Heb Deernis... Familieleven 21 Communisme en Zaterdag Juni 1950 Schrikkelijk auto-ongeluk te Lourdes Uit de Fatihciamche Stede De St VincentiusGenoot schappen in België KAMER Voor de Burgerlijke Oorlogsslachtoffers EEN AFSCHEID gxxt» JAARGANG HUMMES 142 Kerkstraat, 9 en 81, Aalst. - Telefoon 114. DAGBLAD 20"c»'i""° Uit8evcr J' Va" N"ffel-°9 Gan(lt- ''Publiciteit buiten het Arrend. AALST .- 1igentscha Havo.,, Adolf MaHaan 13/te Brussel Rue de Richelieu, Parijs- Bank Building/Kingsway, 20 LomlresJV^. H. Lodewyk Zonop3,49Zonaf7,67 N. M. 20 E. K. 3 C. 2. (Waar Pierre i'Ermite 'k Heb gezien, tijdens d» hitteda. gen, op vollen buiten, boe zea groot» ossen, prachtbeesten, vielen als neer gebliksemd door beroerte.., Zij zou den na den oogst deelnemen aan den prijskamp voor trekossen. Maar de geweldigo zon sloeg z< neer te midden der vlakte; waar di dieren zander water en zonder be schutting de volle hittestralen kregen. 'k Heb verbeen week arme kerels san den arbeid gez'en, Scherp beet de felle zon op hun miner lijf. Ze sloegen hun bliksemende zeis in het graanveld... 'n onmetelijke graanzee. Sue moest het gaan, want het graan stoofde or der de blakerende zon en een zwaar, onweer stak dreigend op. 'k Heb Fiandrieus, 'fcbikkeD,' öo'; •Fracscbo boeren gebukt zien staa over onafzienbare rijen boeten mui verstorven loof.., En 't was zoo diep te bukken 1 En de grond hield de beetwortels vast, zoo straf als zaten dio in cemen ten hulzen. En dien grond met de hak open halen, terwijl de onbarmhartige zon op den rug der arbeiders zit Ouhluschbaar gloeide de dorst in hen, terwijl hot zweet van hun len den lekte. 'k Heb metsers zien staan, hoog op hun stalling in de brandende zon, Zij kapten 'n langen, langen muu af.., en dat in die drie-ure-zon. Hun oogea knipperden pijnlijk in het witte poeiorstof. 'k Heb ook clicheurs, vormafgie- ters, in volle doening gezien- Bij de broeierige zonnehitte kwa daar nog de hitte van den vuurhaard, waarhol lood in smelt. Hoe schrikkelijk heet ondanks alle voorzorgen En dat alles omdat uw dagblad u op tijd zou toekomen. 'lc Heb glasblazers gezien en sto kers, Zij stonden mot naakt bovenlijf bij de gietvormen, die kriekrood gloeidon. De brandende coke uithalen, den oven terug laden,., het heete wagon» netje naar don coke-berg duwen. Over de koolzwarte gezichten kron kelden zweetstrepen- 'k Heb gezien.., ja, wat was er allemaal niet te zien, in die uitput tende hittedagen Wat tragieke be- teekenis kregen nu de Oud-Testament woorden «In bet zweet uws aan- schijns zult gij uw brooe eten..» Waar in het Nieuwe Testament, het Testament der liefde, klinkt ook 'n ander spreuk, die als een antwoord geeft op de gestrengheid van de eer ste «Bemint elkander,» Laat mij sproken tot hen die niet zwoeten of toch minder zweeten dan da anderen, of tot ben die kunnen verlrisscbing zoeken in 't lommer van hel woud of in de koelte der bergen ol in de frissche bries van de oceaan, Laat mij toe te zeggen Denk aan uwe arme broeders,,, en heb deernis met hen Ze zijn mensch zooals gij. Hun lichaam verschilt niet van het uwe. Hun oogen lijden als de uwe, ouder bet steken der zon, Hun armon hangen afgemat, als gebroken in de broeierige warmte, Maar die armen moeten'zorgen voor hot dagelijksch brood. Zeg niet dat die arb-iders er aan gewoon zijn, want die gewoonte is oen schamel kleedsel, langzaam go- weven door voortdurende inspanning van alle dagen, Ook in bet aanschijn van al die scharen rieg Christus .Misereos *Ik heb medetijden Gij ook.,, gij allen, leidende klas sen, heb deernis keer u niet - af stel 'n daad En de daad, die telken