^8 !a 't zIgM van 't Bank voor Oost-Vlaanderen Vrijdag jfüfaart 1950 Hoogere Landbouwraad Het gevonden lijk te hele. SowjefS'Unie en Vaticaan Verkoop van Kinderen in Silezië KAMER De zoogezegde moord (e Antwerpen Onze Vorsten in Egypte Frank Heine veroordeeld Diamantendiefstal Wie Spaart, Vergaart Volksfilosofie XXXio JAARGANG NUMMER 72 Kerkstraat, 9 «n 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Ceatiomen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. H. Gontran ÏZon®p5,4CZoflal6,!3 N. M. 30 E. K. 6 'Publiciteit luiten Arrondissement AALST HlUUlü Kent g'uw streek En kent g'het gehoon er van Ik begin te peinzen van neen. 'k Zat overlijd op den trein van Denderleeuw naar-Geeraardsber- genen 'k keek bijkansmijn oogenuit. Ge zult me zeggen wel dat en is geen nimws Wat is er daar aan gelegen en wat is er langs die spoor laan te zien Wat er te bekijken valt is 't beschouwen weerd aiwaro het maar ouder folklorist opzicht, Ik begin 'tvertelsel We rijden de nieuwerwetsche spoorhalievanLeeuw uit verre boven den spiegel der zee «n der aanpalende landerijen en stra ten. Hoe de ijzeren wegman non daar uit geraken,dat weet Ons Heer, docb ik niet 't Zjn al riggels of spoorstaven uio ge ontwaart... we draaien den hoek om en de prachtige kerk van Den derleeuw staat daar te prijken in al haren schoonen gothiek met eigen- aardigen toren. Moesten we in dien tempel ons hoofd hiunensteken we zouden ons zot kijken naar al die antieke en welgepaste meubelen, zonder dien bijzouderen trant van bouwkunde te vergeten op te merken. Da's voor een anderen keer, want we bollen voort. De Brabantscbe weiden komen te voorschijn en 't weelderige en voor name dorp Liodekerke verspreidt zijn eigen schoonheid, terwijl langs den den anderen kant der baan 't dicht bebouwde Iddergem, of beter in de volkstaal Eoregem, zijn kleine docb kun tigo kerk iaat bewonderen. We rolion voort en do plompe achthoekige toren op de herstelde gothioke kerk van Denderhautem uit de XIII eeuw Steekt zijn kop omhoog. Wo moeten goed kijken om dat mo nument gewaar te worden, doch men- schen die verstandige oogen in het hoofd hebben hespeuren alles wat ons niet mag ontgaan. We maakten halt en we zijn te Okegem, da's zoo een dorp op zijn eigen en op zijn ééntje, De tempel Gods is er wel lo klein, doch proper- kens versierd van binnen. Ik zie geern da geschikkrde vensters door Eerw. Pastoor Ciiockaert ingezst en die af beeldingen zijn niet te misprijzen, ja, in hoc lando. Die medaillons der Onbevlekto, van St Joseph, van Ste Barbara, van St Jan de Evangelist, van Ste Clara en van St Augustinus zoowel als de groepen in de pracht- Vanstors van het koor De opdracht van Maria in den tempel en de gene zing van een zieke door Sint Antonius En mijt, die hier vereerd, gediend, gebedevaard wordt, zijn kiaar en g< schikt van kleur-n, toon en teekening. De oude pastorij met de wapens der voormalige abdij van Ninove boven de ingangdeur en (ton Norbertijn- schen stijl van de jaren 1600 staat me fel aan. Zulke pastoorshuiz^n vindt men nog te Denderhautem ('t trekt er toch wat op) te Oultre, te Voorde en elders in 't omliggende van Ninove. De versterkte fortpastoroeie woning van Denderleeuw valt ook in da bo- vongemelde katogorie en behoorde vroeger insgelijks aan de Paters Premonstratenters. Op die hoogvlakte daar rijst statig de nieuwe gothieke kerk vau Pamel, met haren iudrnkwekkenden toren, wiens bouwmeester iu 't begin der XX' eeuw M. Goethals van Aalst was.'t Is een pracht van een gebouw, uiterst goed verlicht door hooge vens ters en de plaats in zod een huis Gods ontbreekt |niet. weest er van ver zekerd. Ginder op dien heuvel, die uitsteekt een kwartier gaans van Pamels mo nument verheft zich de kerk van Lee- kerg met den groep huizen en rond de kruin van den zoo al op eens kiim- menden berg. Een schilderachtig zicht geniet men hier op 't eerste hoekje van Payotten- land, dat door den kronkelenden Den* Agentsehap Haves, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rus de Richelieu, SESi Parijs Breams Buildings, 3, Lendres, E. O. i. der van de Vlaanders wordt afgesne den en afgescheiden. 