Kwezelarij PnmtóÈ Kamer Tan Mafia sa Neringen van Oost Vlaanderea 10 bank voor Dost-Vlaanderon Donderdag Jan. 1950 De loonsbeweging bij het Spoor- en Staatpersoneel CONGO De Italiaansche Vorsten Belangrijk Bericht Nog Lijhen van Gesneu velden in het Ypersche. Vreeselijk ongeluk in de statie te Melle KAMER De Banhmoeilijkhedcn te Luik Brievenbus Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXIe JAARGANG NUMMER 13 DAGBLAD 20 Centiomen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. 'Publiciteit luiten hel ArroiiAieeement AALST Agentschap Eavas, Adolf M axlaan13, te Brussel Ifae de l&cAafieu, Parijs Breams Buildings, 6, Jjgndrcs, E. O. 4. H. Marcellus Zon»p7,41 Zonal 4.2] L. K. 21 N. M. 29 Moet men kwezel zijn Wel zeker niet, men moet geen kwezel zijn. Wie zegt u dat Kwezelarij is geen godsdienst, maar het is misbruik van gods dienst. De gebreken der personen 'die aldus meestal uit onwetend heid, misbruik maken van den Godsdienst, moeten aan den Gods dienst nir^t geweten worden. Men maakt evengoed misbruik van den Godsdienst als van alle goede zaken, Men moet 'het mis bruik verwerpen en het gebruik behouden. Men moet een godsvruchtig mensch, maar geen kwezel zijn. God bemint 'de eene, en niet den andere. Hij wil in ons hart gods vrucht zien, dat is: toewijding aan zijnen dienst, aan de plichten die bij oplegt en aan de liefde voor zijne wet; maar hij wil er geen kwezelarij in zien, dat is: van die kleine dwaasheden' van die klein geestige of bijgeloovige godsdiens tige gewoonten, die dikwijks het voornaamste door het onderge schikte 'doen vervangen en de mid delen voor het doel nemenr Men moet echter zeggen, dat die misbruiken niet zoo groot zijn en onaangenaam als men het wel wil zeggen. Meestal doen zij niemand kwaad en schalden zij alleenlijk aan de genen, die ze begaan. Zij die daarin vervallen, zijn meestal wei nig verlichte vrouwen en meisjes 4bij de mannen is dit gebrek niet zoo menigvuldig)personen die zich vermoeien met zich te venvar ren in uitwendige oefeningen, die goed in zich zeiven zijn, maar te menigmaal herhaald worden; die zonderlinge manieren, (hebben, die bun geweten kwellen uit vrees van kwaad te doen; die door een kwa lijk geplaatsten ijver, vuur vatten waar het meer van pas ware ge weest te zwijgen, enz. Dat is kwezelarij. Het is een ge brek; maar God gave dat er geen andere misbruiken op de wereld bestonden. Degenen die zoo hevig uitvaren tegen de kwezelarij, de genen die verontwaardigd zijn, over die belachelijke praktijken, doen mij denken aan dien man, die veroordeeld tot altijddurenden dwangarbeid, voor eenen afschil- welijken m'oord, verontwaardigd was dat men hem in de galei, met de keten, vereenigd had met eenen.... dief L. Zij zijn veel meer te veroordee- len dan degenen, die ze aanvallen. Hunne onbezonnenheid, hun wangedrag, hunne vergetelheid rran de heiligste plichten' hunne godsdienstige onwetendheid, hun ne onkuische gesprekken, (hunne voorbeelden, enz. enz., zijn al die zaken geen misbruiken zijn het geen misdaden Hun geheele leven is een mis bruik, en ik geloof dat het misbruik van de godsvrucht het eenige is, waaraan zij zich niet schuldig ma ken. Zou het niet beter zijn, ik vraag het u, 'dat zij dat misbruik tegen de andere misbruiken ver wisselden Wees dus geen kwezelaar, maar een christen, en een goed christen. Heb God liefdien Hem ge trouwelijk; 'kom al zijne geboden na, vervul, om aan God te behagen al uwe verplichtingen, en leef vol gens de onderrichtingen van de be dienaars van Jezus Christus. A. Een telegram aan hoofdminister Jaspar In verband met de loonsregoling van lvat Spoor- en Staats,personeel werd' Dinsdagmorgen tyolgend telegram a&ri Minister Jaspar, Hoofd der Regeering gezonden «Het Hoofdbestuur