Onze Reizigers terug naar huis Bink Tier Oost-VlaifiiJsriR Friendenhulde F. Van Cauwelaert Het aftreden der Bestendige Deputatie van Oost- V laanderen Magazijnbrandie Brussel Bloedig drama te Bouchoute Schrikkelijke moord te Lokeren EE1\ FILM De cocaïnezaak te Brussel Laatste Kamerzitting Kerkstraat, 9 »n 31, Aalst. Talefson 114. XXXI? JAARGASG BUaSIEII 155 DAGBLAD 20 Ceuticman Uü#«r»r J. v»h NufieUDs (haait. 1Publiciteit buiten het Arrond. AALST., Agentscha Haigs, Adolf Maxlaan Brussel Rue dc Richelieu, ParijsBant Building/King-way, 20 JEondres ft'. C. 2. ZONDAG 6 JULI H- Godelieve Zonop3,56,Zonaf7,54 MAANDAG 7 JULI 1930 H. Willibaldus Zonop8,57,Zonaf7,64 V. M. IQ L. K. 18 (Vervolg.)j J beid is in deze streek waar alles ALGIERS I moors ch en bijzantisch is. De statie van Algiers staat aan de' Na de mis flakten wij ons elk in een haven. Dit is heel gemakkelijk voor Handing en inscheping, als men yan den trein slapt en vice-versa. Doch we hadden geen tijd om ons met zulke beschouwingen en andere bezig te ihouden. Het was bij half tien en het Op aandringen van Je vrienden uit Limburg en Vlaanderen, die op 6 Juli storven ten gevolge van bekomen sla gen op het hoofd en schoppen in den buik Dc gendarmerie van Assenede, stelde een eerste onderzoek in en hield den dader aan, die voorloopig werd opgeslo waren alleenlijk de mannen van de [«sleeping» die gewasschen waren gedejeuneerd hadden. Daarenboven, het was Zondag, we moesten dan rap gaan 'zien waar we konden mis hooren. ,We stapten in den autocar van het hotel. IDe chauffeur reed een eind ver omhoog, keerde om en klom nog eens, zwenkte nog eens, om nog hooger te klimmen en bij den vierden ommekeer stonden we aan ons hotel de l'Oasis, gelegen aan dc kade. We stonden juist boven de landing plaats, en nu begrepen wij waarom de 'chauffeur al die zwenkingen gemaakt had. Het was alleen om ons een ver diep of twee hooger te brengen op den boulevard de la République die 2000 m. lang terras gansch de baai van Algiers rondloopt. Daar rijst prachtig ons" ho tel met volle zicht op d§ heerlijke Mid- dellandsche Zee die op deze kusten, den schoonsten golf heeft gevormd, wier heldere blauwe wateren al het natuur- schoone 'ën het havengewemel dartelend weerspiegelen. Binst dat onze gezellen ontbijten gaan we naar de kathedraal waar Kar dinaal Verd'er, aartsbisschop van Pa rijs, een plechtig te Deum zal voorzit ten ter gelegenheid der Eeuwfeesten. En zie in de straat gekomen botsen we op onze lieve Burgondische jufvrouw die 'ons in 't heenkomen van Tunis, te Kroubs verlaten had. Ze verbleef reeds drij maand in Algiers bij een tante en kende dus goed den weg. Ze was zoo Vriendelijk ons langs de schoonste straat, Rue Babel-Oued, naar de kathe draal .4.0 leiden. Heel deze straat heeft overwelfde bijgangen en heeft al beide -kanten de prachtigste winkels die met Parijs en Brussel kunnen mededingen. De Kathedraal staat een dertig trap pen hoog tegen den berg, juist aan den ingang der Kasbah, de oude Araabsche stad. De hoofdkerk is ook een verouder de Moskee en draagt er nog heel den stempel van. Op do trappen, het portaal en de in gang van de kerk, alsook het pleintje voor de kerk staan gestampt vol Volk, moeilijk in toom gehouden door gen darmen te paard en goedzakkige politie agenten. Aan den overkant van de hoofdkerk staat het Aartsbisdom, een oud Moorsch paleis, van binnen rijk .versierd in stuck en met een prachtig, van zuilengang omgeven, binnenhof. Een weg van de Kathedraal naar het Aartsbisdom wordt opengehouden voor den stoet van den Kardinaal. Wij beide belgen mochten ons vrij op den voor behouden weg begeven, het aartsbisdom binnengaan en zelf werden wij den Kar dinaal voorgesteld, die vergezeld was van kardinaal