26 Welk is mijn Recht? Bank foor üsst-Vlaaota Zaterdag I April 1950 Een zware, ramp Tegen de Katholieke Scholen te Ougrée Het Huwelijk van Edda Mussolini Uitgifte van Postwaarden M. Millerand te Brussel De Vergiftiging te Schelderode Amerikaansche Bedevaarders te Carthago Nijveraars, Handelaars De tlel van Moskou Groote Brand te Marcinelle XXX!» JAARGANG NUMMER 96 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. - Telefoon 114. - DAGBLAD 20 Centiemen - Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. H. Marcallinus Zonop4,42Zonaf6,56 N. M. 28 E. K. S Publiciteit buiten het Arrondieeemml AALST AgmUchap Havat. Adolf M: toekan, 13, ie Brunei Eu» ie Rkheheu, Parije in nui" Breams Buildings, Londres, E. C. 4. Beknopt overzicht over de verschil lende arbeidsovereenkomsten. Men telt onderscheidelijk vier soor tten van arbeidsovereenkomsten, dit Jvoord in de ruimsten zin genomen, te jweten a) het dienstcontract. bhet arbeidscontract. c) het contract van ambachtslieden, <l) het contract van dienstboden. Elk dezer vier soorlen contracten, die' ïn 't algemeen ^arbeid» tot voorwerp hebben, worden door rechtsprinciepen belvecrscfü die, wat den duur, den op zeg de verantwoordelijkheid der han delende partijen, en de voorwaarden der 'overeenkomst 'betreft, Heeiemaal ver dient er drijfsleiders, handelsleiders, ingenieurs scheikundigen en van hen die een hoo- gcre bezoldiging ontvangen dan 24.000 fr. 's jaars. De Benaming of betiteling van wei nig belang 't is de aard van het Ie verrichten werk die dient in acht go- nomen. HET CONTRACT VAN AMBACHTS LIEDEN. Een werkman kan een hoofdzakelijk handenarbeid leveren aan een anderen persoon, zonder onder dezes leiding, besturing of bewaking le arbeiden, (zoo huisarbeid). Dit contract is verschillend van .het eigenlijk arbeidscontract, hoofdzakelijk onder het oogpunt van de leiding dér werken. Terwijl de werkman in een fa briek of welkdanig werkhuis, onder patroon schillend zijn. In elk bepaald geval i ileiding of toezicht van den ten eerste plaatse nagezocht i -, werkt., is integendeel de arbei- n welk contract er eigenlijk kwestie, J ambachtsman te huis niet onmiddellijk om de verplichtingen van werkge geleid, noch rechtstreeks bestuurd'door ver en werknemer te bepalen. Onderscheid tusschen de verschil- en ^ver ge% r' lende arbeidsovereenkomsten 'i CONTRACT AA. KNECHTEN en diensmeiden is ook ver- HET DIENSTCONTRACT is de ar- Schillend van het eigenlijke arbeidscon- beidsovereenkomst gesloten tusschen lrac^ hierdoor dat het de dienst is. van bediende en patroon en hebbende als dcn persoon veeleer dan den handen- voorwerp een geestesarbeid, ^een werk arbe.id zelf die het voorwerp der over eenkomst uitmaakt. Ook zijn de rech- tersprinciepen toepasselijk op de ei- van intcllectueelen aard, hoofdzakelijk. HET ARBEIDSCONTRACT integen deel is de arbeidsovereenkomst geslo ten tusschen werkman en werkgever hebbende als voorwerp een handenar beid geleverd onder besturing van werkgever. Het onderscheid tusschen werkman en bediende, alsmede dat tusschen dienstcontract en arbeidscontract, zijn soms uiterst delicaat. Hetgeen de be diende van den werkman moet onder scheiden is de aard van den arbeid, bij den eerste is deze hoofdzakelijk intel lectueel (werk van don geest) terwijl bij den tweeden de arbeid hoofdzakelijk met de handen of ten minste miet pby- sisclie lichaamskracht wordt geleverd. Men lette wol hierop dat de bolite ling van den dienst niet in acht dient genomen. Een persoon die al.magazij nier bezoldigd wordt, zal, volgens den aard van het werlc dat hij verrichten moet, als werkman of als bediende moe ten aanzien worden. Is zijn arbeid hoofdzakelijk handenarbeid, dan is hij werkman; vereischt