Dri8konm§eiitijö Priesterlijke fienoemlnp De Herziening der Alcoolwet Bank isor Oost-Vlaanderen Nog het Prinselijk Huwelijk De roode Schanddaad van Moeskroen Leening Ferw. Gewesten Bezoldiging der Slaatsagenlen Wie volgt het voorbeeld Het Jubeljaar 1930 EEN FILM 1 XXXIe JAARGANG NUN!S/IER 10 Kortstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2Q Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De' Gendt. 'Publiciteit luiten hst Arrondissement AALST Agentschap Eavas, Adolf M exlaan, 13, te Brussel re; Rue de RichelieuParijs Breams 6, Lpndres, E. C. 4. ZONDAG 12 JANUARI H. Arcadius Zonop7,43,Zonal4,lE MAANDAG 13 JANUARI 1930 H. Veronica Zonop7,43,Zonaf4,17 V. M. 14 L. K. 21 ïs in de g-eboortc van Christus alles. .V/onder geweest, nog meer wonder is Jhaar verkondiging aan de. wereld 1 Het engelenkoor in de lucht, omge ven van een hemelsolve klaarte binst den nacht.... De verschijning van den 'pngel aan de herders... De profetie van Simeon, bij de op dracht in den tempel... Die drij wonderen verkondigen rechtstreeks de geboorte van Christus aan de Joden, aan Zijn eigen volk. Maar een feit van grooter be.teekenis. nog meer wonderbaar en schitterender, is de verkondiging van Christus ge boorte aan de heidenen. Een nieuwe ster verschijnt in het Oosten. Een geleerden, sterrekundig» n zien in die ster, het teeken der geboorLc ,van een groote Koning der Joden. Zij begeven zich op weg om den nieuwen yorst, die door een wondere ster wordt aangekondigd hunne hulde" te bieden je.n offergaven te schenken. En zie, toen ze zicih op weg begaven gaat de ster hun voor en toont hun den weg. Zoo kwamen ze tot in Jerusalem waar de ster in eens verdween. De' wijzen, die niet- wisten waar zich begeven, kwamen tot bij den Koning Horodes en vroegen he.m waar de nieu we Koning der Joden geboren was. Wij lvebben Zijne ster gezien in het Oosten en zijn gekomen om Ilem to aanbidden.» Toen Herodes dit (hoorde, was hij zeer ontroerd en gansch 'Jerusalem met hem. Zij wisten door de voorzeg gingen der profeten dat de komst van Christus nakend was. Zouden de tijden dan waarlijk vervuld zijn Herodes sidderde voor zijn troon. Eu hij vergaderde de opperpriesters on [schriftgeleerden en vroeg hun waar do Ghristus moest geboren worden. En zij antwoordden In Bethlehem in Judea, want zoo is er geschreven door den profeet En gij Be.thlehem, land van Judea, geenszins zijt gij d- .minsten onder de vorsten van Judea, wanl uit u zal spruiten een vorst die ,mijn volk, Israel, zal regeeren. A'lstoen ontving Herod|es ^veimeiljk de Wijzen en ondervroeg hen nauwkeu rig nopens het tijds.tip der vcrschij ping der sterre. Dan zond hij hen naar Bethlehem, zeggende. «Gaat en zoekt zorgvuldig naar het kind, en als gij het zult gevonden Ihjebben, meldt het mij opdat ik ook ga, om het te. aanbid den. Do Wijzen begaven zich terug op weg. En toen ze buiten Jerusalem kwa men verscheen hun opnieuw do ster, die zij in het-Oosten gezien hadden. Bij liet zicht der ster waren ze met groote vreugde vervuld. En de ster ging hun voor tot ze kwam aan do plaats waar het kind zich bevond. En zij gingen hot huis binnen en vond.m het kind met Maria zijne moeder. Zij vielen op hunne knieën en aanbaden lint; en zij offerden hem hunne schenken Goud, Wierook en Myrre. Dit is. bijna letterlijk het verhaal van het evangelie. Welke wonderbare openbaring Christus aan de heidenen. 't Zijn heidcnsche geleerden, zelcor sterrekundigen, die de nieuwe ster ontwaren. Zij zien er in het teeken der geboorte van een groot Wezen en gaan er op zoek naar, om hunne geschenken te bieden. De ster dip hun voorgaat en ver dwijnt te Jerusalem is door de Voor zienigheid gewild, om te Jerusalem door de schriftgeleerden plechtig b doen verklaren, dat volgens de profe ten, Christus te Bethlehem zou geboren worden. De ster verschijnt terug en leidt dc Wijzen naar Betihelem. tot' aan do plaats waar Christus was geboren, Dc Wijzen .gelooven en aanbidden en zoo verschijnt de glorie der verlossing aan de