erammeipu. 12 Baak Teer Cosf-Vlaafltfersn Donderdag Juni 1950 Na de uitroeping van Prins Carol toi Koning van Rumenië Landbouwbelangen Prins Karei te Luik Tragische wanhoopsdaad te Jeineppe-aan-Maas De Brusselsche bandieten vragen de verbreking De Ministerraad De Engelsche koolmijnen KAMER Leening Verwoeste Gewesten xxxi» jaaroanq wunineR 134 Kerkstraat, 9 »n 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Outttemea Uitgever J. Van Nuffel-De Grindt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentscha [lavas, Adolf Maxlaan lc Éi:.. ie Brussel Rue de Richelieu. ParijsBank BuildingfKingsway, 20 Londres W- G. 2. H. Olympia Zonop3,49Zonaf7,51 L. K. 19 N. M. 26 BERICHT AAN ONZE A30NNENTEN Binnen eenige dagen zullen kwijt schriften ten huize aangeboden worden voor de hernieuwing der halfjaarlijk- sche en driemaandelijksche abonne menten. Wij verzoeken beleefd onze abonnenten te willen zorgen dat de kwijtschriften bij de eerste aanbieding zouden betaald worden, dit om nieuwe onkosten te vermijden. vervolg. Alle tien jaren wordt dit oord, ge woonlijk 200 rustig en stil, een waren mierennest van menscken. Niet al leenlijk komen do bergbewoners van daar rond door hun goloof en gods dienstigheid daartoe gepraamd, maar ook ontelbare toi r sten en nieuwsgie rigen uit ganscn Europa, zells uit Amerika, lauden alhier aan, om de behendigheid der spelers en de aan trekkelijkheid van 't spel na te gaan en te bewonderen. Omtrent gansch de bevolking van het dorp, voor bet minst 7 a 800 personen, mannen, vrouwen en kin deren vertolken eens rol in de Pas siemysteries, Elk en ieder en allen samen zijn bezofgd om met volle overtuiging en een levendig gevoelen het II. Evangeliedrama zoo nauw keurig mogelijk weer te geven. Door de muziek, de zangen, de gedichten, het opzeggen der rollen herleeft en schijnt men voor de oogea te zien toovereu het lijden en sterven Ghristi, zooals men het op een ander niet kan zien weergeven. Die diep godsdienstige Katholieke dorpelingen geven alles weer met eenvoudige uitdrukkingen waar het hert eone voorname rol in speelt. Daarbij is alles zoowel en nauwkeu rig geregeld en geordend. Niels is er onverwachts. De kleederen, de ge baren der spelers, de toon van iedere s im of rol worden geschikt en ge wogen en gekunsteld door herhaald» repetities van vader lot zoon, en zoo door de overlevering bewaard om door die bewaring en die nakoming ovor te leveren, 't Is oen erfgoed in iedere familie. Zes maanden op voorhand worden de rollen verdeeld en terstond begin nen de herhalingen en de oeteningen. 't Is met vlijt dat men te werk gaat, Sedert 1900 spoelt Antoon Lang de zware rol van Christus en dit op eene bewonderingsweerdige manier. Daar toe is machtig veel gemoedsbeweging van doen en eene buitengewone li chaamskracht noodig, want de ge trouwe natuurnabootsiug van 't spel vergt dat de speler 't een en 't ander van de pijnen zoo goed mogelijk na doe. Zoo bijvoorbeeld de kruisiging verbeelden, dewelke twintig minuten duurt, is niet zoo zacht on gemakke lijk. Vroeger werd bet schouwspel in open lucht gegevon, doch thans speelt men in een zeer ruim gebouw uit steen en ijzer opgetrokken. Die prachtige zaal verleent trapsgewijze 5000 plaatssn en is 100 meters lang en 42 meters breed. Op die trapbanken zitten do toe- scbouwers van dien lande en nit de bergstreken van daar road gekleed mot bun ouderwetsche en veelkleu rige kostumen, alsook de vreemde lingen toegestroomd uit alle hoeken en kanten der beschaafde wereld. Het eigenlijke tooseel is behangen met zeer eenvoudige schermen en versieringen daartoe geschiktrechts en links zijn er galerijen mot zuilen gangen aangebracht