Wereldoorlog in cijfers 16 Bank resr Bost-Vlaanderen flato-winkels Vrijdag Mei 1950 /Va hel Eucharistisch kongres te Carthago De uitbreiding der Openbare Beheeren Onze Grensarbeiders in JXoord~Frankrijk In de Falikaansche Stad Een Rubens ontdekt? De Passiespelen Pensioen voor de Weggevoerden De Rosa voor het Assisenhof KAMER Uitvoerders XXXJO JAARQANQ NUMMER 113 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. DAQBLAD 2Q Ceafiaman Uitgever J. Van Nutfel-De Qendl. Bank Building/Kingsway, 20 Publiciteit buiten liet Arrond. AALST Naarmate de groote ramp die in de jaren 1914-1918 de wereld heeft geteisterd, wat duidelijk te overzien valt, komt ook steeds met schrijnen de scherpte aan den dag, welk een iontzettendo verspilling aan geld en goed, aan menschenlevens on men- schenkrachten de oorlog is. Da vol gende cijlers zijn in dat opzicht voel- heieekenend. De directe kosten van den wereld oorlog bedragen 21 duizend 500 mil liard frank. Dat is 1.300,000 fr ieder uur sinds Kristus geboorte dertien inillioen registerton aan handelssche pen werden tot zinken gebracht, het geen gelijk is aan 3250 schepen van 4000 ton eik. Hun waarde dor ver woeste gebouwen, industrieels be drijven, openbare werken a, d. wordt op ongeveer 450 milliard fr. geschat. En wat do menscben betreft aan het einde van den oorlog, die 1561 dagen heeft geduurd, stonden onge- voer 30 millioon man gewapend tegen over elkaar, en het dubbele aantal werd in den oorlog gemobiliseerd. Op het slagveld stierven bijna 10 millioen monschen, d. i. gemiddeld 6.400 per minuut. Vermoedelijk ver dwenen zijn drie millioon soldaten. Dertien millioen niet militairen zijn tengevolge van den oorlog gestorvon. Twintig millioen soldaten werden in den oorlog zwaar gewond drie millioen werden krijgsgevangenen gemaakt. Negen millioen kindaren werden tot oorlogsweezon gemaakt vijf millioen vrouwen tot oorlogswe» duwen. Als vluchtelingen werden tien millioen menschon van hunne woonsteden verdreven. Indien gedurende zeventig jaar eb ken dag oen schip met 1000 mon schen tot zinken werd gebracht; eerst dan zou men een cijfer krijgen gelijk aan bet aantal slachtoffers van den wereldoorlog. In arbeid omgezet zouden de in den oorlog verspilde nyenschelijke krachten vertegenwoordigen den ar beid van 1 millioen arbeiders mot 44-urige werkweek gedurende niet minder dan 3000 jaren. Wat de oorlog aan een land kost heeft de britscbe minister van Fi nanciën Snowden, onlangs oehs uit eengezet en wel voor wat Engeland betreft. Groot Brittanië beeft aan den wereldoorlog, ongeveer 1800milliard Irank ten koste gelegd, afgelegd van liet verlies aan arbeidskrachten. Die gewonnen oorlog legdo op Engoland een schuld van ruim 115(3 milliard f. Voor rente en aflossing daarvan moe ten de belastingsbetalers per jaar 90 milliard frank opbrengen of per dag bij ;a 170 millioen en per minuut ruim 110.000 fr. En als men bierby voegt de millioenen, die elk jaar voor leger en vloot en pensioenen moeten worden betaald, dan is de slotsom, dat drie kwart der Engelscbe belas tingen moet worden gebruikt om vroegere oorlogen te betalen en toe komstige voor te bereiden, aldus Snowden, De meedoogenlooze cijlers wijzan voorts uit dat feit met de ontwape ning niet snel is gegaan. Integendeel. De wereld beschikte in 1913 over 20 millioen geoefende soldaten en thans in 1930 over 30 millioen. In 1929 bedroegen de gezamentlijke oorlogs begrootingen 150 milliard fr. waar van 90 t. b. ten laste der Europee, scbe begrootingen kwam. Er stonden in dat jaar 6 1/2 millioen soldaten onder de wapenen en alleen in Euro pa waren er 3800 oorlogsvliegtuigen gevechtsklaar. PLECHTIGE COMMUNIE Ten bureele dezer Kerkstraat, 21, Aalst Schoone keus van KERKBOEKEN PATERNOSTERS In alle prijzen, ceders wijwatervatjes, nas!