DE VROUW voor Kunstschilder L. Jacobs overleden te Appels Lijk ontdekt in een bosch te Oosterzeele De vergiftiging te Schelderode Noodlanding van een postvliegtuig nabij Hasselt De Huishuurwet in de Kamer EEM FILM XXXe JAARGANG NTJMMER 300 Kerkstraat, 9 «n 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Haven, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue ie Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6, Londres, B. C. 4. Z0N0A6 29 DECEMB. H. Eleonora Zonop7,46,Zonaf4,O0 MAANDAG 30 DECEMB. 1929 H, Sabinus Zonop7,46,Zona(4,01 N.M. 30 E. K. 6 Dikwijls hoort men van Middenstan ders die in hun ambacht nooit tot iets kwamen. Vraagt men naar de oorzaak van dit mislukken, dan hoort men 't vol gende Zijn vrouw had geen kennis van handeldrijven Inderdaad, de hulp van de vrouw in den handel is van het allergrootste be lang.Er zijn weliswaar enkele ambachten die de hulp eener vrouw uitsluiten. Maar zr zijn ook vrouwen die zich in een han delszaak niet kunnen te huis voelen. En nochtans wanneer de vrouw een weinig bekwaamheid en verstand heeft dan kan ze door hasr wilskracht gesteund, den handel doen bloeien. Een vrouw die verstaat, hoe de zaak ineenzit, die de boekhouding kan doen is voor een ambachtsman meer waard dan eenige duizende franken bruidschat. Wat wordt er dikwijls verwaarloosd bij den handelaar en den ambachtsman 1 't Is de boekhouding en de briefwisse ling. Hoe dikwijls gebeurt het niet dat door een onregelmatige boekhouding een inschrijving vergeten werd waardoor een verlies veroorzaakt wordt I Hoe dik wijls geeft een weinig verzorgde brief» wisseling niet aanleiding tot een misver stand I Van welk groot belang kan een goed geschreven brief zijn I Meestal is het den handelaar niet mo gelijk daartoe iemand speciaal aan te stellen. In zulke gevallen is het de vrouw die de vele kleine werkjes moet verrich ten die tot den goeden gang der zaak noodzakelijk zijn. Ze kan de wezenlijke ziel van de handelszaak worden. Den ambachtsman valt het soms zwaar na zijn lastigen arbeid met klienten en leveraars te moeten omgaan. Dat kan de vrouw en zelfs kan ze'hoogst belang rijk werk verrichten. Natuurlijk mag de vrouw dan voor haar huishouden niet verwaarloozen en, ïn zekere gevallen, is de last der vrouw te groot om veel hulp^-te bieden in de zaak. Dit staat echter vastwaar de vrouw eenigszins de mogelijkheid en de be kwaamheid heeft in de handelszaak mede te werken, b.-gaat ze een groot onrecht als ze het niet doet want daar juist kan ze een groote steun zijn en nuttig werk afleggen. De Vrouw bouwt het huis Of breekt het in gruis Invloed eener wetenschappelijke Mid- denestandsjeugd op de evolutie van de Vlaamsche Kuituur door J, DE SiMlET. Een volk zonder kuituur is geen yolk. Een volk met kuituur is een groot volk Wie de evolutie van Vlaanderens kuituur na de gruweljaren van den oorlog van dichtbij heei't gevolgd.staa.t •in bewondering voor dein grooten weg welke reeds werd afgelegd. Na de inzinking ter oorzake van den wereldchaos hebben de leiders van ons volk, bewust hunner verantwoor den jkheid,lmn beste kraohten veil ge had tot meerdere ontwikkeling, voor lichtingjen cultuvecring van ons volk ten bate van Vlaanderen Vakscholen rijzen als paddestoelen uit den grond congressen allerhan de getuigden van een leefbaarheid die climax ging het V. E. G. ontstond, het V.V. tooneel zwaaide de vlaggé der cultuurverspreiding door tooneel. Kortom Vlaanderen herleefde 1 Vlaan deren bezit cultuur Een pleiade kunstenaars on ge leerden zijn de lichtbakens van iVlaandercn. De grootsche taak welke ons, de jeugd wacht, hert. is cultuur mede te deelcn aan het volk. Wat baat fret dat enkele