't Gesticht der Broeders van Sint Gabriël op de grenzen van Liode kerke en bet nieuwe Zusterskloostor te Pamel zoo ruim opgevat en ge bouwd brengen het hunne bij om die streek nog mooier te doen uitkomen. Ons stoompaard hijgt,kucht, zucht, grijnst, blaast, raast, remt... en we zijn te Ninove. ('t Vervolgt). MARC, De lioogere Landbouwraad vergader de Woensdag morgend in het Paleis der akademien onder voorzitterschap van M. baron d'Huart, senator, omringd van de heeren senators Limage en Claus. M. Molitor bestuurder van het Insti tuut van Chadecq, sprak over de aard appelen en prees de nijverheidsbenut- tiging derzelve aan. Een wensclv strekkende tot het in stellen eener kommissie voor bestudee ring van 'het vraagstuk zal worden over gemaakt aan het ministerie van land bouw. M. Mol Ié sprak van de toloverecn- komst die voor de landbouwers veel be lang biedt, M. VandeTvaeren gaf verslag over de werking der konf eren tie van Geneve in die zaak. De bekomen uitslag ia eerder mager. Alle hoop is echter niet verlo ren van beter resultaat te bereiken. M. Origer kloeg over zekere maatre gelen schadelijk voor den afzet van Belgisch vee in Luxemburg. De Belgi sche landbouwers worden, in weerwil van het ekonomisch akkoord in veel na-' dceliger voorwaarden gesteld dan deze van het Groot Hertogdom. De regeering zal hierop gewezen wor den. DE ANDERE VERMISTE VROUWEN Naar aanleiding van de ontdekking vau het v e r m ink te v r o u we n 1 i j k te Ze I e werd, naar wij gisteren reeds mede deelde, de vermissing bekend gemaakt, bij het gerecht, van nog een twaalftal andore vrouwen. Men moot hieraan echter geen bij zondere gevolgtrekkingen vastknoopen, en veronderstellen, nat, in het Oender- mond scihc twaalf geheimzinnige ver dwijningen zijn gebeurd, die evenveel misdaden zouden zijn. Dit is niet lvet geval. Over 't algemeen betreft het slechts een liefdegeschiedenis. Ook het geheimzinnige rondom de verdwijning van Maria Stas wordt ■aandeweg opgehelderd. Volgens de gegevens welke Ihiet ge recht. tot dusver heeft bijeengebracht, is Maria Stas. van Donderdag' tot Vrij dag, den dag namelijk waarop zij ver dween, te Gent geweest. Met haar ge zelschap van drie heeren uit Aalst, die zich uit eigen beweging te Denderrmon- de hebben aangemeld, 13 zij in een dans gelegenheid geweest nabij het voorma lige Zuidstation, daarna in een eethuis. Om 3 u. 's morgens, reed het gezelschap naar Aalst, waar werd geslapen. Van Aalst ging ixnen naar Zele. Volgens, zekere geruchten, welke hier de ronde doen heeft men reeds zooveel inlichtingen verzameld, dat men spoe dig Maria Stas zou ontdekken. De ge beurtenissen zullen dit moeten beves tigen. Het vermiste dienstmeisje zou zich om een persoonlijke rede schuil houden. Men zou dus tot bet vertrekpunt lerugkeeren de ontdekking van het geheimzinnige, onkennelijke lijk. Aan- knoopingspunten zijn hier echter wei nig aanwezig, in geheel het land wor den nasporingen gedaan naar vermiste vrouwen, die eenigszins aan de per soonsbeschrijving van het lijk beant woorden. Zal men de identiteit kunnen ontdekken Moest het gerecht met ze kerheid kunneij weten waar het lijk in het water is geworpen, dan zou reeds een groote stap