- en schrijfdoozen, buvards, albums, doozen in laqué de chine, enz. enz. BEELDEKENS IVIET GOUDEN DRUK te beginnen aan 15 fr. de 25. Agentscha Havas, Adolf Maxlaaul 13, te Brussel Rue dc RichelieuParijs- londres II'. C. 2. H.Joannes N. 2onop4,10Zonal7,24 L. K. 20 N. M. 28 DE AFREIS VAN DE KARDINAAL-. LEGAAT Kardinaal Lepicier 13 Dinsdag mor- jen ten li ure, te Tunis aan boord ge gaan van Let so-hip «Stad Napels», dat speciaal naar. Carthago was gezonden ter gedegenheid van het Eucharistisch Kongres en dat de pauselijke kleuren droeg. Dc Kardinaal werd in een grootsciien stoet naar de haven geleid. Men be merkte een schadron jagers van Afrika, afgevaardigde van den resident dei; aartsbisschop van Carthago en de pre laten. die Tunis nog niet verlaten had den. Gevolgd door talrijke" persoonlijk heden, leden van het konsulair korps, pnz., schouwde de Kardinaal de troe pen, waarna -het miiziek der zouaven het pauselijk lied on het volkslied van Tunis speelde. Gekomen voor den stan daard van het regiment der Afrikaari- schc jagers, bleef de Kardinaal een poosje staan terwijl de klaroenen schalden. Onmiddellijk daarna stapte Kardinaal Lepicier aan boord van het schip en toen hij zich op toet dok be vond, keerde hij zich om en tusschen twoe Fransohe vlaggen staande, zegen de hij de menigte en de soldaten^ Dfë'NST DER TELEFONEN EN TELEGRAFEN Verbazend is het zooals de diensten der openbare besturen ziclv hebben uit gebreid. Honderd jaar terug, zou men zich voorzeker niet hebben kunnen in beelden dat er ten /huidige dagen eiken dag zoowat anderhalf millioen brieven dooi: de post zouden worden rondge dragen daar waar in 1850 die zelfde dienst er slechts 13 millioen per ja'ar moest bezorgen, liet aantal dagbladen bedraagt eveneens moor dan een mil joen per dag. Niet minder druk gaat bet in den dienst der telegrafen. Gemiddeld wor den er in ons land zoovval een 8 mil lioen telegrammen verzonden hetgeen zóowat een 22.000 per dag geeft. Het is nochtans vooral de dienst der telefonen welke cone verbazende vlucht genomen. In 1915 waren er voor gansch het land slechts 50.000 aangesloten ahori- nemonten. Einde 1926 reeds 132.000, in 1927 zoowat 14S.OOO in 1928, reeds 171.500, het getal steeg in 1929 tot 198.500 en einde April 1930 heeft het reeds 208.500 overtroffen. Van dit getal bedienen er zich reeds 100.000 van de automatische apparaten. Tc Brussel zijn 60.000 abonnementen, automatisch aangesloten; to Antwerpen 22.000, ongeveer J 4.000 te Luik, 8.000 te Gent en een duizendtal op de kleine re netten. Wat de plaatselijke aansluitingen be treft in 1926 bedroegen die over gansch het land 123.000.000 gesprekken in 1927 steeg dit getal tot 126.000.000, in 1928 tot 140.000.000 en in 1929 tot 160.000.000. In 1930 denkt men het getal van 175 miljoen aansluitingen Ie bereiken. Voor de aansluitingen met andere steden heeft men de volgende cijfers 30 millioen in 1928 en 39 miljoen in 1929. Voor 1930 schat men het getal op 45 millioen. Do internationale aansluitingen volg den de stijgende lijn. In 1927 telde men desaangaande 1.5 miljoen gesprekken. In 1928 reeds 1.825.000; in 1929 reed3 2.162.000. Ten einde dezen dienst te verzekeren werd tot in 1929 zoowat 975 kilometer kabel gebezigd. In 1930 werd er 230 kilometer nieu wen kabel hij geplaatst e.n er zal nog 325 kilometer bijgeplaatst worden voor begin 1931. Hot uitgebreide van de begrooting voor den dienst van telegrafen en tele fonen zal bijgevolg niemand verwonde ren. Vcor 1930 bedroeg do begrooting liet volgende nitbatingsonkosten 339 mil joen 336.837 