Wit o; ie irMisijpallK KERSTDAG Bank voor Oost-Vlaanderen Nieuwjaarsgiften voor den Paus De Ministerraad 't Wintert Treinbotsing te Berchem Treeselijke Instorting te Béziers De nieuwe Ouderdoms Pensioenwet Het Bediendenpensioen DE VOLKSSTEM YXI« JAARGANG NUMMER 297 't Kerkstraat, 9 tn 21, Aalst.^- Telefoon 114. DAGBLAD 2Q Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-Da Gendt. publiciteit buiten hel Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Mexican, 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs WGENSDA6 25 DECEMB. KERSTDAG Zonop7,45,Zonaf3,57 DÖNDERDA6 26 DECEMB, 1929 H. Stephanus Zonop7,45,Zonaf3,58 N.M. 30 E. K. 6 y.ooc 'den Sedert 1929 jaren schittert over de tijden het licht van Kerstdag. Een kindeken is ons geboren 1 Een kindeken zoo arm dat het ter we reld kwam in een stal, neergelegd in een kribbeke op hooi en strooi en in doeken gewonden. Doch de geboorte van dit kindeken v/erd bezongen door de engelen des hemels Een groot licht verschijnt in de duister nissen van den nacht. Eenengel staat bij de herders en verkondigt hun de geboor te van dit kind, terwijl een menigte engelen in de lucht zweven, zingende: Glorie aan God in den hooge, en vrede op aarde aan de menschen van goeden wil Wat is de aarde van aanschijn veran derd sedert het licht van Kerstdag hem besiraaiü 1 Het menschdom lag verzonken in den nacht van het heidendom, in den poe! van de laagste driften. Haat en nijd en wraakzucht, dt afschu welijkste onzedelijkheid en genotzucht, vierden hoogtij terwijl duizenden en millioenen menschen, de zwakken en de armen er voor werden geslachtofferd. En zie Jezus verschijnt op de aarde. Van in de uiterste armoede van zijn kribbe, predikt hij reeds door zijn voor beeld, wat hij later zal doen door zijn goddelijk woord. Zalig de armen, want hun is het rijk der hemelen. Wee u rijken I Zalig de droevigen, want zij zullen vertroost worden I Zalig die honger en dorst hebben naar de rechtvaardigheid. Wee u die lacht en verzadigd zijt f Zalig zijn de bermhertigen, want zij zullen bermhertigheid verweven, Indien gij de eene den andere niet ver geeft, zoo zal mijn hemelsche vader u ook niet vergeven. Bemint elkander; iemand die zijn even naaste niet lief heeft, kan God niet be minnen. De leer van t Kindeken van Bethleem is het tegenovergestelde, van al hetgeen de wereld tot dan toe had nagejaagd en steeds nog nastreeft. Liefde en zelfverloochening, tegenover ikzucht en genot. Christene Lezers, gij die het geluk hebt het licht van Kerstdag te bewonder ren, weest dankbaar voor die groote gunst des Heeren. Zoovele uwer broeders immers blijven blind voor dit licht 1 Maar aan' u ook in het licht van Kerst dag te handelen en te werken, in recht vaardigheid en liefde. Het is de Kerstvrede, die Christus heeft gebracht I ELO. ving 'der Nieuwjaarsgiften Paus. "Voorzeker Zullen de katholieken van Belgie eraan houden, in dit jaar 1930, eeuwfee&t van ons dierbaar Vaderland, den Paus bijzonder overvloedig Nieuw jaarsgiften aan te bieden. Het is met eene aandoenlijke ont roering dat de Heilige Vader deze offe rande van de Nieuwjaarsgiften aan vaardt, telkens zij hernieuwd wordt. Moet dat verwonderen, wanneer men weet dat dit kiesch bewijs van gene genheid voor den Plaatsvervanger van Christus, een voorrecht voor de Belgi sche katholieken blijft Het is mot vertrouwen dat de Bond der Katholieke Dagbladschrijvers de inschrijving opent voor de Nieuwjaars giften voor den Paus, in 1930, die zooals de vorige jaren, eene prachtige betooging van liefde zal wezen. Het Bureel van den Bond der Katho lieke Dagbladschrijvers De Onder-Voorzitters,. De Voorzitter Fr. Delmot H. Dorohg. J. Hamaide. De