L.Taeymans.S.J. 18 Wie heeft recht op pensioen lank veer Oest-Vlaanderen Woensdag Dec. 1929 De Ministerraad De Taalkwestie De Spoorwegramp van Namen De zwervende bedelaar te Parijs Oorlogsmonument te Melle. De nieuwe Oceaanvlucht De Dusseldorfsche Moorden. Kring Brialmont Tentoonstelling der Schilderijen van Landbouwbelangen Het huwelijk van Prinses Marie-Josê XXXe JAARGANG NUMMER 291 Kerkstraat, *0 «a 21, Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiomen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. publiciteit buiten het KFySSWMW Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan13, te Brussel Rue de RichelieuParijs Breams Buildings6, Jjondres, E. G. 4. H. Gratianus Zon»p7,4iZonaf3,E3 L. K. 23 N. M. 30 Nu wij aan den vooravond lijn van aanzienlijks verbeteringen van de al gemeene pensioenwet, is bet ons in ziens niet ongepast te onderzoeken boe wij er op dit oogenblik voorstaan Opdat de vraag, die als boofding dient van ons artikel, echter volledig wezo, dient er vooraf onderscheid gemaakt tusscbeu ouderdomspan sioen, zonder meer, en kosteloos ouderdomspensioen. In uitvoering van de wet van 17 Maart 1865, die nog steeds in voege is lijk voor der. oorlog, mag iedereen, bet zij rijk of arm, van al 6 jaar oud, in de Lijfrentkas stortingen doen om later een pensioen te trekken, Voor uitgestelde renten, t. t. z. voor een pensioen dat uitgaat op een volslagen ouderdom van 50 tot 65 jaar, mag de storting geschieden met afgestaan of voorbehouden kapitaal. Integen deel als iemand voor zichzelf of ten bate van derden persoon een dadelijke rente (een pensioen dat men onmid dellijk geniet) wil vestigeD, dan is de storting aitijd met afgestaan kapitaal, Hieruit blijkt dat het verkeerd is te denken dat men geen pensioen kan bekomen op een vroegeren leeftijd, laat ons zeggen on 55 jaar. Wie op 55jarigen oim' een pensioen wenScht te (nieten kan daarvoor gerust storten au. .gestaan of met voorbehouden kapitaal (alijjd natuur lijk volgens de wet van 1865). Stor» tingen met voorbehouden kapitaal gaan in hun geheel over aan de erf genamen van den pensioengerechtig de, ofwel worden op aanvraag van dezen laatste aan hem zelf uitbetaald bij de ingenottreding. In dit laatste geval noemt men dat de afkoopwaar- de genieten van het voorbehouden kapitaal. Men ondergaat een klein verlies op de gestorte som, maar de renten blijven dezelfde- Wij moeten er nochtans onmid dellijk aan toevoegen dat die wel enkel belang kan hebben voor men- echen die, ter oorzakevanhun inkom sten niet onderworpen zijn aajg de Algomeene Pensioenwet (van 10 Dec. 1924), met de voordeelen die er aan verbonden zijn (slaatspremien en kosteloos ponsioen). De oude wet van 1805 inderdaad voorziet enkel de renten, berekend in verhouding met den ouderdom en het gestorte bedrag, zonder dat er de minste premie bij komt. Maar de vraag is wie kan een kosteloos pensioen bekomen In eerste lijn al de ouderlingen (mannen en vrouwen) geboren voor 1862 en wier bestaansmiddelen het maximum niet overtreffen, toegelaten door de wet. Dat wil in andere woorden zeggen dat al wie te veel eigendom bezit, te hoogs inkomsten geniet of een of meer kinderen heeft die bemiddeld zijn zoodanig dat deze door de wet kunnen vorplicht worden kunne ouders te onderhouden, het kosteloos pensioen geheel of gedeel telijk niet zal genieten. Maar in 't algemeen al de andere oudjes, die reeds 65 jaar haddon be reikt, toen in 1926 de wet van 10 Dec. 1924 in voege is getreden en bijgevolg geen stortingen meer kon den doen vermits volgens de wet de bijdragen na 65jarigen ouderdom niet meer worden aanvaard, kunnen hun recht doen gelden voor het