jaar, vooral op dit tijdstip gevraagd wa» ia eden familievader helpen in zijn hinderen Ha, dan zal hij zijn dooriweete klak afnem»n, zijn voorhoofd afdrogen en mat 'n handdruk zeggen Gij kunt .niets. doen dat mij zóó ter harte gaat!,, Die daad 1 zeg aan 't bestuur van bet werk voor kinderwelzijn Ik zorg voor verblijf aan zee of op den luiten, voor een, twee of drie kinde ren !o De ouders zullen eilaas, niet mêe kunnen gaan, maar de kinderen zul len kunnen vertrekken, Wat 'n vreugde! Waart gij ooit aanwezig bij het ver trek naar een kolonie in den vakan- tietijd Verleden week nog waren veertig cinderen gereed voor 't vertrek,maar ip 't laatste oogenblik kwam er nog tegenbericht, Er zou eerst nog 10,000 frank moeten gestort woreen, Geen kleinig- ïoid, niet waar Wat 'n tegenslag,,, 'n ware ramp voor de kinderen en ook voor de ouders 1 Ten slotto heeft men er iets voor ge vonden een put gemaakt om een anderen te vullen Uitroepen van vreugde, handjes die klappen, oogen die weenen van ulijdschap We vertrekken dan toch Ja, ja, vooruit Er wordt gezegd vertrekken is een klein weinigskon sterven,» Hier niet, vertrekken is hier her leven Het botaekent niet altijd m er op donzelfden muur zien, niet meer 't zelfde brood eten, ander lucht inademen, niet meer 't zelfde armza lig menschke zijn in het eentonig gedoe en hot ontzettend raderwerk van het modern leren en bedryf, Weet dat de tegenstrevers dit an- dedoogen kennen en in praktijk stel len. Ill ken oen plaats waar di kom. munisfen 400 kinderen in kolonie zotten, Verstaat gij wel «vier honderd kin deren En wij En gij Blijf niet achter met uw daad,. Dan alleen zult gij recht bobben om zon der wroeging, den trein te nemen naar zee, naar de bergen, het recht om uw kinderen in d'oogen to schou wen en te zaggen Deze mogen ook gerust gaan, want in hun naam hebben wij,ouders, hot Godsdeal aan den arme geschon ken. TV/BE DOODEN. 10 GEWONDEN Tarbes, 19 Juni. Heden oc-htend bracht een au-io-car 24 reizigers naar Lourdes, wanneer tijdens eene neder- daling, de geleider, tengevolge van een verkeerde stuursheweging zijn machine niet meer meester zijnde, de -rem beeft gesloten welke is doorgebroken. Het rij tuig is tegen eene glooiing terecht ge komen. Er zijn twee dooden en een tiental ge wonden, waaronder enkele nogal erg ge steld zijn. DE NIEUWE BRANDWEER Uit Rome wordt aan de «Maasbode» gemeld Er bestaat in de Vaticaansche Stad me ins c hen gouverneur met het verzoek, de stedelijke brandweer te. hulp te zen den. Het gelukte toen nog een nooit weer te herstellen ramp te voorkomen en de boekenschatten der Yaticaan voor de vlammen te behoeden. Natuurlijk werden na dezen brand allo mogelijke maatregelen genomen, om de Vaticaansche brandweer te verbe teren. Thans echter blijkt ook deze ver betering onvoldoende. Beweerd wordt, dat de Vaticaansche gouverneur, prof. Serafini, thans van plan is de Vaticaansche brandweer ge heel en al te reorganiseeren. Deze nieuwe brandweer zou op zijn laatst in h t najaar gereed zijn. Zij zal niet en kel haar hulp moeten verleenen bij brand in de Vaticaansche paleizen, maar ook in liet paleis en de musea van La- teraucn, in de pauselijke villa te Qastel Gandolfo en in de overige pauselijke gebouwen. DE BASILIEK VAN ST. PAULUS BUI TEN DE MUREN WORDT TERÜGGE- GEVEN AAN DEN H. STOEL De ee.nige groote Romeinsche basi liek, die tot nu toe volgene.de bepa lingen van het Verdrag van Lateranen nog niet van de Italiaanac-he regeering aan den H. Stoel is overgegaan, in Sint- Paulus buiten de muren. De patriarchale basiliek was tot nog toe de eenige van de zeven boofdker ken, die noch