m BELGIE Bink Tier Int-Vlaanderen Vrijda Juli 1930 De uitreiking van N ijver heidstereteekenen De Eeuwfeestviering Genademaatregelen van het Falikaan aan de Stad Antwerpen jtoonen slechts de gleuven die men aan treft op de stukken van 50 centiemen,. 1 frank en twee frank. Het valsche geld- De Mijnramp in Silezië Is 23 Juli een IF ettelijke Feestdag Het einde van de slaking in de Borinage De Ministerraad Troepetiafdeeling uit Kongo naar Belgie Fergadering van den beheerraad van het Delgingsfonds De nieuwe Belgische Geldstukken De uitdrijving der Zusters te IFilsele-Putkapel XXX}» JfiftHQftMG HUMMEfl IS4 Kerkstraat, 9 »n 21, Aalst. Telefooa 114. DAGBLAD 20 Centiemsa Uitgever J. Van Nuflel-De Gendt. H. Fredarious IZonop4,07Zonaf7,46 L. K. 18 N. M. 25 Publiciteit buiten het Arrond. AALSl] Agentscha Havas, Adolf Maxlaan 13,te Brussel Rue dc Richelieu. ParijsBank BuildingKings-way20 Londres W- C. 2. Moest men de aktivisten geloo- ven dan zou ons duurbaar Vader- Daar door sommige geruchten bij menigeen verwarring is gesticht over door een acheepsvoorsteven: deze wa gen, 8 m. 50 lang, zal getrokken zijn door 12 paarden, twee aan twee gekop peld; de vaandels van de Brusselschc vere.enigingcn komen tot slot. «i-ii uuri z/wu uijo uuuiizrwu i cvut-i •- Luid dat men Belfrie noemt enkel de,w'jzo wafroP dit jaar de maatschap- [)e RG({t0 bestaan sinds 1830; dit verkondi- pelijke eereteekenen zullen worden uit- I gereikt, laten wij hier nogmaals de re gen zij dagelijks op alle tonen en geling volgen, getroffen in deze kwestie in alle omstandigheden, spreken zij Do nijverheidsdekoraties worden uit- er over met verachting, daarvoor is gereikt op 2 Augustus in een openbare het goed aan die geschiedschrijvers van den nieuwen tijd, het geheugen te verfrisschen. In les origines du christianisme a .Most, van L. H. Juliaan Roegiers, blad 15, voetnpta (2) lezen wij het volgende Men kent de opvolgen- lijke landverhuizingen der Asiati- sclie volkeren naar onze streken. 17 eeuwen voor Kristus geven de Galis hunnen naam aan Gallia, Gallen het kanaal overstekende, bevolken de eilanden Albion en Erin. Duizend jaar later, een tweede tak der Celten, de Kijmris, verla ten hun moederland en verdeelen z eli in vi'ij takken, waarvan de le plaats neemt aan den Rlhyn, de tweede, vaart naar Albion en duwt de Gallen achteruit naar de berg achtige streken van -het westen in het land van Wales, Ierland en Schotland, en den 3e, bezit neemt van het Noorden (ons land dus)en van het Oosten van Gallie, verdrij vende de Gallen naar het westen, bijzonderlijk naar de kusten van Arinoriea, en het centrum (Ier streek die- men later Frankrijk noemen zal. In de eerste helft der IVe eeuw voor Christus, de Belgen in Ivim- risc-h, de dapperen, in 't Fransch Res Belliqueux, een fractie der Kymrisen achter den Rhyn verblij vende, steken deze over, verjagen de eerste Kymrisen naar het cen trum van Gallie, en nemen het land tussohen de Mame en den Rlivn de streek gelegen tusschen den Rliyn, de Noordzee, 'de Seine en de Manie wiordt naar hunnen naam, Belgenland of Belgie. Het oordeel van César over de Belgen is overbekend, voegen wij er nog enkel Rij dat onze noorder buren wanneer ze op hunne ge denkpenningen van den Neder- landsöhen Leeuw spreken, dit vol- gendervvijze doen, (inneming van Rijssel 1708). Nu begeeft gij u, o Franschman op de-vlucht, dewijl de Nederland- selie Leeuw brult, Nunc tu ga11e fugis, duni Leo Belga fremit. Hou ende Trou, vergadering, die ditmaal niet te Brussel maar te Luik zal worden gehouden, on der voorzitterschap van