heidenen. Wat al wonderen heeft God in Zijn oneindige goedheid niet gevonden om al de menschen, zonder onderscheid, tot den stoel Zijner Genade en Berm tvertigheid te brengen. Daarom wordt het feest van Drieko ningen jaarlijks bij de Christenen zoo plechtig gevierd. Het is God die de glorie van Zijn 'eeuigen Zoon veropenbaart aan de we reld. Het is God die zijn Verlosser toemd aan alle mcnschch. Komt, laat ons Hem aanbidden 1 E!o Het vuurwerk, einde der feestenlijkheden. Na bet diner dat 's avonds ter eere yan liet jonge echtpaar in het Quiri naal werd gegeven, begaven de leden der Italiaansche en Belgische Konink lijke familie zich naar het balcon, ter wijl dc gasten zich op de raamtcrass'Ui verzaimielden, vanwaar zij het prachti ge vuurwerk in oogenschouw namen, dat op 2 Km. afstand op den Janucu- lus-heuvel werd gegeven als einde van dc feestelijkheden. Het vorstelijk vermogen der Jonggehuwden Tn de diplomatieke kringen te Rome wordt bevestigd dat prinses Maric-J»- sé een aanzienlijken bruidschat heeft meegebracht. Daar de kroonprins eveneens over een der aanzienlijkste vermogens der Europeesche koninklijke families be- dhikt, onder meer over het oud kas teel van Racconizi, dat volgens de aes- kur.digen een onschatbare waarde heeft behoort het jonggehuwde paar tot de. ijkste families van Europa. Su'tenlandsche gelukwenschen Ter gelegenheid van het prinselijk huwelijk heeft de beer Hymans, minis- er van buitenlandsclhe zaken, talrijke 'telegrammen ontvangen van v,ijeen.de regeoringen, waarbij hij verzocht werd hunne gelukwenschen over te brengen aan den prins en de prinses van Bié- rnont. Een prijs van 100.030 lire voor de paardenrennen Gemeld wordt dat gisteren ter ee-e der prinselijke jonggehuwden, in het Hippodroom van Villa-Glori een draaf koers bestreden weid. in aanwezigheid van een uitgelezen cn zeer talrijk pu bliek. Prins Umborto en prinses Marie-Jo- werden er, bij hunne verschijning, op oorverdccvende ovaties begroet. Deze koers «prijs van prins Umber - tc en Prinses Marie-José» was beguns tigd met een prijs van 100.000 lire. De afstand bedroeg 2100 meter. Bezoek aan het vliegveld Koning Emmanuel en Koning Albert vergezeld van de Koninginnen van Bel gië en Italic begaven zich Vrijdag voor middag per auto en in streng incogni to naar het militair vliegveld van Clam- pino. Zij Werden er door de vlieger-offi cieren op gulhartige wijze ontvangen Daarna begaven zij zich naar de burgerlijke vliegihavcn van Littorio Koning Albert en de oorlogsverminkte Delcroix Men meldt nog uit Rome dat, in den loop der receptie in het Quirinaal, bij het voorbijtrekken van den kóninklij ken sto-ct, da Koningin van Italië M. Carlo Delcroix, voorzitter der oorlogs verminkten, herkende en liem aan Ko ning Albert aanwees. De Koning richtte zich tot M. De! crorx: en sprak hem hartelijke woorden toe, waarop het Italiaansche Kamerlid Delcroix antwoordde met zijne vurige wenschcn van voorspoed voor hel edele Belgische volk uit te spreken. !M. Delcroix werd dan nog begroet door den Koning van Italië en prins Umborto stelde hem aan zijne bruid voor. (Naar men zich herinneren zal, bracht de groot oorlogsverminkte Del croix, blind en verminkt van beide ar men over een paar jaar een bezoek aan Brussel, waar hij door onze s.tadge- nooton en de Italiaansche colonie huldigd werd)1. Onze Koningin bezoekt het Planetarium De Koninginnen van Italië van Bel- gie en hunne hofdames bezochten hot Planelarium en stelden groot belang in die sterrekijkerstoestellen. De geest driftige menigte juichte de koningin nen toe. De luchtvlootparade De Koningen van Italië, Belgie. en Bulgarie en de buitenlandsche prinsen woonden in dc luchthaven van Ciampi- no de grootsche luchtparade der 300 toerende vliegtuigen bij. M. Balbo loodste persoonlijk het vliegtuig aan boord van hetwelk zich de kroonprins van Zweden bevond. Het sfafhoofd ,der militie en de on der-Staatssecretaris van luohtwe/.en landden op het vliegveld, komend van eene andere Romeinsche vlieghavejn, korten