hoogstaan de menschen in het nauwsluitend to rentje hunner boekenwijsheid opge sloten zitten als wanneer de grooie massa gedompeld blijft liggen in al- ledaagsche nietsdoenerij en onver schilligheid. Wanneer dit volk, omdat tot hun niet werd afgedaald, zijn kostbare tijd versnippert aan 'ontze nuwende vermaken en beurzelarijen? Wat baten Qkele fonkelende ster ren als wanneer de bewondering en kel opgewekt wordt door een bont ge wemel van hemellichten De plicht dus der komende genera tie is, hun standgenootcn den schat der wetenschap mieó te deelen Onder jeugd geldt openhartigheid en waarheid. «Ter waarheid streeft nujn ideaal 't is Berten Rodenbach die het dichtte l Wat gebeurt er fcer handelaars en. het diploma op het college of elders bemachtigd Zij, die in hun studententijd droom den van een groot yiaanderen die schermden met kuituur, beschaving, ontvoogding, rasfierheid, enz. L?, Velen van hen, eens. in het werke lijk leven, druipen af, verloochenen hun idealen en beloften, en broek- zakkend laten ze gaan wat gaat, laten Gods water over Gods akker vloeien, en in stede aan cultuur arbeid te doen, gaan 's Zondags het traditioneel pintje pakken, een sportmatch aan schouwen, en verzinken verder tot lij dende menschen, wien alle schoonheid larij beteekent, om slechts, nog 't oog te hebben voor stoffelijkheid. Treurig I... Daar neven staat het puik onzer jeugd, van wien onzen ge liefden leider M. Struyvelt te Dender- monde op het. congres van den lands bond met zooveel geestdrift sprak I Zij zwaaien de banier der opstan ding, der toekomst, der hoop Zij ma ken de leus van den betreurden Joë Englefch tot de hunne. Ik dien Op hen mag Vlaanderen rekenen voor zijn cultureelen opgang I I Invloed, wetenschappfelijk, mid- denstandsjeugd, evolutie, Vlaamsche kuituur. Een zestal praclvtwoorden Invloed 't Is de doordringing zij ner eigene gedachten, het aanpassen zijner eigen arbeidsm'ethode, de pro- pagandeering zijner opvattingen ontwikkelde mienischen hebben in vloed, wetenschap bezitten beteekent invloed hebben. Onze middens.tands- jeugd bezitte dien invloed, ten bate van bun stand, ten bate van Vlaande rens cultuur I Wetenschap Het Igrootsch-ojpgetrokken gebouw met zijn reuzige pijlers I Alle landen hechten groot belang aan den wetenschappelijken vooruit gang van hun volk. Er werd beweerd en misschien niet ten onrechte dat de Vlamingen te weinig aan wetenschap pelijken arbeid doen. Nog onlangs werd bij monde Van 'n groot Vlaam&ch katholiek dagblad den wekroep geuit opdat de Vlamingen meer belang zou den hechten aan de wetenschappelijke vakken. Aan de groote toekomstmogelijkhe den als ih sprekende, natuurkunde, electriciteit, mekaniek er biedt dient verdiende aandacht gewijd 1 De middenstands jeugd vooral we- ze er van bewust gemaakt dat de toe komst veel van hen zal vergen, want alles ondergaat een evolutie die er op aangericht is, uit de bronnen der we tenschap alles te putten wat moge lijkheid biedt tot verfijning en spe- oialiseering van het vak. Midden stand en wetenschap zijn onafscheid baar, vormen één 1 Dit zal de toe komst bewijzen I De Middenstands.jeugd 'I En wij nu de knapen, de wassende morgen. De hoop van den komenden zomertijd I Priester-dichter Buylo in het Mid"^ denstandsjeugdlied zegt 'het zoo in- nig-mooi 1 In mijn verbeelding zie ik weer die van geestdrift zinderende schare Vlaamsche middens.tandszonen op- marcheeren te Gent bij den laatst ge houden jeugddag 1 Vlam in 't harte, vlam in 't ooge, lijk Rodenbach ze zag Bij de preveling van fret woord «Bliddenstandsjeugd» rijzen voor mijn oogen de brave jongens onzer stieldoendc middenstanders en han deldrijvende burgers I ('t Vervolgt.! niek was. Ten gevolge van de stellige verklaring van de deskundigen, heeft Brackenier enkele bijzonderheden doen kennen en beweerde dat, indien men poeder gevonden freeft in zijn' giletzak, het hem niet toebehoort, daar het kos-» tuum dat aangeslagen werd en dat hij heeft gedragen, toen aan zijn overleden oom, toebehoorde. «Ik heb in zijn bezit wel een pakje wit poeder gezien, dat, volgens hij be weerde, moes.t dienen om de varkens van een zekere ziekte te genezen; maar ver van te genezen overleed een der dieren, nadat van dit poeder was toe- gediend. Ik herinner mij thans, dat te huis zijnde, bij mijn ouders, door mij bij onachtzaamheid in dc soep een wit poeder werd gestrooid. Het was het poeder van mijn ooim1. Of dit vergif was, kan ik niet zeggen Aldus de verklaring van den verdachte. De h. onderzoeksrechter ondervroeg den aangehoudene nog over het punt, te weten op welke plaats de kat werd be dolven, die stierf nadat ze insgelijks gegeten had van de soep, welke het vergift bevatte. Hij beweerde daarvan niets te weten. Naar men dus kon op maken zou Brackenier. een begin van bekentenis hebben afgelegd. De frh. Professor Daels en dokter Tant, wetsdokters, zullen réich' (Zater dag naar Schelderode begeven, ten ein de over te gaan tot de ontgraving van het bedolven varken en een onderzoek te doen naar de ingewanden van het dier, om vast te stellen of het beest stierf na innemen van arseniek. Julien Brackenier werd, na het ver hoor in de gevangenis opgesloten. De ontgraving van de lijken van de over leden oom en tante van den aangehou dene zal denkelijk de a.s. week geschie den. EEN GESCHENK KIEZEN is gemak kelijk genoeg als U voor de uitstalling staat van het LEDERWAREN-MAGA ZIJN VAN MOLLE, MOLENSTRAAT 30 AALST, waar U op lederen aankoop van 30 fr. nog een geschenk ont vangt. 4479 Vrijdag is schielijk overleden, ïn zijn huis «'t Hof der Schoone Kunsten» te Appels, de kunstschilder-dichter Bo dewijk Jacebs. Geboren in 1855 deed frij studiën in de Akademie van Den- dermondc, samen met Franz Courtens, wienis vriend hij was. Ware Lodewijk Jacobs evenals Courtens naar Brussel getogen, of elders, misschien ware zijn roem even groot geweest. Thans, ken nen hem weinigen. Ook als dichter was hij verdienstelijk. Blaar zijn eenzaam kluizenaarsleven te Appels aan de Schelde, was ongunstig voor zijn roem. Te Dendermonde op fret Stadhuis hangt een zijner beste schilderwerken x «Dei Weg door den Kouter». Is het eene oude misdaad Donderdag rond 4 i/2 uur. dus bij valavond, zag een jongen, dio zich in het bosch van Ettingen begaf om aan •ene natuurlijke behoafte te voldoen, toevallig in een gracht, den top van een schoen uitsteken boven §6n hoop bla deren. Hij poogde dien schoen op te nemen en zag dat daarin nog eene kous zat- Nsast dien eersten schoen kwam ook nog een tweede bloot liggen. Teen hij verder de bladeren weg- schrapte zag hij tot zijne groote ont# zetting dat een schier gansch verteerd lijk langs den kant van den gracht verborgen lag onder een hoop blade ren. De jongen verwittigde onmiddellijk de gendarmerie die ter plaats kv/am en de eerste vasts ellingen deed. Het lijk, waarvan het hoofd op de borst rustte en dat schier maar een geraamte meer was, zoover was de staat van ontbinding ervan, was echter nog ta melijk gekleed en lag op den rug. In een der zakken van de ondervest vond men een uurwerk. In dat uurwerk, een «Roskopf» dat op 6 ure was stilgevallen, vond men een garantiebriefje, met nummer 134S6 van een juweslhandelaar uit de Dampoortstraat te Gent. De doode droeg twee kettingen, het is te zeggen een dubbelen ketting in nikkel en een enkele ketting in nielé-zilver. Het