20 Bank voor Oost-Vlaandersn Vrijdag Dec. 1929 Freeselijke Mijnramp in Amerika De Rootle Schanddaad te Moeskroen KAMER Ophefmakend incident Het Programma van de Eeuwfeesten Trekking Tombola Posterijen. Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXe JAARGANG NUMMER 293 DAGBLAD 20 Gentiomen Uitgever J. Van Nuffel-De Gondt. publiciteit buiten het Arrondissement AALST i; Agentschap Bavas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rus de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6, Londres, E. G. 4. H. Thomas Zonop7,43Zonat3,E4 L. K. 23 N. M. 30 Da oude stede Sottegem heeft desen lomer gefeest om redewilie van het mirakolbeeldje dat in hare dokanalo en parochiale kerk vereerd wordt; In 1717 bouwde men aene kapel ter eere van O. L. Vrouw van Deyns- beke en den 8 September 1929 was eene nieuwe kapel voltrokken en kon zij door Z. E, II. Deken Scheiris, de goede priester .dichter, gewijd wordon. Sottegem was in volle feest. Het gold er immers de Hemelmoeder. De plechtigheden geschiedden in open lucht. Het beiaardconcert, de ver lichting van den toren, het bazuin geschal en bet luisterrijk vuurwerk niet min dan de optocht of proces sie naar do nieuwerwetsche kapel waren indrukwekkend. 't Was de laatste ceremonie die Z, E. II. Deken Scheiris bijwoonde en voorzat, enkele dagen nadien over leed hij in den Heer, Het beeldeken van O. L. Vrouw, gemaakt van gebakken aarde, is eerst vastgehecht geweest aan eenen eiken boom dicht by eenen water loop, da Deynsbeke geheeten. Ten jare 1717 bouwde men op die plaats een kapelleken, uit dankbaar heid voor de menigvuldige weldaden door de voorspraak van O. L. Vrouw van Deynsbeke bekomen. Ten jare 1734 richtte de Kardinaal van den Elzas, Aartsbisschop van Mechelen, in do voornoemde kapel een broederschap op onder den titel van de Onbevlekte Maagd Maria van Deynsbeke. Aan dit broederschap vergunde Z. H. Paus Benedictus XIV talijker aflaten. In het jaar 1742 brak er eene kwade en besmettelijks ziekte uit in de stad Sottegom.Do inwoners namen alsdan hunnon toevlucht tot het O.L. Vrouwbeeld van Deynsbeke. Zij brachten het beeldje processiegewijs uit de kapel naar de kerk en droegen het in ommegang rond de stede-Vele zieken worden in hunne ziekte gehol pen en niemand stierf nog van de vreeselijke kwaal. Uit dankbaarheid deed men belofte in deze kerk. van de voormelde pro cessie in de octaaf van O. L. Vrouw Gebooto jaarlijks te blijven voort doen. Gedurende het jaar 1750 bouwde men op de plaats van hst eerste ka pelleken een grooter heiligdom dat men aan O. L. Vrouw onder den titel van Troosteres der Bedrukten toe wijdde. Gedurende de Fransche omwente ling werd deze kapel verkocht en af gebroken en do goederen der kapel werden ook verbeurd verklaard.Men kon het mirakelbeeld redden en in eene veilige plaats verbergen lot dat de woelige tijden voorbij waren. Dan is het processiegewijzo overgebracht naar de parochiekerk van Sottegem, al waar het heden nog berust. In 1928 bouwde men eens nieuwe kapel op de plaats waar de vroegere kapel stond. De bevolking van de stad be kostigde zulks door bare eigene gel delijke bijdragen, 'I is dit oord dat op 8 September 1929 ingezegend werd. Toen in 1861 Z. Esrw. Heer Dal- schaart, pastoor-deken van Sottegem was, werd het broederschap van O. L. Vrouw opnieuw kanoniekeljjk op gericht en met vele aflaten verrjjkt. Gelijk op vele bedevaartplaatsen in ons Vlaamsche land, zijn alhier pa pieren vaantjes te verkrijgen, welke gedrukt zijn van eene oude koperen plaat der 18a eeuw. Daar ziet men op afgebeeld de oude kerk en de voor malige O. L- Vrouwkapel van Sotte gem en de processio die haren uit gang doet- 't Beeld wordt voorafge gaan van kruis en vanen, van de confreers met brandende kaars in de hand en gedragen door vier geeste lijken met offurrokken aan. Andero priesters en rijk gekleed volk volgen en sluiten den stoet. De bedelaars en krankon ontbreken niet en bezetten don weg. 