in 1930 Drie Belgische Martelaars in China De ramp der iEstella Aan den Kluisberg Konnig Amanoullah JUUCVe JfiARÖBKÖ NUKHHER 216 Kortstraat, 9 an 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgovor J. Van Nuffel-De Qenclt. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havao, Adolf Muxlaan, 13, te Brussel Rue de Rlohelieu, Parijs Breams Buildings, G Lonöros, E. C. 4. H. Sophia Zonop5,32Zonai6,57 V. M. 18 L. K. 26 Men rergeet veel op onze dagen. Plichten verzuimt men gemakkelijk en dan denkt men nog dat het zoo wel en goed is voor God en bij de menschan. Eerbaar is... on blijft men misschien volgens de wereld maar eerlijk zijn dat is wat anders: Ilalt nog ietsWeet ga dat alle gepleegde onrecht moet hersteld wor den Waarom neemt mon liefst in dienst, zelfs bij antikatholieken of geuzen, een katholiek meisje of cbristene dochter Waarom stelt wen meer betrouwen in een christen werker, ambtenaar, bediende, onz. Eerst en vooral omdat zij eerlijk en rechtveerdig zijn en zoo zij het per ongeiuk niet wezen, zij het moeten biechten en het terug geven. Ja har stellen moeten we als we bedekt ge stoten hebben Weet goed dat hier hot oordeel dor manschen van 't oor deel Gods verschilt on een eerlijk en rechtveerdig man volgens de wereld, niet altijd mag aanzien worden als een recht en rechtveerdig mensch volgens God en zijn geboden. De eerroof moot ook hersteld wor den. Nochtans onder dat opzicht schrikt niet af do babbelzucht, de sensatiezucht, de nieuwsmaronvertel- ler goad komt hot uit zoo holst het niet. zoo klotst het niot, dejaloersch- hoid, enz. We doen er nog iets bij en zeker nooit iets af, alio aangedikte nieuws- jes op de kap van den naasten strooit mei: rond, En zoo komt het welhaast dat vermetel oordeel, kwaadspreken, achterklap en lastertaal zelfs kunnen of schijnen te kunnen samengaan met sommige devotie. Ba's mis on mis plaatst, da's dom en dommigheid Daar valt mo i u nog iets te bin nen. Ik wil gewagen van de verdoe- lende rechtvaardigheid. Da's do recht- voerdigheid dor oversten, dio moet zorgen, dat de lasten en lusten, de oereamhton en posten naar recht en billijkheid onder do onderdanen wor den verdeeld. Eere dost zeere. doch in alle geval en algelijk moet het jandorie juist gaan en zijn. Do ouders moeten ook rechtveerdig zijn tegenover hunne kinderen. Voor het eene kind mogen zij niet meer over hebben dan voor het andere. Hier is niet alleen spraak van geld en geldelijke zaken maar voor wat aangaat hunne Holde on de liefdeblij ken. 't Kan goheuren en 't gebeurt dat oen kind knapper is, meer talen ten heeft, enz., en vandaar een voor keur voor de eene afstammeling en eens achteruitzetting voor een ander. Ouders geen onrechtvaardigheid plegen met het andere kind te trek ken en to stellen. Als 't kind zulks bemerkt dan is 't te laat, want zijn zijn karakter wordt er door verdraaid en verwrongen en uwe goede lessen en voorheelden zullen hun kracht missen. Nog iets we mogen tegen onze medemenschen geen diplomaat of politieker zijn. Men moet weten wat zo aan ons hebben. Geen twee aango. zichten gebruikon, niet wit en zwart of zoo wat grijs of tusschan do twee, maar effenaf recht voor de vuist iu spreken, doen en laten. Oprecht zijn I ronduit de waarheid durven zeggen. Niet anders klappen in't bijzijn van iemand dan wanneer hij afwezig is,. Sommige beleefdheid trekt men te ver, ze rekt genoeg. Achter dan rug moeten wo handelen gelijk mon in 't openbaar zoude staan voor allen die 't aangaat. Gaat ge zoo te werk dan zult go welhaast eer- biedigd wordon als een man ot oeao vrouw van karakter en men zal ver trouwen in u stellen. Eindelijk tracht immer eerlijk te lyn togonover u