Voor onze jeugd 25 Familieleven Communisme eu Vrijdag Juli 1930 Tragische gebeurtenis te Koblénz Italië door een geweldige Aardbeving geteisterd Het bezoek onzer Vorsten te Antwerpen Aan de mililianen der klas van 1931 Dood van Mgr de 7 Serclaes Onderscheiding In de Oostendsche Bouwnijverheid Landbou wbelangen 'Publiciteit buiten het Arrond. ëtt r flIBMBMMttBH—T XXXie JAARGANG KtfMMSR 169 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. --Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen UÜgeeer J. Vaa Nulfel-De Geedt. Ouders die hinderen hebt, die straks de school verlatèn en voor 't eerst naar 't werk gaan, Lsest dit, en denkt er eens goed op na Velen onder u zijn bljj omdat ze eindelijk een kind meer hebben dat kan gaan werken en gaan geld verdie nen. Nu vooral dat dn werken slecht gaan en 't leven duur is, is dat best te begrijpen, vooral van wage de ouders die veel kindaren hebben. Maar wat gaat er van uwe kinderen geworden Zij zijn nog zoo jong, nog zoo onervaren, Zij hebben nog zoo weinig ondervinding. Zal het met uwe jongens en met uwe meisjes ge beuren zooals hal spijtig genoeg, maar al te dikwijls gebeurde tot nog toe, dat ze juist in de moeilijkste jaren van hun leven, zonder den min sten steun, blootgesteld worden aan de grootste gevaren, en dit met de droovige gevolgen die ga kent Want wat moogt ge van uwen jongen, van uw meisje nog wel verwachtoe, in dien zo na enkele weken, dikwijls na enkele dagen bedorven zijn en opge- leerd. Jongens en meisjes toch die da danszalen en cinemas afketsen, die allerhande slechte liefderomans ea slechte revuekes en boekjes verslin den. meisjes die gekleed en gepoederd en gekamd willen loopen naar de laatste mode, dio hebben veel geld noodig, en gewoonlijk vindon zo dat hun pree wat al te klein is. en dau 1 ja dan blijft er maar een middel over: hun ouders bedriegen en bestelen. En dan spreek ik hier nog niet van veel erger dingen, Want hoeveel zijn er tegenwoordig niet die nog geen twin tig zijn,on alle eorgevoel.aüe schaam tegevoel verloren hebben, die hun eer en gezondheid verspeeld hebben, geknakt zijn naar ziel en lichaam, voor gansch bun loven. Welnu, dat is het toch niot, meen ik, dat ge wilt voor uwe kinderen Misschien zeggen er veel als ze dat zullen lezen ja, wat wilt ge er aan doen Dat is de gang van do wereld! Wie zal 't veranderen Wie zal 't veranderen Do Kristene Arbeidersjeugd (de K. A. J.) met Gods hulp en genade, en met de medewerking van al do ouders dio het nog eenigszins goed meencn met de kinderen. Zeker, alles is nog niet volmaakt bij de kajotters- eu ka- jotstersbeweging, daarvoor is die be- weging nog te jong, ton andere de loiders en de leidsters zijn er meor dan wie ook van bewust, Maar dit moet ge toch weten do K. A. J, (do Kristene arbeidersjeugd) wilt uwo jonge kinderen op alle mogelijke ma nieren ter hulp komen. Ze helpen om getrou-w te blijven aan hun kristelijke plichten, en dat is toch reeds veel want ge weet het genoeg, laten zo de mis, do biecht, de II. Communie, varen, dan is 't al rap gedaan met zuiverheid, gohoorzaamheid en recht vaardigheid, Ze wil uwe kinderen helpen aan deftig en gezond vermaak, aan goed kameraadschap, in uwe kinderen den geest van spaarzaam heid ontwikkelen, hen in do gelegen heid stellen om iets bij te loeren, hun raad en steun verleenen in allerhande moeilijkheden, bij werkloosheid, bij werkongevallen, enz., hen loeren boe ze ongelukken, ongevallen moeten voorkomen, met een woord, de Kris tene arbeidersjeugd is bereid om alles in het werk te stellen opdat uwe kin deren bij 't verlaten dor school, in de moeilijkste jaren van hun leven, niet zouden verloren loopen, maar zouden opgroeien, spijts al de gevaren, die ze omringen en die ze bedreigen, tot fiere, deftige, ontwikkelde, jtristene