KATHOLIEK en PROTESTANT 10 ED Bank voor Oost-Vlaanderen Donderdag I April 1930 Het overlijden der Koningin van Zweden Nachtvliegpost Brussel-Londen De inlijving der Boeren door de Sowjets KAMER De Eeuivelinge van Sarlardinge overleden Nijveraars, Handelaars XXX!* JAARGANG NUMMER 83 Kerkstraat, 9 ên 21, Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gonclt. publiciteit luiten het Arrondissement AALST Agentschap Uanaa, Adolf M&olaan, 18, te Brussel Rue de Riehekm, Parijs Breams Buildings, 6, Lcndres, E. C. 4. MMMBMBBBaMMBI H. Zolla 2onop5,15Z"Onaf6,32 V. M. 13 L. K. 20 Zending van Herders en Lieraars. Tf-ïe ontving die Zending Ik vraag liet u, wat is er duidelij ker, wat plechtiger dan die zonding als herders en leeraars, welke de Apostelen ontvangen hebben Ontvangt den Heiligen Geest, zegt hun de Zoon Gods Gelijk de Vader Mij gezonden heeft, zend Ik ook u. (H. Joannes) Gaat dan en onderwijst alle volken, en doopt hen in den naam des Vaders, en des Zoons, on des Heiligen Geestes. Verkondig^ het Evangelie aan alle schepsolen. En ziet. Ik hen met u alle dagen der wereld,. Wie v. hoort, hoort Mij Wie u versmaadt, versmaadt Mij. (HH. Matthasusen Marcus.) En dat andere woord des Hoeren, tot don Heiligen Petrus gesproken, meai.t gij dat het niet even duidelijk en klaar is "Gij zijt Petrus, en op deze Steenrots zal Ik mijne Kerk bou wen en de poorten der hel zullen Haar niet overweldigen. En lk zal u de sleutelen van het rijk der hemelen geven. En al wat gij op aarde zult hinden, zal ook in den Hemel gebon den zijn, en al wat gij op aarde zult ontbinden, zal ontbonden zijn in den Hemel. 1. Er bestaat eene christelijke Kerk omdat Jezus-Christus zegt Mijne Kerk. 2. Er is maar ééne Kerk, want Hij zegt niet Mijne Kerken, maar Mijne Kerk. 3. En welke is nu de ware, de eenige ware Kerk. onder al degenen die zeggen dat zij de eenige Kerk ziju De Kerk die gesticht is op den heiligen Petrus, die bestuurd wordt door deu heiligen Petrus, di» onder richt wordt door den heiligen Petrus, altijd levende in zijn opvolger, der* halve, de Roomscbkatbolieke Kerk, waarvan do Paus, de opvolger van den heiligen Petrus, de Opperpriester en het zienlijk Opperhoofd is. Is die redeneering niet hoogst een voudig Daardoor alleen zegt Mgr do Sógur, heb ik eens een protestant, die Iator katholiek is geworden, en eeno Russische chismatieka dame overtuigd. Toen Hij ging ten Hemel varen, heelt de Verlosser nogmaals aange drongen, en heeft Hij bevestigd, het geen hij aan den heiligen Petrus gegeven had, hem zeggende Weid mijne lammerenWeidmijne schapen (H. Joannes, XXI 15 17). Derhalve zijn die groote beloften van Jezus-Christus, gedaan aan den Paus en aan de Bisschoppen, de te genwoordige herders der der Katho lieke Kerk, die alleen onder eene onafgebroken opvolging tot den H. Petrus, het Opperhoóld der Aposte len, on tot aan de Aposteled opklim men aan hen, en aan hen alleen, is die zending toevertrouwd om te on derwijzen, te prediken, den gods dienst te bewaren zij, en zij alleen zijn de wettige Herders van het chris ten volk. Met hen en met ban alleen, blijft Jezus-Christus tot het einde der wereld, om hen te behouden tegen alle dwaling in de leer, en tegen alle fouten in de heiligmaking der zielen. Dat noemt men de onfeilbaarheid van de Kerk het is da onfeilbaarheid van Jezus-Christus, van God zalven, die haar is medegedeeld. Wanneer ik mij dus aan hen on- dorwerp en mar hunne onderrichtin gen luister, dan ben ik zeker den waren christelijker! Godsdienst te kennen on te beoefenen. En gelief hier de ontzaglijke voor» doelen van dit goddelijk, duidelijk en onfeilbaar kanaal van gezag op te merken, dat de Katholieke Kerk ons biedt. Wat is hot voor een katholiek gemakkelijk, om met. volstrekte ze kerheid te. wellen wat hij gelooven, wat hij vermijden moot om christen - Ti- v toepassing; met, ingang van 1 Mei