Het Famiiiewelzijn Bank mor Oost-Viaaiidirsn Donderdag April 1950 Het Oorlogsgedenkteeken te Antwerpen De Belgische Jeugd- kolonies te Lourdes De prijs der K leedingstuhken beeLdekens met gouden druk Brandramp in het gevang te Colombus De Koning in een Kinema (e Parijs Kanaal Luik-Antwerpen Lindbergh vliegt De Godsdienstvervolging in Sovjef-Rusland Landbouwbelangen Nijveraars, Handelaars XXXt» JAARGANG NUMMER S4 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. publiciteit buiten hst Arrondissement AALST Agentschap B.avai, Adolf Maxlaan, 13, ie Brussel s&üéö53Bar""~~~ Rue do BichoUeu, Parijs Breams Buildings, 6, frcndrcs, E. G. 4. BBBHBHia H. FideliuB Zonop4,40Zonaf6,53 N. M. 28 E. K. 5 DE KONINKLIJKE FAMILIE WOONT DE PLECHTIGHEID BIJ Ik west niet in welk gced boek vol»* gende gezegde van SintJan da Deo staat te lezen, doch in alle geval het is iets dat iedereen als eeno ernstigs verwittiging mag aannemen «n dat veel deugd doet aan Jan en alleman. Leest het aandachtig en overweegt het herhaaldelijk Doet goed overal en zooveel mo gelijkwant er wordt toeh zooveel sleeht en kwaad gedaan En thans wil ik slechts het familie leven ovorscnouwen en bezien met wa- aandaoht en napeinzing: Het familie-j strijders, invalieden, krijgsgevangenen, welzijn in den cuden, goeden, waren ooriogswcezen cn alle vaderlands-miin- Zes treinen kolonialen, zijn uit Bel gië vertrokken. De afreizen waren op Maandag morgend werd eene groot- :twee dagen verdeeld. Met Paaschdag ache hulde gebracht aan de helden van'yertrok de eerste trein uit Brussel. Ze- Belgen vervangen worden. De firma, waaran het werk is toege wezen, zal het zich tot een plicht reke nen, naar mate van de noodwendighe den inlandsche arbeidskrachten te werk te stellen. den wereldoorlog, hulde welke een zeer geschikte inzet vond in eene plechtige H. Mis, gezongen in de Onze Lieve Vrouwkerk, ter nagedachtenis der ge sneuvelde soldaten. De kerk was stampvol burgerlijke en militaire overheden waren aanwezig ,- alsook talrijke vercenigingen van oud zin van 't woord en van da zaak ver zwakt moeren meer. Welke zijn de oorzaken van verval, van ondermijning en van verslapping ven de christene familie Het zal gced doen aan iedereen van ons dat eens na te gaan en in 't vervolg ons leven beter te schikken naar den christalijken zin. Wat er de kat doet op de koord springen en ze er Iaat op dansen veel te vroeg en veel te lang is voorzeker de onverschilligheid der ouders en deze onverschilligheid mag men pliehtig noemen. De slechte cf min goede opvoeding komt ook tusschen om het christene familieven te ondermijnen cn voor goed van kant te zetten. De ouders durven of schijnen niet meer te willen goede manieren en voorbeelden geven aan hunne kinderen. Sommigen zien niet nauw genoog naar de school waar ze hun kroost naar toe zenden. Beris ping en bestraffing verzuimen zekere vaders en moeders maar al te vesl. Da bedorvenheid van zekere jeugd die voortkankert als de ouders hun cogen niet opsnen en in 't zeil houden, is ook nog eene oorzaak. Men weeft toe men volgt in op onze droeve dagen, in onze bedorvane wereld, welke ean voortzatster is van 't bederf. De jonkheid moet hare driften in« toornen en fier zijn op een edel karak ter an sterken wilskracht. Do ouders zouden moeten weten waar hunne kinderen zich vermaken, bij wie ze zich begeven, hoe er ailes toegaat. Wijze ouders weten dat en durven spreken als 't nocd doet- Nog eene andsra oorzaak van 't ver» dwijnen van 't familiegeluk is de slech te bereiding tot het huwelijk of beter die verkeeringskens van over de halve deur, te vroegtijdig, te eenzaRm.buitsn den weet en niet onder de oogen der ouders, in 't duister, al slenterende en dan# nog niet om tot dia rceping te komen en zoohaast mogelijk dien staat aan te gaan. Geil plezier en genot van don riuivelskant. 