Stank voor Dank! 22 Bank voor Oosl-VMeren Woensdag Jan. 1950 Schietoefeningen in 1930 Socialistische Dankbaarheid t Verandering aan Zegelwetten. Het klein Beroepskrediet IVie zijn de winners Einde der Conferentie van den Haag De opsluitingszaak van Hofstade De werkloosheid in Belgie Het monument Ferrer Eeuwelinge te Binche De krach van de Bank Chandoir ie Luik Autobus opgebrand te Saventhem Kostbaar Halssnoer teruggevonden Landbouwbelangen Brievenbus 1; Korkstraat, 9 en 21, Aalst. XXXIe JAARGANG NUMMER 18 Telefoon 114. DAGBLAD 20 Gentiomea Uitgever J. Van Kuffel-De Gonrit. Breams Buildings, 6, Lgndres, E. C. 4. Publiciteit luiten het Arrondissement AALST Agentschap Eavas, Adolf Maxlaan, 13, ie Brussel Rue de Richelieu, Parijs H. Antstasius Zonop7,35Zonal4,30 N. M. 29 E. K. OF We moeten het herhalen tot ver velens toe, het feit van Moeskroen is te wraakroepend om het zoo maar stilaan in den vergetellioek te duwen. De gasthuiszusters van Moeskroen hadden sedert 82 jaren de zieken ver zorgd, bijgestaan, getroost ou <pge- beurd. Binst die lange reeks van jaren hadden ze alle soorten van ziekten tot de walgelijkste die men zich voorstellen kan, met oen onbe grensde zelfverloochening getrot seerd. Do roode hazen van Moes kroen vonden dat te veol voor de aims stakkerds en hebben de gast huiszusters buitengezet en dreven dan de verwaandheid nog zoo ver van te protesteeren tegen de hulde welke de verontwaardigde bevolking van Moes kroen spontaan aan de uitgedreven zusters heeft gebracht. Zullen de lekkere kerels die r.u aan 't roer staan te Moeskroen mis schien zelf al het vuil en walgelijko ■work dag in, dag uit verrichten Ze hebben nu een schoon gelegenheid om hun liefde voor het arme proleta riaat te toonen, maar ik vrers dat ze schrik zullen lubben van hun ban den vuil to maken. Hun godsdienst haat bot vieren en arme drommels en ongelukkige zieken berooven van de lielderijkste zorgen, daarin zijn ze thuis; En 't schoonste van al, als de op- perbazen ziek vallen, gaan ze naar een kliniek en worden verzorgd door do,., zusters. Welk contrast! Wat ellendige comedianten 11! BLOEMISTEN. Vanaf 1 Januari 1930 wordt de over- gangtaks van 2 0/o verminderd op 1 O/o voor alle verhandelingen tusschen be roepslieden. De verkoop aan den verbruiker eener plant van meer dan 25 fr. is onderworpen aan den weeldelaks van 6 O/o- Elke verkoop van afgesneden bloemen en groen wordt getakseerd met 6 0;o aan de basis. Wederoproeping-sperioden voor de schietoefeningen en manccuvcrs in 1930. A. -Infanterie 2e, 3e, 4e 5e 6e en 9e linieregimenten. BataljonjS! mi trailleurs en infanterie batterijen der |le en 2e divisie van 11 April tot 22 |Mei. Ie, -2e en 3c jagers le voet, ie regi ment grenadiers, le regiment carabi- niers, 8e linieregimenl; bataljons mi trailleurs en inl'anterie-balterijen der 5e en 6e divisies, infanterie van 9 Ju li 'tot 19 Augustus. le, 7o, 10e, 11e, 12e cn 13e liniere gimenten bataljons, mitrailleurs en in- fanteriebatterijen der 3e en 4e divisies infanterie van 22 Augustus, tot 2 Oct. B. Cavalerie, regimenten wielrij ders, pantserauto? van 26 Mei tot 5 Juli. C. Artillerie le 2e en 13e regi menten artillerie (behalve de lïle groep van Ih-et le regiment artillerie); 24 Maart tot 3 Mei. Ille gToep van het le regiment ar tillerie: de datum zal later bepaald worden. 