Lliond, primaat van Po len. Als de stoet de kerk binnen was, lo gen we terug op zoek naar onze gezel len. De aartspriester had ons gezegd dat er missen waren in St. Augustin, gele gen in de rue de Constantine en in Ste Croixe. De Pontificale mis met sermoen en Te Deum zou ons te lang duren. Toen we in het hotel kwamen en aan de twee laatste ontbijters in 't vlaamsch natuurlijk, uitlegden waar ze konden mis hooren, zag ik de jufvrouw kassier ster vriendelijk toelachen. Wat het een mens oh toch voldoening schenkt als men erre van zijn geboorteland, zijn moe derspraak hoort spreken Zoo gelukl kig als een kind, dat na een wijl afwe zigheid, zijn moeder terug ziet, zocht dè jufvrouw aangesproken te worden, om in schoon vlaamsch te kunnen zeggen, dat ze ook vlaminge was en haar fa milie te Mechelen woonde. Onnoodig te zeggen dat de Vlamingen in nos hotel goed verzorgd werden, half elf mis in St. Augustinus. De kerk We vonden alle elkander terug in de met drij beuken zoo groot als de kerk van 't begijnhof van Gent, z^t heel vol volk. in den middenheuk zijn de stoelen vastgemaakt aan den plankenvloer, zoo dat er geen gerucht mede te maken is. Er was ten andere veel godsvrucht in do kerk zoo bij de zittenden als do fttaanden. De kerk had niets bijzonders tenzij dat ze gothiscli is, wat een eigenaardig- grooten zetel bij een schoenenpoetser In onze straten worden de schoene- Gauwelaert nogmaals moeten verschui- poelsers al zeldzamer, te Parijs en te .ven en deze onherroepelijk vastgesteld Brussel zijn er veel dagen en uren geen j op 20 Juli a.s. te vinden, maar te Algiers, is het schoe- Het is onmogelijk alle oud-studie- nenpoetsen een rationeele goed inge- j makkers te bereiken en hun omzend- richte uitbating. Tusschen de pijlers brieven te zenden. Daarom doen wij een onmogelijk kunnen aanwezig zijn, heeft - T® r. J iten m de. rijkswacht. Dc gendarmerie het Komiteit de Vnendenhulde F. Van'. lieeft onmiddellijk het parket van Gent gewaarschuwd. der gewelven van de riïe, de (Jonstanti ne, staan groote ligzetels. Vooraan staat een kasje met hellend vlak waar ge uw voeten op zet en de man begint zijn werk, met alle s.oorten van blink of crème volgens het leder of de stof, die go hem aan den voet uitsteekt. Op de place Bresion tegenaan het park, rechtover den schouwburg, is er een bedrijf in 't gFoot voor 't schoenen poetsen. Daar is een heele installatie met 6 schoenepoetsers en in den hoek zit de caissière met enregistreermachien a.u.b. voor de ontvangsten. In Algiers moet ge schoone schoenen dragen 1 Wat een pracht van een stad, mot zijn breede lanen en parken, zijn heer lijke huizen en hotels, niet zijn betoo- verende ligging in halven cirkel rond den golf beginnend met de mosquée de la pècherie en eindigend op dn hoogte van den overkant met de kerk van Notre Dame d'Afrique. Heel sch-oon gelegen op de hoogte van Mus tap ha, staat het museum Zaouia dat zeer belangwekkend is, niet beroep op allen die met F. Van Cauwe- laert te Leuven studeerden, opdat zij hunne toetreding zouden zenden aan M. J. Smots, 10 De Lescluzestraat, Ant werpen. Die vriendenhulde die ee.n reuzen- succes wordt moet de talrijke katho lieke Vlamingen naar Antwerpen- doen komen om met hunne makkers te ver broederen en nog eens dc gulle vreugde der studentenjaren met hunne vrienden te herdenken. zoo zeer voor de kunstwaarde der voor werpen die het bevat, maar voor de ge schiedkundige gegevens die ze ons ver schaffen. Men ziet er voorwerpen der eerste bewoners van Afrika, dan kunststuk ken van mosaiek en graniet van het romeinsch en christen tijdvak, dan van de barbaren die de Romeinen versloe- beurlijke voorstellen te onderzoeken, gen en eindelijk van de Araben, die se dert 15 eeuwen