Ifl 't zicht van 't Payottenland, Mme Handelsmethoden Ban* Tier Oest-Yla&Bderen De Socialisten en het Erfenisrecht Eene honderdjarige van Overmeire Goed nieuws voor de Oud-strijders De Staatsgreep van Prins Carol In 't Ministerie van Financies XXXI» JAARQAKG NUMBER 133 Kerkstraat, 9 «n 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgeaer J. Van Nnffel-D» Pandt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST fV 11 raelTMTRTHWRBHRaBMRWRIttMwriiff Agentscha Havas, Adolf ilaxlaan 13, ie Brussel Ituc de Richelieu, Parijs- FOLKLORE5» vervolg. We zijn reeds te Santbergen. Er wordt verteld en ik kan 't gelooven, dat er vroeger bier steengroeven be» stonden. Zelfs zouden de steonen die dienden tot den opbouw der abdij kerk van Ninove, er uit getrokken zijn. In alle geval we kunnen zulks gemakkelijk aannemen als we in dachtig zijn don naam dezer landelij ke en bergachtige gemeente. De Donder kronkelt door bet oud6rwet- scbe oord die wel vroeger in de ja ren 1200 Samberghes werd gonoomd. Tusschsn de spoorbaan en de Den- derbrug, welke men over moet om in 't dorp te geraken, geniet men een prachtig z'cbt vóór u, over de Nuch- ten en Gaver, ziet men in de verte de stad Geeraerdsbergen of ten minste de kruin van den Oudenberg links de bosscben van Angherelles en Ras- paille rechts daar op de hoogte bet kleine doch wijdvermaarde Smeer- kebbe. De tabak van Zandbergen wordt gerekend onder den besten,die Vlaanderen oplevert. Niet te verwon deren, vermits we ons in de Appel» tersche streek bevinden. Ziet daar dicht by de kerk, het ka steel der voormalige heeren van Zandbergen. Vroeger was het met vijvers omringd.Eene breede ingang poort met twee kleine ronde torens moest men eerst door op de vier hoeken var, do zoogezegde versterkte woning stond er een vierkante toren. In het kasteel bestaat er eene bid plaats waar vroeger jaren een kape laan dagelijks do II. Mis las, In de 16e eeuw brandde het kasteel af en in de 17e eeuw herrees hel uit zijne puinen. Do Lalaings waren de laatste bewoners van dit slot. In de eerste helft dezer eeuw kon men in de bij zonderste zalen van dien grooten houw nog bewonderen de portretten dor oude heeren en vrouwen der heerlijkheid Santbergen. Uitgedreven Paters uit Fransch Bre- tanje kwamen hier dat kasteel bewo nen in het begin der 20e eeuw. Sinds enkele jaren keerden ze naar Frank rijk terug. Gastvrije kloosterlingen waren bet, We sleten er menig aangenaam en leerrijk uurtje. Dat was zoo een twee de tbuis. Jonge studenten die ze op leidden, waren allen van de levende Kerk. Doch 't was daar in dien tijde zoo als Guido Gezelle dichtte Mijne armoe wil verrijken, O Jesu, en niet kijken Als naer uw eigen goed U zeiven wil ik even Ann U, wat kan ik geven. Als U, o Jesu zoet Ja, dat was een droef leven voor die bannelingen door den belscbon minister Cornbes in 1901-2 aan do deur van Frankrijk gezet. Troost, hulp en bijstand ontvingen ze hier, Do priestors van 't omliggende inzon derheid waren ze uiterst genegen en 't schenen al broeders in den Heer ondereen. De oude pastoor van Santbergen deE. U. Braet, een gulden hert en ieverig man, stond ze bij meer dan iemand. Niet to verwonderen dat op zijn jubilóe de dankbare fransche pa ters mot den onvermoeibaren onder- pastoor Adellie Andries, den herder vierden men kan niet meer. De pastorij van deze parochie is eene gezellige woning, van grachten eu struikgewas voorzien, en moet zeker wel gediend hebben vroeger als verblijfplaats aan da Norbertijnen van Ninove, die alhier pasterdeu en on- derpasterden, gelijk in zoovele dor pen van 't omliggende. Ziet ne mensch zou te lang zijn in schrijven en toi-ijven, maar als men in 'l stille, eenzame, gulliertige en def. tige Santbergen op wandel is en Pas toor Van Cromphout mag groeten, en