Voor de Katholieke Armeniërs 15 Matig zijn a, u. b. Bank voor Cost-Vlaandarin Donderdag IFebr. 1950 Automobielnijverheid Rond het Parlement Nieuwjaarsgiften voor den Paus De brand in de Rank Chüudoir te Luik De Gentsche bloemenfeérie Alkoolsmokkel in Amerika KROOSBRIEFJES KAMER BinTt Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXle JAARGANG NUiïllïIE.R 37 DAGBLAD 20 Gentiomen Uitgever J. Van Nuffel-De Qondt. H. Roüerius Zonop7,05ZonaI5,0- V. M. 13 L. K. 20 Publiciteit luiten het Arrondissement AALST Agentschap Harnas, Adolf M axlaan, 13, ie Brussel Rue de Richelieu, Pari je Breams Buildings, 6, L end r'je, E. ^'1- Dat ben ik zult ga me antwoorden, 't Kan zijn en ik aanvaard het. Dooh trek uwa aandacht op de juiste maat to houden in alles. Overal waar het woordje TE bijkomt is 't onmatigheid uitgezonderd bij te huis. De deugd houdt immer het midden van den weg. Ze staat juist tusschen te veel en te weinig. Te goed deugt, niet, te braaj ook niet, te strengte stout is ook niet goed. Te haastig is verkeerd maar te langzaam ook. Het is moeilijk om passen dan op die ma nier Da's ook waar, maar toch niet of nooit te lastig. Wat wilt g'er aan doen, zoo moeten we trachten te leven om naar do deugd te streven. Da matigheid verlangt, vergt, vraagt dat wij de juiste maat houden in het genieten, bijzonderlijk van spijs en drank,,, en in het rooken. Te v/ainig eten komt men zelden te gen doch dat gebeurt. Van te veel te eten sterven een groot getal stervelin gen. Ondervraagt maar de geneose meesters. En wat men nog het meast- vindt dat is te veel drinken en rooken. Ik schrijf de waarheid, anders zou ik mijn bek en pen in mijn pluimen houden en wegstoppen. We weten genoeg dat een pijpje deugd doet, maar te veel is te veel- Doch wezen we nooit slaaf van iets. En tot de jongeren mag men roepen booefent de zelfbaheersohing- Niet zoo de eene cigaret na de andere. 't Is ongezond voor uw lijf, uw zenu wen, uw ziel en de rest en ook voor uw geldbeugel. Zouden er niet veel kleinere, misschien ook groote dief stallen worden gepleegd om het rooken te kunnen betalen bij sommigen Vele menschen eten te veel, te fijn, te smakelijk tot omwenteling van hun maag en gestel. Onmatigheid in 't eten is het snoe pen, 't sneukelen, 't smokkelen. De lekkernijen op onz# dagen in onze dorpen gelijk in onze steden zijn te verkrijgen bij de vloot.-, de fijnsten uit 1 Ons jonge meisjes en ook wel onze jongens en verwijfde mannen steken hun neus'bij 'fc verslinden van snoe perijen en Bneukelgerief zeer diep in chccolade, taartjes, pateekes, bonbons, en surtout in pralienen. Ons kinderen krijgen te veel te smokkelen van suiker, suikergoed en ander gerief die hun maagje ontstelt en ze belemmert kloek voedsel binnen te pakken. Van daar ook al die flauwten, bloed armoede en zoo voort. En de tijd is slecht! zegt men. Do zaken marcheeren niet en kijkt maar toe Alleman gaat op reis. ledereen woont de vermakelijkheden bij. Men kleedt zich keurig. Weelderiger worden da menschen, men drinkt, men rookt, men snoept... en de wereld gaat óm zeep of ten minste in vele huisgezin nen is da zeep te duur- 't Dagelijksch brood dat is tegen woordig Dikwijls een autotochtje... Soit en dagelijks, meermaals, den dag door een snoeperijtje, 't Loopt over. 