Vroeger en nu, o! hst Mïjk der Competenties 21 Bank (oor Ocst-Vlsanderen De Roode Schanddaad van Wilse Ie-Put kapel Vrijdag Febr. 1950S Rond het Parlement De Taalkwestie Het geheimzinnig drama van Beernem Prins Karei te Brugge KAMER REIZIGERS IXieuwjaarsgif ten voor den Paus Kerkstraat, 9 an 21, Aalst. Telefoon 114. XXXle JAARQANQ HUMMER 44 DAGBLAD 20 Centismen Uitgever J. Van Nuf/el-De Gundt. 1'Publiciteit buiten het Arrondissement i-;.. gaa— In do laatste jaren werd er nog al dikwijl^afgegeven op de ministeries. Ie en andere bedienden ïe netton eigenlijk niet veel uit, was de mee ning- Wie er bier voor den aap werd ge houden weten wij niet men dischte 't publiek vertelselkeiis op van dm volgenden aard Een minister; vergezeld van zij nen algemoenen sekretaris, doet eene rondo in do bureelen, waar hij twee schrijvers aantreft. «Wat doet gij hier vraagt de mi nister aan den eerste. Ik maak da missingen ant woordt d6 man. «En gij richt de minister zich tot den tweede. «Ik verbetor do missingen» luidt hot geruststellend antwoord. Daarmee dacht de lezer dat het geen verder betoog vergde, dat de diensten eene degelijke reorganisatie ot industrialisatie uoodig hadden; En die is er ook gekomen. Men bestatigt eene tot biertoe on gekende paperasserij. Eene centralisatie vergezeld van eene macht van kontrolc-uron. De kaders zijn tot het strikt mini mum afgedund, alsof werkelijkheid en programma hetzelfde waren. De kontroleuren door hun aanhou dende kontrole beletten de bedienden te werken, alhoewel deze reeds tot over de ooron in 't werk zitten. De centrale diensten willen het werk der uitvoeringsdiensten tot in de puntjes regelen en begaan zoo «mi9singen.» De uitvoeringsdiensten moeten die missingen «verbeteren. Vandaar gobrekkigen gang der werkzaamheden, en meer werk voor do uitvoeringsdiensten, die al over. last zijn- De ongelukkige bedienden durven geen verlof moer vragen door 't voor uitzicht van wat hun wacht na hunne wederkomst. Dubbel en afmattend werk wacht hun dan. Moet er ergens toch oen put gevuld worden, dan ueemt men maar iemand daar waar er betrekkelijk veel s ijn. Of die veel daar soms niet noodig zijn. Dat is van tweede belang. Be sparingen doen zoo.heet men 't kind, dat is de hoofdzaak. Maar de boog blijft altijd gespannen.- 't Rijk der competenties zal men duur betalen. Men gelooft bot natuurlijk niet. Maar hoeveel droevige dingen zijn niet ge beurd, die men ook niet wilde geloo- ven XX. IVOOR DE RECHTBANK VAN LEUVEN Zooals gezegd moesten de zoo laf (verjaagde Zusters der school van Wil- eelo-Putkapel Woensdag voor de recht bank van Leuven komen hooien naar de uitspraak van het gerecht, in zake hunne bliksemsnelle vervanging door wereldlijke onderwijzeressen. De recht bank heeft de zaak in beraadslaging gehouden en zal binnen acilvt dagen uit spraak doen. De roode godsdienstha ters zouden nog vieze gezichten kun nen trekken. OROOTE PROTESTBETOOGING AL DE KATHOLIEKEN OP POST 1 Zondag nanoen zal te Wilsele eene machtige proteslbetooging plaats heb ben van al de katholieke maatschap pijen van Leuven, tegen de weerzin wekkende 'handelwijze van het rood ge meentebestuur van Wilsele jegens de zoo algemeen geachte en gewaardeerde Zusters. De bijeenkomst heeft plaats ten 1 uur te Putkapel en de stoet zal heel de gemeente doorkruisen. Het zal hier onnoodig zijn ceri op roep te doen aan al de katholieken van Leuven en van het omliggende om aan die bctooging deel te nemen. De ver ontwaardiging tegjen de socialistische mensctren zullen toeslroomen, om AALST Agentschap U.avas, Adolf Mazlaan, 13, ie Brussel Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6, Londres, E. O. 4. H. Pepinus Zonop 6,51 Zon af5,191 N. M. 28 E. K. 8 hunne