zijn glimlach op zijn vriendelijk aan- gezicht ziet zweven, zou ieder aldaar zijn tenten opslaan, Nu,,, 't Is stille, stille, allengerhand En weerom wordt het avond Het zonnelicht is henen, '1 ie Een ander lend nu lavend 't Is stille, stille.,, zoetjes vaart Dat roerde alom, te rustawaard. Tot den naasten keer, MARC, OVER HET VERLICHTEN VAN DEN WINKEL. Do meeste artikelen die onze mid" denatanders-winkelisrs te koop bie den rijn voor hot publiek geen nieuws meer. Doch men ral er iets nieuws en aantrekkelijks van maken door ze in een ander lioht te plaatsen dan waar in het publiek gewoon is ze te zien. Zóó kunnen do tentoongestelde waren de aantrekkelijkheid van hot nieuwe' terugkrijgen* Wil men doelmatig veflichten, dan moet men in de etalage zooveel lioht aanbrengen dat zo gunstig afsteekt bij de omgeving, de andere etalages, de straatverlichting. Onze middenstanders vergeten soms dat het licht in de etalage voor hen is en niet om de straatverlichting te ver beteren. Men moet het dus zoo weinig mogelijk naar buiten en de vOorbijgane gers in de oogen laten schijnen. In vele winkels heeft men enkel één zeer sterke lichtbron in het midden dit is af te keuren. De klanten moeten niet alleen zien wat op de toonbank ligt maar ook wat langs de wanden staat, De aard van het bedrijf bepaalt waar en hoeveel lichtbronnen moeten aangebracht worden. In oen mode winkel zullen de artikelen door wand- lampen en staande lampen een goed effekt krijgen. In een winkel van ko«> loniale waren of andera levensmidde len moet men zeer sterke algemeene verlichting hebben. Artikelen zooals speelgoed, porselein, machines, enz*, vragen verlichting van verschillende punten uit opdat al de onderdooien goed zouden uitkomen. Over het algemeen kan men met kunstlicht beter etalageeffecten ver wezenlijken dan met daglicht. Dus op donkere dagen zal men zelfs verlichten des daags- Op heldere dagen noohtans mist kunstlicht effect» Tagenwoordig gebruikt men veel de zoogenaamde zon- of daglichtlampen. Deze hebben een gunstig effect als men er viermaal zooveel van neemt als van gewone lampen. Men hoeft ook te zorgen dat ze absoluut voor het oog verborgen zijn- Er wordt dikwijls eene groote fout gedaan in de verlichting van een win kelhuis. Al het lioht is geconcentreerd in de étalage... en de deur van den winkel ziet men niet; deze is absoluut donker. Zelfs het licht uit den winkel wordt nog dikwijls tegengehouden door reclameplakbrieven die achter de deur ruit zijn gehangen. Dat is verkeerd I Zorg dat de ingang van den winkel verlicht is, best door eene binnenlamp vlak achter de deur. Men zal in ons Kamerverslag gezien hebben dat, tijdons de bespreking over de fiskale wet, M. Yandorvelde de gele genheid te baat genomen heeft om eene verklaring af te leggen, die de socialis tische leering in zake erfenisrecht vast stelt. Zoo de socialisten zich' nog niet kate- gioriek durven uitspreken tegen toet er fenisrecht in rechte lijn, ten minste verkondigen zij het «gedeeltelijk» recht van den Staat op deze erfenissen. Dit Staatsrecht kan, volgens den wenscli van den Voorzitter der Internationale, gaan tot een de-el van een wettig kind, 't is te zeggen tot de helft van de na latenschap. Daarentegen zouden de socialisten niet aarzelen het zijn de eigen woor den van M. Vandervclde moesten zij aan het bewind zijn, van het erfenis- recht in zijlinie, 't is te zeggen tussohen broeders en zusters, tussehen oomen en neven of meer verwijderde bloedver wanten, radikaal af ie schaffen Bank BuildingKing sway20 Londres W- C. 2. 