van het KrisLen-. Vlaamsch Syndikaat van Staats- en Spoorpersoneel (Medhelen) dringt aan op eene onverwijlde, degelijke en be paalde oplossing van het sinds deii wa- pcivsltilsithnd lhangiende 1 o on vraagstuk ^Verhoopt !een perequatie, mitnstens zoo goed als deze der kamerleden en senators; Vestigt verder de aandacht op de noodzakelijkheid feener vermeerdering, van den kindertoeslag benevens op de uitbreiding der woonstvergoeding. Vertrek van de «Elisabethville» Dinsdagvoormiddag, te 1.1 uur, is de Belgische stoomboot J^Elisabethvillc»,! kapitein Pothié, van de Gompagniè Belgie Maritime du Congo, onder ge wonen ttoeloop van belangs.teliliendein naar Congo vertrokken. Aran boord bevonden zich 98 eerste klas en 115 tweede klas passagiers. Onder hen bemerkten we den eerw. P. Van Kasteren, J. Ohfelens Wv Bris- bois D. der Missies van Sch'èut; Moris H. Hamerlinck J. en Van den Bossche P. der 'Missies van Scheut. E. P. "Dolan W. en Broeder! Hom mens G, der Abdij van Tongerloo en Broeder Tielens F. der eerw. P, Sale- sianen. De lading bedraagt '4300 ton. Onder de goederen is eene partij van 300 ton riggels voor de C.F.C.O en 250 ton cement voor de C.C.F.C. waarvoor ook een keteil van 10 ton bestemd is. Voor den Congostaat is er een lich ter en verschillende deelen en voor de Safricas 4 locomotieven Decauville. EN HET KROONPRINSELIJK PAAR m DE LENTE NAAR BRUSSEL De ui'tnoodiging van de koning en de koningin der Belgen willende beant woorden en de gelukkige vereeniging van een prins van het Huis van Savoye willende vieren, liebbcn Koning Victor Emmanuel en koningin Helena van Itar lie besloten in den loop der aanstaande lente in gezelschap van den prins en de prinses, van Piemont een officieel bazo'dk te brengen aan het Hof van Belgie. Prins Umberto en prinses Marie-Jo sé hebben den wensch uitgedrukt te dier gelegenheid liet Belgisch volk te sympathie en de heerlijke geschenken bedanken om de talrijke blijken van welke bij hun huwelijk werden gege ven. Ten bureele dezer Kerkstraat, 21 Schoone keus van plakalmanaknen met blok huisvriend Almanak ken van Snoeck, kleine aan 0,75 fr. 4.50 fr. Prijsvermindering aan Winkelier^ en voortverkoopers^ HET MINISTERIE VAN FINANCIEN Terzoekt ons aan het publiek mede te deelen. <1at de t-xe op de betalingen van honoraria verschuldigd aan personen die een vrij beroep uitoefenen, makelaars commerciale lasthebbers en zaakvoer ders. geenerlei wijziging ondergaan heeft Heizélfde geldt voor de taxe voor verblijf en verbruik in hotels, spijshui zen en pasteibakkerswinkels. Bedoelde taxes dienen dus voort be taald te worden zooals vroeger, In af wachting dat het parlement zich uitge sproken heeft over de door de regeering ingediende wetsontwerpen; De dienst der Franiscbe begraaf plaatsen op het front van Vlaanderen en Fransch Noorden, had opdelvingen doen uitvoeren in de streek van Zille- beke bij Yper en van Poperinghe. Al dus heeft men de lijken gevonden van zes Fransclie soldaten, die in Mei 1918 mototen gesneuveld zijn. De lijken zijn kunnen vereenzelvigd worden en wer den in het krijgskerk'hof van Rijssel begraven. Te Estaires in het Noorden, heeft een hovenier in zijn hof het lijk van een Engels.ch soldaad opgedolven. Vol gens de Engelsche overheden, die ver wittigd werden, mag men veronder stellen dat er daar nog verscheidene lijken bedolven zijn van soldaten, die in het offensief van .19'8 gesneuveld COMMISSIE VAN 'T LEERLINGWEZEN Volgende dagorde wordt afgewerkt 7. Ontleding van het wetsontwerp op het leerlingwezen met daerneven de wensch en en wijzigingen voorgesteld door de Commissie van het Leerlingwezen. Onder de aanwezigen zijn enkele leden te gen de verplichte leerlingtaks, de meesten nochtans zijn van oordeel wat die verplichting