9 Katholiek en Protestant Bank toor Oost-Vlaanderen Donderdag Jan. 1950 Nieuwjaarsgiften voor den Paus Rond hel huwelijk van Prinses Marie-José De Wedden der Staatsambtenaars Waarschijnlijke Ver hoo* ging der Posltarieven. Dumping der Bloemzakken Kerkstraat, 9 #n 21, Aalst. Telefoon 114. XXXle JAARGANG DAGBLAD 20 NUMMER 7 Centiomeu Uitgever J. Van Nuffel-De Qendt. publiciteit buiten «a—<— het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings^ ^pndi^K^ „■■i. -- tl'*"~.r V ■--,-i "h"* 4" t/v .«Sv rvkii SS H. Julianus Zanop7,44Zona(4,ll V. M. 14 L. K. 21 i. Katholiek en Protestant, bijna het zelfde, zegt gij. Maar kent gij dan geen van beide 1 Daar, waar de Katholieke Kerk bevestigt, ontkent de Protestant. De Katholiek noemt als grondregel aan, de onfaalbare leer der H. Kerk. De Protestant verwerpt de Kerk, veracht haar gezag en kent niets dan den bijbel, dien hij uitlegt zooals hij kan, en zooals hij wil. Do Katholiek put het christelijk leven uit dezeven Sacramenten der Kerk, en onderhoudt het voorname lijk door het ontvangen van de Sacra menten der Biecht en Communie. Be Protestant erkent die Sacramenten niet; hij hehoudt alleen het Doopsel, en hoe dan nog 1 De Katholiek aanbidt in de Com munie, Jezus Christus die er waarlijk tegenwoordig is. De Protestant ziet daarin niets dan een ijdel zinnebeeld, een stuk brood. Do Katholiek vereert de Allerhei ligste Maagd Maria, de Moeder van den menschgeworden God; hij roept haar aan, bemint baar. De Protestant gevoolt voor Haar eene onoverwin baro verwijdering, die dikwijls gaat tot verachting, tot afkeer. De Katholiek vereert den Paus, den Plaalsbekleeder van Jezus Christus, het Opperhoofd der Geloovigen, den Opporherder en don onfeilbaren Leeraar van Gods wet. Do Protestant ziet in hem niets dan eenen Anti christ, den Plaatsbekleeder van Satan en den vijand der waarheid* enz. Hot Protestantisme staat tot het Katholicisme als neen tot ja, en dat wel in de voorwaarden van den Gods dienst. Behalve dit klein verschil, is hot volkomen hetzeltde II. o Het is beter, zeidet gij, Protestant dan Katholiek te zijn. Neen, dat alleen is beter, of liever is goed, wat waar is. Het overige deugt niet. Ga uit van dit klaarblijkelijk be ginsel Er is geen middelweg tus- schen de waarheid en de dwaling. Wat niet waar is, is valsch, en wat niet valsch is, is waar. In zake Godsdienst, is dat beginsel nog meer van gewicht dan in elke andere zaak. Er is maar een ware Godsdienst wij hebben het gezien, de Godsdienst van Jezus-Chrislus die alle eeuwen, alle volkeren, alle menschon omvat, en di» daarom,altijd Katholiek of algemeen wordt ge noemd: De Protestantsche secten zijn die eeno en Katholieke Godsdienst van Jezus-Chrislus niet; de naam alleen duidt het aan derhalve zijn zij de ware Godsdienst niet derhalve zijn zij eene dwaling, eene vervalsching van het Christendom. Dat alleen zou reeds genoeg zijn Maar onderzoeken wij en laat ons verder gaan, een volgende maal. A iDerde lijst, De terugslag op de Spoorwegtarieven M. Houtart, minister van financies heeft Dinsdag morgen c-en onderhoud gehad met M. Lippens, minister van het vervoer, over de maatregelen wel be moesten