1MB DINSDAG 10 JUNI Margaretha Zonop3,49,Zonalit5\ WOENSDAG II JUNI 1930 H. Roselina Zonop3,49,Zonaf7,51 V. Al. 11 L. K. 10 van liet erfenisrecht, daar dit recht in rechte lijn niet lang weerstaan zou aan de steeds meer radikale toepassing van. de socialistische leering. ;M. Vandervelde, die. een onverbeter lijke Marxist is, voert nog steeds de in beslagneming van de erfenissen en de afschaffing van den privaten eigendom in zijn schild. M, Van Die voet deed terecht opmer ken «Het is goed dat het land wete wat de socialistische partij doen zou, indien zij de macht, in handen krijgt De gemeente maakt groote toebereid selen tot het vieren van e.ene èeuwelin- ge die in 1930 haar honderd bereikt, namelijk Maric-Josepha Jacobs, jonge dochter geboren te Overme.iren in de maand November. f- Alle avonden worden vergaderingen belegd in dc straten eft in dé wijken om het regelen en vormen van praalwagens groepen enz. Men is van tlu af verzekerd van zes vreemde muzieken met al de plaatselijke maatschappijen .zoowol vrouwelijke, als mannelijke en met recht verdient het onze honderdjarige, want ze heeft ook bijna eene halve eeaiw zich geslacht offer aan kostelooze goed» wer ken, namelijk in het onderwijs. Ze heeft ruim dertig jaren onderwijzeres ge weest in de Zondagschool en in dc hoedanigheid van kantwerkster Leeft ze aan kinderen lessen in de kristelijke leering te. huis gegeven. Z. H. Mgr Coppieters, bisschop van Gent, heeft zijne tegenwoordigheid op liet- feest belooft, dat nu vastgesteld is cp 26 Juli aanstaande. De commissie van Landsverdediging gelast met lietonderzoek van het ont werp van perequatie van de oudstrijders pensioenen, had drie. barer le.d'cn aan geduid om zic9i imiet 4en mmister van Financiën in betrekking te stellen, om de maatregelen té beramen, die men zou kunnen nemen, om de wenschen van de verschillende categoricn van belang hebbenden tegemoet te gaan:. Uif, liet onderhoud bleek, dat de mi nister van Financien geneiigd is de oud- strijders in zoo breeden -zin mogelijk te bevredigen, nochtans zou het ontwerp in kwestie niet meer in dezen zittijd kunnen behandeld worden. De commissie heeft dan ook gevraagd dat men de miaatregelen zou bestudeeren om van un af een tijdelijke verbetering aan liet bestaand regiem te brengen. Deze gedeeltelijke perequatie zal 215 millioon frank aan de Schatkist kosten en met al de andere categories, van slachtoffers 435 millioen frank. PFUWS CAROL TOT KONING UITGEROEPEN HIJ ZAL DEN NAAM DRAGEN VAN CAROL II Zaterdag voormiddag zijn Kamer en Senaat van llumenie afzonderlijk ver gaderd. Zij hebben met algemeenheid van stemmen, de intrekking gestemd van de wet van 4 Januari 1926, waarbij prins Carol we.r.d vervallen verklaard van zijne rechten op den troon. Prins Michel, de jonge koning van gisteren, wordt vermoedelijke troonop volger en krijgt den titel van grooflvoi- vode en hertog van Alba-Julia. OVERLEG ONDER DE PARTIJLEIDERS M. Mironesco, die M. Maniu is opge volgd als eerste-minisie-r, heeXt een be zoek gebracht, aan de verschil lende par tijleiders MM. Yintilla Bratiano, Ave- res.co, Jorga en Lupu en vervolgens aan de prinses-moeder. In de stad Bucarest lve.erscht groote vreugde. Talrijke luchtvaarteskaders doorkruisen de lucht. DE NATIONALE VERGADERING ROEPT PRINS CAROL UIT TOT, KONING Zaterdag namiddag werd dc Nationale Vergadering plechtig geopend. In de openbare tribunen was veel volk aanwezig. Geen enkel iimilitair werd bin- Het schijnt dat zij, uit grootmoedigheid jnen de omheining toegelalen. liet recht zouden laten van in zijlinie of Toen het wetsontwerp waarbij prins aan derde personen tc laten erven, doch Carol in al zijn rechten wordt lier&teld, met zware lasten op deze erfenissen te,ter bespreking kwam, heeft alleen de leggen, zoodat het grootste deel aan dengewezen opvoeder van den prins het Staat zou toekomen. iwoord genomen. Hij verklaarde dat de De socialistische partij gaat dus naarjwet van 4 Januari 1926 een monster de trapsgewijze en algöheclc