fiijmars, Handelaars, 29 Bereikt liet iiidexGijier Bank voor Best-Vlaatitta Woensdag Jan. 1950 zijn Het Indexnummer De Ministerraad Straatbeioogingen te Brussel. Wetsvoorstellen r^iddenslsnd belrckkssi is. Het Italiaansche Kroonprinsenpaar V ergiftigingszaak te Schelderode Onze Paardenhandel Doodenhulde aan het Gedenhteeken der foorkramers- oudstrijders Belgie en de Internationale Bank Landbouwbelangen hi' en Doorvoer van Tarwe en Tarwemeel XXXie JAARGANG MUIHFAER 24 Kerkstraat, 9 «n 21, Aalst. - Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-Do Gendt. H. Franc van Sales Zonop7,28ZonaI4,4l N. M. 29 E. K. IPubliciteit luiten het Arrondissement AALST Agentschap Havcu, Adolf M welaan, 13, te Brussel - Bw &e Richelieu, Parijs IlLa. *MMMMBMaaacaBtBBaMra»»!awgB3as3Bgg^«wn«SB^ 533P. Breams Buildings6, L ondres, E. C. 4. Heeft het indexcijfer zijn hoogte punt bereikt en gaat nu een daling intreden Op die vraag antwoordt do heer 'Fernand Baudhuin in Le XX" Si&- cle met volgende vier vooi'3pel- ilingen 1. Een merkelijke daling van de kleinhandeiprijzen dient als uitge sloten te worden beschouwd. Slechts hij een nieuwe aanzienlijke, maar weinig waarschijnlijke daling van de wereldprijzen, ware eene daling van de kleinhandelsprijzen mogelijk. 2.De prijzen van produkten die veel werkkrachten eischen, zullen steeds neigingen tot stijging vertoouen 3. Omstandigheden zooals de ge wone daling in het lenteseizoen zul len over zeven of acht maanden die stijging te niet doen en zells een ze kere daling van het indexcijfer ver oorzaken. Hierop zal evenwel de herfststijging volgen. 4. Seizoenomstandighedon en toe vallige faktoreu buiten beschouwing gelaten, blijft de neiging van do Bel gische prijzen te verhoogen. Deze neiging is ovenwol zeer zwak ge worden en kan verdwijnen, voorna melijk indien de huitenlandsche prij zen blijven dalon. Het is dus niet onmogelijk dat in de praktijk, het Bolgisch indexcijfer zijn maximum nagenoeg zou hebben bereikt, wat ons in een goede positie ten opzichte van de huitenlandsche prijzen zou brengen. Evonwel blyft dit slechts een eenvoudige mogelijkheid, dus minder dan een verwachting. Aldus prof. Baudhuin, die zijn voorspellingen slechts onder voor behoud geeft en verklaart dat zij uiteraard enkel voor eenige maanden kunnen geiden; PUNTEN OMLAAG Het ongelooflijke kan ook wel eens gebeuren; het indexnummer is twee punten gezakt voor ihet Rijk. Ziehier de cijfers voor de maand Ja nuari met die van December voor ver gelijking A Voor wat aangaat de buiten dienst verband staande handarbeiders wordt de verplichte storting bepaald op minstens 1,50 ten hon derd van het bedrijfsinkomen, tot beloop van een iaarlijks inkomen van 12,000 frank, Nog eene nieuwe bepaling in de wet do betaling van de persoonlijke storting en van de werkgeversbijdrage zullen voortaan eene bevoorrechte schuldvordering uitmaken. De verzekerde zal in 't vervolg niet meer worden benadeeld ingeval een onderneming, waarin hij werkzaam is, failliet gaat. Zoo zal verandering gebracht worden op den leeftijd vcor het ingaan der ouderdoms rente: Voor de mannelijke verzekerden blijft de verplichte in-gencttreding op 65 jaar be paald, met recht dien op 60 jaar te laten vaststellen. Voor de vrouwelijke verzekerden wordt de verplichte in-genottredi.ng bepaald op 60 jaar met reoht dien op &5 jaar to laten vaststellen. Een artikel voorziet een speciaal stelsel toepasselijk op do handarbeiders die werk zaam zijn vooral in in ongezonde nijverheden. Voor dezen zal de ouderdomsrente ingaan binnen de 55 k 65 laar voor de mannen en binnen de 50 k 60 jaar voor da vrouwen. In deze ongezonde nijverheid zullen de stortin gen met 5f) t.h. verhoogd worden te verdee- len onder de werkgevers en werknemers. Door deze bondige ontleairg zien we dat de bestaande pensioenwet grondige wijzigingen ondergaat en dat aan het patronaat nieuwe lasten opgelegd worden. We zullen onze lazers verder op de hoogte houden wanneer het wetsontwerp tor bespreking komt. Dec. 