genomen worden ten voor deele der Staatsagenten en ambtenaars en over den terugslag van die. maatre gelen op het bud jet der National Maatschappij van de Belgische Spoor .wegen. Formulen werden desbetreffend ingediend cloor 'MM. Forthomme Hiernaux. Er wordt bevestigd dat 'het (ver leen en aan de Staatsagenten van ;e,en mobielen toeslag van 15 t.h., in ze lieYe middens vooruitgezet en waarop ceen aftrok zou gedaan worden, tot een verh-ooging van 10 t.h. der spoor tarieven zou noodzaken. Men vraa; ?ich af of het niet mogelijk zou zijn besparingen te verwczenlijken, nutte loozc posten af te schaffen en de me iliodon te verbeteren om alzoo zonder - de tarieven te verboogen de gelede Staatsagenten beter te bezoldigen 1 I.e Biéii Public, Gent, Het Handelsblad, Antwerpen, Le .Courriec de. I-Iuy, Le Courrier de Ware1 mime', .100 Mgr. Lamiroy, hulp-bisschop, Brugge, 500; Etablissemenls A. et L. Legrand, Brussel, 1.000; MM. Louis, Alexandre, Henri Legrand, Brussel, .1.000; M. en Mme HalflanSs-Simoniis, Lubbeeck, 00; Institut Sceurs de N.-D., Namurt 500; Graaf de Bos.siere, chavnbellan de Sa Sainleté, 400Mej. de la Serna, 300; M. en Mme Debauche, Couillet, 300; M, en Mme Claes d'Erekmteely Antwerpen, 300; Soeurs de Sainte-Ma- ric, Namur, 200; M. A. Vander Linden, Goefferdingen, 200; Baronne Marie an der Eist, Brussel 200; M. P. De Lodder, Proost der H. Magdalenav Kortrijk, 200; Naamloos, Brugge, 200; Mme .Wed, A. Van Wassenhove, Kerk- hove, 200; R.S., Gent, 125; Mme Geor ges Helleputle, Louvain, .150; Abbayé des Dames Bénédictines SS. Jean et Scholastique, Maredret, 200; Bn et ba ronne R. de Crombrugghe de Loorin- ghe, Brugge, 200; M. 'le chanoine Ja- dot, Namur, 200; M. Pierre Gc"erinckx, Brussel, 200; M. Clv. Bivort, Brussel, 200; M. De Clercq, Ixelles, 200; M. et Mirte Montens d'Osterwyck, Verviers, 200; Chevalier et Mm Le Fèvere de Tenhove, Gentbrugge, 200; M. en Mme De Schrijver, Gentbrugge, 200; Mej. Valentine Matthys, Gent, 200; Dr. de Bay, Langeibrugge, 200. M. Alex Braun,. staatsminister en Mme Braun, 100; Graaf Carton d.e Wiart, Brussel, 100; Een Bekort, Na men, 100; Mme P. Vercruysse-Bonni- Jte, Kortrijk, 100; M. De Malander, Ronse, 100; Mme Wed. J. Chianoine, Wasmes, 100; Mme Ad. de Lophem, Brugge, 100; M. Philippart, Luik, 100; M. R. Lamheid, Brussel, 100; Mme A. Ghyse.len, Sleydirtgen, 275; Naamloos, 50; Mme Wed. Jos. Reyntens, Brussel 50; E. IL Masure, pastoor, ÏWestvlete- ren, 25; P.P., Ixelles, 25; M'e.j. Andries Temschen, 100; M. de Notaris Cols, Antwerpen, 100; Naamloos Theux, 100 E.H. I. Loosveldt, pastoor St. Jacobs, Brugge 100; M. en Mme Orbao. de Xivry Stavelot, 100; M. eri Mme Leenen en zonen, Herstal, 100; Adoratrices du S.1 Bierghes lez Hal, 50; M, Ch. Been, Meehelen, 50; M. J. De Keiver, Laeken 5; Baronne M. della Faille d'Huysse, Deurle, 100; Dames de l'Instruction chrétienne, Flone, 100; M. G., Guesmies. 100; M. Habrun Flobecq, 100; Naam- oos, Marcinelle, 100; Comtesse Gh. de Diesbach-, Bclleroche, Brussel, 100; M. G. Margery, La Plante, 100; ;Mme Wed Si mortis. Lubbeek, 100; M. Jamsin, Marcinelle, 50; M. R. Verlinden, pas toor, Elewijt. 25; Mej. Alenus, Baelen, 20; H.'