zijne bediening in tegendeel voornamelijk geestesinspan ning, dan is hij bediende. Daarbij dient de bediening ook niet als criterium: personen die vrije be dieningen bëkleeden, kunnen heel goed een dienstcontract zoowel als een ar beidscontract aangaan, zoo een inge nieur of geneesheer. Zoodra het werk welk zij, mits loon, voor een patroon, voor een bepaalden duur of voor ecne bepaalde onderneming verrichten, een geestesarbeid is, zijn zij onderhevig aan rechtsprinciepen die hen dienstcontract genlijke werklieden, niet van toepas sing op de dienstknechten en meiden. EEN BESLUIT VAN DE LIBERALE JONGE WACHTEN De Jonge Liberale Wachten' hebben, te Luik, hun kongres gehouden. Deze groepeeringen liggen onder, den duim van dc kartelisten en de sektarissen van het anticlericalism. Het kongres heeft dan ook een besluitr gestemd dat het tegenovergestelde van «liberaal» is 't is te zeggen «voor de vrijheid». Het hatelijk anti-clericalism, dat aan het land reeds zooveel kwaad gedaan heeft, steekt terug den kop op, aange vuurd door do extremisten van de zoo genaamde liberale partij. Het «papen- vreten» van in den Geuzentijd valt te rug m den smaak van dc blauwe ma gen Ziehier do wenschen die door het kongres der L. J. W., te Luik gestemd ijn «1. Dat dc liberale mandataris bij de gemeente en de provincies zich zou ont houden van alle toelage voor het katho liek onderwijs te stemmen; wenscht dat. oen algemeene maatregel van dien aard in gansch het land zou gevolgd worden, hij de samenstelling van de schepen- kolleges. 2. Wenscht dat dc liberale partij een wetsontwerp zou neerleggen, waar TANK WIET AMMONIAK ONTPLOFT VIJF DOODÉN IeN EEN HONDERDTAL GEWONDEN Donderdagmorgen, óm 10 uur, is een ramp gebeurd in de fabriek «L'Azote» (Stikstof) te Ougrée. gevestigd aan de ltue de Revorv. Op het oogenblik worden in de fa briek werken uitgevoerd. Achter de fa brieksgebouwen bevonden zich drie tanks met vijftig kubieke meter vloei baren ammoniak onder een drukking van 10 atmosfeer. Door een onbekende oorzaak is een van deze tanks ontploft. De tank werd letterlijk gespleten en de stalen platen werden tot op 100 meter weggeslingerd. Een Poolsch arbeider werd getroffen en is op slag gedood. Een groot-ér gevaar nog leverde het gas op dat zich onmiddellijk in de fa briek en omgeving verspreidde. Onder de arbeiders en al de omwo nenden was het een ware paniek. Ieder een trachtte zooveel mogelijk in veilig heid te komen. Door de fabrieksleiding werden da delijk maatregelen getroffen om de slachtoffers te helpen en hierbij werd door iedereen veel ijver betoond Tal rijke automobilisten en de Roode-Kruis: auto's, van de «Société d'Ougrée-MSain- hage», te Angleur, Seraing en Luik, vervoerden de 70 personen die door he.fc ontsnappende gas waren getroffen naar een ziekenhuis of naar hun woning. Drie van de on gelukkigen waren bij aankomst in het ziekenhuis reeds over leden. Vijf arbeiders zijn nog zwaar getrof fen. Een groote menigte is ter plaatse sa mengeschoold, in bedwang gehóuden door een ordedienst van politie en gen darmen. Het parket stapte reeds ter plaatse af om een onderzoek in te stéllen naar do oorzaak. EEN ZWAARGEWONDE OVERLEDEN Volgens de vaststellingen in (het be gin van den namiddag bedraagt het aantal arbeiders dat door een begin, van verstikking is getroffen een honderd tal. Een der zwaar gewonden is nu in het 'hospitaal overleden, zoodat het aantal dood en nu vijf bedraagt. Gisteren, Donderdag voormiddag, om 10 uur 50. werden Edda 'Mhssolini en graaf Callarzo te Rome in den echt ver bonden. Op den weg van naar de kerk, naar de kerk, waren 'schilde,- P.