6e, 11e en 14c regimenten artillerie; 20 Juni tot 31 Juli; 3e 8e en 15e regi menten artillerie 4 Augustus tot ,13 September. Artillerie van het Cavaleriekorps 11 April tot 2 Mei. Legerartillerie 28 Augustus tot 8 October. Voor de manceuvcrs in het kamp van Beverloo kunnen er wel een ze&er ge tal telefonisten-seingevers en stukrij ders op volgende tijdstippen wederop- geroepen worden le, 2e en 13e regimenten artillerie: 11 April tot 22 Mei. 6c, Me en 14e regimenten artille rie 0 Juli tot 19 Augustus. 3e, 8e en 15e regimenten artillerie; 22 Augustus tot 3 October. Artillerie van het cavaleriekorps 26 M.'ei tot 5 Juli. D. Genie. 2e regimente der Genie: per bataljon van 22 April tot 31 Mei; van 12 Mei tot 21 Juli; van 2 Juni tot 12 Juli. 3e regiment der Genie per batal jon van 7 April tot 17 Mei; van 19 Mei tot 28 Juni; van 30 Juni (ot 9 Aug. 4e regiment dor Genie per batal jon van 31 Maart tot 10 Mei, van 12 Mei tot 21 Juni; van 23 Juni tot 2 Au gustus. Genie-wielrijders: van 30 Juni tot 9 Augustus. Bataljon Pontonniers van 30 Juni tot 9 Augustus. Die wederoproepingsdatums voor de hiiilieiens van Luchtvaart; Seinlroepen Strijdwagens; VcrvoerkorpsenOpne- mingsdienst door Artillerie; Spoorweg troepen worden door de korpsoversten bepaald. Het Provinciaal Middenstandsseoreteriaat stuurde volgende schrijven In blad en omzendbrieven hebben we meer dan eens uw aandacht getrokken op de stich ting der Aangenomen Kas van het klein Be- roepscrediet voor Oost Vlaanderen. Deze Aangenomen Kas wordt opgericht in verband met de Centrale Kas van het klein Beroeps krediet van Brussel, wettelijk erkend orga nisme, dat over 60 millioen fr. beschikt om den Middenstand te helpen. In samenwerking met de Provinciale Kamer van Ambachten en Neringen van Oost Vlaan deren, doen we een dringenden oproep tot al onze bonden opdat ze met talrijke leden zouden meewerken aan de stichting der Aan genomen Kas van Oost-Vlaanderen. De kre dietkracht van deze kas zal afhangen van hat aantal onderschreven aandeelen. Ziehier, waarde Heeran, wat we verwach ten van onze vereenigingen 1) Datzij, a's groepeering, een aantal aan deelen van 100 fr. zouden inschrijven. Deze aandeelen mogen of wel gansoh, ofwel met 10 t. h. afbetaald worden. 2) Dat een intensieve propaganda zou ge voerd worden in al groepeeringen ten einde •en zoo groot getal mogelijk persoonlijke inschrijvingen te verzamelen. 3) Ten spoedigste het bestuur en daarna de leden bijeen te roepen om da inschrijvingen te verzamelen. Het is praktisch onmogelijk al de inschrij vers bij de atichtingsvergadering op t« roe pen. Daarom, houden we volmachten op geze geld papier te uwer beschikking waardoor de verscheidene inschrijvers volmacht geven aan een der bestuurleden om in hun naam bij de Btichting op te treden. We voegen hierbij een tiental inschrij- vingsbulletijns. Op aanvraag en we wen- sohen niet beter sturen we een meer getal. Wanneer ge ons de volmacht vraagt, zegt ons hoeveel inschrijvers er daar omtrent zijn. We sturen u dan de gereedgemaakte vol macht met de noodige inlichtingen. Het is wel verstaan dat we gansch ten uwen dienste zijn om alle gewenschte inlichtingen te geven. Deze inlichtingen mogen steeds- aan onze bureelen gevraagd