lijk is tamelijk net gekleed, schijnbaar in zwart serge kostuum De schoenen blijken nog niet veel gedra gen te zijn. Bij den doode werden geen e eenzel vigheidspapieren gevonden- Men vraagt zich af hoe het mogelijk is dat dit lijk zoolang ter plaatse kon blijven liggen, zonder ontdekt te wor den, want in dat bosch wordt nogal veel gejaagd. In de streOk van Oosterzeele werden de laatste jaren geene personen vermist. Het parket werd verwittigd en wordt ter plaats verwacht- Intusschen wordt het lijk ter plaats gelaten onder de be waking der gendarmerie- Koopt uwe geschenken ïn het LE DERWAREN-MAGAZIJN VAN MOLLE MOLENSTRAAT. 30, AALST. U vindt er tientallen schoone en goedkoope ar tikels. U ontvangt zelfs op Iedere aan koop van 30 frank een geschenk. 4 478 Ondervraging van Brackenier Vrijdag werd Julien Brackenier, de vermoedelijke giftmenger van Schelde rode, naar het gerechtshof te Gent overgebracht, om er ondervraagd te worden door den b. onderzoeksrechter Van Ecckhaute. De onderzoekende ma gistraat ondervroeg heni tot 1 uur na middags. De" onder aanhoudingsman daat geplaatste verdachte werd overi gens gekonfrontoerd met don h. pro- ifessor Felix Daris, die beveiligde dat ■met vele zonen on- llGt Poe(ier. gevonden in een der ondor- neringdoeners eensJvesUakkeu van Brackenier. wel .arse- Een postvliegtuig van' de luchtlijn Lorden-Brussel-Koulen. welke het da- geiijksch reizigersverkeer inheide rioh- tingen verzekert, hoeft e.n noodlan. ding moeten uitvoeren in de weilanden welke zich uitstrekken ten Zuiden van Hasselt. De noodlanding geschiedde op het grondgebied der gemeenten Herck St Lambartus, Het vliegtuig dat een tweedekker ie VBn groote vlucht, bevatte veertien reiaigees. allen Enjelsehan. He» werd bestuurd door dan gekenden piloot Paul Perrsj. mot Fr, Charlton als me- kanieker. De landing moest gesohtsden op zter steoht terrein. Zij had nochtans xon- dsr ongelukken 'plaats, zoowel voor de iniittenden als voorwat hot vlicgtum zelf betreft. Onmiddellijk werden er werktuig, kundigtn ter plaatse gesonden om het vliegtuig te demonteeren. De verschillende doelen van het vliegtuig zullen naar het vliegplein van Haren verzonden worden, alwaar zich voor het oogenblik reeds dan motor bevindt en ven wsar het vliegtuig in den loop der volgende week met de acht werktuigkundigen welke aan hef herstel er van werken, naar Engeland zal vertrokken. Het vliogtuig dat uit Duitsohland kwam had buiten de passagiers nog aan boord eene kostbare lading van 200 kgr. goud, een lijvige post en het reisgoed van de passagiers; Filiaal der Algemeene Bankvereeni- ging en Volksbank van Leuven. Kapitaal en Reserve 235,000,000 fr. ZETELS Gent, St Baajsplaats, 18 RonaeAbeelstraat, 2 BIJHUIZEN DER STREEK: Aalst Herzele Watteren Sottegem Soheldewindeke Keizerlijke Plaats. Markt Kerkstraat. Kasteelstraat Dorp. BIJKANTOREN: Burst, Denderleeuw, Hillegem Kerokxken, Lede, Meire, Moors el, St Lievena-Eesebe, St Lievena-Hau- them. Alle Bank- en Beursverrichtingen aan de beste voorwaarden. Stipte geheimheudiag Volkomen zeker heid. 1826 kelberg cn in dc gemeenten met meeri dan 100.000 inwoners, volgens de laat-» ste in den «Moniteur beige», bekendgc^ maakte tienjaarlijksche optelling van, de bevolking; b), 450 tot ten ilioogste 900 fr., in do gemeente met 50.000 tot ,1000.000 in woners, 2. Gedeelten van vaste goederen waarvan de jaarlijkschc huurprijs op, 1 Augustus 1914 bedroeg a), 400 tot 800 fr., te Brussel, Etter beek, Elsene, St. Jans-BIolenbeek, SL Gilis, Sint-Joost-len-Noode, Schoor beek, Anderlecht, Koekelbcrg, en in do gemeenten met meer dan 100.000 in woners volgens de laatste, in den «BIo- niteur