18 Welk is mijn recM Kond St Antoniusfeest BANQUE DE BRUXEILES Zaterdag Jan. 1950 Het verbijf onzer Forsten ie Rome De Sociale Verzekeringen Rond hel Parlement De grondslagen der nieuwe perequatie aan den Staat Een Smokkel-auto aan de Belgische grens gesnapt KAMER JCXXIe JAARGANG NUMMER Kerkstraat, O en 21, Aalst. - Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen 'Publiciteit buite m het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf M axlaan, 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Breams BalAmg^^Jjpndres Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. St Pieterst. te Rome Zonop7,39Zonat4,24 L. K. 21 N. M. 29 St Antonius wierd 105 jaar oud en Btiert in den Heer, in bet jaar Onios Heeren 356; Hij mag dus mot recht en reden doorgaan als de patroon der honderdjarigen of eeuwelingen. Hij is ook alhier in Vlaanderen en zelfs in gar.sch Belgie een volksheilige alhoewel geboren en geleefd te heb- hen in Egypte. 't Was eon eenzater of eremijt in de woestijn van Egypte, Thehaidis genoemd, waar hij verbleef lange jaren tot hot einde van zijn leven en op zekerondag den eersten kluizenaar Sint Paulus vond, die alsdan bij zijn bezoek een geheel brood in plaats van een half ontving. Bij het einde van St Paulus loven kwam St Antoon zijn wildernisgenoot bezoeken en vond hem geknield en met de armen uitgestrekt. Gestorven al biddend bleel zijn lijk in die hou ding zitten. Twee leeuwon scharten hem een graf en onze heilige legde zijn boetekameraad er in en nam mede als gedenkenis zijn Zondags kleed dat uit palmbladeren was sa- mongenaaid en dat hij daarna op PaBchon en Sinksen droeg. Talrijko andere kluizenaars volgden hot voorbeeld van St Antoon na, In onze stroek wordt hij op menige plaats vereerd door duizende pel grims die hem bijzonderlijk aanroe pen te Borsbeke, Sint Maria Auden- hove, Iddergem, Vloersegem, Pete- ghem bij Daynze, Okegem, Nazareth, or.z. Groote toeloop ook te Sarlar- dinge waar de Walen zijn bijstand komen inroepen. Hij is kerk- en pa rochiepatroon te Gent op Meulestede te Petegem, te Borsbeke, te Moer- beke Waes, en telt als tweede be schermheilige op vole andereplaatsen, waar hij gebedovaard wordt, 't Is mosdag of misdag voor de beenhouwers, suikerbakkers, hand schoenmakers, kamslagers, porcelein en gleierwerkers. St Antonius Abt, is door alle chris tens menschen gekend en de kerken en kapellen waar zijn beeld is uitge steld zijn niet op te sommen, zoo menigvuldig bestaan zo. Hij wordt gediend tegen de ziekte der menschen en* der heesten het vuur alsook tegen het vuur van het vlas, bijzonder lijk in West en Oost Vlaanderen, Spreekwoorden op dezen feestdag komen van pas Oude zwijns hebben harde muilen. Van Sint Antonius zijn varhen, enz. Het St Antoniuskruit is de Sci'o- p'iularia Nodosa De goede eremijt wordt verbeeld met een verken hij hem.... Waarom eigentlijk Ik heb het alzoo eens hooren uitleggen In Frankrijk be stond de kloosterorde van St Antonius, die Paters hadden een groot hospi taal gebouwd waar zij de zieken op pasten die door de vreeseljjke ziekte - sint antonius vuur waren be smet... die zieken moesten verksus- vleesch eten on daarom hieldon die paters varkens, die over in het wilde mochten loopen. Om ze te kennen droegen ze een belleken aan den nek en 't volk noemde ze «do verkens van Sint Antonius», vandaar de gewoonte den Heilige te verheelden met een varkeu naast hem. Ik wil hot nog anders hebben en vertolken en vertellen St Antonius werd bekoord op afschuwelijke wijze en de duivel nam dikwijls zichtbaar de gedaante aan van een dier en wel ook van een morsig, slordig vuil zwijn. Dat is ook het zinnebeeld der zonde en haren nasleep van slordigheden en onzuiverheden. Go kunt toch niets slordiger