werkmenschen. Kristene ouders, die het nog goed meent met uwe kinderen, wij vragen het u Wilt ge met ons meewerken om dat groot werk te helpen verwe zenlijken 't Geluk en de toekomst vaa uwe kinderen hangt er van af U/ n NU U L. AH I—ft U0NUU AALS2\ Agentscha IlavasAdolf Maxhan 13tie Brussel - Rue dc Richelieu. Parijs— Bank Building Kingsway20 Londres WC 2. tH. Jacobus ZonopJ, 15ZonaI7,3l N. M. 25 E. K. 1 Ja uw eigen geluk en dat van gansch uw huishouden. Zoo ja! Wel! laat uw kinderen dan onmiddellijk, uog vóór ze aaar 't werk gaan,lid worden van de Kristene arbeidersjeugd EEN BRUQ INGESTORT. 52 DOO- DEN EN TALRIJKE GEKWETSTEN DltOEVIG FEESTEINDE De bevrijdigsfeeslen te Koblentz had- den Dinsdag avond een droevig einde. Ter gelegenheid der verlichting van de vestingen Ehrcnbreitstein en Deutsche lïcke, had een menigte van duizenden personen post gevat op de bruggen. Te Kobleirz-Lutzel is een pontonsbrug op de Moezel ingestort en al degenen, die er zich bevonden, werden in het water geslingerd. Rond 1 ure, Woensdag morgen, had imcn 34 lijken uit het water gebaald SLECHTS ENKELE GEREDDEN Nadat de brug ingestort was, werden de drenkelingen getroffen door de bal ken en planken welke neerploften, en de ongelukkigeu geraakten beklemd on der de zware pontons. Slechts de eeni- ge personen die zich nabij den oever bevonden, slaagden er in zich te re-dden. DE REDDINGSWERKEN Met de reddingswerken werd onver wijld begonnen, doch men bereikte geen bevredigenden uitslag. Uit hoofde der duisternis hackleu de drenkelingen alle koelbloedigheid verloren, klampten zich aan elkaar vast, belemmerden eikaars bewegingen en maakten de taak der redders lastig of onmogelijk. De ingestorte «brug bevond zich bo ven de vluchthaven ingericht op de Moezel; de personen die ziclv op de brug bevonden, zijn dus terecht geko men in het water der haven en niet in de rivier. De pompiers waren ter plaats, enkele minuten nadat de instor ting zich had voorgedaan. De reddings werken gebeurden bij toortslicht. HET TREURIG BïLAN. Woensdag morgen te 4 ure h>ad men 38 lijken op het droge gebracht: een lOtal personen hadden min of meer erge kwetsuren opgeloopen. De opsporingen werden nog voort- je zet. voor het geval dat er nog lijken in het water dreven. DE VERMAKELIJKHEDEN GESCHORST De policieprefekt heeft onverwijld bevel gegeven alle vermakelijkheden in de stad te schorsen. De bevolking van Koblenz was zeer onder den indruk der nare gebeurtenis. Dc Pruisische minis ter van maatschappelijken bijstand, de burgemeester van Koblenz en de poli cieprefekt zijn ter plaats van het on heil gegaan. MEISJES VERDRONKEN Toen de ramp zich voordeed, stapte. ee.n kloosterzuster met een groep schoolmeisjes over de brug; allen ge raakten te water en zes hunner ver dronken jammerlijk. HINDENBURG WAS VERTROKKEN Pas eenige minuten voor het vreese- lijk ongeluk had Reichspresident van Hindenburg zich terug getrokken in zijn wagon in de statie. Het treurig nieuws werd den Reichs president Woensdag morgen vroeg meegedeeld. M'en denkt dat M. von Hin- Hindenburg zijn reis zal onderbreken om dc lijkpleclïtighcden der slachtoffers bij te wonen. DE NOODLOTTIGE VLOTBRUG Over de ingestorte vlotbrug worden de \olgende bijzonderheden vernomen: Deze brug was van zeer primitieven bouw en was geenszins bestemd voor het openbaar verkeer. Zij werd destijds alleen in gebruik genomen door de troe pen van het garnizoen, daar zij toe gang verleende, tot de militaire badin richting. Ook de bezettingstroepen be zigden die brug alleen met dit doel. De houten pijlers van de brug rusten op ijzeren vlotbakken, doch waren op deze bakken niet vastgemaakt. De overlieden van Coblenz verklaren dat de. brug re gelmatig werd onderzocht en nagezien, en zulks werd ook gedaan eenige dagen voor de fcestelijkliedan. TRAGISCHE TOONEELEN Tijdens de reddingswerken zijn er tragische tooneelen voorgevallen. Een gezinsvader sprong in den stroom om vrouw en kind te redden. Hij kon zijn kind grijpen en zwom er mede naar dei) oever. Dan sprong hij terug in 't. water om zijn vrouw le zoeken. De man bracht een vrouw aan wal, doch het was zij.no echtgenoote niet. Een derde maal SRrong hij in, den stroom. 