nmmimimm BORWICK'S KLEtKË GAZET GEEN APPELEN VOOR CITROENEN koopt KOFFIE Dan hebt U zeker den besten IN ONDOORDRINGBARE ZAKKEN - - VAN 1/4 EN 1/2 KGR. - - Vraagt hem bij uwen Winkelier, te huis IMtesdgiissla Esrlsta De pompiers moesten herhaaldelijk uitrukken om hulp le verleenen voor !vet wegnemen van half afgerukte uit hangborden en zinken daken, welke gevaar daarstelden. Zulks was onder meer het geval met het dak van een der huizen van de Ylasmarkt. Op verschillende plaatsen zijn trol- loydraden van den Iram afgerukt. Grcote schade wordt aan de gebouwen der tentoonstelling aangericht De storm 'hoeft ook op de terreinen der tentoonstelling geweldig gewoed en er overgroote schade aangericht. De triomfboog heeft fel geleden. Ver schillende grootc platen werden ervan 'afg'erukt en vielien aan 'stukken. De Fransclie sectie lveeft fel geleden en een der groolc loodsen dier sectie stortte in. De Hollandsehe sectie evcn- "eens heeft vele schade to. boeken. Het gansclis dak werd opgelicm, en vernield "Ook het dak" dór elcetrohoeve werd af gerukt. on weggeslagen.. Dringende maatregelen moesten ge- 'troffen worden om muren te onder schragen die dreigden in te storten. In den omtrek van het Wilryksche- 'plein zijn vele hoornen omgerukt ge worden. Op de Schelde Wij spraken hoogcr over dc Schelde, le Antwerpen. Het was tusselrcn 11 en 12 uur dat het tempeest er zijn volle uitwerksel deed v-oelen. Hoog sloegen de baren op, doch plotselinge rukwinden doden ze soms uiteenspatten, terwijl het weggeslagen water de op de golvende danjsende to- gers totaal overdekte. Degenen, die hebben durven overzet ten ön op het dek blijven, hebben gratis een schouwspel gehad dat in zijne ont zetting toch overheerlijk was. Te Lier De Nethe buiten hare oevers Het .stormweder dat Zondag boers eli te heeft ook te Lier belangrijke'schade veroorzaakt. In de hovingen en langs de stadswandelingen, werden verschil lende "hoornen ontworteld. In de' Ant- werpstraat vielen dakpannen op een voorbijrijdende auto, zonder nochtans iemand te kwetsen; in de Bcrlarij werd een voorbijganger 'getroffen' door een weggeslingerde steen. Met cenc gapen de wonde aan «het hoofd moest het slachtoffer voor verpleging bij Dr. Cor nells worden binnen gebracht. Ook liet waterpeil stijgt op onrust- harende wijze. Iu.dc Ouderastraat, is de Nellie buiten hare oevers getreden en heeft bootwoningen onder water ge zet. Verschillende landerijen .en beemden langsheen dc oevers liepen onder. BIJ DE BELGISCHE SPOORWE GEN. De gedurende het jaar 1929 cp de pensioenen toegepaste verhoo ging van 8 0/0 is op 10 0/0 gebracht met ingang van 1 Januari 1930. In het op 1 Januari aanstaande be taalbaar te stellen bedrag voor het le kwartral 1930 is dus een verhooging van 2 0/0 begrepen en dit ten op zichte van de in hat jaar 1929 betaal» de termijnen. JAPANSCHE PRINSEN NAAR BELGIE IN 1930- Prins Takamatsoe tweede broeder van den Japanschen keizer, en zijn gemalin, zullen, in 1930, naar Bolgie koman en een be zoek aan de tentoonstellingen brengen Het bezoek zal geen officieel karakter hebben. HET BEZIT IN VERSCHEIDENE LANDEN. De rijkdom van de Ver- oenigde Staten van Noord Amerika wordt geschat op 353 miljard dollar Engeland 80 Frankrijk 