koste loos pensioen. Zij moeten zich persoonlijk begeven bij den heer ontvanger der belastin gen van de streek die zij bewonen: In geval van ziekte of verminktheid, die ben ln de onmogelijkheid stelt zich te verplaatsen, mogen zij iemand af vaardigen die het bewijs van den ge. neesheer bezit en in staal is al de ge- werischte inlichtingen Ie verschaffen nopens de bestaansmiddelen van den belanghebbende. Wel zorgen dat men in bezit weze van tsjjn trouwboekje of do eenzelvigheidskaart, de gebeur lijke eigendomstitels, akten van aan koop ol verkoop van goederen en al dergelijke. 't vervolgt. De vaart Antwerpe n - L u l k. De ministers Rebben Maandag- avond vergadering gehouden. De besprekin gen liepen over verscheidene binnen- landsche en buitcnlandsche. aangele genheden. M. Hymans heeft voor het eerst se dert langen tijd, een breedvoerige uit eenzetting kunnen geven over onze buitcnlandsche politiek. Twee bijzon dere punten Hebben de aandacht van den raad gevestigd. Dit is vooreerst de kwestie van het waterlrekk.cn voor on ze vaart Luik-Antwerpen. .Wij hebben het recht dit water te trekken uit de Maas. Doch, van Hollandsclve zijde wordt opgeworpen dat wij aldus, het Julianakanaal gaan droog leggen. Over dit punt zijn er tusschen Belgie en Nederland zeer vriendschappelijke on- derhandlingen aan den gang. Belgie zal trachten een deel van het noodigc water ook uit de Ourtlle^te trekken.; daartoe zullen op deze rivier afdam mingen moeten, gebouwd worden. Waar en hoeveel Dat valt nog te on derzoeken. Op dit punt mogen wij ook ten onzent het natuurschoon der Our the niet uit het oog verliezen. De on derhandelingen .met Nederland worden op zeer goeden voet voortgezet. De Konferencie van den Haag M. Ilymans heeft den Raad dan mee- edeeld dat de 11c Konferencie van Den Haag zal geopend worden den 3 Januari aanstaande te midden van liet Belgisch parlementair verlof, dat mins tens tot den 14 Januari zal duren. De minister van buiténlandsclïe za ken deelde ook mede, dat de volgende ontwerpen den Koning zullen voorge legd. worden: een vriendschapsverdra. van Belgie invet P enz ieeen scheids rechterlijk verdrag tusschen Belgie en Herzie; en een scheidsrechterlijk ver drag tusschen Belgie en Tcheko-Sio- wafcic. Binnenlandsche aangelegonheden M. Janson, minister van 'Justicie vroeg de goedkeuring van den Raad no pens een ontwerp tot regeling der po litic over de vreemdelingen. Eindelijk zal de regeering dan t-oc.h maatregelen treffen voor oiue veiligheid, welke op alle gebied maar al te zeer bedreigd wordt door de feugellooze inwijking van de vreemdelingen. Beter laat dan nooit f M. Baels, minister van binnenland- •sche zaken, legde ontwerpen neder tot wijziging der grenzen tusschen Ilal,le 'on Lembceck; Spa en Theux; Audcnaerdc cn Volkegem; Lede en Hof stade; Ilodimont cil Vcr.vicrs; en tot aanhecling bij do stad Antwerpen van sommige perceelen van Hobokon. Do overdrachttaks wordt verminderd vanaf 1 Januari 1930 Belangrijk punt 1 de regeling der overdrae-littaks. Men weet dat de mi nister van financies, baron Hou tart, in zijn fiskalo hervorming, do herlei- op" 1 her vormingen kunnen onmogelijk voor Nieuwjaar nog gostemd geraken. Daar om zal M. Houtart een koninklijk be sluit vragen, bepalende: de overdracht taks vanaf 1 Januari 1930 herleid wordt van 2 o,p 1 per cent-. Minister Lippens stelde dan een ont werp voor tot herinrichting van .ons zcevaartonderwijs. Ten slotte regelde de raad do par lementaire werkzaamheden. fiskale ding der overdracht t Aks van 2 per cent voorstelt. Deze fis kal Fillatlder Algemeens Bankvereenl- ging en Volksbank van Leuven. Kapitaal en Reierrs 235,000,000 