0£ het pogen-, blik dat hij -zijne vrouw ging grijpen, werd hij door vermoeienis en uitput ting. overmand, en verdween met zijno vrouw in de armen in de diepte. TWEE-EN-VIJFTIG LIJKEN De opgehaalde lijken werden eerst neergelegd in eene weide aan den oever. Bij het aanbreken van den dag werden ze naar een kazerne overgebracht. Niet min dan 27 personen werden bij de in storting gewond; meest allen hadden een schedelbreuk opgeloope.n. Bij een 30tal bewusteloozen konden de levensgeesten, dank zij spoedige lusscherikomst, h-er- opge.wekt worden. Vier meisjes uit een kostschool der omgeving zijn onder de dooden en vijf anderen worden vermist. Woensdag middag waren 52 lijken ge borgen. VOORAL DE STREEK ROND NAPELS GETROFFEN. HONDERD DOODEN EN 300 GEWON DEN OVEnGROOVE SCHADE AANGERICHT In den nacht van Dinsdag op Woens dag is de .omgeving van Napels geteis terd door een hevige aardbeving. Er zijn talrijke dooden gevonden, terwijl het aantal gewonden zeer groot moet zijn De aardbeving die kort na eenen op trad, heeft in de geheele provincie groo- te verwarmg veroorzaakt. Na 8 minuten over ^én volgden drie schokken van een minuut elkaar op. Nabij de Casanovabrug, te Napels, die zwaar beschadigd werd, stortte een vleugel van een groot huis in, waardoor oen negenjarig knaapje gedood en drie vrouwen gewond werden. In de straat der vijf heiligen stortte eveneens een oud gebouw in. Vele menschen werden hierbij gewond. Groot is hef aantal beschadigde ge bouwen. IN VOLLE DUISTERNIS Onmiddellijk na de eerste schokken ging in de heele stad het electrisch licht uit, waardoor dc verwarring on der de toch reeds door een panischen schrik bevangen bevolking nog grooter werd. Men vluchtte uit de huizen en weldra hadden zich groote menigten verzameld op de. open pleinen en in de parken, waar geen gevaar bestond om door vallend gesteente getroffen te or den. Het was een droevig schouwspel, waarbij de opwinding nog vergroot werd door het drukke heen en weer rij den van auto's en brandweerwagens. In de provincie heeft vooral het dorp je Soecavo geleden, waar bijna alle hui zen en de klokketoren instortten. Te Striano werd een lOjarige jongen door vallend gesteente getroffen en gedood. Ook te Mercato San Severino werden twee -menschen gedood. Te Salerno stortte een de,el van den Dom in. Te Avellino en tc Ariano Irvino werden zes personen gedood en stortten talrijke huizen in. Men telt daar tevens vele ge "'onden. Ook in de Abruzen en te Rome werd de aardbeving waargenomen. Te Rf^me werden de schokken slechts zwak ge voeld. «Uit de Abruzzen heeft men nog geen berichten ontvangen over de uit werking. PANIEK IN DE GEVANGENISSEN In de stedelijke gevangenissen van Napels hebben de gevangenen dadelijk na het. waarnemen van de eerste seliok- ken hun invrijheidstelling verlangd, waarbij het tot ongeregeldheden kwam.' De bewakers slaagden erin de maoht in handen te houden. De aardschokken deden op sommige plaatsen den grond als een zeedeining op en neer golven. Uit Poiitenza, Matera, Rionero, Melfi, Barilo, Vanesa en Filano komen thans eveneens berichten over de aardbeving. In al deze plaatsen stortten huizen in, terwijl overal tallooze personen gewond en enkele gedood werden. Het groote gebouw, dat te Napels, in stortte, was een oud pale.is. EENE RAMP VAN GROOTEN OMVANG Volgens de laatste berichten is het nantal slachtoffers van de aardbeving veel grooter