in De Bruid van den Arme Dat is Vader» ik herken zijn H&ES7 GMtean 8t Mars KIESRË GAZET «1 Redders, Longen Buftesilandscfee Bsrlcshfea DE WEDDEM E'FR STAATS- AGENTEN Volks\eiiége '.woordiger Vergols en E; H- Venden Heuvel, be stuurder der maatschappelijke wer ken van Erussel, werden Zaterdag morgen ontvangen in het mini>Jfc*rie van Financiën, warf zij met verschei dene hooga ambtenaars een enderheud hadden over de nieuwe weddenrege- ling der Staatsagenten. BELASTINGSOPBRENGST IN 1929. in de maand December 1923 brach ten de belastingen 808.387.766 fr. op tegen 755.011.678 fr. in December 1925. In die som vertegenwoordigden de rechtstreeksohe belastin gen 276.018.086 fr.;de tol-en eccijnsrechten 210.714.116 fr.; en registratierechten 321,955,561 frank. De belastingopbrengst fn 1929 be reikt in het geheel 9,835,954,608 frank tegen 9-260,929,855 fr. in geheel 1928 dus boekt men een verhooging met ruim 575 millioen- EEN INSPEKTIEREIS VAN MI NISTER LIPPENS. Minister Lip pens doet heden Maandag een inspek- tiereis op de spoorwegen in dfc stresk van loper, Veurno, Poperinge, Roese- I aere en Nieuwpoort* Dinsdag brengt hij een bezoek aan de haven te Nieuw poort en te Oostende. Woensdag aan Brugge* De minister wil alvorens het debat over de spcorvvegbegrooting wordt ingezet, met eigen oogen zien hoe de toestand is in zekere vakken, waar in den laat8ten tijd vele klachten zijn geuit dGor de treinpassagiers. De minister zal vergezeld zijn door den heer Dedroog, zijn kabinetshoofd, en andere ambtenaren. Zcete Witte WIJN 1277 A.SIMKENS. Borgerhout Autwerptn OVERLIJDEN VAN DEN HEER HEYMAN VADER. We vernemen het overlijden, te St Niklaas, vsn don h. Heyman, vader van de hh- Hendrik Heyman, minister van Arbeid, en Georges Heyman, kabinet9sekretaris van den minister van Arbeid en Nij- verheid. DE KOUDEGOLF IN AMERIKA. De koudegolf.walka delaatsfe 10 dagen het Westen en Centrale Westen der Vereenigde Staten heeft bezocht,heeft voor zoover op het oogenblik bekend, ruim 100 slachtoffers gemaakt. HET VAT1KAANSCHE POSTKAN TOOR. Het bestuur van hot Vati- kaansche postwezen maakt bekend.dat cp grond van do overeenkomsttus- sohen den H. Stoel en Italië, het Vati- kaansche postkantoor vanaf 16 Jan. zich ook belast mat do verzending van postwissels in Italic en naar het bui tenland. Tot nog toe kon men enkel geldzendingen aan het Vatikaansch postkantoor innen, Ook kondigde het bestuur aan, dat met ingang van 16 Januari alle onvoldoende gefrankeerde zendingon aan strafport onderhevig zijn. 'Alle fijnproevers vei kiezen de pro- 'fluclen der bischnitfabriek DE TOE KOMST» Avenir 'DenderleeuwA omdat te de beste zijn. DE HONGERSNOOD IN CHINA.— Volgens een bericht uit Shanghai raamt men dat er heden niet min dan 21 miljoen perionen, woonachtig in 22 Chineesohe provincies, door den hon gersnood bedreigd zijn. Duizenden en duizenden zullen onvermijdelijk ten prooi vallen aan den honger. m«.VaWWI i IBM IMBBWBB Verboden Eadruk% COslc Vervolg. Twintig minuten later stegg zij uil. Het den koetsier wachten eir ijlde Daar -het huisje. Het was reeds avond schemering geworden. Buiten aftem van verwachting, opende liet meisje bevend de kleine deur. Albert moei le huis zijn, dacht rij. De deur van lvet kamertje stond open. Elsje, de huishoudster, zat bij de tinnen lamp aan de tafel en las in 'een boek. Verschrikt legde zij liet bock neder, toen zij het gerucht der aankomende jhoordc. Louize was niet in staat één woord te spreken met hare 'hand aan den zwoegenden boe zem stond zij op den drempel. Ehsjo sprong verheugd vooruit. Brengt gij goede tijding, lieve juffer Neen, neon Ik geloofde... ,\Vat geloofde gij Lieve God, hoe ziet gij er uit ach, hoe heeft gij Zeg maar