Schatbewaarster, De Sekretaris, G. De Mvttenaere. L. Mallié De' Inschrijvingeli jisten zullen te ge lijker tijd door al de katholieke dag bladen van het land afgekondigd wor den. De eerste lijst zal binnen acht dagen verschijnen. De namen van "de inschrijvers zullen vereenigd worden in een Album dat, met de opbrengst van de insohrijving, den H. Vader zal aangeboden worden. Men kan de inschrijvingen zenden aan het Bureel van het blad of storten op de postoheckrekening N. 382.79, van M. Léon Mallié, sekretaris van den Bond te Doornik. -v-V* INSCHRIJVING VOOR 1930 OPROEP Het pauselijk Jubileejaar loopt ten ;einde. De katholieke wereld heeft met een prachtigen geestdrift deze gelegenheid te baat genomen om 'hare verkleefd heid aan den glorierijk regeerenden Paus te betuigen. Belgie toonde zich bijzonder vurig om het Gulden Priesterlijk Jubelfeest yan den Heiligen Vader te vieren. Z. H. Pius XT, van zijnen kant, heeft 'eene vriendelijke voorliefde voor zijne zonen van Bclgio betoond. Het onthaal 'dat Hij zich gewaardigde aan onze Ka- 'jotters voor te behouden, lveeft e.en .weerklank in de wereld gevonden. Deze heerlijke Jubilee, en het her stel der Soevereiniteit van den Paus over de Vatikaansche Stad, h-ebben nog meer den luister verhoogd van den in vloed van den Paus-Koning in de we reld. Maar ifS^rmate de. uitgestrektheid van deze aktie eene uitbreiding neemt, vergrooten ook de lasten die op den Heiligen Stoel wegen. Meer dan ooit zal de katholieke edel moedigheid den Plaatsvervanger van Christus ter 'hulp komen voor de vol brenging zijner goddelijk zending. Getrouw aan de traditie, opent de Bond der Katholieke Dagbladschrijvers heden, onder de hooge bescherming van Z. Em. Kardinaal Van Roey, en Hunne Doorluchtige Hoogwaardigheden de Bisschoppen4 de jaarlijksche inschrij- De Konferencle van den Haag De ministers zijn Maandag avond in raadzitting vergaderd in het minis terie van binnenlandsohe zaken, onder voorzitterschap van 'Mi. Jaspar. De bespreking liep hoofdzakelijk over de buitenlandsctye /politiek, en voornamelijk over de Ho Konferencie van Den Haag. Men weet dat M. Jaspar er het voor zitterschap zal van waarnemen. Onze eerste minister heeft over de konfe rencie Zondag onderhandeld met M. Tardieu, Fransch eerste minister. M. Jaspar heeft den raad op de hoogte gebracht van zijne besprekingen te Parijs. Het schijnt dat de onderhande lingen te 's Gravenhagc dozen keer wat vlugger zullen verloopen dan verleden keer. Immers, nu zijn de besprekingen door de expertcn voorbereid en zoo zul len 'de regaeringsafgjevaardigden nog maar alleen over de besluiten te beraad slagen Hebben. Zoo zal dezen keer de wereld het onverkwikkelijk schouwspel der vinnige betwistingen van de eerste konferencie gespaard blijven. De konferencie zal den 3 Januari beginnen, en men -hoopt op een achttal gedaan te maken met de definitieve regeling van het Youngplan. De taaikommissie De raad besliste vervolgens, de bij zondere kommissie, tot instudeering van het laalregiem in het lager en mid delbaar onderwijs, te volledigen met twee nieuwe leden i MM. Rubbens, ka tholiek volksvertegenwoordiger, en Jo- ri.s, liberaal Kamerlid. Officieele meedeoling Na afloop van den ministerraad werd aan de Pérs de volgende officieele mee- deeling gedaan De leden der Regeering vergader den in Raad, onder voorzitterschap van den heer Jaspar, Eersten Minilster. De Raad behandelde vraagstukken welke betrekking hebben op de -buitenland- sche politiek, met naim-e de voorberei ding der Haagsche Konventie. Hij be paalde de samenstelling en de dagtee- kening van de oproeping der Kommis sie welke ingesteld is met het oog op het bèstudeeren van het taairegiem in het middelbaar en lager onderwijs. De Raad behandelde vervolgens verschil lende administratieve vraagstukken. (Vervolg)]. Die lijfrente is gelijk aan 20 0/0 van het jaarloon per kind met dien verstande nochtans, dat het gansche bedrag de 60 0/0 niet overtreft. 