19 Bank toor Oosf-Viaanita Woensdag. Febr. 1950 i'Isi en De Ministerraad Het verloren Juweel Hei ontslag van het Kabinet Tardieu Belgie bebloemd in 1930 Het incident te Antwerpen Het Italian drama aan de Noordpool Landbouwbelangen De Socialisten en de Bolchevisten Byrd in het Zuidpoolgebied Eene vrouw valt uit een auto te Harelbeke KROOSBRIEFJ ES Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXIe JAfiï)GANQ NU MME a 42 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-Ds Gsndt. H. Bonifaoius ZoflOp6#55Zonaf5,l6 L. K. 20 N. M. 28 JPubliciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Bavas, Adolf M axlaan, 13, ie Brussel Rue de RichelieuParijs Breams Buildings, 6, Londres, E. C. 4„ JEZUS-CHRISTUS, de stichter van hot Christendom, is daarvan al leen de Messter. Niemand heeft dat ooit ontkend. Niemand heeft het recht dien Gods dienst te onderwijzen, te prediken, indien hij daartoe den last niet heelt gekregen van JEZUS-CHRISTUS. Indien ik u eens zeide Mijn vriend, gij zijt christen. De christe lijke godsdienst onderwijst u deze of gene leer, legt u dozon of genen pJicht op. Welnu, ik zal dat alles eens her- vormon. Geloof niet meer wat ge tot ntktoo geloofd hebt, géloof nu het geen ik n,onderwijs; ik onthef u van dezen of geDon plicht, die lastig is ik veroorloof u hetgeen uw godsdienst u verbiedt, enz: Gij zoudt mij ongetwijfeld antwoor den Maar, wie zijt gij toch, dat ge zoo handelt! Mijn Godsdienst heeft maar één Moester, Jezus-Crislus, Heeft hij u gezonden Wanneer en hoe hoeft hij u gezonden 1 Bewijs me de goddelijkheid van uw zanding» Wolnu, toon Luther, Calvijn.Zwin- gel, Hendrik VIII, enz. drie honderd vijltig jaar geleden, zijn opgestaan als hervormers van den christelijkèn Godsdienst, kon dat bezwaar van het meest eenvoudige gezond verstand hekben kunnen terughouden bij den eersten stap. Velen hebben hun die vraag ge steld; zij bobben niets kunnen ant woorden tn de kwade driften heb ben hunnen nieuwen godsdienst doen omhelzen. Evenwel wilde Calvijn eens een wonder doen om de mogelijkheid op te lossen. Ongelukkiger wijze nam hij zijne maatregelen slecht, of liever, God verijdelde die. Hij had eenen man bplaald om zich dood to houden, ten einde hem daarna op te wekken. Toen hij, gevolgd door zijn vrienden, bij den gewaauden doods kwam, bad Gods reebtveerdighoid zijnen mede plichtige getroffen Deze lag wezen lijk dood in zijn bed. Luther ontstak in toorn als men hem bet bewijs zijner zending vroeg. Hij antwoordde mot den onbescheiden vrager «enige scheldwoorden ezel, varken, bond, verduivelde Turk en dergelijke liefelijkheden naar 't hoofd to werpen. Zij alleen derhalve die daarmede door Jezus-Christv.s belast zijn, hebben bet recht om zijnen Godsdienst ta onderwijzen. Maar die gezanten, die wettige, die alleen wellige leeraars van den Godsdienst, die wettige her ders van bet christen volk, wio zijn zs Iloe zal men ze erkennen Door middel van twee eenvoudige opmer kingen. De eerste is een groot historisch feit, zoo klaarblijkelijk, dat de prote stanten die ter goeder trouw zijn, er eolls niet aan denkeu om bet te ont kennen, namelijk dat de Paus, de tegenwoordige Bisschop van Rome, het Hoofd van den Katholieken Gods dienst is, en dat bij, door eene onat- gebrokene opvolging van Opperpries ters, tot aan den Heiligen Apostel Petrus opklimt dat, de katholieke Bisschoppen te allen tijde zijn be schouwd geworden als de opvolgers der apostelen. De tweede is de verklaring van dat feit, door de eenvoudige lezing der plaatsen van het Evangelie, waar onze Heer Jezus-Christus aan Zijne Apostelen en hun alleen, de heilig» zending geeft om zijne Godsdienst aan de menschen te prediken, en onder de Apostelen zelf don heiligen Petrus