't Is thans de mode zeggen de welwaters en da nietdeu- gers I Foei met zulke mode,., zo ver dient zoo rap mogelijk gehangen te worden hoor Men vergeet ook veel ta gemakkelijk 't oude spreekwoord onzer zoo schoo ns en christene vlaamsche taal Eigen haard is goud waard! Waarom dan op een ander loopen al ware het zelfs om deftig plezier te genieten. Vermaak scheppen thuis in den huis kring onder de familie gaat niet. Waar om niet Moeten de ledan des huisge- zins altijd gescheiden zich amuseeran? Natuurlijk, en hier moet ik niet op steunen vermits zulk huishouden den naam van christene familie niet meor verdient, he*- verbreken dar huwe lijksbanden door de echtbreuk al ware het zelfs in 't geheim en 't verzuimen der zware huwelijksplichten, zijn ge- wichtige oorzaken niet alleen van ver slapping maar van vernietiging van 't familiewelzijn. D3 overtollige hoogmoed, welke zijn kop te hoog in de lucht steekt en draagt oefent gewichtigen invloed uit om het familiewelzijn te ondermijnen- Evenals het menschelijk opzicht in dat opzicht. Immers men zet zich aan het werk niet om gelukkig te zijn, juist om dat het een ander ook niet doet. Da miskenning van Gods gratie en de ongodsdienstigheid zijn twee an dere groots factoren die eene droeve rol spelen in het wegcijferen van het familiewelzijn. Ziedaar de bloedende wonden welke wij willen heelen In een volgende artikel willen wij de mid- delen aanduiden tot Ieeniging en gene- sing van dien toestand. MARC- logsweezen nende kringen en volksmaatschappijen van de stad hadden 'n afvaardiging ge zonden. Hunne vaandels plaatsten zich in eene bonte groepeering rondom de katafalk. Het monument opgericht op de Frankrijklei maakt een diepen indruk. De hoofdgroep stelt in manhaftige houding den koning mot den helm voor, gezeten met getrokken degen, op een vurig paard. De groep links bestaat uit vijf figu ren, degelijk samenhoudend, eerst een gesneuvelde, waarna een lijn vormen een soldaat dapper met opgeheven vaandel oprukkend, een tweede voor- uitstormend met het geweer tot slaan gereed, een derde gekwetst neerzijgend die door een kameraad bijgestaan wordt De groep rechts is door vier burger lijke figuren gevormd. Een oude en een jonge vrouw de imioeder en de gade buigen zich ovèr den gestorven uit- gemergelden weggevoerde, terwijl' ee#i klein kindje vooraan zit met afgewen den blik niet voelend de groole ramp die het treft. Om 3 ure 's namiddags werd de aan komst van de Koninklijke Familie, aan gekondigd en een luid jubelgroep ging op en men hoorde anders niet roepen dan «Leve de. Koning Leve de Konin gin, Leve de Prinses De Koning was in uniform van gé neraal; béiden prinses droegen even eens het uniform. Het gevolg onzer Vorsten bestond uit Graaf, de Lanoy, grootmeester van het huis van den koning, graaf de Pa- toul, hofmaarschalk, barones de Grci- ner, luitenant-generaal d'Oultremoffit en kolonel de Mleeus. Onze Vorsten namen dan plaats op de opgerichte tribuun en dan werden redevoeringen uitgesproken door M. Cais.telein. voorzitter van liet komiteit cn door M. Van Cauwelaert, burge meester der stad Antwerpen. Na liet lied «Naar Wijd en Zijd» ge zongen door de schoolkinderen, 'nairhi de Koning het woord cn wenschte de in richters geluk, alsmede al wie deze be tooging heeft bevorderd en ondersteund. Koning Albert wenscMe in het bij zonder den beeldhouwer geluk, die met dit werk de hooge kunstfaam van ons land. Vervolgens naderde de Koning tot aan den voet van het monument gevolgd door de zijnen en zijn gevolg. Allen bleven ingetogen eenige ston den stilstaan. Toen ging de Vorst nog even de hand drukken der oorlogsverminkten. Daarna stapte de koninklijke familie terug in de au tos en de plechtigheid was afgeloopen. ven honderd jongelingen, of liever groote knapen, met Alpijnmutsen. en den zak op den rug, het gelaat stra lend van geluk, ondernatnen de reis naar Lourdes, dat, iu hunne verbeelding op 't uiteinde der wereld liggen unoet. De ouders, en ook de broeders en de zusters hadden de statie ingenomen, en menige traan van geluk werd bij het afscheid gestort. Doch wanneer de trein vertrok, was de uitbundige