GuidoGcselle Bank wor Cost-Vlaanderen Vrijdag Jan. 1950 1830-1930 Het Monument van den Arbeid Voor de Vrije Scholen Het Vraagstuk der Gentsche Hoogeschool De Parlementaire Taaikommissie Vliegtuig in Nederland geland Nieuwjaarsgiften voor den Paus KAMER De Kerken teruggegeven in Mexiko Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXIe JAARQANQ NUMMER 20 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Geruit. !jPubliciteit buiten aam W Arrondissement AALST Agentschap Eavos, Adolf Maxlaan, 18, to Brussel - Rue de Richelieu, Purij»BreamsJhM^s, 6, L endree, E.J_A H. Timotheus Zonop7,33Zonaf4,33 N. M. 29 E. K. In 1930 valt het eerste Eeuwfeest van Vlaandorons grootsten dichter GUIDO GEZELLE. Wij drukken hieronder het rond schrijven af, dat door het officieel Comité der Gezellehulde verspreid wordt In Mei 1930 is het honderd jaar geleden dat da groolsta Vlaamsche Dichter Gazelle te Bruggo geboren werd. Het Comité Guido Gezellehulde 1830-19'dO, heeft het op zich genomen dit eeuwfeest mot den gepasten luis ter te viereo. Bedoeld Comité staat ondor bescherming van HH.MM. den Koning en de Koningin en heeft als eerecomité Z. E. den Kardinaal- Aartsbisschop van Mechelea, den Eerste Minister, den Minister van Kunsten en Wetenschappen, de gouverneurs van West Vlaanderen, Oost Vlaanderen, Antwerpen, Bra bant en Limburg, HH. DD. HH. de Bisschoppen van Bruggo, Gent en Luik, den Burgemeester van Brugge, Het eeuwfoest van Guido Gezelle moet een indrukwekkende huldo wor> den van 't heele volk aan den Mensch die door zijne kunst da hoogste en zuiverste belichaming werd van de vlaamsche ziel. Het zal niet gezegd worden dat wij hem met minder luis ter zullen vieren dan andere landen het met hunne nationale dichters doen. Te Brugge wordt door de zor gen van de Siad (met hulp van Pro- vincitv en Staatsbestuur) een gedenk- teeken opgericht ter eere van den Moester. Daarenboven worden door or.s voorzien huldigingsfeeston, be vordering van begrip van Gezelle's beteekenis, ook in het buitenland, door een nieuwe uitgave zijner wer ken, door lezingen, studiën en verta lingen. Als nieuwe uitgave wordt be doeld de volledige en critische uit" gave dor werken van onze nationalen dichter, waarvan do prijs zoo laag mogelijk zal worden gesteld teneinde ze binnen ieders bereik te brengen. Die uitgave zal vijltien groote boek doelen omvatten, waaronder een paar doelen de onuitgegeven brieven van Gezello zullen inhouden. Elk dool wordt voorzien van een literaire in leiding, door onze beste schrijvers te leveren, van een historische inleiding aan de geschiedenis van het boek zelf gowijd en van een zeer uitgebreid wetenschappelijk apparaat.Zoo zal die uitgave een nationaal monument wor den, iets eenigs in dien aard en in alle opzichten onzen grootsten dichter waardig. Om dit te verwezenlijken moet er over aanzienlijke geldmiddelen be schikt worden, want voor do viering, de propaganda in binnen- en buiten land en vooral voor de uitgave zal er voel geld noodig zijn. Reeds deden wij een beroep op dui- zor.den personen uit het Vlaamsche land. Talrijk zijn zij die ons hun bij drage goedgunstig hebben doen ge worden, dooh do ons tot heden toe gekomen bijdragen zjjn, gemeten aan het grootste initiatief, nog erg ontoereikend. Daarom vertrouwen wij dat gij, zeer geachte lozer, door hot storten van "uwe gilt, ook het uwe zult willen bijbrengen om de herdenking van Vlaanderen's grootsten dichter zoo luisterrijk mogelijk te maken. Wy durven vorhopen, zeer geachte lezer, dat gy een gunstig gevolg aan ons verzoek zult geven. De bijdragen zouden gevooglykst gestort worden op postrekening Num. 212,233, Guido-Gezeilocomité, Etterbeek: Heden Donderdag «vond wordt de groote Vlaamaoho Diahter gevierd in de zeal van het Groen Kruis. Wij kun nen