't Wapenschild, een vijfzij- dig kruis of vijf stralen ster staat in den hoek van 't papieren vaantje en daar rond in zwarte letters gedrukt Maria die hier zijt lot Deynsbeke ver heven wilt uwe dienaers hulp ende bijstand geven. Op dat sy van hun stekt en alle soort van pijn, door uwe voorspraeke van God geholpen zijn. En van onder aan Ik wil, want mij op d'aerd' is alle [magt gegeven. En in den hemel ook van Godt het [eeuwig levén. Daerom komt dient mij hier die zijt [in noodt of pijn, Betrouwt u maer op mij gij zult ge- [holpen zijn. Was 't niet de moeite weerd ons eens in den geest naar de Sottegem- sche stede in den lande van 's Gra ven Aalst te verplaatsen O. L. Vr. van Deynsbeke, bid voor ons MARC. -vV- Zestig arbeiders omgekomen Door een ontploffing" van mijngas op een diepte van niet minder dan 1500 m. zijn Dinsdag in een mijn bij Maca- Lister in den Amerikaansche staat Ok lahoma zestig mijnwerkers begraven. Drielvonderd kameraden graven om beurten om te trachten de mannen nog levend te bereiken. Nader wordt gemeld 'f Het reddingswerk is zeep bemoei lijkt door een ontwrichting van de in stallaties van de voornaamste schacht. Men koesterde vrees, dat de 60 inge- slotenen door de mijngassen vergiftigd zouden zijn, voor men tot hun had kun nen doordringen. Tenslotte seint men nog nit New- York. Van de in een steenkoolmijn te Mc Allister in Oklahama bedolven 60 mijn werkers zijn er tot nu toe 12 gevonden die allen dood waren. Men vreest, dat o-ök de andere door de giftige gassen gedood zijn. Later meldt mlen dat er reeds 23 lij ken bovengehaald werden. Drie Mexi- kaansahe mijnwerkers in leven maar gekwetst werden eveneens opgehaald, DE ZUSTERS BUITEN HOSPITAAL. EN HOSPICE De algemeene verontwaardiging De roode geldverbrassers Onze lezers weten dat er te Moes kroen éen Verdedigingskomiteit ge vormd is, ten einde do schanddge en hatelijke plannen bekend te maken.van de socialistische sektarissen, die met een ongehoorde brutaliteit de Zusters van Liefde uit het gasthuis en oud- mannenlvuis verjagen. Dat Komiteit heeft aan de inwoners van Moeskroen een omzendbrief gericht, waarin, on der moer, het volgende voorkomt «Het einde van het jaar 1929 zal, in de geschiedenis yan Moeskroen, go- brandmerkt blijven met den stempel eener gebeurtenis door alle weldenken de lieden betreurd de Zusters, dé goede Zusters gaan weg uit de hospi talen en hospice Sedert maanden liep dit gerucht in de stad; doch niemand wilde het gelooven. Welhoe I Mlen zou de Kloosterlingen buitenzetten, die hier verblijven sedert 82 jaren, die geen andere misdaad bedreven 'dan goed te doen, die duizenden zieken en ouderlingen verzorgden; waarvoor wij Hen zooveel dank schuldig zijn II Helaas I Het is maar al te waar 1 De Zusters gaan weg, buitengejaagd door de socialisten Als loon voor hun weldoen wijst men hun de deur;, en waarom Omdat ze Kloosterlingen zijn en dat ze van onzen Lieven Heer spreken aan zieken en stervenden 1 De fanatiekers die ons besturen, willen niet dat de ongelukkigen, die ze in hun handen hebben, zich kunnen bekeeren, zelfs niet op hun sterfbed. En daar ziet De goede Zusters,, terwijl ze de lichamen bezorgen, trachten ook de zie len te redden; 'en daaromi moeten ze weg I Wat maakt het hun dat arme zieken en dutsen van ouderlingen, en ook de gemeentekas, eronder zullen erg lijden! JV'etg met de Zusters I Hoeveel inwoners van Moeskroen zijn