zeiven en u zalven niet bedriegen. We moeten ons zelveu onpartijdig booordeelea. Ons leven moet zijn: eerlijk, trouw, oprecht, liefdevol, onbaatzuchtig, bermhartig, goed. Gij moogt zeker niet ongods dienstig zijn Edel moot ge wezen en dan zullen uwa opena oogon nen spiegel zijn van uwe eerlijke ziel. Dat wouscht u... MAKC. Gisterenmorgen, om 10 uur, werd het Gerechtshof te Parijs in opsohud- iding gebracht door een drama dat zich in een oogonblik afspeelde, en waarbij de deskundige Bayle door drie revol verschoten werd gedood. Het slachtoffer begaf zich doorheen de don'kere gangen van het gebouw naar, zijn laboratorium, toen een man die achter hem ging, hem op de schouders tikte. Hij keerde zich om en zag den man die een revolver voor zijn oogen hield. Een ireconde later zakte hij ineen door twee revolverschoten, één in het hoofd en één in het hart getroffen. ■Vooraleer de vlucht -te nemen, joeg de dader zijn slachtoffer nog een derden kogel in het lijf. 'Drie poli tie-off i eieren, die bij hot ge rucht der, losbrandingen uit hun kabi net waren gekomen, zagen den man vluchten en zotten horn achterna. Zij gelukten erin hom aan .den uitgang van het Gerechtshof aan te houden. He man bood geen weerstand bij zijn aanhouding. Hij verklaarde te zijn ge boren in Juni 188G en te wonen rue Rooheohpiiart, 82, te Parijs. Zijn naam is Pkiliponet. Hoor de politieofficieren ondervraagd verklaarde hij «Ik heb een oneerlijk man gedood. Hij heeft mij bij een ex pertise benadeeld. Hoch dadelijk scheen hij zijn woor den te willen betreuren en%er was dan ook uit hem niets meer te krijgen. Hij zou alleen nog aan den onderzoeksrech ter an twoorden Even voor den middag werd het lijk van den heer Bayle, uit liet Gerechtshof gebracht, op een bordes door vier rech terlijke agenten gedragen. Achter het lijk stapten de policiepre- feet de heer Chiappe en verschillende leden van het personeel van het Ge rechtshof. Het slachtoffer M. Bayle had een belangrijk deel ge nomen aan den dienst van crimineele opzoekingen, ingevoerd door M. Ber- tillon. Hij was de schrijver van belang rijke werken over die nieuwe wetenschap Als deskundige hacl hij deelgenomen aan de debatten van al de processen die in de Assisen zaal gevonnisd werden. Zijne werkzaamheden bepaalden zich niet enkel tot do opzoeking der sporen die liet ont|lekken der schuldigen mo gelijk konden maken. Hij had zijn naam gehecht aan de echtheid vaststel ling van kunstvoorwerpen en van oude schilderijen, dank aan lichtstralen. Hij was onlangs aangesteld geworden voor hot onderzoek dor voorwerpen te. 'Glozeil bij de FVadin's in beslag geno men en had tot de niet echtheid der vo or werp en besloten. Te Antwerpen is M. Bayle als expert opgetreden in het berucht proces van Beernem en men zal zich de ophefma kende tegenstelling herinneren tus-chen zijne conclusies en die van Br. He Hech ter. M. Gaston Edmond Bayle was op 9 October 1879 te Parijs geboren. Lieen- ciaal in wetenschappen en natuurkunde gewezen leerling van het Instituut Pas teur, trad hij in den rechterlijken dienst als onderoverste op 1 Januari 19.13. Ilij leidde den dienst sinds 1 Sep tember 1921. Hij was sin-dis 1 Januari 1926 ridder van het Eere-legioen. M. Bayle laat een weduwe en vijf kinderen na. Be moordenaar De moordenaar Philiponet is te Lyon op 19 Juni 1886 geboren. Beweerd werd dat men met een zirmclootze zou te doen hebben. Nadere bijzonderheden over het drama Korten tijd voor de komst van M. Bayle, li aid de heer Groussaire, hoofd brigadier van den rechterlijken dienst vo-or de vereenzeh iging, die ongeveer van dezelfde gestalte is als M. Bayle, •gelij-k hij zijn dienst ging beginnen," 'n struischgebouwdc kerel gezien, houdend zijn hoed fn ide hand en die hem scherp opnam. M. GrousSai re blcof een oog'enblik slaan en de kerel verwijderde zich. Br Paul, wetsdokter, lieeft liet lijk van M. Bayle onderzocht. 