Welk is mijn recht Van Siste Aldegimdis Voor onze Weggevoerden en ÖpgeëiscMen lank xm Eost-VlMifariü Zaterdag güll fMaarl 1950 Leening der Verwoeste Gewesten Rond het Parlement Onze Vorsten in Egypte XXX?» jflftiso/ssia rjur/ir.iEf! 67 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Conticman Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. H. Basilius Zonop5,53Zonaf6,04] L. K. 22 N. M. 30 iPubliciteit buitan het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlacm, 13, ie Brussel Rue de RichelieuParijs Breams Buildings6, Jjondres, E. G. 4. (FoIkEoPd) Niet alleón te Mespelaere maar ook te Ovorboelaere ea te Deurleaau Leie wordt za gevierd. Te Overboelaere draagt de goede helft van 't vrouw volk dion naam. 't Is al Aldagonde of Allegonde dat er de klok slaat en beiaardt bij de leden van 't zwak doch deltig geslacht. De kathedraal van Mespelaere steekt baren hulptoren boog in de lucht en presonteert hare schilderijen aan ter bewondering. Daar boort ge den beiaard spelen op dien toren. Daar wordt verbeeld in snijwerk en op doek het zoo wonder baar leven der heilige Abdis. Ook do Mesp laerenaars zijn fier op hun goe de Sin te en niet alleen in de dagen der polgrimagjo maar ook op andere tijden hebben zo immer veel over voor de zoo gevierde maagd. Buiten die drie parochies in het bisdom Gent is er nog eene kerk die ais patrones St Aldegundis aanroept en dit is de parochiekerk van Lom- berge in do dekenij Oosterzeele. Mau- beuge in Noord Frankrijk stoelt op bare bescherming en 't is niet mis- jl atst want ze werd daar rond die stad, die vroeger aan Henegouwen toebehoorde, geboren. Ze sproot uit een geslacht van edellieden befaamd en beroemd en verbonden met het ko ninklijk bof van Frankrijk. Hare deugden maakten ze onsterfelijk. Zij weigerde da band van een Engelschen prins om in de eenzaamheid en in de boetveerdigbeid haren Heer en God te dienen. Eens veranderde zij water in wijn en werd zichtbaar door haren engel vertroost. Aan 't hootd eener voorname abdij geplaatst vroeg zij aan haren goddeiijken Bruidegom beur de wreede kankerziekte over to zenden, wat dan ook gebeurde. Smaak en goesting in eten en drinken werd ze niet meer gewaar en zoo kwam de eeno versterving na de andere haar leven aangenamer maken aan God. Zo voorzegde haren dood en na schrik kelijk lijnen aan dia ongeneesbare kwaal, welke de wetenschap tegen woordig nog niet kent en tegen de welke geen geneesmiddel bestaat, stierf zij den dood der heiligen. Te Deurle aan Leie bloeit hare be devaart en de pelgrims komen er van verre en bij, Ik kwjtm er tegen uit hot Fransch Noorden van Toerkoon- je, Roubaix, alsook uit West Vlaan deren, Pioeaelacre, Moenen, Moes- kroen zendt bedevaard >rs. In vorige eeuwen was de toeloop hier zeer groot, getuige daarvan de oudo oorkonden/de wassen exvotos in de kerk bewaard, alsook de eeu wen oudo relikwTie der heilige is in voorname eore, doch da antieke schil derij is verdwenen en ©en kunstig geschilderd eikenhouten beeld staal in de plaats. Dat beeld is insgelijks eene antikileit. De bouten kapellekens die op zes verschillende plaats n aan da buiten muren der kerk ophangen, tellen ook vele jaren en zijn tamelijk kunstrijk geschilderd, verbeelden 1) S. Alda.^ondis die aalmoezen uit deelt aan armen. In da varia ziet men eena kerk staan. Onder 't tafereeltje staat in oud Vlaamsch Aan kerk en armen geeft zij het geld Zoo ioordt haar meer bij God geteld 2) Twee gevleugelde engelen gelei, dan haar droogvoets over da Samber en daaronder Loopt Maagd over dees rivier Vlucht uicen vijand droogvoets van hier B) Een engel verschijnt mat groene palm in de hand en een wit klaed. De heilige zit geknield op een bidbfmk.Het is de roeping tot 't kloosterleven met dfi spreuk Groege palm en dit icit kleed Toont iaat maagden is bereedi 4) De bisschop in 't koor der abdij kerk gseft haar 't ordekleed, en de uit lag volgt Nu wordt gewijd de jong- Maagd Als God tot haar devoole draagt. 