beige» bekendgemaakte tienjajuw lijksche optelling van de bevolking b) 300 tot G00 fr., in gemeenten met 50.000 tot 100.000 inwoners.» Dc wijziging aan art. 12, met eene lichte onder-wijziging van M:. Janson,. wordt eveneens bijgetreden. De stemming der Huishuurwet. Biet de algemeene instemming der Kamer legt BI. de Voorzitter der Huis-i huurwet, in tweede lezing ter. stem-* ming. Deze wordt aangenomen met 114 stemmen tegen 21 en 7 onthoudingen, en terug naar den Senaat gezonden. (45 leden waren niet tegenwoordig.) Ten 7 ure 10 's avonds wordt de zit ting geschorst. De Kamer gaat in zit ting met gesloten deuren, voor de be spreking van haar budjet. De wedde van de Kamerleden 42,000 fr. De Kamer houdt dan een vergade-» ring met gesloten deuren, ten eind» haar eigen begTOoting te bespreken. Namens de kwestuur wordt het-voor-* stel gedaan do wedde van de kamerle den op fr. 42.000 te brengen. Dit voorstel wordt aangenomen. Dc geheime zitting heeft enkel een tiental minuten in beslag genomen. Op de openbare zitting welke d'aanop; volgde werd de begTOoting van de Ka mer goedgekeurd met 86 stemmen to-, gen 7 en 14 onthoudingen. vV Zitting van Vrijdag 27 December Dc zitting wordt ten 10 ure geopend, onder het voorzitterschap van BI. Tib- baut, voorzitter. De Huishuurwet De algemeene bespreking wordt geo pend, met het wetsontwerp tot verlen ging en wijziging van sommige bepa lingen dor Huishuurwet. (Onze Lezers kennen de artikels van deze wet, zooais zij door den Senaat gestemd werden),. De artikels Een "dozijn wijzigingen, door leden van de verschillende Kamcrgroepen voorgesteld worden verworpen. Eene enkele wijziging, deze door de Kommissie aan art. 1 voorgesteld wordt aangenomen. Daardoor wordt art. 1 als volgt her steld 1. Een bijkomende verlenging van één jaar is toegestaan aan de huurders en onderhuurders die op 31 December 1929 de hierna bepaalde vaste goederen of gedeelten van vaste goederen in gebruik hebben 1. Vaste goederen waarvan de huur prijs op 1 Augustus 1914 bedroeg i a) 600 tot ten hoogste 1200 fr., te Brussel. Etterbeek, Elsene, St. Jans- Molenbeek- St. Gilis, St. Joost-ten- ,Noode1 Schaerbeck, Anderlecht Kc^- •Van onzen Gentschen medewerker1, AAN ONGELUKKIGEN 1 O hoopers, die geen hoopers zift en koopen zult, en hoopep, moet O allen, die in magazijnen loopt met pakjes klein en pakjes groot, lk groet u diep, met- commiseratie, Ik begrijp uw miserie en uw alteratie I Gij koopt voor vriend en meid^ voor nichten en kozijnen..* Gij verliest uwen weg in rayonneerende ^magazijnen..,. De winkeljuffers zijn jong en kunnen goed. praten In plaatse van visch Ver koopen zij graten Een katoenen kous wordt voor een zijden betaald Welke man heeft daarin nooit gefaaldf Uw parfum was geen Houbigant4 maar Piver Quelle affaire Uwe pralines waren niet. met «liquewr Quel malheur l De. kinderschoentjes waren te groot drie nummers sapperloot En de taart die ge koost was aangebrand, Hoe embetant! Van den Kerstboom gaaft gij uw schoonmamcL Een klein pakje met veel tralala.. Helaas, helaas... het waren cigaren en voor het nieuw jaar zult gij er slecht mee varen..., En uwe Kerstboom is in brand geschotenf Uw jongste neef heeft de Venusomgesioolcri uw oudste meisje kreeg wat suiker in huren tand.* Uw schoonbroers hebben uw cognac uitgedronkent En uw piano Bleek een toon gezonken, En bij het dansen viel de manchonop den grond Ja, *t was het een 'Na het andere affront O sukkelaar, ik groet u diep met commiseratie, llc begrijp uw miserie en uw alteratie.... En dan een overvolle maatf en een droevig ledige. porte-monnaie Is na Kerstfeest en Nieuwjaarsdag de bouquet Hamlet de Tweedy

De Volksstem | 1929 | | pagina 1