hoogschatting te betuigen aan de Zusters en hunne verachting in het gelaat te slingeren van de roode gods diensthaters. BEGROOTING VAN LANDBOUW DE PARLEMENTAIRE TAALKOMMIS SIE EN RET MIDDELBAAR, ONDERWIJS De Parlementaire Taalkommissie heeft Woensdag hare werkzaamheden De bijzondere Kamerkoimimissie geëindigd. Haar laatste onderzoek liep heeft Woensdag de begrooting van het over de voertaal in het middelbaar on- ministerie van landbouw, voor het'derwijs. dienstjaar 1930, onderzocht. Talrijke J Er waren verscheidene form uien leden hebben over de begrootingen be-[voorgesteld, onder andere deze betref- langrijke opmerkingen gemaakt, niet fende de zelfstandigheid der gemeenten om ze te beknibbelen, maar om de uit- Deze zouden volkomen vrij gelaten brei ding van verscheidene posten voor te staan. Aldus voor de verbetering van onzo wateringen en van de elektrifica tie van onzen buiten. In zake wateringen dienen cir kracht dadige maatregelen getroffen voor de beveiliging- van onze gewesten, welke aan overstrooming bloot gesteld zijn. Het departement van landbouw moet over de noodigo kredieten en over do pass.cnde uitrustingen beschikken om den dienst der wateringen beter te ver zekeren. Wat de eleklrifikatie van den buiten betreft, deze zou op grootcre schaal moeten uitgebreid worden, zelfs tot in de verste gehuchten, opdat al onze hoeven en kleine thuisbedrijven be schikken over licht en drijfkracht, welke thans in den landbouw onont beerlijk zijn geworden, daar in heel het boevebedrijf, zoo klein als groot, de eleklriek de hoofdrol vervult. Andere leden drongen aan dat er eene betere bezoldiging zou verleend worden aan onzo boschwachters, cli-e tegenwoordig slecht betaald zijn, en dié verplicht zijn, om te kunnen bestaan, er nog een ander bedrijf bij uit te oe fenen, wat schaadt aan de bewaking onzer bosschen, daar de wachters hun dienst niet behoorlijk kunnen waarne men. M. Rutten, katholiek Kamerlid voor Limburg, drong aan dat liet departe ment van landbouw zou afgescheiden worden van 'het departement van bin- ncnlanösche zaken, met hetwelk het se dert de laatste ministerieele krisds jam merlijk is verbonden geweest. Het ministerie van landbouw is be langrijk genoeg om ganscjh de werk zaamheid van ecu minister in beslag te nemen. Na nog enkele opmerkingen van minder belang, werd het budjet goedge keurd. M. Jan Vanden Eynde, katholiek Kamerlid voor Brussel, werd verslag gever benoemd. DE INTERPARLEMENTAIRE UNIE De Belgische afdeeling der Interpar lementaire Unie heeft Woensdag mor gen in het Pal cis der Natie eene ver gadering gehouden, ondier het voorzit terschap van staatsminister Carton de Wiarl. Er werd verslag uitgebracht over de werkzaamheden der Belgische afdeeling en over de werkzaamheden van dc bestendige kommissies, welke in Augustus 1929 te Geneve vergaderd hebben. Daarna heeft dc afdeeling haar bu reel samengesteld, en hare afgevaar digden aangeduid in de bestendige kommissies. De Belgische afdeeling zal in Juli aanstaande te loonden de Konl'erencie der Internationale Interparlementaire Unie bijwonen, welke de volgende pun ten op hare dagorde heeft Kelloggpakt en veiligheid; kwestie der minderhe den; nijverheidskartels. DE FISKALE ONTWERPEN. De financickommissie der Kamer heeft Woensdag het onderzoek dor fis- kale ontwerpen van minister Houtart voortgezet. Deze laatste woonde de ver gadering bij. M. Wauwermans gaf lezing van zijn verslag in zake erfenis- en overdracht rechten. De verslaggever drong aan dat M. Houtart sommige amendementen zou aanvaarden, welke in deze erfenis- fiskaliteit ruimer voordeelen verleent aan de groote gezinnen. Dl. Houtart zal deze amendementen zeer welwillend onderzoeken, en heeft verklaard dat