5) Afbeelding van de heilige-op haar sterfbed, bijgestaan door hare mede zusters en door da verschijning yan Ons Heer. Zy rust in God door deugden groot Na zulk een leven, zulk een dood. 6) De bedevaarders geschaard rond St Aldegondisaltaer smaekon de heilige en ce uitnoodiging luidt: Komt hier in nood in last en kwaad Zij zal u geven troost en baat Deze ommegang wordt door hare vereerders gegaan en gebeden on me« nige hulp en bijstand verleent zij. MARC- TREKKING YAN 20 MAART Donderdag morgen, ten 10 ure 45 heeft in de Nationale Bank te Brussel, de 82e trokking plaats gehad der lee ning van oorlogss.chade 5 t.h. 1923. De trekking gebeurde onder toezicht van MM. Coryn, afgevaardigde en Matton, bureeloverste van (bet Delgingsfonds Baudè, lid van het Rekenhof en Glibert bestuurder bij het Schatkistbeheer. De winnende nummers werden opgehaald door de oorlogsblinden A, Franquet, van Moulbaix-Ligne, en G. Glviste, van Montignies-sur-Sambre. De uitslag is: Serie 32.052 n. 1 is ui-tbetaalbaar met 500.000 fr. Serie 22.682 n. X is betaalbaar met 1.00.000 fr. Scri'e 145.271 n. 'i, serie 175.073 n. 3 en serie 373.563 n. 5 zijn elk uitkeer- baar met 50.000 fr. De andere nummers der uitgekomen series-zijn uilbetaalbaar met 550 fr. STAD AALST. DIOCESANE BEDEVAART NAAR ONZE LIEVE VROUW VAN LOURDES Werk der Arme Zieken Dinsdag 1 April 1930 te 19,30 uur stipt GROOT ORGEL-RECITAL in de St Martenskerk, door den be roemden kunstenaar Mijnheer Lean- der VILAIN, Orgelist der Hoofdkerk en van de Kursaal van Oostende, Or- gclleeraar aan het Koninklijk Conser vatorium te Gent. Persoonlijke ««kaart t 10 fr. N. B. Kaarten zijn te verkrijgen ten bureel e van t De Volksstem» 21,Kerk straat Aalst. De parlementaire kommissie der fis- kale hervormingen heeft Donderdag de bespreking voortgezet van het verslag van M. PuSiScmier over de rechstreek- sche belastingen en van het onderzoek in tweede lezing der verschillende arti kels van het regeeringsontwerp en van de ingediende amendementen. Het is bijzonder op de -amendemen ten dat er bespreking gevoerd werd. Een voorstel tot algeheole vrijstelling van grondlasten ten guns*e van al de kadastrale inkomsten tot 500 fr. werd verworpen. Daarna werd door de katholieke volksvertegenwoordigers MM. Allewaert van Iseghem, cn de Wouters d'Oplinter van Leuven, een belangrijk amende ment ingediend ten gunste der kroost rijke gezinnen. Men weet dat minister Houtart zelf reeds voordeelen had voorzien voor de groote families, zulks in verhouding met het getal kinderen. Het betreft lvier de grondlasten. Men weet dat .het bedrag der grondlasten wordt bekomen door 9 per cent van het kadastraal inkomen. Op de aldus beko men grondlasten vraagt' het amende ment Allewaert-do Wouters. d'Oplinder een afslag berekend door een percent, dat verschilt volgens het bedrag der grondlasten en volgens het getal kin deren. Nemen wij een voorbeeld een gezin met drie kinderen zal als afslag beko men 5 p. cent- op de grondbelasting van een kadastraal inkomen van 20.000 fr.; 6 p. c. op 10.000 fr.; 7 p. c. 8.000 fr. enz., doch bet percent mag geen 10 t.h. te boven gaan. Het percent ver- boogt dus naar gelang de belasting schuldige minder rijk is. Dit amendement werd met eene groote meerderheid aangenomen, doch het schijnt dat minister Houtart het niet zal aanvaarden, omdat bet do bcgrootingsvooruitzichten te boven gaat, en Omdat de berekening te inge wikkeld is. Immers het afslagpercent zal voor .elk getal kinderen verschillen. Wat nu de algeim'eene grondlasten betreft, men weet dat Minister Hou tart ze vaststelt op 9 p.c. van het ka dastraal inkomen. De kommissie heeft daarover echter geen stemming uitge bracht. Een