5en In geval het slachtoffer geen echtgenoote noch wettige kinderen achterlaat, wordt aan den vader en aan de moeder, evenals aan de erken de kinderen voor het ongeluk, eene lijfrente toegestaan, berekend op ba sis van den ouderdom van het slacht offer en belanghebbenden. Deze be loopt 20 0/0 van het jaarloon. De moeder van het onwettig kind, en niet door haar verlaten, ontvangt eene lijfrente berekend in dezelfde voorwaarden. Hier worden dus merkelijke veran deringen aan de wet gebracht voor het geen het overlijdensgeval betreft. Er wordt aan de rechthebbenden, in geval van arbeidsongeval met doode- lijken. afloop, een lijfrente uitgekeerd. Deze wordt voorafgaandelijk vastge steld voor elke belanghebbende. Voor de echtgenoot en bloedverwant in opgaande lijn wordt de lijfrente uitbetaald van af den datum van over lijden van het slachtoffer tot het af sterven der rechthebbenden. Afstammelingen, broeders en zusters ontvangen de lijfrente tot hun 18 jaar. Het is verheugend te mogen vast stellen dat er hier bijzonder rekening werd -gehouden met de kroostrijke ge zinnen. e) Loon van het slachtoffer. Het maximum van het bedrag van het loon dat in aanmerking komt voor de vergoeding is vastgesteld op 20.000 frank (in plaats van 12.000). Eene verhooging der verzekeringspremie zal dus volgen. In geval bet slachtoffer boven de 20.000 frank per jaar verdient, wordt er islechts rekening gehouden met de wettige loonbasis. Dit artikel is van kracht sedert 1 Juli 1929. f) Commissie van arbeidsongevallen Door de zorgen van het Ministerie van Nijverheid, Arbeid en Maatschap pelijke Voorzorg is er een technisch komiteit aangesteld onder de boven staande benaming. Het bestaat uit 15 leden waaronder twee actuarissen, een geneesheer, een 'vertegenwoordiger der aangenomen göm.ee n s chappie 1 ij ke ver z eker in-gs'kas een vertegenwoordiger dier aangenomen maatschappijen, twee werkgevers, en twee werknemers. Allen worden gekozen door den Hoogeren Arbeidsraad. g) Loonboek D»e werkgevers zijn verplicht een loonboek te geven aan" werknemers, leerjongens of beambten die onder de toepassing van deze wet zouden kun nen vallen. Dit loonboek zal onder meer het loonsbedrag en de uitkeeringen moe ten vermelden, volgens de voorschrif ten die zullen vastgesteld worden bij Koninklijk besluit op advies der Com missie van Arbeidsongevallen. Werkgevers die aan deze vereischte zouden te kort komen, zullen gestraft worden met eene geldboete van 26 tot 200 fr. met reizigers, van de verhoogde spoor- j baan, naar beneden waren getuimeld, j Gelukkig is het ongeval van ycel minderen aard. Koude en sneeuwstormen In Belgie beeft de koude slechts eenige dagen geduurd en nu is de tem peratuur weder gematigd;. In andere landen is het heel wat an ders en daar heeft de vinnige koude talrijke slachtoffers gemaakt, In de Ardennen Sedert Maandag Thtorgend is' 'een koudegolf losgebroken over de Arden nen. Een ijskoude wind woedt met vol le kracht. De sneeuw ligt reeds 10 cen timeters lioog .