Het rOHBS ten tooMe ier en 24 Bank veor Ooit-VlaantferiR Donderdag Juli 1950 Landelijk Eucharistisch Congres te Mechelen Schrikkelijke gevolgen van den Typhoon boven Japan en Korea MCILE!\ TREKKERS Moordaanslag in Rumenie Cit de Vatikaansche Stede Brand te Sint Joost-ten-Noode Landbouwbelangen Lit IC cl Ier en XXXJb) JAARGANG NUMMER 168 Kerkstraat, 9 an 21. Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgerer J. Van Nuffel-De Gendt» ^ubjicj!dt_jnutenjut^rr^^^ 'Agentscha Havat, Adolf Moriaan 13,te Brussel Rue dc Richelieu, ParijsBank BuildingKingsway20 Lo adres WC. 2. H. Christina Zonop4,14Zonal7,3! N.M. 25 E.K. 1 Nog eiken dag ontmoeten we men- scben die niets afweten van bet ba» staan van bet zoogenaamde Fonds ten voordeele der Gebrekkelijken en Ver minkten anderen kennon wel het bestaan ervan, maar kennen hoege naamd niets van zijn werking. Ten gerieve van onae lezers dan, willen we nog eens kortbondig de wet uit leggen en daaromtrent eenige gepaste en nuttige vingerwijzingen geven. Het was op 1 Decembor 1928 dat in de Kamer de Wet gestemd werd, waardoor een bijzonder Fonds word gesticht ten bate van gebrekkelijken en verminkten, We willen er onmiddollijk aan toe voegen dat deze wet voor verbeterin gen vatbaar is 't is immers men- scbenwerk toch zal ze reeds veel goed stichten en mot vreugde begroet worden door zoovele ongolukkigen die veelal ten last dienen van min bogoede gezinnen. Hei fonds is dus ingesteld voor de gebrekkelijken en de verminkten, de geboren gebrekkelijken, da blin den, de dooveü on de stommen. Wat is er nu vereiscbt om van bet fonds te kunnen genieten 1. Belg zijn en in Beigie verblijven; 2. Ten minste 14 jaar oud zijn 3. Behoeftig zijn 4. Een bestendig werkonbekwaam heid (invaliditeit) van ten minste 30 0/0 hebben, 5. Zoo do omstandigheden bot toe laten. aanvaarden zich aan een be roepsopleiding of heropleiding te onderwerpen. Een Koninklijk besluit bepaalt de te volgen vormvereisebten om een tegemoetkoming te bekomen, ook de manier waarop de aanvragen worden onderzocht. De tegemoetkoming wordt berekend op do basis van 2250 fr, in evenre digheid met den graad van werkon bekwaamheid. Kunnen van deze wet niet genieten 1. Geesteszieken, idioten, zwakken van geest 2, Zenuwzieken e. a. als ze ook geen andere gebrekkelijkbeid hebben. Worden ook uitgesloten van de voordeel'en dezer wet, de personen die als slachtoffers van een ongeval, de wet inroepen betreflende bet her- stol van de schade, voortvjpeiënde nit arbeidsongevallen. Heel waarschijnlijk zullen de ge brekkelijken die den ouderdom be reikt hebben om pensioen te genieten èn hun pensioen genieten èn ook kun nen genieten van het Fonds dor ge brekkelijken en verminkten. Hooger bobben we gezegd, dat men om een tegemoetkoming te bekomen, moot behoeftig zijn, (punt 3). Wat wordt er daardoor verstaan Een Koninklijk besluit heeft vast gesteld welk inkomen iemand mag hebben om toch nog op bet Fonds aanspraak te kunnen maken. Dat barema is op de volgende cij fers gesteund 20 fr. voor een alleen zijnde persoon, 17 fr. per dag voor een familiehoofd, een gehuwde, een ongehuwde die de steun is zijnet' fa milie, meer 0 fr. per dag voor 1 per soon ten laste, 4 fr. per dag voor den tweeden persoon ten laste, enz, vier fr per dag bij te voegen voor iedoren persoon ton laste. Zoo bekomt men het volgende ba rema van ontlastbare, jaarlijksche inkomsten 1 persoon fr. 7,300 2 personen 8,395 3 personen - 9,855 4 perionen 11,315 5 personen 12,775 6 personen 14,235 Gebrekkelijken, die dus volgens de wot willen genieten, mogen geen grooter inkomen bobbon dan hierbo ven is aangoduid, In een volgende bijdrage weidon we verder uit over bet bedrag der tegemoetkoming en de formaliteiten die men te vervullen beeft om die aan te vragen. 