wat gij weet. Gij hebt iets vernomen Elsje voerde juffer Gerold lot den grooten leunstoel, die bij het venster stond. Spoedig kwam 'het tot weder- zijdsclre verklaringen. Onbewimpeld verhaalde Louize.de geschiedenis van den wilg, en Elsje verzekerde dat zij lot hiertoe geen enkel woord yan Al- DUBBELE MOORD TE HALLE DE DADElt MAAKT ZICH VAN KANT. Te Hallo, op den Bèrgschen steen weg aan de grens der gemeente Lom beek, woont de familie Sneppé. De fa milie bestaat uit welgestelde boeren, die echter in oneenigheid leefden aan gaande een geldkwestie. Zaterdagnamiddag, om 3 uur onge veer, iheeft de zoon Sneppé. zijn vader en zijn broer neergesdhoten. Tusschen den 24-jarigen moorde naar Richard Sneppé ecnerzijds en zijn vader en broeders anderzijds was er hevige ruzie. Zaterdagnamiddag liep deze ruzie zoo hoog dat Richard Snep pé zijn geweer greep dm eerst zijn va der en daarna een zijner broeders te doode-n. De moordenaar had Zaterdagochtend zijn geweer gekouhl to Halle. Na zijn misdaad vluchtte Richard Sneppé. De plaatselijke rijkswacht werd ge waarschuwd en zocht den moordenaar op. Op lvet punt van te worden aange houden heeft hij eerst getracht zelf moord te plegen door zich een kog»el in het hoofd te schieten. Toen dit niet slaagde is hij in dc Zenne gesprongen... DE VERGIFTIGINGSZAAK DE GOTTAL TE BRUGGE Het parket van Brugge zet ieverig liet onderzoek voort over de zoogezeg de vergiftigingszaak de Goltal, te Brug ge, welke, in deze stad en ook te Gent h-et voorwerp aller gesprekken is. M. en Mad. de Gottal-Speybroeck waren in deze steden zeer goed gekend. Hun kort opeenvolgend overlijden in de kli niek te Brugge kwam verdacht voor, daar rond die zaak heel die. ingewik kelde crfenisgeschledenis verteld werd De onderzoeksrechter M. Beeckman heeft den geneesheer, die M. en Mad. de Got tal heeft verzórgd in zijne kliniek, aan een ondervraging onderworpen. De geneesheer verklaart dat hij met gerust gemoed het verder verloop van het on derzoek afwacht en bereid -is een ge ding in te spannen tegen degenen, die de vergiftigingszaak hebben ingezet.De geneesheer heeft reeds oen advoka at aangesteld om zijne belangen te verde digen. Men wacht met spanning den uitslag af van de scheikundige ontleding, wel ke gedaan wordt door professor De.Iat, der Hoogeschool van Brussel. nPliljlC RQ Do fijnste bitter op wijn. UnmUL Rü A. SIMKENS, Borgerhout VERSCHRIKKELIJK VERKEERSON GEVAL TE ANTWERPEN EEN POLITIEAGENT DOODGEREDEN Gisteren Zondag morgend, om 4 u. 40 kwam Roger, Dés.iré, Robert Mest dag, geboren te Oudenaarde, op 4 No vember 1901, politieagent van beroep, gehuwd doch kinderloos, gehecht aan de 12e wijk der stedelijke politie, wo nende Oude Kerkstraat, 3, per rijwiel naar zijn dienst aan de Noorderdokkcn gereden, llij bolde over den middenrij- weg der Frankrijklei van Zuid naar Noord, en werd ter hoogte van num mer 75 door een onbekende auto langs achter aangereden cn tegen den grond geslingerd.- Hel slachtoffer bleef erg gekwetst liggen, terwijl de autovoerder verdér reed zonder zich om het ge beurde to bekommeren.' I>c ongelukkjgc werd opgenomen en naar Sint-Elisabelhgasthuis overge bracht. waar' hij korts nadien overleed. DE DADER AN G E HO J DEN Adjunct Willem der üe wijk, werd van het geval op de hoogte gebracht cn opende dadelijk een naarstig onder zoek. Het duurde niet lang of hij wist aan de hand van enkele kleine aandui dingen den aulovoerdcr te ontdekken. Het is de genaamde Louis P., 24 jaar oud, taxivoerder, geboren le Antwerpen en aldaar wonende Oude Vaartplaats, 18. Hij werd aangehouden en ter be schikking van - den heer pro ureur des Konings opgesloten. liet Parket.