frank; eerste instellings- uifgaven 506 miljoen 194.000 fr. .hetzij een totaal van 845.530.837 fr. Als ontvangsten had men daar te genover in 1929 lokalen dienst 120 miljoen frank; tus.schenstede.hjke onge veer 70 millioen frank int er nationale 45 miljoen frank; verscheidene 7. mil joen franken. Het Fransclv Noorden i& ben. der meest nijverige centrums van Frankrijk en ook een der bloeiendste nijverheids- gewesten. En dit heeft Frankrijk groo- tendcels te danken aan onze Belgise.ho grensarbeiders, welke eene arbeids kracht van eerste gehalte uitmaakt en dan ook m Frankrijk zeer gezocht is, bij zoover dat alles in het werk wordt gesteld om onze Belgische werklieden' naar Frankrijk te trekken: hoogcr loo- nen, sociale instellingen, kantien?, kos teloos vervoer heen en lerug per auto- kamions enz. Een andere oorzaak van de Fransche jacht op Belgische arbei ders is ook, dat Frankrijk zoozeer door ontvolking is aangetast, dat het geen armen genoeg rneer heeft voor zijne nijverheden en verplicht is zich tot den vreemde te wenden, zoodat de Fransch%e nijverheden grootendeels door vreemde arbeiders worden vooruit geholpen. Daar zijn in Frankrijk meer dan 1 miljoen Italianen, 500.000 Belgen, en honderd duizend Polen, Telveken, enz. I Wat nu de Belgische grensarbeiders in Fransch-Noorden betreft, deze. zijn ton getalle van 70.000. Eiken dag trek ken zij de grens over te Godewaersvel- de, Ie Toerkonje, te Halewijn, te Komen te Wervick, te Feignies, te Jermont, kortom op heel onze grens* Het ministerie, van .nijverheid en ar beid kondigt betreffende dit getal van ,70.000 man de volgende bijzonderheden af: West-Vlaanderen houdt het rekord met 43.573. zijnde 22.201 mannen en 15,372 vrouwen. De stad Moeskroen, met eene bevolking van 27.000 zielen, levert aan Frankrijk 10.474 arbeiders Dat is bijna de helft van heel de bevol king. Daarna komen het arrondissement Kortrijk met 15.624 mannen en 10.340 vrouwen; Kortrijk-stad, 653; Meonen 4.872; Wervick 3.210; Doltenijs., 870; Harebekc, 780, enz. Dc provincie Henegouw levert 21.480 arbeiders, waarvan 7.597 uit het arron dissement" Doornik; 4.901 uit; Bergen 4.820 uit Thuih, enz* Dc böfde monumentale poortgebou wen van de .Valikaansche Stad zullen te gen 1 Juni, a.a. gereed zijn. In de maand Juli zal de nieuwp. oprij weg in dienst komen naar de museums en galerijen van liet Vatikaan, uitgaande van de piazza del Riorgimento, Verder ook nog het nieuw gebouw voor het personeel der Vatikaansche boékdrukkcrij. Deze gebouwen bevinden ziah op den 'zooger naamden Prati di Belvedere, dicht bij de vestingsmuren van Julius II. Het verlangen van Z. H. den Paus is dat de groote oprijweg gereed zijn bij de opening der tentoonstelling van de jubilecgaven, welke midden Juni wordt gehouden. Mocht dit niet moge lijk zijn, dan zulten de bezoekers van de via di Porta Angelica uit toegang heb ben op de tentoonstelling. HET VROEGSTE ZELFPORTRET. Berlijn, 13 Mei. De Nederlandsche kunsth'istorikus dr. Vitale Bloeh, die te Berlijn woonachtie is, kooht cenigen tijd geleden te Londen op ee.n veiling een schilderij, voorstellende een op een terras gezeten groep van zes mannen, welk schilderij aan Van Dijck werd toe geschreven. Thans is bij een nader onderzoek ge bleken dat de hoofdpersoon niemand anders dan Rubens is en dat het doek slechts van Rubens afkomstig kan zijn. Ook de Berlijns.ehc Rubenskenner dr. Ludwig Burchard is deze meen ing toft- gedaan. Het schilderij, die in 1607 moet zijn vervaardigd, acht hij het vroegste zelfportret van Rubens. Bij de tweede voorstelling der passie spelen te Oberammergau, vormden En- gelsehen en Amerikanen de vier vijfden der toeschouwers. Men