van binnen, nocli van bui ten geheel en al gereed was. Bij de verzoening tussehen Kerk en Staat in 1929 schonk de Italiaaii&che re geering aan pater Acernex 3.300.000 lire, om het laatste werk, dat nog aan de basiliek gedaan moest worden, uit te voeren. Binnenkort zal hieraan de laatste hand gelegd worden en zal de basiliek aan den II. Stoel worden terugge schonken. De Sint Vincentius' genootschappen van Oost-Vlaandere.n hielden gisteren H. Sacramentsdag, hun jaariijksche Al gemeene Vergadering te OosiaKker, het genadeoord van Maria. Uit alle hoeken der provincie waren talrijke leden opgekomen. Aalst met zijn ieverigen voorzitter, heer Paul M/cens de Hase aan 't hoofd, was door een tien tal leden vertegenwoordigd. Al de leden woonden gezamenlijk de ,10 uren mis bij. Daarna had in de stem mige feestzaal van 't klooster de Alge- meene Vergadering plaats. Aan 't bureel hadden plaats genomen Z.D.H. Mgr. Coppieters, M. Clacys-Bou- art, algemeene Voorzitter van Cost- Vlaanderen, heer Halflants, Algem. Voorzitter van den Opperaad van Belgie, heer Adv. Lagac, algem. secretaris, E. H. Gap, Algm. Aalmoezenier en E. H. Van Kerckhove, diocesaan bestuurder der sociale werken. De heer Claeys-Bouart dankte Z.D.H. Mgr Coppieters. om zijne vereeiende te genwoordigheid en wenschte de leden hartelijk welkom. Daarna gaf de heer adv. Lagae liét jaarlijksch verslag. Uit dat verslag blijkt dat de St. Vincentius' genoot schappen in onze provincie een nieu wen bloei te gemoet gaan: h-ior en daar zijn nieuwe conference's opgericht; andere die vervallen waren, zijn weer heringericht, de bestaande werden uit gebreid en verstevigd. Na dat zaakrijk en wel gedocumen teerd verslag kwam de Eerwaarde Heer Van Kerckhove. aan 't woord. In een diepinges.tudeerde voordracht deed hij ons het nederig ontsta in van het Genootschap kennen, deel den ont werper, Frederik Ozanam, voor onze oogen herleven, om dan te komen tot de hedendaagsche confcrentie's, met hun liefdadige strekking, en loonde aan dat de moderoe sociale inrichtingen der Vinceptiaan gelegenheid te ov3? geven om zijn zending te vervullen en de MORGENZITTING De zitting wordt geopend om 10 ure, onder voorzitterschap van M. TIBBAL T voorzitter. De Kamer zet dc bespreking voort over de jaarlijks te verleencn legemoet- gevoerden, op grondslag van 6 frank daags. Het totaal der sommen welk Bel gië bekomen zal of reeds bekomen heeft', zal veel minder bedragen dan hetgeen voor het sluiten van het Verdrag van Versailles geeischt werd. Vooralsnog, betaalde de Belgische Staat reeds :aan de weggevoerden wegens koming aan de Vrije Universiteit van ioonverijeSf op grond van de van kracht Brussel, aan de Katholieke Universiteit Brussel, aan de Katholieke van Leuven en aan de School van Mijn bouw en Metallurgie te Bergen. M. HUYSMANS (soe.) verdedigt zijn amendement voor doel hebbende Vlaam- sche afdeelingen op te richten en de hoogesoholen, die toelagen van den Staat ontvangen. M. TROG LEI' (soc.) bestrijdt alle toelagen die men aan de Loogesohool van Leuven geeft, omdat ze niet voor iedereen open staat (!1) In denzeifden geest spreekt M. ER- NEST (soc.) Na een paar woorden vap M. DESTREE trekt M. Huysrnans zijn amendement terug. De zitting wordt geschorst te 12,30 u. De algemeene bespreking i6 gesloten. NAMIDDAGZITTING De zitting neemt aanvang te 2 ure, onder voorzitterschap van M. Tibbaut, voorzitter. De Kamer gaat over tot de bespreking van het wetsontwerp betreffende de verhooging van 10 tot 16 t.h. van de toelage ingevoerd bij art. 1 der wet van 31 December 1929 ten behoeve van de gerechtigden op pensioen ten laste van 's Rijks Kas en van de Voorzorgskassen. M. HOUTART, minister van finan cien, bestrijdt het amendement van M. de Wouters d'Oplinter waardoor de ver hooging een minimum zou bereiken van 400 fr. 