'Jan. iVoor liet Rijk 897, 89 5! Antwerpen en omliggende 945 942 Brussel en omliggende 952 S51 Gent cn omliggende 890 889 Luik en omliggende 894 891 provincie Antwerpen .916 914 Brabant 907. ,904 ,West-Ylaandcrcn 873 871 Oost-Vlaandercn, 890 887 Henegouw: 929 927 Luik 889 887 Limburg 893 891 Luxemburg 886 886 Namen 889. 888 Maandagavond hebben de socialisti sche -leden van de syndikaten der Staatsbedienden een straatbetooging wehouden ten einde verzet aan te lee- kenen tegen de ontoereikende verfioo- ging van de salarissen van Ihet staats- personeel. Duizenden leden hebben aan den op tocht deelgenomen en cuin ae vergade ring welke gehouden werd in de zaal der Madeleine, Hot woord werd er ge voerd door de hh. Vandervelde, Uytroe ven en Bondas. Van hunnen kant hebben enkele cofmimunisten; een handvol, een betóo- gingsken gehouden op het grondgebied van AndcrlecM. Denzelfden avond hebbèn de aanhan gers van het Comité de Politique natio nale, een meeting gehouden in de zaal der Grande Harmonie. Het was ee,n harden avond voor de on'darmen en politiemannen die grooten getale de wacht moesten op trekken met het oog op mogelijke wanordelijkheden. WAARIN DE Een paar wetsvoorstellen werden neerge legd die de tusschenkomat van den patroon zoo klein als groot verzwaren zal. Het is nuttig te weten zelf vooraleer deze wetsvoorstellen gestemd zijn, welke niouwe verplichtingen op den patroon zullen gal egd worden, T. In zitting der Kamer van Volksvertegen woordiger van 10 December 1929 werd door Minister Heyman een Wetsontwerp neerge legd houdende Herziening van de wet van 10 Deeember gewijzigd bij deze van 20 Juli 1927, op de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ouderdom en voortijdigen dood. Het is zooals de Memorie van Toelichting zegtten einde het bedrag der pensioenen met de levanduurt in vnrhouding te brengen». Zouden onder de bepaling der wet vallen: 1). De in dienstverband staande handar beiders, onverschillig het bedrag van het 'gewonnen loon 2); De buiten dienstverband staande hand arbeiders, wier beroepsinkomen niot de 18,000 frank 's iaara overschrijdt. Onder deze tweode categorie zouden dus vole ambachtslieden komen, gerekend onder den Middenstand. Het bedrag der stortingen zou niet meer eenvormig zijn. bv. 3 fr. per maand voor mannen boven de 18 jaar als storting van den werkman en 3 fr. bijleg van den patroon. Volgens het ontwerp worden de vaste bij dragen afgeschaft, dooh de bijdragen staan in evenredigheid met het loon. Er wordt ook geen verschil meer gemaakt tusschen mannelijke en vrouwelijke verze kerden. IN HET DAI. VAN GRESSONEY Nadat het jonge kroonprinselijke echtpaar van Italië de eerste helft der wittebroodsweken te Rome had door gebracht met de vervulling van nog allerlei min of meer vervelende plicht plegingcn, slechts door een korte ont snapping naar hot goddelijk! Capri on derbroken, mag het nu eindelijk in de tweede helft zichzelf zijn. Het heeft de hoofdstad met zijn drukte den rug toe gekeerd en bevindt zicih thans in het heerlijke dal van Gressoney, waar het zich over kan geven aan een beoefe ning van de winlerlsport, waarvan zoo wel prins Umberto als prinses Maria groote liefhebbers zijn. Het dal van Gressoney behoort vol gens de kenners tot de. bekoorlijkste Alpendalen, De Lys die zich bij Pont- St Martin, een statie aan den spoor weg Aosfa-Turijn, in de Dora istort cn die op de .Monte Rosa ontspringt, door loopt het gansche dal, cn levert aan tal van elektrische centrales noodige waterkracht. Ongeveer halfverwege, in ccn verwijding van het dal, omgeven door heerlijke dennenboschen 1 .ligt Gressoney-Sl-Jean, dat vooral 's zo mers. druk bezocht wordt, zoowel door menschen, die er herstel van gezond heid zoeken als door tochten op den Monte Rosa ondernemen. Dan is Gres- soney-St.