^R. Meenen, 10; G. T. A., Ver viers, 100; Naamloos, id. Vicomte et Vicomtesse' de Biolley, Verviers, 100; Baron del Marmol, Tancrimonl, 100 B.; Verviers, 5: Pierre et Georges G. Hcndy, 100; M. en Mme E. Devos.-Ge- vaert, Gent, 100; M. en Mme J. Devos, arrond. com., Gent-Eecloo, 100; M. en Mme St. Piers de Raverschoot-, Olsene 100; M. L. Raskin. 100; Baronne de Kercbove d'Ousselghem, Gent, 50 M. en Mevr. Boudon, Gentbrugge, 100; G. A. C., .Gent, 100. Totaal op heden fr. 62.245 Men kan inschrijven ten bureele van ofwel storten op posteheckre- 't blad, kening n. 382.79 van M~. Léon Maillie secretaris van den Bond te Doornijlc! Filiaalder Algemeene Bankvereeni ging en Volksbank van Leuven Kapitaal en Reserve 235,000,000 fr. ZETELS [Gent, St Baa/aplaata, 18 Bonse. Abeelatraat, 2 BIJHUIZEN DER STREEK: Aalet Keixerlijke Plaats. Herzele Markt Wetteren Kerkstraat. Sottegem Kasteelstraat. Soheldewindeke Dorp, BIJKANTOREN: Burat, Denderleeuw, Hillegem Kerokxken, Lede, Meire, Moorse!, St Lievena-Esaohe, St Lievens-Hau- them. Alle Bank- en Beursverrichtingen een de beste voorwaarden. Stipte £eheimheudin| Volkomen zeker heid. 1626 Rome thans stad van Koningen Deze dagen zullen een eenig iets frs 300 blijven in d.e geschiedenis yan, Rome, 2001 Nog nooit waren daar zooveel door- il00 luchtige personaliteiten (6<aimien. Er zijn niet minder, dan vier koningen, vier koninginnen, acht en twintig prinsen. Hun gevolg bestaat uit acht en zeven tig personen. Daar zijn ook de gewezen koning en de gewezen koningin van Afghanistan, die, naac men weet, te Rome verblijven en die ten paleize op de feesten yer- zocht werden. Be Belgische vorsten door den H. Vader ontvangen Alhoewel zeer getroffen door het afsterven van zijn broeder, heeft Pius XI de ontvangst der Belgische vorsten niet, willen uitstellen. Voor dit bezoek, dat gisteren Dins dag voormiddag plaats greep, .werd liet ceremonieel gebruikt, dat gevolgd werd voor de Ilaliaansche vorsten. De Belgische vorsten werden dus dcor den gouverneur ontvangen en ge luk gewerischt aan de grens der Va,ti- kaansche stad, op de Sint Pieterplaats, waar eeri. driedubbele rij Italiaansc-he soldaten opgesteld stond. De Koninklijke stoet trok toe.n door de Piazza Tedesci, door -den rijkver - sierden klokken-boog. De Heilige Vader heeft den hooge bezoekers een warm en hartelijk ont haal voorbehouden. Hij zegde o.m. cTe. boste herinnering te bewaren aan hun bezoek in Maart 1922. De Paus ver klaarde ook gelukkig te zijn met het huwelijk dat Woensdag in het Quiri naal gevierd'zal worden, waardoor de regeerende huizen van Belgie én van Italië verbonden worden. In hartelijke bewoordingen ant woordde Koning Albert, den Paus be dankend voor de wenschen die hij voor de jeugdige verloofden uitsprak. De Heilige Vader gaf hierop uilipg aan zijne hoop, het prinse^'k paar na de huwelijksplechtigheid te mogen ze genen. De ontvangst van. den prins en de prinses van Piémonr zal dan een in tiem karakter dragen .overeenkomstig het Vatikaansch protocol. De «Osservatore Romano» deelt een artikel mede, dat de Belgische vor sten na de Ilaliaansclien de eerste zijn geweest die de grens der Vatikaansche stad