25 Bank voor Qost-Vlaanderon Hef Huisgezin Dinsdag Febr. 1930 Manifestatie te ffilsele. St Pieterspenning in hel Bisdom Gent Kardinaal Carlo Perosi Russische Boeren De verdwijning van jachtwachter Dierickx voor BLINDEN en VERMINKTEN De Besprekingen te Mechelen Gasontploffing te Brussel Landbouwbelangen REIZIGERS Kerkstraat, 9 en 21, Aalst, Telefoon 114, XXXIe JAARQANQ NUMMER 47 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Qendt. Uan het Irr^ÜMWl AALST AgenUcUp Havo., Adolf Maxlaan, 13, ie Brus,.! - Btw jfa RicUlieu, Pari;. - Brea-m, BuUdmp, 6, Lcndre,, E. C. i. publiciteit buitc Het huisgezin is de plaats, waar onderliefde en broedertrouw een zoe te blijheid des harten schenken aan alle buisgenoten vooral aan het kind De edelste scbatton van liefde, toe wijding en hartelijke gulheid worden steeds door het ouderhart op de kin- tieren uitgestort enhroederlijketrouw en zusterlijke genegenheid voltooien het edele werk. Door een echt chris telijk huisgezin gaat zelfs te midden van lijden en beproeving een welda dige warmte van levensblijheid en opgewektheid welke de natuurlijke atmosfeer is, waarin de kinderziel groeitan sterk wordt legen de bittere slagen des levens.,. O 't huiselijk leven De zanger van zonn.e en vreugde en waren vre de. Wihhelt, zegt óók 't zwaarte punt van het menschelijke leven in «'t huiselijke» dat vooral moeder schept Waar bloeit het heilige, geneeskrachtige kruid, waar gedijt de zonnige jeugd Waar anders dan in 't ouderlijk huis, in den vrodigen familiekring Wanneer echter de oudste en eerbiedwaardigste land, die menschnn verhinden kan, losser wordt en zich verbreekt, dan kan de jeugd geen zonnig geluk vinden en wanneer het huisgezin geen waardige woonplaats, geen tehuis heeft, dan kan het zijn zegen niet ontplooien, Het zijn de drie schakels, die losge sprongen zijn de menschen hebben geen thuis, daarom lijdt het gezinsle ven, en daarom weer is de jeugd zoo zonnearm, zoo arm aan vreugde.Daar ligt het groote, bloedende vraagstuk van onzen tijd Vele kinderen missen de verheffende weldaad van eon echt degelijk tehuis, geschapen door moederliefde en vaderlijke de- gelijkheid| door liefdevolle moeder- wijsheid en wijze vaderliefde Dat vraagstuk moet echter vooral opge. lost worden door moeder. Van haar komt vooral de geest in 't gezinsle ven, 't huiselijke van 't ouderlijk te huis. Zij is de zon, de levenswarmte en levenwekkende haard, waarbij de kindoron zich koesteren, versterken, menschen worden Zoo is een huiselijk leven, waarin vader en moeder belangstelling ge noeg hebben en opvoedkundige wijs heid ten opzicbt9 van de levens, hun door God toevertrouwd. Voorzeker, een kind uil zulk een, huisgezin kan afdwalen hoe zelden 't ook gebeurt Maar toch bijna altijd zal zulk een zoon of dochter weer terugkeeren op den weg, hun ia hun jeugd getoond. Want er ko men in zulk een gezonken leven wel eens oogenblikken en omstandighe dun dat het beeld van vader en moe der, vooral van moeder 1 weer voor den geest komt Dikwijls brengt dan die moederlijke hiik, die zoo vast,zoo diep, zoo onweerstaaanbaar kan tref fen, het kind terug door al de liefde dier edele vrouw met goddelijk macht en een deel der goddelijke lief de.., tot den God, dien zij op haar school leerde kennen. H. Welburgie Zonop6,43Zonaf5,25 N. M. 28 E. K. 8 wijze van den Vlaamschen Leeuw. De hadden bewezen en nooit tusschen bei .toet telde meer dan 12.000 betoogers en legde een weg af van 10 km. Hij duurde niet min dan 4 ure. De betoo- gers werden op hunnen weg warm toe gejuicht. Om 4 ure op de kerkplaats hield M. Van Loon, propagandist der krïstene werklieden een prachtige re-< devoering waarin hij het schandig be sluit der socialisten schandvlekte -als het betaamde. De socialisten hebben niet tegenbe- toogd; zij hielden zich