-Jean het punt van samen komst van de uitgaande Italiaansche wereld. Iets lvoogerop in (het dal ligt het veel kleinere Gressoney-la-Trinile. Beide plaatsen zijn de laatste jaren ook als witnl'ersportpüiaatsen (in trek gekomen, hoewel er nog vele hotels zijn, die al leen van Juli tot September geopend zijn. Het is er dus 'swinters nog be trekkelijk rustig en een ideaal oord voor een paartje op de huwelijksreis. Wij weten niet waar het jonge paar zijn intrek heeft genomen, doch ver moeden, dat dit zal zijn op (het Ca- stelol Savoia bij Gressoney-St-Jean,een kasteeltje, dat vroeger aan koningin- weduwe Margherila heeft behoord, de gemalin van koning Humbert I,, kroonprinsen grootvader, EINDELIJK BESLISSING VOOR DE WEDDEN DER ST A ATSAG EN TEN De ministerraad heeft 'Maandag avond eindelijk eene beslissing getrof fen in zake Staatsbedienden. De geno men 'oplossing beslaat hierin; IEDEREEN behoudt de 10 p.c. op slag, welke reeds voorloopig was ver leend, plus 6 p.c. nieuwe opslag, 'L zij 16 p.c. totaal. De bedienden die geen 25.000 fr. win nen zullen eene verhooging bekomen, waarvan een percent sdliommell, doch dat yoor do laag?ten niet «minder dan 9 p.c. zal zijn. Deze 9 per cent. gevoegd bij de 16 per cent, die iedereen bekomt maken dus 25 per cent. Zij die maai: 8.000 fr. winnen, bekomen dus 25 p.c, of 2.000 fr. opslag. Zij, die meer dan 8.000 fr. en minder dan 25.000 fr. winnen, bekomen 1.200 fr. opslag, bo ven de 16 p.c. welke iede«een bekomt. Deze nieuwe verhoogingen vertegen woordigen eene. meerdere uitgave van 200 miljoen voor den Staat cn van 120 miljoen voor de spoorwegen. Deze regeling bevredigt de Staats- agenten niet. De syndikaatafgevaardig- den, die wij Maandag avond ontmoet ten, stelden hunne eischen als volgt definitieve vaststelling van eene on veranderlijke wedde, plus een tmobiel gedeelte volgens den index. Men ziet dat de regeering nu voor goed den index heelt laten varen. «In dat geval, zeggen de Syndikaallciders, zullen, wij binnen zes maand opnieuw opslag moeten eischen I»... OFFICIEELE MEEDEELING Na afloop van de raadzitting werd aan de Pers de volgende officieele mee- dceling verstrekt De leden der regeering vergaderden in Raad onder voorzitterschap van don heer Jaspar, eersten minister, De Raad hechtte zijne goedkeuring aan ver schillende ontwerpen 1. Een ontwerp houdende toekenning voor 1929, een er bijkomende toelage aan de ouderlingen dié ihet ouderdoms pensioen genieten. 2. Een ontwerp tot goedkeuring der te Geneve, op 14 December 1928 ge- teekende Internationale Overeenkomst aangaande de statistieken van ekono- mischen aard 3. Een ontwerp waarbij het kweeken der muskusrat op het Belgisch grond gebied verboden wordt; Hij nam sommige amendemuenten aan welke dienen toegebracht aan de wetsontwerpen betrekkelijk (hiet stich ten van een Belgisch Nationaal Insti tuut voor radio verspreiding en de jaarlijksche cijns waarmede de radio- elektrische ontvangst toetelle-n belast zijn. De Raad keurde, in grondbeginsel, de Staatstussclvenkomst goed, ten bate der Nationale koopvaardij. Hij stelde de verhooging vast van de vergoeding welke dient gevoegd bij ide wedden cn loonen der ambtenaren, be dienden en beambten die gdhuwd of weduwnaar zijn, cn waarvan het be drag. met de nieuwe verhoogingen, tot geen 25.000 frank zal reiken deze verhooging ^al tusschen 25 en 16 chofrimelen. Het totaal bedrag der verhoogingen van het Staatspersoneel vertegenwoordigt eene (som van nage noeg 200 