reeds in dit Hospitaal opgenomen geweest of hebben er voor hun ouders of familieleden de goede zorgen der Zusters, genoten Hoevelen, zelfs niet ge'loovigen, hebben met tranen in de oogen de Zusters dank gezeid om hun of ferveerdigheid I Er waren er, zelfs volbloed socialisten, die hen bij het verlaten van het hospitaal het geschenk aanboden van een of ander heiligen beeld Vraagt eens aan die. lieden wat ze over de Zusters denken I Maar dit alles ia van geen tel voor Üe godsdiensthaters der. «Libre-Pensée» Zij hebben maar een doel onze werk lieden ontchristenen Daarom alleen moeten de Zusters weg. Doch om hun spel tc verbergen, ze doen gelijk Pon- tius-Pilatus, ze waschen hun handen. Haatdragera zijn het, leugenaars en valschaards; en wij klagen hun han delwijze openlijk aan voor lieel de be volking van Moeskroen.»; .We zegden het gisteren reeds dat de verontwaardiging te Moeskroen al gemeen is. Bitter betreuren de kiezers, die de roode godsdiensthaters1 aan het bewind brachten, thans die onzinnig heid. De zieken in het Hospitaal zon der de Zusters I De ouderlingen van het Hospice zonder die Engelen van zelfopoffering 1 Wat zal ér van de lij ders, van de oude menschen gewordenI Men kan er niet aan denken zonder dat men treure om liet lot dier ongelukki ge veriatenen. Zij zijn nog het meest te beklagen en dat droevig lot hebben zij te wijten aan de socialistische heer- schers, die zich niet alleen aanstellen als. hatelijke dwingelanden, maar als onmeedoogende lceréls, die geen greint je medegevoel hebben voor hun lijden den evenmensch. Het is niet alleen gru welijk, het is effenaf laf en die snoode handelwijze dient, aan de kaak gesteld te worden. Heel Belgie moet de schand daad kennen van de socialistische gods diensthaters. van Moeskroen; heel Bel gie zal met verachting en misprijzen neerzien op dat lekker goed je* Het 'ot der Zusters De 22 Zusters ontvingen eene ver goeding van#25.000 fr. per jaar. Een niemendalle dus De 45 ziekendiens ters die hen gaan vervangen zullen minstens, een half miljoen per jaar kosten. En ze zullen slechts acht uren op post zijn, terwijl de brave Zusters geen aandacht schonken aan het uren- tal maar altoos gereed waren om te helpen. De katholieken, dank aan de 'edel moedigheid van eenige nijveraars en van de Fransche Jesuieten hebben den eigendom dezer laatsten aangekocht,een zeer groot Kollege, gestaan op het ge hucht Le Tuquet, welk gebouw sinds den oorlog onbetrokken is. Naar ge zegd, zullen de verjaagde Zusters daar intrek nemen en er hunne goede werken plegen. Ze zullen er eene kliniek heb ben, een Moederhuis en een gasthuis. Een geluk nog voor 'de mensehen uit de streek. De Roode dwingelanden De stad Moeskroen heeft sedert den oorlog haar getal inwoners aanzien lijk zien klimmien. Tegen 18.000 zielen in 1914, zijn er nu 33.000 en men voor ziet voor binnen tien jaar een getal van tusschen de 50 60.000. Zulks spruit voort uit de talrijke nijverheden in de stad en de nabijheid van de nijver heidssteden van Noord-Frankrijk, waar vele Belgen arbeiden. Er wordt te Moeskroen veel gebouwd, maar toch is er nog woningnood. De huizen én de bouwgronden zijn peperduur. De gemeenteraad van tMioeskroen be staat uit 9 socialisten, 6 demokraten en 2" katholieken. De rooden hebben dus de kolossale meerderheid van 1 stem, maar ze hebben de meerderheid en de bevolking van do stad mag er zich over verheugen! De katholieken, die tot in .1920 de meerderheid uitmaakten, had den een budjet van 300.000 frank en geen centiem schuld. De socialisten hebben oen budjet van vijf millioen en ze komen er op verre na niet mede toe. Zo hebben eeno leening van 2 miljoen gestemd en de