overschreden, na de gelukkige ge beurtenis der verzoening van Italië met het Pauisdom. Koning Albert bij den hertog van Genua Koning Albert bracht gisteren een bezoek aan den hertog van Genua aan wien hij eigenhandig het grootlint der Leopolasorde overhandigde. De Koning had een particulier on derhoud met den hertog. Fascisten te Rome toegekomen Afvaardigingen van Fascistische middens van Brussel, Gent. Luik en Oostende zijn te Rome aangekomen. Nog altijd geschenken De President der Vereenigüe Staten en Mevr Hoover, hebben kostelijke zee- bondenpelsen fals bruidgeschenk aan prmses Marie-José naar Brussel ge zonden. Men zal zich herinneren dat de heen en mevr. Hoover zich tijdens den oor log bezig hielden met de Amorikaan- scbe voedselvoorziening der Belgi-scihe bevolking; zij brachten toen verschil lende maanden door in De Panne, waar de Koninklijke Familie, een nederige villa betrok. Het is daar dat «ij de Prinses leerden kennen en dat zij haan Anioep'erijcn brachten. Tot aandenken van die sombere tijden hebben de Pre sident en mevr Hoover thans ook de Prinses een geschenk willen aanbieden De gezant van Portugal te Rome, de heer Olivera, die vroeger zijn land .te Brussel {vertegenwoordigde, he.eft aan Prinses Marie-José twee prachtige zil veren kandelaars, stijl Lodewijk XV, ten geschenke gegeven. Prins Umberto ontving den gezant van Hongarie bij het Quirinaal, die hém de wenschen van de Hongaarsche natie én gouvernement bracht en die. hem als huwelijksgeschenk een koet, bespannen met twee Hongaarsche paarden, kwam aanbieden. Een schitterende optocht. Dinsdag mliddag trok een eenig gebit lerendcn stoet door de straten van Tto- me. Vierduizend, negenhonderd personen namen er deel aan met ruim aelithon voorbij de KonmTdijke tribune die voor het. Quirinaal was opgericht waarin al de genoodigden van den Koning hadden plaats genomen. Bijzonder schilder,-' aclitig waren de oorspronkelijke dansen die elke groep voor de tribune, uitvoer de, door folklristische liederen bege- Jeid. De ^groepen waren groot-endeeis. uit jonge meisjes gevormd maar er wa ren oo'k enkele oudere lieden, die zeer gelukkig waren de gelegenheid te baat to nemen om nogmaals de oude natio nale kleederen te dragen die zij in hun jonge jaren droegen. Zeer belangwek kend was de hersamenstelling der ze den en gewoonten der yerschillende Ilaliaansche streken voor. bruiloften, irlovingen, oogst- en houthakkers- feesten, eveneens door do plaatselijke peeltuigen begeleid. De sLoet werd op geluisterd door bazuingeschal en 'een 'anfare waarvoor Pietro Mascagni een bijzonder li«?d had getoonzet. Een ei genaardige groep was deze van Sardi nië, waarvan de deelnemers in natio nale kleedij bergliederen zongen. Daarna kwamen de Piemonteezen boeren in prachtige kleedij uit de Al penvallei. Zij werden gevolgd door de Fobelloboeren die een symbol is ühe ylaj droegen. Dan stapten de groepen uit de Hoo- g.c-Adige en de Tyroolscbe groep di; een bruiloft voorstelde. De meest ei genaardige waren de mannelijke af ge vaardigden van Lagosta, die lange rok ken droegen en die het hoofd met een soort tulband getooid hadden. Do Vene tiaanschè meisjes droegen prachtige