-te Poiix-St-Hubert to Marbehan, te Bertrix en te Aarlen* Sneeuw In geheel Zwitserland. Sedert gisteren is in heel Zwitser land na sterke sneeuwval^ ideaal win terweer ingetreden. In Frankrijk Te Pemiremont bedekt sneeuw de bergtoppen. In het Bourbomane ge bergte zakte de temperatuur tot onder elf graden. To Dijon valt de sneeuw zonder onderbreking. De koude is nij pend. Eene dichte laag ijzel bedekt de velden. Felle koude heerscht in den öharol- lais. Het kanaal van het Centrum vroos op vele plaatsen toe, het vervoer per schuiten belemmerend. Talrijke perso nen kwamen van koude om. IJzel be dekt al de wegen, ongelukken veroor zakend. In Dorreinen hoopt de sneeuw zich op 22 centimeters op. Reeds meerdere dagen zakte de koude te Nancy; tot 10 graden beneden zero. Ten bureele dezer Kerkstraat, 21 Schoono keus van plakalmanakKen met blok huisvriend Almanak ken van Snoeck, kleine aan 0,75 fr. 4.50 fr. Prijsvermindering aan winkeliers en voortverkoopers, Een goederentrein tegen een reizigerstrein 'Maandagmorgen, rond half zeven, heeft een ernstig spoorongeval plaats gehad op de lijn Antwerpen-Holland, en wel op de plaats, waar tijdens de bezetting, een locomotief is neergeko men, 't is te zeggen achter de spoor wegwerkhuizen van. Berchem. De goederentrein 6145, komiend'e van Leuven, is door een reizigerstrein 203, komende van Antwerpen naar Essohen, in vertakking van het spoor, zijdelings aangereden. De locomotief van den goederentrein ontspoorde,- terwijl de goederenwagen en drie rijtuigen van den reizigerstrein werden beschadigd. Buiten een machinist die licht ge kwetst werd, bepaalde het ongeval zich tot stoffelijke schade, die vrij ernstig was, het verkeer naar Holland werd stremd. Zoowel hulp uit de werkhuizen van Berchem, als van de statie Dam, werd ter plaatse gezonden en eerst in den namiddag was de baan weer vrij. In Holland heeft het gerucht geloo- pen, dat er een erg spoorwegongeval bad plaats, gehad en een paar rijtuigen Twee huizen storten In, tijdens den storm Reeds 7 dooden en 11 gekwetsten In den loop van een losgeketend or kaan, gepaard gaande met stortregens, sneeuw en hagel, beeft een vreeselijke ramp te Béziens (Frankrijk) plaats ge had. Twee oude huizen stortten gisteren in, rond 15 uur, de bewoners, onder de puinen bedelvend. Spoedig werden hulpdiensten inge richt door de pompiers, de policie- agenten en de soldaten. Te 22 uur werden 10 min of meer zwaar gekwetste personen en een lijk bovengehaald. De hulpverleening zeer moeilijk want men vreest een nieu we instorting. Yan uit de puinhoopen stijgt gekreun en gehuil op. Een fijnen regen valt onophoudend. Rond 22 uur 15, bemerkte men een kind dat men nog redden kan; zijn va der ligt dood er naast. Zijne moeder is levend, zij werd gevrijwaard door een zwrare stoof die het neerstortend puin tegen gehouden bad. Door fakkels cn electrische licht- werpers beschenen, worden de opzoe kingen voortgezet, in aanwezigheid van de overheden en een aanzienlijke volks menigte. De piaburig-e buizen f.vterdeïi ont ruimd. Tot nu toe telt men zeven dooden en elf gekwetsten. Het parket i3 ter plaat se afgestapt om de verantwoordelijk heden vast te stellen. Nader meldt men nog: De meeste werklieden waren van Spaansche af komst. Het parket is op de plaats om het enkwest te voeren en de verant woordelijkheden vast te stellen. Het bedrag wordt op 3600 fr. gebracht De Memorie yan Toelichting, van hef; wetsontwerp door Minister Heyman terj Kagier neergelegd, wend Zaterdag mor* gen aan de Kamerleden besteld. Het bedrag van bet Ouderdam'spensioeit wordt op 3600 fr. vastgesteld. Onder bet tegenwoordig, stelsel wa ren de-genen die 12.000 fr. loon trok ken aan de wet op de .verplichtenJe verzekering onderworpen; nu zullen onafhankelijke handarbeiders, wier in-, komen do 18.000 fr. 