uitkiest, om het hoofd der geheele Kerk, de band van eenheid der herders en der geloovigen, da onveranderlijke grondslag van het levende gebouw te zijn, dat hij moet optrokken, A. Maandag avond hebben de ministers hunne wekelijksche raadzitting gehou den onder het voorzitterschap van M. Jaspar. De officieelo meedeel ing luidt als volgt De Raad onderzocht eene vraag van de Nationale Maatschappij der Bel gische Spoorwegen, er toe strekkende de tarieven te mogen verhoogen. Hij onderzocht eveneens de orde der par lementaire werkzaamheden en behan delde talrijke vraagstukken van louter, adminis tra lieven aard.», Wat den opslag der spoorwegtarie ven betrel't, heelt de Nationale Maat schappij gevraagd deze te mogen ver hoogen met 10 per cent. Doch, de re- gcering is het niet eens met een alge- mecnen opslag. Er moeten uitzónderin- en voorzien worden voor zekere kate- gories koopwaren, welke volstrekt een gunsttarief «moeten genieten. Efit on derzoek zal dan ook in eene volgende zifting voortgezet worden. De ministers hebben ook van ge dacht en gewisseld over de fiskale ont werpen van M. Houtart. Er werd be slist -on heel de regeering is het er eens mede -daf de afschaffing der supertaks er door moet, en dat zij moet vervangen worden door de aanwijzings taks, zooaks minister Houtart deze in zijil ontwerp voorzien heeft. Hier en daar zullen er wel verb eter ingen kun nen aangebracht worden, doch er is geen kwestie de huidige supertaks te behouden. Minister Houtart zal ook verbeteringen aanvaarden aan de erfe nisrechten, in dewelke er grooter voor dcelen voor de groole families moeten verleend worden. De Ylaainsehe kwestie is ook bespro ken geworden. .De eerste minister houdt er aan dal de bespreking in liet Parlement over de Gentselio Hoogc- school bespoedigd worde. Daar zijn voor het oogenblik nog meer dan 20 sprekers ingeschreven. De bespreking dreigt aldus in het oneindige te vallen. M. Jaspar zal deze week in de Kamer eene verklaring afleggen, welke de be spreking eene definitieve wending moet geven. Ook de t aalregel ing in bestuurszaken is onderzocht geworden. De interminis- tcriecle kommissie, welke dit vraag stuk moet onderzoeken, beeft hare werkzaamheden geëindigd en is het eens geraakt op het volgende Dc kommissie besluit dat de Staats bediende een ingangs-examen over de kennis van de tweede taal moeten af leggen en dat dit examen over een ele mentaire kennis van de tweede taal loopen 'moet. Wat de kennis van de tweede taal betreft bij de hooge amb tenaren, de kommissie besluit dat de hoogo ambtenaren van den graad van bestuurder af een voldoende kennis van dc tweede taal hebben moeien en daarover insgelijks, een mondeling exa men afleggen moeten. De kommissie besloot eveneens dat. het ingangs-exa men in al de ministeries gelijkaardig en eenvormig zijn moet. Ton slotte klong haar besluit dat een interminis- terieele toezichtskonimissie zal worden in het leven geroepen. Minister Janson zal ook over deze kwestie eene verklaring in dc Kamier afleggen. Ten slofte werd ook een onderzoek gewijd aan de parlementaire werk zaamheden. Zooals dc zaken nu gaan, is cr geen kwestie van do budjetlen voor .Pasehen gestemd te geraken. De Kamer moet alleszins wat meer werk zaamheid, en wat minder babbelzucht aan den dag leggen. Ook is er kwestie de spreekbeurten merkelijk te beper- een en meer spoed te zetten bij het onderzoek der begrootingen. Er werd ook onderzocht of de vol strekt nultclooze interpellaties van den Dinsdag namiddag niet zouden kunnen herleid worden op hun nyiiimum. Over het ministerie van kolonies is er nog geen oplossing getroffen. HOE HBT WERD TERUGGEVONDEN Zooals men reeds weet, (heeft prinses Astrid baar hangertje op bet Hofbal