kalm cn verge noegden zich met 's morgens een hij spreken zal en ophelderingen zal ge- strooibriefje uit te deelen waarin zij ven om gebruik te maken om het peo- hunnen maatregel trachtten te recht- aardigen. Maar het volk, het brave volk van Wilselo befte daarbij de schouders op en nam als één man deel aan de betooging die deftig en grootsch as. Gisteren, Zondag, heeft te Wilsele jp.c-ne groote betooging plaats gehad van wege de katholieke bevolking van den omtrek Leuven, als protest tegen het socialistisch bestuur dat do klooster zusters, die zich reeds meer dan 25 jaar met liet onderwijs der kinderen bezig houden, uit de s.cliolen te willen verwij deren. Van af 1 uur namiddag komt de be volking van de uitgestrekte gemeente ;Wilsele, bijeen op de grens van het dorp langs den steenweg van Aarschot. Het zijn de ouders vergezeld van hunne kindoren. Talrijke maatschappijen van Leuven en omliggende dorpen vervoe gen den stoet, die in allerhaast wordt gevormd. Talrijke spandoeken worden in den stoet gedragen met opschriften als volgt «Wij willen do zusters be houden»; «De socialisten moeten het bestuur verlaten»; «Wij willen geen dwang».... AlduS'gevormd trok do stoet naar het dorp. Talrijke gendarmen zijn tegen woordig om dc orde te handhaven. Het volk zingt godsdienstige liederen. op, de den de minste moeilijkheid bestaan heeft. Waarom zou dus Schepers de hand geslagen hebben aan Hector De Zutter Schepers heeft altijd tijdens bet proces gezwegen en hij bepaalde zich telkens bij con ondervraging te zeggen: Ik weet van niets. Scheepers is de schoonbroeder van garde Hoste en hij is als medeplichti ge gestraft. Mogelijks zal er een dag komen dat Gisteren had te Gent cle algemeene ergadering plaats van het genoot schap van St. Pieterspenning. Die ver gadering was dit jaar hijzonder plech tig, wijl het de eerste vergadering was a de erkenning van 's Pausen s.ouve- reiniteit, gewaarborgd door het Verdrag an het Lateraan. D-e feestelijkheden werden ingezet door eene plechtige mis, om 10 ure in St. Michielskerk. In de middenbeuk hadden plaats genomen Z. E. Mgr. Mi eara, pauselijke Nuntius te Brussel cn I. E. Mgr Coppicters, bisschop van Gent. De feestvergadcring had daarna plaats in de St. Lucaszaal. Zij werd oorgezeten door den Voorzitter van het genoots-chap M. Graaf de Hemp- tinnc, die eerst het woord nam. Na hem werden nog redevoeringen uitgespro ken door hoogleeraar Van den Bossche en Staatsminister Van de Vyvere. Mgr. Micara hield de slotrede en dankte den oorzitter', de redenaars, de leden en de aanwezigen voor hunne verkleefd heid aan het zeer christelijk werk van St. Pieterspenning. Verleden jaar bracht de St. Pieters penning in het Bisdom 623.206 fr. op, wat een schitterenden uitslag mag ge- heeten worden. Deze som werd aan Z. H. den Paus overhandigd door Z. Hgw, De Baets. groot-vicaris en E. IT. Ka nunnik De Meester, secretaris van het bisdom, tijdens de laatste bedevaart naar Rome ingericht door het dagblad «De Volksstem». Na de vergadering werd een feest maal aangeboden in het Bisschoppelijk Paleis. Zooals we in ons vorig nummer meldden, waren de oud-Zouavcn van het Bisdom Gent ten getale van 11 er op uitgenoodigd. Jammer de 11 konden allen niet op post zijn. 3-4 ont braken er en tusschen hen onze stads genoot M. H. Deghels. De nog kloeke ouderling lijdt sedert cenige dagen aan eene lichte ontsteltenis. Wij hopen dat hij weldra*moge hersteld wezen. Tijdens het eetmaal werden ver scheidene redevoeringen uitgesproken. ces te doen herzien. Wij moeten er nog bijvoegen dat deze die den jachtwachter Dierickx heeft doodgeslagen het grootste belang had bij de verdwijning van De Zutter, die goed op dc hoogte was van de misdaad gepleegd op Diercikx. Dezelfde pensoon was dus aanwezig toen De Zutter werd