31 AUGUSTUS 1930 Het Algemeen Se-kretariaat stuurt ons ds volgende mededeelingen DE STOETETi Niettegenstaande de herhaalde be richten in de pers zijn er nog menschen die zich afvragen of er -stoeten zullen op march cereu op Zondag 31 Augustus. Hun groote vrees luidt: Mechelen is te klein 1 Dat is inderdaad een moeilijk heid en daarom werden sinds, weken nauwkeurige plannen bestudeerd om een gelukkige oplossing ie geven aan dit lastig vraagstuk. Dit werk is nu klaar De godsdienstige stoet, met het Al lerheiligste Sacrament, zal vertrekken uit de Metropolitarie kerk en den vol genden weg afleggen Groote Markt, 13effe.rst.raat, Veemarkt Keizerstraat, Zandpoortvest, Spee.cq- vest, Schuttersvest, Van Benedenlei, Wilsonlaan, waar de hoofdpleohtigheid zal geschieden. Vandaar gaat de processie verder door langs de Wilsonlaan, Olivetenvest, Winketbrug, om langs den kortsten weg terug te keeren aiaar de Metropo politane kerk. Intusschen worden ZES STOETEN, opgesteld op verschillende plaatsen van de stad die op he.t zelfde uur zullen op rukken om post te vatten aan de Wil sonlaan tegen de aankomst van den godsdienstigen stoet. Hierbij volgen eenige aanwijzingen omtrent de regeling van de zes stoeten Stoet 1. Vorming rond het Statieplein. Wegwijzer Leopoldstraat, Van Be nedenlei en Wilsonlaan. Stoet 2. Vorming rond Je Kathelijne- straat en Stassartstraat. Wegwijzer Kathlijnesf raat, Slacht- huisvesl, Nieuwe Winketbrug, Olive tenvest en Wilsonlaan. Stoet 3. Vorming aan de Liersche Poort. Wegwijzer Keldermansves.t, Katlve- lijne Poort, Slachthuisvest, Oude Win ketbrug, Olivetenvest, Wilsonlaan. Stoet 4. Dubbele vorming a) Rond de IJzeren Leen, Veemarkt, enz. b) Het ander deel (dat eerst den godsdienstigen stoet in oogenschouw neemt) wordt opgesteld op Veemarkt, Keizerstraat, begin van de Zandpoort- plaats.elijke Komiteiten het benaderend1 schoten in brand en huilend van de pijn, cijfer van hun deelnemers moeten op geven tegen Vrijdag 1 Augustus. Ieder een wordt er dus toe aangezet zijn toe treding onverwijld te sturen. Wegwijzer Hoogbrug, Gildenstraat Adeghemstraat en Wilsonlaan Stoet 5. Zal ook op twee plaatsen ge vormd worden, a) Rond de Botermarkt b) Het ander deel (dat insgelijks eerst -den godsdienstigen stoet in oogen schouw neemt) op Zandpoortvest, va naf Bleekstraat. Wegwijzer Bruul, Vijfhoek, O. L. Vrouwstraat, Hoogstraat, Brusselpoort, Wilsonlaan. .Stoet 6. Zal eerst, opgesteld worden langs de Speeeqvest, Cardinaal Mer- citrplaals, Schuttersvest (om den gods, dienstigen stoet in oogenscivouw te ne men i en zal achter deze aansluiten langs de Van Bcnedclei tot de Wilson laan. Op die wijze zal iedere betooger ge legenheid hebben om den godsdiensti gen stoet in oogenschouw te nemen. DE G ODSDIENSTIGEN STOET De godsdienstige stoet zal geheel af wijken van het folklorisch lawaairig karakter van een ommegang of van een landjuweel. Men zal er ook de prachtig gccoslumeerde groepen niet in treffen zooals in dc gewone processies. Dié 100.000 mannen, opgesteld op de Wil sonlaan, zijn niet naar Mechelen geko men uit nieuwsgierigheid, maar enkel en alleen om den «Koning der Eucha ristie» te huldigen, getrouw aan 't alou de geloof van onze voorvaderen. Niets mag dc aandacht afwenden van dezen grcotschen opzet. Dc stoet zal betrek kelijk kort zijn, maar indrukwekkend. De meest kostbare eucharistische re.