wordt te zij" Dij behoeft slechts te luiste- jdjt opgeldgesteld op 00 centiemen per r.n naar zijnen pastoor, dte gezonden |20 gram is door den Bisschop die zelf ver- eenigd is met den Paus, den plaats bekleder van Jezus-Christus, zijn dienaar op aarde, door wien hij on derwijst, door wien hij oppermachtig heslist wat men moet gelooven, doen en laten. Hoe schoon, hos eenvoudig is dat Zie eens welke volmaakte eenheid uit dat gezag voortvloeit overal hetzelf de geloof, dezelfde leer te Rome, te Parijs, in China, Amerika, in Azië, in Afrika, overal hetzellde ware godsdienstig onderricht, dat van den plaatsbekieeder van Jezus-Cbristus zeiven Overal hetzelfde priester schap, dat, waarvan de Pau3 het zichtbare en Jezus-Christus het on zichtbare Opperhoofd is overal het zelfde offer, dezelfde middelen van heiligmaking en van zaligheid. D?s te schooner, des te bovenmen- schelijker eenheid, omdat de christe lijke maatschappij onder 't bestuur van den Paus zich over do gansche aarde uitstrekt. Overal zijn er katholieken. Hun naam alleen duidt het aan (dat deed de heilige Augustinus reeds vijitien honderd jaren geledon opmerken) ka tholiek wil zeggen algemeen- De katholieke kerk omvat alle tijdon, al lo landen, alle volken. En zooals onze Heer Jezus-Christus het heeft afge kondigd, zal het laatste oordeel plaats vinden, wanneer de Katholieke Kerk het Evangelie aan al de volken der aarde zal gepredikt hebben. Overal waar zij doordringt ver spreidt de katholieke kerk de chris telijke heiligheid. Zij brengt overal en altijd do verhovenste volmaaktheid voor in degenen, die bare onderrich tingen nakomon. Zij is de Moeder der Heiligen, Sedert achtien eeuwen heeft zij niet opgehouden heiligen voort te brengen, en Jezu3-Chrislus, haar God haar en haar stichter, be vestigd te zien door de wonderen van do Heiligheid barer dienaars A. Naar uit Rome. wordt gomeld, is het stoffelijk overschot van de koningin van Zweden na gebalsemd te zijn, in de villa Scecia gekist. De kist is met de Zwcedsche vlag bedekt. Koning Gustav heeft op de .kist een zilveren plaat laten aanbrengen met het opschrift «Drot- Inign "Victoria, 1862-1930. De Lijkkist zal heden Woensdag, om vijf iiur naar de statie gebracht wórden. Met ingang van 14dezer wordt een nachtvliegpost tusschen Brussel en Londen opengesteld. De Belgische post zal dezen dienst gebruiken voor bet vervoer van de briefwisseling (gewone en aangetee- kende brieven en postkaarten) waar voor gedurende do aanvangsperiode, wil zeggen tot 30 Juni eJk., gecnerlci opgeld zal geheven worden. Na dezen datum zal er een opgeld van 50 centiem por 20 gram moeten betaald worden. ■De! zendingen zullen gecentraliseerd worden te Brussel 1 (Muntplaats), Brussel Zuid en Brussel 4 (Noordsta- tie), waar zij ten laatste te 22 u. moe ten toekomen. Om van den kosteloozcn nieuwen nachtdienst te genieten is het voldoen de dat de poststukken de de goed lees bare melding «Per Vliegtuig» dragen of dat zij voorzien zijn van een bijzon der etiket dal men zich zonder kosten in de postkant oren kan aanschaffen. De aandacht van het publiek wórdt bijzonderlijk gevestigd op den nieuwen verzendingsweg waardoor de poststuk ken die in Belgie afgegeven worden na het vertrek van de postboot uit Oosten de te 15 u. 45, gebeurlijk nog zullen kunnen begrepen worden in de le uit reiking van den volgenden dag, te Lon den. Voor de dagvliegdiensten met Groot- Brittanje blijft het opgdld van 35 cen tiemen per 20 gran? iot 30 dezer van Men meldt uit Moscou 1 De raad der volkscommissarissen heeft het ontwerp van aanwerving goedgekeurd, waardoor de boeren met geweld opgceischt worden yoor het werk in de nijverheid. Bijzondere agenten van het werk- commissariaat doorloopen de velden om landbouwers in te lijven. Het getal dor in te lijven boeren zal voor iedere streek door eene bijzondere wet bepaald wor den. De