den Koning Te ge.past.en tijde zullen dc betrokken bedienden er. arbeiders een spoorkaartje naar Luik, been en terug, ontvangen. Bij de aankomst te Luik, krijgt iedereen tevens een som van 20. fr., om de kosten van een maaltijd te dekken. Tegen ge ringe uitgaven zal dus voor de gedeko- reerden gelegenheid bestaan, om een van de groote teiltoonstellingen te be zoeken. Voor die plecliigheid te Luik zijn aclit duizend uitnoodigïngen verzonden: dit immers is het aantal personen, die in 1930 een nijverheidsdekoratie ontvan gen. Een plechtigheid, die dit jaar niet plaats heeft, is de uitreiking van de mu tualiteiten en voorzorgsdekoraties, daar de jubclparkhal ingenomen is door de wagens en rekwisieten van den ge schiedkundigen st-oot. Deze eereteeke nen zullen aan de betrokkenen worden toegezonden. TER GELEGENHEID VAN HET NATIONAAL EEUWFEEST Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van 's Lands onafhankelijkheid, heeft de Regecring besloten de. uitvoe ring te schorsen 1. Van dc policiegevangenisstraffen die samen niet 90 dagen beloopen. 2. Van de policieboeten die het totaal ,van 50 fr. niet overschrijden. 3. Van dc tuchtstraffen uitgesproken voor toepassing van art. 59 van het Mi litair Strafwetboek. 4. Van alle principaal boetstraffelijk gevang, van alle militair gevang, van alle bijkomend gevang voor eene boet straffelijke boet, die de 3 maanden niet .overtreffen. Ten gunste van de veroordeelden die ,vroeger door geen crimineele -of correc- .tionneele straf getroffen werden. De veroordeelden, ydie reeds hunne Straf ondergaan, en die niet voor ande re zaken 'zouden opgesloten zijn, zullen in voorloopige vrijheid gesteld worden. Deze genademaatrcgelen zijn niet toepasselijk 3 a) Op bijgaande gevangenisstraffen Voor fiskale boeten-; b) Op de veroordeelingen uitgespro ken krachtens de bepalingen der wet van 8 Mei 1924 op den trafiek van goud en zilver; c") Op de straffen die reeds vermin derd zijn op hooger aangeduid be.loop dope vroegere genademaatregelen, HET BANKET DER BURGEMEESTERS Sommige burgemeesters die. bun toe zegging beloofd hebben voor het ban ket dat op 21 Juli a.s. door de regeering aangeboden wordt, zijn er over verwon derd nog geen uitnoodigingskaart voor het Vaderlandsch feest ontvangen te hebben. Het wezc hier gezegd dat de uitnoodi ging voor het banket tevens dient als uitnoodiging voor,h;et feest dat in het Jubelpark kwart voor drie zal plaats hebben. De burgemeesters zijn er toe ver zocht zich van af kwart voor twaalf in de Hall te bevinden. Zooals op de indentiteitskaart ver meld staat, -zullen dc deuren van de Hall te twaalf uur stipt gesloten wor den. Zijne Majesteit zal enkele oogenblik- ken daarna binnen komen en onder dc genoodigden rondgaan. Het feestmaal zal alsdan beginnen. Ai de.leden van de koninklijke familie zullen op het feest aanwezig zijn. DE INTERPROVINCIALE HISTORISCHE STOET De Interprovinciale Historische Stoet gaat uit op, 23 Juli en 3 Augustus. Hij zal 'zich opstëlle.n op dc Ter vuurlelie laan. In de Woninghal zullen de 5000 figuranten gelegenheid hebben om zich te kleeden. Alle klassen der maatschap pij zullen er in vertegenwoordigd zijn. Volgt de uitvoering van kantaten, on der leiding van de kompcmis.ten ervan een Fransche kantate van Albert Du- puis, -op verzen van Franz Ansel «Eeuwzang» van Aug. de Boeck, op v/oorden van M. Sabbe. Vijftien konderd koorzangers, uit zang vereen igiagen, konservatoria en muziekscholen, zullen begeleid worden door de kapellen der Gidsen, Grena diers, 8e en 9c Linie. In tu sec-hen zullen defilecren waar