worden. We verhopen dat wij spoedig goed nieuws van uw geëerde vereeniging zullen mogen ontvangen. Aldus zult ge uwen steun verlee- nen aan de inrichting en de uitbreiding van 't zoosc'noone en zoo nuttige werk van het klein beroepskrediet* LEENING DER VERWOESTE GEWESTEN 1923 5 t.h. ■Maandagmorgen d, om 10 uur had de 80e trekking plaids van de lo.ening 5 t.h. 1923 der Verwoeste Gewesten. Reeks 14 5727 n. 1 en reeks 287_413 n. 3, winnen ieder 100.000 fr. Reeks 244603 n. 4 reeks 3G0573 n. 2 en reeks 376857 n. 4, halen ieder 50.000 frank. Reeksen 1 1885 n. 1 23387 n. 2 23638 n. 2; 54544 n. U 111637 n. 4; 115TÓ7 n. 1; 122847 n. 3; 144818 n. 4; 169336 n. 4: 190750 n. 2: 206905 n. 3; 330284 n. 4; 331321 n. 1; 340674 n. 5 353603 n. 5 winnen ieder 10.000 fr. De andere nummers van voornoem de reeksen zijn u:tkeerbaar met 550 fr. DE ONDERTEEKEXING DER AKKOORDEN HET SLOTWOORD VAN M. JASPAR. De Tweede Conferentie van Den Haag heeft haren arbeid geëindigd. Tusschen de geallieerden en Duitschland eenerzijds en de geallieer den en de panden der Kleine Entente anderzijds werd een akkoord bereikt. Al die akkoorden werden oudcrleekend doior de vertegenwoordigers der deel nemende landen op de sluitingszitting die Maandag namiddag te 4 uur in het Binnenhof plaats had onder voorzitter schap van M.. Jaspar. TOESPRAAK VAN M. JASPAR Nadat die akkoorden onderteekend waren, heeft de voorzitter van de Con ferentie, M. Jaspar, een redevoering uitgesproken waarin lrij eerst en voor al zijne medewerkers dank zei en ook de Ncderlandsèhe regeering cn de stad Den llaag bedankte voor de gulle,gast vrijheid die de leden vdn de Conferen tie in Nederland genoten hebben. M. Jaspar geeft dan een overzicht van de vele besprekingen en onderhan delingen die. geleid ihebben tot het de finitief akkoord en hij besluit Afgesloten in een geest van eens gezindheid en verzoening, uitdruikking van onze gem eens chapp e 1 ij ken loyalen wil voor.immer een einde te stellen aan. heit tijdperk der gevaarlijke besprekingen -en der teleurstellende herzieningen, duiden deze akkoorden een uur aan in de geschiedenis van Europa, èen uur waarvan de plechtig heid gevormd is door de hoop en het gelaoT. Doch dit uur zou vruchteloos zijn aangebroken. Mijne -hoeren, indien liet niet werd gevolgd door gevolgen welke het aankondigt. Deze gevolgen zullen zijn wat onze moed en onze wil er zul len van gemaakt hebben. Op het oogen blik dat ik spreek, begint een nieuwe laak: deze der uitvoérhig van de ver dragen welk ons samensnoeren, ons verbinden. Wat zou de vcrantwoorde- lijklheid verpletterend zijn van degenen welke de wereld een ontgoocheling te meer zouden brengen door er vertra ging of hindernissen aan toe te bren gen. Een zwaar verleden van pijnen en ontgoochelingen schrijft ons gebiedend onze plicht voor. Opdat, Europa de moorddadige jaren niet meer terugzie, opdat het vredes- woord zoowel in de harten als in de teksten sta geschreven, opdat over een betere menschheid deze zegevierende morge.nden schitteren welke wij niet zullen zien, doch welke we hebben zien ontluiken, beloven wp, Mijne bee- op het uur dat we van elkaar scheiden, dit licht niet meer te laten uitdooven dat over de graven heen de wiegen verlicht. Ik verklaar de Conferentie gesloten, het kostbaar kleinood