Van Kard.Merry del Val 2 VLAMirsrca-iEiNr Bank tear Oost-Vlaandtren Vrijdag Mei 1950 Een genezene van Lourdes Geschil Ie Kappellen-op-den-Bosch Onze Missionarissen Onze Forsten hebben Luxemburg verlaten Aanvullend Ouderdomspensioen VLAMINGEN. ALLEN NAAR BRUGGE Wereldtentoonstelling Luik 1930 De Nationale Bank verlaagt haar disconto Eene Vlaamsche Kermis te Erpe Onze In- en Uitvoer Nijveraars, Handelaars Kerkstraat, 9 es 21, Aalat. Telefson 114. XXXI? JAARGANG NUMMER lol DAGBLAD 20 Geatiemen Uitgavar J. Van Nuflal-De Qandt. VPullieitat buiten hel Arrandüaement AALST Agmiechtrp Sa/vaz, Adolf Mezkmt, 13, ie Brussel Rue ie Richelieu, Parijs Breams Bvüdmgs, 8, Londrti, E. C. 4. H. Athanasius Zonop4,82Zonat7,05 E. K. 6 V. M. 12 Nog een grootscbe en heilige iiguur, die door den dood uit het U. College der Kardinalen werd gerukt en overgebracht in de eeuwige ande re wereld. Kardinaal Merry del Val waa de zoon van een gewezen alge- zant van SpaDje. Hij werd geboren te Londen en kreeg eene Engelsche opvoeding. Doch nog zeer jong zijnde kwam hij met zijn vader Brussel be' wonen, want Markgraaf Merry del Val was dan Spaansch afgezant bij den koning der Belgen. De jonge Raphael studeerde aan 't St Michiels- college der Paters Jezuiten in onze kooldstad. Op hst einde van zijn hu maniora gaf hij te kennen dat hij wilde priester worden en zijn familie zond hem studeeren aan het Belgisch college te Rome. Doch Paus Leo XIII de voorname en bijzondere hoedanig heden vau den jeugdigen geestelijken student inziende, deed hem opnemen onder het getal der leerlingen van de Academie der geestelijke edelen. De jonge student bleef Belgie indachtig en getrouw en toen hij reeds Kardi- naai was, bleof ons vaderland hem nauw aan 't harte liggen. Als Aartspriester der Sint Pielers kerk mocht hij onlangs onze Vorsten met hunne hinderen, en dan ook de toekomstige koningin van Italië in zijne Basiliek ontvangen en verwelko men, Daar was hij fier op en blijde om. De Belgen die deelmaahten van 't gevolg der Koninklijke familie herin nerden hem aangename gedachtenis sen en hij moest getuigen, dat wan neer men met Belgen omgaat, men terstond spreekt en doet alsof men thuis is. Kardinaal Merry del Val was 65 jaar oud en stierf tengevolge van eene operatie van de appendicite. Slechts acht dagen voor zijne begra fenis in St Pieters, had hij nog do kleine nicht van den Paus het heilig Doopsel toegediend. 't Was zijn geluk en zijne eer de medewerker te mogen zijn van Z. II. Pius X, gedurende gausch den tijd van dit Pausdom. Hij beminde dezen stadhouder Ghristi als zijn vader. Hoe meesterlijk kon hij vertellen van zijnen gewezen meester en vader en van dezes groote goedheid en har telijkheid. Niet te verwonderen dat onz oKar- dinaal vroeg om begraven te worden in de Onderkerk van St Pieters, ne vens 't graf van den onvergetelijken Pius X. Die hertelijkbeid van den zoo edel en grooten Hoogwaardigheidsbekle der, ten deele van Z. H. Pius X over geërfd, betuigde hij niet alleen aan de hooggepiaatsten en voornamen de- eer wereld en de H. Kerk, maar ook al wie met hem in betrekking kwam. Nergeis werd hij meer betreurd dan in de volkswijk van Transtevere,bin» nen Rome. Dertig jaar geleden, toen hij nog jeugdig priester was, hadMgr Merry de] Val in dat volkskwartier het patronaat van 't H. Hart gesticht. En hij hield zich onledig met dat bij uitstek goede werk van opleiding der jonkheid. Toen hij