tijd voor de komst der vorsten. De menigte uitte zich bijzonder geest driftig. De vliegtuigen voerden vele merk waardige luchttoeren uit, BISDOM GENT Z. D. H. do Bisschop heeft benoemd tot Pastoor op S. Yinoentius te Gent, dan E H. C. Burm, onderpastoor op S. Hermes te Ronse tot ondorpastoor op S. Jacobs to Gent, den E. H. A, Geysels, bestuurder der Zusters van het Hospitaal te S, Amandsberg. Naamloos vennootschap, lang ge sticht, volle opbrengst, (biedt aandeel; aan ernstig kapitalist. Geschikt voor eorlijk landbouwer. Schrijven S. C. Bourse et Crédit, Regentlaan, 35, Brussel, 1.573/2 'V l'Alten kante spreekt men van veran deringen die zouden gebracht worden aan de alcoolwet. Eene officieele com missie werd samengesteld diegelastwerd het vraagstuk te onderzoeken. De eerste besluiten dezer ccmmissie zijn gekend en de voorstellen dier commissie schijnen niet in den smaak te vallen van de her bergiers en zeker ook niet van vele han delaars. De Provinciale Kamer van Ambachten en Neringen van Oost-Vlaandcren heeft insgelijks de belanghebbende beroepen uitgenoodigd afgevaardigden aan fe dui den die het vraagstuk zullen bespreken. Wat tot hiertoe bekend is van de be spreking der Commissie gelast met de herziening der Alcoolwet, schijnt uit te wijzen dat er maatregelen zullen voorge steld worden regelrecht gekant tegen de belangen eener heele categorie Midden standers, te weten, tegen kruideniers die nu bijna negen op tien ook likeuren ver- koopen. Men moet niet verwonderd zijn van de beslissing der ccmmissie, want zooats het maar al te veel gebeurt, zetelt in deze commissie geen enkei afgevaardigde van de Kleinhandel die er dus de stem en de nedachten van den kleinhandel kan laten hoeren. De Syndikale Kamer der groothande laars in Koloniale Waren teekent tegen deze behandeling en tegen de voorstellen protest aan, en zegt onder meer in een omzendbrief Na korten tijd zullen er nief enkel evenveel huizen zijn als vroeger waar men likeuren verkoopt maar de aandacht der gebruikers zal krachtig gelrokken worden naar deze speciale winkels ter wij! nu de verkoop van likeuren slechts toevallend is in den handel van koloniale waren, wijnen en sterke dranken. Die huizen zullen gespecialiseerd zijn, de alcool zal er hoofdzaak worden en daar gansch hnn initiatief zal besteed worden aan 't uitbreiden hunner zaak, zoo zal er een intensieve publiciteit ge voerd worden vor den alcool, Dan zal er veel meer gesproken worden voor den alcool. Dan zal er veel meer gesproken worden over sterke dranken dan nu. De meeste handelaars zullen hunne magazijnen niet kunnen ontdubbelen. Langs een anderen kant staat het vast dat de verkoop van sterke dranken en van andere weeldeartikelen den hande laar toelaten aan de verbruikers talrijke artikels van eerste noodwendigheid,bijna zonder winst, aan fe bieden. Die maatregel zal dus enkel voordee- lig zijn voor de gespecialiseerde winkels die het monopolie zullen hebben ten na- deele der massa andere kleine handelaars De handel van likeuren werd altijd voor de 90 0/0 gedreven door kiein hande laars in koloniale waren die vroeger het patent kweten en tegenwoordig de ope ningstaks betalen. De verkoop van 2 I. minimum heeft het verbruik niet verminderd. Indien er tegenwoordig zooveel sterke dranken niet meer verkocht worden, dan is het wel omdat de atcool duur komt te staan door de verhooging der rechten en den verbruikstaks; Voor wat den verkoop met een hoog minimum aangaat, heeft de ervaring be wezen-dat de proef niet afdkende was. Men heelt zeffs doen bemerken dat die verplichting in de huisgezinnen de ge woonte verwekt aan de sterke dranken een deel der familiebegrooting te beste den. Bij velen is die verplichting 2 lit. te koopen eene aansporing om grootere hoeveelheden te verbruiken. Het eenige doelmatige middel schijnt te zijn geringe hoeveelheden te ver- koopen aan hooge prijzen. Het is veel moeilijker den verkoop van sterke dran ken te verminderen door de verplichting op te leggen groote