plaatselijke overheden en de hoofden der kolkhozes zullen verant woordelijk zijn voor de recruten. Na hunne inlijving zulle.n de boeren eene-n proeftijd doorbrengen, om ze voor te bereiden lot het aangeduid industrieel werk. Men zal aldus afdeelingen vor men, die volgens de noodweridiglheden naar de verschillende streken zullen ge zonden worden. De commissaris voor het werk, On- glanof, beeft vorklaard, dat men aldus, in den loop van dit jaar, ongeveer één miljoen boeren denkt in le lijven. Dat hceten de socialisten communis me. of alle man gelijk aan den dijk Ha huftenmenschen van ons sc-hoo- nc Vlaanderland, gedenkt die onmen- scfhelijke toeren uit Rusland tegon dat de socialisten met hunne vleierijen bij u afkomen ZITTING VAN DINSDAG 8 APRIL 1930 De zitting vangt aan om 2 ure ontter voorzitterschap van M. baron TIB- BAUT. ONDERVRAGING M. HUBIN, Sioc. intcrpelleert de re geering over de maatregelen die zij ge nomen beeft om de ppenbare spaar zaamheid te beschermen eri schandali ge misbruiken te. beteugelen die, onder andere, de zaken v£vn de. «Banque Ghau- doir» en van de «Soeiété Anon. La C.I. L.» aan (hel licht gebracht h-ebben. Spreker zegt. dat artikel 496 van het strafwetboek boete en gevang voorziet voor hen die zich een andermans geld toee.igencn, terwijl ook een artikel van van het Handelswetboek, zelfde straffen bepaald voor dezen 'die druksels uitge ven met aanduidingen die zij weten valscb te zijn, met het doel geld van andere personen in handen te krijgen. De redenaar vindt dat zulks (het ge val was voor de bank Gliaudoir en ook voor de C.l.L. (Compagnie Internatio nale de Liège). 'M'. Ilubin herinnert de uitwisseling der marken. Vele lieden kregen alsdan ineens eene massa geld in handen, dat hun tot speculeeren aanspoorde, zoodat wij eene echte beursfurie beleefden, waarbij elkeen wilde geld winnen zon der werken. M. Hubin schetst de opstelling der onderneming van de G. I. L. e.n ten slotte den ondergang, en vraagt dat het parlement in de zaak zou tussHbenko- men en vervolgingen vragen tegen de plichligen. M. VAN DE VYVERE, antwoordt aan M. Hubin eri zegt dat er in zake de C. I. L., niets onregelmatigs of oneerlijk werd gepleegd. De vooruitzichten der onderneming waren goed en wanneer de tegenslag is gekomen werd al h(?t mogelijke gedaan om de. verliezen der "aandeelhouders lot het (minimum te beperken. M. JACQUEMOTTE doet een uitval tegen de kapitalisten. M. SOUDAN wil de. voorname perso naliteiten op financieel gebied niet uit bet parlement houden, maar de parle mentairen zouden niet in den beheer raad van vennootschappen moeten ze telen. M. FIEULLIEN zegt dat de socialisten op financiegebied aan anderen verwijten hetgeen ze zelf doen. Dit verwekt de woede van M. AN- SEELE die zegt dat socialistische in richtingen niet le vergelijken zijn met de oneerlijke ondernemingen voorwerp <lcr huidige interpellatie. Hij noemt M'. Fieullien een valscho lasteraar. De lveer VOORZITTER verzoekt M. Anseele dat woord in te trekken. M. ANSEELE weigert en wordt tot de orde geroepen. Ten slotte trekt 'hij toeïï zijne aan tijging tegenover M. Fieuillien terug. Na nog. enkele woorden van M. FIEUILLIEN die zijne zienswijze staande houdt wordt de zitting om 5, Vs .ure geheven, BLOSD1E.NTJE VAK CAUWEKBERGHE Dinsdag morgen verspreidde zich in de gemeente Sarlardinge de droeve mare dat «Blondieiitje», de eeuwelinge waarop heel de bevolking zoo fier was, het tijdelijke met het eeuwige Ihad ver wisseld. Die jobslijding was, belaas I Blondina Van Cauwenberghe was, in derdaad, Maandag rond middernacht zachtjes in den Heer ontslapen. Op den vooravond van haar eeuwfeesL was iha- re ziel ten Hemel opgevaren. Heden Woensdag, 9 April zou zij ten volle haar honderdste jaar bereikt hebben. Wij die, pas een paar welven geleden, nog het geluk hadden Blondientje le be zoeken en met haar geruimen