welke moeten verbeelden d» gerechtszaal van Pi- latus en het paleis van Caïphas op den achtergrond heelt men een zicht van Jerusalem, dat met de natuur lijke omgeving van liet schilderach tige landschap zeor wol ovoreen stemt en er op uitldWJt. Hot passiespel is verdeeld in drie deelen en 24 levendige voorstellin gen. Het duurt van S ure 's morgens tot 6 ure 's avonds met eene tusschen- poosvan twee uren rond den middag. De prijs der plaatsen is voor de eerste klas 20 marken, voor de tweede 15 marken, voor de derde 10 marken. Vergeet niet dat de Duitscke mark 8,60 fr. van ons geld doet. KOESTERT PRINS NICOLAAS HUWELIJKSPLANNEN t Carol's terugkeer wordt ook in ver- Rand gebracht met huwelijksplannen van prins Nicolaas en deze zou ongeveer, in de gelijke positie verkeeren als zijn broeder, toen deze lloemen-ie verliet om met mevrouw Lupeacu in Parijs te gaan wonen. Prins Nicolaas wil in het huwe lijk treden mset mevrouw Saveanu, ge boren Dimitiescd-Tohan. en zich oven eens in Parijs vcs-tigen. De heer iVIaniu heeft prins Nicolaas nog van zijn plannen willen afhouden en hem gezegd dat hij toch ook te Boe karest als ambteloos burger kan blijven wonen, doch de prins hield voet bij stuk en bleef bij zijn plan zieh te Parijs te vestigen. Het weerzien van de beide broeders te Boekarest was zeer hartelijk. Zij om armden en kusten elkander herhaalde lijk en beiden weenden, zoodat zich ook van de talrijke aanwezige officieren een groote ontroering meester maakte. Kort na zijn aankomst heeft. Prins Carol een bezoek gebracht aanlijn vroeger regiment, de veldjagers, waar hij geest driftig werd begroet en de. troepen voor. hem defileerden. UIT CAROL'S VROEGER LEVEN De Roemeensche bladen herinneren aan de jeugd en de liefdesavonturen van Carol. Ziehier eeilige bijzonderheden Carol het kasteel ren. Hij is de oudste zoon van Koning Ferdinand van Hohenzollern, neef van koning Carol. De oorlog brak uit. Te Odessa knoopte de jonge prins liefdes betrekkingen aan met, mevrouw Lain- brino. Begin 1918 verliet hij het ko ninklijk paleis om' haar in het geheim fc huwen. In October van hetzelfde jaar deed hij voor de eerste maal afstand van den troon. De koninklijke familie wendde een toenaderingspoging aan. De prins bleef bij zijn besluit en deed voor de tweede maal afstand van den troon van Roemenie. Ofschoon uit zijn eerste morgana tisch huwelijk een zoon gesproten was, brak Carol in 1919 met mevrouw Lam- brino af en verzoende zich met zijn fa milie. Hij herkreeg zijn erfelijke rech ten en trad na een lange reis, den 10 Maart 1921 te Athene in het huwelijk met prinses Helena van Griekenland, dochter vari koning Constantijn. Prins Michel werd geboren. Maar Prins. Carol bemerkte aan het hof do vrouw van kapitein Lup.escu en knoop te kennis met haar aan. De koninklijke familie eisohte dat hij dit avontuur zou laten. Voor de derde maal deed Carol alsdan afstand van al zijn rechten op den troon. Den 31 December 1925 word te Si- naia een kroonraad gehouden en werd de jonge prins Michel tot erfprins aan geduid. VOORUITZICHTEN De «Daily Herald» kondigt een inter- DE KOOLGEWASSEN De meeste koolgewassen zijn wezen lijke bladplanten, welke bijgevolg ai de vereisehten der bladplanten bezitten, zelfs in hoogere maat, de bemesting dien hier bijgevolg nog veel oordeelkun diger -te wezen, en versche stalmest past hier niet; Het fosfoorzuur is de koolgewassen meer noodzakelijk dan do eigenlijke bladplanten, en de kalk mag voorzeker niet ontbreken. De kalk heeft voor deze gewassen nog dit voordeel, dat daardoor de knolvoeten doelmatig bestreden wordt. 