terug te vinden. Daags na het feest kwam een gewo ne knecht van eenc vervoermaatschap pij bij den goeverneur van Rome en overhandigde, hem het kostbaar hals snoer, dat hij onbeschadigd had terug gevonden in de zalen van het Kapitool. De ex-koningin Victoria haastte zich den nederigen Italiaanselien werkman voor zijne eerlijke daad te bedanken en te beloonen. LOUISA CCYPERS IN EEN ZINNELOOZENGEST1CHT Wij hebben destijds melding ge maakt van de opsluitingszaak van Hof- stade, welke zooveel beroering heeft verwekt. Men vertelde dat de jonge dochter Louisa Cuypcrs, wonende te gen de vaart, door hare ouders en fa milieleden opgesloten gehouden bleef eene vuile donkere kamer. Men sprak zelfs van mishandelingen. Het onderzoek wees uit. dat alles fel -ver dreven was.. Het meisje werd inderdaad door hare ouders thuis gehouden, doch zulks was noodig wegens de zwakzin nigheid der ongelukkige. Deze werd naar :het gasthuis te Mechelen overge bracht, waar zij langdurig verpleegd werd. Thans is het meisje naar het zin- neloozengesticht te Duffel moeten overgebracht, waar zij langdurig ver pleegd werd. Thans is het meisje naar lvet zinncloozenges.ticht te Duffel moe ten overgebracht worden. Aldus ein digt deze ophefmakende zaak van Hof- stade. Het Arbeidsblad van het ministerie van nijverheid en arbeid kondigt dof volgende statistieken af betreffende dö, werkloosheid in Belgie Op 623.878 leden van 165 kassen van; verzekering tegen onvrijwillige werk loosheid, was het getal volledig werk- looze arbeiders op 31 October 3.25$ Ct zij 0,5 t.h.) Deze verhouding waai 0.5 t.h. de vorige maand en 0,6 t.h. in October 1928. Op denzelfden datum waren 13.791 verzekerden ('t zij 2.2 h., tegen 2.6 tJh, de vorige maand ert 3.5 t.h. in Oktober 1928) bij tuss.chon- poiozen werkloos. In het geheel gingen' gedurende deze maand 154.009 dagen verloren, 't zij 62 per duizend aange slotenen cn per week, tegen 62 de vo-, rige maand en 70 in October 1928. In dien men als vergelijkingscijfer (100)J het igetal dagen neemt gedurende de welke de verzekerden hadden kunnen werken, vertegenwoordigen de verloren dagen i.03 t.h. in October 1929, 1.04' t.h de vorige maand en 1.17 t.h. iit October 1928. WV Filiaalder Algemeene Bankvereeni- ging en Volksbank van Leuven. Kapitaal en Reserve 235,000,000 fr. ZETELS (Gent, St Baafsplaats, 18 Ronse, Abeelatraat, 2 BMHUIZEN Der STREEK: Aalst Ktixarlijke Plaats. Herzelê Markt Watteren Kerkstraat. Sottegem Kasteelstraat. Seheldewindeke Dorp. BIJKANTOREN: Burst, Denderleeuw, Hillegem Kerekxken, Lede, Meire, Moorael, St Lievens-Essehe, St Lievens-Hau- them. Alle Bank- en Beursverrichtingen aan de beste voorwaarden. Stipte geheimhouding Volkomen ïeker- heid. 182Ö HET SOCIALISTISCH VOORSTEL VERWORPEN De socialisten hebben Maandag na middag in den ^gemeenteraad van Brussel een voorstel gedaan ten einde; de opschriften, die op 'het monument Ferrer, voor den oorlog stonden, te herstellen. M. Max, betoogde dat die opschrif ten d kwetsend waren voor eene be vriende natie, namelijk Spanje. M. Van Remoortel, bracht dan lof uit over Ferrer, 'en zegde verder dat M. Max die te Rome. den voetkus aan den Paus had gebracht, misschien ook wel beloofd iheeft, dat hij het oorspronke lijk Ferrer-monuim.ont niet zal herstel len, om aldus