amendement, vragende dat hot percent op 7 t.h. in 1932 zou ver laagd worden werd voor nader, onder zoek voorbehouden. DB PACHTWET OVER DEN OPZEG. Krachtens het oud artikel 1775. eindigden alle pachten van Ianderven, bij rechtswege bij het verstrijken van dan tijd, 'tzij door de overeenkomst, 'tzij door de wet aangewezen, zonder dat het noodig was eenige opzeg te doen. Da pachter mocht dus uitgezet worden, op staanden voet, bij het verstrijken van den paehttermijn, zonder de minste kennisgeving of verwittiging. Voortaanen dit is, met den duur der pachten, een der belangrijkste beschikkingen der nieuwe pachtwet,zal het bezit van den pacht slechts een einde kunnen nemen, zoo een opzegging van minstens 2 jaar voor het einde van den pacht gedaan wordt. In geen geval zal, zonder tweejarige opzeg, de pachter kunnen buiten gedreven worden. Dit nieuw princiep is rechtmatig ook. Op» zeggingstermijnen worden wal voorzien voor de verhuringen van hüizen, ja zelfs van appar tementen en kamers, de gebruikers van landelijke erven waren de eenigste, die ter stond, zonder voorafgaande verwittiging kon den uitgedreven worden. Op de noodlottige gevolgen van "dergelijke uitzettingen, heeft men niet verder uit te wijken; de pachters waren terstond van gezin en broodwinning beroofd en zoo zij onmiddellijk geen nieuwe hofstede konden in pacht nemen of aankoopen moesten zij noodgedwongen, in allerijl vee en alam verkoopen. Ook had deze wijziging in de wetgeving in princiepe op eenparige wijze da goedkeuring van het Parlement. Alleen de duur van den opzeg werd fel betwist. Deze duur werd ein delijk op 2' jaar bepaald. Deze verplichting opzeg ta geven, is trou wens dezelfde voor den pachter als den ver pachter, en geldt vcor alle pachten zonder welkdanig ondersch ;d. ook, zoowel de ge schrevene als de n ondelingsche, en bij be paalden of niet bfcraalden duurtijd. Deze verplichting is daarbij van openbare orde het is dus niet toegelaten overeen te komen, dat de partijen zich wederzijdseh van opzeg ging ontslagen of den duur van den opzeg verkorten, dit ten minste vooraleer de opzeg ging gedaan wordt. Diensvolgens wordt alle daarmee strijdige overeenkomst slechts geldig aangegaan, na de opzegging, en voor zooveel zij voortvloeit uit een geloofwaardige akte of: uit eene verklaring op ondervraging afgelegd voor den vrederechter van het Kanton, waar het goed gelegen is. Het geval kan zich voordoen, wannser b. v. de pachter na den opzeg van 2 jaar ontvangen te hebben, de gelegenheid heeft, onmiddellijk eene andere boerderij in pacht te nemen cf aan te koopen. Dan kan er akkoord getroffen worden om den duur van den gegeven opzeg te verkorten maar dit akkoord most 't zij vóór notaris, 't zij vóó». vrederechter bevestigd worden. Vóór de opzegging, is elk strijdig beding van gaener waarde. Alle strijdige gebruiken h fortiori, altijd. Bemerkingent I. Deze opzeg van 2 jaar is van toepassing op al de pachtovereenkomsten, door de nieuwe pachtwet beheerd. In prin ciepe op al deze gesloten na 30 Maart 1929. 2. Deze opzeg is niet van toepassing op de pachtovereenkomsten, die tot voorwerp heb ben een duur van min dan een jaar (Alinea 7 art. 7) De pacht neemt insgelijks, van rechts wege een einde, wanneer zij een onderdeel of aanhangsel is van eene arbeidsovereenkomst, en dit automatisch met den eersten vervaldag na de verbreking der arbeidsovereenkomst. (Alinea van artikel 7) 3. De opzeg is maar van 3 maand, wanneer het gronden betreft, uit reden van openbaar nut onteigend of verworven, alsook bouw gronden en deze tot de nijverheid bestemd, en als zulkdanig aangewezen en betiteld bij het sluiten van den pacht, (alinea 5 van art. 7) Buiten deze gevallen is da opzeg altijd van 2 jaar. 4. De opzeg dienc beteekend por deurwaar der of aanbevolen schrijven, en dit op straf van