gewenscht en noodig is om de toekomst onzer ambachten. Er zouden nochtans toegevingen moeten gedaan worden in sommige omstan digheden, zoo b. v. a's de patroon in de on mogelijkheid is leerlingen te vinden. Er wordt opgemerkt dat al. 4 van gewijzigd art. 3 (voorstel der comm.) niet overeenstemt met den inhoud van al. 2 waarin spraak van forfaitaire taks. De vergadering vindt het woordje taxa niet gelukkig beter werde dit vervangen door het woord bijdrage De vergadering keurt met algemeene stem man good den eisoh der commissie, dat de opbrengst der leertoxe moet gestort worden in een speciaal fonds en alleen dienon tot bevordering ven het leerlingschap. Art 5 door de oommissie voorgesteld wordt goedgekeurd, mits er aan toe te voegen ten zij mét wederzijdsche overeenkomst dar be trokken partijen en toestemming van het Leersecretariaat en de Kamer van Leer lingschap. De vergadering drukt den wensch uit een afschrift te ontvangen der nota opgemaakt door M. Maes over de benaming werk meester n. Art. 12 en 13 van de commissie worden goedgekeurd. Do 4 en 5 zullen juister bepaald worden door de besprekingen welke deze alinea's zullen uitlokken in do Kamer. De ver gadering is ook van oordeel dat 4 van art. 12 sok beter op zijn plaats is bij art. 13. De verdere wenschen der commissie wor den aangenomen. De wensoh wordt sterk onderlijnd dat in den bestuurraad der be- roepscholen afgevaardigden van boroepsver- eenigingen zouden opgenomen worden. Er wordt voorgesteld dezen wensch over te maken aan den Hoogeren Raad van 'Tech nisch Onderwijs. Met betrek op de onderlinge aamenwerking von de verschillende organismen die betrek hebben op het Leerlingschap, geeft de heer Secretaris bondigen uitleg over het Nationaal Fonds van het Leerlinganwezon. Deze uiteen zetting wordt toegejuicht. 11. Mededeeling derjijst Juryleden Deze lijst wordt goedgekeurd en zal aange vuld worden in akkoord met heer De Maere, opziener van het Leerlingwezen; Er wordt gewezen op de ontoereikendheid der Vergoeding aan de Juryleden toegekend, en gedachten worden vooruitgezet om daar aan te verhelpen, III. Vaststellen der beroepen welke allereerst zouden onderworpen zijn aan de toepassing van het wetsontwerp Over dit punt zal een grondig onderzoek gedaan worden bij al de leerseoretariaten en beroepsver eenigingen. IV, Hoe meer intensieve werking bekomen in de leer secretariaten van Oost Vlaanderen De meeste leden nemen deel aan de bespre kingen en de gedachten uitgedrukt kunnen als volgt samengevat worden A) Het werk van den Leertijd is te weinig gekend. Het ware dan nuttig: De schcolhoofdsn over dit werk in te lichten. Op prijsuitdeelingen een woord te zeggen ever het werk van den Leertijd aan leerlin gen en ouders: alsook in ouderenvergaderin- gen en vergaderingen van den bond der tal rijke huisgezinnen Aan gemeentebesturen en eohoolhoofden de lijst te vragen der leerlingen die lagere en 4en graad verlaten Deze leerlingen een nota zenden over het werk van den leertijd Het uitgeven van volksbroohuren met gege vens over de ambachten en hunne toekomst. Het ware nuttig dat de nota uitgegeven door de federatie der Kleedingsnijverheid gezon den werd aan al de leersecretariaten en be- roepsvereenigingen met verzoek omtrent het zelfde te doen voor elk vak Dat er zou gebruik gemaakt worden van het bureel van beroepskeuze ingericht door de provincie in de lokalen Casino te Gent De vergadering drukt den wensch uit dat het bedrag der premie aan den patroon toe te kennen in verhouding zou zijn met den uitslag door de 11. bekomen. Insgelijks verklaart de vergadering zich akkoord om de afschaffing te vragen van de belasting op de leerjongens. V. Het opmaken der begrooting van het Leersecretariaat Er wordt medegedeeld, dat, deze