8 DsBspiaj van't Ministerie van Laaitaw tn is Hst Eeuwfeest van Onafhankelijkheid Bsnk voor Oosf-Vlaafiifargn Dinsdag April 1930 De Eeuweling van Poesele O.L. Vrouw van Lourdes Lijk in een waterput gevonden te Sint-]\iklaas Moderne Handelsmethoden Moordpoging te Rymenam. Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 414. XXXI? JAARGANG NUMMER 81 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Qondt. fullieileit luiten het Arrondissement AALST Agentschap Paras, Adolf httalaan, 13, te Brussel Rue ie Richelieu, Parijs Breams Buildings, 0, Londres, E. C. 4. «uu mm.iits'-ri-tauea H. Dsnysius Zonop5,17Zona!6,29 V. M. 13 L. K. 20 Wij lezen in 't puik verslag van volks vertegenwoordiger J-Van den Eynde over de begrooting van het Ministerie van Landbouw Onze Begrooting voorziet toelagen ten voordeele van den Middenstand. Alet op rechte voldoening heeft de Commissie kennis genomen van het feit dat de goede gevoelens van den Minister zich in daden hebben omgezet waarvan de ver strek kende beteekenis in de komende jaren zal worden gevoeld. Om den syndikalen geest te versterken heeft de achtbare Minister van de be- rcepsvereenigingen, interprofessioneel en economische vereenigiagen den hoek steen gemaakt van het gebouw eener werkelijke vertegenwoordiging bij ver kiezing, door het oprichten van Kamers van Ambachten en Neringen, Om de vorming te vergemakkelijken heeft hij aan het Parlement van wets ontwerp voorgelegd tot regeling een den leertijd in den ambachten en neringen. Om het crediet van den middenstand te ontwikkelen heeft hij tot tweemaal de instemming van de Kamer verkregen; de wet van 29 April 1929, tot inrichting van een crediei van voorschotten op gemid delden termijn, nuttig voor de omvor ming van de ambachtsuitrusting; de wet van 11 Mei 1929, waarbij eene centrale kas \an het kiein beroepskrediet wordt gestemd, welke kas het handeisbisconto op korten termijn zal waarnemen, door tusschenkomst van vereenigingen van onderling crediet. Het is de groote trilogie de vereeni- ging, de vorming, het crediet -, waarvan het initiatief moet komen van den Staat, en waarvan de verwezenlijking zal tot stand kernen door de werkelijke samen werking van de belanghebbenden. Door deze te gelijkertijd wetenschap pelijke en experimenteele politiek zal de middenstand zijn economischen toestand kunnen handhaven en zijn invloed in het burgerlijk leven kunnen vermeerderen. De indieners, die de vraagstukken van den middenstand hebben bestudeerd, hebben niets anders voorgesteld buiten dit drievoudig gebied en uit de ondervin ding van het buitenland is ook niet anders gebleken. De Commissie legt ook den nadruk op het feit dat voor de eerste maal het Ambt rekening houdt met de'tegenwoordige geldwaarde en bijna eene per equatie tot stand brengt va de eenheiustoelagen verleend in 1913, maar door een bijna onverklaarbare inconsequentie beschikt het Ambt van Ambachtenen Neringen, om de bestuurlijke werking van een ver tienvoudigd getal zaken te verzekeren, nog slechts over beperkte kaders. De traagheid in het uitbetalen van de toelagen hebben de werkzaamheid van de Kamers van Ambachten en Neringen verlamd, hebben de vereenigingen, die de eereloonan voor de tusschentijdige lessen voorgeschoten hebben, ontmoe digd, de syndicaten van leerlingschap gedwongen hun toevlucht te nemen tot credietinrichtingen om aan hunne leer jongens