52 Duitsch- land 40: Japan, Itaüe, Kanada 22 Argentine 13, Australië 12,50 Belgie 12- moeder en eenen ruwen, harden va der bezit De dierbaarste wezens waaraan zich een kind hecht; schijnen in dat. geval hatelijk en hijgevolg ver- hrhlingswaardig. Elsje zat ineen gedoken op eenen stoel. He wel, kan ik den meester spreken vroeg zij haastig. Louize »al haar behoedzaam de verklaring, welke zij geven kon. Vader wil navorschingen doen, zoo besloot zij. Ik zelve zal onderzoe ken en u doen weten wat ik verneem. Weet de mieestcr dan van niets Stamelde de meid. Louize schudde? haar hoofd, zij 'dierf hare lippen niet openen, daar deze soms lrare gemoedsbeweging konden verraden. tWaarom weent gij vroeg Elsje. ■Lieve God gij moet stellig meer weten dan gij zeggen wilt... verzwijg mij toch niets, mijne onzekerheid is tvreeselijk Ik heb Albert gekend, geacht en greöerd daar hij steeds vlijtig en fat soenlijk wasf zijn lot gaat mij le.* harte. Ach ik zelve zou gaarne zeker heid 'hebben. AVaarheen zal ik mij DE BETALING DER BELASTIN GEN. Tot hiertoe hadden de belas tingschuldigen één «maand tijd om hun belastingen te betalen. De minister van Financien zal een besluit nemen, waarbij het uitstel met een maand verlengd wordt, zoodat men nog in regel is, wanneer men twee maanden na het ontvangen van den belastingsbrief, zijne Echuld aan den Staat vereffent. Het is dus- na afloop dezer periode, dat de intreBten zullen gerekend worden. De nieuwe maatregel zal van af 1 Januari aanstaande in zwang treden. BIJ DEN PAUS. De H. Vader heeft den hertog van Genua en zijne kinderen in pleohtig gehoor ontvangen. M. JASPAR TE PARIJS. Dt Eerste Minister M. Jaspar, is Zaterdag naar Parijs vertrokken, waar hij met verscheidene leden van het Fransch Kcovernement ovar de Haagsche Kon- ferencie onderhandelen zal, M. Jaspar zal Dinsdag te Brussel terug zijn, en Donderdag naar Den Haag vertrekken. Koopt uwe geschenken In hot LE DERWAREN-MAGAZIJN VAN MOLLE MOLENSTRAAT. 30, AALST. U vindt er tientallen schoone en goedkoope ar tikels. U ontvangt zelfs op iedere aan koop van 30 frank een geschenk. 4178 BARON VAN ZUYLEN VAN NEY- VELT OVERLEDEN. Baron van Zuylen van Neyvelt, voorzitter van het Krijgshof, commandeur der Leopolds orde, ia te Brussel op 70jarigen leeftijd aan eene geraaktheid overleden. ONZE SOLDATEN IN RIJNLAND. Sedert 1 Deoembar 1929 is er geen enkel Belgisch militair meer in het Rijnland. Het getal in bezet gebied overleden Belgische militairen bedraagt 403. On der hen stierven 340 een natuurlijken dood 63 onder hen stierven oen ge welddadige dood, getrokken had, en er Segers een ge weldigen steek mede toegebracht had in de richting van de keel. Deze was. erg getroffen. De slagader werd doorgesne den en het bloed spoot uit dc wonde. Dol van gramschap keerde Raes zijne woede tegen Diecickx, dien hij trof in den onderbuik. Deze werd letterlijk opengereten.jzoodat de ingewanden er uitpuilden. "Er kwam hulp opgedaagd. Racs werd ontwapend, "en ging dan naar huis net,of er niets gebeurd was. Dierickx, welke ton gronde gezegen was, werd In dc.herberg van Goossens ondergebracht, terwijl zijn makker Segcrs, hoc hard en levensgevaarlijk hij ook gekwetst werd, het op een loo- pen zette, het hpofti