hoorde overal EngelSch spreken; hotels en herbergen moesten volk weigeren. Het weder was veel gunstiger dar^hij de eerste opvoe- rjng. De talrijke mannen- en vrouwen koren behaalden grooten bijval. Alois Lang verpersoonlijkte een uiterst een- voudigen, doch macht uitstralenden Qhristus. s Namiddags, bij het tooneel voor hel Paleis van Poncius-Pilatus wel- liebt het aangrijpendste tafereel vertoonde zich de zon een poosje en deed de praal der kleedij van de spelers uit schijnen. Iets later brak een oaweer uit tijdens de kruisiging, en de geweldige indruk teweeggebracht door den Ver losser, aan het Kruis genageld, nog fel verhoogd door de af- en schietende bliksemflitsen. werd toe- Door het ^gemeen Nationaal Ver bond van Weggevoerden, Opgeeischten politieke en burgerlijke Gevangenen is tot alle volksvertegenwoordigers een verzoekschrift gericht om aan te drin gen op de goedkeuring van het wets voorstel Clijnmans, Pierco, Blavier en Melekmans tot instelling van een «pen sioen voor wegvoering». In dien brief wordt betoogd iboe de meeste weggevoerden aangetast zijn in hun gezondheid en hun werkvermogen ondermijnd zien door dc gevolgen van de wegvoering. De bevraagde rente zou hiervoor een lichte schadeloosstelling vertegenwoordigen. Trouwens, den Staat zou de hervorming geen lasten opleggen. Het Verdrag van Versailles legt aan Duitschland het uittrekken op van een som van 144 miljoen goud fr. ten behoeve van de weggevoerden. Krachtens het DaWesplan wordt dit bedrag teruggebracht op 38 millioen ouden frank of 270 millioen papieren frank. Betaalt de regeering op deze som 50 fr. por maand deportatie, dan blijft 230 millioen over voor het «pensioen voor de wegvoering» op 45-jarigen leef tijd. Aldus de kern yaii. het beloog der weggevoerden. De Rosa, de dader van den aanslag op Prins Umberto, verscheen Woens dagmorgen voor do Kamer van inbe schuldigingstelling. Raadsheer Bara nam het voorzitterschap waar en dc Kamer was verder samengesteld uit do raadsheeren Godenir en de Potter, Prokureur-generaal Gornil bekleedde den zetel van het openbaar ministerto. De Rosa werd bijgestaan door Mrs Paul-Henri Spaak en Paul De Boch. Do Rosa bekende al de feiten hem ten laste gelegd en voegde eraan toe «Ik heb een fout begaan voor dewelke ik moet gestraft worden. Het Hof heeft alsdan een uitspraak geveld. De Rosa voor het Assisenhof van Brabant verzendend, wegens moord poging. ZITTINGEN van WOENSDAG J4 MEI MORGENDZITTING De zitting vangt aan om 10 ure on der voorzitterschap van M. baron TIB- BAUT. WETSVOORSTEL De Kam'er neemt in aanmerking het wetsvoorstel betreffende het gebruik der Nederlandsche taal in Gerechtsza ken. DE FISKALE ONTWERPEN De bespreking der artikelen der fis- kale ontwerpen wordt Vervolgens her nomen. De zitting wordt om 12 ure geheven. NAMIDDAGZITTING Aanvang om 2 ure onder voorzitters- schap van M. baron TIBBAUT. I)e Kamer herneemt de bespreking der; FISKALE ONTWERPEN M. PUSSEMIER, katholiek verslagge ver, spreekt van de bedrijfstaks en zet het wetsontwerp desbetreffende uiteen. Spreker doet met cijfers uitschijnen dat 1930 do vrijstellingen en vermin dering van taksen zeer aanzienlijk zul len zijn. Voor een inkomen van 15.000 frank, zal een vrijgezel 186 frank betalen in plaats van 203, 't zij eene vermindering van 17 Geldt het een vader van fa milie dan bedraagt de vermindering 43 Voor een inkomen van 40.000 frank betaalt een ongehuwde persoon thans 1960 frank. Dit wordt gebracht gebracht op 1080 frank. De familieva der met zelfde inkomen en 2 kinderen zal 828 frank betalen 't zij eene vermin dering met 37 p.h. en voor 4 kinderen zal de vermindering 51 p.h. l edragen. M. PUSSEMIEIt, komt dan