verloren en terug bekomen. Het juweel maakte deel uit van een oude pronkkleeding afkomstig van het Zweedsche Vorstenhuis, en dat de prin ses .als bruidgesehenk van haar ouders had ontvangen. Hef eigenaardige is, dat de persoon die hef:- juweel vond, het eerst aanzag als een vreemd ecreleekon. Eerst later, na foto's gezien te heb ben in de kranten, bracht de vinder liet terug. Ka eene bespreking -der wet over de finantien, waren de leden der Fransc|he Kamer over verschillende punten niet eens. Do minister van Financien was te genwoordig, M. Tardieu sedert eenige dagen onpasselijk was afwezig. M'. Che- ron vroeg aan de Kamer om haar voor stel te verschuiven. Dc Kamer weigerde. Door 28G stammen tegen 281 werd het vertrouwen in de jjegeering gewei gerd. De ministers begaven zich dan naar de woning van M. Tardieu. Er werd beslist aan den li. Voorzit ter der Republiek Ihet ontslag van liet kabinet aan te bieden. De brief werd om 9 ure 's avonds aan dc h. Doumergue overhandigd. De ministers verlieten het elyceum om 9u.50. Een comiteit werd opgericht met de opdracht de noodige propaganda te maken en dc vereischte maatregelen te treffen, met het oog op de algemeene versiering van woningen en hoven, ter gelegenheid van ihet eerste eeuwfeest van Belgie's onafhankelijkheid. De leden van dit comiteit hadden, Maandag, de leden van de pers uitge- noodigd op oen eetmaal waarop nog enkele aanvullende inlichtingen aan gaande die initiatief verschaft werden. Het comiteit was vertegenwoordigd door de HH. Golenvaux, voorzitter; Van Orshoven, Demain. Gcntil, •Meyüdaglh. De heer Golenvaux, voorzitter, hield een korte toespraak, die door den voor- itter van den Belgischen Pcrsbond werd beantwoord. De eerste verzocht de pers de propaganda ten gunste van dit lofwaardig initiatief te willen be vorderen, opdat in 1930 ieder huizeke, ieder hofke rijk bebloemd zou zijn. Reeds werden meer dan" 45.000 perso nen door propagandascihriften in ken nis gesteld met het doel van liet inrich tend comiteit. Een prentenkaart werd, met het zelfde doel in omgang gebracht En onlangs werd eveneens een bro- cliuur uitgegeven. Natuurlijk zal ook een wedstrijd gehouden worden. Maandagochtend is voor de boet straffelijke rechtbank le Antwerpen be handeld dc zaak van dc bekende inci denten aan de Vlaamsclve opera, ter gelegenheid van bet bezoek van prins Leopold en prinses Astrid, op 9 Fe bruari. Zooals. men weet was de uitslag van do uiterst laakbare herrie dat enkele aan'houdingCTi plaats hadden. Twee be- loogers bleven aangehouden, naimelijk de kommunist Van Exterghem en de fronter Alf Wolfs. De raadkamer te Antwerpen gelastte na enkele dagen, dc invrijheidstelling van deze twee personen. Doch het par ket ging in lioogcr beroep. Dti beroep schorste de toepassing van de uit spraak. In hooger beroep zetelend be krachtigde de kamer van inbeschuldi gingstelling te Brussel jhet aanhou dingsmandaat. Van Exterghem en Wolfs bleven dus aangehouden. Daar de laatstgenoemde afzag van alle verdere formaliteiten werd zijn zaak onmiddellijk voor de boetstraffe lijke rechtbank verzonden. DE BESCHULDIGING De beschuldiging te zijnen laste luidde als volgt Te Antwerpen, zelfde kantoor, op 9 Februari 1930 de politieagenten Paul Braom en Victor Cluifferl te hebben be- leedigd in de uitoefening van bun dienst, daarenboven de laatste politie agent te hebben geslagen bij dezelfde gelegenheid. In de zaak traden dr-ie getuigen ten laste op: politie-officer Willems en zijn twee agenten, en vijf ten gunste, burgers. M. Jan Timmermans trad als ver dediger op. Hij pleitte dat zijn klant nog jong is en nog nooit gestraft werd, dat de feiten weinig belangrijk zijn dat er over den slag tegenstrijdige ver klaringen