-H. Rubens en van den «U- zwarthc-mden opgesteld ara, dc menigte Gramme voorstellend, in bedwang te houden lan omheen Krachtens een ministerieel besluit van 7 April 1930, genomen Ier uitvoe ring van het koninklijk besluit van 5 dito, worden ter gelegenheid der In ternationale Tentoonstellingen van Ant werpen en Luik, in 1930, twee bijzon- de villa Torlonia !^ei'e postzegels van 35 centiem, onder waren detachementen ,^e van 'ien van bcheerschen, ondanks hunne bediening j de verplichting opgelegd wordt in yan ingenieur of geneesheer. De wet van 9 Juli 1926 op de werk- rechtersraden bepaaU hetgeen men door bediende en door werkman (moet ver slaan. Onder werklieden moet men verstaan 'deze die voor rekening van eenen werk gever, gewoonlijk handenarbeid verrich ten, 't zij gedurende liet gansche. jaar, 't zij gedurende zekeren tijde van liet jaar. Met «werklieden worden gelijkge steld ploegbazen, opzichters on po tions.; huisbewaarders, nachtwakers, boden, loopjongens en ander dienstper soneel; tuiniers, sjouwers, leerjongens, tafeldicners in restaurants en cafés, het dienstpersoneel bij openbare ver toon ingen en vermakelijkheden, de le den der bemanning der schippersvaar- tuigen en van het personeel der binnen vaartschepen; de ontvangers van trein- buurlspoor, omnibus en trambedrijven enz. integendeel onder bedienden ver- staaf, men dezen die voor rekening van een werkgever gewoonlijk geestesarbeid leveren 't zij gedurende het gansche jaar, hetzij gedurende zekere perioden yan het jaar zoo; klerken, typisten, toekenaars, boekhouders, kassiers kantoorbedienden, de inkasiseerders, de uitstallcrs, verkoopers, opzichters,man nequins in den klein handel, de han delsreizigers, de werkhuisme-esters, de hoofdwachters ei\ controleurs bij de Spoorweg, buurtspoorweg,'"omnibus en trambedrijven; de bedienden bij de be- stuurdiensten der dagbladen, de too- neolspelers, de zangers, muzikanten, de .verplegers in de kliniekoa, de zaakvoer der in filialen, enz. ter uitsluiting van deze die als afgevaardigde beheerder, zaakvoerder, bestuurder, enz. dc leiding hebben van het dagelijks bestuur ©ener onderneming, yau de technische ba al de gemeenten eene officieele school in te richten, aslook de uit-sluitelijke benoeming van een onderwijzend per soneel, drager van een diploma afgele verd door eene officieele normaalschool van den Staat, de Provincie of de Ge meente. »3. Dat do liberale partij gelrouw blijve aan haar grondprogramma in zake toelagen aan het onderwijs, en er toe komen zou, rekening houdend van de politieke noodwendigheden, trapsgc- ijze de toelagen aan de katholieke scholen af te schaffen. Zooals men ziet, de radikale liberalen willen den lve.vigsten schooloorlog te rug ontketenen, en zij hitsen dc jongeren ertoe aan. En dan zal men nog zeggen dat het dc katholieken zijn die den schoolvre- de sloren en bedreigen M. Alexander Millerand, die thans te Brussel verblijft, woonde Donderdag morgend de lijkpleclitigheden bij van den zoon van M. Thcodor, oud-stafhou der der advokaten-orde te Brussel en oud-minister. Om 13 ure werd M. Millerand in den Cercle Gaulois ten ontbijt ontvangen. Er waren 150 dischgenooten. M. Millerand dineerde Donderdag avond bij M. baron de Crawhez, burge meester yan Spa. Heden Vrijdag om 11 ure, zal hij ten paleizc van Laeken door den Koning worden ontvangen en ten ontbijt genoo- digd. Het is ook heden Vrijdag dat de oud president der Fransche republiek eene voordracht geven zal over «Maarschalk Foch». Deze voordracht zal worden voorgezeten door M. P. Hymans, minis ter van builenlandsche zaken en Z.K.H. de hertog van Brabant zal den Koning vertegenwoordigen. Zaterdag zal M. Hymans een ontbijt aanbieden ter eere van M. Millerand, die Zaterdag namiddag Brussel verla ten zal. die langsheen deze weg was verzameld. De *genoodigden werden langs om wegen naar de villa Törlonia gebracht. Volgens den wensch van Edda Mus solini bestond haar eerewacht bruids meisje uit twee jonge leden van acht tot veertien jaar uit de «Picoli e Italiane» Op het oogenblik dat het bruidspaar de trappen der villa afdaalde, openden de zwartbemdentrocpen den weg naar de- kerk. Een gebaar dat diepe ontroering bracht, was de brief van G.abriellc d'An- nunzio. die aan liet paar zijn gelukwen- schen overbracht. Voorts richtte d'Annunzio een brief aan den Duce'en aan den vader van den bruidegom, graaf Gallarzo, waarin hij hen gelukwenscht voor de heuglijke ge beurtenis die beide familien vereenigt. i= De Heilige Vader heeft aan Mejuf frouw Edda Mussolini een prachtigen gouden rozenkrans als huwelijksge schenk gezonden. Mgr Borgongini, apostoliséli nuntius bij het Quirinaal, begaf zich naar dp .villa «Torlonia», waar hij persoonlijk het gescihenk van den Heiligen Vader, vergezeld van warme gelukwenschen en den Apostolischen zegen aanbod. Tot dusverre heeft de bruid geschen ken gekregen tot een gezamenlijke waarde van meer dan anderhalf mil- lioen lire; onder de kostbaarsto ge schenken bevindt zich een diamanten broche, aangeboden door den Koning en de Koningin. De fascistische partij bood een han ger aan, uitgevoerd volgens teekening van den algemeenen secretaris Turatti, en versierd met paarlcn en edelsteen en. Na het huwelijk heeft het jonge paar het traditioneele bezoek aan de St. Pien ter gebracht. Naar verluidt, zou de schoonzoon van Mussolini, die thans, reeds in diploma- tieken dienst is, benoemd worden lot consul in Japan. uitgegeven.'Deze zegels zullen in allo postkantoren verkocht worden van 2G April 1930 af. Ter uitvoering van een ministerieel besluit van 9 April 1930, wordt van 30 dito af, een reeks postzegels te koop gesteld, die uitsluitend bestemd zijn vereeniging voor liet frankeeren van per vliegtuig te verzenden stukken, en die niet voor het frankeeren van andere catcgonen poststukken mogen gebezigd worden. Deze reeks bestaat uit 4 verschillen de typen en omvat de volgende waarden? 50 centiem, 1 fr. 50 c., 2 frank en 5" frank: De per vliegtuig tc Verzenden post stukken mogen voort gefrankeerd wor den met gewone postzegels; alsmede met afdrukken van frankeermachines: De reeks, postzegels van het type «Heraldieke Leeuw» zal van 26 April af aangevuld worden met de waarden van 60 cenlieim en van 75 centiem. De zegels van 60 centiem, met over druk «Gevleugeld Rad», van het type met de koninklijke beeltenis, zullen vervangen worden door de waarden van het type «Heraldieke Leeuw» (Ministe rieel besluit, yan 9 April 1930)^ De bedevaarders van Nieuw-Engeland waaronder ook dc Kardinaal O' Connell, zijn Woensdag te Boston, Amerika, in gescheept op de paketboot Rocham- beau». voor liet Eucharistisch Kongres van Gartliago. De burgemeester M. Cur ley heeft hen een goede reis gcwenscht. De kapitein van het viicgplein van Bos ton heeft bevel gegeven aan een smal deel vliegtuigen het schip uitgeleide te doen. Acht autaars werden aan boord opgericht tot het dagelijksch lezen van 75 missen. De Rochambeau vaart naar Carthago langs Gibraltar en Alger en zal dienst doen als hotel tijdens, hot Kongres. Dc terugvaart zal geschieden langs Napels en Den, Hnv.eiv die hunne zaken behartigen nemen eene LOOPENDE REKENING bij de Da ge 1dett op deze soort reke ningen gestort, brengen intrest op vanaf daags na de storting. 