afschaffing,afthtigheid was^ welke, Koning Fcfdmand als slachtoffer van ingezien de prins niet kan verzaken aan den troon, eene successie welke nog nicj, open was. Nu is er eon horstel noodzakelijk voor het welzijn van het land en van de dynastie. Het ontwerp waarbij prins Carol tot koning van Rumenie werd uitgeroepen werd goedgekeurd met 310 stemmen te7 gon een. EEDAFLEGGING De koninklijke stoet is naar de Kamer, getogen waar patriark Miron Chris tea wachtte, in wiöF handen de nieuwe ko-> ning den eed heeft afgelegd. ONTSLAG VAN DEN REGENTTERA \D Twee. leden van den regentieraad patriark GVfiron Cristea en M. Itatzeau hebben Zaterdag avond ontslag geno men. Daarmede schijnt de regentieraad ontbonden. DE NIEUWE REGEERING De nieuwe regeering is samengesteld als volgt Voorzitterschap Buiten- landsche zaken en interim Justitie M Miroueseu; Binnenland: M. Mïïiai Popo- vitoh; Landbouw: M. Mihalaehe; Openb werken M. Pan Halippaa; Financiën: M. Raducano; openbaar onderwijs M. Lucosano; leger: generaal Oondesico Nijverheid 'Mi. Mirto; Arbeid Or. Ji- Gumitesco. DE TERUGKEER WAS GOED VOORBEREID Men verzekert dat Prins Carol van Rumenie afgebroken heeft mtet Madame Lupescu. Deze werd door hem acht da gen geleiden van die afbreuk verwittigd. De prins beriep zich daarbij op redens betreffend zijn plicht jegens llumenie. Madam Lupescu is vertrokken naar Zwitserland, waar zij nu nabij Interla ken verblijf gekozen heeft. Zijnerzijds was de prins na bei af scheid van Madame Lupescu, naar zijn kasteel van Belline nabij Alon$on ver trokken. Deze ontknoop ing is de uitslag der onderhandelingen welke sedert eenige-n tijd gevoerd werden te Parijs, te Wee nen en oldérs, met bet doei eene ver zoening te bewerken tussch.cn den ge wezen erfprins van Rumenie en zijne vrouw, prinses Helena. Het schijnt wel dat koningin Maria die onderhandelingen heeft geleid en de Rumeensche regeering was e-r bij ver tegenwoordigd door M. Gornesco, sena tor. Deze laatste die onlangs naar Parijs was gekomen, had er eene afspraak met prins Carol, die hij heeft doen begrij pen dat de hoofdvoorwaarden van. zijn terugkeer in .Rumenio de afbreuk was me.t Mad Lupescu. Na het onderhoud met senator Cor- nesco heeft Prins Carol zich naar Wee- nen begeven waar hij een bijeenkomst had met prinses Helena. Deze was naar de Oos.tenrijksche hoofdstad gereisd on, der voorwedsel er een oogmeester te raadplegen. De samenkomst van den prins en de prinses leidde tot de verzoe ning in het belang van den kleinen ko ning Michel. Nadat Mad. Lupescu naar Zwitser land was vertrokken, ontving prins Ca rol van wege zijn moeder, koningin Ma ria, <eenè boodschap waarbij hem opge legd werd baar te komen bezoeken in bet kasteel van Sigmaringen in Beieren, ten einde aldaar de laatste schikkingen te nemen voor zijn terugkeer in Rume nie. Alzoo schikte men dat prins Carol voorloopig in Beieren zoude blijven, tot wanneer prins Nikolaas uit Rumenie zou vertrekken om een langdurige reis te ondernemen in verscheidene laaiden van Europa. De afreis van prins Nikolaas werd be paald op 18 Juni. Onmiddellijk na die afreis moest prins Carol zich naar het kasteel van Bistritza in Ruimienie bege ven, er wachtend tot de Rumeensche re geering een wet zou hebben doen stem men waarbij hij uit het ballingschap zou mogen lerugkeeren en benoemd noemd worden tot lid van de Regen- cieraad; daarna zou prins Carol zijn offieieele intrede doen te Bucarest. De prins heeft echter niet gewacht tot 18 Juni om in Rumenie *erug te keeren. Wat verder de verzoening van het ko ninklijk echtpaar aangaat, zou het do- kreet, waarbij dc echtscheiding werd uitgesproken vernietigd worden uit hoofde van onregelmatigheid in de rechtspraak. Naar het schijnt werd de ze laatste niet uitgebracht binnen 't wettelijk termijn. Ook