opcentiemen zijn ge bracht van 60 op 80. Het is nog niet alles; er zijn belastingen geheven op de huisgevels, op de bouwwerken ook de nijverheid wordt zwaar getakseerd. Men ziet, de menschen van Moes kroen zijn wel geleverd met de roode potentaten. En op slot van rekening komen die kerels nu nog de schanddaad te stellen: de verjaging van de brave Zusters, die door heel de deftige bevol king geacht, geeerd en gewaardeerd worden, Zitting van Woensdag 18 Dec. De zitting begint om 3. ure. M. TIB- BAUT, voorzitter. De Kamer neemt in overweging het wetsontwerp betreffende stabilisatie van de jaarwedden en het statuut van de gemeentesecretarissen. Na eenige opmerkingen van den Mi nister van landsverdediging worden d* twee volgende wetsontwerpen, aangeno men Opvoering van de bij art. 59 der sa mengeordende wetten op de militaire pensioenen vastgestelde renten yoor de nationale orden. Contingent voor 1930. M. DECLERCQ (Front)' zal met de Frontera tegen dit laatste ontwerp stemmen want de Vlaamsche soldaten hebben nog s'teeds geen voldoening. Wordt eveneens aangenomen hét wetsontwerp betreffende toepassing, tot 31 December .1930, van de bepalin gen van de 2, 3, 4 en 5 van art. 57 der wet van 10 Maart 1925, gewijzigd bij die van 10 Juni 1926, op de verze kering tegen geldelijke gevolgen van ouderdom en vroegtijdig en dood der bedienden. Riante aan titularissen van Nationale) orden Daarna komt in bespreking .het ont werp waardoor de rente welke aan de nationale orden wordt verhoogd. M. VAN HÖECK. Wat het ont werp betreft, heb ik in de commissie gevraagd waarom deze rente enkel toe passelijk is op de soldaten en onder officieren Waarom blijven de offi cieren uitgesloten Ik hoop dat ook de officieren daarin zullen begrepen wor den. Maar nog eenS', een algeméén plan van hervormingen zou in het kader van de algemeene bespreking moeten be sproken worden. iM. DE BROQUEVILLE. Ik zal de wenschen der gud-strijders onderzoe ken. Aan de officieren kan men geen rente verleenen, dit zou tegenstrijdig zijn met de bestaande wetten. Het wetsontwerp wordt aangenomen, Stemming Bij geheime stemming worden de leden der commissie aangeduid. M. DECLERCQ (Front.) zegt dat de Fronters zich uit alle commissies te rugtrekken omdat men hen uit de com missies van landsverdediging en bui- tenlandsche zaken heeft geweerd. De Fro-nters zullen thans van hun vrijheid ten volle gebruik maken en ook het obstructiemiddel aanwenden. De dagorde van vertrouwen De voorzitter kondigt aan dat men over de ingediende dagorde gaat stem- 3n. M. VOS, (front)' vraagt 'de prioriteit voor zijn dagorde. Hij vraagt de n,aam- afroeping voor zijn voorstel. Slechts negen Fronters zijn aanwezig doch de vraag wordt ook gestemd door enk socialisten. De dagorde Vos wordt ver worpen met 99 stemmjen tegen 75 én 1 onthouding. Daarna wordt over dé dagorde yan vertrouwen in de regeering gestemd. Die dagorde wordt aangenomen met 100 stemmen tegen 72 en ;i onthou ding (M. Jennissen, liberaal)'. De ka tholieken en liberalen hebben ja ge stemd; de socialisten en fronters neen. M. Delille stemde ja. De Kamer neemt zonder bespreking een wetsontwerp aan waardoor een pensioen wordt verleend aan Mevr. Wed. Wauters. Bij naamafroepïng worden vervol gens de verschillende wetsontwerpen aangenomen, die bij hét begin der zit ting werden besproken. De zitting wordt daarna geheven. Fllienlder Algemeens Benkvereeni ging en Volksbank pan Leaven. Kapitaal en Reeerre 235,000,000 fr. ZETELS {Gent, St Beé/spleete, 18 Bonte, Abeeletraat, a BIJHUIZEN DER STREEk: Aa/ef Kelterlijke Plants. Hersela Markt Wettenen Kerkstraat. Sottegem Kaateelatraat, Sehelderrindeke Dorp, BIJKANTOREN: Buret, Denderleeuw, Hilltgem Kerskxken, Lede, Meire, Moorse!, St Llevens-Eeeahe, St Lievtns-Hau- them. All® Bank' en Beurgvarrichtingan aan de beste voorwaarden. Stipte geheimhouding Volkomen Zeker* heid. 1620 m. Poulet verlangt het behoud van de Supertaks De .vergadering der rechterzijde wcrï» Woensdag morgen door een ophefma kend incident gekenmerkt. Twee christen democratische Ka merleden M.M. Bodart (Charleroi); en Mathieu (Namen) hekelden het feit dat de minister de supertaks geheel heeft afgeschaft. Tot groote verwondering der aan wezigen werden deze beide afgevaar digden gesteund door Ml. Poullet, dio zonder omwegen verklaarde dat de su pertaks niet had mogen afgeschaft worden. Volgens hem ïs 'dat eene rechtvaar dige belasting. Hij ging. zoo ver dat hij verklaarde dat, indien de supertaks geheel wordt afgeschaft, een verbond tusschen katholieken en christen de mocraten in het vervolg moeilijk zou. te sluiten zijn. M. Van dë Vyvere stelde voor de be spreking tot Vrijdag te verdagen. Eene commissie werd samengesteld om de zaak verder te onderzoeken. De eeuwfeesten zullen plaats heb ben het volgende jaar van 1 Mei tot 30 September. Een ontwerp bestaat om, öp 20 Ju li, het Te Deum op te dragen op het Ste-Goedele voorplein, zoodat ruim' 10.000 personen dat kunnen bijwonen. In het Jubelpark zal, op 21 Juli, het groote vaderlandsche feest plaats heb ben, waarop de koning de hulde van al le overheden uit het land zal ontvan gen. Daarna zal de koninklijke familie en de regeering zich plechtig naar het graf van den Onbekenden Soldaat be geven. Op 23 en 27 Juli zal een historische interprovinciale s.toet te Brussel uit gaan. Op den eersten Julizondag zal, op het Troonplein een groot koloniaal feest plaats vinden bij wijze yan hulde aan Leopold II. Van 1 Mei tot 30 September zal het groote nationale en internationale fes tival gevierd worden. De eerste Oogstzondag zal de groote herdenkingsdag zijn, waarop alle va derlandsche vereenigingen van het land zich naar Brussel zullen begeven. Tegen einde Augustus; wordt 'eert elektrische lichtstoet ingericht. De trekking der 7e tombola van de' tentoonstelling heeft plaats gehad. Ziehier de lijst der groote loten Een Jot van 200.000 fr. |i 78.568, y, Vier'loten yan 50.000 frs 166653, 2 523718, 1 .448728, 9, 240337, .1* Nummers der omslagen;! 1 lot van 50.000 fr. 110.407 4 loten van 25.000 fr. !S 335001 234850 1128109 268249' Voor de andere loten raadplege men' de officieele lijst, verkrijgbaar op al de postbureelen en bij al de bripven- dragers. Ten einde de belemmering van de winketten der postkantoren gedurende het Nieuwjaartijdperk te vermijden*- wordt het publiek verzocht zijne zegels en belastingwaarden voor de Jaatst.ej dagen van hot jaar te koopen. Het Beheer, vestigt de aandacht van de afzenders op het tarief voor prent kaarten, voor Kerstmis- en Nieuwjaars kaarten en voor naamkaartjes!. Dit tarief is thans vastgesteld als volgt. Prentkaarten 'en Kerstmis- of Nieuw jaarskaarten, zonder briefwisseling of met eene beleefdheidsformule van ten hoogste vijf woorden Binnenlandsche dienst 0.05 fr.; Internationale dienste Kongo, 0,20 fr.; Luxemburg, 0,35 fr.;' Andere landen 0,35 fr,. 'M!et briefwisseling ff Binn. 'diensfc 0,35 fr.; Buitenl. dienst 0,60 0.40^ 1.00 en 1.00 fr. Gedrukte naamkaartjes Zonder gé schreven briefwisseling of met eene beleefdheidsformule van ten hoogste vijf woorden, onder open omslag of onder band Binnenl. dienst 0,25 fr.; Intern, dienst 0,20 0,20, 0,35 én 0,35 fr. tMet om het éven welke geschré ven mededeelingen, onder open omslag; of onder band Binnenl. dienst 0,25 Intern, dienst 1.00, 0,75, 1.50 fetf

De Volksstem | 1929 | | pagina 1