vermoord. AANHOUDINGEN NAKEND Men hoopt dat er spoedig een ont knooping zal plaats hebben; in dc ge- meerite Beernem gaan nu de tongen los. en niet alleen wordt er gesproken over de misdaden gepleegd op Dierickx c-n De Zutter, maar ook over Van Hul- le en Beele. Beele werd door cle Duitschers te Tlrieltgefusiljeerd; dc ongelukkige was door een verrader verklikt gewor den en deze had zelfs eene premie van 10.000 mark opgestreken. Home, 22 Febr. Hedenmiddag overleed hier in zijn woning in het pa leis van het II. Officie, kardinaal Car lo Perosi, secretaris van de H. Congre gatie van liet Consistorie (dus niet van die van het Concilie, zooals ver keerdelijk gemeld werd), in den ouder dom van twee en zestig jaar. Gisteren werd hij nog eens geope reerd wegens bloedvergiftiging, waar aan hij al twee jaar leed en waardoor hem een voet móest worden afgezet. De laatste operatie betrof den anderen voet. Het hart echter weigerde tenslot te zijn dienst. Het stoffelijk overschot van den kar dinaal is in zijn woning opgebaard. Woensdagmorgen zal .de begrafenis plaats hebben. Z. Em. kardinaal Carlo Perosi werd den 18cn December 1868 te Tortona geboren en door Z. II. den Paus. in het Consistorie van 21 Juni 1926 tot kar dinaal gecreeerd. De kardinaal was se cretaris van de II. Congregatie van bet Consistorie, zooals gezegd. Verder maakte hij deel uit van de IIII. Congregaties van het II. Officie, van de Sacramenten van het Concilie, van buitengewone kerkelijke aangele- enheden, van de seminaries en univer siteiten cn van de H. Congregatie voor de Oos.tersche Kerk. Ook maakte hij deel uit van dc pau selijke kommissie voor interpretatie van bet Wetboek van het kerkelijk recht. voorstel of een suggestie. Echter ver raden wij geen enkel geheim, noch be rokkenen wij iemand nadeel, als wij zeggen dat dit memorandum van de hand is van Dom Lambert Beauduin, Benedictijner monnik van Amay, waar- an het de ideéen weergeeft. Dit is algemeen bekend, vermits bet tijdschrift van Amay «Irenikon» het in in 1927 op bladzijde 150 heeft mede gedeeld. Toen kardinaal Mercier voorlezing gaf van deze studie, waarop door de Katholieke deelnemers aan de conver saties voorbehoud werd gemaakt, heeft kardinaal Mercier duidelijk aangege ven. dat uitsluitend het standpunt van haar auteur weergaf en werd afge sproken, dat zij geen deel zou uitma ken van de documenten betreffende de besprekingen van Mechelen. In hun verslag aan den aartsbis schop van Canterbury, in 1927 gepu bliceerd, maakten de Anglicanen daar dan ook geen melding van. Het Tass-agentschap meldt x liet centraail uitvoerend komiteit van de Sowjets-Unie heeft besloten, dat de koelaks zullen .worden verdreven uit de districten, waar de Unie tot algc- lieelc «collectivisatie» overgaat; hunne goederen zullen worden verbeurd ver klaard. Het volkskommissariaat van Justitie geeft aan de plaatselijke Sowjets het recht, do koelaks aan te duiden, die moeten verdreven worden, en die, wel ke men voortoopig ongemoeid kan la ten (maar dit in geen geval binnon den straal van dc collectieve exploitaties). De- lijsten der koelaks, die moeten worden verdreven, zullen worden over gemaakt aan de gewestelijke uitvoe rende komilcitcn; deze zullen de koe laks laten overbrengen naar Verre stre ken waar men arbeidskrachten te kort komt on waar landerijen braak liggen. In de gewesten, waar de collectivisa tie van de landerijen nog niet in haar geheel is doorgevoerd, zal het den kon- laks verboden zijn. hun bezit grond, cbouwen, landbouwmachines, enz. te verhuren, te verkoopen of weg te schenken. Ook verdeeling van goederen is streng verboden. Ha Ha of de boerkens ginder spijt en verdriet zullen voelen, over hun luisteren naar de ophitsingen cn be lof ten der sacialisten gaan opsporen. Dan gebeurde do ram^ DE ONTPLOFFING Toen