De Zoon der Sier eerste Mei - Bedevaart naar LOUROES (Frankrijk) Het Eucharistisch kongres te Carthago Priesterlijke benoemingen EEftl FILM Een moordenaar gehalsrecht XXX!» JAARQANQ HUMMER |£0 Kerkstraat, 9 *n 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentscka Iiavas, Adolf Maxlaan 10,1e Brussel Rue dc Richelieu. ParijsBank Building/ICingsway, 20 Loadres W- C. 2. ZONDAG II MEI H. Francisoui Zonop4il7,Zonaf7#17 MAANDAG 12 MEI 1930 H. Achiel Zonop4,161Zonaf7,17 V. M. 12 L. K. 20 OOST-VLAAN DEREN'S Een bedevaarttrein naar 'fc ware Lourdes, in Ce sohoone Meimaand dat was de droom van vele vrome mensehen. 't Weder valt dan gewoonlijk mee de natuur is in haar bsste kleed ge huld met botten en bloemen in groe nende velden en weiden 't schikt beter voor 't werk in vele huizen 't Ifiat keus aan allen die begeeren naar Lourdes te reizen, on. laat het ons gaarne bakennen, de Meimaand ia bij uitstek de tijd der bedevaarten naar Maria'8 heiligdommenWaarom dan zcu 't Bisdom Gent het niet beproeven? Het verlangen van velen ia werke lijkheid geworden, Op 14 dexer stoomt voor de eerste maal een bedevaarttrein uit Oost-Vlaanderen naar 'tPyreneesch gebergte- Het inrichtend comiteit dient harte lijk geluk gewenseht om het genomen initiatief en warmen dank gezegd om al de gedane pogingen tot een goed einde te leiden. Er was veel durf noodig om zoo iets, te ondernemen zooveel vooroordeelen dienden weggeruimd ingewortelde gewoonten moesten uitgeroeid en een berg werk moest worden verzot, maar voor wie Maria mintvalt niet één offer te zwaar. Mat taaien moed en volharding werd het werk ingezet, medehelpers aange sproken, propaganda gevoerd en vurig gebeden voor hot wellukkon dor groote onderneming. Onze Lieve Vrouwkon beloont altijd ten spoedigste, wat men te barer eere doet. Zoo groot is do bijval der oerste Meim&andbedevaart dat het de bekro ning mag heeten van kinderlijke liefde voor Maria en van veel arbeid haar ter eere verricht. Wie had het durven verhopen 700 pelgrims zullen over enkele dagen het geluk hebben hun wel en hun wee aan de voeten dar goede Moedermaagd neer te leggen. Zeven honderd huisgsr zinnen zullen op gansch bijzondere wijze a&n Maria worden aanbevolen en godvruchtige gebeden zullen dagon lang, gestort worden voor onzen gee liefden Bisschop, de geestelijkheid, de kloostergemeenten, onze jeugd, voor onze mannon en vrouwen, Wat een zegen tooh komt over ons volk, bij elke bedevaart naar 't Heilig dom Lourdes, want wij weten het«dat men nog nooit gehoord heeft dat iemand die tot Maria zijnen toevlucht genomen heeft, verlaten is geweest. In onzen modernen tijd van goloofvar- zwakking, van zedenbederf en zinsge not, van jacht naar plezier en vermaak en van brandende geldkoorts, moeten we allen naar Maria gaan, om do me nigvuldige belangen van eigen hart en huis en ook van de anderen aan onze goede Moeder aan te bevelen. Onze bravo christen mensohen be grijpen hoe langer hoe meer 't belang eener Lourdesbodevaart en willen zich wol da noodige moeite getroosten om die zoo vurig betrachte reis mede te maken. Daartoe heeft de Spaarkas De Be devaarders naar Onze Lieve Vrouw van Lourdes veel bijgedragen. Wie het hart en den wil goed heeft, kan wel de reis naar Maria's heilig dom meemaken. Wat is toch oene we- kelijkscho storting van 20. 