uitvinden dan een varken De H. Eremijt overwon al de lie koringon door vaston,boete en gebed Over laatst stond ik mijn oogen bijna uit te kijken op eene beeltenis vau don goeden Siut, die een stok met een kruis of tau daarboven, in de hand hield en met de voeten vor- trapte eene ontsnapping van vlammen waaruit eene talrijke hoeveelheid kleine en groote varkens spartelden. Dat zijn de afbeeldingen der oorza ken en der uitwerksels der niet inge toomde slechte driften bij de men schen, die onze heilige moedig en onafgebroken overwon, onder den hiol drukte en in bedwang hield, Niet te verwonderen dat de slach ters, beeslenkooplieden, vleeschvor- koopers St Antoon uitkozen en aan namen als hun patroon; Indien hij dient tot beschermer van hoeren en landbouwers mag men dit ook al niet misplaats vinden, want die brave menschen hebben den bijstand noodig voor hun stallen en heesten. De moffen in den oorlog zagen lie ver het zwijn van St Antoon dan de Sint in persoon, want ze waren ver zot opvarkensvleesch en als ze iemand in de kommandantur wilden bejege nen en hestoeffen of beboffen (ave^ rechts), riepen ze dat zion en hooren verging O gie sweinhund 1 Dat was uiterst beleefd op zijn Duilsch 1 Sweinenviollenvleisch smaakte hun best in hun onbermhertig bezetten. Menschen houdt aan en van Sint Antoon, maar verfoeit zijn zwijn en dezes aanhangers. Aan Sint Antoon bloeit het laatste woord en de overwinning op den duivel en dezes vioze toeren en be koringen. Zoo mogen wij hestatigen dat al het geweld der hel en van hare trawanten niets vermag tegen ons, als we maar betrouwen op God, want die God betrouwt, nooit berouwt en moet ook wezen nooit benauwd, Mauc. De houding onzer vorsten tegenover de Duitsche prinsen Betreffende den groolen militairen optocht, welke te Rome heeft plaats gehad ter gelegenheid van fret Prinse lijk huwelijk, zijn er allerlei onnauw keurigheden verspreid 'geworden V>ver de houding der Belgis.che Koninklijke Familie tegenover de Duitsche Prinsen die daar aanwezig waren, en onder an- ren, een der overweldigers van Belgie. dere Kroonprins Rupprecfrt van Beie- Men heeft verteld dat onze Vorsten met de gewezen vijanden van Belgie zeer intiem omgingen; verder wercT het gerucht verspreid dat onze Vorsten en Prinsen op de revue afwezig gebleven waren. Het is tijd dat^iu de waarheid be kend gemaakt wordt. En deze is ala volgt Eene groep personaliteiten schre'ed voorbij het front der opgestelde troe pen. In deze groep bevonden zich Duit sche Prinsen. Noch Koning Albert, noch Koningin Elisabeth, noch onze Prinsen bevonden zich in deze groep. Gansch onze Koninklijke Familie had plaats genomen in de tribuun en woonde van daar het défilé der troepen bij. 'Alle fijnproevers vei kiezen de pro ducten 'der bischuitfabriek DE TOE KOMST, Avenir Denderleeuw, omdat ze de beste zijn. die twee tegenstrijdigheden le samen rijimt. Vervolgens werd beslist de tak- s.en op de duivenprijskampen af te schaffen. Voor deze prijsvluchten worden de taksen behouden op de weddenschap pen. De socialist Rofogne sprak dan over de weeldelaks. Hij had ter zitting een reiszak meegebracht, waaruit hij te voorschijn haalde pijp-en, tabaks- doozen, glazen fantazijsnoeren, vrou- wenhoeden en wat dies meer, allemaal camelot-artikels, die aan de weelde laks. ondierwiorp-en, en die opverre na geen weeldeartikels zijn. De kommissie .ving dan de bespre king aan over de erfieniisirechten. De socialist Merlot bekampte de vermin dering der erfenisrechten, terwijl de katholieke leden aandrongen voor de erhooging der onbelastbare gedeelten an de erfenissen, in redhte lijn en tus- schen ecfrtgenooten. .Ten slotte werd eene motie gestemd voor de verlaging der taksen op de openbare vermakelijk heden. De