-werd verwitti: I cn zal [ter plaatse afstappen onv h l ongeluk 'weder samen te. stellen. ZONDERLING ONGEVAL' TE ETTERBEEK Zondag morgen rond 6,30 ure, deed ziolh te Etterbeek een zonderling onge val voor, waarbij een velorijdcr treurig ge.steld werd. Het ongeluk had plaats, op den Steen weg van Etterbeek nabij het park Leo pold. Op deze plaats rijdt de tram van den buurt spoorweg heel dicht langs het rij wielpad. De beenhouwersgast Henri Roost, 22 jaar oud, wonende te Schaerbeek, reed per rijwiel langs den steenweg om zich naar zijn wérk le begeven. Hij wilde de tram voorbijschieten, maar werd gevat - door een lederen riem welke buiten den tram hing. Dc onge lukkige bleef'invet de kiel aan den riem hangen en werd zoo van zijn rijwiel ge sleurd. Hij werd door den tram een heel eind mede gesleept. BLOEDIGE AANRIJDING TE ST. GILLIS Zaterdagavond, omstreeks halfzeven deed zich op den hoek van de Fonsny- en de Koninginnelancn le St. Gillis op Brussel een verschrikkelijk verkeers ongeval voor. Twee Iram'bediénden, de 67-jarige Mulders 'Jan, Grisarstraat te Ander- lecht en de 36rjarige Dc Griesel Al- fons, Arbeiderswijk, te Vortst, wachtten er de. tram om huiswaarts te koeren. Plots werden zij met. geweld aangere den door de bestelauto van een scltooen- labriek uit Vorst, bestuurd door Filip De. Bruvn, Barastraat. te Andcrlechf. Deze auto kwam uit de richting van het Zuidstation cn reed op het oogenblik van het ongeluk links, om een anderen wagen voorbij tc steken. De twee ongelukkigen werden met welde te gronde geslingerd. Mulders bleef op den slag dood. lie Griesel werd aan bet hoofd gekwetst en een been ebroken. Dc autobestuurder is opge sloten. bert vernomen had. De bruid weende, de huishoudster weende met haar Elsje was stellig overtuigd dat Albert gewis naar huis zou zijn gekomen in dien hij den brief uit den wilg had ge haald. De schemering was voor de duister nis geweken. Nog altijd zaten de twee vrouwen bijeen. Elsje zegde met die pen weemoed, hoe Albert zich opge schikt, de brieventasch- onder den ar.n enornien- had en - toen was" heenge gaan om niet weder le keeren. Hij moest er stellig niet aan gedacht hebben om uit te blijven, want hij had volstrekt niets met zich mee. En toen toonde zij aan de weenende Louize de plaats waar de verdwenene gewoon lijk zat. De kas, waarin hij zijn papie ren bergde, was gesloten. Heeft hij dan volstrekt niets ge zegd Niets, verzekerde Elsje. Heeft hij niets, achtergelaten Gcenen brief, goenen enkelen regel Niets, volstrekt niets, en dat is het wat mij zoo angstig maakt, Ach, ik ben diep ongelukkig kermde Louize. Elsje wilde haar troosten. Misschien, zegde zij, is 'lij schielijk op reis moeten gaan, wie weet. Dh vreemde heer had immers zooveel spoed gemaakt. Albert, ik laat liet mij niet uit het hoofd bren- you. is een kind van voorname lieden wacht, wacht maar... Buiten werd de huisdeur geopend. TRAGISCHE BRAND te KORTEN AKEN De gemeente' ïvorlenakcn werd door eene verschrikkelijke brandramp ge teisterd. Rond middernacht weergalmde plots de noodklok over het rustige -dorp. IJlings Hep de verschrikte bevolking naar den laaienden gloed, die opsloeg uit den grooten winkel van Louis Roe- landis, waar Veel koopwaar opgestapeld lag. Ondanks 'de wanlhopigc pogingen van de moedige redders kon het vuur niet gedoofd worden. De aanpalende winkel Janssens.het oude gemeentehuis dat. een klas cn huisgezinnen onderdak gaf evenals, twee andere woningen gingen in de-vlammen op. Dc ter hulp geroepen brandweer van Diest hieilp weldra blusschen met. Ihaar materieel. Verdere uitbreidiing van liet vernielend element werd geweerd. De ordedienst werd gehandhaafd door de rijkswacht van Kersbeek. De stoffe lijke. schade is' aanzienlijk. Gelukkig vielen er geen menschenlcvens le be treuren. De twee vrouwen hoorden duidelijk het gerucht. Eerst had het slot ge knerpt, toen had de deur zich op hare hengsels gedraaid. Er komt iemand fluisterde Louize verschrikt. Naar lvare meening kon niemand'anders dan Albert op dit uur komen. Ik zal 'het gaan onderzoeken, zegde Elsje. Maar zij bleef op hare plaats én luisterde. Zoo 'iemand was binnenge komen, moest hij nu door het voor- huis galïtr. Alles bleef stil. Geen ge luid, geen tred liet zich hooren? En evenwel stond de deur der kamer open."