vrcug7 de van de jonge bedevaarders waarlijk aandoenlijk. Zij gaan in de Pyreneën meer dan vier duizend andere knapen en jongelingen vervoegen, om samen de Wondergrot vroom te bezoeken. Wat vooral de aandacht treft, is de kameraadschap van al de kolonisten men zou zeggen dat zij elkaar van over lang kennen. Een kontingent uit Hoei, met den trein uit Luik aangekomen om het effektief van Brussel te volledigen, nam in tweede klas plaats. De Brusse laars ihadden deze eenige wagen voor" hunne vriendjes uit het binnenland voorbehouden. En toen de trein wegstoomde, werd er geestdriftig gejuicht. En toen (ie menigte de statie verliet, kwam een tclaatkomer afgeloopen. Wat was de naap bedrukt Doch trden kon hem spoedig troosten 's avonds kwam een andere bedevaarttrein langs Sclmerbeek en daarin zou hij wel een plaatsje vin den, namelijk een trein uit Antwerpen, met knaapjes van 11 cn 12 jaar oud. Dat was, de «gele trein»; deze is voor zien van hospitaal-wagon niet kraak nette bedjes; gasthuiszustors en ge- neesheeren zijn daar op hunnen past. De reis is eene «bedevaart», in don vollen zin van 't woord. Te Lourdes z.al een driedaagscli retrct gepredikt wor den. De prijs der wol is aanzienlijk ge daald. Gaat dat zijn weerklank hebben op den prijs dor kleederen Het dalen van den prijs der wol Lrailltlljii rjQ cfQ zal men on dér het publiek In de «Reveil du Nord» een te Rijsel 'maar gevoelen wanneer de geweefaels, verschijnend blad wordt, gewezen op liet die men nu ve.rkoopt en die geweven feit dat de Belgen die in Noord Frank- Iwerden met wol tegen hoogen prijs rijk werken zich niet meer als vroeger jbetaald, zullen uitverkocht zijn. in de streek komen vestigen. Zij kceren liever iederen dag huis waarts ook al bedraagt de afstand soms 30 en 40 kim. Dagelijks, komen 3000 wielrijders over de grens benevens 100 autos die 8000 arbeiders aanbrengen en 3000 voetgangers, zoodal wol 14000 Belgen de Noord-Fiansohe grensstreek werkzaam zijn. De meeste hunner ste ken de grens over te Halewijn waar de toldifinste.n natuurlijk hun werk hebben Soms is de verwarring er buitenge woon en de onderlinge wedijver van de talrijke autobussen is niet zonder ge vaar voor de veiligheid van de reizi gers.. PLECHTIGE COMMUNIE Ten bureele dezer, Kerkstraat, 21, Aalst Schoone keus van KERKBOEKEN en PATERNOSTERS in alle prijzen, caders Wijwatervatjes, naai- en schrijfdoozen, buvards, albums, doozen in laqué de chine, enz. enz. te beginnen aan 15 fr. de 25. DRIE HONDERD EN VIJF DO ODEN 'Men seint uit Columbus, 22 April In den nacht van Maandag op Dins dag speelden zich vreeselijke. tooneelen af tijdens een brand ontstaan in de staatsgevangenis te Columbus (Ohio). Men telt» op het oogenblik reeds drie honderd en vijf dooden. De brand zou aan een misdadigen aanslag te wijten zijn, want men stelde vast dat het vuur tegelijkertijd op ver schillende plaatsen uitbrak. De gevan genen die niet konden ontsnappen, huil den en beukten woest op de deuren van hun cellen. Als veiligheidsmaatregel werden 1.500 soldaten ter plaatse ge roepen, voorzien van mitrailleusen en traanverwekkende gassen. Ontsnapte gevangenen wakkerden den brand aan Zij sneden de waterlansen over en schoten op de pompiers. Rond midder nacht waren er enkele duizeneen ge vangenen door de bewakers en soldaten overmeesterd. Het gebouw was ingericht om slechts 1500 gevangenen tc herbergen, terwijl er volgens de naamafroeping, die he den ochtend gedaan werd, niet -minder dan 4300 gestraften opgesloten waren. Toen Koning Albert verleden week incognito in Parijs vertoefde, begaf hij er zich naar een kinemazaal. Het was 2 ure 42 namiddag en talrijke personen schoven op beurt voorbij het winket om hun plaats te betalen. Men bemerkte onder hen een heer van hooge. gestalto, blond van haar; met een bril en zonder dekoraties. Rond hem werd slillekens gezegd: Hoe gelijkt hij toch wonder wel aan den Koning der Belgen 1 Een der toezichters, uit België af komstig, kreeg lucht van de zaak, kwam