geborduurde halsdoeken die ieders be wondering afdwongen en de meisjes van de Italiaansche stad Zara in Dal matie dansten den Dalmatischen dans. De groepen uifr-Sina voerden schilder achtige en vlugge dansen uit. Buiten deze groepen waren er afvaardigingen uit Sicilië, jonge meisjes van !het Al baneesche stadje Piana del Greci en boeren van de Dodecanes eilanden die ievenetens hun nalionafe iliedcren dansen uitvoerden. De stoet, sloot JAct een talrijk detachement Arabierenii oorspronkelijke kleedij en op kamec leit gezeten. Een ontzagdlijke menigte juichte de deelnemers toe, die op ver schillende, plaatsen een ovatie in ont vangst te nemen hadden. den gouverneur van Rome, prim? Bdït* compagnie. Grootlint der Kroonorde aan gen?-' raai Clerici, hoofd van het militair huig van den prins en aan de generalen, Al- ba en de Bono. Het weer In Italië Terwijl het to Rome zonnig wéef iSv wel niet koud, maar toch nog all koel heorscht een hevige koude in Noord-Italie, bijzonder in do streek van! 'rentino, waar de'sneeuwval zoo over- loedig was dat het verkeer zeer be moeilijkt werd in dé Alpen-passen. In de Dolomietenstreek heeft méïi ook buitengewoon lage. temperaturen' aefgc-steld. Voor '1930 zou beraamde: begrooting an den dienst der Posten, Telegraaf en Telefonen sluiten rtne>t een te kort an 60 millioen franken, bericht dat onwillekeurig de geruchten eener aan- taa-nde tariefverhooging in omloop» brengt. Voor enkele maanden reeds deden dergelijke geruchten de ronde, doch enden niet yan officieele zijde bcvcs- ïgd. Minister Forlhomme weigerde zic3ï des'aangaande uit te spreken, alvorens! ep.ret konnis. te hebben genomen van de financiecle uitslagen welke zijne pogingen voor indusiralisalie van deze diensten, zouden opleveren. Nu men deze uitslagen kent, schijnt! het zoo goed als onvermijdelijk of de minister zal wel degelijk tot eene ver-; hooging deT tarieven moeten bcsluitcr. Dit misschien nog wel des te. moor daar wanneer de kwestie zal worden; onderzocht of er mogelijkheid bestaat an zijn beheer om te zetten in eene autonome regie, er wel degelijk zal moeten bewezen worden, dat het oj» zich ze.lven bestaan kan. Hetgeen -met de thans verkregen uiC- silagen niet zoo gemakkelijk gaan zou- Liefdadigheidsomhalingen Heden Woensdag zullen ter gelegen heid van het prinselijk huwelijk te Ro me, omhalingen gedaan worden i de cinemaschouwburgen, ten bald van het Belgische Nationaal Verbond van Gecsteshygiene en van de National Vorecniging van Ziekenverpleegsters De Belgische invalieden bij den Paus Maandag werden de Belgische Inva lieden, voot het huwelijk der Prinses naar Rome gekomen, door Z. H. den Paus ontvangen. Deze ontvangst had plaats in d« logea van Raphael. Toen de H. Vader verscheen, knielden al de ze soldaten, uitgenomen twee, die de houding van «garde h vous» bleven staan. Pius XI staarde eene lange wijl op dezen groep roemvolle verminkten, én men las eene diepe ontroering zijne oogen. En mét luide s.tem spra'n hij traag deze woorden «Wij dragen ons hari en Wij leven in den geest met al degenen die met al de martela ren geleden hebben.». Zijne Heiligheid vervolgde na' é.en poos «Wij zijn gelukkig