Noord-Afrika bew-onen. Van dit tijdvak bewondert men oude ta pijten, ook gouden, zilveren en ivoren wapens en versieringen, die alhoewel zeer fraai afgewerkt, toch een DE HOUDING DER LIBERALEN De liberale groep van den provincia len raad van OosUVlaanderen, heeft Donderdag vergadering gehouden. Volgende dagorde werd aangenomen: De liberale linkerzijde van den Pro vincieraad, vergaderd op 3 Juli 1930, stelt, vast, dat. de dagorde, in zitting van Woensdag 2 Juli door de kafholie- de achteruitgang op de romeinache kunst daarstellen. De Araabsche stad ligt ingesloten in de nieuwe, op de hoogte van den berg- Het rs zooals overal een doolhof van enge straten en stegen, waar de Araben hun lui leven slijten, warsch van alle nieuwigheid of verandering. De groote zweepslag is hier nog te te geven. Heel die boel moet eens gera- sierd worden, zouden Duitschers zeg gen. Op folkloristisch gebied, ware het een verlies maar voor de beschaving zoowel als voor het welzijn der Araben, ware het een onberekenbare aanwinst, die ons het verlies moet getroosten. Wij gaan door h-ct kwartier der «Ou- led Nails» waar dag en naoht de duivel op zijn prooi loert, en eindigen ons be zoek met een fabriek van Oostersche tapijten. Wij moeten hier de handigheid der Araabsche meisjes Ijulde brengen, want het zijn zij die onze rijke Ooster sche tapijten vervaardigen. Het fabriek bestaat uit een twintigtal getouwen waar in de plaats van het getik-tak van de oude, of liet oorverdoovend over en weerslagen van de nieuwe getouwen, men niets hoort dan zacht gevezel. In plaats van de spoel ziet men de vlugge vingers der meisjes zich tusschen den canevas draaien, knoopen, de koord af snijden, en zoo steeds voort, wü of rood of geel volgens een schets die nevens hen aan het getouw hangt. Na een röi of twee knoopen slaat men met een hou ten hamer de knoopen dicht in elkan der, en het is heel de fabricatie. Het is hier geen «article de St. Nico las.», want voor een tapijt van 6x5 m. vroeg men 13.000 fransche franken. Lap ze mij daar Ge zult mij zeggen waarom zijn er geen meisjes van boven de ,14 jaar in het fabriek 7 Wel heel eenvoudig, omdat het Araabsch meisje na de 14 jaren het ge zicht omsluierd wordt. Hun gezicht mag dan niet meer gezien worden dan door den toekomenden echtgenoot, den avond der bruiloft. Hoc is. dit mogelijk zult ge zeggen, 'en dit na een eeuw fransche overheer- sching Moesten wij Belgen de methoden van Vander Velde en Co volgens, de negers van Congo zouden bij een honderd jaren maar zoover govorder.dyzfjn, als do Ara ben van Algiers. Gelukkiglijk wij doen anders ke. rechterzijde aangenomen, geen nader verlangen laat uitschijnen, daar deze zich op geen enkel punt uitdrukt Overwegende, dat het aan de katho lieke rechterzijde als talrijkste der drie nationale groepen behoort bepaalde voorstellen vooruit te zetten Houdt zich ter beschikking om IN DE GALERIES ASfKPACH Do Brusselsche brandweer was, Vrij- rooien dagmiddag, pas klaar met het blussclien van een garagebrand in de Rijke Kla- renstraat, nabij de Beurs, toen reeds opnieuw haar hulp werd ingeroepen om een brand te bestrijden, welke was uit gebroken in de groote magazijnen van de Galeries Anspach, langs de zijde van de Grétrystraat. Om kwart over twaalf, wanneer zij ter plaatse kwamen slocgeD de vlammen uit de ramen van de eerste verdieping, boven de garage van de fir- ma. Sedert enkele -minuten was de brand vastgesteld. Hoe hij is uitgebroken kon men moeilijk ontdekken. In dit gebouw worden namelijk werken uitgevoerd. Ar beiders waren er geheel den morgen werkzaam geweest. Toen de brand uit brak was niemand meer in de plaatsen, die reeds w;erden gebruikt als reverve voor dc glasartikels. De vlammen likten langs den spoedig