zijn afgelegd omtrent de plaats, waar hij zou toegebracht zijn; dat de agent zelf gefuigd dat hij niet een slag, maar eerder een stoot ont ving. UITSPRAAK De redhtbank, de h. Barfolomeussen, eenige rechters, Lepaige, openbaar mi nisterie en Van dc Mosselaer, griffier, veroordeelde den gedaagde tot vijftien dagen gevangenis en tot de kosten, Het Itftliaansche Ministerie van Zee wezen heeft thans het verslatf der ccm* missie van onderzoek inzake de Nocrd- poolwexpeaitie van generaal Nobile met het luchlschip Italia» afgakon- diRd. Het verslag, verneemt «DeTelegraaf» uit Rome, bevat in het bijzonder Over den docd van professor Malmgreen dramatische bijzonderheden. Nobile werdt in scherpe bewoordin gen gelaakt en hem wordt de verant woordelijkheid voor het mislukken der expeditie toegeschreven. Het verslag bestaat uit drie deelen. Het eerste deel fcehandölt de techni sche kwesties, benevens de oorzsken van den ondergang van het Iuehtschip. Het tweede velt een oordeel over het gedrag van de leden der expeditie n« de rtmp. Het derde deel heeft betrek king op de hulpexpeditie. Het verslag komt tot het besluit d Nobile niet in het bezit was van een geldig diploma voor het besturen van een luchtschip. Do voorbereidingen voor den tocht waren lichtzinnig. De eerste machinist had nog nooit gevlo gen en de fotograaf had nog nooit een foto uit da lucht gemaakt. DE OORZAAK DER RAMP Da oorzaak van de ramp kon ten vol le worden opgehelderd. Een uur voor de ramp was het luchtschip plotseling omlaag gesuisd, daar de man aan het hoogst roer in slaap was gffvallen.Men wierp ballast uit en sprong daarop met groote snelheid 1000 meter om hoog. Ten einde weer te kunnen dalen, Siet men zooveel gas ontsnappen, dat het luchtschip inde lagere regioenen te zwaar werd. Bij het aanzetten der mo toren, vergat men de vereischte veilig heidsmaatregelen te nemen en toen het Iuehtschip daalde, dacht niemand eraan, tegen den wind in koers te zet ten, Het zou ongetwijfeld mogelijk zijn geweest, de snelheid bij de daling zoo sterk te matigen, dat de botsing tegen de aarde niet de ontzettende ge* volgen had gehad, die thans zijn inge treden. In het onderhavige geval sloeg de gondel met de ontzaglijke snelheid van 100 km. per uur tegen het ijs. Een onwaardig kommandant Het is niet waar, dat Nobile door de bemanning werd gedwongen als eerst e te vertrekken. Nadat de generaal met den Zweedschen vlieger had gsspre- ken, wendde hij zich tot de bemanning met de woorden Wat zegt gij ervan; ik moet als eerste vertrekken Ce bemanning antwoordde eenvou dig Gij zijt de kommandant en moot wofen, wat u te doen staat. Het verslag verklaart, dat Nobile niet deugde voor leider van een lucht schip, dat hij een onbetrouwbaar karakter bezit en een middelmatig vlieger is. DE LENTEBEMESTINGEN Van af de maand Februari, wanneer, de grond en het weder zulks toelaten tot in de maand April, worden de vel den in gereedheid gebracht voor dc lenlebezaaiingen en de lentebeplantin gen. Veel. stalmest komt bij aardappe len en beeten nog altijd van pas; vlas lvaver en andere snelgroeiende gewas sen werden bij voorkeur voor of gedu rende den Winter met stalmest, en ontvangen voor de zaaiing nog slechts eene flinke bemesting liulpmcststoffcn Hoe vroegtijdiger de minerale mest stoffen toegepast worden, hoe gemak kelijker en meer eenvormig zij door ganscli de bouwlaag verspreiden, en de planten volkomen aanelgenbaar voctlsel verschaffen, zoohaast zij in le ven komen. Zij worden des te dieper ondergewerkt, naarmate hetdiepworle- lendc planten geldt. Slak en sylvtniot- kainiet worden In ruimie maat toege past.; men hoeft er niet voor te vrco- zen te veel te geven. Wij steunen op het gebruik van polasch; dit wordt