*^ Gij hebt. het toch ook gehoord vroeg Elsje zacht. Volkomen, duidelijk. Ik ook. Eene vergissing is niet moge lijk verzekerde Louize, die langzaam was opgerezen en op eene blijde ver rassing lioopte. Eon minuut verstreek. De twee vrouwen aanschouwden elkander. Zij waren angstig te moede. Gij waart te wege te. gaan on derzoeken, fluisterde Louize. Elsje scheen te vreezen. 'Ja, maar ga mede verzocht zij opslaande en de lamp nemende. Hare bruine hand beefde. Beiden luisterden nog een oogenblik. De S'harzwalder klok tikte met gelijk- Imatige slagen. Elsje bemoedigde zich 'het eerst langzaam ging zij naar de Akker's Abdijsiroop bestaat uit de ver zachtende, ontsmet tende, versterkende en geneeskrachtige éxtracten van ver- sche planten. De ont stoken ademhalings slijmvliezen worden van de binnenge drongen ziektekie men bevrijd, wanneer men de aangenaam smakende en den eetlust bevorderende Akker's Abdijsiroop gebruikt. Bevat geen enkele gevaarlijke stof voor kinderen, ouden of zwakken. Wie zijn bronchiet onvoldoende of niet intijds heeft verzorgd, houdt een hoest over, waaraan zijn omgeving hem reeds van verre herkent: het is een diepe, droge hoest, waarbij geen of zeer weinig slijnl loskomt. Dit be- teekent, dat zich taai slijm in de lucht wegen heeft vastgezet, hetgeen den lijder aan het gevaar van ernstige ziekten blootstelt. Neemt hij Akker's Abdijsiroop, dan wordt het slijm reeds na weinige dagen vloeibaarder en de hoest „losser" en minder aanhoudend. Akker's Abdijsiroop geneest direct de slijmvliezen der ademhalingsorganen. Allt Apotheken. Per Suchfr. 14.50. fr 24.50 en fr. 39.50 Uit Casablanca wordt gemold, dat in Spasnsch Marokko een felle koude heerscht, Door den honger gedreven, komen panters en wilde zwijnen tot in de beweende streken. Een inboorling werd door een wild zwijn aangevallen en doodelijk gewond. De bewoners der b:dreigda stroken, trachten gesamen'.- de rcofdieran te bestrijden. Ten gevolge van het springen oener buis van d3 gasgeleiding to San Fran, cisco zijn vier personen, waaronder twee kinderen, aan gasvergiftiging ge storven. Twee andere personen zijn erg ziek in hot gasthuis opgenomen. Da afgevaardigde Sirovits, Now York, diende bij hat Congres te Was* hington «en resolutie in, waarin hij een grondig onderzoek eischt tegen 't New Yorksche bureel van de drank bestrijding. In zijn motiveering beschuldigde hij verschillende drankwetsmbtenaren,die volgens hem alkooi aan de geheime dranklokalen zouden verkoopen. Siro vits verklaarde voorts, dat de drank" wet openlijk overtreden wordt en be schuldigde den Ropublikeinschen dis- trietsleidep ervan slechts ambtenaren aan testellen, die vroeger misdadigers zijn geweest. De oude Rockefeller had verleden maand 100,000 dollar gegeven voor loonverbatering van oude of zieke dcopsgesindo geestelijken. Daarop is nu dezer dagen nog eens 800,000 dollar voor een zelfde doel gevolgd. Hiermee bracht de oude John D. het totaal van zijn schenkingen voor liefdadigheid, onderwijs en openbaar nut op 600 mil lion dollar, ongeveer 21 milliard frank. deurTLouize volgde. Nu stonden zij op den drempel. Het licht der lamptwelke Elsje in -'haar uilgestoken