5de uitgifte Reeks E. De gelukkige winners der trekking ran 21 en 22 Oogst 1929 I. Loten aan biljetten -toegekend Het lot van 200.000 fr. werd gewon nen door een groot ooiflogsinvalled te Antwerpen. De Hor, loten van 50.000 fr. vielen te beurt aan M. Leonard Denis, mijnwerker, te LizenS-eraing M. Ficihorolle Fernand, gasbediendo te Charleroi Een groep (bedienden van hot werk huis der (Spoorwegen, te Lodelinsart M. Alphoruse Schouppe, werkman, te Haeltert. iVeerticn van dé twintig loten van 10.000 frank werden reeds afgehaald. He zes biljetten waarvan hieronder het nummer opgegeven wordt, werden nog niet ingebracht N. 141.014/8 verkocht te Luik N. 169.439/5 verkocht te St. Gjiislain N. 318.299/1 verkocht te Spa •N. 332.071/7 verkooht te Quióvrain; •N. 501.449/4 verkocht te Leers N. 593.814/3 verkocht te Antwerpen. II. Loten toegekend aan omslag- gen ^Het lot van 50.000 fr. werd gewonnen door den Heer F. B., Max, Rfoosesstraat, te Antwerpen (Kiel). Drie loten van 25.000 fr. werden ach toreenvolgens opgevorderd door Een groep werk Leden van de Werk huizen «Tubes de la (Mem 3 te Flé- malle; De ftociété Générale de Belgique, en een groep werklieden van de diamant nijverheid te Antwerpen. Ook vijf loten van 10.000 fr. weifien reeds afgehaald. De omslagen waarvan de nummerjr velgen, werden nog jiiet ter betaling aangeboden Omslag N. 574,830, winnend 25.000 fr., verkooht te Meenen; Omslag N. 235.428;-wannend 10.000 fr., verkocht te Gent; Ohvdag N. 531.388, winnend 10.000 fr., vorkocht te Vervier-;. Laten wij opmerken dat de winners het volledig bedrag van hunne loten ontvangen, zonder lie minste afhouding, voorwaarde welke voor een deel liet wed- slagen van de Tombola uitmaakt. Wij herinneren nogmaals aan de ach terblijvers dat de lijsten van de trekking te koop zijn in al de post- en telegraaf kantoren van het land. Stippen wij ook aan dat de voorraad van de 'loterijboekjes der roek? F. op dit tijdstip in omloop, snel verdwijnt en dat men van nu af de volgende trekking voorziet voor October a.s. De bladen te Belgrado bevatten het ophefmakend nieuws dat in een 'kelder de Schat gevonden is van de Bank van Leening van St. Pelerb'berg. Et is een De aankomst tan het Se linie te Brussel Maandag wapperdo de nationale vlag op de statie Scliaerbeek-Jo6apliat en ver drong zich daar, binnen en buiten, eeno waarde°aan juweelen en kostbare voor- groote menigte, om den terugkeer uit weipen van een half miljard dinar. R» Bij het uitbreken der revolutie te St. Petersburg vluchtte de Bank naar de Krim.- Vandaar wer,d de scliat meege voerd door generaal Wrangel, wanneer de witte legers moesten vluchten. To Belgrado wilde niemand de scliat bewaken, zoodat AVrangol hem in êen kelder deed Verbergen. De sdhat zou rooit ontdekt zijn ge weest, haddo niet een groep Russische uitwijkelingen, er de likwideering van gevraagd, met het doel oene groote Rus sische bank cp te richten met de alzoo bekomen fondsen. Filiaalder Algemeens Bankvereeni- ging en Volksbank van Leuven. Kapitaal en Reserve 235,000,000 fr. ZETELS [Gent, St Baa/splaats, 18 RonBeAbeelstraat, 2 BIJ HUIZEN DER STREEK: Aalst Herzele V/etteren Sottegem Seheldewindeke Keizerlijks Plaats. Markt Kerkstraat. Kasteelstraat* Dorp. BIJKANTOREN: Burst, Denderleeuw, Hillegeml Kerekxken, Lede, Mei-reMoorsel, St Lievens-Essehe, St Lievens-Hau- them. Alle Bank- en Beursverrichtingen aan de bests voorwaarden. Stipte geheimhouding Volkomen zeker heid. 1525 De