kommissie zal Woensdag a.s. opnieuw vergaderen. PANDGEVINGEN Doof pandgeving verstaat men de over eenkomst waarbij aan den schuldeischer eene zaak door den schuldenaar ter hand wordt gesteld tot zekerheid zijner schuld Daardoor wordt er aan den schuldeischer het recht verleend zich op de in pand ge- gevene zaak te doen betalen, bij voor recht boven alle andere schuldeischers. Pleegvormen voor burgerlijke pand- gevingen. a) Eene eerste voorwaarde vereischt tot de pandgeving van roerende goederen, is dat de schuldeischer in het bezit wordt gesteld en in het bezit blijft van de in pand gegevene zaak. Overle vering is dus van eerste noodzakelijkheid Eene verklaring van in bezetstelling, zonder de materieele in bezetstelling ware onvoldoende en ontoereikend. b) het schriftelijk opstellen van pand geving en registratie, om aan derde per sonen te kunnen voorgelegd worden. De akte moet niet voor notaris verleden wor den. Een onderhandsche akte is voldoende met melding van de verschuldigde som en de beschrijving van de in pand gege vene zaken. Een geschrift zonder de traditie of overlevering is onvoldoende dat ge schrift zou maar recht geven aan den schuldeischer, de rechterlijke aflevering der zaak te vragen of bij gebrek dit te doen, de vernietiging van de overeen komst te vragen, dewijl de beloofde waarborgen niet ter hand werden gesteld'. Pand, kan voor den schuldenaar gege ven worden door derde personen, De in pand gegevene zaak gaat niet over tot den schuldeischer, lijk vele personen het denkende eigendom er van blijft aan den schuldenaar. Daardoor is het dat art. 2078 voorziet dat de schuldeischer, bij gebrek aan betaling door den schulde naar, over het pand niet mag beschikken Ivij moet in rechte doen bevelen dat het pand hem in betaling tot beloop zijner schuld zal verblijven (Ledegancks Burgerlijk wetboek). De schuldenaar mag zelfs, vooraf niet aanvaarden dat, bij gebrek aan zijne ver plichtingen te voldoen, de schuldeischer gerechtigd zal zijn zich het pand toe te eigenen, zonder de door de wet voorziene pleegvormen te eerbiedigen. De in pand gegevene zaak Is wel als 't ware, een in bewaring gegeven goed, dienende om het voorrecht van den schuldeischer te verzekeren, (artik. 2079, Burgerl. Wetb.) A. Rqdenbach. Het geval der Belgen In Frankrijk De Belgen in Frankrijk bevinden zich in een zonderlingen toestand voor wat betreft de Franscfre wet op de sociale verzekeringen, wier toepassing aange kondigd wordt tegen den 5 Februari aanstaande. De Belgen zoowel als de Franschen moeten de voorziene stor tingen doen; hieruit zou men kunnen afleiden, dat de Belgen ook de voordee l-en van die wet zullen genieten, gelijk het geval is met de wet op het ouder domspensioen. In een onderhoud van- M. Hey.mian, Belgisch minister van nij verheid en arbeid, met zijn Franscfreai kollega M. Louefreur, heeft deze ver klaard dat de Fransche wet de wed er - keerigheid veronderstelt vanwege Bel gie. Daar er in Belgie geen wet op de sociale verzekeringen is gestemld' en het er niet uitziet, alsof spoedig zulke wet zou gestemd worden, zullen de 400.000 Belgen in Frankrijk verplicht zijn tot stortingen krachtens eene wet, waarvan zij de las.ten moeten dragen zonder er de voordeelen van te genie ten. Het bestendig bureel der vereeni ging van de Bo.lg. maatschappijen in Frankrijk vraagt eene nieuwe diplo matieke tusschenkomst voor de vast stelling van dit rechtspunl, hetwelk tot het wederlandscli domein behoort. De afdeelingen. Donderdag namiddag vergaderden de Kamerkommi&S'i-es voor het onder- zoek van de volgende wetsontwerpen 1. Wetsontwerp betreffende de al- gemeeno toepassing yan de gezinsver goedingen. 