onze lezers niet genoeg aanraden naar de voordracht van Dr Eaur te gaan luisteren. Zo zullen er hooron van Guido Gezelle, kennis maken met zijne werken en in de liefde van den dichter voor zijn Vlaamsoh# streek ons Vlaanderen loeren beminnen en liefhebben. BIJ, JVII. DE AFGEVAARDIGDEN. JASPAR Do afgevaardigden en senators van hot arrondissement van Charleroi had den Woensdag morgen een onderhoud met M. Jaspar, eerste minister. Het doel van dit ondenhoud was van aan het hoofd der regeering te vragen dat het monument van den arbeid van Constantijn Meunier zou opgericht worden te Charleroi. De afvaardiging bestond uit MM, Ti- ron, burgemeester van Charleroi, se nators Francois, de Dorlodot, Croquet Mousty en de volksvertegenwoordigers Pater, Destrée, Falony, Lambert, Fes- ter, Van Walle.ghem en Ernest. Voor 'het oprichten van het monu ment van Constantijn Meunier, zou de stad Charleroi 400.000 fr. storten; de provfneie IHe.negouwen eveneens 400.000 fr., het overige, ongeveer 300.000 fr. zou mtoeten verstrekt wor den door de regeering. M. Jaspar verklaarde dat liij geen besluit kon treffen alvorens het oor deel te kennen der andere leden van de regeering. Hij was nochtans geneigd van voldoening te geven aan de stad Charleroi. Het, oprichten van het monument van don arbeid in deze stad, zou geen beletsel wezen om hetzelfde monument op to richten te Brussel, De meerderheid van don Brusscl- sciien Gemeenteraad \heeft, dit jaar nogmaals geweigerd de overgroote diensten te herkennen die de vrije scth'olen aan de stad bewijzen, met haar, te ontlasten van een derde liarer schoolbevolking. De Bond >der Katho lieke scholen van Brussel, doet dan ook een oproep tot de vaderlandslievende gevoelens van al de inwoners der hoofdstad, zonder ondersclieid van denkwijze. Hij vraagt hen dat zij zich boven de politieke beschouwingen zoo- den willen verheffen, en niet toelaten dat in dit jaar van het Eeuwfeest onzer Nationale Onafhankelijkheid, er in de scholen der hoofdstad twee soorten van kinderen zouden zijn kinderen aan wie alles breed toegekend wordt op de kosten van de lastenbetalers, en kinde ren aan wie verwarming, verlichting en schoolboeken zullen verstrekt wor de in mate der inkomsten van de Sohoolkomiteiten. De Bond hoopt dait al de inwoners van Brussel edelmoe dig zullen inschrijven, opdat de oproep te.n voordeele der vrije scholen, voor t jaar 1930 den bijval zou worden. yerzekerd De eerste inschrijvingslijst heeft de som van 108.200 fr. opgebracht. Men kan de insclvd ij vingen, hoe gering ook, zenden aan het Komifceit der Vrije Kostelooizfe Scholen, |Ruyjsbroecksit.raat, 65, of storten op de postcheckrekening 1417.88. Het verslag van den heer Poullet na goedkeuring der hoofdafdeeling inge diend. Het besluit tot aanneming van het rcgeeringsvoorstel mits verbete ring van sommige bepalingen en be helst een verklaring betreffende de Ecole des Hautes Etudes* De hoofdafdeeling van de Kamer hoeft Woensdag (het ontwerp op de vervlaamscliing der universiteit van Gent goedgekeurd alsmede het versla; van den lieer Poullet. Het verslag werd goedgekeurd me.t algemeenheid van stemmen van de aanwezige leden, behalve de onthou ding van den socialist, den h. Doms, die dusdoende partijtucfrt naleeft. Het verslag van den h, Poullet be sluit tot de goedkeuring van het regee- ringsontwarp mits enkele wijzigingen VOOR DE GESUBS1DEERDE VRIJHEID IN HET LAGER ONDERWIJS Do parlementaire taaikommissie heeft Dinsdag namiddag in den Senaat eene vergadering gehouden onder het voorzitterschap van M. Poul'let. De voorzitter gaf lezing van een voorontwerp van besluiten. De bespre king werd dan geopend over het lager onderwijs. M. Digneffe verdedigde het volgend stelsel: verplichting voor de gemeenten Vlaamsche klassen in Wal lonië