begroo tingen in't vervolg door het Ambt van den Middenstand zelf zullen opgemaakt worden. De vergadering geeft volmacht aen 't bureel der commissie om de volgende bijeenkomst vast te stellen. Er wordt de afgevaardigden aangeraden de reiskosten als afgevaardigde in te schrijven in de begrooting van het Leer- secretariaat. Liberalen en Socialisten zijn papenvreters en godsdienst haters altemaal de socialisten hebben dat nogmaals klaar getoond met de gasthuiszusters te Moeskroen uit het hospitaal te jagen; en de liberalen hebben voor de zooveelste maal hun gal uitgespuwd tegen de Kerk en hare bedienaars ter gelegenheid der burgerlijke begrafenis Zondag laatst te Aalst. Die sukkelaars vergeten dat alle Kerkvervolgers zich den kop te pletter loopen tegen de rots van Petrus. Maandagmorgen rond 9 u. 30 heeft zic.h dicht bij de statie van Mello een vreeselijk ongeluk voorgedaan. De mianceuvreerder Versnoeien Eva rist, 26 jaar, wonende te Ledeberg, ge huw'd en vader van 2 kinderen, werd tusschen twee buffers gevat en op den slag gedood. De ongelukkige werd door zijne makkers weggedragen in iïet bureel van de statie. Dinsdagmorgen rond '11' uur, werd zijn lijk overgebracht naar Ledeberg. £<en ondersoek syejrd jngestelda Zitting van Dinsdag 14 Jan. 1930 De zitting yangt aan om 2 ure onder voorzitterschap van M. TIBBAUT. HET HUWELIJK VAN PRINSES MARIE- JOSE De heer VOORZITTER door de Ka merleden, behalve M. Jacquemotte en de fr on listen, rechtSitaande .aanhoord, kondigt het huwelijk aan van H.K.H. Prinses Marie-José van Belgie met prins ümberto van Italië. Heit Belgisch parlement is gelukkig geweest aan het prinselijk paar, niet zijne gelukwen- schen, bloemen en een geschenk aan te bieden. De heer voorzitter geeft lezing van de telegrammen die te dien gelegenheid werden gewisseld. ONDERVRAGING De Kamer aanhoort thans de onder vraging van den heer Van Hoeck to-t den lieer Minister van Landsverdedi ging over de wijze van ontvangst en onderzoek der aanvragen voor invalidi teit, onderworpen aan de provinciale Commission en dc Hoogere commissie voör invaliditeitspensioenen door oud- strijders «enerzijds en door milicianen van na-oorlogsche contingenten an derzijds. M. VAN HOECK zet de desiderata der oud-strijders en invalieden uiteen. Er valt vooral te zien of men niet te streng is opgetreden bij lnot eischen der bewijzen van dc kwaal waaraan de invalieden lijden. De dossiers zouden ook niet zoolang moeten blijven slen teren. Spreker wijst erop idiat er overal gereklameerd en geklaagd wtordt. M. de BROQUEVILLE, minister van landsverdediging vermeent dat M, Van Hoeck overdrijft. De invaliedendienst was voorzeker van dien eersten dag niet In orde, doch er zijn reeds tal van hervormingen èn verbeteringen ingevoerd. Do minister ka.n vooral niet aannemen dat een Vlaamsch invalied werd benadeeld om het feit dat hij Vlaming was. (Mi. DE BACKER herneemt de voor stellingen van M. Vn Hoedk, en zet vooral de Vlaamsch e grieven uiteen. De voorzitter der koimimissie van Else- ne kon geen woord Vlaamsch. Een klaar bewijs van de benadeeling der Vlamingen is dat er op 1905 invalieden te Luik er 1427 voldoening bekwamen terwijl zulks te Gent slechts geschied de voor 617 gevallen op 2665. Deze cij fers zijn zooveel te schandelijker daar het bekend is dat 80 °/0 der strijders aan het front Vlamingen waren. Spreker vraagt de herstelling van dat onrecht. M. HERMANS bevestigt de gezegden van M. De Backer. M. BUTAYE steunt op zijne beurt beide voorgaande sprekers, .en herhaalt hunne argumenten. M. DE BACKER vraagt dat de Heer minister de belofte zou afleggen dat er grondige rekening zal gehouden worden van de voorstellingen en de aangehaalde feiten, M. de BROQUEVILLE, zegt düi slechts de