2. Wetsonloeerp betreffende de ver zekeringen tegen ziekte en de invalidi teit. 3. Wetsontwerp houdende frerziening van dc wet d.d. 10 December 1924, ge wijzigd bij die van 20 Juli 1927, op de verzekering togen de geldelijke gevol gen van ouderdom en vroegtijdigen dood. 4. Wetsontwerp tot herziening der wet van 10 Maart 1925 op de verzeke ring tegen de geldelijke gevolgen van ouderdom en vroegen dood der bedien den. In al do afdeelingen werden deze wetsontwerpen goedgekeurd, uitgeno men in een paar,.waar wetsontwerpen 2 en 3, verworpen werden, daar de so cialisien er de meerderheid hadden. De Fiskale ontwerpen De Kamerkommissie van financie heeft Donderdag morgen he»t onderzoek der fiskale ontwerpen voortgezet. Voor eerst werd fret ontwerp op de spelen, weddenschappen en openbare verma kelijkheden behandeld. Eene vinnige bespreking had plaats, over do ope ningstaks op de private clubs. In deze clubs wordt er gespeeld", zuKks is alge meen bekend. Welnu, de. wet verbiedt die spelen. Niettemin duldt de Staat die clubs en legt er taksen op. Dezelfde opmerking geldt voor de weddingen op de koersen, die door de wet verboden zijn. Desondanks dulden Staat en ge meen! en do oprichting van wedding kantoren en legt er taksen op. De kommissie heeft beslist de,n mi nister yan jugticie te .vragen hoe hi| In zitting van den Beheerraad van 5 Januari worden volgende cijfers oor de balans van 't jaar 1929 voor gesteld. De winsten zullen dit jaar frs. 302.020.314.10 bedragen tegen frs. 65.900.058,55 in het jaar 1929. In die som. van 302 miljoen worden er ongeveer 210 Miljoen extra winsten inbegrepen. Deze komen meest voort uit den verkoop van een pak titels, dig de Bank reeds jaren lang in'Porte-feui'ï- l«e had. Yan die buitengewone winsten wor den 110 miljoen gebruikt voor doodin gen op de Portefeuille -titeljs en 100 miljoen worden op een bijzondere re serve gestort. Daar nevens zijn er nog 250 miljoen op zelfde reserve gestort die voortkomen van laatste kapitaals- verhöoging. Dit brengt fret totaal der reserven op 819 miljoen tegenover 465 miljoen verleden jaar en met een Ka pitaal van 660 (miljoen. Deze cijfers laten ongetwijfeld den prachtigen uitslag der Banque de Bru xelles uitschijnen. Wat de aandeelhouders zeer aanbe langt is fret koepon. Dit wordt van 13 0/0 op 14 0/0 gebracht en zal uit betaald worden niet 70 frs. brutto, zij 56.40 net. Merkenswaardig ook de vermeerde ring va.n de finantieele deelnemingen 153 miljoen tegen 94 miljoen en van de Portefeuille titels, van de Bank 985 miljoen tegen 555 miljoen yérleden jaar. Eindelijk de Déposilos dié gestegen zijn van 1.800 miljoen tot 2 miljard Op het einde der vergadering geeft de voorzitter, de Ijverige Heer Despret lezing van een brief in welk frij zijn ontslag geeft als Voorzitter der Ban que de Bruxelles, uit rede van andere bezigheden, namelijk als beheerder van andere maatschappijen en als Sena tor; de last van voorzitter der Banque de Bruxelles laat inderdaad geen tijd over voor andere bezigheden. De heer Despret blijft als e.ere-voor- zitter der Banque de Bruxelles, en zal deze blijven vertegenwoordigen in an dere Maatschappijen. In vérband met het aftreden van M, Despret kondigt de «Standaard» aan dat M. Houtart hoogst waarschijnlijk tot voorzitter van de «Banque de Bru xell-es» zal benoemd worden en aldus, zou zijn uittreding uit de regeering waarvan sedert eenigen tijd gesproken wordt bevestigd worden. VV\ De grondslagen van de nieuwe pere quatie aan den Staat zijn de volgende: 1. Het invoeren van e.en beweegbare loonschaal, aangepast bij het indexcij fer. Deze loonschaal zou zijn 4 t.h« ppr loonschijf van 30 punten, met in dex 750 als uitgangspunt; wat dus zou beteekenen: 4 schijven van 4 t.h, of 16 t.h. Het personeel genoot reeds voor 1929, 10 t.h. van deze verhoeging. Er zou duis