en Fransche klassen in Vlaan deren op te richten, indien een vol doende getal gezinshoofden zulks. vra gen. E. P. Rutten verdedigde -het stel sel der gesubsidieerde vrijheid. Heit voorstel Devèze. beantwoordt aan liet verlangen, door M. Digneffe en andere leden der kommissie uitgedrukt. Pater Rutten verdedigde liet volgen de stelsel: indien een voldoende getal gezinshoofden verlangen dat hunne kinderen een volledig onderwijs ont vangen in een andere taal, dan deze der school van d'c gemeente of van de ?.treek, dan mogen zij eene nieuwe school oprichtten on deze zal door de openbare besturen gesubsidieerd wor den, wel te verstaan indien de school aan de wettelijke yereischten voldoet. In 'de steden en gemeenten, waar het getal gezinshoofden aanzienlijk genoeg is voor de oprichting van Fransche klassen in Vlaanderen en van Vlaam sche klassen in Wallonië, oordeelen de gemeenteraden het thans reeds nuttig zulke klassen op te richten. Het kies- belang dezer gemeenteraden spoort hen aan dergelijke 'maatregelen te treffen. De voorstanders der verplichting, volgens het ontwerp Devèze, deden op merken dat de arme gezinshoofden de ze vrijiheid niet zullen kunnen gebrui ken, indien de openbare besturen geenc lokalen te hunner beschikking stellen. Bijgevolg zou de gesubsidieerde vrij heid gedeeltelijk eene begoocheling zijn. De kommissie heeft 'dan eene voor- loopige stemming uitg-etor'alcht. Helt princiep der gesubdieerde vrijheid werd aangenomen met 9 stemmen tegen 6. Het onderwijs der tweede taal zal in eene volgende vergadering besproken worden. Woensdag namiddag ihield de kom missie opnieuw vergadering. Men is overeengekomen op liet- grondbegin moedertaal-voertaal. Het aanleeren der tweede taal zal maar bij het 5e studie jaar beginnen. Doch, op aandringen van een zeker getal gezinshoofden zal er in de lagere school een facultatieve leergang van de tweede taal ingericht worden. Deze leergang zal verplichtend zijn in Groot-Brussel en in de gemeen ten der taalgrens. Eene onderkonnimis- sie werd gelast met Ihe.t opstellen van een voorontwerp in dezen zin, 25; Naamloos, Molenbcek,iO; E. H. Doven, Hognoul, 10; Dr E. M., Gent, 100F. N., kinderen en kleinkinderen, 100; Naamloos, M.S., 50; J..D.P., Gent, 10; M. Michiel Boon, Leuven, .150; M. Joris, Brussel, 100; E. II. A. Devroel kanunnik, Gulleghem, 100; M. J. Sc-hot- tey, Meenen, 100 'M*. J. Dem., 100 Leérlingen der 6e Latijnsche Kollege, Enghien, 50; M. en Mad. A. H., Aude- naerde, 50: M. en Mad. Dewickere en hunne kinderen, Brasschaet, 25; R. T. Huysse-Lozer, 40; M. d. advokaat La- roche, Aarlen, 25; E. II. Depiesse, pas toor, Tronquoy, 10; Burggraaf en Burggravin Cosséc de Maulde, Rame-» gnies-Chin, 100; M. de notaris en Mad. A. Versteylen, 100; Mad. Aimelic Oe Wael, Leuven, 100; M. en Mad. René Dubois-Willocq, Lessen, 100; M. en Mad. Ch. Van den Abeele, Gent, 50; S. V.R., 50; M. Karei de la Croix, Averbo de, 50; Baron en Baronnes E. de Vinck Aye, 30; E. H. Vanlaceghem, rustend pastoor, Wielsbeke, 25; M. Joseph de Bio, Gent, 25; M'. Lambrecht Oben, Hasselt, 20; Gesticht St. Jean-de-Dieu Leuze, 10; Naamloos, Aalst, 5; D. I., Leuven, 150; E. H. Carbonoz, onder pastoor, Ingelmunster, 125; M. en Mad S. .De Go'sler, Elsene, 100; Mad. H. Mi- sonne, Charleroi, 100; Barones Raoul du Sart de Bouland, 100; E.H.J. Herte- cant, onderpastoor, Ninove, 50; M. A. Charlier, Profondeville, 50; E.H. Tara- gola, pastoor, St. Cornelius-Hoorebeke 50; M. Ch. Buyl, Dworp, 25; Naamloos Tongerloo, 20; M. P. Degraeve, Elsene 10; M. E. Priem, Brugge, 10. Totaal tot beden: fr. 110.580. Men kan inschrijven ten bureele van 't blad, ofwel storten op postcheckre kening n. 382.79 van M. Léon Maillie, secretaris van den Bond te Doornijk. DOOR MIST DE KOERS KWIJTGE RAAKT Uit Swalmen wordt