hand hield, verlichtte geheel het kleine voorhuis. De buitendeur was goed gesloten en geen spoor vertoonde dat iemand was binnengekomen. Met onderzoekenden blik zag Elsje naar sommige voor werpen, die alle op hunne gewone plaats stonden. Wij moeten ons toch yergist hebben, zei Louize. De huishoudster schudde het hoofd. Neen, neen Ik heb te dikwijl het. openen der deur gehoord en her ken nauwkeurig dengeue die komt. Vader Brand greep de klink anders dan Albert. En gij gelooft... Zooals daar even, opende Albert gewoonlijk de deur. Elsje weende zij nam den hoek van lvare.n voorschoot en droogde ha re nedervloeicnde tranen af. Louize beefde hevig. Zouden zich hier de geheimzinnige vei^chijnseleri voortzetten, die bij den wilg begonnen waren?. Bewoonde Albert eene bijzonde re kamer vroeg Louize. Ja, antwooirdde Elsje sniUWertd; in den laatsten tijd van toen zijn va der niet meer leefde. Waar Boven. Misschien i§ hij er naartoe ge gaan 1 -Sinds eenigen tijd wordan te Berlijn zoowat eiken nacht vijf tot tien auto mobielen gestolen. Op het oogenblik worden door de politie niet minder dan honderd gestolen automobielen opgespoord. De Deutsche Automobilclub heeft nu besloten de politie in haar strijd tegen de autodieven behulpzaam te zijn. Ze heefteen patrouille, bestaand© uit ge* wezen politiebeambten gevormd. Men ie er na grooto reddingspo»* gingon in geslaagd, ean der arbeiders, dia nog onder de puinhoopen van do mijn bij Beuthen bedolven Ing, lerend' en slechts licht gewond in veiligheid to brengen. Door het gebeurde was hij echtar geheel uitgeput. Men vermoedt, dat de beide mannen, die zich thans nog onder het puin bevinden, om het loven zijn gekomen. Evreux, 19 Jan. Tengevolge van een schielijke hartverlamming van haar bestuurder, reed een auto in een vier meters diepe steengroef, die ge heel onder water was gcloopen. Drio inzittenden verdronken. De wagen reed met een groote snel heid en het ongeluk speelde zich zoo spoedig af dat slechts eon persoon er in slaagde uit den wagen to springen, waarvan intusschen oen portier was opengeslagen. Do lijken van de slachtoffers werden pas vier uur na het drama opgehaald. Parijs. 19 Jan. De minister van koioniën deelt mede dat de stad Mana- kara, op Madagascar, door een zwaren storm word tfoteisterd, die 48 uren heeft geduurd. Het inlandsehe gedeelte is zoo goed als verwoest. Men meldt echter geen persoonlijke ongelukken. Wij zullen gaan kijken. Bei.den gingen de smalle trap op. Aarzelend betrad Elsje liet cakka- miertje. Alles, lag er nog zooals de be woner het verlaten had. Hc-t t-ecken- bord met een onvoltooidc.n platten' grond stond tegen den muur. Daarbo ven bevond zich de kleine netto boek verzameling, die grootendeels ut leerboeken bestond. Aan den wand hingen teekeningen van steden, land schappen cn gebouwen, welke Albert vervaardigd had. Enkele kleedin'gstuk ken lagen op de stoelen. Men zou ge meend hebben dat de bewoner even was uitgegaan om dadelijk terug te komen. Niets duidde aan dat hij zich voor eene lange afwezigheid had voorbereid. Louize aanschouwde al dc voorwerpen met eene heilige vrees het was alsof de geeat van den g( lief de haar omzweefde. Hij is niet hier fluisterde. Els je. God weet of liij ooit wederkomt. Zij keerden terug naar beneden. Ik blijf er bij, zei nu Elsj>?, vadeil Brand heeft zijnen lieveling gehaalde Albert was wel niet de zoon van dcri ouden man maar gij liadt moeten! zien hoe beiden aan elkander ver knocht waren. Wat de een in des anders oogen zien kon, deed hij. Maar hetf; verwondert mij dat vader Andreesj; nooit heeft gezegd hoe hij aan deni heerlijken jongen gekomen was en yan' wien hij afstamde, r('t ïervoIgl.E

De Volksstem | 1930 | | pagina 2