Staatssecretaris van Pius X werd, moest hij verzaken aan 't bestuur van dat goede werk, doch kwam er zijne vrije uren slijten. Sedert den dood van zijnen roem rijken en heiligen Meester, kon hij we derom zich bemoeien met dat patro naat en dagelijks bevond hij zich bij de jonge werklieden van Transtevere deelnemende aan hunne spelen, bezig zijnde met hunne bezorgdheden en tegenkantingen en deed alles wat hij kon om ze te helpen. Op hunne concerten was hij immer tegenwoordig en met nederigheid zat hij, de groote van Spanje, de prins der H. Kerk, de zoon en broeder van afgezanten, die avondstonden vóór. 't Waren ook die jongens die by 'I vernemen van zijn dood een traan tje wegvaagden en het zich tot plicht rekenden om de eerewacht te vormen en de gebeden op te zeggen in de Troonzaal, waar Kardinaal Merry del Val voor de laatste maal door de Curia Romana ward begroet en lag tentoon gesteld als een majestatiscbe doode, MARC. STERFT ALS OVERSTE VAN IN- LANDSCHE ZUSTERS De Missie van Papoezië (Nieuw- Guinea; die is toevertrouwd aan de Missionnarissen van liet Heilig Hart van Issoeudun (Frankrijk) werd kort gele den smartelijk getroffen door den dood van Moeder Marie Thérèse Noblet, die den 15 Januari 1.1. in hear klooster te Ivoubouna is overleden. Staande midden in de Oceanische bosschen, is dit klein zusterhuis de. ba kermat van de Kongregatie der Papo- nees.clie Zusters, genaamd de «Diena ressen des Heeren». Sedert 1921 was Moeder Marie Thérèse de beminde Overste dezer kleine kongregatie. De Dienaressen des Heören komen voor het meerendeel voort uil de duis ternissen van het meest verwilderde heidendom. Verscheidene van .hen zijn geboren uit Kanibaalsche ouders, in het hartje van de diepste wouden. Zij zijn dus geheel ontdaan van alles wat 20 eeuwen van kristclijke beschaving ons gegeven .hebben. Toch heeft de Genade deze dochters van Oceanie getroffen en hebben ze. uit eigen beweging ge vraagd zich geheel aan God te mogen toewijden. Het behaagde God aan den Bisschop der Papoea, Mlgr Boismenu, een ideale stichtster te geven. Als gevolg vaiv omstandigheden? die door de Voorzienigheid waren beschikt verliet Marie Thérèse Noblet, de won derbare genezene uit. Lourdes, wier ge val uitvoerig bestudeerd is door dokter Boissarie in zijn werk «De Genezingen van Lourdes», de wereld om de moeder te worden van deze kleine inlandsclve zusters. Gedurende de acht jaren van haar heldenleven in deze ruwe ;mlis.sie heeft Moeder Marie Thérèse moeten strijden tegen de wilde naturen. Deze bittere strijd werd door ,haar gewonnen, onder de grootste moreeie en pfrytsiieke moeilijkheden die van hare toeping ge tuigden. Altijd glimlachend bij alle. te genstand. zachtzinnig en vol van deze monschelijke en goddelijke ongedwon genheid der heiligen, die zelf niet we ten hoe (bewonderenswaardig- 'ze 'zijin, heeft deze vrouw zoo wonderwel begre pen hoe men deze Papoeansche meisjes tot God moest leiden. Haar aantrekkelijk leven wordt sa mengevat in haar laatste woorden, die de leuze zijn van de Dienaress.en des Heer en «Ecce aneilla Domini», dit wil zeggen fret eenvoudig en zuiver en ver- trouwvol onderwerpen aan den wil van God, op het voorbeeld van de Onbevlek te Maagd. WIE IS DE EIGENAAR VAN DEN DIJK? Voor de boetstraffelijke rechtbank te Brussel werd een hooger beroep be handeld van een meer algemeen belang. Partijen zijn de aannemjer L. Macq, uit Halle, en de gemeente Kappellen-pp- den-Bosch. De