tot de in komsten van moer dan 100.000 en min der dan 200.000 frank. Do belasting van 15.350 frank, op een inkomen van 200.000 frank, wordt Voor den familievader met 2 kindereft is de verminderng 38 p.h. Voor wat de kleine inkomsten betreft zal een familievader met 4 kinderen, voor een inkomen van 20.000 fr. slechts 18 fr. betalen en een gezinshoofd met 2 kinderen voor een inkomen van 15.00Q fr. 24 fr. De verslaggever vergelijkt liet nieu-' we belastingsregiem bij datgene des naburige landen on bestatigt dat het onze veel edelmoediger rs dan deze van elders. M. HOUTAP.T minis.ler van financiën bevestigt de verklaringen van den ver slaggever, M. Pusscmier. M. UYTROEVElt, socialist, brengt hulde aan het versing van M. Pusscmier doch betwist cc cijfers, die volgens hem den toestand niet weergeven zocals hij «v Spreker bedreigt de meerderheid met de eerstkomende verkiezingen. Hij zou willen dc kleine inkomsten die onvol doende zijn om te leven van alle belas tingen vrijgesteld zien, en beweert dat de groote inkomsten in evenredigheid veel aanzienlijker Ia sten-verminder ingeij genieten dan de kleine loonen. M. JACQUEMOTTE. En gij hebt destijds dezelfde regeling gestemd. M. VAN WALLEGHEM tot M. Jdc- quemotte. Ga zien naar Moskow hoe het daar gesteld is. M. UYTROEVER. M. Jaguemotté zou beter de zaak bestudeeren vooraleer erover te spreken. Ik heb hem meer maals uitgenoodigd op eene tegenspre- kelijkc meeting. Hij is nooit gekomen en weet wel waarom M. ALLEWAERT wenscht" nog groo- tere vermindering van lasten voor de kroostrijke gezinnen. M. 8ANDRONT venheugt zich over do vrijstelling der kapitalen belegd ia landbouwbedrijven. M. PIERARD is vijand van de beta ling der belastingen op voorhand. Nog verscheidene redenaars brengen opmerkingen in 't midden, waarna de sitting wordt geheven. WELKE VERLANGEN IN VERTROUWEN BEDIEND TE ZIJN, WENDEN ZICH TOT DE Zij heeft CORRESPONDENTEN IN DE BIZONDERSTE STEDEN DER WERELD. 1652 In verscheidene landen is de handel drijvende Middenstand zeer bezorgd met het toenemen van het aantal auto-winkels door georganiseerde maatschappijen de baan opgestuurd van gemeente tot ge meente. Deze auto-winkels bezoeken op regelmatige tijdstippon de inwoners van die kleinere plaatsen, waar een filiaal geen levensvatbaarheid b'eete hebben. Er kan niet worden betwist, dat de verschijning van den auto-winkel onzen middenstand voor een nieuwen moeilijk probleem stelt, dat onze voile aandacht verdient. Want, wij mogen het verwach* ten, deze nieuwe vorm van verkoop zal ook in ons land uitbreiding nemen- In Hollend houdt de georganiseerde Middenstand zich bezig met de kwestie. In Zwitserland heeft de organisatie van kleinhandelaren in kruidenierswaren den strijd met gelijke wapens aangegaan. Door de concurrentie daartoe gedwon gen, heelt thans de vereeniging van kruideniers voor Zurich en omgeving, besloten, eveneens een aantal auto winkels te gaan exploiteeren. Nochtans is de bedoelde vereeniging niet overtuigd, volgens hare verklaringen dat op die wijze een voordeeliger ver» deeling der goederen zat bereikt worden. De vereeniging is tot het nemen van dien maatregel overgegaan wijl het be wezen is dat de mentaliteit van een be* duidend deel van het Zwitsersche koo» pende publiek is veranderd, en menige huisvrouw de voorkeur schijnt te geven aan den verkoop op straat in plaats van in den winkel. De organisatie der kruideniers is van oordeel dat zij verplicht is zich aan té passen daar hel succes van den klein»' verminderd op 13.800 frank of vermin- I handel grootendeels gelegen is in zich té dering met tl p.h, (voegen naar de wcnschen van 't publiek

De Volksstem | 1930 | | pagina 1