de premiën uil te keeren die men in ministerieele brieven erkende hun schuldig te zijn. Op grond van deze klachten, die altijd aa; groeien, hebben de leden van de Commissie getracht door te dringen tot de oorzaken van een toestand die niet kan blijven duren zoo men niet de economie van deze zoo wijze en zoo aanbevelenswaardige politiek van den Minister wil te niet doen. De inkrimping van het uitvoerend per soneel van het Ambt is het gevolg van een nieuwen kader waarin het verkleind is. Deze verkleining beantwoordt onte gensprekelijk aan eene onderschatting van de belangrijkheid van wat er te ver richten is en van de bezorgdheid die de Ambachten en Neringen verdienen. Die onderschatting komt voort uit eene on voldoende kennis van de grondgegevens van de getalsterkte van degenen die afhangen van de Ambachten en Neringen en van hun aandeel in de fiskale lasten. De heer Minister Baels zal zijn werk bevestigen naar de mate waarin hij, over de slecht ingelichte meening, zal kunnen beroep doen op de beter ingelichte. Maar wanneer men door de cijfers zal voorgelicht zijn, zal men niet meer aan nemen dat in een gemengd ministerieel Departement vier algc-meene besturen worden toegekend aan de zaken van den landelijken middenstand, dan wanneer men liet eenig algemeen bestuur dat se dert twintig jaar bestond voor den sle delijken middenstand opheft dat men van de 55 opstellers en klerken er slechts twee beschikbaar steft voor liet Ambt van den Middenstand dat in eene begroo ting van 98 millioen er slechts 3 1/2 mil- lioen voor het Ambt van den Midden stand is uitgetrokken. Eens de hoofdzaak van een toestand, die eindigen moet, in het licht gesteld, bleef er nog na te gaan hoe men op ze kere en spoedige wijzen tot een oplossing zou kunnen komen. Op vaste tijdstippen doet de landbouw algemeene optellingen de nijverheid doet dit ook. Het kost veel geld, de uit slag is soms twijfelachtig en het duurt altijd lang. Voor de lar.dbouwoptellingen staat op de Begrooting voor 1930- reeds één millioen uitgetrokken. De nijverheids optelling treedt op meer dan een plaats op het traditioneel gebied van 't ambacht, en ondanks de controle, zijn de inlichtin gen betwistbaar. En er zijn jaren noodig geweest voor de publicatie van de groote optellingen. Eene optelling van de ambachten en neringen zou, voor het doel dat wij na streven, slechts de helft opleveren van de nuttige documentatie. Het is aan de toezichtdiensten van de belastingen dat men het geheele aandeel moet vragen van de ambachten en neringen in de Staatsbegrooting. En aan dezelfde bron zou men de quinfitatieve beroepsstatistiek vinden. Om deze berekeningen te doen zou de Regeering kunnen beroep doen op de tijdelijke diensten van hare talrijke agenten die thans eene wedde van beschikbaarheid trekken. De opzoekingen zouden ten andere kunnen gaan over een geheel afgesloten dienstjaar. 