naderbij en herkende den Vorst. Hij verwittigde don kinèmabestuurder en erzocht den Koning otm. binnen tc tre den zonder zijn beurt af te wachten. Hebt ge mij herkend vroeg hem de Vorst en de andere antwoordde Gij hebt mij aan het front gedekoreerd, sire De omstaandera hoorden deze woor den en voelden zich wel een weinig- ontroerd. Juist kwam de bestuurder aan cn geleidde den Koning naar een zetel, terwijl de Vorst verklaarde Ik had gaarne het volledig inco gnito bewaard; ik ga naar de kinema omdat ik aan zulke soort vertoaning houd. Tijdens de rustpoos en bij den uit gang werd Koning Albert geestdriftig toegejuicht. DE ARBEIDSKRACHTEN Naar aanleiding van de bcgrooting van Openbare Werken, werd onlangs in het parlement en ook in sommige dagbladen bezwaar gemaakt tegen het te werk stellen van een groot aan tal vreemde arbeiders op de werken van het rechtstreeksch kanaal Luik- Antwerpen. Blijkens een door het bestuur inge steld onderzoek, bevinden zich onder bedoelde arbeiders: 410 Belgen, 70 Ita lianen en Tsjechen, en 52 Duilisohers. De Italianen en Tsjechen zijn mijn werkers, die sedert lang reeds in de Belgische kolenmijnen arbeiden. Zij zijn beclemaal geschikt voor het gra ven der drie tunnels, die een van de voorafgaande werkzaamheden voor het aanleggen van het kanaal uitmaken. De 52 Duitschers meesterknech ten cn monteurs, die uitsluitend wer ken nan het opstellen van e£n belang rijk materieel zullen, na afgedane taak, op enkele uitzonderingen nat door Lindbergh heeft, met zijne vrouw als passagierster, de vlucht Glendale (Ca- lifornie)New-York, zijnde dus dwars door Amerika, van den Stillen Oceaan, een afstand vertegenwoordigende van 3915 km. afgelegd in 14 u. 22 m. Lindbergh bereikte dus eene snelheid van 273 km. in het uur. Het vroeger record van den doortocht van Aimierika bedoeg 17 u. 30 m. Lindbergh vloog steeds op eene ge middelde hoogte van 3000 meter. DE GELOOVIGEN MET MACHINEGE WEREN ONDER VUUR GENOMEN BLOEDIGE PASGHEN TE TIRASPOL Op Paaschdag was eene ongeduldige, menigte geloovigen samengestroomd te Tiraspol, Ilumecnseh-Sovjetischc grens, om te pogen de deuren der kathedraal te openen welke door de bolchevisten was gesloten. Om de menigte te bedwingen maak te G.P.U. gebruik van machiengeweren. De kogelregen hield twee uren aan cn losbrandingen worden gehoord tot Ti- gliina, Rumeensche stad op den ande ren oever van den Dnjcstcr. Honderden Ukrainers poogden bij Itskany den stroom over te steken om den Rumeenscihen oever te bereiken, maar do G.P.U. verdubbelde haren aan val zoodat een tiental dooden ter plaats bleven liggen. WERKZAAMHEDEN IN MEI 1. 't ls nog tijd om kwijnende graan gewassen op te knappen; Strooi daarom 75 tol 100 kgr. zwavelzuur ammoniak per hectare en eg daarna zorgvuldig in. 2. Aan de liefhebbers van goeden ta bak willen wij herinneren dat de be mesting een doorslaandcn invloed heeft op de hoedanigheid. Sluit daarom alle gebruik van bcir uit, maar geef, bene vens stalmest, 300 tot 400 kgr. super fosfaat, 200 tot 250 kgr. zwavelzure po- lasch cn 200 kgr. zwavelzuur ammoniak. 3. Aan groen voeder diént gedacht, en vooral aan zulk dat in den zomer dienstig is, en ook 's winters kan aan gewend worden dank aan inkuiling. Kweek daarom voedermais. De paardentand is de beste variëteit, die groote opbrengsten verzekert als men niet nalaat den bodem wel te voor zien van stalmest, cn na de onderploe- ging, op de sneden nog 300 kgr. super fosfaat per hectare aan te wenden, als ook 200 kgr. chloorpotasch cn 200 tot 250 kgr. zwavelzuur ammoniak. Deze meststoffen behaoren zorgvuldig ouder geegd voor het zaaien. 4. Door het ophakken zal men de aard appelen zuiveren van onkruid daar na worden ze met zorg aangeaard, cn in geval van vochtig weder, met Bordelce- sche pap besproeid met tusschenpoozen van drie tot vier weken. 5. In den tuin zal men savooien, bloémkoolen, spruilkolen, ajuin en scl der planten, en benevens stalmest. 