hij beneden kwam knalde bet plots geweldig en kort. De man werd verschroeid maar kon vluchten. On middellijk daarop sloeg een vreeselijkó vlam door het benedeuhuis, on in oen oogwenk, waren de stoffen en de meu bels één vuur, dat ook de lieele eersla verdieping vernielde. DE GEWONDEN Onder de bewoners van het vernield de perceel zijn er verscheidene erg toe getakeld door de ontploffing MauriU Van der Vaeren, 25 jaar oud, en Jules Culot, 33 jaar oud Odile Van de Kerk- hove, 51 jaar oud en Julia Vertongen, 22 jaar oud, zijn, met brandwonden aan gelaat en handen overgebracht naar het St. Jansgasthuis, warr zij, op Mau- rits Van der Vaeren, na, voor verdero verpleging zijn gebleven. W ZAL HET PROCES DE ZUTTER HERZIEN WORDEN De lieer onderzoeksrechter Bceck dan die s.edert maanden zich met do zaak van den jachtwachter Dierickx Hoop en Liefde BEROEPSCHOOL voor Gent en Omliggende- Zetel: St. Msartenstrsat, 19, Gent, (bij Onderbergen). Totnog tce waren de Blinden, en Ver minkten de peria's der maatschappij. Reeds in meerdere centra van 't land. w.o. Brussel, Antwerpen, Luik, Brugge werden scholen of home's op£ericht, 't zij om het lot dier ongelukkigen te verzachten. Ook te Gent werd nu een Beroepssebool opgericht waar de blin den en verminkten, vanaf hun 14c jaar kosteloos beroepsonderwijs kunnen ontvangen. Voor inschrijvingen cf nadere inlich* tingen wende men zich tot den Bestuur der dor School, alle weekdagen van 2 tot 5 uur, St. Maartenstraat, 19, Gent bezig houdt, heeft Vrijdag en Zaterdag nogmaals een aantal getuigen onder- hoord en het schijnt dat er opheldering zou komen in die zaak. Dierickx zou niet dood geschoten zijn maar wel met een stok zelfs zijn eigen stok doodgeslagen. Zware vermoedens wegen op zekeren A., die meer van de zaak weet dan hij wel zeggen wil. Hij is ook naar het schijnt op de hoogte van de moord op Hector De Zut ter. De stok waarmede Dierickx werd doodgeslagen en die nu terug gevonden is, wérd ten lijd der verdwijning van den jachwachte*r Dierickx gevonden op een lOOlal meters van de woonst van A. Het. parket heeft dus een flinken stap vooruit gedaan en het verband tusschen de twee misdaden zal cluide lijker worden. E'cfns dc imoord op f>ierickx onl sluierd, 2al men meer weten nopens de rnoord gepleegd op De Zutter en waar voor Hoste en Schepers lot 20 jaar dwangarbeid door het assisenhof van Antwerpen werden veroordeeld. Tijdens hef, proces Dc Zutter is het EENE MEDEDEEI.IXG VAN HET AARTSBISDOM Het aartsbisdom M-echelen deelde Zaterdagavond het volgende mode Onder den titel «The conversations at Malines 1921-1925, original docu ments», heeft lord Halifax dc versla gen gepubliceerd der te Mechelen ge houden IVopönseh-Anglicaansclre jba- sprekingen. Naar aanleiding van deze publicatie, cn om elke dubbelzinnigheid te onder vangen, oordeelt 'kardinaal Van Roey het noodig, dc volgende verklaring af te leggeu: Primo: het was tusschen de Angli canen en de Katholieken afgesproken, dat de processen-verbaal der vergade ringen niet openbaar zouden gemaakt worden zonder wederzijdsch góedvin den der twee partijen. De huidige pu blicatie is geschied buiten deze over eenkomst om en ondanks de door kar dinaal Morcier uitgesproken gedachte, in zijn bekenden brief van 25 October 1925 aan den aartsbisschop van Can terbury. Secundo deze processen-verbaal werden inderhaast geredigeerd na elke conferentie. Men zou ongelijk bobben er een volledig on absoluut getrouw verslag in te zien van wat in deze ver gaderingen werd gezegd. Tertio cle Engelsche pers maakt veel drukte rond eon zoogenaamd ano- stellig bewezen dat. Elienne Schepers 'niéfn memorandum, getiteld «l'Egl goed bevriend was met Hector De Zut-Jaruglicane unie non absorbée», waarin ter, zij elkander, menigmaal dien^tonjzij niets, miadef v.iet