10, 7.50 of 5 fr.,als men nagaat wat al geld er nut- te loos verkwist wordt en hoeveel men kan uitsparen op de toegelatene uit gaven. Wie toch kan wekelijks niet vrij naar G. G E N O T door JOS. WITLOX Verboden Nadruk, 12de Vervolg. Nauwelijks tot zieh-zelve gekomen, Stamelde zij met zwakke stem Wat zal er van mij geworden, als ik Gaudentius, mijn vader, verlies God, uw Vader in den Hemel, zal u niet verlaten, mijn dierbaar kind. Ook zult gij in den echtgenoot, dien Gau- der.tius-zelf voor u gekozen heeft, een beschermer vinden. Euphemia werd kalmer; de gevoelens Van geloof deden Ivun machtige stem iti den zieleternpel der jonkvrouw weer galmen. Zij stortte een vurig gebed om vreé en berusting, en gaf toen het ver langen te. hennen, lieur vader le zien. 5 fr- tor sijde leggen, om zoo, na 4 jaar sparen, de heerlijke en weldoende reis naar Lourdes te ondernemen? Op 14 Mei trekken 62 laden onzer plaatselijke Spaarkas naar Lourdes mee... Einde Juli zullen we de 250 overtreffen. Wanneer komen de ach terblijvers Ditmaal hoeft het inrichtend comi teit buitengewone pogingen moeten aanwenden om door bijzonder rollend materiaal over700 plaatsen to beschik ken voor de ingeschreven bedevaar ders... en tientallen laattijdigen hebben hunne aanvraag niet meer ingewilligd gezien ze werden dan ook naar de bedevaart oinde Juli verschoven. Aan onze 700 gelukkige pelgrims wenschan wa dan ook bij voorbaat har telijk geluk en goede reis- Wij Yolgen u met gansch ons hart sn in verbeel ding zullen wo bij u zijn aan de Grot van Massabiella. Vergeet gij do thuis blijvers niet. W at ge ook voor u te vragen hebt,woest niet ikzuchtig, maar gedenkt in uwo geboden alle Maria- veroarders an vooral dezen die hunne goede Moedor helaas niet meer willen erkennen- Voorspoedigs reis en do beste groe ten aan O L. Vrouwken. DE PONTIFICALE MIS IN DE PONTIFICALE KERK VAN CARTHAGO Na de plechtige kindermis werd Don derdagmorgen in de primaliale kathe draal van Carthago een pontifikale Mi? opgedragen door Mgr Chollet, aarts bisschop van Cambrai, in tegenwoordig heid van Hunne Eminenties Je kardina len Charost. Mac Rorv, Lavitrano, Ver- dier en een zestigtal bisschoppen. De uitnemende kerkkoren der Witte Paters luisterden met stemmigen zang de verheven plechtigheid pp. De kerk was te klein, om den s.troom van mensehen op te nemen, die zich verspreid-de over de esplanade en de hellingen van den heuvel boven lret zee vlak en de puineii der oude stad. EEN TREFFENDE STATISTIEK Door den bestuurder van- het aposto laat des gebeds, werd een treffende statistiek medegedeeld van den Eucha- ristischen Kruistocht, die over de ge- heele wereld voor het welslagen van het congres te Carthago was gehouden. Jn het geheel waren tien millioen zeven honderdduizend H.H. Missen op- edragen. drie en half millioen H.H. Communies geofferd, een millioen acht honderdduizend H.H. Missen bijgewoond elf miliioen gebeden tot dat doel ge stort. Alle landen hebben er het hunne toe bijgedragen, om dezen geeslalijken schat te verrijken. Een der schitterendste uitslagen op dit gebied bereikte Zuid-Afrika, waar het vorig jaar een nationaal Eucharis tisch congres werd gehouden met veer tien duizend II.H. Communies en der tien honderd duizend gebeden en H.H. Missen. DE SECTIE-VERGADERINGEN Woonsdagavond, na de offieieele ope ning van heicongres, begonnen al da delijk bijeenkomsten tor voorbereiding van de .sectievergaderingen, die Don derdag gehouden werden. Niet zoodra was de avondmaaltijd af- geloopen, of van alle kanten stroomden de pelgrims weer samen. Do verschillende nationaliteiten schaarden zich bij elkaar, in de kerken, hun tijdens het congres toegewezen. Het ste'rkst vertegenwoordigd waren de Franse hen, die samenkwamen in de kathedraal. Het-gebouw was gehee-1 be zet. De leider van het Fransche comiteit, Mgr. Audollent, bisschop van Blois, hield een rede, waarin hij zijn gehoor eerst zijn dank betuigde voor de trouwe, opkomst, en vervolgens aanspoorde, om zich geheel te verplaatsen in den geest van dit congres, een geest van arbeid en oen geest van gebed. De Italianen waren bijeengekomen in de kerk van het H. Kruis. Ook dit ge bouw was overvol, hetgeen mede zijn oorzaak hierin vond, dat daar niet en kel pelgrims uit Italic aanwezig waren Talrijke Italianen