3 tot 4 kgr. superfosfaat per are, 2. tot 3 kgr. cihloorpotasch en 3 tot 4 kgr. zwavelzuur ammoniak toedienon. 6. De grasperken in de hoven dienen zorgvuldig begoten Men gebruik» daartoe alle maanden van af Mei tot einde September regenwater, waarin men per liter 3 tot 4 gr. zwavelzuur ammoniak Jieeft opgelost. 221X1* Dezen zomer zullen we reeds eene lichte vermindering gewaar worden, maar de prijzen zullen den invloed van het tegenwoordig dalen der grondstof-» fen maar in den toekomenden winter ondergaan. Want, gelijk men weet, wordt de aan koop van geweefsels langen tijd op voorhand gedaan en wat men nu bestelt moet. maar in 't begin van den winter geleverd worden. Zoodat wc weldra 'n goedkoope broek zullen kunnen dragen Meji mag niet overdrijven. De afslag der ruwe grondstof is 50 <fQ, maar de handenarbeid voor het vervaardigen der geweefsels blijft aan dcnzelfden prijs, zooals de pi ijs van den. handenarbeid benuttigd voor het vervaardigen der, kleedingstukken. Nu, daar moet men bijzonder naar zien. Men heeft omtrent drie meter stof noodig om er een 'kostuum uit to vervaardigen. Veronderstellen we een afslag van 25 fr. den meter, dan is dit tocih nog maar 75 fr., M, is waar, maar 'l is toch iets. die hunne zaken behartigen nemen eene LOOPENDE REKENING bij dq De gelden op deze soort reke ningen gestort, brengen intrest op vanaf daags na de storting. 1652 U begeert de voorbijgangers stil te doen staan I U verlangt dat uw uitstalling al hun aandacht opeischtIn dit gaval moet u de verlichting van uw etalage goed verzorgen. U kunt zulke mooie effekten bekemen, U kunt de hoedanigheden van uwe artikelen prachtig doen uitkomen mot eene doelmatige verlich ting aan te wenden. Zegt niec dat de uitgave te groot zou zijn, want het zal meer opbren gen dan kosten. Plaatst genoeg licht opdat de klanten in uw magazijn niet zouden ontbre ken. Doet hior geen besparing. Een flinke lichtschikking zal U helpen om meer te ver- koopen, Uw etalage mag den voorbijganger niet verblinden daarom verbergt zooveel moge lijk de lampen. In de meeste etalages wordt daar niet op gelet en brengt men de lampen aan opeen goed zichtbare plaats, Dit leidt de aandacht af. Een etalage die overvloedig verlicht is en waarvan men de lampen niet ziet. zal den voorbijganger niet vermoeien en zal goed uitkomen. Plaatst uw lampen een weinig boven het glas, zoodanig dat ze het achterplan van de uitstalling verlichten. Men kan ook voordee- lig lampen plaatsen langs de zijden en, in dien de etalage zeer hoog is za! men verplicht zijn lampen onderaan te plaatsen. Wilt U noohtans één bepaald voorwerp bijzonder doen uitkomen, plaatst dan een lamp die haar stralen werpt juist op het bedoelde voorwerp. Het hoofdpunt is hier altijd de aandacht te vestigen op uw waren en niet op de licht bronnen. Sedert een zekeren tijd gebruikt men veol lampen die een wit licht, juist als zonnelicht doorlaten. Die lampen zullen voor- deelig gebruikt worden door handelaars in bloemen, stoffen, linnengoed, hoeden, want zulke waren veranderen van kleur door da gele of roode stralen van gas of electrisch licht. Voor zekere artikelen zal men soms ge* kleurd licht verkiezen, b.v. voor lingerie, rood en wit voorvleesch, rood; voor juweelen, blauw voor winter etalages, blauw. Zult ge uw etalage blijven verlichten, na het sluitingsuur Ja, 0 moogt de laatste voorbijgangers niet verwaarloozen. Ziet maar in onze groote steden, Brussel, Antwerpen, enz., om 9 ure 's avonds en op Zondag avond, zijn de uitstallingen der groote huizeu helder verlicht. Verkoopt U meubels, planos of andere artikelen van grooten omvang, dan moet u minder sterk licht gebruiken dan voor ju- wenleri, rookartikelen en andere kleins arti kelen. Hoe klaarder de tint van de uitgestalde goe deren of van den aohtargrond, hoe minder licht zult u moeten hebben. Naarmate de verlichting der andere etala ges in uw omgeving sterker is, moet u zelf sterkere liohtbronnen aanbrengen, opdat U met metst succes zoudt uitstallen»

De Volksstem | 1930 | | pagina 1