1928 bij voorbeeld, en zich beperken tot; een dertigtal bepaalde beroepen. De indruk dien men daarv«n zou krijgen zou voldoende zijn om aan het ambt de plaats ie geven die. het wer kelijk toekomt, en voor den m nister zou de uitvoering van het programma- dat hij bij het indienen van de Begrootin^j voor 1929 heeft geschetst, vergemakke lijken, M. AUGUST VER MEDISCH Het is dus op 25 Mei aanstaande dat de Oost Vlaamsche gemeente Poesele in volle feest, zal zijn, ter eere van haar honderdjarigen inwoner, M. Ayg. Vermeirsoh. Do eeuweling is. wat men mag zeg gen een prachtige ouderling. Hij kaarsrecht, statig van gang, rijzig van gestalte (hij moei 1 meter 80). Daar bij blakend van gezondheid, eene ster ke maag, jeugdig lvart, goed bewaard gezicht, tamelijk goed gehoor en frisch van geheugen. Hij is geboortig van Meigem en was de oudste van een ge zin van zeven kindoren. Van zijne pril le jeugd moest hij reeds duchtig wer ken en de arbeid heeft hom nooit af geschrikt. Neen, het werk verslijt don mensch niet, integendeel, het bewaart hem, daarvan is de eeuweling van Poe sele het levend bewijs. De oorzaak van zijn lang leven Matigheid en arbeid.August deed gaar ne mee, maar nooit in overdaad. «Met karncmelkpap, aardappelen, rogge brood en een stuk spek, daarmede heb ik me sterk gehouden. In mijnen jon gen tijd kreeg men geen tarwebrood te eten en... slechts tweemaal per weck een snccdje vleesch, zegt hij.» Over korten tijd leed hij aan do griep on sedert houdt bij zidh wat stiller, doch hij hoopt weldra zijne kleine bezighe den te kunnen hernemen. Brengt men hem een bezoek, hij is. ofwel aan bet smooren van een smakelijke pijp ofwel in gebed met den paternoster in de hand. Bij gunstig weder doet hij soms nog eene korte wandeling. Door zijne medeburgers wordt Aug. geëerbiedigd en bemind. Ze zijn fier op hem immers hij is voor allen een voorbeeld van burgerlijke, vaderlijke en chrislene deugden. Zc bereiden zich dan ook om zijn 'honderdjarig jubelfeest plechtig en prachtig te vie- 1930 BISDOM GENT 1930 Oost'Vlaanderens Bedevaart naar van 14 tot 22 iïlel Geestelijke Bosluur.Ier z. E. H. Ka nunnik Van den Ghyen. Twee bijzondere treinen. Vertrok Woensdag ii IVtci langs Parijs (II. Hart van Mtontmatre) bij do iieenreis en terugkeer Donderdag 22 Mei langs I.-isienx bij de terugreis. Voor allo inlichtingen zich to wonden tot Mevr. Van do Kori'lchevo-Gercetot, Molenstraat, 13, Aai«' of bij oen der afgevaardigden op de plakbrieven ver meid. Zondag namiddag rond 1,30 u. kwa men twee jongelingen, Seghers en De Bode, beiden omtrent 15 jaar oud en wonende te Sint Niklaas, aan den vij ver van het buitengoed van M. Michiels langs de groote baan naar Temsclie, wijk «Houten Schoen». I>e jongelingen meenden in het wa ter iets te ontdekken en bij nader on derzook bcstatigde men voor het lijk to staan eener vrouw. Aanstonds werd de politie verwittigd cn ihet lijk iut het water gehaald. In bet handtaschje bevond zien de ee-nzclvighe.idskaart, benevens enkele andere voorwerpen. De ongelukkige is Mevr. Ww Yan Nielandt-De Wit, oud 04 jaar en thans wonend te Ukkol, Alsembergschestw. De vrouw is geboren te Kemseke- Waas en verbleef vroeger te Vracene.. Denkelijk staan we (hier dus voor een ongeluk daar de vrouw heel waar schijnlijk hier op bezoek v.ras en niets tot andere daden aanleidt. De politie lieeft een onderzoek igne- stakl. Het lijk ïs tiaar het stedelijk gast huis overgebraciht. FEESTROOSTER 1930 Algemeen programma van de voor naamste feesten en plechtigheden BRUSSEL 7 April, 19 Juli, 2 Oogst, 6 September en 10 November: Militaire taptoes. 13 April Optocht van de Boogsohut- tersgilden van Belgie. 17 MeiOpening vin de Tentoon- stftlling der Belgische kunst sedert 1930. 25 MeiMilitair vliegfeest. 5, 7, 8 en 9 Juni: Grooi militair feest. Wedersamenstelling van geschiadkun* dige tornooien ringrijdan, ringsteken, anx., mot kostumen van het verleden. 