hoeveelheden ineens te nemen dan wel door eene merkelijke verhooging in den prijs te brengen. Socialistischs tegenbetoogsng D» socialisten kunnen het niet verkroppen dat de brave Zusters, die door bon 200 laf verjaagd werden uit Gasthuis en Oudman nenhuis, het voorwerp goweest 7.iju van de' schitterende betooging welke wij breedvoe rig ter kennis gebracht hebben van onze lezers. E11 er is, inderdaad, voor de rooden reden tot misnoegdheid. Immers, wanneer de Zusters de gestichten verlieten waar zij sedert jaren oneindig goed gesticht höbbea, werden zjj buiten opgewacht door ten min* 10,000 menschen, die niet opgoroepen werdon maar spontaan opgekomen waron om aan de slachtoffers van de godsdienst haters hunne hulde te bieden en huuuo ge negenheid te bewüzen. Het rood krediet heeft dan ook te Moes kroen een felle slag gekregen, denkelijk wel en het is te hopen de genadeslag. De groote socialistische bazen, met reden onge rust, willen thans trachten te redden wat er nog to rodden is indien mogelijk en er is bevel gegeven tot eene tegenbetooging, welke dus vastgesteld is op heden Zondag. Zo hebben begrepen dat de roode mannen van Moeskroen op zijn miust onbehendig ge- weost zijn mot het treffen van een dwang* maatrogel die heel do stad in beroering ge bracht heefr.De groote trom wordt geroerd,er werd geroffeld dat hooren en zien vergaan. Al de gezellen worden opgeroepen en zullen ook wel verplicht worden op te komen. Treffende tegenstelling bij do overheerlijke betooging van Zondag 29 December, toen van zelf het volk toestroomde om de verjaagde zusters te begroeten Natuurlijk zullen bet vooral de roode vrijdenkersbonden zjjn die morgen het kontingent moeten leveren.Twee secialistische volksvertegenwoordigers zul len bet woord voeren, 't zal al boter aan de galg zijn want de bevolking van Moeskroen kent heel de geschiedenis en weet dus ook hoe de vork in den steel zit. WU hebben reeds vroeger gezegd dat ook andersdenkenden te Moeskroen het gedrag van de socialistische gemeentebestuurders laken, E11 dat is echt waar velen .van die menschen die altoos gewillig luisterden naar de roode drogredenen, zijn er nu niet meer voor to vinden, omdat de schelpen van voor huuno oogen weggevallen zijn. Ze hebben gezien en ondervonden tot wat de gods diensthaters in staat zyn en ze keeren hun den rug 'toe. De redevoeringen welke heden zullen uilgesproken worden door de groote roode heereo, zullen niemand overtuigen tenzij de moedwillige blinden. Overigens, zij die de socialisten gewikt en gewogen hebben blijven heden weg van de plaats waarde hoogdravende en nietszeggende woorden zullen klinken. Zoo ook moet het zijn dat de socialisten hun eigen pot koken en hun vuil linnen wassohen in familie, De bevolking van Moeskroen,die zich niets te beloven heeft over het socialistisch beheer. -h»«ft ook nitts te maken met die mannen. En, al willen nu heden groote roo de bazen trachten den slechten Indruk weg te nemen» 't zal niet pakken. Feiten zijn fei ten en woorden kunnen er niets a&Q veran- deren. Intu8schen ontvangen de verjaagde Zusters in hunne nieuwe schuilplaats, eiken dag blijken van toegenegenheid. De verontwaar diging is te Moeskroen nog niet geweken.De bevolking wil de goede Zusters behouden en de inschrijvingslijsteu voor het In orde bren gen van het katholiek gasthuis oogsten den grootsten bijval. Werklieden en burgers ge- van mild, omdat ze weten dat hun geld geen Wero bestemming kan krijgen, 't Is het klinkendste antwoord dat kon verleend wor den op de roode schanddaad en de tegenbe tooging van heden zal niet beletten dat de Zusters goed en wel te Moeskroen blijven tot heil van het lijdend menschdom en ten spijt van wie het benijdt Giften ten bat* der uitgedreven hospltaal- zusterkens van Moeskroen, worden dank baar aanvaard ten bureele der «Volksstem». De giften worden lederen dag vermeld en worden ter hand gesteld van het «Verdedl- gingskomiteit der Zusters van Liefde te Moeskroen». 