hij ten gunste van de groote families zoo ver mogelijk in de voordeelen zal gaan. Er moest vervolgens een onderzoek gewijd worden aan dc belastingen op het inkomen, doch daar de verslaggever M. Pussemior afwezig was werd deze zaak uitgesteld tot Donderdag. Minister Houtart heeft tot de kom missie een oproep gericht tot bespoe diging barer werkzaamheden, opdat de verslagen zoohaast mogelijk in de Ka mer worden al dan niet een ouderwijs voor de minderheden in le richten, daar "het wel verstaan zou zijn dat de voertaal van het ouderwijs de taal der gemeen te zou zijn. De Walen zouden hiermede vrede nemen, daar voorzeker in geen enkele Waalsche stad of gelmeente er eene voldoende minderheid zal gevon den worden, om een middelbaar onder wijs in de tweede taal te eischen. De Vlamingen (zouden deze £ormuu)l ook bijtreden, daar er slechts in een zeer beperkt getal steden of gemeenten een afzonderingsonderwijs in do tweede taal zou gevergd worden. Er werd eene drukke bespreking ge voerd, en ten slotte is men het eens craakt op het volgende voorstel. De Kommissie is van oordeel dat de wet van 1883 zou moeten yolledigd worden als volgt I. In de onderwijsgestichten van middelharen graad is de voertaal Vlaamsch in Vlaanderen, Fransch in Wallonië en Duitsch in het Duitsch gewest. De grondige studie van eene tweede moderne taal is er verplichtend. Deze tweede moderne taal is er verplichtend. Deze tweede moderne taal zal de twee de landsjaal zijn, indien dc Staat of het schoolbestuur zulks beslist. II. Wanneer 20 gezinshoofden in het middelbaar onderwijs van den lage- ren graad, of 15 gezinshoofden in het •middelbaar onderwijs van den h-ooge- ren graad, aanvragen dat, benevens het onderwijs van de tweede taal, ook de lessen van geschiedenis, aardrijks kunde en natuurlijke wetenschappen in die tweede taal gegeven worden, dan zal zulks door de schoolinspektie aan de regeering voorgesteld worden'. 'III. Wanneer 20 gezinshoofden in den lageren graad, én 15 gezinshoof den in den hoogeren graad vragen dat de voertaal van lvet onderwijs de ande re laai dan deze van de streek zou zijn, dan zullen er afdeelingen met de twee de taal als voertaal ingericht worden. In deze bijzondere afdeelingen zullen in de drie eerste studiejaren twee leer gangen in de tweede taal gegeven worden, en de helft lessen ten hoogste in de drie laatste jaren. XV. Wat Brussel en de taalgrens betreft., zullen er afdeelingen ingericht worden H zij met het Fransch, 't zij met het Vlaamsch als voertaal, of ge mengde afdeelingen volgens de plaat selijke behoeften, de wens.chen der be volking en de aanvragen der gezins hoofden. Dit voorstel werd met algemeene stemmen goedgekeurd. MM. Rubbens en Dierckx werden gelast dit voorstel in een definitievcn tekst van te leggen, en aan de regeering over te maken. Deze is nu in hot. bezit van de oplos singen der Taalkommissie, zoowel voor het lager als voor het middelbaar on derwijs. Zij zal niet dralen de noodigo wetsontwerpen ter zake op te maken en ter Kamer In te dienen. HOE VER STAAT HET MET DE VER DWIJNING VAN DEN 'JACHT- WACHTER DIERICKX. DE TONGEN GAAN LOS. Het schijnt dht het gerecht van Brugge, die de moordenaars van Hector De Zuttcr heeft doen aanh-ouden en straffen, weldra de noodige inlichtin gen zal hebben nopens de verdwijning van c'en jachtwachter Dieriodcx, bijge naamd «Sassen». En men vraagt zich zelfs af, of de uitslagen van het onderzoek *de herzie ning niet voor gevolg zal hebben van het eerste proces. De heer onderzoeksrechter Beeck- man, heeft een gansche schaar perso te (broeder vat; den veldwachter Hos te), Henri Dierickx (dc zoon van den verdwenen veldwachter), vrouw Dael- man (zuster van «Sassen»), Jan en Leonard De