1652 Gemeld werd, in verband met de be ruchte vergiftigingszaak te Scheldero de, dat een getuige had verklaard gezien te hebben hoe Juliaan Brackenier zijn vestzakken omkeerde, om er het (minste vuil of stof uit te verwijderen. De on derzoeksrechter geias.tte, naar aanlei ding van dit getuigenis, prof. Felix Dae.ls met een deskundig onderzoek van de jas. Prof. Daels heeft thans zijn verslag ingediend. De besluiten luiden dat niet liet minste verdacht poeder, noch spo ren van vergift werden gevonden. Juliaan Braekenier heeft kennis ge kregen van deze besluiten. Hij bepaalde zich tot bet antwoord «Ik was er ze ker van YOOR DE RAADKAMER Juliaan Braekenier verscheen voor de raadkamer yan de rechtbank van eersten aanleg, voorgezeten door rech ter Reychler. Door den Ir. onderzoeksrechter Van Eeckhaute werd andermaal verslag uit gebracht over de vaststellingen, gedaan sedert de laatste hernieuwing van het aanhoudingsmandaat van den vermoe- del ij ken dader van de vergiftigingszaak, waarna de raadkamer liet aanhoudings mandaat ten laste van Braekenier heeft hernieuwd. Het onderzoek in deze beruchte zaak is geëindigd. Het lijvig bundel werd overgemaakt door den h. onderzoeksrechter Van Eeckhaute, aan den h. prbkureur des koning-s. Braekenier zal dus binnen kort voor de kamer van inbeschuldi gingstelling verschijnen, welke zal te beslissen hebben over de verzending voor het assisenhof van Oost-VIaande- ren van den vermoedelijken giftmenger. Alles doet voorzien dat de zaak zal kunnen gevonnist worden in den, aan staanden sittijdj Krankzinnig geworden uit angst voor een reis naar Soviet-Rusland, dat is het lot geweest van een Leliandsch scheeps kapitein, zoo meldt de «[Deutsche All- gemeine Zeitung» Twaalf jaar geleden was de kapitein in Rusland gevangen geweest en tot den kogel veroordeeld zoogenaamd als con- trarorevolutionnair. Hij gelukte er ech ter in Te ontsnappen cn bereikte na veelerlei avonturen zijn vaderland. Een reederij te. Riga stelde hem aan als ka pitein op een barer schepen. Onlangs voer dc kapitein in ballast van Kopenhagen naar Libau, toen hij telegrafisch opdracht kreeg van koers te veranderen en naar Leningrad op te stoomen, om daór lading in te nemen. Het vooruitzicht wellicht weer in handen der bolsjewiki te vallen, die zich hun prooi niet ten twe.cde male zouden laton ontsnappen naar bij vreesde, schokte den kapitein zoo hovig, dat hij zijn verstand verloor. Dc bemanning stelde zulks vast door dat de gezagvoerder in s-nelle opvolging de meest tegenstrijdige en onuitvoer bare bevelen gaf. Pogingen om hem tot kalmte te brengen, mislukten, zoodat men wel genoodzaakt was hem van. de commandobrug te verwijderen. Men bovcnmenschelijke kracht ver zette de krankzinnige kapitein zich en eerst na veel moeite gelulde men er in hem te overmeesteren. EEN SCHADE VAN TWEE MILUOEN Wocndagavond, omstreeks lvalflien, werd dc brandweer opgebeld met het nieuws, dat dc rechtervleugel van het spoorweggebouw, in de rue de Charle roi, te Marcinelle, in lichte laaie slond. De brandweer snelde toe, imaar stel de vast dat een licht defekt belette da spuittoeslcllen in werking te brengen. Gedurende ruim twintig minuten kon zij, evenals honderden toeschouwers niets anders doen dan bet spektakel van de vlammen aanschouwen. Intusschen breidde bet vuur zich snel verder uit en werd een belendend 'koffiehuis even eens door de vlammen aangetast. De menigte toeschouwers groeide ziende-r- oogen aan. De rijkswacht moest bijge roepen worden, om de orde te. .handha ven. Eindelijk kónden de spuiten het blus- schingswerk beginnen. Omstreeks halfelf waren reeds dó helende" gebouwen volledig gevrijwaard^ en nog een uur moesten de brandweer mannen werken alvorens de vuurhaard volledig was gedoofd. De schade bedraagt 2 millioen frank?* Talrijke dossiers en een groote hoe veelheid plannon ;over do uitbreidlingj van de spoorwegen van ibet bekken vatt Charleroi4 werden dooi. bet vuur. nicldi

De Volksstem | 1930 | | pagina 1