Koning van Spanje en de Vlaam- sche kunst te Antwerpen De tentoonstelling van Vlaamsche kunst, die in 1930 te Antwerpen gehou den wordt belooft een kumstgebeurtenis te zullen zijn, tenminste even groot als de tentoonstelling van Vlaamsche kunst in 1927 te Londen. Zoo verneemt men thans uit zeer be trouwbare bron, dat koning Alfons, van Spanje, er in toegestemd heeft de. ver maarde «Kruisaf doening» van Rogier Van der Wey&en voor den duur der tentoonstelling in bruikleen af tc staan. De "hert-og van Alva zal zijnerzijds de werken van Vlaamsche meesters ter be schikking stellen, die in zijn verzame ling voorkomen. Ook van elders kpmen verheugende toezeggingen. Z.D.H. Mgr Trudo Soms, bisschop van Ilou-Pé, en de Francis leaner Paters Bruna en Robertus vermoord -De reed? lange lij3t onzer Belgische Geloofshelden, die hun apostolaat in China met den martelaarsdood hebben bezegeld, is weer aangegroeid met drie namen, deze van drie zonen van den II. Franciscus, drie zonen van ons katho liek Limburg: iZD.II. Mgr Triido Jans, ■bisschop van Hou-Pé, en de EE. PP. Bruno en Robertus, die vermoord ge worden zijn te Liac-Taus, in de provin cie H ou-Pé. Dit kort bericht, verzonden uit I-Tang de residencde van Mgr Jans, vermeldt geen verdere bijzonderheden over deze drievoudige moord. Hou-Pé de West-Zuidelijke provincie van China, is 't middenpunt der Belgi sche F ra ncGka'ansehe missie in China. Z.D.H jaren zijn overlijden Trudo Jans verkozen werd om hém op volgen als bisschop van Hou-Pé. Joh an nas Jans weid geboren in het Limburgsc-h dorpje Sicüien-iSuesen-iBoIre den 4 Maart 1877. Reeds in zijne kin derjaren gaf hij blijken van eene inni ge godsvrucht, en als \Toom misdiener had -hij op zich do aandacht gevestigd van deii iE.H. pastoor der parochie, Als knaap voelde Johannes Jans zich aan getrokken tot- het kloosterleven. Ka schitterende humaniorastudies in het Seraf ijnsch ko'llegio te Lok eren, trad hij in het noviciaat der Minderbroe ders la Thielt, in 1896, en ontving er den kloosternaam van Truldo. Zooals zoovele zijner jonge confraters verlangde Frater Trudo uit ganseih zij ne ziel zijn apostcliever te mogen gaan uitoefenen in de missies van China. Zijne gezondheid liet echter veel te wenjschen, bij zoover dat hij zijne stu dies in de godgeleerdheid moest onder breken. 'Na bittere beproevingen, mocht hij nochtans in 1903 het geluk smaken de 11. Priesterwijding te •ontvangen. Hij verbleef dan een tijcl in het klooster te Antwerpen gestuurd, en daar, in de sterke ScheMelucht, hertemperde hij zijne gezondheid. Opnieuw 'koesterde lij j den droom naar de missies van* Chi na te mogen afreizen. Doch zijne over sten konden hem deze gunst niet ver- ieenen, vooraleer 't gebleken was dat zijne gezondheid geen gevaar meer liep^ Eindelijk in 1907 bekwam hij de zoo vurig betrachte gunst en in (Maart 1907 scheepte hij in naar China. Hij reisde langs Rome oori. waar hij het geluk had door 'Z.H. den Paus in audiëntie ont vangen te worden, en door den H. Va der zelf gezegend cu aan gemoed i'g)l te worden. Gedurende zestien jaren wijdde liij zich in de missie van Hou-Pé toe aan het apostolaat, toen Z.D.H. Mgr Evc- raerts overleed. In 1923 werd hij door Z. JI. den Paus uitverkoren om Mgr. Bveraerts als bisschop van Ilou-Pé op te volgen, met residencie te I-Tang. Het is daar dat hij, in volle ontploiing van zijne zielenijver, samen met twee zijner Franciskaansche paters, vermoord is ge worden. Door bandieten vermoord Een tweede bericht uit I-Tang meldt dat Mgr Jans en cn de twee missionaris sen zouden vermoord zijn door Chinec- sche bandieten, die do streek van Hou- Pé sedert geriumen tijd onveilig maken. Do bandieten