nietigheid, (alinea 6 van art.7) Hoe moat men dezen termijn van 2 jaar rekenen Zooals hierboven werd gezegd, is de termijn van opzeg van 2 jaar, vóór het verstrijken van den pacht, met bepaalden duur en voor de pachten zonder bepaalden duur, 2 jaar vóór het tijdstip bepaald voor het vertrek.In voor komend geval wordt de termijn derwijze ver lengd, dat het gebruik eindige op de datums voor het vertrek, vastgesteld door de paeht, of bij gebrek aan pacht, door het plaatselijk gebruik. Het geldt hier twee voile jaren «deux années franches». De dag waarop de opzeg gegeven wordt en de dag voor dewelke hij gegeven wordt; tellen niet in den termijn. Dies a quo en dies ad quem», dienen niet bijgerekend. De datum, van af denwelke de 2 jaar moe ten gerekend worden, is niet do dag, waarop de opzeg beteekend wordt. De datum, die als basis dienen moet, is de datum waarop de paeht verstrijkt, 't zij door de overeenkomst, 't zij door het plaatselijk gebruik. Andre RODEN BACH, Doctor in Rechten. Slachtoffers der Duitschers Voor eene deportatierente M. Jozef Clynmans, katholiek volksvertegenwoordiger voor Leu ven, heeft, samen met andere pax lenientsleden, in de Kamer een wetsvoorstel ingediend, dat door onze weggevoerden en opgeeisoh- ten voorzeker met grootè vreugde zal onthaald worden. Het betreft de instelling van eene deportatie rente, ten gunste van onze «Z. A. B's Of onze weggevoerden deze be looning verdienen Niemand zal er aan twijfelen. In zijne memorie van toelichting rechtvaardigt M. Clymans ten volle deze hei-vor ming. De gedeporteerden en opge- eisehten werden van hun haardste den weggerukt door den bezetter, gedurende lange niaanden van vrouw en kinderen en van al wat hun duurbaar is gescheiden Ondergebracht in tenten, in vui le barakken, slapen op vochtig stroo of smerige planken, buiten al le regels van gezondheid, zonder verwarming in den winter, in de grootste vuiligheid, zonder schoon linnen, met gescheurde kleeren, opgevreten door ongedierte, op el lendige wijze gevoed aan 60 pfen- nig per dag en per man; ziek van al de ontberingen en van al de li chamelijke en moreele uitputting, zonder andere geneesmiddelen dan «ammoniakvocht)) en «aspirine», het eenige wat er te vinden was in diegenen aangedaan en ze waren de groote meerderheid die held haftig hebben geweigerd den ar beid te verrichten dien de Duitsche dwingeland hun oplegde of die den -er- PLAATSEN WAAR DE GEVESTIGD IS Hoofdzetel-. St. Baafsplaats,18, Gent BijzetelAbeelstraat, 2, Ronse. Bijhuizen Aalst, Aclter, Audenaer- de, Berchem (bij Audenaerde), Den- cermonde, Deynze, Doornijk, Edin- gen, Eecloo, Evergem, Gceraerds» bergen, Hamme, Herzele, Lokeren, Maldegem, Sottegern, Waesmunster, VVetteren, Zele. Agentschappen in de bizonderste gemeenten der provincie. 1652 fer, door meest al de oudstrijders vrijwillig gebracht, veel grooter is dat wat de weggevoerden veelal slechts ongevraagd hebben moeteni verduren daarom ook wordt be paald dat de rente sledhts 2/3 zal bedragen van die der oudstrijders voor de frontstrepen. Waar het geld gehaald Het spreekt van zelfs dat het verleenen van zulke rente veel geld zal kosten. Doch M. Clynmans wijst de regeering op de middelen over dewelke zij kan beschikken Krachtens artikel 232 en artikel 233 van het 8e deel van het Ver drag van Versailles, is Belgie schuldeischer van Duitscliland we gens door dit land niet betaalde loon aan dè gedeporteerden of op- geeischten. Dit bedrag berekend naar rato van zes frank voor een gemid deld getal van 100 dagen deporta tie, Voor eiken betrokkene be loopt, alles te zarnen genomen, 144 miljoen goud-frank. Duitsdhland heeft aangenomen deze som te be talen. Wordt zij gekapitaliseerd, dan zal zij ruim voldoende zijn om de rente uit te betalen, door dit voorstel voorzien. Derwijze zal het Vaderland het recht