'M'. MELGKMANS (soc.) oordeelt zoo als altijd dat het wetsontwerp ontoerei kend is. M. DHAVE (kath.), keurt het ont werp goed doch zegt dat voor de kleine gepensioeneerden iets meer moet ge daan .worden. Voor den oorlog was het pensioen der onderwijzers 75 p.h. van hun loon; thans slechts 70 of 60 p.h- Diq toestand zou moeten gewijzigd worden. M.M. JAGQUEMOTTE en MELCK- MANS spreken nog, waarna M. de WOU TERS D'OPLINTER, verslaggever zegt dat de wet slechts vdorloopig is. Later zal een vollediger ontwerp mgedjend woerden. Het ontwerp betreffende de pensioe nen wordt daarna aangenomen. De socialistische amendementen worden verworpen bij staan en zitten. DE GEZINSTOELAGEN Het amendement de Wouters d'Op linter wordt gestemd. De heele wet wordt goedgekeurd bij naamafroeping. De so cialisten onthouden zich. Wordt eveneens bij naamafroeping gestemd bet ontwerp hetwelk heden morgen werd besproken. M. HEYMAN, minister van arbeid, houdt daarna van op de tribune een rede. over de noodzakelijkheid van de uitbreiding van de gezins.toelagen. Het geboortecijfer zou achteruit gaan, in dien men geene nieuwe maatregelen neemt. 'ML PIERARD (soc.) Het is niet noo- dig een lange rede te houden. Iedereen is overtuigd. M. HEYMAN zet zijn rede voort. De wet zal een nieuw element zijn in de kwestie der verbetering van het lot der arbeiders. Het is een gelukkig feit dat de industrieelen bereid zijn de noodige offers te brengen om de gezinstoelagen te verwezenlijken. Die wet zal een zege ning zijn voor de industrie. M. MASSON, Inderdaad. M. HEYMAN geeft daarna statistic ken over den toestand in andere landen. M. VERGELS (kath.) verdedigt op zijne beurt het wetsvoorstel waarvan de princiepen steeds door de Christen de- mokraten werden verdedigd. De zitting wordt geheven te 6 ure. zijude wettelijke bepalingen, een som van nagenoeg 40 miljoen onverminderd de. vast bepaalde som van 24 miljoen, verleend aan het Nationaal Verbond der. Weggevoerden en aan de Confederatie van Leuven. Deze vast bepaalde som moest, volgens de uitdrukkelijke bepa lingen van de gesloten overeenkomst, voor goed een einde maken aan de ei- schen van het Verbond der Weggevoer den. De som van 24 miljoen moest door hunne gevolmachtigden verdeeld wor den tussehen de 0,835 weggevoerden, aangesloten bij de Confederatie van Leuven en de 47.957 weggevoerden aar^ gesloten bij het Nationaal Verbond. Deze beide veroenigingen hebben res pectievelijk 150,763 frank en 1.055,765 frank voor onkosten cn eereloonen af gehouden. EEN NIEUW WERK VAN P. DR. BERTH O LD Hoog Wetenschappelijk en actueel Boeiend als een roman Prijs 18 fr. genaaid 30 fr. ingebonden TE VERKRIJGEN Kerkstraat en ten bureele van het blad. •reecis sinds, geruimen tijd dringend be- kristen liefdadigheid te beoefenen, hoefte aan een brandweer, die in alle De gewijde redenaar eindigde me! opzicht en aan de moderne eischen C(>n prachtige slotrede, de leden aanzet- voldoet. Reeds van ouds bestaat er in.tcndc om steeds mcr en beter te doen het Vatieaan een klein brandweercorps, ten bate onzer lijdende medebroeders dat bij evontueele branden alth-ans eeni ge hulp kan vcrlcenen. Deze brandweer- God ter eere en de. H. Ivert ten bate. De heer Halflants zette de Vincen- mannen echter zijn absoluut onvol- tianen aan immer en altijd bet rcgl doende geoefend. Ook bet aantal brand- -inent van het Genootschap stint na te weermannen is voor den nieuwen