achtige wevers, landbouwers, mijnwer kers, metaalbewerkers, kolonialen en kinderen: stoet die een kwartier zal duren. De vaandels en vlaggen komen dan den groet brengen voor den koninklijken troon, terwijl de «Braban^onne, wordt gespeeld, onder leiding van kapitein Bury, en een «Triomfmarsch» van Lo de Mortelmans, onder diens leiding. De koninklijke familie en de genoo digden zullen plaats nemen op de tri bune in het Jubelpark. Om I4 u. zal de stoet afzetten, on der den Praalboog door, voor de konink lijke tribune, en verder defileeren, op een weg die 7 km. lang is. De negen provinciën werken er aan mede en beelden elk een gedeelte van onze. geschiedenis uit. Dertig praalwa gens zullen behoudens andere wagens mederijden. Het slot is een apotheose, opgevat door den schilder Anti Carte e.en koloniale wagen, die een vliegtuig verbeeldt; negers: de wagen van onze drie koningen, elke regeermg»verbeold] Er werd reeds eenige maanden ge leden gesproken over den in aanbouw zijnden kortegolfzender van bet Vati- kaan hierna eenige nadere gegevens hier omtrent uit «zeer betrouwbare bron. Zij, die tot nu toe de pauselijke be- r.chten slechts uit de erryclieken kon den vernemen, zullen in de toekomst in staat worden gesteld in hun woonka mer de onmiddellijke verbinding met het Vatikaan tot stand te brengen. Met -het oog op de atmoferische sto ringen, die vooral in Zuid Italië, veel vuldig voorkomen, werd besloten van de korte golf gebruik te maken, waar mede tevens, een grootere reikwijdte verkregen kan worden. Ofschoon er reeds vele berichten in omloop zijn over de golflengte, waarop het nieuwe Yatikaanstation zal werken, 1 an met zekerheid gezegd worden, dat noch hiervan noch van do energie, waarmee de statie zal werken iets ze kers bekend is men spreekt evenwel op het oogenbiik vap. 36,80 m» De in gebruik-name van de zendsta- tie heeft in October plaats. De inzege- ningsplechtigheid zal door den. Paus zelf verricht worden'. Daar het vooral voor den Yaticaan- schen omroep strikt noodzakelijk is, de gedragslijnen, die bij de uitzèndingen gevolgd worden, nauwkeurig (e om schrijven, werd in een bijzondere ver gadering besproken. Alle vragen, die met dit moeilijke probleem samenhangen, -worden in een reglement vastgesteld. Het Fransch oorlogskruis Pfterretjos» bij de nagemaakte geld- c stukken ontbreekt. Deze laatste ver- Woensdag namiddag werd mot groo te plechtigheid het Fransch- oorlogs kruis aan de stad Antwerpen overhan digd. De ceremonie had plaats op de Groote Markt. De troepen bestaande uit detache menten van bet 5e en het Ge linie, als ook de bemanning van de Fransche. oor logsbooten en de Fransche spahis wa ren in revue opgesteld. Onder de over heidspersonen vermelden wij M. graaf de Broqueville, minister van landsver dediging; generaal Lemercier, vertegen, woordiger des Konings; generaal Clie- not, bevelhebber der militaire omschrij ving van Antwerpen; M. Casteleyn; M. Van Cauwelaert, burgemeester;, baron Holvoet, gouverneur; M. Pietri, Fran sche minister van koloniën; generaal Tihardignies, enz. Lezing werd gegeven de dagorde waarbij het Fransch Oorlogskruis aan de stad Antwerpen werd geschonken waarvan het juweel op een praclitkussen aan den heer burgemeester Van Cau welaert werd overhandigd, Redevoerin gen werden uitgesproken door M. Pie tri, 7VT-. Van Cauwelaert, en graaf de Broqueville. De plechtigheid eenigszinfe door den regen gestoord, liep rond 4 ure ten einde. stuk kan men gemakkelijk zwraren klank herkennen. aan den- EEN MILJOEN MARK VOOR DE ACHTERGEBLEVENEN. Berlijn, 15 Juli. In