miljoen 's jaars, zonder reke ning te houden met den last welke zal wegen od do Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen, wier tus- schcnkorwst, in dezelfde evenredigheid, 120 miljoen zal kosten. De Raad behandelde vervolgens al- lerhanden vraagstukken van louter ad ministratief belang. HET LIJK >"AN' MARIE BRACKENIER BEVAT OOK ARSENIEK Wij hebben in een vorig nummer gemeld, dat de heer professor Fel. Daels nog zijn verslag nopens Aimé Brackenier, die einde Augustus 1929 is overleden nog niet bad ne- dergclegd maar het parket 'had verwit tigd dat arseniok in de ingewanden van den man werd gevonden. De heer deskundige zal al de versla gen van de drie ontgraven lijken einde de week ncderle.ggen. Echter heeft lliij het parket verwittigd, dat in het lijk van Marie Brackenier, die den 24 No vember 1929 overleed ook arseniok ge vonden werd. Diensvolgens zijn de oom «n de tan- Ie van den betichte Julien Brackenier, bij wie.n hij ingewoond heeft, aan ver giftiging gestorven, evenals de vader van den ver.moelijken giftmenger. Het is dus niet aan te nemen dat de oom en de tante van Julien Bracke nier zich gezeli'moord hebben door ar- soniek in te nemen. Men staat hier. dus voor eene erge vergiftigingszaak. Julien Brackenier heeft, zooals men te Schelderode vertelt, iedereen van zijne familie uit den vve.g willen ruimen 'om de cenige erfgenam te zijn. Of die persoon het met volle ver stand heeft gedaan, dat zullen de gc- neesheeren die gelast zijn den geestes toestand van Julien Brackenier te on derzoeken moeten vaststellen. Wanneer de verslagen zullen neder - gelegd worden, zal do verdachte op nieuw worden onderhoord. De heer Hermann, kommiissaris bij de rechterlijke opdracht, zet ook zijn onderzoek, voort, door het aanhooren der huisgenooton Brackenier, die ge- lukkiglijk aan den dood zijn ontsnapt. Dc oudstrijders, weggevoerden en gewezen militairen van het Verbond der Foorkramers, aangevoerd door "hun voorzitter M. Georges Becquart, en door 'MM. Jean Dewolf en Maurice Vajiderbist, hebben Zondag een schoo- ne hulde gebracht aan hunne helden gesneuveld voor het Vaderland. Een stoet, .gevormd door de bijzon derste Foorkramersbonden, werd 'ge vormd op de Colignonplaats, te Sclhacr- j beek, en slapie met muziek voorop, naar de Antwerpsc-he poort, waar zich de afvaardigingen van den buiten aan" sloten. De bedevaarders begaven zich dan naar de Luchtvaartsquare, te Ander- lecht. waar het monument vervaardigd door het Verbond der Foorkramers aan hunne gesneuvelde helden. Een minuut ingetogenheid werd gé- houden terwijl de vaandels bogen. Vrouwen en kinderen legden dan bloe mengarven neer terwijl het muziek dc «BrabanQonne» speelde waanrnjede de plechtigheid geëindigd werd* Gedurende de maand November van het jaar 1929 werden uitgevoerd 6.312 veulens voor de som van' 11.162.000 fr.; ,4.084 merrien yoor, 23.069!000 fr.; 8.805 ruins 'yooij 57.159.000 fr. 456 hengsten, voor. 4.986.000 fr.; 't zij in het geheel 19.657] paarden voor 103.407.000 fr. Frankrijk was de voornaamste afne mer. Daarheen gingen 5.818 veulens voor 15.660.000 fr. 2.479 merrien voor 11.751.000 fr. *5.680 ruins, voor 31.522.000 fr.; 299 hengsten, voor 2.618.00Q fr.; het zij 14.276 paarden voor 61.551.000 fr. Duitschland komt op den tweeden' rang: 154 veulens voor 77 4.000 fr. 1025 merrien voor 8.375.000 fr.; 2144' ruins voor 18.553.000 fr. i58 heng sten voor.904.000 fr.; 't zij 3^371 paar den voor 28.596.000 fr. Nederland kocht van ons 385 mer rien voor 1.347.000 fr.; 506 ruinis vooq 2.471.000 fr.; hetzij 892 paarden voor 3.318.000 fr. Gedurende hetzelfde tijdperk werden ingevoerd uit Frankrijk, Duitscjhland en Nederland Gedurende hetzelfde tijdperk werden ingevoerd, uit Frankrijk, Duitschland en Nederland 