nog te dikwijls verwaarloosd. Superfosfaat en cfhJoorpotasch wor den geradelijk ook 14 dagen op voor hand toegepast, eveneens in ruime maat. Voor fijne tafelaardappelen en tabak gebruiken wij geene andere po- .taschzouten dan zwavelzure potasch. Ook de zwavelzure ammoniak wordt altijd 14 dagen tot drie weken voor de planting of de zaaiing toegepast; wan neer de grond voldoende vochtig is, wordt doze meststof het best door de bouwlaag verspreid, zonder het minste verlies, zoodat zij mere volledig ejtfor de planten kan opgenomen worden, en de maxima opname van fosforzuur en potasch. ye.rzckert» Intensiever! Een socialistisch dagblad heeft een zeer stichtend artikel van M. Vander- velde afgekondigd over «Het Tweede Schrikbewind in SoviëtrRusland«. Da sccialistischa leider is gedwongen te- bekennen Het is aeker dat onder de dekking, helaas, eener vlag die de zelfde roode kleur als de onze heeft,er op dit oogenblik in Rusland dingen ge beuren die de verontwaardiging moe ten verwekken van alwia nog eerbied heeft voor de vrijheid en het mensche- lijk leven-;. En eene kolom lang jammert M. Vandervelds over de voortbrengsel# van de proletariaansohe diktatuur. Dooh weet men hoe hij besluit De Socialistische Internationale .is en wil, ondanks alles, aan den kent der Russische revolutie zijn. Zij is ovor- tuigd dat, wat er ook in Rusland voor valt, uit deze revolutie ten slotte groo te dingen zullen komen.Het is de Rus sische revolutie ook verdedigen met. zonder zwakheiden vrees, de fouten.de dwalingen en de misdaden aan te kla gen, die dreigen haar te onteeren.» En toch leve het bolohevism Dat is hoe onwaarschijnlijk het ook moge schijnen, de leuze van M. Yancervelde en van zijnen aanhang. Dat is waarlijk stichtend. Wellington, 17 Febr. (draadloos). Het Nieuwzeelandsehe stoomschip «Eleanor Bolling» tracht zoo spoedig; mogelijk Byrd te hulp te komen.-Wan- neer dit niet binnen een weck gelukt vreest men, dat flict pakijs zoo stevig zal worden dat Byrd nog een jaar aai* dc Zuidpool zal moeten blijven, ZIJ IS KORT DAAROP OVERLEDEN Een vrecselijk ongeval heeft zich gisteren voormiddag, rond 10 uur, voorgedaan op den steenweg Kortrijk- Deinze, grondgebied Harelbeke^ op dei wijk Wolvenhook. Op gezegd uur, kwam do vrachtauto van de «Molens van Deinze»J uit K-or- trijk aangereden. -De 'h. en mevr. Herman Fierlefijn, handelaar, Gouden-Leeuwplein, Gent, reden met hun auto naar Kontrijk. Rechtover de herberg De Moteur Kortrijkschen steenweg, begon de auto van laatstgenoemden te slippen op den vervrozen sneeuw, en ging aanbotsen tegen de vrachtauto van de Molens van Deinze De auto van den h. Fier lefijn draaide tweemaal op zicihzelf. Mevr. Fierlefijn werd uit de auto ge worpen en kwam met het hoofd op de steenen terecht. Men droeg h-et slacht offer binnen bij de weduwe Delhi cr. De geneesheeren Wauter®, uit Ha relbeke, en Lauwcrs, uit Kortrijk* werden onmiddellijk telefoniscfh op gebeld en kwamen weldra ter plaatse* doch hun hulp was nutteloos, want het slachtoffer overleed enkele oogenblikken nadien. De droefheid van den li. Fierlefijn en zijn vier kinderen, die oïn/zibhi' ig van het gebeurde verwittigd waren, was onbeschrijfelijk. Het stoffelijk overschot Vari lvct slachtoffer werd' naar het doodenhuis» van Ilarelbake overgebracht. Droevig samentreffen mevr. wed, Dolhier bij wie het slachtoffer hin ged ra gen werd, verloor voor oen' paar maanden haar echtgenoot, bij een dergelijk ongeluk,- op denzelfden steenweg. VOOR DE UITBETALING van *n de UITWISSELING VAN VREEMDE MUNTEN bekomt men de voordeeligate voorwaarden bij de Vreemde munten worden door de zorgen der BANK VOOR OOST-VLAANDEREN rendeerend belegd. 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1