15 kgr. staalslak per are is» voor- zeker niet overdreven, doch ééno toe passing per jaar is voldoende. Veel stikstof is op de eerste plaats noodzakelijk. De zwavelzure ammoniak geeft de beste uitslagen, des te meer daar deze de voldoende opname fosfoor zuur en potasch verzekert, waardoor vaste kroppen bekomen worden, die de hoogste handelswaarde bezitten. Men geeft 4 tot 6 kgr. per are. De potasch is mede even noodzake lijk als de stikstof; zij verzekert recht streeks de vorming van vaste, zware kroppen en goed geslotene bloemen. Sylviniet-kainiet kan gebruikt worden geruimen tijd voor de planting, in de verhouding van 12 lot 15 kgr. per are. Ghloorpotasch', in de verhouding van 3 to 4 kgr., geeft even goede uitslagen als' de sylviniet-kainiet. De koolgewassen worden best in voortjes uitgeplant. Wanneer zij goed ingeworteld zijn en den grond met hun ne bladeren beginnen le^bedekken, wor den zij aangeaard. DaarcLoogr bekomt men nieuwe voortjes tusscl.en de rijen, welke het begieten met ale en beer meer doeltreffend maken. Ale en beer geven bijzonder goede uitslagen. INTENSIEVER. de van Seraing, waar de ongelukkige noodige zorgen ontvingen. Niettegenstaande het overtollig bloedverlies die zij ondergingen, hoopte men de ongelukkige moeder en jhare drie kinderen te redden. werd den 3en October 1893 op ÏXYPIC 1930 is buiten kijf Idle beste, 5el van Peloseh (Sinaia) gebo-r 3e-blad van d'aridere PIC's de re?te, Iiarpic is duur, is een onzin i 70 reinigingen, 70 ontsmettingen, Voor 8,50 frank Zonder werk in Uw gezin T rïbrprc is duur... is een onzin Bij Taymans, ter Groote Markt, Aabi. Zie blad 3 de «BIC» producten I 1332 Z. K. II. Prins Karei, vergezeld van een ordannancieofficier, ia, Maandag, te Sauheid (Luik) aangekomen, waar de derde «Raillve Camping» gehouden wordt. De Prins werd door de talrijke deelnemers geestdriftig toegejuicht en kinderen wierpen hem bloemen toe. Hij doorliep 't kamp, uit ceri .honderd tal tenten samengesteld, onder het ge leide van M. Charles, voorzitter van tic «Camping Clubs» van Belgie. De Prins was zoo verrukt over zijn bezoek dat 'hij beloofde zich, biinnc.i kort, als lid van den Club te zullen in schrijven. In nummer 142 van de rue des Boefs lc Seraing, wonen de echtgenooten Neuteaers-Lc Mouet, met hunne drie kinderen, wederkeering. 9, 7. en vijf jaar oud. De man is een onverbeterlijke dron- view af van den lieer Jonescu, een Roe- kaard en mishandelde zijne vrouw en meen, bij wien Prins Carol nog niet drie kinderen op onmcnschelijke wijze. Maandagnacht kwam Ncutela-ers op nieuw dronken thuis en zocht twist te gen zijne vrouw die als de dag aanbrak met hare drie kinderen liet echtelijk dak verliet en zich naar Jemeppe sur Meuse richtte, waar zij langs de baan eene vriendin ontmoette aan wien zij ver klaarde er een einde aan te stellen en zij zieli. met hare drio kinderen ging lang geleden, eenige dagen doorbracht, en die een vriend is van den buidig-cn Koning. De ihcer Jonescu, die vertrouwelijk met Prins Carol he.eft kunnen spreken, zegde o.m. dat het hem niet zou verwon deren, indien, binnen twee of drie maan den er een beweging onsfond voor de vereeniging van Roemenie en Hongarie onder den scepter van Koning Carol II 'dooden. Zulke samenstelling is goed mogelijk Be vriendin nam zulks niet ernstig de twee betrokken landen, hebben een °Pi moeder Neutelaers zette echter ha- stevige regeering noodig en hun veree-jreii weg voort, kocht ondenvege een niging onder één kroon zou en nuttigen 'scheermes en trok dan in eene wci.de, en practisc.hen uitslag hebben. Indien'gelegen in liet bosch op het gehucht de Hongaren liet willen, zullen do Roe-'Mabotle. menen erin toestemmen. Het was de -miaaklc 'eerst hare drie kinderen boerenpartij