prinses Helena heeft den wenscli uitgedrukt bij haar gewezen echtgenoot terug te keeren eq jlveeït verklaard vastbesloten te. zijn den i%vil des volks tQ eerbiedigen eu bet-land niet te verdoelen zooals zou gebeurerf, moest zij weigeren opnieuw de gemalin te. worden van den nieuwen Koning. DE REIS DER KONINGIN-MOEDER Koningin Maria van Rumenie. is Za-? terdag te Weenen aangekomen en heeft den terugkeer van prins Carol te Ru* car est ver nonnen. Het nieuws werd haar medegedeeld dooi- M. Zaborowski, zaakgelastigde van Rumenie die zich naar de statie had be-» geven om lvaar te groeten. Toen Ikoningin Maria het nieuws ver»» nam, verklaarde zij Als moeder kan ik mij slechts verheugen; ik zal altijd aau de zijde van mijn volk staan. De koningin-moed er heeft hare reis naar Oberammergau v-oortgezet, waar, zij schikt vier dagen te verblijven. DOSSTEïtS IN BESLAG GENOMEN Men herinnert zich, dat destijds ge wag werd gemaakt van .een schandaal in het Ypersche betreffende een oplich ting door een ambtenaar van den dienst voor oorlogsschade. Een onderzoek werd ingesteld tegen dezen ambtenaar en het procos moest dezer dagen voor de Gentsche rechtbank worden behandeld. Het is echter uitgesteld om een aanvul lend onderzoek te doen. Twee kommissarisson van de Gent sche speurbrigade zijn tc Brussel in het ministerie van financien geweest, om er verscheidene bestuurders en on derbestuurders te ondervingen en ook dossiers, toen .bet schandaal is bekend geworden, plots waren verdwenen. Men heeft ze thans teruggevonden naar aan leiding van een naamLoozeu brief, die, dootr de Gentsche policie is ontvangen. Men spreekt ook over ambtenaren, die zouden beknooid hebben met titels van oorlogsschade welke zij tegen de helft, van den prijs zouden hebben ge kocht, om ze dan tegen de- helft van den vollen prijs terug te verkoopen aan den Staat. Er wonden, evenwel vele beschul digingen geuit, in ongeteokende brieven die ook wel laster'kunnen zi jn. 'Mien doet dus godti de uitslagen af te wachten van het verdere onderzoek. UIT SOTTEGENI De leden van liet bestuur over een thntal (Innen gekozen door de algemeene verga dering kwam voor de eerste maal aaam onder leiding van E.II. De Meyer, p-oost der jonge vvreeniging en heer Strüyvelt, Werden aangeduid als voorzitter, heer Omer Coessens; als ondervoorzitter, heer J. B. De Vleeschhouwer, als seoretarls-schatb. jonge heer Georges De Moy. Deze uitslag- zal met gonoegen door de talrijke leden vernomen worden. Ilaer Coessens dank voor het vertrouwen dat in hem gesteld wordt en belooft al te doen wat in zijn macht is om de jonge ver- ceniging, met lmlp van al de bestuurleden, tot eene breede ontplooiing te brengen. En dan werd onder leiding van den heer Strüyvelt en met hulp vhii talrijke docu menten een overzicht gemaakt van al wat voor den middenstand kan gedaan en inge richt worden Rechtskundige dienst, Schuldvordering»* dienst, Technische dienst; Leerlingwezen, Syndikaat voor aankoop van mekanieken, Beroepskrediet, Vakboelceri], tijdelijke leer» gangen, enz. enz. De bespreking duurde ruim twee en half uur en de bestuurleden, zonder uitzonde* ring, hadden den indruk, dat er voor Soite» gein en omliggende heilzaam en veel werk te verrichten zijn. B(j het sluiten dn* vergadering had heer voorzitter Coessens gepaste woorden van dank aan 't adres der bestuurleden, van heer Strüyvelt en E. H. De Meyer. De Vereeniging is gestichtAan den Mid denstand van Sottegein de plicht nu huunt jonge Vereenigiug tot eene der schoonste van 't land op te dry ven. Hebt U geld te beleggen in AKT1ES oOBLIGATIES raadpleegt da Deze gelaat zieh met het uitvoeren van BEURSORDERS cp al de binnen- tn buitenlandaehe geldmarkten aan de V00RDEELIGSTE VOORWAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1