lijd te spreken, wii konden toen niet vermoe den dat de dood reeds zijn knokelige armen naar he.t goede oudje uitgesto ken hield. Ze was immers zoo opge ruimd, zoo kerngezond, zoo vol levens lust dat wij er voor in bewondering stonden en ons reeds voorgenomen hadden met Beloken Paschen te Sarlar- dingen te zijn, om haar een der eersten te kunnen geluk" wenseben op den dag harer feestelijke viering. De mensch wikt, God beschikt. De Heer, wiens we gen ondoorgrondbaar zijn, ïhceft Blon- dientje tot' zich geroepen. Hare schoono ziel ruste in vrede bij Hem die. het richtsnoer was van al haar streven en in Wien zij haar gaoscbe betrouwen e.n heel hare hoop gesteld had. Heel Sarlardinge is diep onder den indruk van het zoo onverwachte ver scheiden van Blondietje. Want elkeen had haar lief, elkeen eerde haar én men was er toch zoo op gesteld 'haar op Be loken Paschen dc blijken van de algo- me.ene genegenheid te beloonen De feestelijke stemming welke sedert ge- ruimen tijd de gansclve bevolking, zon der onderscheid, bezielde, is in rouw verkeerd Naar men ons verzekert zal de plech tige uitvaart en begrafenis plaats heb ben morgen Donderdag ten 9 une. Do inwoners van Sarlardinge, die er zoo op uit waren Bl'öndientje te feesten, zullen nu niet nalaten eene vurige bede te storten voor hare zielerust. PLECHTIGE COMMUNIE Ten bureel© dezer, Kerkstraat, 21, Aalst Schoone keus van KERKBOEKEN en PATERNOSTERS in alle prijzen, caders wijwatervatjes, naai- en schrijfdoozen, buvards, albums, doozen in laqué de chine, enz. enz. BEELDEKENS MET GOUDEN DRUK te beginnen aan 15 fr. de 25. Een nciuoal vraagstuk dat zich onweert staanbaar opdringt. Het is gesproten uit den nood en de verwezenlijking van dat sociale vraagstuk geschiedt onder den drang dor redding v; u de familie. Ge «uit van mij geen uiteenzetting verwachten «In oxtenso» vno dit vraagstuk. Oit zoude mij te ver leiden. Ik zal er mij dus toe bupaleu bet onderwerp toe te lichten in zijn ruime trekken, en ik hoop dat de bespreking verder licht zal werpen over hetgene ik noodzakelijker wijze tluch- tig zai aanraken en mogelijks wel zal ver* onachtzame». Laten we ons eerst en vooral vertrouwen maken me.t de woorden «familie vergoeding en compensaliek'.sse». FAMILIEVERGOEDING het woord zegt het zelve, is e«n vergoeding voor familiebal, dus voor het gezin het aantal kinderen ton laste van den huisvader. Do familievorgoe- ding of de gezinatoelage, kan ais volgt wor den bepaald het la een vergelding der voordeeion aan de muatschappij verschaft en in 't bijzonder aan de werkgevers door de vaders van famiiie. Zij is geen aalmoes maar een compen satie of vergoeding (nog anders gezegd een soort tegenprestatie) gegeven aan den fami lievader. Dit onderscheidt zich heel klaar van het loon Het loon is de vergelding van den geleverdeu arbeid. De familievergoeding integendeel ia de vergelding voor de «voordeelen verschaft aan een ander door het gezinshoofd als dusdanig. Gaan we een oogenblik na hoe de gedach te. familievergoediug te betalen tot Btand ia gekomen. Laat liet ons in enkele woorden «eggen uit den nood des gebods. Zien we naar alle landen overal wordt een f&mlliepolitiek gevoerd. Do sociale nood werd niet uitge roeid door do betere arbeidsvoorwaarden, door acht urenwerk, door werkloozensteun, verzekeringskassen, kostolooze pensioenen en andere tegemoetkomingen. De familie cel en kern der maatschappij is aangetast en met ondergang bedreigd. Vroeger was het kinderrijke gezin een regel. Heden is het een uitzonderlijk iets geworden. Vroeger volstond de vrucht van den ar beid om min of meer gemakkelijk te leveu, volgeus de omstaudigUedeo. Volgende dnbbelo vergelijking kon alge# moon vastgesteld worden Loon volgens arbeid en voorziende in de behoeften. Zoo deze vergelijking waar blijft voor ongehuwden en onvruchtbare huishoudens, dan is ze volstrekt