aannemer had i.n opdracht van de maatschappij Eternit» te Kappellen-op^ den Bosch werken uitgevoerd voor een spoorwegaansluiting, op den dijk van het Willebroeksch kanaal. Vooral was de toelating aangevraagd aan het ge meentebestuur en aan de maatschap pij van het zeekanaal. Het gemeentebe stuur gaf de toelating,-op voorwaarde dat de sporen zoover mogelijk van de huizen zoudien geiegd worden. De niaat- fschappij van het kanaal was ook ak koord maar wenschte dat. de sporen zoover mogelijk van den dijk .zouden worden aangelegd. De bestendige depu tatie hield zich met de zaak bezig en verbrak eenvoudig het besluit van het gemeentebestuur. Hierop 'meende de aannemer dat hij kon bouwen, niet zon der eerst rechtskundig advies te hebben Ingewonnen. Toen de werken begonnen warén werd door de politie evenwel proces verbaal opgesteld legen den aannemer, omdat putten in den weg waren gegra ven, en hel verkeer door materialen werd belemmerd. De ,h. Macq werd ge daagd voor den vrederechter te Wolver- them, die hem verwees tot twee maal vijf frank boete, met opruiming van de uitgevoerde werken, en tot 86.100 fr. schadevergoeding aan de 22 personen, die op den dijk wonen en die zich bur gerlijke partij hadden gesteld. iDe aannemer voorzag zich echter te gen deze uitspraak in hooger beroep, en in dit beroep werd thans gepleit.. Vaaraanstaande advokaten zijn aan de balie, voor den aannemer, de maat schappij Eternit, de kanaalmaatschap pij en het gemeentebestuur. Het standpunt van de verdediging is dat de dijk, waarop de spoorweg is aan gelegd, builen toezicht valt van het ge meentebestuur, als eigendom van de kanaalmaatschappij. Degenen die aan den dijk gebouwd hebben moeten overi gens vooraf een vergoeding aan de maatschappij betalen, waardoor r.aar eigendomsrecht, wordt erkend. Boven dien huldigt de rechtspraak, die door het Hof van verbreking i&edert 50 jaar is gevormd, ook deze opvatting, voor alle dijken. In deze zaak zal op 21 Mei yerder worden gepleit. Luxemburg, 30 April. Eenige mi nuten voor tien uur begaven zich de Koning en de Koningin, vergezeld van Groothertogin Charlotte en Van Prins Folix. per auto naar het station, waar zij door een aantal hooggeplaatste per sonen werden opgewacht. Het afscheid was zeer hartelijk. Om 10 ii. 5 zette zich de koninklijke; trein onder do levendige toejuichingen van het publiek in beweging in de rich ting van de Belgische grens. De «Moniteur» bevat" het volgend ko ninklijk besluit Art. 1. Voor hel jaar 1929, wordt aan de gerechtigden op het ouderdomspen sioen, op den ouderdomsrentetoeslag of op de koslelooze ouderdomstoelage een aanvul!ingstoclage verleend, op 18.75 t.h. vastgesteld op h-et jaarlijks.oh bedrag van het pensioen, van den bij slag of van de toelage, die zij op 31 De cember 1929 genoten. Het minimum-bedrag van de aanvul- lings>toelage wordt, op 30 fr. bepaald. Art. 2. Om bedoelde toelage uit te kunnen betalen, wordt er, om op het -budget van het ministerie van nijver heid. arbeid en maatschappelijke voor zorg te worden ingeschreven, voor het dienistjaar 1929, een krediet van 42 mil joen 500.000 fr. geopend. VERTREK VAN MISSIONARISSEN Den 9 April, naar Congo, acht Zus ters Franciscanessen Missionarissen van Maria Eèrw. Zusier Marie Pascal Emile (Juffr. Rosa Tremblny, van Quebec) gediplomeerde ziekenverpleegster naar het Hospitaal van Zwarten te Stanley- sta-d; E.Z. Maria van O.L.V. van Halle (Juffr. Maria Baggen, van Antwerpen regentes, naar de School van Averbode (Juffr. Margareto Maria De Salmon van Yper), naar het Hospitaal voor zwarten te Stanleystad; E. Z. Maria de N. D. de la Sarte (Juffr. Mélanie Du chesne, van Antheit)gediplomeerde onderwijzeres., naar de School voor zwarte te Basoko; E. Z. Maria Odo (Juf. Johanna Van der Geest, van Hoogmadc) naar het hospitaal voor Blanken; E. Z. Maria van St. Alexius (Juffr. Catharina Griffroen, van Ütrucht) gediplomeerde ziekenverpleegster, naar het Hospitaal voor Zwarten te Leopoldstad; E. Z. Ma ria van S. Richardus (Juffr. Theodora Van Egmont, van Haarlemmermeer) naar het Missiehuis te Sandoa (Katan ga) E. Z. Maria van O. L. Vr. ten Doorn (Juffr. Zulma Ver&chueren, van Loochristy; naar het Missiehuis te Basoko. Het Noviciaat der Zuster^ Francisca nessen Missionarissen van Maria is ge vestigd te Gooreind-Wuestwezel, Mis siehuis van-Het Heilig Hart (Provincie Antwerpen. Haar Prokuur te Brussel, 268, Ter- vuerenlaan, Woluwe, van waar ooi haar Tijdsehritt «Uit verre Landen» (Posteh. 163.578) wordt uitgezonden. Wie komt de plaats innemen Een dagelijksch gebed aai.b. yoor onze Mis sionarissen, De Vlaamsche vlag wappert op den Halletoren van het aloude Brugge. De triomfklok heeft de volkshulde ingeluid, welke Vlaanderen aart zijn grootsten dichter wil brengen. Van alle kanten, inzonderheid uit Vlaanderen, Nederland, Fransch- Vlaanderen en Zuid-Afrika komen duizenden onzen genialen dichter vieren. Zondag 4 Mei is iedere Vlaamsche gemeente te Brugge vertegen woordigd. Het wordt ven grootsche hulde van ganseh het Vlaamsche volk aan den zoet-gevooisden Zanger onzen eenigen Guido Gezelle. Het Hoofdcomité der Guido Gezelle-Hulde. LUXEMBURG EN ELZAS-LOTHAR1N- GEN ZENDEN DAGBLADSCHRIJ VERS OM DE WERELDTENTOON STELLING LUIK 1930 te BEZOEKEN Het Algemeen Kommisisariaat vam het Uitvoerend Komiteit van de Ten toonstelling Luik 1930, hebben op 25 April 1.1. persvertegenwoordigers van Luxemburg en EIzas-Lotfraringen ont vangen. De gasten brachten een bezoek aan de Sectors Noord en Zuid van de Ten toonstelling, geleid door den heer do Géradon, voorzitter van het Uitvoerend Komiteit,. en den heer Labbé, Gevol machtigd Minister en Algemeen Con sul van Frankrijk. Lang stonden zij stil bij do Paleizen van de Fransche deelneming en ook in het Paleis van het Groot-Hertogdom Luxemburg, dat van nu af reeds won dermooie dingen bevat. Tijdens het ontbijt dat hun werd aan geboden drukten de dagbladschrijvers hun gevoelens uit over hetgeen zij had den bewonderd. Allen waren het eens om te verklaren dat de Tentoonstelling een reuzenbijval zal behalen, wil men van nu af de. ijverige moedte en de ver kregen uitslagen nagaan. Begeleid door een bestuurder van het kantoor voor Toerisme der stad Luik, deden zij, na het ontbijt, eene lange autowandeling in de valleien van de Vesdre, de Amblè- ve en de Ourthe. Zoo konden zij zich re kenschap geven dat benevens de Ten toonstelling Luik nog machtige aan trekkelijkheden bezit voor de vreemde bezoekers. DE RELIKWIENKAS VAN ST. REMIACLUS De af dealing van Oude Waalscho Kunst in de Tentoonstelling Luik 1930 zal de prachtige verzameling zijn van de mooiste werken van de Oude Waal- sc-he Meesters, en zal ondor andere be vatten de relikwienkas van Sint Rema- clus, trots van devhem toegewijde kerk van Sta^lot. Geheel in verguld en geemailleerd koper, heeft deze relikwienkas den vorm van een