aanvang van de Rijksdagzitting van hedenmiddag, werd bij de debatten over het mijnengeluk te Neurode, de volgende beslissing genomen De Rijksregeering wordt verzocht,in verband met de groote mijnramp te Neurode, maximum een miljoen rijks mark tor beschikking te stellen van het mijnwerkersfonds voor net neder-Sile- -zische mijndistrict bij de inspectie te Breslau, ter ondersteuning van de na gelaten betrekkingen der verongeluk te mijnwerkers en ter verbetering van de gezondheid van de mijnwerkersbe volking in dat district. Een bericht, in ons blad verschenen, is in den grond niet juist. Geen enkel wetsvoorstel, dat 23 Juli tot wettelijken feestdag uitroept, is in de Kamer neer gelegd geworden en nog minder, bijge volg, gestemd. Ten hoogste kan de ministerraad be sluiten dat er dien dag verlof zal zijn in de openbare besturen. Het staat aan de pi v/ate ondernemin gen vrij al of niet verlof te geven. Maar de arbeiders., welke, dien dag werken, kunnen de bepalingen van een wettelij ken feestdag in zake loonvoorwaarden niet inroepen, vermits er geen wettelij ke feestdag ingesteld is. WOENSDAGMORGEN IS HET WERK OVERAL HERVAT Woensdagmorgen is in. alle kolen mijnen van de Borinage het werk hervat De staking, welke geruimen tijd heeft geduurd, en op zeker 'Oogemblik een ernstig karakter dreigde aan te nemen, is hiermee geëindigd. DE EUROPEESCHE UNIE Regeeriug OM DEEL TE NEMEN AAN DE NATIONALE FEESTEN Een afdecling van de openbare marht in Kongo zal over enkele dagen te Ant werpen aankomen, om deel te nemen aan de feestelijkheden ter gelegenheid van ivet Belgische eeuwfeest. De afdeeling staat onder bevel van een officier, on omvat verder nog de muziekkapel van Leopoldstad en een pcleton dat door het garnizoen van Bo- ma is geleverd. Zij wórden vergezeld door een dokter. De Compagnie Mariti me Beige heeft een boot speciaal uitge rust om de re.is naar Antwerpen te doen. Tijdens hun verblijf in Belgie, zullen dc neger-manschappen te Brussel ge kazerneerd worden. Zij zullen deelne men aan het feest van 21 Juli, aan den stoet van 23 Juli en 3 Augustus en aan het koloniaal feest op 26 Juli te Ant werpen. De. muziekkapel zal verscheidene kon- eer ten geven. De beheerraad van het Delgings- Fouds van de openbare schuld verga derde Woe.nsdag morgen. Het mandaat der ledon van den Raad benoemd voor vier jaren, in 1926, werd door den Koning hernieuwd voor een nieuw tijdperk van zelfden duur. De Raad heeft den driemaandelijk- schen toestand, vastgesteld op 30 Juni, goedgekeurd. Het nominaal kapitaal der voor de delging wedergekochte of terug betaalde titels der geconsolideerde schuld gedurende het kwartaal bedraagt 129 millioen. De balans, zooals zc door den Raad werd vastgesteld bevat, als, actief, 2.988 miljoen te goed en te innen waarden, en als passief, 2.902 miljoen .verbintenis sen. Deze cijfers bevatten, wederzijds, dc voorloopige geschriften betreffende de vervroegde delging, op 1 Juni 1930, van het saldo der Amerikaansche Leening H.' welke 30 millioen dollars te rugbetaalbaar aan 115 t.t.z. 1.238 millioen frank, vertegenwoordigde.. Het beschikbaar saldo, beloopt dus 8G millioen. BINNEN KORT OOK STUKKEN VAN TIEN FRANK De stukken van 1 Belga of 5 franken, die bestemd zijn om geleidelijk, de briefjes van dezelfde waarde te vervan gen, zijn sedert eenige dagen in omloop. Het publiek blijkt wat moeite te hebben om er zich aan te wennen daar deze stukken nauwelijks iets grooter zijn dan de 2 frank-stukken. Binnenkort, waarschijnlijk onmiddellijk na dc Bel gische nationale feesten (21-23 Juli) zullen de