dan aanvankelijk werd ge- meid. Men spreekt thans reeds van hon derd dooden en yan driehonderd gewon den. Te Rappollo zijn er 20 dooden en gewonden. Te Rionero zijn er elf dooden en ruim vijftig gewonden. In het gebied van Bonevento zijn* 12 dooden en 40 gewonden te betreuren. Te Salerno zijn twee slachtoffers gevallen. In liet distrikl Foggia zijn drie men schen gedood en vele gewond. Ook de matcricele schade is, zgci; aanzienlijk HET PROGRAMMA De Koning en de Koningin zullen zich Vrijdag naar Antwerpen begeven. Ten Bericht aan de dienstplichtigen welke een der volgende ambachten uitoefe nen en welke verlangen ingelijfd ta" .worden bij de strijdwagens, Vlaams.cW 10 ure zullen onze Vorsteu aan da grens 'wo™en f'J de strijdwagens Maams.cW van Aut-werpen-Berehem ontvangen 10n?0rr!cl't: paswerker werktu.gkund.g. ----- autogeleider, elektnekwerkcr, schrijn-. worden door MM. baron Holvoet, goe verneur en Van Gauwelaert, burgemees ter. Onmiddellijk daarop zullen zij zich naar de Tentoonstelling begeven. Ten 4 ure namiddag zullen op het man-oeuverpiein, in aanwezigheid Hun ner Majesteiten, de Romeinsche cirkus- spelen plaats hebben 's Avonds ten 9 ure zullen onze Vorsten een bezoek brengen aan de verlichting in de Ten toonstelling. Zaterdag ten 10 ure zullen de Koning en de Koningin opnieuw de Tentoon stelling bezoeken en ten 4 ure namiddag het koloniaal feest, op de Eeuwfeest plaats in de Tentoonstelling en ten 9 ure h-et nachtfeest aan de haven bij wonen'. Zondag ten 10 ure zal Z. Em. Kardi naal Van Roey eene plechtige H. Mis opdragen in de Kathedraal, in aanwe zigheid hunner Majesteiten. Na de Mis zal het «Tc Dcum» gezongen worden. Oiize Vorsten zullen ten 12 ure op het stadhuis ontvangen gorden en ten 4 ure den liistorischen stoet bijwonen «Antwerpen door de eeuwen heen». Alvorens naar Brussel af te reizen zullen de Koning en de Koningin de verlichte gebouwen der stad gaan be wonderen. Te Rome is in. de kliniek der Broeders van St. Jan de Deo, zeer godvruchtig overleden, Mgr. graaf Charles de 't Ser claes gewezen president van het Belgisch Kollege en Kanunnik van. de Basiliek van Sint-Pieters. Mgr de 't Serclaes, was 76 jaar-oud. Hij behoorde tot eene der oudste Bel gische families, waarvan de naam staal geschreven op de roemrijkste bladzijden van onze geschiedenis. Hij werd geboren te Verviers waar zijn vader die later goeverneur van Limburg zou worden, arrondissementskommissaris was. Na zijne humaniorastudies geëindigd te hebben, werd hij naar R-ome gezonden om daar, in het Belgisch Kollege, zijne priesterlijke opleiding le ontvangen. Hij was dan 18 jaar oud: hij zou Rome niet meer verlaten en acht-en-yijftig jaar van zijn leven doorbrengen in het Bel gisch Kollege waarvan hij in 1880 Pre sident genoemd werd. Inderdaad hij heeft dit slechts in 1928 verlaten, wan neer hij benoemd werd tot Kanunnik van de Sint-Pietersbasiliek. Tijdens bijna eene halve eeuw heeft M'gr de 't Serclaes gewerkt aan de vor ming van eene keure van Belgische priesters, waaronder verscheidene tot 't episcopaat en andere tot belangrijke geestelijke ambten verheven werden. werker, (timmerman), seinwisselaar^ voor draadlooze. telegrafie, opticus werkman. Degenen die voor een dienstlermijrtf van 8 of 12 maanden aangeduid zijn en' vermelde ambaohten uitoefenen, mogen hunne aanvraag sturen aan den bevel hebber der strijdwagens, St. Denyska- zerne, te Gent, zood-ra zij voor het wer vingsbureel verschenen zijn. Deze aan vraag moet vermelden naam en voor namen, plaats en datum van geboorte, ambacht, gemeente der inschrijving voor de militie, aanduiding van het wervingsbureel en zijn genomen besluit (geschikt, uitgesteld, ongeschikt). De aanvragen zijn ontvangbaar ten Iaatslo tot den 1 November 1930. De milicianen der klas van 1931, die' verlangen