Ir. ZETELS Gent, St Baa/splaata, 18 Roeaa, Ahsolatraat, S BIJHUIZEN DER STREEK: Aalst Keliarlijka Plaati, Hertel» Mark* Watteren Kerkstraat. Sottagam Kantoalatraat, Seheldewlndeka Dorp. BIJKANTOREN: Burst, Denderleeuw, Hillegam Kerekxken, Lede, Metre, Moorsel, St Ltevens-Beaahe, St Llerena-Heu- them. Alle Bank- en Beur»verriehtln|«n aan da baete voorv/sardon. Stipte faheimheudlnj Volkomen leker- held.1628 Aanstelling der Interministerieele Kommissie M. de eerste minister Jaspar heeft Maandag morgen de aanstelling ge daan van de interministerieele kom missie, gelast met het onderzoek van den toestand welke voor het centraal bestuur voortspruit uit de toepassing der wet van Juli 1921 over het gebruik der talen in bestuurlijke zaken. Deze kommissie telt twee ambtenaars uit elk ministerieel departement. Zij bestaat uit de helft leden im.et yiaamscli als moedertaal, en de andere helft met Fransch- als moedertaal, eri wordt voor gezeten door M. Ernst de Brunswyck, algemeen sekretaris van het ministe rie van justicie. 'Mi. Jaspar 'heeft uitgelegd, dat de kommissie verslag uit te brengen hpeft aan de regeering over de toepassing der wret van 1921 in de verschillende departementen: wettelijke en bestuur lijke maatregelen aan te duiden heeft, welke zouden moeten genomen worden opdat gezegde toepassing beantwoor den zou aan den wil van den wetgever; de noodige maatregelen voor te stellen heel't opdat de belangen der agenten, bchoorend tot de verschillende partijen des lands, niet zouden geschaad wor den. M. Jaspar drong aan, dat het ver slag zoo spoedig mogelijk zou neerge legd worden. M. F. Toussaint, bestuurder aan het ministerie van justicie, zal het ambt van sekretaris der kommissie waarne men. M. Maertens, kabinetsoverste en algemeen bestuurder aan het ministe rie van openbare werken, zal waar schijnlijk verslaggever zijn. De aan staande vergadering der kommissie zal plaats hebben in Januari 1930. De machinist Is onder aanhoudings mandaat geplaatst Het parket van Namen, vergezeld door wetsgeneesheeren, is opnieuw af gestapt in de Ste Elisabethkliniek te Salz-innes, waar de machinist Cooreman verzorgd wordt. De geneesheeren ver klaarden dat Cooreman kon onder vraagd worden. De ondervraging be gon onmiddellijk en duurde meer dan een uur. Na afloop ervan heeft M. de onderzoeksrechter Philipparl een aan houdingsmandaat tegen den machinist afgeleverd, krachtens artikel 422 van het boetstraffelijk wetboek. De geiv- darimsen houden de wacht bij de kamer van Cooreman en deze zal naar het gevang overgebracht worden, zoogauw de wetsgeneesheeren zullen oordeelen dat zijn toestand zulks veroorlooft. Hij zou een millioen bezitten Hij heet Yves Chok en is Parijze- riaar. Hij verkeert in de Lichtstad ge regeld in de zeer duister rangen der samenleving n.l. te midden van. het wondorjfjk Yillon-arhtig volkje, dat 's nachts in de buurt van de groote Kalle ronddoolt en er ren hoek zoekt om te slapen. Als in dit gezelschap groote stadsschipbreu'kelingen een in lompen gekleed grijsaard im;et een smartelijk en gesloten gelaat onmoet^ c.ie altijd een klein handkoffertje mee draagt, zijn zo pret; wees niet ver ontwaardigd, dat wij het woord «ont moeten» dorsten gebruiken, 't Behoort immers tot de «vermaken» do pret- zoekende toeristen, om 's nachts to Parijs de «tournéc des grands dues tc ondernemen en die voert u zeker naar de ellende rond de Hallen. Wij zouden overigens van Yves Chok hcelemaal niet praten, omdat er .stellig vele stak'kerige grijsaards en ongure kerëls des. nachts in elke wereldstad ronddwalen. Maar van Yves gaat een legende, een legende die wij u zullen vertellen. Yves