't Gaat over zijn hout. Men weet geen maat meer te houden. Ons jong volk is thans te zwak om te vatten, zeggen ze ten minste. Zijt ge ook te zwak om al die lekkernijen daar te laten. Een weinig kan bestaan, maar ia veel is te veelEn een verstervings- ken zelfs binst den tijd van boetvaar digheid, zoo bij voorbeeld binst den vasten kan men niet plegen We heb ben het verre gebracht... wij christene monschen van 't jaar 30. De zwakte van veel jonge meisjes is aan 't snoepen toe te schrijven. Par- bleu ze zouden wel eetlust gevoelen en zoo bleek er niet uitzien, indien zij al die lekkernijen daarlieten. Matig zijn in 't gebruik van snoe perijen, baat uw gezondheid en is voordeelig voor uw karakter of wils kracht en ook voor uw aiel. Leert van jongs af u versterven en niet naar uw goesting doen en eten Haal ik geen volle gelijk met dat neer te pennen en u te verwittigen als echte vriend MARC. De Engelschc automobielnijverheid Slaakt alarmkreten, door het feit dat verscheidene Amerikaans.che nijveraars naar Engeland een groot getal autos hebben gestuurd en 'in entrepot zijn gesteld waardoor geen inkomrechten moeten betaald worden. De dag dat al de huidige rechten zul len afgeschaft worden,zullen die autos dadelijk op do markt worden gebracht en te koop worden gesteld aan veel minderen prijs dan de Engels che voer tuigen, HET VERALGEMEENEN VAN DE KINDERTOELAGEN De kamercommissie die het regee- ringsontwerp op het veralgemeenen van de kindertoelagen onderzoekt heeft op hare vergadering van Dinsdag een voorstel besproken strekkende om de bedragen per kind als volgt vast te stellen Fr. 25 voor het eerste kind en dan opvolgenlijk fr. 30, 45, 75, 90 en 110. Die bedragen zijn een aanmerke lijke verhooging van de bedragen door de regeering voorgsteld. Doch de commissie heeft geen be sluit getroffen, daar zij eerst welen wil wölkc uitgaven een dergelijk verhoo- ing meebrèngen zal. De. uitgaven door het regeringsontwerp veroorzaakt be dragen fr. 20 millioen. Hierbij moeten dan nog gevoegd worden de grootere uitgaven die het ontwerp op de sociale verzekeringen voor de nijverheid en de regeering meebrengen zal. De commissie zal dit punt nader on derzoeken op een volgende vergadering nadat inlichtingen bij bet departement van nijverheid en arbeid zullen inge wonnen zijn. DERTIENDE LIJST Het Kollege van Bellevue, Dinant, 50; Broeders Alexianen, rTivienen, 500 Leeraars en leerlingen, normaalschool, Meclielen, 300; Burggraaf Simonis, oud voorzitter van den Senaat, Vcrviers, 300; Leeraars en leerlingen van het groot Seminarie, Luik 350 «Jaeques», Bracquegnies, 250; M. en Mad. Paul van Steenberglie, 200; M. en Mad. Bru- iieel de Montpellier, Kemmel, Yper, 200 Mej. C. de Laminc de Bex Rotheux fti- mière, 200; M. L. Dcclercq van den Heede, Deynze, 200; Mad. Wed. Char les 't Serstevens, Brussel, 200; Naam loos P.T.lt., Antwerpen, 200; Mad. Claes, Brussel, 200; Zegen de Kindei 3 Annunlialen. Veurne, 200; TVL icn Mail. Eug. Carp ent i er - H aunim an, Brussel, 200 De Gonferencie der HH. Pasoors van Proven, St. Jan ter Biezen, Watou, rus t-end pastoor Demaret, onderpastoor van Reysele, 150; Mad. Georges Masselus, Deerlijk, 150; Mejuf. S. en E. Devos, Brugge. 