rustend in zijne sidderende handen, om alzoo le trach ten het bloed alsmede het leven dat hem ontvloog ^-"tègen te .houden. Doch tevergeefs, do ongelukkige viel ten ronde, aan het lokaal der Z.A.B., al waar hij binnen geleid werd. .Seffens werden priester >eii dokter ontboden. - Beide, ongelukkigen kregen ter plaats de eerste ziorgen en werden overgebracht riiaar de, stedelijke kliniek alwaar "hun toestand uiterst bedenke lijk werd bevonden. Korte uren nadien gaf. Segcrs /den geest. Rae,s welke inlusschen .'tijd aange houden werd,, werd opgeleid naar. bét paleis van justicie. Later vernomen wij -dat Dierickx eene uiterste- delicate heelkundige ope ratie heeft onderstaan; het zijn de hee- ren Dr. VenneLyan St. Niklaas, en Dr Verhelen, van Dendermondc, die daar toe overgegaan zijn. De toestand is echter hopeloos. VREESELEJKE VECHTPARTIJ TE DENDERMONDE Een dcode. Een levengevaarlijke gekwetste Zaterdag nacht heeft alhier in de wijk «De Mol eb erg», eene. vrceselijko vechtpartij-plaats gegrepen, die liet le ven lieeft gekost aan een der vechters, en waarbij een tweede heel waarschijn lijk het .leven zal laten. Tussehen mid, dernacht en 1 uur van don morgend was een talrijk gezelschap yereenigd in deri café Goossens. Aldaar werd ge schertst eri gedronken door. talrijke jongelieden, waaronder, de genaanijden Frans Dierickx en Jan Segers. Op zeker o-ogenblik viel de genaam de Cyriel Raes, stoker, wonende "alhier, met zijiie vrouw ide herberg binnen. Toen steeg de vreugde ten top. De jon gelieden spotten en schimpten om het meest met de vrouw -van Raes, hetgeen niet zeer lieftallig was van hen, en daarenboven niet. zeer voorzichtig, vermits allen, lichtelijk onder den in vloed van den drank verkeerden. Raes begon zich stilaan kwaad te maken daar hij het bijzonderste voor werp was van de lachtparlij, doch niets deed vermoeden dat zich ccn gruwelijk drama ging afspelen. Ten 1 uur deed de ba a's dc herberg zijner drankgelegenheid ontruimen. Wat er dan. eigenlijk buiten gebeurd is, weet niemand te zeggen, dooh al meteens greep er op straat, in den pik- donkeren nacht, een verwoed gevecht plaats Lussclien Raes, Segers en Die rickx. Men vermoedt dat Raes liurf uitleg zal gevraagd hebben over den bitteren spot die hij in de herberg te verduren had gehad, en dat alzoo de poppen aan het dansen waren gegaan. Opeerifs hoorde men een vervaarlij ken kreet. Het was Raes, die zijn mes wenden..? Elsje, wij zullen ons ver- cenigen en le zamen navorschen. Gij te Buchau,- ik hier. Dat zullen wij. Maar men spreekt van èene reis, welke Albert gedaan heeft. Weet gij daar iets van, Elsje Wie spreekt daarvan ,1 Vader. Hoe'is liet mogelijk --Ik lees op uw gelaat, dat eene heimelijke reis 'heeft plaats gehad. Mijn God, ja^ het is waar. Oni' hier met vrucht le kunnen werken Elsje, is het noodzakelijk dat ik alles weet, ook wat die reis betreft. Elsje begreep dit en vertelde al wat zij er van wist. Zij geloofde niets ver keerd te doen met zich met de doch ter van den meester timmerman lot Albert's geluk le vereenigen. De goe de vromv verzweeg ook niet dat vader Brand «leze reis meer dan eens h; ondernomen, en bracht hiermede de gissingen nopens de afkomst van den jongeling in verband, die