zwartgoblakerden gevel tot de tweede verdieping waar ook brand ontstond. Binnen was de liftkoker als een schoor steen geworden. Door' het personeel werd een begin gemaakt met het bluschingswerk, dat, om twintig o.ver twaalf, door de brand weer werd voortgezet. Om 1 u. was men den brand meester. De. brand- en waterschade is vrij groot. Naar men zich voorstellen kan had de brand een samenscholing verwekt. Er was dan ook een ordedienst ingericht door de politie die de menigte op af stand hield. ZIJN STIEFVADER DOODGESLAGEN Vrijdagnacht werd de gemeente Bou choute in opschudding gebracht door een familiedrama. Sedert geruimen tijd leefden de 53-jarige Karei De Pauw, landbouwer en zijn 25-jarige stiefzoon Alfred De Vrcese in slechte verstand houding. Reeds meermalen was twist ontstaan en waren beiden handgemeen geworden. De Vreese kwam Vrijdag nacht laat thuis. Hij scheen wat bedron ken te zijn. Zijn stiefvader verweet hem zijn gedrag, waarop de stiefzoon in woede ontstoken naar hem toesprong. Een verwoed gevecht ontstond. De Pauw moest weldra het onderspit delven en bleef bewusteloos en buiten kennis te gronde liggen. De Vreese, was weggevlucht. Vrijdagmorgend werd De Pauw ge vonden. Hij was dood. Een bijgeroepen ('t .Vervolgt.[dokter stelde yast dat de pian .was ge- EENE VROUW DOOR HAREN MAN MET EEN POMPHAAK DOOD GESLAGEN Ecu schrikkelijk moord heeft Vrij dag nacht de bewoners van de wijk Op voornoemde wijk wonen de echt- genooten Gustaaf Rooms, 28 jaar oud, staats.werkman en Maria Odt, fabriek werkster, insgelijks 28 jaar oud. Sedert eenigen tijd ontstonden er tusschen man en vrouw moeilijkheden. Gedurig was er. twjiat, Donderdag was zulks wederom het geval en vrouw trok en van onder. Rond 10 ure des avonds kwam Ma ria Odt terug naar de echtelijke wo ning; liet duurde niet lang of de ge- buren die reeds ter rust waren hoor den wederom twist, doch gezien zulks dagelijksche kost was, gaven zij verder geen aandacht aan. Laat in den nacht werden de beWo- ners nu opgeschrikt door een yre.ese- lijk hulpgeroep. De vrouw was in haren slaap door haren man overvallen en in het tied k doodgeslagen. Da politie en de gendarmerie wer den door de (geburen verwittigd .en snelden dadelijk ter plaats. Op bot geklop weigerde eerst Rooms te openen, doch eenige oogenb likken nadien deed hij de deur open. Dadelijk bemerkten dc mannen van de wet dat er iets vreeselijks moest gebeurd zijn. Zij trókken naar het verdiep waar de slaapkamer is der echtgenoolen ieen vreese!ijjk schouwspel vertoonde zich aan hunne oogen. Op het bed lag de ongelukkige uit gestrekt met vermorzeld h-oofd. Zij w-as het hoofd ingeslagen, bij middel vZan een pomphaak en het bloed was langs alle kanten rond gespat. Muren en meubelen gansch hot bed en de vloer, waren met bloed besmeurd. De dader werd opgesloten in het gemeentegevang, nadat hij eerst was onderhoord, doch hij bracht zulke on samenhangende woorden uit, dat men denkt dat hij gehandeld heeft in een vlaag van zinsverbijstering. Het parket van Dendermonde onmid dellijk verwittigd, stapte gisteren mor gen d te Lokeren af. BERICHT AAN ONZE LEZERS ,T«r gelegenheid der Kermiisfpesterij zullen onze bureelen Maandag geslo-« ten zijn en zal ons blad dien dag rvfotj verschijnen. iVan onzen Gent6ehen medewerker; RECHT EN KROM Coco Neen, 't en is de naam niet van den voortzetter der psittacosis. Neen 't en' is de naam niet van den frisschen Zomer-, drank. CocoHet loitte duivelspoeier, dat de menschen meer dan verdierlijkt. Hei Cocaineproccs te Brussel bracht ellen- dige dingen aan 't Ucht 1 Hoe kunnen redelijke schepselshoe kun nenmenschen die studies gedaan hebben, zich zoo verbeesten. Walgelijke karakterloos' heid. Wanneer men bedenkt dat ongeveer twee