1.814 veulens voor, 3.023.000 fr. 2.900 merrien voon 8.806.000 fr.86 hengsten voor 397.000 fr.; 86 hengsten voor 387.000 fr.; het zij een totaal van 10.257 paarden, voor; 17.238.000 fr. In de Nationale Bank had Zaterdag eene vergadering plaats, waarop ge sproken werd over de kapitaalvorming 'van de Bank voor Internationale Re geling. België zal voor een zevende lus- chenkomen in de kapitaalvorming, hetzij voor ongeveer 2 miljoen dollar, of 70 miljoen frank. De Belgische banken en het publiek zullen aan de inschrijving mogen doel- nemen. De inschrijving zal geopend worden- na de bekrachtiging der ak koorden van Den Haag door de ver schillende parlementen. die bunne zaken nemen eene behartigen LOOPENDE REKENING bij de Da gelden op deze soort rekeningen geplaatst brengen intrest op van af daags na de storting: 1652 Bij toepassing van het koninklijk besluit van 20 Januari laatst tot rege ling van den invoer en doorvoer van tarwe en tarwemeel, wordt er in ruime mate rekening gehouden met de nood wendigheden van den doorvoer. Zoo wordt ér geen enkele bijzondere for maiiteit vereischt voor de doorvoer- zendingen over zee of per spoor. Wét betreft dc schepen, die langs rivieren en kanalen, door Belgie doorvoer varen, zonder de lading te breken, wordt er geene bijzondere machtiging voor gevergd, op voor waarde dat de belanghebbenden op het invoerkantoor een borg storten, die hen Ihet uitvoerkantoor terugbetaald wordt. Die borg wordt berekend tegen "10 fr,. per 100 kil. tarwe en 24 fr. (4 fr. voor de invoerrechten en 20 fr. voor bijzon dere borg); per 100 kil. tarwemeel of griesmeel. Er dient opgemerkt, dat do borg niet noodzakelijk in geld dient verstrekt, maar bestaan mag uit een persoonleken borg, bankwaarborg, enz. Daarenboven wordt de borg niet ge vraagd wanneer het schip door den tol diénst moot begeleid wQrden^ BEZIGHEDEN IN FEBRUARI '1. Nu dat dc landbouwcrisis zich reeds min of meer laat gevoelen moet de landbouwer e.r op uit zijn zooveel winsten mogelijk te trekken uit zijn stallen. Wil hij daarin gelukken dan moet hij zonder uitstel zijne weiden verzor gen ten einde de dieren zoo gauw mo gelijk te laten grazen. Hij verwaarloo- ze dan niet het aanwenden van schei kundige meststoffen als 400 tot 500 kgr. superfosfaat per hectare, 300 tot 400' kgr. sylviniet en 200 tot 250 kgr. zwavelzuur ammoniak die, na uitsprei ding, zorgvuldig dienen ingeegd. 2. Bij het hernemen van den plan tengroei moeten er opneembare voe dende bestanddeelcn in het bereik zijn der gewassen, en deze moeten krachtig doorgroeien; 150 tot 200 kgr. zwavel zuur ammoniak per iliectare zullen dus zonder uitstel uitgestrooid, en licht ingeegd worden op tarwe, rogge, mas- teluin cn wintergarst. vooral dan. wan neer de groei niet le weelderig is. 3. Het ocgenblik om 'haver te zaaien is aangebroken, en wil men goede uit-» slagen bekomen, dan is het noodig vroeg te zaaien, den grond zorgvuldig te bowerken en doelmatig te bemesten'. Men geve derhalve per hectare 600 tot 600 kgr.s.uperfosfaat en 200 tot 250 kgr. öhloorpotasch. Deze meststoffen zorgvuldig dooréengemengd worden ondergeploegd, en eenige dagen voor het zaaien strooio men nog op. de sne den 200 tot 250 kgr, zwavelzuur am moniak, 4. In dén tuin ga men voort imiet het omwerken van den grond en het onder brengen van 2 tot 3 kgr. zwavelzuur ammoniak per are. 3 tot 4 kgr. zwavel zure potasch- en 5 tot 6 kgr, superfos faat met het oog op het zaaien yau erwten, latouw, radijs, ajuin, enz. 5. Moest het evenwel nog vinnig koud zijn, men vcrwaarlooze niet een regel matige temperature in de stallen te behouden. Voor vetbeesten 18 tot 20 graden; voor melkkoeien '15 tot 17 voor paarden '15 tot .16. .en, voor zwijnen 12 tot 14, P.IXI,

De Volksstem | 1930 | | pagina 1