van Roemenie, die Prins zoowel als haar zelve, dronken en dan Carol terug naar zijn Land riep en het'.sneed zij allen den pols. over. zou de boerenpartij van Hongarie zijn' Het kleinste kind, een meisje, kermde die de vcreeniging van de belangen der'om drinken, waarop een voorbijganger twee landen zou vragen. De boeren in!de weide, insncldc die de wanhopige deze landen hebben gedurende duizend Imoeder en de gekwetste kinderen zielto- jaar in volmaakte har.mionfe samengc-:g<?nd vond. Ie fd. Zij hadden gemeenschappelijke De man gaf het alarm, te zamen met De verdedigers van beide bandieten hebben de middelen onderzocht om ver breking te bekomen van het arrest. De verdedigers Meymans, J. Vanric Velde en J. Vanderveeren hebben nu dit hooger beroep aangeteekend. De gronden hiervoor zijn van bijzon deren aard. Het is namelijk de eerste maal dat door liet assisenhof van Brabant een zaak werd behandeld volgens een twee talige proceduur. Demoor had de Ylaamschc en Berck- mans de Waalsclie proceduur gevraagd Men had echter de geheele zaak moe ten splitsen. Maar men heeft de Vlaam- sche. proceduur toegepast omdat De moor de voornaamste beschuldigde was Alles moesi echter tweetallig gebeuren. BERCKMiANS POOGT ZELFMOORD TE PLEGEN Berckmans nadat zijne straf was uit gesproken, deelde ter zitting aan zijn advokaien mede dat ze met hem1 niet veel last, zouden hebben. De veroordeelde bedoelde dat hij een einde aan zijn leven zou stellen. Aan dit voornemen heeft Berckmans getracht uitvoering te geven. In de ge vangenis te Sint Gillis wilde hij over de borstwering springen van de trap. De bewakers konden hem echter grij pen. "Hij wordt nu bijzonder bewaakt. Dinsdag morgen heeft een minister raad plaat-s. gehad. Mi. IIymans, .minis ter van buitenlandsohc zaken, deed eene uiteenzetting van den buitenlandschén politieken toestand. De Raad werd ver volgens in kennis gebracht met een ontwerp van krediet voor de reedêrij. Sedert lang klagen de Belgische reeders erover dat zij niet genoeg aangemoe digd worden door de Regeering en zij wenschen dat er voor hun bedrijf een krediet zou verleend worden. In prin ciep heeft de Raad het ontwerp aange nomen, om een organism in het leven te roepen dat zou gelast zijn met vol doening te schenken aan de reeders, on der de waarborg van den Staat. De ministers hebben verscheidene kwesties onderzocht bctreffcneHde in richting van de Eeuwfeesten, namelijk deze van 20 en 21 Juli: defilee. d-er oud strijders in tegenwoordigheid van den Koning en van de leden der Regeerin^. De Raad he.eft zicili ook bezig gehouden met de eischen der Oorlogsinvalieden en Oudstrijders. Er werd lezing gege ven van verscheidene verslagen, opge maakt door do Ambtenaars, gelast met do studie der kwesties en met .het voor stellen van oplossingen die overeen stemmen met de rechtmatige eischen en de fiaancieele mogelijkheid. De stu die van dit onderzoek is nog niet ver genoeg gevorderd om er reeds een ern stig ontwerp van op te maken, doch de werkzaamheden dor kommissie, van Ambtenaars vorderen met den go- wensehten spoed. De ministers hebben de orde der par lementaire werkzaamheden onderzocht en hebben zich bezig gehouden over de gevolgen van de stemming, door de stemming door de Kamer, van de amen dementen van M. Marquet voor wat de erfonisrechton betreft op de fortuinen van een miljoen en meer. Over de stem ming van deze amendementen zal door de regeering de kwestie van vertrou wen niet gesteld worden, indien zij door den ontwerper behouden worden. Men heeft den indruk dat verscheidene volksvertegenwoordigers hunne stem ming niet zullen hernieuwen. Ten slotte werden door den Raad en kele