200; M. J. Bagnette-Bemel- mans, Vcrviers, 100; M. Lourent Lam- brétte, Vcrviers, 50; M. P. David, volks vertegenwoordiger, Verviers, 100; M, And'ré Simonis, senator, Vervicrs, 100; Zogen familie Ilensny, 20.; M. Delbccuf Brussel, 100; Naamloos, Soumagne, 5; M. Janssens, Leuven, 50 M'. de La- lieux, Nijvcl 100; M. L. Simons, 50 Marie-José, on Marie-Thérèso, Ronse, 10; L. en N. D. 15; M. L. Nico, 50; M. en Mad. Hannequaerl-De Vos, 100 Naamloos, 5; L. X., Aalst, 20; Loo, 100; Burggravin Douairière de Jonglie d'Ar- doye, 50 M. Albert Lebbe. Poperinghe, 100; E. T. 50; Harelbeke, 100; M. Ju les Van Sevenant, Ileyst, 20; Familie Willems, 100; A.M.P. 20; Naamloos, Jupille, 100; St. Jozefscollege, Iseghem 100; Het Genootschap van den H. Vin- contius ft Paulo, 100; Graaf Pierre d'Oultremont, Brussel 100; M. J. De Backer, Mortsel, 50; M. Is. Dubois, Doisches, 50; M. Stevens, Ilaulrage, 50 II. V.V. D.. Eoeloo, 50; M. F. Massinger Mont-sur-Marchinne, 25; Naamloos, Charleroi, 25; Namloos Tilff, 1,20; M. Paul Fontainas, Brussel 100; !M. Eug'. GoelhaJs-Merlens, Meulebeke, 100 Damen van Maria, Aalst, 100; M. J. Volion, Ciney, 100; M. 'Jamart, 100 Uit Watou, onbekend, 30; M. De Rycke, Gentbrngge, 25; M. Jèan Biezemans, Brussel, 20; M. S. Joris, Baconfay 20; Gravin de Buissorot de Blarenghicn, Brussel, 20; Naamloos, Theux, 15; M. M. C. van de Walle de Gbeleke, Brugge, 100; Mad. C. Vanden Bussche, 100 Naamloos, Bergen 100; M. G. Siméons, Luik, 50; H.B.L., WesteapeJle, 35; Mej. H. Van I.erbcrgbe, Ronse, 30; A. en G. Woutermncrtcns, Brussel, 25; E. II. Bertrand. rustend pastoor, Dinant., 25; Naamloos, St. Goncsius, 25; M. F. Bor- jaiis, Brussel, 25; L. V. Dondermondc, 20; E. G. Vervicrs, 20; Naamloos, Ton geren. 20; Eene familie van Celles, 10; Mad. De Kinder, An(werpen, 100; Frè-. ros hospitaliers de Dien, Leuze, 200. Totaal tot beden fr. 156.948.90 ER1RATUM. Elfde (lijst: lezen: M. Victor Lucas en niet Mad. .Wed. Lucas. Men kan inschrijven ten bureele van T blad, ofwel storten op postcheckre- kening n. 382.79 van M. Léon Maillie, secretaris yag. den Bond te Poornijk, HET ONDERZOEK DER BANK MOEI LIJK li EDEN KAN GERUST VOORTGAAN De bank Chaudoir, of liever wat er van de bank nog over blijft, is gansch bewaakt geworden. Wat van de meu belen werd gespaard is naar elders verhuisd. Over dc oorzaak tast men nog steeds in het duister. Thans blijkt echter dat het onderzoek door den brand niet zal worden belemmerd daar alle docu menten, welke de deskundigen van het parket noodig hebben, onbeschadigd zijn gebleven. G EEN KWAADWILLIGHEID In verband met het onderzoek zelf kan ook worden gemeld dat nic-ts. be zwarend* is vastgesteld, tot dusver, ten laste van de verdachte beheerders. Er ontbreekt geen enkel effekt van de 50 miljoen die door klanten aan de bank werd toevertrouwd. De schade, die door den brand werd veroorzaakt, is door verzekering gedekt. Het parket zoowel als de beheerders van de bank begrijpen best dat de ramp den slec-hsten indruk heeft gemaakt op hel publiek-en dat er diensvolg.ens algemeen van kwaadwilligheid werd gesproken. Nofchtans, i,s tot nu toe, zoo als gezegd, geen enkel spoor daarvan evonden en lvet gerecht