Chok zou heelemaal niet arm zijn. Yves, zoo fluisteren j:ijn gezellen is bij koude nachten buiten de Hallen, Yves is rijk... en ze zien afgunstig nam* den wrakken oude, die zijn onafscheid bare valies over zijn schouder draag:. Zou het geld daarin zitten. Het geld En dan wordt het toovcrwoord gehoord het woord dat een einde zou kunnen maken aan al de ellende der anderen, Yves Chok is millionnair, de oneindige gelukkige En zij zien niet, de afgun- stigen, dat Yves is een bedelaar, een kleumend en hongerig oud wrak van een menseh, als zij, die des nachts ronddolen om wat warmte te vinden ea een hoek om 'een oogenblik te glapcn. In de lente van '1930 zal tc Melle-bij- Gent een grootsch monument worden (jpgericht om hulde te brengen aan de marinesoldaten van admiraal Ronarch Zooals iedereen, die deze bewogen dagen heeft (meegemaakt, zich nog herinnert zijn op 9, 10 en 11 Oktober, de eerste Fransche (marinesoldaten die aan den oorlog deelnamen, te Mel le gesneuveld. Het is dan ook in deze gemeente dat het monument dient te worden opgericht. Het monument, dat het werk is van ^beeldhouwer Ferdinand Gysen, prijs an Rome, zal 150.000 frank kosten en zal door een openbare inschrijving ving worden gedekt. Kapitein Chatle en kolonel Larre Borges, die do Zuid-Atlantische vlucht wagon, zijn Zondag middag om .12 u. 30 te Sevilla opgestegen. Maandag morgen om 7 uu. 30 vloog het over Praia (eiland der Groene Kaap). Alles ging goed aan boord. Volgens Jeen draadloos bjericht van het oorlogsschip «Belfort», zoo meldt men uit Dakar, moet Maandag morgen om 11 uu. ^30 het vliegtuig zich op een zekeren afstand bevonden hebben ton Zuiden der eilanden van, d$ Groene Kaap, 120 verdachten. De rechterlijke politie van Dussel- dorf, belast met de opsporing van den vrouwen en kindermoorder, heeft eeno lijst van 120 yerdachien opgesteld, lijst welke zij dan de politiediensten van verschillende Europeesclie landen heeft gezonden. Onder, deze 120 ycrdachtcn bevindt zich Jozef Mayer, die onlangs werd aan gehouden te Cheb (vroeger Eger), eer ste .Tchecoslovaksche grensstatie op, de spoorlijn Parijs-Straatsburg-Praag. Jozef Mayer is van Duitsclve ouders geboren, in Bohemen. [Vanaf zijn 2de jaar af bewoonde hij Duitschlaud,; Hij volgde te Behrath, voorgeborchte van. Dusseldorf, de lagere school, Daar woont nog zijne familie. Hij heeft den oorlog medegedaan als Duilsclv onder officier en hij verwierf zelfs het Yzc- ren -Kruis. In 1920 werd hij door; de rechtbank van Dusseldorf veroordeeld tot 3 maand gevangenisstraf om metaal tc hebben gestolen in eene fabriek, waar hij werkzaam was. Nauwelijks vrij pleegde hij een nieuwe diefstal, wat hem eene nieuwe veroordeeling kostte. In 1922, toen de Pruisische politie te veel last niet hem ondervond dreef zij hem uit het land, onder voorwendsel dat hij in Tchecoslovakije was geboren. In 1925 keerde hij echter naar Dus- seldorf-Benrath terug en werd er tot maand gevang veroordeeld. Daarna werd hij naar Tchecoslovaki je teruggezonden waar hij in oor «werkhuis» te Praag werd opgesloten. Hij ontsnapte op 2.1 April 1929 en sloeg terug den weg naar Dusseldorf in. Maar op dat oogenblik waren roods vijf misdrijven gepleegd in dero stad. Het zesde siachtoffer Anna Halm, yiel op 11 Augustus. De politie van Cheb is thans decr.de, in afwachting dat een rechterlijke po- litie-offioier van Dusseldorf aankomt om uit te maken waar de gewezen rid der van het Yzeren Kruis hoeft ver bleven tussclrcn 21 April, dag zijncc ontvluchting, en 13 December* dezo zijner aanhouding. - Jozef Mayer was drie weken geleden te Cheb gezien geweest. Acht dagen geleden logeerde hij in de herberg