een nieuwe verhooging kenjen an 6 t.h. voor alleman; Yerfrooging aan de basis van de kleine jaarwedden, om aldus tegemoet te komen aan hen die in dezen tijd van duur leven mot een kleine jaarwedde moeten voortdoen 3. Het inwilligen der vragen van den Bond voor groote gezinnen. Deze zijn: a) De familievergoedingen zullen uitbetaald worden aan de gepensio neerden; to) De rang van fret kind wordt be houden c) De familievergoedingen worden betaald aan de moeders in staatsdienst als de vaders er geene genieten* De smokkelaar weggevlucht Op de baan van Mont-è-Leux naar Wattrelos, h-eeft de brigade van den toLdienst een getrukeerd auto, geladen mat 300 kilo Belgischen tabak, aange houden. De autogeleidcr heeft de vlucht genomen en houdt zich schuil in Bel gie. Men slaagde er in freim te idenlifi ceeren; het is zekere René Gilbert, 27 jaar oud, die reeds met het gerecht heeft te doen gehad en wien het ver blijf in ons land werd verboden, her koms.lig van Courbcvoie. Men heeft in den auto een groot mes met openingslot en een zware matrak, waarmede de misdadiger zich waar scfrijnlijk tegen de tolbedienden zou hebben geweerd, indien deze niet tal rijk waren, opgekomen, Zitting van Donderdag 16 Januari 1930 De zitting vangt- aan om 3 ure onder, oorzitterschap van M. Tibbaut. D>e. Kamer zet de bespreking voort der wet op de ARBEIDSONGEV ALLEN Bij artikel 1 wordt door M. VAN WALLEGHEM een amendement voor gebracht strekkende om de we.t toe passelijk te maken ook op de bedien den en de. leerjongens zelfs de niet be taalde. Dit amendement wordt bestreden door den heer iminister Heyman. Deze is er nochtans, niet tegen dat zijn tekst worde frerzien. Hij doet echter opmerken dat de be dienden wier loon min dan 2400 fr. be draagt, dc besclverming genieten der wet. Voor wat de vergoeding op (de on gevallen betreft komt het cijfer 20.000 frank in aanmerking. M. VAN DIEVOET, brengt een amen dement voor verbeterd door M. PON- CELET, waarbij de landbouwers onder, de toepassing der wet vallen voor de werklieden die minstens 2 maanden nafgebroken ih hun dienst zijn. M. CARTON, verslaggever, zegt dat de bedienden onder de toepassing der wel vallen wanneer he.t ongeval hun is overgekomen op het werkhuis of op dc werf waarbij zij in dienst zijn eq tengevolge der noodwendigheden van hunne bediening. M. 'M'ATIIIEU wenscht dat de wet toepasselijk weze aan al de bedienden. De Kamer onderbreekt thans de be spreking om hare DAGORDE, ast te stellen voor de toekomends week. M. MAENHAUT 'dringt aan op zijné interpellatie tot den minister van land bouw over de dumping van het Franscfr meel. M. BRUNFAUT, soc. communist, be weert den voorrang te moeten hebben voor zijne ondervraging over do Ita- liaansch-Fascistiiscfre politie-kuiperijen in Belgie. M. VANDERVELDE, soc., is over tuigd dat M. Maenhaut zaken voor to legg- n heeft die groot belang hebben voor den Belgisclien landbouw. M. Brunfaut heeft echter ook zeer belangrijke feiten aan te halen en heeft onbetwistbaar de prioriteit op JVk Maenhaut. M. TIBBAUT, voorzitter, stelt voor dat M. Brunfaut Dinsdag over ander, hall uur zou mogen beschikken. M. Maenhaut zou vervolgens zijné interpellatie kunnen voorbrengen. HERNEMING VAN HET DEBAT M. PONCELET legt nogmaals na druk op de moeilijkheden dier de wet aan de kleine landbouwers zal berokke nen. Er zou hun minstens een termijn moeten gelaten worden van twee jaren opdat zij zicfr doelmatig kunnen verze keren. M. CARTON verdedigt het voorstel der regeering. M. DESTREE vindt de vrees van M. Poncel et wat overdreven. Er zou weliswaar een zekere tijd-* ruimte mogen zijn, doch het ontwerp kan zonder gevaar gestemd worden. M. VAN DIEVOET herneemt zijné vroegere argumenten

De Volksstem | 1930 | | pagina 1