te dienen in het Automobiel Vervoerkorps als autovoerders of werk tuigkundige autovoerders, worden ver zocht hunne aanvraag, van deelneming aan de vereiselvte bekwaamheidsproef, toe te sturen aan den bevelhebber van het Automobiel Vervoerkorps, 1, Oefe ningslaan, te Etterbeek, voor den 1 No vember 1930. Zij zullen eerst moeten' verschenen zijn voor een wervingsbu reel. De aanvraag, die gefrankeerd moet zijn, zal moeten melden de naam, voornamen, datum en geboorteplaats, inschrijvingsmilicioplaats, beroep, juist adres (gemeente, straat, nummer). Al leen degene die maar acht maanden moeten dienen zullen in het Automobiel Vervoerkorps ingelijfd worden. Het «Staatsblad» kondigt de benoe ming aan tot ridder in de Kroonorde van den Z. E. H. Joos, bestuurder der Socia le Werken van den Middenstand van Oost-Vlaanderen. «De Volksstem» biedt den nieuwen Ridder hare beste gelukweusclven aan. De stad Oostende laat thans een groot gebouw oprichten, waarvan de werken bij aanbesteding toevertrouwd werden aan een aannemer van de kust. Het lastkohier vermeldde dat de aanbe- stodingsprij-s zou verschillen volgens dc schommelingen van den index. Indien, bijgevolg de stijging van den index eene verhooging der loonen voor gevolg zou hebben, dan zou liet verschil der kosten ten laste van de stad vallen, en ook om gekeerd, wanneer er daling van index en daling van loonen zou intreden, dan zou dit op den aanbestedingsprijs ten gunste der stad afgetrokken worden. Doch-, er heeft zich nu een onvoor zien geval voorgedaan: de index ia ge daald en de loonen zijn verhoogd. De aannemer vraagt dat dit geval aan" een schcidsraad zou onderworpen worden. De gemeenteraad heeft dit geval Dinsdag avond onderzocht. Hij is het met den aannemer niet eens en heeft beslist zich aan de bepalingen van het lastkohier te houden, te meer daar de aannemer eene prijsdaling der bouwma terialen ten zijnen gunste geniet. Evenwel zal de aannemer door eene bijzondere kommissie gehoord worden. Deze kommissie zal dan verslag uit brengen. De uitspraak wordt door de aannomers niet de grootste belai)gsle]-v ling venyachta EEN EN ANDER OVER SPINAZIE Einde Juli en ook in Augustus zaait men spinazie waarvan men veelal nog een deel kan benuLtigen in het najaar, cn het grootste gedeelte als lentevoor- raad dient. De spinazie is eon zeer aangename en smakelijke groente die door iedereen gezocht wordt.» Voor de tuinier, die ze voor den ver koop aankweekt is ze zeer winstgevend. De groote zaak, bij deze teelt is, een goede variëteit te zaaien, en over zeer vruchtbaren grond te beschikken. Zeej goede soorten zijn de Monsterachtig© van Viroflay en de Victoria. Deze schie ten niet snel op, en geven daarenboven overvloedige opbrengsten. Het vroegtijdig opschieten kan men tegenwerken door enkel kloek en een jarig zaad te gebruiken, en verder den grond zorgvuldig te bemesten, yooral met stikstofvetteri. Het zaaien gebeure liefst in rijen op 10 cm. van elkander verwijderd en later dunne men uit zoodanig dat de plantjes- in de rijen 15 cm van elkander verwij derd zijn. Als meststof raden wij aan tc gebruiken 5 tot 6 kgr. superfosfaat per ferr, 2 tot 3 kgr. zwavelzuur potasch en 4 tot 5 kgr. zwavelzuur ammoniak. Deze meststoffen worden voor liet 'zaaien goed dooreengemengd op den omgewerkten bodem gelijk uitgestrooid: en zorgvuldig ingeegd. Tijdens den groei zal men niet naUfa ten veel vloeimest aan te wenden. Dat is een voornaam punt waarop we do. aandaeht van landbouwers en hoveniers, vestigen, want de droogte is een der; grootste vijanden van do spinazie. DIXI. EEN NIEUW WERK VAN P. DR. BERTHOLD Hoog Wetenschappelijk en actueel Boeiend als een roman Prijs 18 fr. genaaid 30 fr. ingebonden TE VERKRIJGEN i Kerkstraat sa ten bureele van het blad.

De Volksstem | 1930 | | pagina 1