- likwiën uit het verleden zullen daar sa men gebracht worden en rondgedragen, zoo b.v. He.t H. Bloed uit Brugge, het Sacrament van Mirakel uit Brussel HONDERD MENSCHEN GEDOOD. f25 SCHEPEN VERGAAN HEELE DOltPEN WEGGEVAAGD Uit Tokio wordt gemeld Dc typhoon, welke Vrijdag boven het Zuid-Japan- sefce eiland Kioesjoe gewoed heeft, heeft daar groole verwoestingen aangericht. Volgens dc nog' steeds sporadisch- bin nenkomende mededelingen zonden er mi in stens 100 mensch-enlevens op het eiland te betreuren zijn. Tijdens den sterm zijn ten minste 125 schepen ver gaan, wier bemanningen slechts gedeel telijk gered zouden zijn. Geheele ge huchten bestaande uit lichtgebouwde huisjes, zijn door den sLorm weggevaagd Alle telefoonverbindingen zijn gestoord. Men vreest, dat de verliezen nog groo ter zullen zijn, dan volgens de eerste berichten het geval is. De regeering heeft onmiddellijk de noodige steun maatregelen getroffen. De prefectuur van Foe.koeabo meldt, dat elf personen werden gedood en 8G gewond, terwijl er nog 21 worden ver mist. Duizend huizen zijn vernield en zeker 10.000 beschadigd. In Nagasaki bereikte de storm een snelheid van 112 mijlen per uur. De daar aangerichte schade wordt geraamd op 3 millioen yen. 393 DOODEN, 493 VERMISTEN EN 205 GEKWETSTEN (Men heeft officieel het bilan open baar gemaakt van den stormwind die over Korea woedde. Er zijn 393 dooden, 493 vermisten, die men veronderstelt gekomen te zijn, 205 gewonden, 8475 huizen werden vernield. De olficieele cijfers der slachtoffers van Kynsliu, in Zuidelijk Japan, zijn 82 doc-den, 75 vermiste, 425 gewonden, 16890 vernielde huizen en 20786 be schadigd, 1805 booten zijn gezonken of vermist. spoedde de Ongelukkige zich naar het gelijkvloers. Dc poiicieagent Van Hoorick van dienst in de straat, snelde op de smart kreten toe, ontdeed zich van zijn regen mantel en wikkelde er den winkelier in, terwijl hij bevel gaf dekens, te halen om er het slachtoffer De Aalstersc-he aktivisten willen hier. doorgaan voor mannen van karakter 1 Na in het stedelijk feestkomiteit ge holpen te hebben aan het bespreken cn. vaststellen der feestelijkheden van de° .'kermis en eeuwfeesten, gaven hun vcr- TPf7Ani\^DArHifrnT-f- i.» rlif rvnrron J l.nn in te rollen. Toen ^tegenwoordigers in dit organism te ken- doovcn, had de arme man ieeds vreese- lijke brandwonden bekomen over heel het lichaam. Men heeft hem onverwijld naar het gemeentelijk gasthuis overge- biacht, doch de geneesheeren hadden weinig hoop hem te zullen redden. Intusschen waren de pompiers der gemeente ontboden en ter plaats ge sneld. Na een Iialf uur hardnekkig wer ken, waren de pompiers den brand meester. Het vuur had nogal vee.1 scha de aangericht. M. do policie-officier Ta- vernier heeft een onderzoek gcopencl naar de oorzaken dewerking van hun muziek was toege zegd even als hunnen naam van don plakbrief moest geschrabt worden, érn dit alles omdat onze nationale drijkleur* er op voorkwam. Nu tot daar, het ging zonder hunne medewerking Maar de «eomble» is dat hun muziek. Zondag a.s. 27 Juli 1930 de eeuwfeesten gaat opluisteren to Blankenberghe immers de «festival», werdt daar voor dees jaar ingericht in hel teeken der eeuwfeesten en men leest den naam der Aalstersche Aktivisten- eur omlijste plakbrief 1 Muilentrekkers zegt Hou ende Trou. uit Leuven en uit Hasselt, het II. Bloed uit Hoogstraten cn Bois Scigneur-Isaac. Dc Geestelijkheid, de Abten. Prelaten en Bisschoppen zullen den stoet uitmaken cn het Allerheiligste voorafgaan. Een stoet dus eenvoudig voor de mo derne wereld, maar die voor onze ge- loovjge harten in dit kader vooral een ongeëvenaarde betcekenis zal hebben. TOETREDINGEN Jn herinnering wordt, ge bracht dut de De onder-staatssecretaris van he.t ministerie van binnenlandsche zaken, Angelescu, werd gister op zijn bureel door vier Macedonische studenten over vallen