zouden in de residencie gedrongen zijn om geld te stelen. Daar zij er geen geld vonden, zouden zij uit Duitschland van het 8e linieregimen^ te begroeten. Afvaardigingen officieren van al da korpsen van het garnizoen waren aan- alsook van den Vriendenkring van 'liet 8o knie, en van meer andere vereenigingen van oud-militairen. Ten 16 uro stoomde de (bijzondere trein, ten ure 20 uit Julicli vetrokken, de statie binnen. De soidaten van het 8e hadden de wagons met Belgische vlagskens ver sierd. Majoor Havino, van den état-major dei- plaats van Brussel, ging kolonol Ilellin te gemoet en weiisehte hem hartelijk welkom. De troep, onder do bevelen van majoor Long. stelde zich gezwind in ma'rschorde cn verliet de statie langs de LambermontlaanDe menigte juichte, onder het geroep van «Leve liet Leger het 8e geestdriftig too, en groette- eerbiedig het regimonts- vaandel, waarop do namen «Yser, Gor ten; arek» prijken. Voorafgaandelijk werd do krijgseer aan liet Vaandel be llet muziek speelde de «Braban- £ontie», terwijl de wapens geboden weid den. En dan trok het regiment langsheen de 'bevlagdc Chazallaan naar de kazer ne der Daillvplaats, onder do toejui chingen der menigte. Het was zoo wat 1914-1918 dat in het 'gemoed der volks herleefde. In de Boudewijnkazernc gekomen» weid daar door het regiment een bloe menhulde gebracht aan het Memoriaal der Gesneuvelden van de Karabiniers. Lijken aangespoeld Zondagnamiddag is te Walsoorden, drijvende gevonden en aldaar aan den wal gebracht, het lijk van een lid der bemanning, hetwelk door den aanwezi gen geredden machinist De Grijze ia herkend als dat te zijn van den tweeden stuurman Press, van Estlandsche natio naliteit, oud 31 jaar. Later zijn te Walsoorden nog drie lij ken van leden van de bemanning van de «Estella» aangespoeld. Deze weiden nog niet herkend Het lijk van den locris, dat te Weer de was geborgen, en dat van den hier geborgen eersten stuurman Meibaum, zijn door een Belgischo havenpolitie- boot naar Antwerpen overgebracht* BORMS UITGEJOUWD Zooals men weet was Borms van zin, Zondag, aan de Taalgrens, eene mee ting tc houden, toch deze was, om alle mogelijke onlusten te voorkomen, door, de biu-gemoesters van Orroir, Amougiea en Ruyen, op wier grondgebied de berg gelegen is, verboden. Borms en zijné meeloop ere wilden toch him plan ten uitvoer brengen. Doch zij hadden sten- der do vadorlandsche bevolking van den omtrek gerekend. Nauwelijks poogde Borms den mond te openen of zijne stem werd door het gejouw en liet ge fluit der tegen betoogers gedempt, en werden de aklivistisehe liederen door de «.Brabancon ne» verdoofd. Er ont stonden lichte woelingen, doch 'n twee honderd tal gendarmen daagden op en Borms met zijne handlangers kozen liet hazenpad. Vlaanderen noch Wallonië is met de gekke droomen en lie zinnclooza politiek van do aktlvisten niet gediend. Dat werd Zondag eens te meer aan den, Kluisberg bewezen. Hij wil Christen worden Een 'Engelsch blad Ibeweert uit beste bron vernomen te hebben dat Amanoullah, gewezen koning van Af ghanistan, en de koningin besloten héb ben den katholieken godsdienst te om helzen. Die tweevoudige Ibekeering zoiü te wijten zijn aan het feit dat Amanoul lah zich niet te loven gehad heeft over hot gedrag der Afghaanscsho priesters jegens liem. De gewezen vorsten zouden! in ke nil is "gekomen zijn met Pater Au- gustin Pirelli, kort na hunne aankomst; te Rome. 't, Is na lange en dagelijksdliq besprekingen met de.n Pater over liofe Christendom dat Amanoullah en 1- 1,K „l-.l zijne razernij Mgr Jans en de twee Patere ver-1gemalin zouden besloten bobben den, moord hebben* IRlam af te zweren*

De Volksstem | 1929 | | pagina 1