valscb voor huishoudens met famiiielnst. We staan dus voor het onloochenbars feit eener ongelijke verdeeliug der geziuslastoa voor de Dmiliehoofdeu. De taal der cijfers zal u dat klaarder aan- tooncu. Beschouwen we eens de mannen van minstens 2i jaar oud en gaan wo oven na welke hunne oijnslasteu ziju. We zullen pro- csuisgewyze de cijfers uemen. Ea dan vin den we 29 oo ongehuwden 15 o/o gehuwden zonder kinderen 16 o/o gehuwden met 1 kind 12 o/o gehuwden met 2 kinderen 8 o/o gehuwdou met 3 kinderen 20 ofo g. huwden mot 4 kinderen en meer. Neven deze reeks volwnssenon stellen we nu het aantal kinderen dat door heu wordt opgevoed 44 o/o vrijgezellen en gohuwden zonder kinderen, dus ook zonder familielast 16 o;o v ad or 3 van 1 kind, die samen 18 kinderen grootbrengen. 12 o/o vaders van twee kinderen, die sa men 24 kinderen groot brengen 8 ojo vaders van 3 kinderen die samen 24 kinderen groot brengen. 20 o/o vaders van ten minste 4 kinderen, die samen 110 kinderen groot brongen. Vergelijk die beids statistieken en ge komt tot h>t verbeisterend resultaat dat 44 ongehuwden of gehuwden zonder kinderen geen gezinslast; hebben 36 hoofden van beperkte gezinnen 64 kin deren groot brengen en 20 hoofden van kroostrijke gezinnen 110 kindereu groot brengen. Bondig samengovat brengen 20 o/o der vol- wasei-neu alleen dus bijna twae maal zoo veel kinderen groot dan de80p. h. anderen. De verdeeliug der gezinslasten vertoont dus een wraakroepende ongelijkheid. De al te zeldzame kroostrijke gezinnen dragen een reuzenaundeel van den gemoenschappelljken iaat. Ik zoude bier nog kunnen gewagen van do bijkomende oorzaken welke die ongelijk heid komen verzwaren, zooals de eischen van het huidige sociale leven welke vaders van familie verplichten tot steeds grooter offsra voor hun kroost de boteugelaude rechter lijke muatregolen welke het kind om zoo te «eggen onttrekken aan den invloed en het gezag van den vader de verplichting doop de wet opgelegd, een ordentelijk onderwijs te verschilflfon aan de kinderen het wette lijk verbod uan den huisvader van een talrijk kroost, door langdurigen arbeidsdag, in de uooden van zijn gezin te voorzien, enz. enz. Ik mag nochtans niet ongemerkt laten voorbij guan een audere groote oorzaak van de ongelijkheid in de verdoeling der gezin» lasten, namelijk hot machinlsme en hot syn- dikalisme. Vroeger groeide een werkman of ambachtsman op tot eon geschoold vakman en naarmate mijn ontwikkeling groeide ook zijn loon aan. Op deze dagen blijft het loon bijna eenvormig. De jonge man wint op 20 jaar eeu vol loon de veertig jarige wint amper meer dan zijn zoon. iudleu het tegen overgestelde niet waar is. Het syndikalisme is evenmin zonder in vloed in deze zaak. Het streeft naar eenvor migheid der loonen voor eeu zelfde kategorie arbeiders. Men draaie dus de zaak zooals men wil,men moet steeds tot het bes.uit komen «voor ongelijkeu last ziju ongelijke inkomsten van ueode. Vergeef me zoo'n lange parenthesis te hebben geopend om u dat standpunt toe te liohten, maar ik vond het noodzakelijk voor de klaarheid vau de uiteenzetting van dezen avond. Ik zal nu trachten u In enkele woorden de werking der Compensatiekassen uiteen te zetten. Ge zult dus alras verstaan hoe nauw de compensatiekassen verwant zijn aan de fa milie vergoedingen. Door compensatiekassen verstaat men een groepserlng van een aantal patroons in een organisme dat bij middel van stortingen, ge daan door de patroons, familievergoediug uitbetaald. Om een praktisch voorbeeld te geven: Hier te Gent hebben wij de compensatiekas der «Association textile» die 32 firmas, (nu wel* licht reeds inter) groepeert. Vervolgt die hunne zaken behartigen nemen eene LOOPBNDE REKENING bij afe Da gelden op deze soort reke ningen gestort, brengen intrest op vanaf daags na de storting. 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1