praalkisl en is bedekt door een tweehellend dak. De versiering, ongemeen fijn afge werkt, verraadt de hand van een groot kunstenaar en stelt de fraais.te motie ven voor van het keurigste gehalte, op geluisterd door emailwerk, edelgesteen te en watermerken. Het geheel is een der zuiverste mees terwerken in dien aard en dagteekent uit het midden der 13e eeuw. Deze relikwienkas is trouwens we reldberoemd en zal heel voordeelig uit komen in de nieuwe St. Vincentiuskerk welke de afdeeling van Oude .Waalscho Kunst zal bevatten. DUITSCHE DEELNAME De «Verband Xfeufcscher {Chmisohër Vereine» heeft zich aangesloten bij het 10e. Internationaal Chemisch Kongres, welk te Luik zal gphouden worden van 14 tot 20 September 1930. De Nationale Bank van Belgio heeft haar disconto verlaagd met een half percent; het bedraagt nu 3 t.h. voor de aangenomen en 3 i/2 t.h. yoor de niet aangenomen wissels. Aangenomen wissels, 3 fc.fr.; War rants 3 t.h.; Niet-aangenomen wissels, gedomicilieerd in een bank 3 t.h.; Niet aangenomen wissels en promessen 3 i/2 t.h.; Aankoop- en verkoopsoperatiën in buitenlandsche wissels 3 t.h.; Roe pens Belgische -leeningen op minder dari 100 dagen 3 t.h. De intrest van leeningen en voor schotten in loopende rekening op open bare nationale fondsen wordt bepaald op 4 t.h# Zondag aanstaande 4 Mei en ook Zondag over acht dagen 11 Mei zal in onze gemeente een groote Vlaamsche Kermis op touw gezet worden waarvan de zuivere op- bi-engst zal dienen voor het opbou wen van een ouderlingen gesticht, Al de politieke groepeeringen van onze gemeente verleenen hunnen gewaardeerde medewerking zoodat er deze maal hand in hand gewerkt wordt tot het bereiken van een edel, i een menschlievend doel. De inrichting zal niets te wen- sehen overlaten en zoo het weder gunstig is wordt een overgroote volkstoeloop voorzien. Het Koninklijk Gezelschap «'t Land van Riem» van Aalst brengt in groep een bezoek aan de Kermis en zal er lol en leute weten te soheppen. De beste zangers en de clamators kómen mede onder an dere de gekende komiek Oscar Van Pantel. Te half zes geeft de Koninklijke Katholieke Harmonie «Al Groei en Bloeiend» van Aalst een kunst concert in de hovingen der Vlaam sche Kennis. Onze handelsbalans Is opnieuw ern stig verbeterd in den loop van de maand Maart. De statistiek van uit- en invoer van het Belgisch Luxemburgsch econo misch verbond, maakt bekend dat oflzö uitvoer 95.4 per honderd bereikt van onzen invoer, tegen 71 t.h. gedurende I de maand Februari. I Onze invoer wordt berekend op; 2.899.510.000 voor 38.805,653 metri sche kwintalen, wat eene vermindering 'uitmaakt van meer dan 160 miljoen frank in vergelijking niiet de maand Maart 1929. I Onze uitvoer freeft 2 miljard 766 mil- 'joer. 567.0000 bereikt, voor 23.856.002, (metrische kwintalen, zijnde eene ver meerdering van ongeveer 20 miljoen franks op de cijfers van Maart 1929.4 (Nochtans werken de cijfers van de eer- 1 ste twee maanden, zeer nadeelig op do' jdriemaandelijksche balans en brengen het procent van onzen» uitvoer voor dé eenslé drie maanden op 79.4 t.h. tegett 89 t.h. in de overeenstemmende periode van 1929. Er zal dus een ernstige krachtinspanning noodig zijn om frefc evenwicht te herstellen. die hunne zeken behartigen nemen eene LOOPENDE REKENING bij da Da lalden op deze soort reke ningen gestort, brengen intrest op vanaf daags na da storting. 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1