naar men algemeen zeide. een vondeling moest zijn. Loufto had verwonderd geluis terd. Uit deze mededeeling putte zij de hoop dat haar geliefde niet yeron- SCHRIKKELIJK DRAMA IN EEN GESTICHT TE GENT Een zinnelooze doodt een metgezel Zaterdag namiddag had in het ge sticht St-Jan-de-Deo, Chartreuzen- plaats tc Gent, een (schrikkelijk drama plaats. De. genaamde Leon Heytens, heeft in een aanval van razernij, de genaamde Gaston De Smet, met eene bijl vrees.e- Iijke wonden toegebracht. Dc ongeluk kige die de slagen wilde afweren, dooi de handen op den buik tc houden, werd bijna de handen afgeslagen. Toen de broeders van lvet gesticht ter hulp snelden, was de ongelukkige tengevolge van blocdverlic®* overleden. De dader'verklaarde «Ik weet niet wat ik gedaan heb-». Het parket; is ter plaats geweest. EEN GESCHENK bekomt men op iederen aankoop van 30 frank in het Lederwaren-magazijn Van Molle, Mo lenstraat, 30, Aalst. 4477 EEN WILDSTRGOPERSDRAMA TE ANSERIOEUL Een doodc. In 'deri nacht van Zaterdag op" Zon dag, rond 11 uur, was. een bende wild- troopers aan het «pensjagen» op de vlakte bij middel van een schijnwerper. Zij werden verrast door twee gendar^ m;en, doch- deze werden op eene ware fusillade onthaald. De mannen der wet wachtten nioLeveneens gebruik te ma ken van hunne vuurwapens, met h?t droevig gevolg dat een der wildstroo- pers een kogel in de hartstreek kreeg en op den slag werd gedood. Het is dc cnaamde Fernand Deroissart, 25 jaar, landbouwer, jonggezel. Het parket van Doornijk is Zondag morgen ter plaatso afgestapt. Men is nog steeds op zoek naar den dader. gezinsdrama te evere Een vrouw vuurt met een revolver en kwetst haar man Een bloedig drama speelde zich Za terdagavond ie Evere af, ten huize van •het echtpaar Tramiseck-Dewit. Onge veer vijl' jaar geleden huwde de lnnd*- bouwer Pierre Tramiseck, die «op het oogenblik 60 jaar is, zijn tien jaar jongere vrouw. De vrouw, die wedu- elukt of door eenen vijand gedeerd was. 'Ja, riep zij, zijri verdwijnen zal met deze reis in verband zijn. Ik denk, voegde Elsje er bij, dat lvij de zoon moet zijn van aanzienlij ke ouders, die hem om cenc of ande re reden weggegeven hebben cn nu erkennen willen, nu bij zulk een heer lijk jongeling geworden is'. Want men moet het hem toegeven hij gelijkt volstrekt aari geenen timmermans knecht. Dikwijls heb ik er mijne ge dachten laten óver gaan... Maar waarom heeft zijn pleeg vader niet beter voor hem gezorgd Hij had toch inlichting moeten geven'. Wel, Brand was ccn wonderlijk mensch riep Elsje driftig. Dat hij iets op zijne ziel had, is stellig. Waarom wilde hij immer zij ne zuster spreken Waarom heeft hij Albert den laatsten Zondag naar dc stad gezonden Toen mevrouw Wiprecht kwam, was het te laat. Nog lang spraken zij le samen,zoc- dat Louize alles vernam, wat in Brands huisje was voorgevallen. Toen Elsje heenging, zeide zij" 5 Nu ben li gerust. Maar. gij 2,uU UITSLUITEND VERKOCHT we was, bracht vijf grootc kinderen mee, die bij hun ouders kwamen inwo-' nen. Er beerscMe echter niet lang vre de in het huisgezin. Spoedig.kwam het tot heftige iooneelcn en in den laat sten tijd was het huishouden een ware hel geworden. De landbouwer, die al zijn stiefkinderen tegen zich partij