erkennen op het herstellen van de verwoestingen door de de portaties teweeggebracht bij de ongelukkige joorlogssladhtoffers. De Regeering heeft weliswaar de verdiensten van de gedeporteerden erkend toen zij, gedeeltelijk, de de apotheek van 'de gedeporteer-stoffelijke schade vergoedde, door denkampen:' de fmniensclielijkstejde slachtoffers ondergaan. Zij en afschuwelijkste behandelingenheeft hun bovendien een nationale erkentelijkheidshulde gebracht, toen zij, in April 1922, het eere- kruis der Gedeporteerden instelde. Het is uoodig dit werk van her stel, ten voordeele Van de gedepor- moed hadden dit werk te sabotee- j teerden, te voltooien door de invoe ren, dat alles moet diepe sporen ring van de Deportatierente hebben nagelaten in het lichaams gestel van deze burgerlijke oor logshelden, De voornaamste bepalingen van het wetsvoorstel luiden Er wordt ten voordeele van de gedeporteerden of opgeeischten, voerden, opgeeischten, politiek enidie den leeftijd van 45 jaar. hebben burgerlijke gevangenen van Belgie j bereikt op den dag van het in wer- die bij voortduur in betrekking king treden dezer wet, eene jaar- staat met de weggevoerden, weet lij ksche rente gevestigd, bedra- wat al verwoestingen onder deze'gende de 2/3 van het maximum menschen wei-den gezaaid door voortijdig overlijden, verzwaring van invaliditeit en voorbarige sleet van hun lichaam. Diensvolgens, schijnt het billijk en zelfs noodzakelijk dat het Land, ten einde eene schuld te vereffenen jegens zijne kinderen die aan den lijve lijden wegens hunne daden uit vaderlandsliefde gesteld, aan deze dappere burgerlijke slachtof fers van den oorlog eene jaarïijk- sehe rente zou toekennen, hetgeen toch maar eene geringe schadeloos stelling wezen zou. Het is onbetwistbaar dat het of- Nopens het verblijf onzer Vorsten te Héliopolis, vernemen wij dat Koning Albert en-Koningin Elisabeth, geheel den dag daar hebben verbleven. Negentien jaren geleden, .heeft Ko ning Albert de grondvesten zien leggen der stad cn nu kon hij de volledige af werking 'dier stad bewonderen. Baron Jan Empain, die de Koninklij ke bezoekers ontving, zegde dat zijn vader hem met fierheid zou ontvangen hebben in die stad, die hij gebouwd heeft. Die Koning antwoordde en maakte den lof van dien groolen man, helaas te vroeg verdwenen, die van deze stad, slecihts- vroeger een zandvlakte, thans een der schoonste steden van Alexan dre is geworden. In de groote hall van het Palace werd Kolonel Chabeau aan den Koning der rente wegens frontstrepen. De uitkeering van deze rente gec'hiedt bij voorbaat op 2 Januari van ieder jaar, en de eerste maal met terugwerkende kracht op .2 Januari 1930. De weduwe, de weezen van teil minste 18 jaar of de ascendenten, broeders of zusters, waarvan de gedeporteerden de kostwinners wa ren, blijven de rente trekken na den dood dezer laatsten. Hertrouwt de weduwe, dan wordt 'de rente uit gekeerd aan de minderjarige kin deren van minder dan 18 jaar, ge boren uit het huwelijk met den ge deporteerde. voorgesteld, alsook de afgevaardigin gen van de Belgische en der Verbonde ne oud-strijders. De Koning beeft dan do stad Hélio polis doorloopen, om zich een nog boter gedacht te kunnen geven, op welka moderne wijze alles is ingericht. Kolonel Chabeau.stelde dan aan Zij ne Majesteit al zijne vrienden voor, dia hij bedankte over de getrouwheid aart het vaandel. Vervolgens brachten de Belgische Vorsten een bezoek aan do hoofdkerk, waar zij werden ontvangen door Mgr Girard, oimringd van de gees telijkheid. De prelaat richtte eenige woorden van welkom tot onze Vorsten. In do Kerk speelde de orgels do «Brabant Qonne» en na een oogenblik ingetogen heid, daalde men in do crypte, waar op het graf van baron Empain, door den Koning een prachtige kroon werd nes dorgelegd.

De Volksstem | 1930 | | pagina 1