in het onderzoek ge daan zijn. MARIE STAS VERBLIJFT TE LEUVEN Uit vertrouwbare bron vernemen wij dat Maria Theresia Stas, dienstmeid te Dendermonde, Veerstraat, wier pcr- oonlijkheid zoo treffend overeenkomt met dil van het gevonden lijk te Zele, nog in leven is. Zij vertoeft lo Leuven in een pon- s.ionnaat. Dit maakt, dat door lvet ontdekken van Maria Stas, er nu nog elf vrouwen in de streek yan Dendermonde, worden vermist^ DE .WOEDE DER SOWJETS KEERT, ZICH TEGEN DEN PAUS. In de «Tribuna» staat een uitvoerig verslag van een correspondent, die door Men meldt uit Berlijn Uit een onderzoek van do Vere-eniging Kinderbescherming is gebleken, dat in het blad naar Rusland werd gezonden, Silezie herhaaldelijk kinderen verkocht over de reactie, die het Pauselijk sehrij- worden, ven en de plechtigheden in Sint-Pieter 111 Rusland hebben teweeggebracht. De sovjetpers richt zich thans voor al tegen Z. H. den Paus en Zijn gewel digen invloed op de geheele wereld. Genoemde correspondent zegt, dat in de bladen, die ihij gelezen heeft en in de illustraties, die hij zag Z. H. Pius XI en Rome op een barbaarsche wijze en met de-afschuwelijkste caricaturen werden aangevallen en bespot. De manier van dezen aanval echter getuigt énkel opnieuw van het geeste lijk en zedelijk verval van het tegen woordige Rusland. Geen Iwétenschap- pelijke weerlegging, geen. gematigd protest, enkel beschimping en bespot ting. Zoo wordt bij voorbeeld Christus' stedehouder afgebeeld als een woeden- stier, die de decreten tot sluiting der kerfcen draagt en daarmede tegen de ijzeren muren van het Kremlin aan stormt, zonder echter deze te kunnen doorbreken. Een andere caricatuur beeldt den H. Vader af voor een beeldje van de H. Theresia, waarbij Hij een bus in de hand houdt, om uit alle doelen der we reld gelden in te zamelen. Al deze caricaturen zijn er op ge maakt om do verheven wnardiglieid van den Paus zoo diep mogelijk te vergui zen. Terecht wijst de correspondent op het naief-onnoozole van deze dolle pro paganda der sovjets, die geen kans zien om de universeels grootheid'en betee- kenis van den H. Stoel en van Roim.e in lvet algemeen aan te vallen en daarom in machtelooze razernij tot hoon en spot hun toevlucht te nemen. ZITTINGEN van WOENSDAG 26 Maart MORGEN DZITTING De zitting vangt aan om 10 ure on der voorzitterschap van M. PÖNCELET BEGROOTING VAN LANDBOUW M. de LIEDERKERKE, kath. bij or demotie, vraagt wanneer hij zijne on dervraging zal mogen ontwikkelen over de algemeene landbouwpolitiek der re geering M. BAELS, minister zal aan zijne collegas die de interpellatie aanbelangt, vragen, te willen 'aanwezig zijn op de eerstkomende zitting. M. COLLEAUX, s,oc. is van meening dat de regeering geene ernstige land bouwpolitiek voeren kan niiet ecne be- grooting van 38 miljoen, als wanneer de gezamentlijke begrootingen tien miljard bedragen. Spreker verwijt aan do regocring de uitwijking der landbouwers naar Kongo niot te bevorderen. M. PERIQUET spreekt van de lijs tervangst en beknibbelt hot desbetref fend ministerieel besluit. Spreker heeft het vervolgens over de landbouwcrisis en keurt alle protectionnism af, die niet kan opgaa-n voor een land van een zak- c.Oïk groot. M. SANDRONT, kath. Als de socia listen aan 't bewind zijn spreken zij anders. M. MASSON, lib., zegt dat de Fran- sche socialisten uit het Zuiden de pro tectionistische maatregelen der Fran- sehe regeering gesteund hebben. M. PERIQUET, socialist, beweert dat •.ocialisten sinds lang de iandbou- te verkrijgen. Anderzijds wordt uit Parijs gemeld: De bond voor de bescherming van het kind komt in de Parijzer pers op, tegen een gewoonte die im Duitschland