s taat leven cn altijd voor oogen te hebben onvoldoende. onzer eigen zaligmaking door het be- Wellichl herinnert men zich nog, datjoofencn naastenliefde, in 1904 een kleine brand uitbrak in. eeril Do welgelukte vergadering werd ge- boekenmagazijn in do beroemde Vati-Mtolen door bet gebe>ö, door Mgr. voor- caawsohe. bibliotheek. Z.H. Pius X richt- (gelezen, die aan d* geknielde vergade- te zich toen onmiddellijk t.ot den Ho-jring zijn bisschoppelijke .zegen gaf. In de Kamer werd aan de regeering volgende vraag gesteld - «Bij de regeling en de vaststelling van de vergoedingen voor oorlogsscha de werd een bedrag vna 144 miljoen goud-frank toegekend aan de slachtof fers. Mag ik vragen h-oe bedoeld bedrag verdeeld werd of zal wordem*» De bevoegde minister heeft geant- woor «De Som van "144-'miljoen werd hooit door den Belgischen Staat gotrokk^jn en stemt overeen met hot totaal cber ei- s&hen door Belgie aan Duitsland ge- jstcld wegonft loonverlies./van. dc. weg- (Vervolg) Tijdens de periode 27 —28—29 gaat uwo werkzaamheid niet verminderen, want benevens uw zeer zware bestuur lijken arbeid, ijvert gij, (heer Lambrecht, op pensioen gaande algemeen bestuurder van den Middenstand, N. V. d. R.) voor 5 wetsontwerpen. Het is hei oo&enblik waarop gij - zooals gij zelf zegde er een dispatlsch-systeem moet op na houden. Het goedstemmen van de wet op het krediet is eveneens een eeretitel op uw actief. Wonderbaar blijft het dat gij, spijtt zooveel inspanning, het geluk niet had de uitbreiding van den dienst van den Middenstand, welke zoo zeer verlangd wordt en er zoo oprecht noodig is, te mogen begroeten. Indien deze uitbreiding niet verwezantlijkt werd, is het gewis uwe schuld niet, want gij hebt niets verwaarloosd om ze ta be werken. Dat is in korta woorden uwe rol in den dienst. Doch uw arbeidsveld strekt zich nog verder uit. Gij hebt het Midden- standsvraagstuk ook op internationaal terrein geplaatst. Bij het buitenlandsch publiek, dat zich aan het sociaal vraag» stuk interesseert, wordt gij als eene autoriteit beschouwd, en aldus hebt gij d<n roem van het vaderland vermeer, derd, Doch het is vooral als Belg dat de Middenstanders u kennen. Uw naam al leen is een program! Sinds 35 jaar brengt gij de geesten van den handeldrijvende en aan nijverheiddoende kleine burgerij in beroering. Gij schudt de openbare opinie in het algemeen wakker om de aandacht te vestigen op hat algemeen belang dat de oplossing van het Mid- denstandsvraagstuk moet opleveren. Met pen en woord hebt gij onverpoosd de actualiteit van deze zijde van het sociaal uaagstukin het licht gestald. Gij hebt wel tegenstrevers gehad, zelfs bekampers. Ongetwijfeld. Niemand echter aai durven betwisten dat gij de representatieve Belgische Middenstands- strijder bij uitnemendheid zijt. Gij zijt in feite de veder van deze beweging. Dat alles willen wij graag u zeggen op Uit uur van afscheid. Het personeel bedankt u voor hetgeen gij voor hen deedt. Op dit uur zeggen wij u niet vaar wel, want die u kent weet dat gij het strijdperk niet zult verlaten dat gij wet» keloos zoudt blijven I Uwe flinke gezondheid, uw stalen temperament, om ons ervan te verzeke» ren dat gij den strijd voor het vraagstuk der kleine burgerij met immer gelijken mo«d zult voortzetten. In die voorwaarden is uw heengaan niet zoo bedroevend. De die.iigt van den Middenstand weet en het zal hem voldoende zijn dat iD den niet- ambte- 'lijken wereld hij za) mogen rekenen op den onwrikbare^ sieun van een keur^ strijder. Landleven nog, Heer Directeur Generaal. (Uit het Fransch vertaald);

De Volksstem | 1930 | | pagina 1