nieuwe stukken van 2 Bel ga's of 10 franken, eveneens in omloop woiden gebracht. Deze zijn, als de an dere trouwens in zuiver nikkel, wegen 17 gr. 3 en hebben 34 milimeter diame ter. Terwijl op de stukken van 1 Belga alleen koning Albert's beeldenaar te zien is, komen op -de voorzijde van fret 2 Belga-stuk dc beeldenaars voor van Leopold I, Leopold n en Albert I en de jaartallen 1830-1930 OPGELET 1 REEDS VALSCHE STUK KEN VAN VIJF FR. IN OMDOOP Nauwelijks, in omloop gebracht, wor den de nikkelen vijffrankstukken reeds nagemaakt. De valsche geldstukken ver schillen evenwel hierin van de echte dat de vermelding «Belgie» cn de kleino. Do leden der Regeering hebben Woensdag vergadering gehouden, on der voorzitterschap van M. Jaspar, Edrsten Minister. De Minister van Bui- tenlandsche Zaken bracht verslag uit over dc builenlandsche politiek en do Raad keurde de bewoordingen goed van het antwoord der Belgische Regeering op liet memorandum van M. Briand, aangaande de Europeesche Unie. DE VOLKENBOND De Raad duidde de afgevaardigden aan bij de eerstkomende vergadering van den Volkenbond, welke in Septem ber zal gehouden worden. Het zijn MM'.. Hymans, Minister van Buite.nlands.cha Zaken; Janson, Minister van Justitie Poullet, en Carton de Wiart, Staatsmi nisters. Plaatsvervangend afgevaardig den MM. baron Moncheur, gezant; en baron Rolin Jacquemyns, gewezen Mi nister van Binnenlandsclic Zaken. WETSONTWERPEN De Raad besliste volgende wetsont-» werpen aan den Koning voor le legge.ri met het oog op hunne indiening bij het Parlement 1) Aangaande de bevoegd heid, in notariee.le zaken, der diploma tieke en consulaire agenten 2) Aan gaande bepaalde akten van den burger- ijken stand en de bevoegdheid, in zako burgerlijken stand, der diplomatiek eu konsulaire agenten. EKONOMISCHE RAAD De regeering zal aan den Koning da stichting voorstellen van een Ekonomi- sehen Raad, die belast zal zijn met het onderzoek der vraagstukken welke 's lands ekenomie aanbelangen; bedoelde Raad zal hoofdzakelijk bestaan uit ver tegenwoordigers van den Hoogeren Raad voor Nijverheid en Handel uit. den Hoo geren Arbeidsraad, uit den Hoogeren Landbouwraad, uit hot Nationaal Ko- miteit voor den buitenland&chen handel en uit het raadplegend financieel komi- teit, DE BEGROOTING VOOR 1931 De Minister van Financiën onder wierp aan den Raad de groote lijnen van het ontwerp tot begrooting "voor 1931. De Raad besliste aan de Staatsbedien den vrijaf te verleenen voor den namid dag van 23 Juli. Hij aanvaardde de bewoordingen van een akkoord dat moet gesloten worden tusschen den Staat en de ondernemers van den tunnel in het Jubelpark, naar aanleiding van de sehade welke, door het bouwen van den tunnel, aan gebou wen werd berokkend. Ten slotte behandelde de Raad, ver- schillende administratieve vraagstukken DE UITSPRAAK Op 10 dezer, is het arrest uitgespro ken in de zaak der beruchte uitdrijving van do zusters door het Socialistisch gemeentebestuur. liet Beroepshof, na het in beraad to. hebben genomen, stemt in met het ad- vies van Advokaat-Generaal !M!r Hl- C1IARD, luidende dat aan de zusters van Putkapel moet worden toegelaten do schoollokalen vrij te betrekken tot h-et sluiten van het huidige schooljaar. Het Hof geeft alzoo aan dc socialis-. lischo verwaandheid een les, digbeid en hoffelijkheid. van waar.-. Hebt U geld te beleggen in AKTIES o/ OBLIGATIES raadpleegt da Deze gelaat zieh met bet uitvoeren van BEURSORDERS op al de binnen- tn buitenlandaohe geldmarkten aan da V00RDEEUGSTE VOORWAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1