Jpcginf. ingevoerd te worden, vooral in Silesië, te weten de kindorverkoop. Ouders die in nood verkeeren namen de gewoonte aan daaraan te verhelpen, door een of twee hunner kinderen af te staan. In de bladen vindt merj vele ver koopsaanbiedingen van jongentjes >of meisjes. Die aanbiedingen (gaan uit vaè ontaarde moecters, welke die verkoopon voorstellen in bewoordingen die veel" gelijkenis hebben met de prijzen van oen dier of van een voorwerp waarvan men af wil zijn. Eene moèder van drie kinderen trachtte die te verkoopen tegen 1000 mark per kind. I11 Beneden Silesie vatte een werk man, vader van negen kinderen, die in ernstige financieelien geldnood ver keerde, het plan op een der kleintjes per opbod te verkoopon. De politie moest reeds meermaals, op treden om die gemeene koopen te ver hinderen. de wers op 'het dreigend gevaar hebben ge wezen; het meerendeel hebben gronden gehuurd aan te hooge prijzen. 'M. SANDRONT. Het zijn niet de socialisten alleen die landbouwers heb ben verwittigd. M. RUTTEN, kath. vindt dat de re- goering zich meer zou moeten bekom meren met de moesteelt. M. JOUREZ zou wilion dat de Staat dc kosten der landbouwoptelling te zij nen laste neme. Men hoort nog M. CHALMET en de zitting wordt geheven om 12 ure. NAMIDDAGZITTING In dc namiddagzitting om 2 ure on der voorzitterschap van M. Max HAL- LET keurde de Kamer na breedvoerige juridische* debatten nog enkele artikelen goed van het wetsontwerp betreffende de pachte-n op lang termijn en volein digde de gespreking van het wetsvoor stel in.tweede lezing. De zitting wordt pm 5,45 u. geheven. EEN KWAKKEL VAN BELANG Sommige bladen hadden het nieuw» verspreid dat een zekere Ihandelshe- diende, Edgard Dewulf, geboren te Lae-- ken in 1890. en woonachtig te Brussel, Een vader van drie kinderen, die in Beenhouwersstraat, 27, bij de policie to financieele moeilijkheden was geraakt, Brussel van het feit verdacht dat hij to vroeg voor elk van zijn kinderen een Antwerpen zijne vrouw vermoord had» prijs van duizend mark. Met het geld j De man verklaarde dat hij zicth Za- wilde hij een zaak oprichten. terdag naar Antwerpen had begeven* Een andere vader had meubelen op Hij ontmoette er zijn vrouw, Mladeleino afbetaling gekocht; toen hij zijn schuld De Rouck, herkomstig uit ScheLdewin- niet kon betalen en de leverancier dreigde de meubelen terug te nemcr^ poogde hij zijn vierjarig dochterken te verkoopen. die doke, en geboren op 31 Mei 1904, het echtelijk huls had verlaten. Van de De Keyscrlei, waart ze elkaaé waren tegengekomen, begaven njan en De Vereeniging voor kinderbescher- vrouw zich naar den linkeroever, waai* ming gelukte er niet in den man te ze een tijdje op Ste Anna doorbrachten, overtuigen van de minderwaardigheid De man voegde er dan met de bijvoe- van zijn besluit, zoodat de politie don verkoop yan het kind moest verhinde ren. Een arbeider uit eon kleine stad, va der van negen kinderen, wilde een van hen verkoopen om zijn financieele zor gen kwijt te geraken. Uit een brief, die in beslag werd genomen, bleek dat de ging van een heele reeks bijzonderhe- d-en aar. toe, dat 'hij zijne vrouw ver wurgd had en het lijkin de Schelde had geworpen. De politie van Brussel verwittigde deze van Antwerpen en dadelijk ging men over tot een uitgebreid onderzoek. Thans, blijkt dat men -met een krank- vader alle goede hoedanigheden van zijn zinnige te doen heeft en gansch.het ver- kind uitvoerig had beschreven om een haal een product is van zijn ziekelijk zoo hoog orvogelijken prijs voor Ihet kind brein- 'De ongelukkige welke eene schedel boring had ondergaan deed den laatsten tijd heel zonderling eoi wel zoodanig dat zijne vrouw