en door verschillende schoten erns.tig gewond. De vier studenten hadden een gehoor aangevraagd, om hem een memorandum voor te leggen. Toen Angelescu in de lectuur van dit stuk verdiept was, loste de student Bo- za op aanhitsing van de drie anderen, vijf schoten op Angelescu. Angelescu, die in .het gezicht, in de borst, aan zijn schouder en aan zijn ar.ni getroffen werd. had, ondanks het zware bloedverlies, nog de kracht en do tegenwoordigheid van geest, om zich op den dader te. werpen, hem op den grond te werpen en zoo bu.len gevecht te stellen. Angelescu werd terstond naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij verbon den werd. De verwondingen aan hoofd én borst zijn niet van ernstigen aard. De andere verwondingen zijn ernstiger. Levensge vaar bestaat er echter niet. De dader er zijr^medeplichtigen wer- dcr gevangen gcijwirien. Hij motiveert zijn daad mét de mede- deeling dat het een politieke wraakne ming betreft, wegens de houding van Angelescu tegenover de inti-semieten. V;an het ongeval in fanfaar op eenen met de Nationale dril dei kelder' kleur omlijste olakbrief 1 J DE ROMEINEN VERLANGEN VURIG DEN HEILIGEN VADER IN HUN MIDDEN TE ZIEN Zondag laat in den namiddag, heeft Z. II. de Paus een lange wandeling de tuinen van het Vaticaan gemaakt. Hij bezichtigde de voornaamste werken, die er op dit oogenblik worden uitgevoerd en die men gaarne voor den winter zou voltooien. Zijne Heiligheid bracht een bezoek aan de electrischc centrale van 't Vaticaan en aan de radiotclegrafiecbe inrichtingen, waaraan thans de laatste hani? wordt gelegd. EEN WINKELIER LOOPT VREESELI.J- KE BRANDWONDEN OP Dinsdag namiddag, rond 1 ure, deed de genaamde Dufer, die een winkel houot van ijzerwaren in de Rivierstraat, St.. Joost-tcn-Noode, was smelten op ccn vuurtje geplaatst in den keider zij ner woonst. Hij had last gegeven aan zijn gast, ccn 15jarigen jongen, een otgsken in 't zeil te houden terwijl hij zich naar het gelijkvloers begaf. Nau welijks was Dufer boven of hij 'hoorde zijn gast schreeuwen. In allerhaast liep dc winkelier terug naar den kelder en zag vlammen uitslaan. De smeltkroes, welke buiton het was een 10-tal liters tirpertijn bevatte, was op het vuurtje omgeklonken. Dufer poogde de vlam- ipen te bl.u§achenl muty; zijn kliederen Gis,teren liep te Rome het gerucht, dat de Paus zich aan een \ens.ter van 't "Vaticaan had vertoond terwijl er ee.n groote processie voorbijtrok. Onmiddel lijk weergalmde in de straten van Ro- gejuich ter ecre van den Heiligen Vader, en volksmuziekkorpsen begaven zich naar het Sint Pietersplein, waar zij de Pauselijke Hymne, en het Italiaansch volkslied speelden. Deze morgen wordt echter ten Vati- canc beslist ontkend, dat de Paus zich aan 't volk heeft vertoond. Men heeft hier blijkbaar weer te doen met een van die vaJsche geruchten, welke hun oor- spiong vinden in het vurig verlangen der Romeinen, den Heiligen Vader in hun midden te zien en Hem persoonlijk blijk van hun eerbiedige verknochtheid en kinderlijke liefde te kunnen geven. DE MOESTUIN IN DEN ZOMER Nopens de bemestingen der gewone veldgewassen gedurende den Zomer zegden wij in een ander artikel, dat de fosfo- potaschbeinestingen Lier van in de late Lenten zouden moeten afgedaan hebben, maar toch noodzakelijk blijven daar, waar gebrek aan fosloorzuur of potascli gedurende den groei van het gewas mocht te duchten zijn. Van eenen anderen kant wezen wij er op, dat daar entegen in de meeste gevallen den gan- schen Zomer door de stikütofbemestin- gen noodzakelijk blijven. Hot zelfde geldt nagenoeg voor wat betreft de zomerbemestingeji der moes kruiden, doch hier blijven de fosfo-po- taschbemestingen