namelijk, in Tunis Woonachtig, hadden zich aangesloten bij de pelgrims uit Ivot vaderland. Dc leiding van deze bijeenkomst be rustte bij Mgr Barlalomasi, algemeen aalmoezenier van. liet Italiaansche le ger en voorzitter van het nationaal comiteit. De bekende kanselredenaar, pater Só- méria, deed een vurig beroep op zijn landgenootcn. om altijd en overal den Christus Eucharisticus te beschouwen als. het middenpunt van lmn leven en streven. En de gewijde redenaar heeft ontroering gebracht over zijn gehoor. Dat bleek vooral den volgenden dag', toen men onder de commimicanten.zoo (alrijke leden van de Italiaansche be volking van Tunis zag opgaan naar de H. Tafel: onder hen, waren, er, die in jaren hun geloofsplichten verwaarloosd hadden. Donderdagmiddag zijn, zooals te be grijpen valt. ontelbare H.II. Missen ge lezen in de verschillende kerken van Tuiiis, Carthago en omgeving. In verband met dit groote aantal be- on men reeds mot bet Mislezen om één uur in den nacht. DE PALMENHULDE DER KINDEREN EEN AANGRIJPENDE PLECHITGHF.ID IN CARTHAGO'S AMPHITHEATER Dc bijzondere correspondent van de Maasbode schrijft lv.ct volgende over de palmcnhiilde der kinderen Dc ziel liog vot emotie van het he- melsch schouwspel in het Belvédère- park, w-aar in 't vroege ochtenduur het vaarders 't kruis op de witte tuniek, zingend, biddend opging naar 't Godde lijk Liefdemaal, stonden we onder den glorieerden, zonnehemel te middag in Carthago's roemrucht amphitheater. Daar hebben ze. geleden, eeuwen :ang, duizenden bloedgetuigen voor Christus, den Gekruiste, daar stierven zij voor Hem den folterdood; van daar snelden Perpelua en Fclicitas, in wree- dc marteling gedood, lvaar Heiland tc gemoet. Ontroerd staren we op de door het bloed van Christus helden gedre-nkï arena. Daar, in het midden, waren de souterraine gevangenissen, waar de voor Christus ten dood gedoemden, lof zingend en biddend, het uur der marle- iie afwachtten, hei uur van den over- winningspalm De palmon-offerande der kinderen, dat zou lieden-namiddag, hier op dit martelareii-veld hel grootsch program mapunt worden van Carthago's Eucha ristisch feest. Al in den morgen hadden velen zich oen plaats verzekerd ijn het amphithea ter.' Til den loop van den dag waren hier 30.000 personen bijeengestroomd om getuige te zijn van de groote Christe lijke manifestatie op de plaats, waar eens de heidenen heerschten. Drie upr, daar komt, luide begroot BISDOPI GENT Z. D. H. du Bisschop heeft benoemd tot Groot-Cantor van liet Kapittel van Sint Baafs den Z.E.H. Kanunnik B; Haclterman, Ph. D. en S.T.B., Pcniton- cier, in vervanging van den 7. E. H. Kan. C. Van Onge wal. S-T.B. die op aan vraag zijn eervol ontslag bekomt. Domililla geleidde haar tot den mar telaar. Voor de deur van Gaudentius" kamer vonden zij den officier, met de bewa king van den gevangene belast; deze was, naar zij vernamen, alléén. Door Clemens' gade ondersteund, trad Euphemia binnen; zij weende, de arme maagd, maar de hemelvreugd, die zij op 't gelaat beurs vaders zag schit teren, schonk haar moed en kracht. Zij wierp zich in de armen des martelaars en lispelde O vader, waarom is 't mij niet ver gund, uw benijdenswaardig iot tc doe len, met n te sterven Kind, antwoordde Gaudcnlius, uw uur is niet gekomen, uwe Zending op deze aarde nog niet vervuld. Eerst fnoefc gij arbeiden, kloek en onverdroten ar beiden in den wijngaard onzes goddc- 1 ijken Meesters. Domililla trok zich bescheiden terug en liet vader en dochter alléén.. God dankende, die haren -woorden kracht en zalving verleend had. Den volgenden dag, tot de huwelijks voltrekking bepaald, werd Caleb van al les verwittigd. Was zijn geloof niet zoo sterk geweest, misschien zou dat vree sdij k beletsel den jonkman tot wanhoop gevoerd hebben; maar de kracht zijns Heiiands