in liet Huis van Petrus de zonen van liet geliefd Belgie te ontvangen. Dubbel gelukkig zijn wij want zij komen te Ons in een plechtig en gewichtig oogenblik, het oogenbli dat niet alleen twee groote regeerenff Families vereenigd worden, maar waarop ook de intieme vereeniging ge sloten wordt van twee naties, die om zeer dierbaar zijn.» Na het gehoor kwamen de inval ie!den naar de St. Damasuskoer, waar onder eene schitterende zon, hunne fanfare de bijzonderste Belgische militaire rrtarschcn uitvoerden. Wanneer de in valieden terug in de autos plaats na men, die hen naar (het Vatikaan ge voerd hadden, werd gezien dat de twee invalieden, waarvan hooger spraak, niet knielen konden zij hebben hou ten beehen. Koning Albert kent onderscheidingen toe. Koning Albert heeft de volgende on derscheidingen verleend buiten die aan don hertog van Genua, waarvan wij el ders medding maken. Grootlint der Leopoldsorde aan den voorzitter van den raad M. Mussolini, en aan den algemeenen secretaris dei- Ten bureele dezer Kerkstraat 21 Schoone keus van plakalmanakKen: met blok huisvriend Almanak ken van Snoeck, kleine aan 0,75 fr. 4.50 fr. Prijsvermindering aan yvinkeliers en voortverkoopers. derd dieren, waaronder kemels, paar-1 fascistische partij M. Turati. den, ossen .en schapen. De stoet stajote l Qroot-pfficicx; der Leopoldsorde aan De regeerlug zal ingrijpen M. Baels, minister van Landbouw* heeft zich druk bézig gehouden met di studies-der te treffen maatregelen te-, enover de Fransch-e dumping op meel Wij vernemen dat de aangelegen- eid in deu ministerraad van lieden Woensdag zal worden besproken ent dat hoogstwaarschijnlijk een definitie.-# beslissing, zal worden getroffen. De minister heeft voor de keuze ge staan ofwel het stelsel van de invoer vergunningen op Fransch ingevoerd meel in verhouding tot de uitvoerpre-i mie welke door de Fransche regeering aan hare molenaars uitbetaald wordt; Het stelsel der invoervergunningen stuit op vele moeilijkheden van prin- cipieele en praktischen aard. Behalve het feit dat bedrog hier niet altijd kan worden voorkomen, is het stelsel des} in of nitvocrvergimninge.n, dat vroe ger bij ons toegepast werd, niet altijd leken een doeltreffende maatregel to zijn. Wij vermoeden 'dan ook dat de ré- geering**zal blijven stilstaan bij hetj slielsel der compensatierechten daU toegelaten is door de wet van 8 Mei 1924, artikel 5. Die compenisalierech-: ten zullen eventueel ook gelegd wor-. den op het meel uit Duitscftlarid inge voerd wannéér dit land, naar het voor beeld van Frankrijk, eenzelfde dum ping methoden toepassen zou, wat niet heel en al uitgesloten is. DE NIEUWE DUMPING Tegen de bolsjewistische lucifers Op de vergadering yan den hoofd-» raad van liet A.G.W. welke Maandag gehouden werd heeft M. Louis Braeck- man, propagandist der Centrale van de Gemengde Vakken, hat aangeklaagd dat de allumettennijverheid in ons land, door- Rusland ten onder wordt gebracht. Reeds zijn fabrieken geslo ten en we staan voor de bedreiging «hit gansch die nijverheid zal worden stilgelegd, zoo door de llegeering geen beschermingsmaatregelen .worden, gcr aoimieiijj

De Volksstem | 1930 | | pagina 1