15 Juni, 10 Oogst en 7 September Erusselsohe Ommegang. Wedersamen stelling van de Zavelommsgang uit de XVIe eeuw. 20 JuliVlKggen* en Juweelen stoet van de Gilden van Belgie. 21 Juli Te Deum; Feestmaal van de EurgemeesterS; Vaderlandsch feest. 22 Juli: Inhuldiging van het Olym pisch Stadion. 23 Juli en 3 Oogit: Groote geschied kundige stoet. Interprovinciale optoch vocrstellende de voornaamste feiten uit de geschiedenis van Bolgie. 24 Juli: Vuurwerk van het eeuwfeest. 26 en 27 Juli, 9, 11, 17, 23. 24 en 30 Oogst, 1 September Croote muiisk- cyclus. Muziekuitvoeringen door da vcornaamste muziek- en zangvereni gingen van Belgie en het buitenland, 15 OogstMuziek en danspartij, 24 en 80 Oogst, 14 September: Mo* derne lichtstoet- Toover ehiig vertoon van de eleotriciteitstoepassingen. Wa gend* met electrische verliohting en trekkracht. 14 September: Nationale Arbaidsten- toor stelling. 20 tot 23 September: Hulde aan de Helden van 1830. Mei-October Historische tentoon stelling van 1830. 1 Juni tot 30 September: Versiering en algemeene verlichting van de stad. 1 Mei tot 30 September: Voortdurend muziekfeest. ANTWERPEN 26 April: Opening van de Wereldten toonstelling van Koloniën, Zeevaart en Vlaamsche Kunst. 31 Mei: Opening van den Tentoon stelling van Viaamscho Kunst- 29 Juni Militair feest. 27 Juli: Koninklijk bezoek- Koloniale feesten. Venitiaansch nachtfeest. 27, 10 en 15 Oogst: Geschiedkundige stoet. 17 Oogst: Wereldberoemde processie van O. L, Vr. Groote muziekuitvoerin gen. Vlaggenwedstrijden. BRUGGE 6 Juli: Inwijding van 't nieuw Museum voor schilderkunst. Opening van de tentoonstelling van cude toegepaste kunst. Plechtige entvangst van de leden der Verbroedering van de 4de en 24sta linieregimenten 13 Juli en 17 Oogst: Stoet van het Guldenvlies. 27 Juli: Te Deum. Bloemenstoet naar de graven der gesneuveldo soldaten. Liebtoptocht en vuurwerk. 4 Oogst: Koninklijk bezoek. Feeste lijke verlichtingen." GENT- 11 Mei; Internationale paardenwed rennen* 29 Mei Internationale roei- en zeil wedstrijden. Groote zeevaartstoet, 29 Juni Opening van de tentoon stelling voor Bloemansierkunst. Ope ning van de Folkloristische tentoon stelling. 13Juli; Koninklijk bezoek Te Deum Geschiedkundige stoet. 23, 22 en 23 JuliLevende beelden, voorstellende «Hst Lam Gods» van de gebroeders Van Eyck- 28 September Paardenwedrennen. April tot September Sportfeosten. BERGEN 1 JuniKoninklijk bezoek. Opening van de tentoonstelling der kunstge wrochten van de oude Henegouwsohe meesters. 29 Juni. Geschiedkundige stoet. Vlaggenoptocht. Nachtfeest. 6 Juli.Groot ooncert van Belgische muziek. 13 Juli. Koloniale feesten. Militair feest- Feestelijke verlichtingen* 22 Juli. Nationale feestdag. 17 Aug. Tentoonstelling van de werken dar hedendaagsche kunste naars van Henegouwen. 21 September en 4 October. Vader- landsche plechtigheden. LUIK. 3 Mei. Opening van de Wereldten toonstelling. 25 Mei. Oudstrijdersfeest- Feest van den Arbeid, Koninklijk bezoek. 15 Juni, ffi Juli Stoet van de oude volksliederen 22 Juli. Geschiedkundige optooht en vaan del stoet. Mei tot Septemb-Kunst- en sport- feesten. HASSELT 24 Aprilf Inwijding van de Kanaal- werken Antwerpen-Luik. 13 Juli. Mili'.air feest. 15 Augustus. Koninklijk bezoek. Geschiedkundige stoet- Uitvoering van defeestcantate- 31 Augustus.Opening van de Tuin bouwtentoonstelling. 