zag kiezen geraakte meer en meer aan den drank verslaafd. Gisterenavond kwami hij opnieuw in beschonken toestand naar huis en een nieuwe ruzie ontstond tussehen hem en zijn vrouw, die zich op dit oogenblik die zich op dat oogenblik alleen thuis bevond. De twist had plaats in de jeuken van de benedenwoning. Op een gege ven oogenblik greep dc vrouw een re volver en loste drie schoten op haar man. Deze werd in het lvoofd getroffen en zakte hevig bloedend in elkaar. De huren, die de scholen hadden gehoord, waarschuwden de politie. Spoedig was kommissaris Houtmeyer aanwezig en liet de vrouw in hechtenis nemen. Zij verklaarde in het geheel geen spijt van haar daad te hebben, daar haar man haar het leven ondragelijk maakte, Tramiseck werd naar het ziekenhuis van Schaarbeek overgebracht, waar hij in behandeling bleef. Zondagmorgen is de daderes ter be schikking van het gerecht gesteld. DE FINANCIEELS KRACH TE LUIK Het parket van Luik heeft Vrijdag avond eene nieuwe huiszoeking gedaan in de bank Chaüdöir. De onderzoeks rechter heeft daarna verscheidene per sonen onderhoord. De magistraten zouden vastgesteld hebben dat er onre gelmatige vonuchtinge.il werden gedaan ï)eze verrichtingen brengen dc straf rechterlijke verantwoordelijkheid van sommige personen in het gedrang. Doch, men weet nog niet wie- deze per sonen zijn. Sommige verhandelingen hebberi de bank groote schade berok kend. M. Berryer^ verklaar'e rint M. Jean Chaudoir zeer stoutmoedig cn roekeloos, doch niet oneerlijk was in den spekuleeringen. Een aanhouding werd verwacht. Naakt al uw gebak Flans, pasteien, korsten en gebruikt BAKPOEDER (VERVANGT DE GIST) Een schoon boek met recepten (Fran- sche tekst), in kleurendruk, wordt GRATIS en FRANCO gezonden op vraag aan DEPOT BORWICK (Cle Bovril), 39c, I.ombaardstraat, Brussel. Tel. 103.49. Het pakjc 070 Ir.Blikken doozen 56 gr. 2.50 Ir.; 113 gr. 4.70 Ir.; 226 gr. 8.75 fr.; 453 gr. 17 fr. Bij alle kruideniers. niets verraden van hetgeen ik u hei; toevertrouwd, niet waar Geen woord, verzekerde Louize.1 Toen ze op de straat was, dacht Zij :f Men Van het mij niet uit het hoofd praten, dat Louize van Albero houdt. Voor haar mag ik mijn hart wel uitstorten, het doet mij goed. Ach, kwam de arme jongen maar terug, j Zij zotte haren weg naar het dorp voort. Louize stond laan ili'et venster. Albert, de zoon eener voorname familie, dacht zij. Als hij dit is, zal hij mij zeker niet verlaten, want hij is een brave jangeri en hij zal mij getrouw blijven. Indien rijkdom en rang zijne gezindheid moesten ver anderen, had ik liever dat hij timmer man bleef... De naam van Brand is zoo eerbaar als een andere.... Ach, kon ik slechts de woorden van dien ruwen mensch cn het zonderlinge gedrag mijns vaders verklaren, bij wien sedert eenigen tijd eene geheele verandering is ontstaan. Indien men eens even daarom Albert vervolgde omdat liij van voorname fa lie ïs...