meent te mo gen besluiten dal. men wel degelijk voor een ongeval staat. Wie kent er niet, ten minste in zijn groote trekken, de lijdensgeschie denis van liet Armenische Volk Wie weet niet dat de Armenische katholie ken, vooral binst en na den laatsten wereldoorlog, bijna volkomen werden uitgemoord door do Turken, uit haat voor het katholiek geloof Mlet die bloedige vervolging ging gepaard dc vernietiging van de katholieke inrich tingen, zooals kerken, kloosters, in Armenië en in de steden van Klein- Azië waar groepeeringen van katho lieke Armeniërs bestonden. Trots alles, wat het arm Armeniscli volk te lijden had, leven nog duizen den katholieke Armeniërs, verspreid over Klein Azie. Zijne Heiligheid de Paus, heeft den katholieken Armenischen Patriark, Monseigneur Terzian, de zware taak opgelegd hef katholiek Armeniscli Pa triarchaat uit zijn puinen te doen ver rijzen en weder in te richten, om in de geestelijke noodwendigheden der katholieke Armeniërs te voorzien.Maar daartoe is veel, zeer veel geld noodig en omdat de katholieke Armeniërs, door de Turken van hun goederen be roofd, doorgaans arm zijn, was Mon seigneur Terzian verplicht zijn toe vlucht te nemen tot de milddadigheid der katholieken in België en In Hol land. Het is. om helm te helpen dat in de stad Aalst, Dinsdag 25 Februari,om 7,30 u. 's avonds, in de feestzaal van het College der Eerw. Paters Jezuielen, een voordracht wordt (gegeven do.or Admiraal Dufour de la Thuillerie. Admiraal Dufour de Ia Thuillerie» Algemecne Commissaris der Fransche Zeemacht kent zeer goed het Oosten en de toestanden in die verre streken, om dat hij er lange jaren leefde. Hij is een talentvol redenaar en een goede schrij ver. Hij is vooral een edelmoedig ka tholiek, die zijn talenten gebruikt, op dat hulp zou gebracht worden aan on ze Armenische broeders. Hij zal spre ken over een actueel vraagstuk Lc Sipnisme et Ia question des Lieux Saints de Palestine». Zijn voordracht met film over Syrië en Palestina be looft dus heel belangrijk te zijn. Maar bovenal komt het erop aan voor de kabolieken van Aalst oen goed, een zeer goed werk te doen; mede to helpen, lot het bewaren en den bloei! van bet katholiek geloof bij de Arme niërs, die mochten ontsnappen aan het bloedbad, dat de uitroeiing van hun volk voor doel had. Kaarten voor de voordracht zullen* ten huize aangeboden worden door of fervaardige juffrouwen der stad. De katholieken van Aalst, wier geloof zoo diep is, wier christelijke edelmoedig heid zoo groot is, zullen niet weigeren! oen kaart voor die voordracht te nemen en als hun middelen het toelaten, nog iets t.e geven in de omhaling, welke binst de voordracht zal gedaan worden* De grootste bedrijvigheid blijft steeds heerschen op de timmerwerven der bloemenfeerie in het Gentsche stads park. Talrijke bcgoniakvveekers plant ten reeds liunne knollen bestemd voor de tentoonstelling. De hoofdingang zal versierd zijn met begonias, door een gro-ep kweekers die zich spontaan aan geboden hebben om dezen ingang met dc grootste verscheidenheid soorten te versieren. Langs den anderen kant houden de rozenlvweekers zich gereed om talrijke rozelaars te planten en enkele onder hen zijn zinnens op eigen kosten