die hij beweert te hebben vermoord, het echtelijk dak was ont vlucht. Zij bevindt zich voor het oogon- blik te Brussel. De Belgische Vorsten hebben Dins dag avond aan boord, een afscheids maal gegeven aan de officieren van het yacht «Kassed Theid». Koning Albert zal vervolgens naar Alexandrie vertrekken, ten einde bij tijds te Brussel te zijn, voor het vieren yan zijn verjaardag, Maandag 7n Aprfl. ZES MAAND GEHANG De lekkere Albert Frank-Heine ver scheen Woensdag morgen voor de 17e kamer der boetstraffelijke rechtbank van Brussel, onder betichting van in menging in openbare ambten. De ke rel was in dienst eener private agencie van inlichtingen en werd gelast met twee onderzoeken, waarvan het een in verband was met een echtscheiding. Den 4 November 1929 begaf hij zich bij Mej. De B..., Maesatraat, en den 24 November bij Mad. D., Rijke Ivlaren- slraat. Aan die personen zegde hij dat hij tot de^policie behoorde. Bij mad D. deed hij eene uitzoeking en legde beslag op sommige voorwerpen. De rechtbank hieeffc Frank-Heine «tot 6 maand gevang verwezen. Een reiziger eener Antwerpscihc fir ma heeft eene belangrijke partij dia manten te Londen verloren. De reiziger in kwestie ia M. Arnold K. die Zondag uit Antwerpen te Lon den was aangekomen drager van een partij diamanten van verschillende grootte, opgeborgen in een lederen brie- ventasch en toebehoorende aan die fir ma Weynberg van Antwerpen. Te Holbonne waar hij in een auto bus stapte, verzekerde hij zich nog in het bezit te zijn van zijn brieventesch. Bij liet verlaten van den autobus stelde hij vast met ontzetting dat zijn brieventesch verdwenen was. M. K. begrijpt niet hoe de 'diefstal heeft kunnen plaats hebben. Hij heeft geen verdachte personen gezien. Niet temin verhaastte hij zich de politie te verwittigen die een onderzoek instel- de. De politic weet dat in de wijk IIol- borne een internationale dievenbende bestaat. M. K. werd reeds bij vroegere bezoeken te Londen door verdachte per sonen gevolgd maar hij kan hun altijd ontsnappen. Gisteren avond had dö politié nog geen [spoor van de dieven ontdekt* Voorzichtige en verstandige SPAARDERS nemen een Spaarboekje hij de WINSTGEVENDE RENTE, VOLKOMENE ZEKERHEID 1652 Hoe bewijzen de Amerikanen dat ze praktisch zijn 7 DoQr het feit dat ze den katholieken godsdienst bevorderen, omdat het be oefenen ervan de politiekosten vermin dert. Dat is nu eens eene echte bespa ring, en ge ziet het, "t en is zoo moei lijk niet. Welk spreekwoord verliezen sommi ge financiers uit het oog Sclhoenmaker, blijf bij uwen l3»esi! Welk verband bestaat er tusschen «bezuiniging» en «konijnenvel» Bezuiniging is de naam dio aan vijf zeventig dingen wordt gegeven. Konijnenvel, daarentegen, draagt «n dei» pelsenhandel vijf en zeventig namen. Voeg daarbij dat men de vrijheid op vijf en zeventig verschillige manieren kan verstaan; aa 't zal u niet verwon deren dat het op onzen aardbodet^ eq soms zoo raar toegaat. Wat Is een spirit 7 Iemand die, in zijn ongeloof, ziJ-« nen tijd niet wil afwachten. Daarin doet hij gelijk Lucifer en onze eerste vader Adam, toen deze in den appel beet. De spiriten zouden meer willen weten van het hiernamaals dan ze moe ten weten, of wat God wil. Die waarhe- heden van het kristen geloof, met be trekking tot het hiernamaals, zetten zo van kant; die zijn te lastig volgens iben* Ze zouden over dood en lijden heen wil len stappen; maar 't gaat niet. Daarom zijn zo antikatholiek. Spiritisme is zoo oud als de vervallen mensoh, die aart den last niet kan gewenrten. Bij 't prin ciep komen in de praktijk natuur-* lijk nog klodden cn vodden in het spU» ritisme l!!,JS

De Volksstem | 1930 | | pagina 1