- 2ij. begon te weenenden Reende nóg Over da streek van Settat, in Ma rokko, is een wolk van sprinkhanen neergestreken op eene oppervlakte van 100 vierkante kilometers. Alles werd kaalgevreten op do velden. Verscheidene kinderen waren aan het spelen op den boord van de Mein, te Wurtzenburg. Opeens begaf het ijs en eenige kinderen vielen in het water. Vier hunner zijn verdronken, evenals een persoon die hun was ter hulp ge sneld. Gencrael Juarez Carrate, hoofd der krijgsluchtvaart in Mexico, en ka pitein Pablo Sidar, een der beste Mexicaansche luchtloodsen, werden gedood in een vliegongeluk nabij Ixt- linhuaco,op ongeveer 60 kilometer ten Westen van Mexico. Het uitvoerend komiteit der unie van de Russisch® Godloochenaars heeft zijn goedkeuringgehecht aan een wetsontwerp, waarbij de trapsgewijze sluiting van al de kerken bevolen wordt. In 1933 mag geen enkele kerk meer open zijn. Het famaus komltait heeft zelfs bij de Sovietsregeeping aan gedrongen om al de kerken in Ukrania onmiddellijk te sluiten. Naar aanleiding van het huwelijk ven Prins Humberto metPrinses Maria José heeft de Spaarkas van Milaan twee en een half millioen lira aan lief dadigheidswerken geschonken. De gou verneur der provincie Milaan schonk anderhalf millican lire aan 't provin ciaal Instituut voor opvoeding van verwaarloosde kinderen. De Grieksche stoomer Chrysis s in de zee van Marmara aangevaren door den Bulgaarschen stoomer "War- na», De bemanning van 33 koppen van de Chrysis alsook drie passagiers zijn verdronken. In da Staten van het Oosten der Vereenigde Staten hebben 9 personen den dood gevonden binst da Kerst* feesten door 't drinken van vorval3chte likeuren. De voorgaande jaren waren de slachtoffers talrijker. Men meent in dit feit de aanduiding te ontdekken, dat de alkoolsmokkelaars min vervalschte dranken verkoopen dan eertijds. Bij een Rijaelschert handelaar werd een mensportret ontdekt, dat de ondèrteekoning Frans Hals droeg. Een Belgische deskundige zou het doak als afkomstig van den Noderlandschen meester erkend hebben. Da familie van den handelaar, die niets van de groote waarde van het doek afwist, bezat het schilderij al esn 50tal jaren* Voor da vierdemaal in twee maan den, is t® Bculogno een lading goud uit Engeland aangekomen, bestemd voor de bank van Frankrijk. De 55 kisten, die een gezamenlijk gewiohfc hebben van 2836 kg. en een WRarde van 58 miljoen frank vertegenwoordigen, werden in eon specialen aan den snel trein van Parijs gekoppelden wagon geladen. Onder sterke politiebewaking werd het goud van het schip in den wagon overgebracht. als hare moeder uit de kerk terugkwam Mevrouw Wiprecht vergezelde haar. Louize moest de oudo vrouw, die op belachelijke wijze moeite deed om de voorname dame te spelen, de gewone oplettendheden bewijzen. Zoo zij hier bij niet vlug en handig t-e werk ging, trof haar de giftige blik barer moeder, die glimlachte als zij met de rijke we duwe sprak en een verdrietig en hoos aardig voorkomen had, als zij tot an dere personen lret woord moest richten Louize onderwierp zich aan den haar opgedragen last met een gevoel, dat zich niet beschrijven laat. Zij haat to de oude vrouw en klaa.gde hare moeder voor welke zij overigens geenc volko- mene kinderliefde meer kon gevoelen. Zij bracht het gesprek op den ver dwenen Albert. Is hij eindelijk weg vroeg do oude vrouw onverschillig. Mevrouw Gerold had met gespan nen nieuwsgierigheid geluisterd. Wie heeft het u gezegd v?. vroeg; zij. Louize verhaalde het bezoek yanj Elsje. l't Yel*vö]gl.')

De Volksstem | 1929 | | pagina 2