gemeld, dat Dinsdagmiddag te ongeveer 2 uur een Belgische militaire tweedekker aldaar in bet Houterve.ld onder de gemeente. Swalmen een noodlanding moest ma ken. Het toestel sloeg over den kop en bleef met den neus in den grond steken, waardoor de schroef afbrak. De bestuurder adjudant Schwarz, ver klaarde van het vliegkamp le Evere te zijn opgestegen voor het maken Van een iboogtevluclit. Door den mist was bij echter de koers, kwijtgeraakt, waar door hij gedwongen werd een noodlan ding te doen, —VN/V aan don tekst, tot vollediger tegemoet koming aan de eischen der Vlamingen. Doch het verslag bevat ook een ver klaring betreffende de verhoudingen tusscJhen de Universiteit van Gent en de Fransche onderwijsinstelling 4 In- stitut des Hautes Etudes» en namelijk wat aangaat het verbod voor de lee raars aan de Universiteit van Gent te zelfdertijd les te geven aan liet «Insti- tut des Hautes Etudes»', Het verslbg van den h'. Poullet werd aan de vertalingsdiens ten overge maakt en zal spoedig aan de Kamerle den uitgedeeld wor'den* 8ste Lijst IM. Alph. Sclielstraete, kamerheer van Z. II., 1000 fr, Seminarie van Doornik, 580; M. J. Delbaere, Kortrijk, 500; Bestuurder en Leeraars St. Maria- sen-generaal van Luik, 300; Baron en gesticht, Schaerbeek, 500; Do Vikaris Baronnes Ed. de Borrekens, 300; Gees telijkheid van het kanton Celles, 250; M. en Mad Belpaire, 200; M. en Mad. Mansion, Luik, 200; M. P. de Kinder, Antwerpen, 200; M. èn 'Mad. van den Gorput, Assenois., 200; Graaf en Gra vin, Goeühals, Gent, 200; Residencie O, L. van Vlaanderen, Gent, 200; M. Paul Bneydel, Gent, 200; M. Charles Malen- greau, Jarnbes-s/M., 200; M. en Mad. Woitrin, Namen, 50; Me- juffers Francois, Saint-Sauveur, 50 M* Depoorter, Kikwit (Congo), 20; F, H.A. De Jaegher, Poperinghe, 50 Uit Waermaerde, 100; E. H. J. Brutsaert, Roesselaere, 100; Familie Van d'e Put- te-Degraeve en kinderen, Laeken, 25; Doktoor P. Den Doncker en familie, In goyghed, 100; M. Ac.hiel Wiostyn, Thourout, 25; Roesaelaere, Naamloos, 100; Mad. Wed. R. Fraeys, Brugge 100; M.H.S., Schaerbeek, 100; Baron en Ba rones A. Casier, 100; M. Louis Moens de Ha se, Aalst, 100; Naamloos Brugge 100 Ko'llegë )Sint-Jan-Berc!bmans Brussel, 100; Ecrw. Heer S.N., Meenen 100; M. en Mad. Alfrod Ronsc, Ghistel, 10; M. A. Snoeck, Gent. 50; M. Paul Cuvelier, Lens. (Henegouw) 50; Ml. D. Pier ar 4 Monignv* .50^ E^Y* Qemblqers, om het even welke rechten of bela'ng-c!®' te krenken. M. WAUWERMANS (kath.) is par-* tijganger van het ontwerp. Er 'is kwes tie van een terrein van overeenkomst te zoeken. Spreker is. overtuigd dat eens het ontwerp gestemd, menigvuldige wedcr- zijcsche overeenkomsten jtosschen ei genaars en huurders zullen tot 6tan;J komen. Zekere pachters hebben reêdsf uit hun eigen aan ihunne eigenaars? huurverhooging aangeboden. Er meet echter ook pal en perk zijn. M. JANSON, minister van rechts we-* zen, verdedigt het ontwerp der, rege.e-» ring. Sommige personen zijn te veel op timist, zooals deze die in 1920 nog ecu onwankelbaar betrouwen behielden irt de toekomst van den Belgischen frank* Men mioet hen legen dat overdreven optimismus beschermen, doch zulks mo-et ook geschieden met takt en beleid 'De eigenaars b.v., zegt de heer mi nister, die aan hunne goederen ernsti ge werken hebben uitgevoerd verdienen Wel daarvoor vergoed te worden. Dat men de bepalingen toe.passe der nieuw-» gestemde buishuurwet. M. PONCELET, kath. is ook van meening dat men een einde moet stel len aan een abnormal en toestand,, vooral aan het feit dat voorname huur ders zich' kolossaal verrijken ten na- deele van den eigenaar. Spreker is* partijganger van het ontwerp Massoii dat den datum van 1923 daarstelt voor de terugwerking der wet, daar hij ver meent dat men in 1920 nog niet vol doende kon oordeelen over de mogelij-, ke waardevermindering van den frank noch dezelve vooruitzien. Wij zelf zegt spreker die nocihtanï in onze hoedanigheid van wetgevers: moesten op de hoogte zijn en kla-ai» vooruitzien, zijn ook in gebreke gebte.