dan een Rooms»;ujjnet 'een petroleumlamp, het lek te Bij de Philiprontgang, ongeveer het midden van den Vlaamschen steen weg, te Brussel, zien thans de huizen er uit als was de buurt er door een ge weldige bomontploffing getroffen. Van het huis n. 131, een winkel van vrouwenkleergoed, is de beneden- en de eerste verdieping heelemaal uitge slagen. Verkoolde balken, ramen en deuren liggen op den vloer, waarin ga ten zijn geslagen, terwijl de straatweg voor het huis is opgewerkt. De ramen van de tweede verdieping en cle muur zijn eveneens naar beneden gekomen. Van de derde verdieping eigenlijk een Franseh dak zijn eveneens de tui ten ingedrukt. liet huis links, de groetenwinkel Die rickx, is half puin. De voorgevel dreigt in te storten. Het uitstalraa/m is. ver- dwenen. Het hoelc gebouw een ver dieping en half-hoog is geweldig geteisterd. Het achtergebouwtje is, evenals dat van n. 131 één puin. Het huis rechts, lvet koffiehuis Ch. Van Vracens is minder beschadigd. Maar de benedenramen en deuren han gen uit hun voegen; alle ruiten zijn uit de drie verdiepingen, het doek heeft gaten; een zijmuur is gcbars.ten; bin nenramen slaan bol en de kelder is onder water. HOE HET ONHEIL GEBEURDE Het onheil is het gevolg van een buitengewoon geweldige gasontploffing Het vermelde huis was bewoond, ge lijkvloers. door den h. Jules Culot, een zetbaas van de firma voor vrouwen goed. De Dapper uit de Sleutelstraal, en die in het achtergebouw sliep met ■j roiyv en kind. Ze zijn jonge menschen het kind is. zes jaar cn betrokken het perceel pas sedert enkele maanden. Op cle eerste verdieping woonde een jong paar. De tweede verdieping en de derde waren elk eveneens door ccn echtpaar betrokken. Zaterdagavond blijkt aan de elektri citeit gelijkvloers te zijn gewerkt. Zondagochtend omstreeks halfzes, werd een der huurders een sterke gasluolüt gewaar en ging de ander waarschuwen. Een had de ongelukkige gedachte om, DE ERWTENTEELT Onder al de teelten is het misschien wel de crwlcnleelt, welke de laatste ja ren de grootste uitbreiding nam. 't ls eene echte nijvcrheidsteelt geworden. Als de beste verscheidenheden voor de fabriek vernoemen wij de Mansliolt ge kruiste extra kórlstroo erwt, en. do Unica. Wij raden aan tamelijk dicht te zaaien, tot 200 kgr. van cle eerste en tot 220 kgr. van de tweede verscheiden heid per hectare. Wij vermccnon de Loeit van de ge rimpelde erwten, zooals Wonder van Amerfcia, van Engelannd of van Vlaan deren voor de fabriek minder geraad zaam dan de verscheidenheden met rond zaad; de gerimpelde erwten, wan neer zij niet groen kunnen verwerkt worden, drogen moeilijker, en als gc- brokene erwten voor den handel wor den zij schier niet gebruikt. De erwten vergen eene lossen, vruchtbaren grond, tamelijk rijk aan oud vet. Eene sterke minerale bemes ting is hun volstrekt noodzakelijk; men geve gerust tot 1000 kgr. slak en tot 1200 kgr. sylviniet-kainict of tot 400 kgr. chloorpoiasch per hectare.Potasch' mag volstrekt, niet ontbreken; fosfoor-4 zuur cn vooral potascb hebben ccncn. overwegenden invloed op dit gewas; zooals ten andere op de teelt van alle vlinderbloemige planten. In zandgron den geven wij de voorkeur aan de ru we potas.chzouten, in leemgrond aan de chloorpoiasch, en de toepassing ge schiede zoo vroegtijdig mogelijk. Ook de zwavelzure ammoniak geeft in deze teelt hoogst Toonende uitslagen op voorwaarde dat de grond ruim fos- forzuur en potasch ontving. Wij raden n den zwavelzuren ammoniak 00%: vroegtijdig toe te passen, minsten 14 dagen voor de zaaiing; dan mag men gerust tot 150 kgr. per hectare gaan* INTENSIEVER. naar den VREEMDE voorzien zich bij de ▼an CHECKS of KREDIETBRIEVEN OP HET BUITENLAND Deze worden in alle landen op vertoon uitbetaald. 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1