Gryse, die gezegd had. dat de jachtwachter begraven lag in 't kas teel, maar voor den heer Boeckman verklaarde, dat hij dit gezegde uit de lucht had gegrepen. Wat den stok betreft van jacht wachter Dierickx, 'liet isoliijnt dat als hij de laatste maal werd bemerkt, hij opgeraapt is. geweest dooi: &en aarde werker, die tijdens den oorlog werkte aan het aanleggen van een vlicgplein voor de Duitschers op de wijk «Loodje» te Beerném. Die stok werd gedragen door zekere D... van Oostkamp, die als hij in 1917 door de Duitscliers. werd opgeeischt, hij er zich van bediende om onderwege er op te leunen. Fierens, van Beernem, deed alsdan opmerken, dat.het de stok was van jachtwachter Dierickx. Hij vroeg aan D.. om met hem van stok te mogen verwisselen, wat geschiedde. Men heeft den indruk dat de getuigen niet durven spreken, uit vrees voor een persoon, wier naam 'het gerecht nu zoekt te kennen. De tongen gaan niettemin los en men verwacht dat de eene of andere dag be slissende ophelderingen aan het licht zullen komen. Prins Karei door den Vriendenkring der Officieren uitgenoodigd op een Ga- lavertooning in den Schouwburg is Dinsdag avond om 6,30 ure uit Brusaél aangekomen. Hij werd ontvangen door den heer Gouverneur Baron Janssens de Bisho- ven die Z. K. H. in auto naar het pro vinciaal paleis leidde. Op de Statie plaats- werd de prins door eene talrijke menigte geestdriftig toegejuicht. nen van Beernem in zijn kabinet onder zouden neergelegd worden, daar hoord, waaronder Hon. Fierens, vrouw do ontwerpen betreffende de fiskalclDe Brabandere en vrouw Dc iMlevere, hervormingen zoohaast mogelijk in tie [alsook Brackenier, die tijdens den oor- Kamer mioeten besproken worden. [log dienst deed in de bureelen van rid- Ileden. Donderdag komt de fin.anci.e-[der dc Vrière; Jules Lanckrict, Kamiel kommissie opnieuw bijeen* [Bouseric^ Oscar George, Tbeofiol Hos- Zittingen van Woensdag 19 Februari. Dl O RGENDZITTING Die zitting vangt aan om 10 ure, on der voorzitterschap van Dl. baron TIB- BAUT. De Ka'mier bespreekt de begrooting van nijverheid en arbeid. NAD1IDDAGZITTING. Dé zitting vangt aan om 2 ure onder voorzitterschap van DL baron TIBBAUT DE VERVLAAMSCHING DER GENTSCHE HOOGESGHOOL. Dl. JENNISSEN, lib., spreekt van op de tribuun. Hij verwijt aan M. Van Cauwelaert het slot zijner redevoering van verleden weeh, waar hij sprak van storm en'noodklok: hij had de triomf- klok moeten doen luiden, voor de zege praal der Vlaamsche rechterzijde, die eene groote overwinning heeft behaald. Dien heeft inderdaad de bespreking der groote en dringende parlementaire ont werpen geschorst, om het debat aan te vangen over de vernietiging van de Franscihe ku'Ruur te Gent. Spreker beweert dat dc taalkommis sie veel te gering in getal was om goed werk te 'leveren. Dl. VANDERVELDE, soc., zegt dat zijne partij niet als plaatsvervangster dienen wil, wannéér de regeering zal omver liggen. Verder zal spreker het ontwerp stemmen omdat het de natio nale eenheid versterken zal. De scheu ring van Belgie ware een gevaar voor Europa. De redenaar beweert dat do socialis tische partij alléén in staat is olm de eensgezindheid tusschen Vlamingen en Walen te bewerken. De Walen vreez<en de moeilijkheden in het aanwerven der ambtenaren, M. Jaispar heeft hen noch tans bijzondere maatregelen beloofd-. M. Vandervélde besluit dat er recht moot geschieden- tegenover Vlamingen en Walen en dat lvet vaderland geens zins in gevaar verkeert. Dl. DEVEZE, lib., neemt aan dat de oplossing van Gent verviaamscht niet volledig is maar dat de kwestie breeder moet ingezien worden. Dien moet re kening houden van de Waalsche grie ven, zooals van de Vlaamsche grieven die spijtig genoeg voorzeker bestaan. 