van den Vergulden Hert, in de Jodenstraat te Cheb. Het is daar dat hij werd aangehou den. De politie van deze stad had de herberg omsingeld en drong 's mor gens vroeg in de kamers van Jozef Mayer die van op de eerste verdieping in don tuin sprong, waar hij bedwelmd bleef liggen. Nadat h!ij tot bezinning was gekomen, werd h-ij naar zijne ka mer geleid, waar men overging tot eene huiszoeking. Br werd geen wapen ge vonden, maar wel kwam men tót de cfntdekking van voorwerpen, yo.ortko- niende van inbraken onlangs te Cheb en omtrek gepleegd. Jozef Mayer werd meermaals onder worpen aan schrijfproeven, maar tel kens veranderde hij zijne schriftletters. Hij loochent te Dusseldorf te Rebben verbleven na jzijn (Jntsnapping uit Praag, op 21 April,, maar het staat reeds vast dat hij na zijne ontvluchting te Nuremberg werd aangehouden, waar bij tot de laatste dagen van Juli in do gevangenis bleef. De Beiersclve overheden brachten hem naar de Pruisische grens, Vandaar trok hij Te voet naar Frankfort, waar hij den trein naar Dusseldorf nam. Hij zou tot. 21 November; bij zijne familie hebben verbleven. De ondervraging "duurt voort, maar men is nog slechts in het bezit van aanwijzingen, die alhoewel treffend, nog niet vaststellen dat men den zoo bedrijvig opgee.poordcn massamoorde naar van, Dusseldorf te doen heeft. BRIALMONTSTRAAT 11, BRUSSEL tot DOISDBRDAQ a. s. Laatste dag Open van 10 tot 12 en van 2 tot 6 lets over het' leven der plant De plant iseen levend wezen, dat zich voedt en voorteelt doch niet voelt noch willekeurig beweegt* Zij bestaat uit samengestelde organen: opperhuid, wortel, stengel, knop, bDd, bloem, vrucht, zaad. Die samengestel de organen bestaan uit grond- of en kelvoudige organen: cellen, vezels va ten. Eene cel is een klein blaasje, 't fcij zonder wanden zwermcellen r meest eenon celkern en protoplasnm bevattende, benevens ccllen\oehl .eiï vaste stoffen. De protoplasma is eene half vaste, kleverige levende vloeistof, die veel eiwit r—t dus een stikstofbe- slanddeel bevat, on al de .verschijn selen van het leven der plan behecrsclit De cel vermenigvuldigt zich door, splijting en door vrije vorming. De cel splijt van af het oogenblik, dat zij voldoende eiwit gevormd heeft, zonder dat het fosforzuur, de potaseh en da kalk daar invloed op uitoefenen, dus in goede verhouding in de cel aanwezig zijn. Dit verklaart het feit dat, wanneer de plant overdadig stikstof in den grond aantreft, doch gebrek lijdt aan minerale zouten,, zij, hoewel welig groeiend, eenen zwakken lbouw jbczil. De zwavelzure ammoniak bevat da stikstof onder de meest gunstigen vorm voor de maxima opname van mi nerale zouten; opdat deze doorj do plant zouden kunnen opgenomen wor den, is het voorzeker noodzakelijk dat die minerale zouten in den grond in ruime maat, onder' goed opneembaren vorm, aanwezig zijn. Yerwaarloozen wij dus evenmin eene tijdige toegift van fosforzuur en zeken niet van potaseh, als van zwavelzuren amimoniak. De potaseh- speelt, mede met den zwavelzuren ammoniak, dn hoofdrol in den plantengroei. INTENSIEVER* Onder {ie betoogingen die naar aan leiding van huwelijk van prins Um- terto met prinses Marie José zullerE plaats vinden, en waarvan het officieel programma eerlang afgekondigd wordt^ komt een grooten kostumen optoohfc voor van bijzondere betekeenis. Alia Italïaansche volkskleedijen B,UIen ei; in gedragen worden en ook -^«6 der ko- ioftien, 4500 personen en 400 dieren zullen aan dien optocht deelnemen, diq^ voor het'Quirinaal zal defilceron. In dien stoet zullen de afgevaardig den der 18 gewesten van Ita.lie cn yaQ. de koloniën, yoprkomon*

De Volksstem | 1929 | | pagina 1