28 September. Sluiting van het muziektornooi. 21 December.Sluiting van het too« neeltornooi. AARLEN 8 Juni. Zomercarnaval. 9 Jun. Veetentoonstelling: 29 Juni.Koloniale feesten Geschied kundige stoet. 22 Juli. Nationale feesten, Mili taire wapenschouwing. Te Deum.Cdn- Cert, Schooloptooht 27 juli. Tentoonstelling van Luxem- burgsche kunst Turnfeesten- 17 Augustus. Koninklijk bezoek; Vlaggenstoet. U begeert uw zakencijfer te vermeerderen? Een niet te misprijzen bondgenoot is de ven- standige dagbladreolame. Daarmee ter zege- praai I Gij vooral, middenstanders, die ver plicht zijt, wegens finantiëele bezwaren, uw reclame zelf te verzorgen, dient wel toegerust te zijn. Eerst een weinig gesohiedenis In de 18de eeuw kwamen reeds enkele advertenties in hee zicht; kennisgeving van geboorten, huwe lijken, sterfgevallen, en*., aankondigingen voor de boeken die van de pers kwamen. Wat de aankondiging beteekent, dat be wijzen de dagbladen. Volgens een statistiek wordt er in Amerika jaarlijks 200 millioen dollar aan adverteeren besteed 1 Het is aan de kracht die in de welbegrepen aankondi ging steekt te danken dat de Amerikaansohe autonijverhaid den voorrang heeft. De adver tentie maakt nieuwe produkten bekend, zij verhaast den goederenomloop. Het is eon magneet die zooveel nieuwe klanten kan bij brengen I Middenstanders, doet ook aan adverteeren. Geweldige, verbazende moge lijkheden houdt de aankondiging verborgen. Wie moet adverteeren De groote fabrikant die zijn produkten wereldberoemd wil maken, De kleine winke lier, om te concurrearen tegen het leger handelaars en om bepaalde artikelen te lan- ceeren. De Middenstander moet anvortearen, zelfs wanneer hij het beste artikel t r wereld bezit aan den goedkoopst den .oa/en prijs. Dan nog moet hij van de reclame gebruik maken om op die voordeelige couditie3 te wijzen. Aankondigingen v/orden veelgelezen en meer gaat het publiek bij zijn aankoopen op de aankondiging af die het in zijn dagblad leest. Voor den flinken adverteerder zijn altijd koopers te vinden. In welk blad moet men adverteeren Kiest goed het blad uit waarin ge adver teert. Let op de soort lezers dit kunt u aflei den van den inhoud. De middenstanders hebben behoefte aan oen modern blad dat gelezen wordt door middenstanders-hande laars en -ambachtslieden. Let op het aantal exemplaren dat gedrukt wordt en op de vor» spreiding ervan; let op den prijs. Neemt een blad dat door talrijke andere middenstanders van uw streek gelezen wordt en dat aan voordeelige prijzen aankondingen opneemt. Hoeveel zal men aan Adverteeren besteden Iedere Middenstander-handelaar zal,in begin van't jaar een budget opmaken on beslissen hoeveel hij zal uitgeven voor recl&me.Dit hangt af van zijn geldmiddelen, van den omvang dien hij aan zijn bedrijf wil geven, van den aard zijnor produkten. Als cr een crisis komt in den handel, dun is het best do opgaven te vermin deren want in lastige dagen zijn er talrijke menschen dio eenvoudig weg niet kunnen koo- pen, niettegenstaande de aankondigingen. Bij do eerste heropbouring van den handel, moet ge gerold zijn niet uw reclame. In December, by het bsgin dor seizoenen, wanneer de con currentie hevig is, doetveél aan adverteeren. Dc Kleinhandel en Ambachten adverteeren, gewoonlijk niet goed en met genoeg Men denk, dagen lang na over don prya dien men tiaat besteden aan de aankondigingen,over