's jaar niet over-» treft, er ook aan onderworpen zijn. Bij de wet van 10 December 1924 wordt, wanneer het om een manlijken verzekerden gaat, het bedrag der per soonlijke storting op 36 frank 's jaarsS bepaald, cn, op dezelfde som, het be drag der werkgeversbijdrage, dit is dusj te zamen, 72 frank. Wanneer het gaat om een vrouwe lijke verzekerde, wordt elk dezer som men op 12 frank gebracht, dit is to zlmen, 24 frank. Door deze stortingen, waarbij cU>' Rijksbijdrage wordt gevoegd, kan er itt een normaal tijdperk: voor de manne lijke verzekeringsplichtigen: een ou derdomsrente worden gevdstigd vart 720 fra^k cn, na 16 of 18 jaar stortin gen, een overlevingsrente van 36(1 frank ten voordeele der weduwe. Voor de vrouwelijke verzeker ings4 pliehtigen: een ouderdomsrente yart 720 frank. Het is onbetwistbaar dat, gelet op; liun klein bedrag, de rentegerechtigden met bedoelde kleine renten, thans te gen de ellende niet zijn beveiligd. Bij het wetsontwerp wordt voorge steld liet bedrag der persoonlijke stor ting, wat de in dienstverband Btaandö handarbeiders betreft, onverschillig de kunne, vast te stellen op een, so.nl die overeenkomt met ongeveer 1,33 t.h. van het door verzekerde ontvangen loon en op hetzelfde bedrag, de werk geversbijdrage. In de wet van '10 December 1924, werd de leeftijd voor het ingaan der ouderdomsrente, zonder onderscheid* op 65 jaar bepaald. Er werd dus met de kunne van ver zekerde noch met den invloed van het beroep uitgeoefend op de arbeidsbe- kwaamheid Van belanghebbende geert rekening gehouden. In hel wetsontwerp, wordt er voor gesteld. L Voor de mannelijke verzeker den: leeftijd voor de verplichte inge- nottreding op 65 jaar, met het recht dien op 60 jaar te laten vaststellen. 2. Voor de vrouwelijke verzeker den leeftijd voor de verpliohte inge- nottreding, op 60 jaar, met het recht dien op 55 jaar te laten vaststellen. Filiaalder Algemeens Bankvereeni- ging en Volkebank van Leuven. Kapitaal en Resems 235,000,000 (r. ZETELS Gent, St Baa/splaata, 18 Bonst, Abeeletraat, 3 BIJHUIZEN DER STREEK: Aalst Kaiaarlljka Plaats. Herzele Markt Watteren Kerkstraat. Sottegem Kasteelstraat. Seheldawlndeka Dorp. BIJKANTOREN: Burst, Denderleeuw, Hlllegem Kerekxksn, Lede, Meire, Moorse/, St Lievena-Easehe, St Lievens-Hau- them. Alle Bank. en Beureverriohtinjsn aan de baste voorwaarden. Stipte feheimhoudinf Volkomen zeker- held. 1825 De Senaatskommissie die het wets.- ontwerp onderzoekt heeft ter verlen ging der wot op de bediendenpensioe- uen, heeft de aanneming eiwan voor- gesteld. De verslaggever, M. Henricot, haalt voorbeelden aan van wat uitbe taald wordt aan bedienden, meer dan 65 jaar oud eu die hun stortingen ge daan hebben in de Spaarkas. Er zijn alzoo 1.158 bedienden die min dan 300 fr. pensioen trekken; 166 bedien den trekken een pensioen van 300 tot 400 fr.; 02 bedienden trokken er een van 400 tot 600 fr. De stoffelijke toe stand van die lieden moet soms zeen pijnlijk zijn, en het is onrechtvaardig; dat zij benadeeld worden omdat bét Parlement nog de definitieve wet niet. gestemd heeft, terwijl die lieden noch tans regelmatig hun stortingen hebben gedaan in overeenstemming met de voorloopige toepassing der wet. De verslaggever vraagt aan den mi nister van Nijverheid en Arbeid om aaii die bedienden een aanvulling van pen sioen te geven, bijvoorbeeld van 1200 fr. wat tot een uitgave zou noodzaken van ongeveer 1.700.000 fr. voor elk der! jaren 1930-1931. Zoogauw de defini,. tievo wet in voege is, zouden die som men alzoo door het departement van financies voorschoten, aan de Schat kist terugbezorgd worden bij middel der sommen waarover het vergoedings fonds zal beschikken. De Kommissie heeft dit voorstel goedgekeurd en drukt bijgevolg den wens.ch uit, dat de mi nister van nijverheid aan die bedienden of aan hun weduwen een aanvulling van pe'nsioen'voor de jaren 1930 en 1931 toekenns.

De Volksstem | 1929 | | pagina 1