en zeker de stikstof- bemestingen nog meer van belang, ge zien het hier nog meer uitputtende ge wassen betreft met kortoren levens duur. dus meer eischende planten dan d-; eigenlijke veldgewassen. Geen enkel moeskruid worde dus gedurende den Zomer gezaaid of uitgeplant zonder eene opzettelijge stikstof en po'.aschbemes- ting te ontvangen; ia JBSnig geval zal ook eene iosfaatbemes-ting geraadzaam wezen. De hoeveelheden, hangen af van den graad van uitputting van den grond en den aard der geteelde plant men geve telkenmale van 2 tot 4 kgr. zwavel zure potascli-, cn desgevallend van 4 tot 6 kgr. superfosfaat per are. Superfosfaat wordt alleenlijk door slak cn chloorpotasch of zwavelzure potascli door sylviniet-kaiuiet vervan gen, wanneer het een moeskruid geldt dat overwinterd en eers.t in de volgen de Lente ingeoogst wordt, of in zeer zandigen grond. Onnoodig er op te steunen, denken ij. dat al die meststoffen bij voorkeur enkele dagen voor de uitplanting of do zaaiing zullen toegepast en minstens lichtelijk ondergewerkt worden. Aio eïL beer geven bier wonderbare uitslagen, doch* men zal deze oordeel kundig weten tfe gebruiken derwijze de planten nooik te verbranden. INTENSIEVER de bloemenstoet TE WETTEREN OP 3 AUG. 1930 10,000 Fr. Prijzen en Premiën. In weinige gemeenten en sleden is de oproep Beigie Bebloemd zoo eens gezind en algemeen beantwoord geweest als (e Wetteren, en in de bijzonderste straten zijn enkele uitzonderingen wij bedoelen onbebloemde buizen weinig te vinden. De ijver en geestdrift tot bloemenver siering onder de inwoners meer dus uit esthetisch oogpunt en liefhebberijis zonder overdrijven eenig in de Provincie Geraniums. Petunia's, Fuchsia, Salvia's Ajeratums, enz. sieren buitenmate de huisvensters van gansche straten. Langs de gevels klimmen de wilde Wijngaard de Kapueienen met kleurrijken lust op en voltooien aldus de aangebrachte bloemen versiering der woonhuizen, Denkt nu niet dat het slechts in 't cen trum is dat deze bloemenweeldige ver» siering aangebracht wordt, neen Wette- ren's achterbuurten, Wetteren's volksrij- ke arbeiderswijken blijven 'niet ten ach ter en doen insgelijks welgeiind mêe. Het Gemeentebestuur heelt op alle openbare plaatsen bloemenparkcn aan gelegd, welke de gemeente in eene stad' herschapen en waarvan de aanblik prachtig en betooverend is, Eenvoudig weg kan Wetteren aan me nig befnamdo stad vergeleken worden. Voeg daarbij dat van toekomde week door dc zorgen der gebuurtedekenijen at de straten in hun feesttooi zulten geeto- ken worden en men kan zich een ge dacht vormen van wat op gebied van algemeene bloemen- en plantenversie- ring in de gemeenteWetteren verwezent- iijkt is. Hier evenals voor den prachiigen en luisterrijken bloemenstoet zal het ge wicht der te Wetteren bestaande bloem en boomkweekerijen de offervaardigheid en de liefhebberij der bewoners terzijde staan. Ten alle kante zullen de fecstmasten, bevlagd en bebloemd uit den grond rij. zen, prachtige praalbogen waaraan het smaak cn kunst de zeden van Flora toebedeeld zal zijn, worden in alle stra ten opgericht. Een algemeen eleclrische' straatverlichting is reeds gansch 't cen trum door aangebracht. In een woord de aanblik van Wetteren, 'i centrum der bloem en boomkweekerijen zal op 3 Aug. grootschen prachtig zijn. Kortelings volledig programma der deelnemende groepen van Maatschappijen en bijzonderen mededeelingen. Medegedeeld, Hebt U geld te beleggen in AKTIES o/ OBLIGATIES raadpleegt da Deze oelaat zioh met het uitvoeren van BEURSORDERS op al de binnen- fn huitenlandaohe geldmarkten aan de VOORDEELIGSTE VOORWAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1