-* ven bij de grondwetsherziening van 1920, en het bewijs ligt in het feit dat - wij thans onze vergoeding ihebbeif moeten verhoogen tot 42.000 fr. (Geil.)J M. OZERAIE, kath., verkiest het ont werp Masson om andere redenen, en! is van me.en.ing dat de huurder de vol le huurwaarde zou moeten betalen niet do helft of de 7 tienden. M. MARQUET, lib. verkiest bet ont werp der regeering dat den datum 1'920 voorziet. Men moest dan, wanneer men! kontrakten afsloot voor 30 of 50 jaren! klaarziende genoeg wezen om zijtiej voorzorgen te nemen. De algemeene bespreking is geslo-t ten en de zitting wordt 'geheverv oriï 5.50 uren. ZITTING YAN 22 JANUARI 1930 De zitting vangt aan om 2 ure on der voorzitterschap van M. TIBBAUT. PACHTEN OP LANG TERMIJN M. FIEULLIEN, vraagt of de ontwer pers van het voorstel zich aan ihunnen te'kst houden, ofwel of zij het voorstel der regeering bijtreden. Hij wijst op het abnormaal van dit debat, daar d.e verslaggever van het ontwerp niet meer tot de Kamer behoort. M. Fieullien verwondert er zidh over de socialisten hier te zien optreden als verdedigers der eigenaars. M. BOLOGNE, soc. Van de. onge lukkige eigenaars WU verdedigen al le ongelukkigen. (Gelach)'1» M. FIEULLIEN verklaart zich vijan dig aan het ontwerp. Indien men tot de. revalorisatie der pachten overgaat dan moet men ook alle andere kon trakten herzien, zooals de hypollhekai- rc schuldvorderingen, enz. M. MARCK, kath, En de goederen der minderjarigen !M. VANDER VELDE, soc^ beklaagt als het zoover komt, de cegeering en de openbare financien. M. FIEULLIEN ontleedt het ontwerp en komt op tegen verschillende bijzon derheden. M. MASSON, lib. Breng amende menten" voor. Wij zoeken juist een ter rein van overeenkomst. M. FIEULLIEN is van tn'eening dat er toch iets moet gedaan worden doch men zou best handelen naar de inge vingen der gezonde, rede. Spreker haalt enkele speciale gevat- len aan en besluit dat men er voorql moet. op letten* onrechtvaardigheden le vermijden. M. «LEMONNIER (liberaal)] brengt hulde aan de inzichten der ontwerpers en is ook van meenin.g dat er in de tvuïdi'gte omstandigheden toch' iets diept gedaan te worden* zonder daarom Filleslder Algemeene Banhvereeni- ging en Volksbank van Leuven. Kapitaal en Reaarte 286,000,000 fr. ZETELS (Gent, St Baafsplaats, 18 Ronee, Abeeletraat, 2 BIJHUIZEN DER STREEK: Aalst Kalxarlijka Plaats. Hertel» Markt Wetiersn Kerkstraat. Sottegem Kasteelstraat. Sebeldewindeke Dorp. BIJKANTOREN: Buret, Denderleeuw, Hillegem Kerakxken, Lede, Meire, Mooreel, St Lievene-Eeeahe, St Lievene-Hau- them. f Alle Bank- en Beursverrichtingen ean de beste voorwaarden. Stipte geheimhouding Volkomen sekor- held. 1823 De Mexikaansche regeërlng heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij be*< paald is dat de schismatieken verplicht zijn Om *de kerken, die tijdens de kerk-t vervolging van de. katholieken werden, afgenomen, weer terug te geven aai\ de voormalige eigenaars. Dit besluit is medegedeeld aan alJe gouverneur*, der provincies onder bijvoeging dat dit regeëringsdecreet onmiddellijk ten uitvoer gebracht moet worden. Eoql uitzondering dient gemaakt voor did kerken welkë reeds voor het uitbreken- der vervolging in handen waren yaij de schismatieken. Zooals. men zich' zal herinneren wera reeds onmiddellijk na de verzoening!' lusschen Kerk en Staat een dcrgoliji^ besluit uitgevaardigd, maar verschil^ lende gouverneurs vonden deze bopa-» ling onbillijk en zij weigerden voorals.-* nog om dit besluit uit te voeren»

De Volksstem | 1930 | | pagina 1