woonde m hem, en met tref fende gelatenheid ontving hij de smar telijke tijding. Met Euphemia en Clemens spoedd.i hij zich naar Gaudentius, om den laat-r sten zegen des edelen martelaars. t«' ontvangen. Deze ontving loeder de verloofden, vertrouwde hen nogmaals toe aan do waakzame zorg van Clemens, on zeide, {als bezield met den geest van voorspel ling. dat zij weldra door de banden des huwelijks zouden vcrecnigd worden. De scheiding was hartverscheurend, maar dro'eg niettemin den stempel van algclrccle, vrome berusting in den WH jder Voorzienigheid. j Een cogenblik late? trad een tribuun door de enthousiaste menigte, een stoet van kerkvorsten liet amphitheater bin nen en schrijdt statig over het witte zand van de arena. Pater Delattre, de «ontdekker» van Carthago wordt in het bijzonder leven dig begroet. ,Van onzen Geiitscben medewerker^ DOE WEL EN ZIE NIET OM Alhoewel wij gewoon zijn geen ge* 'colg te geven aan ngamlooze brieven9 Dan, om half vier, een grootsch mo- 'hebben wij ditmaal eene uitzondering ment al weer. 'gemaakt, daar hit onzen jeugdigen me* Zevenduizend kinderen, in witte dewerker Joris Van Singel gold. kruistochtgewaden, de palmen in do Wij Izregen inderdaad een gedactylo- hand, komen yier aan vier dc arena bin nen. Het groen der palmen rond hun hoof den lijkt in bet zonnelicht de golving van een kostbaar gewaad. Gezangen klinken, langzaam raakt de zandvlakte gevuld met witte klcoderen en bladergroen, verlevendigd door mee gevoerde vaandels. Dan diepe stilte. Daar weerklinkt do korte en aangrijpende toespraak van paler Bora, den directeur van dep. Eu- charistischen kruistocht. Hij roep! de herinnering op van de martelaren, kinderen vaak zooals zij. die in het thans herkerstend Afrika het leven lieten. Vervolgens zegent kardinaal Lépicior de kinderen en alle aanwezigen. Een kort lof is het einde van de in drukwekkende plechtigheid, en lang» zaam stroomt het verweerde amphi theater weer leeg. De dag werdt besloten met het «hei lig uur», de nachtelijke aanbidding in de pro-kathedraal van Tunis en dc pri maliale kathedraal van Carthago, waar te middernacht, de priester zal opgaan naar hetallaar Gods. om voor het he.il graplrieerd brief ken echte dcdeclie? ven-methode om onbekend le blijven dat luidde als volgt «Heer Joris Van Singel U beeldt ons een kunstwerkje af van enkele fouten. Leert wat beter vooraleer als Schet ser» op te komen. Ivo Von Simpel. Wij maakten het over aan den be langhebbende en ziehier nu het weder- woord dat wij ontvingen Mijnheer Hamlet, Gelieve mij te verontschuldigen om dat ik niet vroeger antwoordde. Pas uit verlof teruggekeerd heb ik thuis uw schrijven ontvangen. Ik tvas wel een beetje onthutst. Papa glimlachte^en zei: «Ge zijt nog jong en kent de nunsclien niet. Seneca doceerde «homo est homi- ni lupus», hetgeen beduiden wil dut de eene mensch den anderen met haar en huid zou opeten, indien hij maar kon Nu, Mijnheer Hamlet, dat briefje van dien heer is een kostelijk meester werkje. 11c moet ootmoedig bekennen der wereld opnieuw op te dragen het handteekening niet lezen 1 nt\/ii.:n rl/ir n t" *VYï/>T cficfi I i-n hoogheiligst sacrificie, en de geloovigen c spijzigen rnet het Brood des Levens. moest om te weten dat ik met een Ivo ie doen had. En die duitsche, «von» I Die keer von Simpel, moet nog zoo Simpel niet zijn als hij zich voordoet9 en op zijn minst genomen een polyglot# rijn, zoo hij maar geen philcloog is Jammer dat hij zelfzoo licht ge- raakt papa deed mij opmerken «co n'est que ia vérité qui blesse een Een der twee moordenaars van de rijke bedelares van Radhinghen (Frank- ijk), werd Vrijdag morgend gehals recht. Paul Dufour, opgesloten in het gc- vg van Boulogne sur Mer, werd Vrij- g morgend om 3.45 ure gewekt. Men kondigde hem aan dat zijne voorziening was