rozen tuinen te onderhouden. /Wat de deelname betreft der Belgi sche rozenkweekers. zoo heeft het ko- miteit der «Amis de la rosé», aan liet hoofdbestuur haar gewaardeerde me dewerking toegezegd. Talrijke plaatsin gen op de toekomende grasperken van ons park werden bepaaldelijk toegewe zen aan verschillende tentoonstellers en hun aantal groeit nog steeds aan. Zekere groote firma's die zich hoofd zakelijk bezig houden met het teel en van dahlias, hebben uitgestrekte plaat singen aangevraagd voor het uitstallen hunner specialiteiten. Verscheidene bobben het inzicht bijzondere prepara ten te maken, opdat de tentoongestelde soorten in vollen bloei zouden staan bij dc opening der tentoonstelling. Het zou oumogelijk zijn nu reeds het getal planten vast te stellen die zullen tentoongesteld worden; doch alles laat voorzien dat dit getal alles zal over treffen wat lot nu toe op dit gebied in Belgie tot stand werd gebracht. Kortom, alles laat voorzien dat de Tentoonstellingen der Bloomensier- kunst. in Juli-Oogst ofïi zeer groot suc ces zal worden voor de bloemenstad. Dc personen die een abonneimient wenschen voor dc Bloemenfeerie kunnen zich wenden tot het bureol der Kon. Maatscli. voor Hof- en Tuinbouw kunde, Lange Meire, Gent, voorzien van, een portret, abonnementsformaat. VOOR DE UITBETALING van en de UITWISSELING VAN VREEMDE MUNTEN bekomt men de voordeeligste voorwaarden bij de Vreemde munten worden door de zorgen der BANK VOOR OOST-VLAANDEREN rendeerend belegd» 1652 150 personen en 31 maatschappijen vervolgd. 917 aanhoudingen- EEN SMOKKELAARS-SYNDIKAAT De Amerikaansche gewesten van Chi cago, New-York en St. Louis zijn in opschudding gebracht door eene schier ongelooflijke zaak van reusachtige al koolsmokkel, gepleegd met de onvrij willige medewerking-van do regeering, en loopendc over meer dan vier cn half miljoen liters alkool. Men weet dat de regeering den ia beslag genomen alkool door scheikun dige ontaarding ongeschikt maakte voor hot verbruik. Deze alkool wordt dan voor de nijverheid bestemd. Er was eon syndidaat van zakenlie den gesticht, voor doel hebbende den nijverheidsalkool van do regeering af te koopen en dit produkf. to verdoelen over de nijverheden. Dit syncHkaat, met hoofdzetel te Chicago, had afdee- lingen gesticht in al de groote steden- Het was eene groote maatschappij ge worden, lellende bij de duizend leden. Welnu, het is uitgekomen dat dit syndikaat dein regeeringsalkool op nieuw aan scheikundige bewerkingen onderwierp, om helm terug geschikt te maken voor hét verbruik. De alkool werd dan verkocht in clubs en vereenigingen, waar dc bezoekers er zich te best aan deden. De prohibiticpolicie heeft in verband met deze zaak 917 pcrs.oncn aangehou den; 150 personen ervan zullen gereclv- tolijk vervolgd worden; 81 afdeelingen van het syndikaat zullen ook voor het gerecht vervolgd worden. Zooals men ziet geven de smokke laars het in de Vereenigde Staten van Amerika niet op. Alhoewel de regee ring de strengste maatregelen trof zijn er te veel mens.chen op dc groote winst uit die den verkoop van alkool meebrengt. ZITTING VAN DINSDAG !12 FEB. De zitting wordt geopend te 2 uur, onder voorzitterschap van M. MEYS- MAN, ondervoorzitter. De