5 0/0 1922 92a Trekking van 10 Januari S. 152045 n. 11 uitbet. m6t fr. 250,000 S. 102779 n. 4 100.000 S. 151045 n. 8 100.000 De andere nummers der bovenstaan de series, alsook serie 14470, zijn uit- betaalbaar met 300 fr. Een oudje die op sterven lag Haar laatste stonden komen zag Zegt maakt voor de laatste maal voor ons getweën Een Tasjo Koffie met de LELIE Peen. 105 De commissie belast met hat onder zoek over verhooging van de staatff- wedden, heeft eene nieuwe vergadering gehouden Zaterdag voormiddag, ten inde een nieuw voorstel tot verhoo ging van de wedden te bespreken. Hoogstwaarschijnlijk zal de minister raad die Woensdag vergadert, dan een definitieve beslissing treffen kunnen. Naar verluidt zou het voorstel be vatten dat al de wedden met 5 ten honderd verhoogd worden dcch de lagere bedienden een bijkomende ver hooging zullen ontvangen van 8,000, 2,000 1.000 fr. naar gelang hun wedde de 10,000, 20,000 of 25,000 fr, bedraagt. Filiaal der Algemeene Bankvereeni ging en Volksbank van Leuven. Kapitaal 6n Reserve 235,000,000 fr. ZETELS (Gent, St Baa/splaats, 18 Ronse, Abeelstraat, 2 BIJHUIZEN DER STREEK: Aalst Keizerlijke Plaats. Herzela Markt Wetteren Kerkstraat. Sottegem Kasteelstraat. Seheldevcindeke Dorp. BIJKANTOREN: BurstDenderleeuw, Hillegsm Kerokxken, Lede, Meire, Moorsel, St Lievens-Essehe, St Lievens-Hau- them. •Alle Bank- en Beursverrichtingen aan de beste voorwaarden. Stipte geheimhouding Volkomen zeker* heid. 1326 Voor da uitj.dravan Hoapitaalzusters van Moeskroen. 10* Lijst Bedrag der Torife lijsten fr, i 714,— Mijnheer en Mevrouw Karei De Wolf-Eeman 200,— Naamloos, AaUt, 260, Totaal fr. 1174,— De Belgen van Franseh-Noorden Richten een grootsehe betooging in Het Verbond der Belgische maat schappijen is te Rijsel vergaderd, waar de afgevaardigden van veertien maat schappijen aanwezig waren. Er werd aangenomen een grootsohe betooging op touw te zetten met de medehulp van alle Belgische maat schappijen. Hat programma der fees* telijkheden van de honderdste verja ring van de Belgische onafhankelijk- w u heid in Frflnsoh Noorden zal ZondagImogen beproeven. .Van onzen Geufëchen medewerk©^ LEVE DE NOORDZEE 't En is geen eersten April en tocli kan ik hét niet gelooven 1 Ik las im- mers dat twee ingenieurs de Noordzee willen droogirekken. 't Zijn natuurlijk Duitschersen die hebben er een hand je van om iets op het droge te trekken. Wat moeten de Hollanders groote oogen openzettenzij die zooveel mise rie hebben met het karweitje van het pclderisecren der ZuiderzeeEn Belgie en Holland zouden hun strand verlie zen van de Panne tot Schevcningen en verder zou men de plezierige schelpjes in glazen Lokaals steken om ze weten schappelijk geetiketteerd in het Noord- zee-museum te plaatsen. De laatste gevangen kabiljauwha ringja tot het grijs-gele garnaaltje toe zouden door technici op sterk watct^ vorden geplaatst. Onze viüscherb zouden «wachtgeld» krijgen en te eeuwige dage zouden hun ne afstammelingen een rente genieten om ze schadeloos te stellen. De patriotische dichters zouden hun ver'. )i moeten herzien. (Wij willen er reeds op wijzen dat ze voordeelij Noordzeestrandkunnen vervangen door Noordzeeland Te Oostende zou een reusachtig vliegplein komen en in plaats van kó ningin der badsteden zou ze koningiri der luchlsteden he eten. De vlaamsche kwestie zal voor Belj'& ineens opgelost zijn, want de Walen met hun miserabel geboortecijfer zullen de nieuwe belgische gebieden natuurlijk in handen krijgen. Enfin alles zal op wielkens loopcri indien het droog trekken maar lukt. En hier durven wij een raad geven. Indien al de politickers die aan 'de midden'Ptandicrgende financiën etteri geholpen hebben en al de ambtenaars die van nit Brussel zoo goed met-circu laire weten te spelen aan het werkje der Noordzee konden gebruiki worden heeft men veel kans van slagen. Wanl zij hebben reeds zpoveel menschen op flesschen getrokken dat zij het voor ons paart gerust eens met de Noordzee 19en Januari worden vastgesteld. Hamlet 'de Xvjccij,

De Volksstem | 1930 | | pagina 1