zaken van bestuurlijken aard afge- handeld. SCHERPE KRISIS Er hecrscht voor liet oogenblik een nijpende krisis in de Engelsche Kool mijnnijverheid. Twee der grootste köol- pullon van Midlands hebben zoodanig hunne voortbrengst moeten beperken dat zij weldra volkomen zullen stil ge legd worden. Men verzekert ook dat ver scheidene andere .mijnen, gedurende eene lange periode zuilen gesloten wor den. In het graafschap Notts en in Der- belangen en zij hebben dezelfde op het'een Italiaan bracht hij de slachtoffers '.byshire zijn reeds verscheidene, duizerv huidig oogenblik, [met een wagen oyer npar. eene kliniekj('ph ïiyjhvvcrkers zonder. werk. ZITTING .VAN DINSDAG 10 JUNP De zitting wordt geopend ten 2 uui< onder voorzitterschap van M. PONGE- LET, ondervoorzitter. Vijf rechische Kamerloden zijn aan< wezig, plus 2 liberalen, 14 socialisten en 2 Fronters. De dagorde .weliswaar i$ heden van weinig belang. De eerste interpellatie, is die van Mi DELATTRE tot den minister van Nij verheid, Arbeid en Sociale Voorzorg, over dc schade veroorzaakt door de ko lenmijnontginningen in de streek van de Borinage» en in 'het bijzonder over de wijize waarop deze in de streek fan Quaregnon hersteld wordt. M. DELATTRE, (soc.) klaagt erover dat degenen die door de mijndirecties worden onteigend, onvoldoende voor hun eigendommen vergoed worden. Zelfde geval wanneer huizen boven de koolmijnen scheuren of instorten. M. PIERRARD, (soc.); spreekt in denzelfden zin. Mi. DEBERSE, (kath.)" spreekt over do schade veroorzaakt door de over- stroom in gen in de streek van den Bo-r rinage. Men heeft niets godaan om die overstroomingen te keer te gaan, aard- vcrikalkingen hebben o.a. schade aan gericht in de streek van Jemappes. M MASSON (lib.) zegt dat do mijn- directies hun belangen verdedigen, wan-, neer -zich een ongeval voordoet of een huis inzakt. Zij hebbon ihet recht van dit te doen. M. HEYMAN, minister van arbeid en nijverheid, antwoordt dat hij in de mate van het mógelijke voldoening zal ge.ven. Daarna worden de volgende mterpeL la ties behandeld Interpellatie van M|M>. DEBEUCKE- LAERE en VAN OPDENBOSCH (Fr.), tot, den minister van Justicie en tot den li. Minister van Financiën, over dc toe passing van de wetten op de vergoedin gen voorzien voor de burgerlijke oor logsslachtoffers on de gebrekkige wijze >vaarop de vergoedingen worden toege past. Nadat M.M. Do Beuckclaere 'en Van Opdenbosch hun interpellatie hebben ontwikkeld zegt M. BAELS, minister van binnenlandscho zaken, dat de ini-erpel- leerders foiten hadden moeten aangeven in plaats van bij algemeenheden te blij ven. J De zitting wordt geheven te 5,45 u. Hebt U geld te beleggen in AKT1ES o/ OBLIGATIES raadpleegt de Deze gelaat zieh mat het uitvoeren van BEURSORDERS op aide binnen- en buitenlandsehe geldmarkten aan da VOQRDEELIGSTE VOORWAARDEN 1652 6 T.H. 1922 TREKKING YAN 10 'JUNI Dinsdag morgen, le 10 uur, heeft ta Brussel de 97e trekking plaats geihad dér looping van oorlogsschade 5 t.h. 1922. Het toezicht werd gehouden door MM. Desquenn© en Rigaux, onderscheidelijk afgevaardigde van den beheerraad en algemeen bestuurder van bet Dclginga-. l'onds; Vcrstraeten, lid van het Reken* hof en Glibert., bestuurden van het be heer der Schatkist. De. "winnende num mers werden getrokken door de oor* logsblinden D. Sta^s, van Borgerhout en F. Jacobsy van "Beiiaere-bij-Lier. De uitslag is Serie 186.6#5 n. 14 is uitbetaalbaan met. 1 miljoen frank, serie 46303 nrs 4 en 7 en serie 149.266 n.5 zijn elk uit- betaalbaav met 100,000 fr. De andere nummers van die. series en al de "nummers van serie 125803, zijn^ Vitb.eRaaibaar. met 300 ïs.

De Volksstem | 1930 | | pagina 1