dagorde vermeldt 'f Interpellatie van M. Jaoquomotte lot de Regccring, over do rechtstrcekschc of onrecht- streeksche, bekende of geheime betrek kingen bestaande tusschen de leden der rogeoring en de Belgische of vreemde nijverheids- of handelsinstellingen oen heele reeks van Kamerleden en Se- M. JACQUEMOTTE (com.) citeert senators die beheerder zijn of een an der ambt waarnemen in een naamloo ze vennootschap. Hij citeert zoowel socialisten MM. Franqois (soc.)', Lip pens (lib.) Houlart (kath.), enz. Al deze ~*h eer en zijn beheerder of voorzit ter van tien cn meer maatschappijen. Spreker gaat zoo drie kwartiers voort. De VOORZITTER, Q.o spreekt nu meer dan veertig minuten. Het regle ment verplicht mij U te verzoeken uw, rede te beeindigen. M. JASPAR, eerste minister, betoogt dat er geen onvercenigbaarheid is tus schen liet ambt van beheerder en dë functie van Kamerlid of Senator. Noch tans moet' dit met tact gebeuren. Want oen publiek mandataris moet eerst eit vooral de belangen van het ^gcmcene best behartigen. Een minister mag niét wanneer hij in de" regeering zetelt een nieuw ambt van beheerder aanvaar den. M. VANDER VELDE. Er moet eert scheidingsmuur zijn tusschen de poli tiek en de financie. WAALSCHE BEAMBTEN TE MOLT; De Kamer gaat daarna over tot de behandeling der interpellatie van M. DE BACKER tot den Minister van Jus titie, «over de jongste benoeming van twee Waalsche bestuurders in de Rijksopvoedingsgestichten te Moll, waardoor het bestuur dezer instellin gen uitsluitend waargenomen wordt door vier Waalsche ambtenaren». M. DEBAGKER (front,) meent dat de minister opzettelijk de Vlamingen wil plagen met uitsluitend Waalsche beambten te benoemen te Moll. Moest men in Wallonië Vlamingen benoemen die geen Fransch kennen, dan zou er misschien wel revolutie komen. Meent de minister dat or in Belgie een volk is om te kommandeeren en een ander, om te gehoorzamen. De beambten waarover het gaat ken nen niet behoorlijk Ylaamsch, drie lujn- ner kennen volstrekt onze taal nieL Die toestand is uitdagend. M. JANSON, minister van. Justitie» zegt dat er zooveel Waalsche kinderen' zijn in de gestichten van Moll als Vlaamsche. Wanneer hij dc beambten heeft be* noemd, heeft de minister het advies gevolgd van den directeur van dc .wer ken der. kindsheid die een Vlaming is. Deze verzekerde dat de kandidaten vol doende Vlaamsch kenden. z M. DEBAGKER houdt staande dat drie der vier beambten geen conservatie in het Vlaamsch kunnen houden. Ze zouden moeten kiymen Vlaamsch spro» ken zooals beschaafde Vlamingen dit doen. Wil de minister door dergelijke benoemingen onze beweging versterken mij goed. Daarna wordt een interpellatie be handeld van MM. Van Opdenbosch en Dcbeuckclaerc tot den heer Minister} van Verkeerswezen, «over de oorzaken; en de gevolgen vim de spoorwegramp» voorgevallen te Moerbeke-Viane, den 19cn Juni 1929». M. VAN OPDENBOSCH betoogt dat het spoorwcgmateriaal gebrekkig is. De Minister antwoordt dat de veron-» gelukten schadevergoeding hebben ont vangen, sommigen 150.000 fr. De ad ministratie heeft liet noodige gedaan, opdat dergelijke ongelukken zich niet mleer zullen voordoen. Dq fitting woedt daarna gehesen*

De Volksstem | 1930 | | pagina 1