wet heeft uiitgevoord. Hij belooft nochtans de door de redenaars pOorgehrachte grieven be reidwillig in aanmerking te nemen. ANDERE INTERPELLATIES M. BOVESSE ondervraagt den heer Minister vna Landsverdediging over de afwezigheid der regeering bij de vader- landsche plechtigheid op Hen Novem ber 1929. Hot geldt liier de fakkelbetooging uit alle hoeken van het land, naar het graf van den Onbekenden Soldaat. Dc mannen die deze betooging in richtten en uitvoerden hadden geen enkele nevenbedoeling. Het gold enkel eene vadcrlandsche hulde aan den Onbekenden Held en in hem aan al de gevallen strijders. Spreker betreurt dat de regeering daarvan afzijdig is gebreven. SSL. de BROQUEVILLE kan het ver wijt door den beer Bovessc tegen do regeering uitgebracht,. niet aannemen De schuld ligt veeleer aan de inrich ters der betooging, waartoe de regee ring niet uitgenoodigd werd, noch of ficieel kennis kreeg. J>e zitting wordt geheven om 5u.20.; MEN HEEFT ALLE REDEN OM TE HOPEN DAT ALLES TEN BESTE ZAL KEEREN Het verslag der deskundigen heeft uitgemaakt dat, wanneer alles is. te gékte gemaakt en al het verschuldigde is binnengebracht, het actief der Bank Chaudoir 90 millioen zal kunnen be dragen terwijl het passief op ongeveer 83 millioen wordt geraamd. Er zou dus nog .7 millioen overblij ven, welke door de deskundigen vol doende worden geacht om alle gebeur lijkheden het hoofd.te bieden. Dinsdag hebben de schuIdeiscberS der Bank eene vergadering gehouden te Luik. Daar moest beslist worden of men de Bank een uitstel zou yerleencn of In failjiet doen verklaren. Er werd lezing gegeven van het ver slag der deskundigen, dat gunstig is' voor het verleenen van een uitstel. Zoowel door de verdedigers der Bank als door deze van eene groep schuldef- sqhiers werd dan ook om zulk uitsilet gevraagd; de meerderheid werd dan ook voor dit voorstel gewonnen, zoo dat eeno oplossing van dien aard te verwachten is. hij Vr. Mijn gebuur eigenaar, wil een haag planten om onze eigendommen te scheiden. Op welken afstand van da scheidingslijn moet de haag geplaatst worden Antw, Zoo de eigenaar zich afslui ten wil bij middel van een haag, dan moet hij den afstand van de scheiding! lijn behouden, door de plaatselijke gé bruiken aangewezen, en bij gebrek aan plaatselijke gebruiken, op 0,50 o.meter afstand. Meestal nochtans komen de plaatselijke gebruiken overeen met den wettel ij ken afstand van 0,50 m. Ik ken zekere gemeenten nochtans waar de gebruikelijke afstand 0,40 m. is en nog andtre0,60m. De Vrsdsrschter van het kanton zal het gebruik weten te bepalen. Ik zou 0,50 m. afstand laten. zult dan geen moeilijkheden hebben. O M. Ik ben nog niet ingeaohre- ven in het Handelsregister. Is het nog tijd om mijne inschrijving te nemen. Antw. U kunt U ten allen tijde laten inschrijven, doch vanaf 1 Januari ia het insohrijvingsreoht bepaald op 100 fr. Er wordt geen vermindering of kwijtschelding meer toegestaan. MANDENMAKER. v— Vr. Welke taks moet ik toepassen vanaf 1 Januari in mijn bedrijf Antw. a) 1 ten hond. op rekening aan voortverkoopera sn slis leveringen tot uitoefenen van een bedrijf. b) 6 ten honderd op speelgoed, (b.v. poppenrijtuigen) taks aan da bron of bij den voortbrenger. Pilieelder Algemeene Bankvereeni- gtng .s PoIkebenk ven Leuven. Kapitaal in Reien. 230,000,000 Ir. ZETELS (Gent, Si Bee/epleete, IS Rones. Abeeletreet, i BIJHUIZEN DER STREEK: Asiel K.le.rlijk. Pleite, Herxele Merkt Wetteren Kerketra.t, Sottegem Kaeteelitrlet, Sebeldewlndeke Dorp. BIJKANTOREN: Buret, Denderleeuw, HiUegtm Kerekxken, Lede, Meirt, Moorse/, St Lievene-Essehe, St Lifrene-Heu- them. Alle Bink- en Beureverrlohtinden aan de be.te veorwnrden. Stipte (eheimheudinf Volkomen lek.r- held. 1625

De Volksstem | 1930 | | pagina 1