de vergiffenis van zijne onden te bekomen (men lacht). M. Du Bus de Warnaffe, (kath.) zegt dat zelfs een lid van het monument Ferrer destijds heeft erkend dat Fer rer, juist een voorbeeld kon genoemd worden, als echtgenoot en als vader. Het socialistisch voorstel werd ver worpen met 27 stemmen tegen 1 i (Kath. en lib. tegen de socialisten). Het was Maandag 20 Januari juist honderd jaar geleden dat te Jumet lmt levenslicht zag Julie Auverputte. Zij trad later in 'het huwelijk met den meester-glasblazer Jan-Baptist Lejeu- ■ne. In 1921 kwam de eeuwelinge vani heden, weduwe geworden, zich vestigen bij haar neef en nichten, wonende op; de avenue d-e Burlet, te Binche. Do eerbiedwaardige ouderlinge is nog zecij wel te pas. DE OORZAAK VAN DE MOEILIJKHEDEN.- Dc moeilijkheden waarin de bank Chaudoir verkeert schijnen igrooten- de-els voort te spruiten uit het feit dat 24 millioen franscbe franks verlo ren gingen in eene Fransche zaak, waarin dit geld werd gestoken. Deze zaak liep op een faillissement uit, wat noodlottige gevolgen had. Dc kapitaalsverhooging van de bank Chaudoir was zelfs voornamelijk op de Franscibe inschrijving gericht ge weest. Door het geweldig verlies dat de bank onderging moest zij thans op; haar beurt beroep doen op haar aan deelhouders. Dezen, zelf door beurs- krisis in lastige omstandigheden gift- bracht, konden de bank niet Hielpen. Alsdan ging de bank beschikken oven de depositos wat het ingrijpen vari het parket tengevolge had. Maandag morgend is een autobus, dienstdoende tusschen de Daillyplaats te Brussel en Saventhem, in de Statie straat le Saventhem in brand gekomen tengevolge van het terugslaan van eene vlam. Gelukkiglijk waren juist al de reizi gers uitgestapt, want een oogenblik later ontplofte de benzinebak en wel dra vormde gansclv de autobus nog slechts een hoop verwrongen -ijzer. Er zijn geen persoonlijke ongeluk ken te betreuren. VERLOREN DOOR DE ËX-KONINGIN VAN PORTUGAL, TIJDENS DE ONT VANGST OP HET KAPITOOL te ROME Nu eerst is men te weten gekomen dat de ex-koningin Victoria van Por tugal, tijdens de ontvangst in het Ka pitool te Rome, ter eere der vreemde Vorsten en van den kroonprins; van Italië cn prinses Marie-José, een kost baar halssnoer verloren was. Het kostbaar halssnoer bestaait üit acht groote diamanten, met. in het mid den een groote zwarte parel. Te tijde v.an ihet koninkrijk van Portugal, werd dit kostbaar juweel van de eene konin gin aan de andere, overgeerfd. Slechts, wanneer ex-koningin Victo ria in haar hotel teruggekeerd was, stelde zij vast dat zij haar halssnoer kwijt was'. Seffens werd de tijding •mieegedeeld in het goevernement te Romein aan de policie., 'die onmiddel lijk het noodige pnderzoek instelde om TEELT DER HAVER De haver is het lcntcgewas bij uit muntendheid, die. teelt kan even winst gevend wezen als deze der tarwe. Het is. geraadzaam zoo vroegtijdig moge lijk te zaaien. Haver lukt het best in vochtige gron den; de haver is een natzak». zeggen de boeren. Ei* mag iets dichter gezaaid worden dan bij de wintergraangewas sen, omdat dc haver minder uits',ruikt, en om tweewais le voorkomen, dus eene ge.lijke rijpwording te bekomen. Zoo vroegtijdig mogelijk wordt eene duchtige minerale bemesting toegepast 't zij immstens 800 kgr. slak en mins tens 