het blad waarop don keus valleu zal, maar het bijzonderste, do inhoud zelf] der reclame wordt dikwijls niet verzorgd. Do tekst moet klaar cn overtuigend zij, opge wekt, ja zelfs enihousiast. Hobt U niets ande s te zeggen dan ongelooflijk goedkoop of iets dergelijks, adverteert liever niet. Geeft het motief op dat den lezor zal aanzetten bij U en alleen bij U te koopeu. Let op de spelling als ge buitenlaiuftcho 'pro dukten prijst. Taalfouten geven ten belache lijk, onaangenaam uitzicht. Gebruikt zooveel zooveel mogePjk een klaren cliché. Heel kleine aankondigingen zijn niot aan te prijzen zij werken vervelend.. Maakt uw adve t.-ntie zoo duidelyk mogelijkdoet don lezer het blad niet naar links eu rechts koeren daartoe heelt hy weinig lust. Laat veel wit in uw aankandiging: do tekst zal des te beter uitkomen. Goon vingerdikke, zware strepen goen vette pancartu-lettors. Brengt Samenhang tusachen Uw Uitstalling en uw Reclame De advertentie zal eerst den kooplust doen ontstaan en de koopers voeren naar uw etalage. Als men adverteert dal msn werkschoenen aangekregen hebt, is het niet best die to etalee- reu i Adverteert nooit waren waarvan men maar een goringe hoeveelheid in voo.-raad heeft. Mon zal opmerken dat het adverteeren eeu afzonderlijk vak is en het etaleeren ook, doch beide vakken mout men combineeren, Goede rcMame door etalage en blad zijn machtige fakto.-en die tot oen prachtigen uit slag zullen loiden. In dc gemeente Rymenam, bij Me chelen, gebeurde er Zaterdag avond rond 9 ure, eene moordpoging in do Volgende omstandigheden. In de Dorpstraat dier gemeente wa ren de echtelingen Iwons Aug. staats- vverkman, geboren te Rymenam, 25 October 1893, met zijne vrouw Geule mans Maria, 27 jaar en lrunne 4 kin deren. De man verdenkt zijne vrouw van echtelijke ontrouw, wat yalsch schijnt te wezen. Reeds vroeger ont stond hiervoor ruzie in liet gezin. Zaterdag na zijne thuiskomst van zijn werk in den namiddag, moet er nogmaals over dezelfde kwestie ruzie ontstaan zijn. De man is daarop naap Mechelen gegaan cn lveeft in een \va- penwinke.l op den Steenweg een revol ver gekocht. Terug thuis gekomen des avonds., herbegon een lievige twist Iwons had op een gegeven oogenblik zijne vrouw vastgegrepen en wilde haar verwurgen, en toen trok hij zijn revolver en loste twee schoten die de vrouw troffen in het oog en den mond, Iwens verliet daarop de plaats zijner misdaad en liep naar de Dijle dm zich te gaan verdrinken, doch aan ihet wator gekomen, bedacht hij zich en ging zich bij den burgemeester aangeven. De veldwachter kwam Iwens aldaar aan houden. Ondertussehcn had de getroffen vrouw hare woning verlaten en was gevlucht tot bij hare ouders die een honderdtal meter vandaar wonen. De zen verwittigden onmiddellijk den veldwachter die den dader in het huis van den burgemeester aantrof en them naar Mochelon bracht, waar hij voor- Ioopig in den amgio werd opgesloten. Het parket werd verwittigd. Do vrouw word naar het gasthuis van Mechelen overgebracht. Zondag voormiddag werd de dader onderhoord en dan in het gevang op gesloten. Een Voordeelige Plaatsing NAAMLOOZE KASBONS: OP 6 MAAND EN 1 JAAR. RENTE OP VOORHAND BETAALD Aan personen die onvoorzien hun geld noodig hebben, worden deze bon3 vóór vervaldag terugbetaald, mits afhouding van een klein Renttveraehii. 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1