'Mten moet de Vlamingen doen begrij pen dat het Fransch eene wereldtaal is welker kennis hun noodzakelijk is. Waarin wil men de bijzondere scho len vernietigen Dat men denkt aan de vreeimde stu denten die men verjaagt. Dïen wil Ken naar Luik sturen, doch Luik heeft reeds zijne bijzondere scholen. Deze van Gent echter dragen vooral den roem ook buitenlands. \fc Is eene nationale kwestie. Wij weigeren de poorten open tU zetten voor dezen die snaken naar bet bewind. Dat is niét mogelijk. Hun doet is verdeeldheid te zaaien onder de libc- ralen en de Nationalisten om met da; katholieke extremisten te kunnen sa-« mengaan en eene nieuwe sociaal-de* mokratische regeering te. vormen. Spreker maakt ten slotte den lof ded taalkommissie en verwijt op zijnai beurt aan Dl. Van Cauwelaert van stormklokken gesproken te hebben. Het huidig debat maakt ellendigoii indruk in den vreemde. Dl. BALTHAZAR, soc., verwijt aan do hoogere standen in Vlaanderen zich te /ïcbben meester gemaakt van bét kunst' en intellectueel erfdeel yart Vlaanderen. Hij herinnert dat kort gceden bet Gentsche stadsbestuur nog gchec* Fransch was. De kwestie der vrijheid van den huisvader zegt redenaar is nioife zoo zwaarwichtig dat zij ccnen nieuwen schooloorlog waard is. Spreker vermeent dat er eene oplos sing mogelijk is, doch deze mag niet gebeuren zonder of tegen de \Valcn„ maar met hen. Dl. Balthazar is partijganger van do» verVlaamsching der speciale scholen, en zegt 'ten slotte dat men de regeer ringsverklaring moet afwachten. Dl. VAN WALLÉGHEM, soc., vreest voor 's lands eenheid. M. POULLET, hij ordemotie, stelt voor den spreektijd te beperken op eert half uur. Daarover zal morgen worden beslist* De zitting wordt daarop geheven. naar dan VREEMDE voorzian zich bij da van CHECKS of KREDIETBRIEVEN OP HET BUITENLAND Dgz3 worden in alls landen op vertoon uitbetaald. 1658 ZESTIENDE LIJST A.M.D.G., Antwerpen, 1.000; D.E.Mj A, Luik, .1.000; Voor ons zeven kinde ren, 700; M. Gaston Philips, Brussel, 500; Mev. Gustaaf Bosteels, Aalst, 500; Mevr. Jules Goffinet, 500; Seminarie, Eerste Sectie, DIecheleii, 400; Diameii van Maria, Ukkel, 400; A.V.B., 300; Ni cole, 200; Dl. en 'Mevr. A. Huybreets, Antwerpen, 200; Graaf G, de Lichter- velde, Brussel, 200. Graaf do Briey, gouverneur, Aarlen, 100; Dl. Léon van der Rest, 100; Erken telijkheid, Dloeskroen, 100; Naamloos- St. Job, 25; E.J., Aalst, 25; Naamloos, Aals.t, 2; Naamloos, Aalst, 2; Dl. ui Dlevr. P. Peers, Harelbeke, 100; Sint Jozefls'weversbond, Roesclaere, 100 Naamloos, Doornik, 100; Dl. en Dlevr,, E. Randaxhe-lc Roux, 100; Mevr. wed, II. Ducastel, Meenen, 100; B., Kortrijk 100; M. H. Van Genechten, Edégem, 100; Dl. Paul Lcssoliers-Tytgadt, Be- veren 100; E. H. l.elieur, pastoor Slype, 50; V.S. Brugge, 50; DI.*P. Valcke, Po- pering.he, 35; G.V.S. Remouchamps, 5j Dl. Dlathïeu, Dlagloire, Hoves, 5; Fami* lie V.L., Molenbeek, 50; M. H. Bassans, Knocke-sur-Mer, 50; E.H. J. Vinker, P'loegsteert, 50; M. Perin-Bertrand, 25; A.'M.D.G, Antwerpen, 40; H. Hart'a bondslid, Zwyndreoht, 20 Naamloo3, Antwerpen, 10; B.A., Antwdrpen, 20 Namen-Schaarbeek, 50; S.G., Oostende 50; G. D. 22, 40; E.G.T, 25; AJB, Bel- cele, 20; Sornavo, 20; Naamloos, Else- 10; M. Bayard, Dolhain, 10; Obolo do la veuve, 5; II. K., to Th., 25; A\vj. Anna Rolin, Brussel, 100; E.K., Bergen 100; Dlevr. Léon Francois, Antwerpen, 100; Een parochiaan'van St. Elisabeth" Schaarbeek, 50; M. H. Balligand-Flul su, Roux, 50; Dl. Paillot, Samson, 20 M. G. de Bie, Gent, 10. ^Totaal op heden r fr. 179:522.90 Men kan inschrijven ten bureele van 'l blad, ofwel storten op postcheckro-> kening n. 382.79 van M. Léon Dlaillie^ •gccreta.cis yan den Bond .te Doorjiijkt

De Volksstem | 1930 | | pagina 1