100 kgr. sylviniet-kainiet per hectare. Wordt de minerale bemesting kort voor de zaaiing toegepast, dan verkiezen wij de sylviniet-kainiet te vervangen door minstens 250 kgr, chloorpotasch; desgevallend kan de slak vervangen worden door 600 kgr. superfosfaat. In geen geval mag de zwavelzure ammoniak verwaarloosd worden; men geeft 150 kgr. per hectare en zelfs meer, wanneer de minerale bemesting ruimsclhoots toegepast werd. In de yiaamsche gouwen wordt veel klaver in de haver uitgezaaid. Het is geraadzaam daarmede te wachten tot wanneer de haver boven den grond staat. Wordt klaver in haver uitgezaaid wij geven onvoorwaardelijk dc voor keur aan slak en sylviniet kainiet, waarvan de dosissen met 200 kgr. mo gen vermeerderd worden; de hoeveel heid zwavelzuren amnmoniak mag daar om volstrekt niet verwaarloosd worden wel integendeel; na het pikken, liefst bij naderende regen, raden wij eerder aan nog 75 kgr. zwavelzuren amino niak toe te pass en v VRAAG. Mijnheer X., aannemer, komf schriftelijk overeen mot een metter die ziofr verbindt per geschrift 't metselwerk te doen aan volgend loon: 3,50 fr; voor den metser, 3,00 fr. voor den knaap. Mondelinge wordt overeengekomen dat het werk met Mei zou gedaan zijn. Door nalatigheid van den metser heeft het werk merkelijk langer geduurd en komt do metser met eene rekening af als volgt opgemaakt loon voor Januari 3,50 fr, en 3,00 loon voor April 4,00 fr. en 3,75 fr.; loon voor Augustus 4,75 fr. en 4,50 fr. Most aannemer MrX. Deze rekening aan« vaarden Wat zou hij best doen ANTWOORD. Naar de gegeven inlich tingen, besluit ik tot do afwijzing der reke ning voor al het loon boven do overeengeko- mene prijzen (3,50 en 3,00 fr.) Ik veronderstel wel dat er geen onder metselwerk werd uit gevoerd dan het werk voorzien bij de over^ komst. De verbintenis van al het metselwerk te doen aan 3,50 en 8,00 per uur zonder ter mijnsbepaling, heeft voor gevolg dat de mat* ser geen hooger prijs mag aischen, vooraleer, het metselwerk afgedaan wordt. Werd er mondelings overeengekomen dat met Mei alles moest gedaan worden, dan nog zou ar. geen vermeerdering mogen toegepast worden vermits dan de metser in schuld zou zijn. Het is maar redelijk dat hij hetzelfde loon aanre kent. Hij mag zich als gelukkig achten dat de ondernemer de vaststelling van den teri mijn niet bewijzen kan (mogelijke schade vergoeding). Ik zou de rekening terugsturen zco rap mogeiijk en den metser betalen, op basis van het overeengekomen loon (bij wei gering met de post opsturen). Hij hoeft maar dan te wachten dat de metser hem dagvaarde: hij mag gerust zijn, vermist er geschreven^ akkoord bestaat, prijzen 3,50 en 8.00 fr. per uur voor een bepaald werk dat moet afgè^ maakt worden. MAALDER VRAAG Ik pletter haver voor landbouwers en houd telkens ongeveer 8 b. 5 kgr. af van het gewicht. Deze haver gebruik ik tot voeding van eigen paard. Mostt jk daarover geschriften houden ANTWOORD— Ingevolge art. 27 (voorlaat ste lid) vaa het zegelwetboek en art. 3 en 27 der algemeene verordening, dient de maalden aan den landbouwer een aankoopbordereel af te leveren en de taxa van 2 ten honderd toe t# passen (vóór 1 Januari 1930 was het 3 t. h.), - De taxe is eischbaar hoe klein ook de verhtuw deling weze.

De Volksstem | 1930 | | pagina 1