kilogram van dat goedje dagelijks te Brussel wordt ingenomen. En dat eén snuifje vol- staat om u half gek te maken, En dat enkele grammen U hunnen dooden. Wat miserie toch allenaal op dezen we reld toaar wc amper tientallen jaren te leven hebben Bij dit bericht over de verdorvenheid vanl de grootstadmerkt de XX' Siècle terecht aan Maar dat een huisvader verdoolt in de verbazende verwikkelingen van de fiscale wetten en zich vergist en eene onnauiokeuri ge aangifte doetmen zal niet nalaten hem zonder medelijden onder handen te nemenm 't Is inderdaad zoo. De drie wachtmee sters van Brugge roerden in een erge zeden zaak vrijgesproken. Sommige heerschappen worden in de erge Cocainezaah niet vervolgd, Pas op burgerdat gij geen zegelhen te veel of terceinig plakt. Kommiezen en controleursontvangers en inspecteurs, ze speuren al na wat ge doet. Boete en bak zal uio deel zijn. Wanneer zullen die twee maten en twee geioickten een einde nemen? Amnestie voor de straffen in zake fiskaliteitl Alle burgers gelijk voorde wetH.deT. DRUK BIJGEWOONDE ZITTING Eene groote menigte verdrong zich Vrijdag namiddag voor den ingang dor le Kamer der boetstraffelijke recht bank, alwaar ed debatten van het dra ma der liefdadigheidsstraat worden voortgezet. Een weinig voor 2 uur, toen de deu ren geopend werden was het een ware stormloop naar de publieke plaatsen. De aanpalende gangen stonden stamp vol toen de zitting geopend werd. Het getuigenverhoor werd alsdan voortgezet waarop de pLeidooien aan vangen. Mter Tï. Rol in houdt eene roerende pleitrede ten voordeele van Hildegar- de Hartwich, rede welke gevolgd wordt door deze. van Mter Ch. Mahieu, ten voordeele van Ch. Hubené en van deze van Mter J. Wolf, verdediger van Eu genie Papleux. Het vonnis werd ten 19 ure geveld. De reehtbank veroordeelt Lannoy, wegens dood bij onvoor zichtigheid, bezit van cocaine en ver bruiken van cocaine in het openbaar tot 15 maanden gevangenis en 350 fr. boet. Hildegarde Hart.wig, wegens bezit van cocaine en verbruik ervan in het openbaar, tot 3 maanden opsluiting. Charles Hubene, Isidoor Yan d'e Voorde en Eugenie Papleux voor han del in cocaine tot 1 jaar gevangenis straf. Pierre De Clercq tot 15 maanden derzelfde straf om het zelfde misdrijf. De moeder van het slachtoffer, Mev. Carraux bekomt 1 fr. schadevergoeding door Lannoy te betalen die ook de ge rechtskosten te dragen he,aft4 IN VERLOF HULDE AAN DEN VOORZITTER M. JASPAIl betreurt dat M. Tibbaut door ziekte weerhouden is, zoodat men hem bij '*t einde van den zittijd niet za~I kunnen toejuichen. Hij spreekt de hoop uit dat de voorzitter spoedig zal her steld zijn. (Toej.) M. LEMONNIER, voorzitter, brengt op zijne beurt hulde aan M. Tibbaut, die steeds met zooveel vriendelijkheid de IvamoT-zittijjgen heeft gepresideerd, gedurendeteen langen zeer werkza-men zittijd. Hij vormt de beste wenschen voor volledig en spoedig herstel. Toej. M. HALLET (soc.) sluit zich bij deze werrden aan namens de socialis ten. (Toej.) M. PONCELET namens de rechter zijde. M. DEVEZE namens de liberale groep, en M. DEGLERCK namens dó Vlaams.che nationalisten (Toej.) Dc Kamer gaat daarna over tot de benoeming van drie leden voor het ambt van beheerder van het Instituut van Radio-omroep. De zitting wordt geschorst om het resultaat van de kiezing te onderzoe ken. De zitting wordt hernomen te 4u5(L Zijn benoemd Eerw. h. Boon, M.M; Buset en Maurits Sabbe. Dc zitting wordt geheven te 4 u. 55 en de Kamer gaat uiteen tot onbepaal- den datum. Hebt U geld te beleggen in AKTIES 0/ OBLIGATIES raadpleegt de Deze oelast ziah met het uitvoeren van BEURSORDERS op al de binnen' $n buitenlandaehe geldmarkten aan da VOSRDEELIGSTE VOORWAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1