verworpen en dat ;ijrie laatste oogenblikken waren aangebro ken. Dufour antwoordde niet; hij woonde 1 de H. Mis bij. Hij was zeer kalm, toen men zijn toilet maakte en terzeIJdertijd onderhield hij zich met zijn advokaal aan wlen hij opdroeg, wat er met zijne kleederen, geld en andere voorwerpen in het govang berustende moest gedaan werden. Middelerwijl had hij een cigaret aan- estoken en oèn glas rhum. gedronken. Het was 4.48 ure toen hij naar het schavot slapte, opgericht op drie. me ters voor dc poort van het gevang. Met vasten tred volgde Dufour den aalmoezenier Boulogne. Voor de val bijl wilde Irij teTug deinzen, maar do helpers grepen hem vast en drie sekon- den nadien viel het mes. Gerechtigheid was geschied, eene onfzagelijke menigte woonde stil en bewogen de strafuitvoering bij. miserabel exemplaar is uit de talrijke categorie van taaionkundigen, die wij aangeklaagd hebben. Wat komt die uit drukking een kunstwerkje van fouten afbeeldenhier doen En het ivoord schetseris slecht gekozen en verraadt taalarmoed'i. En vooral «leert» moeat zonder T zijn omdat het de gebiedende wijze is en enkelvoud dus «leer». Indien ik dat allemaal neerpen is hel niet omdat het sap de kool waard is. wél omdat het u misschien wederom van dienst kan zijn. Want nu het verlof uit is móet de studie heraangevat, en zal ik voor dé groote vakantie wel niet meer kunnen schrijven. Tot later dan, Mijnheer Hamlet. 116 zal mij toch niet laten ontmoedigen. Pa pa zei me «Alleen diegenen, welks niets doen, kunnen niet beknibbeld wordenen de wespen knagen altijd aan de beste vruchten Ik hoop dal onze Lezers uU dat geschrijf en gewrijf zullen be grijpen dat zij altijd eerbied voor hunne moedertaal moeten hebben en dat zij bij hét laten herschildercn van uithangbor den, plaatsen van aankondigingen, enz% eerst bevoegde m.cnschen zullen raad plegen, indien zij zelf twijfel hoestere# nopens de schrijfwijze. Met de meeste achting. Joris Van Singel. Wij zyggen aan onzen jeugdigen met- dewerker Bravo. Doe zoo voort. Gi£ licht den simpelen Ivo een uppercut ge geven. Doe wel en ziet niet om. Hamlet de Tweede. des keizers de kamer binnen; hij vond Gaudentius neergeknield, in diep gebed verzonken. Ik kom'j sprak hij, in den naam van Cesar, om u Ie vragen, of gij in uwe dwaze weigering volhardt. Ja, antwoordde Gaudentius een voudig; dal wil zeggen ik volhard in mijn geloof aan Jesus, den Gekruiste van Golgotha. In dit geval, hernam de tribuun; is bet de wil van Cesar, dat gij stervet. Ik bon gereed, sprak de martelaar. Wilt gij-zelf het vonnis, tegen u geveld, uitvoeren dan staat u zulks vrij. 't Is een christen niet geoorloofd, antwoordde Gaudentius, zich-zelf den dood te geven. Doe wat u bevolen is. Eeo sprekende wees hij op zijne keel. De officier trok zijn zwaard en door stak den martelaar, die in een bloedplas nederzeog. Hij was dood. De tribuun vergewiste zich "daaivan en ging heen mei den officier, die 3au- deutiua s.ind§ {Jen yorïgcn dag bewaakt had. Onmijdèllijk na hun vertrek trad Clemens, door Caleb gevolgd, het ver trek binnen, waar de gruwel voltrokken! was. Zij knielden neder bij liet dierbaatf overschot des martelaars, drukten eer biedig een kus op zijn voorhoofd stortten een vurig gebed. Op bevel van Clemens namen twéé christen slaven het heilig lichaam op, en logden liet neder op een prachtig rustbed. Wel dia verscheen nu ook Eupheral# aan den arm van Flavia Domililla. De ze had zich in feestkleercren gehu'd droog in de eene hand een palm, :n da andere eene kroon. Met diepen eerbied naderde zij het lichaam des martelaars^ die zoo vredig den slaap der rechtvaar digen sluimerde, plaatste do kroon op. zijn schedel en gaf Ircm den palm m dé hand. 'Ct .Vervolgt.) Met toelating van L. OpdebceK uitgever, Antwerpen.

De Volksstem | 1930 | | pagina 1